util-linux 2.41-rc2 - en to pl translation catalogue (5355 entries)

en: 
    %6d regular files
    %6d directories
    %6d character device files
    %6d block device files
    %6d links
    %6d symbolic links
    ------
    %6d files
pl: 
    %6d zwykłych plików
    %6d katalogów
    %6d plików urządzeń znakowych
    %6d plików urządzeń blokowych
    %6d dowiązań
    %6d dowiązań symbolicznych
    ------
    %6d plików

en: 
    %6ld inodes used (%ld%%)
pl: 
    %6ld używanych i-węzłów (%ld%%)

en: 
    %s begins %s
pl: 
    %s zaczyna się %s

en: 
    %s: offset = %llu, size = %zu bytes.
pl: 
    %s: offset = %llu, rozmiar = %zu bajtów.

en: 
    %s: offset = %lu, size = %zu bytes.
pl: 
    %s: offset = %lu, rozmiar = %zu bajtów.

en: 
    *** %s: directory ***
pl: 
    *** %s: katalog ***

en: 
    ******** %s: Not a text file ********
pl: 
    ******** %s: Nie jest plikiem tekstowym ********

en: 
    ***Back***
pl: 
    ***Wstecz***

en: 
    ...Skipping
pl: 
    ...Przewijanie

en: 
    >>> scriptlive: done.
pl: 
    >>> scriptlive: zakończono.

en: 
    Aliases:
pl: 
    Aliasy:

en: 
    All unwritten changes will be lost, do you really want to quit? (y/n)
pl: 
    Wszystkie nie zapisane zmiany zostaną utracone, czy na pewno wyjść? (y/n)

en: 
    Arguments:
pl: 
    Argumenty:

en: 
    Available discard policy types (for --discard):
     once    : only single-time area discards are issued
     pages   : freed pages are discarded before they are reused
    If no policy is selected, both discard types are enabled (default).
pl: 
    Dostępne polityki kasowania (dla --discard):
     once    : tylko jednorazowe kasowanie obszarów
     pages   : kasowanie wolnych stron przed ponownym użyciem
    Jeśli nie wybrano polityki, włączane są oba rodzaje (domyślne).

en: 
    Available output columns for -C:
pl: 
    Dostępne kolumny wyjściowe dla -C:

en: 
    Available output columns for -e or -p:
pl: 
    Dostępne kolumny wyjściowe dla -e lub -p:

en: 
    Available output columns:
pl: 
    Dostępne kolumny wyjściowe:

en: 
    Available values for advice:
pl: 
    Dostępne wartości podpowiedzi:

en: 
    By default tries -r, -s, -f, and -q in order until success.
pl: 
    Domyślne próbowane są kolejno -r, -s, -f i -q do pierwszego powodzenia.

en: 
    Cannot open access to console, the root account is locked.
    See sulogin(8) man page for more details.
    
    Press Enter to continue.
pl: 
    Nie można otworzyć dostępu do konsoli, konto roota jest zablokowane.
    Więcej informacji na stronie podręcznika sulogin(8).
    
    Proszę nacisnąć Enter w celu kontynuacji.

en: 
    Commands:
pl: 
    Polecenia:

en: 
    Data filters:
pl: 
    Filtry danych:

en: 
    Data sources:
pl: 
    Źródła danych:

en: 
    Default columns:
pl: 
    Domyślne kolumny:

en: 
    For more details see %s.
pl: 
    Więcej informacji w %s.

en: 
    Functions:
pl: 
    Funkcje:

en: 
    Generic POSIX columns:
pl: 
    Kolumny ogólne POSIX:

en: 
    Generic System V columns:
pl: 
    Kolumny ogólne System V:

en: 
    Help (expert commands):
pl: 
    Pomoc (polecenia eksperta):

en: 
    Help:
pl: 
    Pomoc:

en: 
    Known <iflag> names:
pl: 
    Znane nazwy <iflag>:

en: 
    Known <ldisc> names:
pl: 
    Znane nazwy <dyscypliny>:

en: 
    Last logs:
pl: 
    Ostatnie logi:

en: 
    Login incorrect
pl: 
    Niepoprawne logowanie

en: 
    Message Queue msqid=%d
pl: 
    Identyfikator kolejki komunikatów (msqid)=%d

en: 
    New situation:
pl: 
    Nowa sytuacja:

en: 
    Old situation:
pl: 
    Stara sytuacja:

en: 
    Options:
pl: 
    Opcje:

en: 
    Options:
     -N, --inodes=NUM    specify desired number of inodes
     -V, --vname=NAME    specify volume name
     -F, --fname=NAME    specify file system name
     -v, --verbose       explain what is being done
     -c                  this option is silently ignored
     -l                  this option is silently ignored
     --lock[=<mode>]     use exclusive device lock (yes, no or nonblock)
pl: 
    Opcje:
     -N, --inodes=ILE    określenie pożądanej liczby i-węzłów
     -V, --vname=NAZWA   określenie nazwy wolumenu
     -F, --fname=NAZWA   określenie nazwy systemu plików
     -v, --verbose       wyjaśnianie wykonywanych czynności
     -c                  opcja po cichu ignorowana
     -l                  opcja po cichu ignorowana
     --lock[=<tryb>]     użycie wyłącznej blokady użądzenia (yes, no, nonblock)

en: 
    Options:
     -b, --no-backspaces    do not output backspaces
     -f, --fine             permit forward half line feeds
     -p, --pass             pass unknown control sequences
     -h, --tabs             convert spaces to tabs
     -x, --spaces           convert tabs to spaces
     -l, --lines NUM        buffer at least NUM lines
pl: 
    Opcje:
     -b, --no-backspaces    bez wypisywania znaków cofnięcia (backspace)
     -f, --fine             zezwolenie na przesunięcia o pół linii do przodu
     -p, --pass             przekazywanie nieznanych sekwencji sterujących
     -h, --tabs             zamiana spacji na tabulacje
     -x, --spaces           zamiana tabulacji na spacje
     -l, --lines LICZBA     buforowanie co najmniej podanej liczby linii

en: 
    Output modes:
pl: 
    Tryby wyjścia:

en: 
    POSIX Semaphore columns (--posix-semaphores):
pl: 
    Kolumny semaforów POSIX (--posix-semaphores):

en: 
    Pattern not found
pl: 
    Nie znaleziono wzorca

en: 
    Resources:
pl: 
    Zasoby:

en: 
    Script done on %s [<%s>]
pl: 
    Skrypt wykonany %s [<%s>]

en: 
    Script done on %s [COMMAND_EXIT_CODE="%d"]
pl: 
    Skrypt wykonany %s [KOD_WYJŚCIA="%d"]

en: 
    Semaphore Array semid=%d
pl: 
    Identyfikator tablicy semaforów (semid)=%d

en: 
    Session setup problem, abort.
pl: 
    Problem z ustanowieniem sesji, przerwano.

en: 
    Session terminated, killing shell...
pl: 
    Sesja przerwana, zabijanie powłoki...

en: 
    Shared memory Segment shmid=%d
pl: 
    Identyfikator segmentu pamięci dzielonej (shmid)=%d

en: 
    Summary columns (--global):
pl: 
    Opcje podsumowania (--global):

en: 
    Supported log facilities:
pl: 
    Obsługiwane kategorie logowania:

en: 
    Supported log levels (priorities):
pl: 
    Obsługiwane poziomy (priorytety) logowania:

en: 
    Supported zones:
pl: 
    Obsługiwane strefy:

en: 
    System V Message-queue columns (--queues):
pl: 
    Kolumny kolejek komunikatów System V (--queues):

en: 
    System V Semaphore columns (--semaphores):
pl: 
    Kolumny semaforów System V (--semaphores):

en: 
    System V Shared-memory columns (--shmems):
pl: 
    Kolumny pamięci dzielonej System V (--shmems):

en: 
    The <spec> parameter:
     -L <label>             LABEL of device to be used
     -U <uuid>              UUID of device to be used
     LABEL=<label>          LABEL of device to be used
     UUID=<uuid>            UUID of device to be used
     <device>               name of device to be used
     <file>                 name of file to be used
pl: 
    Parametr <spec>:
     -L <etykieta>          ETYKIETA urządzenia do użycia
     -U <uuid>              UUID urządzenia do użycia
     LABEL=<etykieta>       ETYKIETA urządzenia do użycia
     UUID=<uuid>            UUID urządzenia do użycia
     <urządzenie>           nazwa urządzenia do użycia
     <plik>                 nazwa pliku do użycia

en: 
    The <spec> parameter:
     -L <label>             synonym for LABEL=<label>
     -U <uuid>              synonym for UUID=<uuid>
     LABEL=<label>          specifies device by swap area label
     UUID=<uuid>            specifies device by swap area UUID
     PARTLABEL=<label>      specifies device by partition label
     PARTUUID=<uuid>        specifies device by partition UUID
     <device>               name of device to be used
     <file>                 name of file to be used
pl: 
    Parametr <spec>:
     -L <etykieta>          synonim LABEL=<etykieta>
     -U <uuid>              synonim UUID=<uuid>
     LABEL=<etykieta>       określenie urządzenia wg etykiety obszaru wymiany
     UUID=<uuid>            określenie urządzenia wg UUID-a obszaru wymiany
     PARTLABEL=<etykieta>   określenie urządzenia wg etykiety partycji
     PARTUUID=<uuid>        określenie urządzenia wg UUID-a partycji
     <urządzenie>           nazwa urządzenia do użycia
     <plik>                 nazwa pliku do użycia

en: 
    The following interactive key commands are valid:
pl: 
    Poprawne polecenia interaktywne przy użyciu klawiszy:

en: 
    The partition sectors will be immediately discarded.
    You can exit this dialog by pressing CTRL+C.
pl: 
    Sektory partycji zostaną natychmiastowo porzucone.
    Można zakończyć ten dialog naciskając Ctrl-C.

en: 
    The partition table has been altered.
pl: 
    Tablica partycji została zmodyfikowana.

en: 
    The unused sectors will be immediately discarded.
    You can exit this dialog by pressing CTRL+C.
pl: 
    Nie używane sektory zostaną natychmiast porzucone.
    Można zakończyć ten dialog naciskając Ctrl-C.

en: 
    Type 'help' to get more information.
pl: 
    Polecenie 'help' wyświetli więcej informacji.

en: 
    Usage:
pl: 
    Składnia:

en: 
    Usage:
     %s [options]
pl: 
    Składnia:
     %s [opcje]

en: 
    Usage:
     %s [startcol [endcol]]
pl: 
    Składnia:
     %s [kolumna_początkowa [kolumna_końcowa]]

en: 
    Welcome to sfdisk (%s).
pl: 
    Witamy w programie sfdisk (%s).

en: 
    sfdisk is going to create a new '%s' disk label.
    Use 'label: <name>' before you define a first partition
    to override the default.
pl: 
    sfdisk utworzy nową etykietę dysku '%s'.
    Aby zmienić typ domyślny, należy użyć 'label: <nazwa>'
    przed zdefiniowaniem pierwszej partycji.

en:                          activate continuous clock handling
pl:                          włączenie ciągłej obsługi zegara

en:                         available namespaces: %s
pl:                         dostępne przestrzenie nazw: %s

en:                confirm or deny the write by entering 'yes' or 'no'
pl:                potwierdzić lub anulować zapis wpisując "tak" lub "nie"

en:                implemented for DOS (MBR) and SGI labels only
pl:                zaimplementowane tylko dla etykiet DOS (MBR) oraz SGI

en:                since this might destroy data on the disk, you must either
pl:                ponieważ może to zniszczyć dane na dysku, należy

en:             GPT: UUID or L,S,H,U,R,V shortcuts.
pl:             GPT: UUID lub skrótem L,S,H,U,R,V.

en:             MBR: hex or L,S,Ex,X,U,R,V shortcuts.
pl:             MBR: szesnastkowo lub skrótem L,S,Ex,X,U,R,V.

en:         (%s partition table detected).
pl:         (wykryto tablicę partycji %s).

en:         (compiled without libblkid).
pl:         (zbudowano bez libblkid).

en:         <color>: black blue cyan green grey magenta red white yellow
pl:         <kolor>: black blue cyan green grey magenta red white yellow

en:         Use --verbose for more details.
pl:         Można użyć --verbose, aby zobaczyć więcej szczegółów.

en:        dmesg(1) may have more information after failed mount system call.
pl:        dmesg(1) może podać więcej informacji o nieudanym wywołaniu systemowym mount.

en:      --4gb                ignored (for backward compatibility only)
pl:      --4gb                ignorowane (tylko dla kompatybilności wstecznej)

en:      --_drop-privilege        (testing purpose) do setuid(1) just after starting
pl:      --_drop-provilege        (testowe) wykonanie setuid(1) przed samym startem

en:      --adjfile <file>            use an alternate file to %1$s
pl:      --adjfile <plik>            użycie alternatywnego pliku zamiast %1$s

en:      --btmp-file <path>   set an alternate path for btmp
pl:      --btmp-file <plik>   ustawienie alternatywnej ścieżki do btmp

en:      --bytes                   print SIZE in bytes rather than in human readable format
pl:      --bytes                   wypisywanie rozmiarów w bajtach zamiast formatu ludzkiego

en:      --bytes               print SIZE in bytes rather than in human readable format
pl:  -b, --bytes               wypisywanie rozmiarów w bajtach zamiast formatu
                               czytelnego dla człowieka

en:      --bytes              display swap size in bytes in --show output
pl:      --bytes              wyświetlenie rozmiaru wymiany w bajtach (przy --show)

en:      --chdir <directory>    chdir before the login
pl:      --chdir <katalog>        zmiana katalogu przed logowaniem

en:      --color[=<when>]      colorize output (%s, %s or %s)
pl:     --color[=<kiedy>]      kolorowanie wyjścia (%s, %s lub %s)

en:      --color[=<when>]  colorize messages (%s, %s or %s)
pl:      --color[=<kiedy>] kolorowanie komunikatów (%s, %s lub %s)

en:      --ct <name>[:<param>[:<func>]] define a custom counter
pl:      --ct <nazwa>[:<param>[:<funkcja>]] zdefiniowanie własnego licznika

en:      --ct-filter <expr> restrict the next counter
pl:      --ct-filter <wyr>  ograniczenie następnego licznika

en:      --date <time>               date/time input for --set and --predict
pl:      --date <czas>               wejście daty/czasu dla --set i --predict

en:      --date <timestamp>   date time of timestamp to wake
pl:      --date <timestamp>   ustawienie czasu obudzenia na podany

en:      --debug-filter           dump the internal data structure of filter and exit
pl:      --debug-filter           zrzut wewnętrznych struktur danych filtra i zakończenie

en:      --delay <number>       sleep seconds before prompt
pl:      --delay <liczba>         oczekiwanie (w sekundach) przed zachętą

en:      --delay <sec>               delay used when set new RTC time
pl:      --delay <sek>               opóźnienie użyte przy ustawianiu nowego czasu RTC

en:      --delete <dev> [<part> ...]   delete all or specified partitions
pl:      --delete <urz> [<part> ...]   usunięcie wszystkich lub podanych partycji

en:      --direct-io[=<on|off>]    open backing file with O_DIRECT
pl:      --direct-io[=<on|off>]    otwarcie powiązanego pliku z O_DIRECT

en:      --directisa                 use the ISA bus instead of %1$s access
pl:      --directisa                 użycie szyny ISA zamiast dostępu do %1$s

en:      --dump-counters          dump counter definitions
pl:      --dump-counters          zrzut definicji liczników

en:      --epoch <year>              epoch input for --setepoch
pl:      --epoch <rok>               wejście epoki dla --setepoch

en:      --erase-chars <string> additional backspace chars
pl:      --erase-chars <łańcuch>  dodatkowe znaki kasujące (backspace)

en:      --exclude-subtree <regex>  regular expression to exclude directories
pl:      --exclude-subtree <regex>  wyrażenie regularne wykluczające katalogi

en:      --extract[=<dir>]    test uncompression, optionally extract into <dir>
pl:      --extract[=<kat>]    test dekompresji, opcjonalnie dekompresja do <kat>

en:      --fake              dry run; skip the umount(2) syscall
pl:      --fake              testowe uruchomienie; pominięcie wywołań umount(2)

en:      --fcntl              use fcntl(F_OFD_SETLK) rather than flock()
pl:      --fcntl              użycie fcntl(F_OFD_SETLK) zamiast flock()

en:      --force                   use output file even when it is a link
pl:      --force                   użycie pliku wyjściowego, nawet kiedy jest dowiązaniem

en:      --get                       display drift corrected RTC time
pl:      --get                       wyświetlenie czasu RTC z korektą dryfu

en:      --getepoch                  display the RTC epoch
pl:      --getepoch                  wyświetlenie epoki RTC

en:      --hierarchic[=when] use subsections in summary (auto, never, always)
pl:      --hierarchic[=kiedy] użycie podsekcji w podsumowaniu (auto, never, always)

en:      --highlight <expr> colorize lines matching the expression
pl:      --highlight <wyr>  pokolorowanie linii pasujących do wyrażenia

en:      --human       show sizes in human-readable format
pl:      --human       wyświetlanie rozmiarów w postaci czytelnej dla człowieka

en:      --hyperlink[=mode]       print paths as terminal hyperlinks (always, never, or auto)
pl:      --hyperlink[=tryb]       wypisanie ścieżek jako hiperłącz terminala (always, never lub auto)

en:      --id <num>         filter by mount node ID
pl:      --id <numer>       filtr po ID węzła montowania

en:      --id[=<id>]          log the given <id>, or otherwise the PID
pl:      --id[=<id>]          logowanie podanego <id> (domyślnie logowany jest PID)

en:      --iso             alias for --reform=iso
pl:      --iso             alias dla --reform=iso

en:      --journald[=<file>]  write journald entry
pl:      --journald[=<plik>]  zapis wpisu journald

en:      --keep-caps        retain capabilities granted in user namespaces
pl:      --keep-caps        zachowanie własności nadanych w przestrzeniach nazw użytkownika

en:      --kill-chars <string>  additional kill chars
pl:      --kill-chars <łańcuch>   dodatkowe znaki kasujące linię (kill)

en:      --lastlog <path>     set an alternate path for lastlog
pl:      --lastlog <plik>     ustawienie alternatywnej ścieżki do lastlog

en:      --lastlog2 <path>    set an alternate path for lastlog2
pl:      --lastlog2 <plik>    ustawienie alternatywnej ścieżki do lastlog2

en:      --list               list settable architectures, and exit
pl:      --list               lista możliwych architektur i zakończenie

en:      --list-modes         list available modes
pl:      --list-modes         lista dostępnych trybów

en:      --list-speeds          display supported baud rates
pl:      --list-speeds          wyświetlenie obsługiwanych liczb bodów

en:      --list-types     list supported partition types and exit
pl:      --list-types     lista obsługiwanych typów partycji i zakończenie

en:      --lock[=<mode>]           use exclusive device lock (%s, %s or %s)
pl:      --lock[=<tryb>]           użycie wyłącznej blokady urządzenia (%s, %s lub %s)

en:      --lock[=<mode>]       use exclusive device lock (%s, %s or %s)
pl:      --lock[=<tryb>]       użycie wyłącznej blokady urządzenia (%s, %s lub %s)

en:      --lock[=<mode>]      use exclusive device lock (%s, %s or %s)
pl:      --lock[=<tryb>]      użycie wyłącznej blokady urządzenia (%s, %s lub %s)

en:      --lock[=<mode>]     use exclusive device lock (%s, %s or %s)
pl:      --lock[=<tryb>]     użycie wyłącznej blokady urządzenia (%s, %s lub %s)

en:      --lock[=<mode>] use exclusive device lock (%s, %s or %s)
pl:      --lock[=<tryb>] użycie wyłącznej blokady urządzenia (%s, %s lub %s)

en:      --long-hostname        show full qualified hostname
pl:      --long-hostname          wyświetlenie pełnej nazwy hosta (z domeną)

en:      --loop-ref <string>       loop device reference
pl:      --loop-ref <łańcuch>      odniesienie urządzenia loop

en:      --map-groups <inner>:<outer>:<count>
                             add the specified GID map to an ID-mapped mount
pl:      --map-groups <wewn>:<zewn>:<liczba>
                             dodanie podanego odwzorowania GID do montowania z odwzorowaniem ID

en:      --map-users /proc/<pid>/ns/user
                             specify the user namespace for an ID-mapped mount
pl:      --map-users /proc/<pid>/ns/user
                             określenie przestrzeni użytkowników do montowania z odwzorowaniem ID

en:      --map-users <inner>:<outer>:<count>
                             add the specified UID map to an ID-mapped mount
pl:      --map-users <wewn>:<zewn>:<liczba>
                             dodanie podanego odwzorowania UID do montowania z odwzorowaniem ID

en:      --mount                stay within the same filesystem
pl:      --mount                pozostanie w ramach tego samego systemu plików

en:      --move-data[=<typescript>] move partition data after relocation (requires -N)
pl:      --move-data[=<skrypt>] przeniesienie danych partycji po przesunięciu (wymaga -N)

en:      --move-use-fsync      use fsync after each write when move data
pl:      --move-use-fsync      użycie fsync po każdym zapisie przy przenoszeniu danych

en:      --msgid <msgid>      set rfc5424 message id field
pl:      --msgid <msgid>      ustawienie pola id wiadomości wg rfc5424

en:      --nice <number>        run login with this priority
pl:      --nice <liczba>          uruchomienie programu login z podanym priorytetem

en:      --no-act             do everything except the write the log
pl:      --no-act             wykonanie wszystkiego poza zapisem do logu

en:      --no-reread           do not check whether the device is in use
pl:      --no-reread           bez sprawdzania, czy urządzenie jest w użyciu

en:      --no-tell-kernel      do not tell kernel about changes
pl:      --no-tell-kernel      bez informowania jądra o zmianach

en:      --noadjfile                 do not use %1$s
pl:      --noadjfile                 bez wykorzystania %1$s

en:      --noescape              don't escape unprintable character
pl:      --noescape              bez cytowania znaków niedrukowalnych

en:      --noheadings         don't print headings
pl:      --noheadings         bez wypisywania nagłówków

en:      --noheadings         don't print table heading (with --show)
pl:      --noheadings         bez wypisywania nagłówków tabeli (przy --show)

en:      --nohints              do not print hints
pl:      --nohints                bez wypisywania podpowiedzi

en:      --nohostname           no hostname at all will be shown
pl:      --nohostname             bez wyświetlania nazwy hosta

en:      --notruncate         don't truncate output
pl:      --notruncate         bez ucinania wyjścia

en:      --octet-count        use rfc6587 octet counting
pl:      --octet-count        użycie zliczania oktetów wg rfc6587

en:      --onlyonce          check if filesystem is already mounted
pl:      --onlyonce          sprawdzenie, czy system plików jest już zamontowany

en:      --options-mode <mode>
                             what to do with options loaded from fstab
pl:      --options-mode <tryb>
                             sposób obsługi opcji wczytanych z pliku fstab

en:      --options-source <source>
                             mount options source
pl:      --options-source <źródło>
                             źródło opcji montowania

en:      --options-source-force
                             force use of options from fstab/mtab
pl:      --options-source-force
                             wymuszenie użycia opcji z plików fstab/mtab

en:      --output-all                   output all columns
pl:      --output-all                   wypisanie wszystkich kolumn

en:      --output-all              output all columns
pl:      --output-all              wypisanie wszystkich kolumn

en:      --output-all           output all columns
pl:      --output-all           wypisanie wszystkich kolumn

en:      --output-all         output all columns
pl:      --output-all         wypisanie wszystkich kolumn

en:      --output-all        print all available columns for -e, -p or -C
pl:      --output-all        wypisanie wszystkich dostępnych kolumn dla -e, -p lub -C

en:      --output-all       output all available columns
pl:      --output-all       wypisanie wszystkich dostępnych kolumn

en:      --output-all       output all columns
pl:      --output-all       wypisanie wszystkich kolumn

en:      --output-all      output all columns
pl:      --output-all      wypisanie wszystkich kolumn

en:      --output-all     output all columns
pl:      --output-all     wypisanie wszystkich kolumn

en:      --param-get <param>         display the RTC parameter
pl:      --param-get <param>         wyświetlenie parametru RTC

en:      --param-index <number>      parameter index (default 0)
pl:      --param-index <liczba>      indeks parametru (domyślnie 0)

en:      --param-set <param>=<value> set the RTC parameter
pl:      --param-set <param>=<wart>  ustawienie parametru RTC

en:      --posix-mqueue <name>  				remove POSIX message queue by name
pl:      --posix-mqueue <nazwa> 				usunięcie kolejki komunikatów POSIX po nazwie

en:      --posix-semaphore <name> 				remove POSIX semaphore by name
pl:      --posix-semaphore <nazwa>				usunięcie semafora POSIX po kluczu

en:      --posix-shmem <name>   				remove POSIX shared memory segment by name
pl:      --posix-shmem <nazwa>  				usunięcie segmentu pamięci dzielonej POSIX po nazwie

en:      --predict                   predict the drifted RTC time according to --date
pl:      --predict                   przewidzenie czasu RTC z dryfem zgodnie z --date

en:      --preserve-credentials do not touch uids or gids
pl:      --preserve-credentials bez miany uidów i gidów

en:      --prio-prefix        look for a prefix on every line read from stdin
pl:      --prio-prefix        szukanie prefiksu w każdej linii czytanej z stdin

en:      --properties-by <list>
                          methods used to gather data (default: file,udev,blkid)
pl:      --properties-by <lista>
                          metody używane do zebrania danych (domyślnie: file,udev,blkid)

en:      --pseudo           print only pseudo-filesystems
pl:      --pseudo           wypisanie tylko pseudo-systemów plików

en:      --quiet-unsupported  suppress error messages if trim unsupported
pl:      --quiet-unsupported  pominięcie komunikatów błędów przy braku obsługi obcinania

en:      --raw                          use raw status output format
pl:      --raw                          użycie surowego formatu wyjścia stanu

en:      --raw                     use raw --list output format
pl:      --raw                     użycie surowego formatu wyjścia --list

en:      --raw                use the raw output format (with --show)
pl:      --raw                wyjście w formacie surowym (przy --show)

en:      --real             print only real filesystems
pl:      --real             wypisanie tylko prawdziwych systemów plików

en:      --reflink[=<when>]     create clone/CoW copies (auto, always, never)
pl:      --reflink[=<kiedy>]    tworzenie klonu/kopii CoW (auto, always, never)

en:      --reform <val>    Gregorian reform date (1752|gregorian|iso|julian)
pl:      --reform <wart>   data reformy gregoriańskiej (1752|gregorian|iso|julian)

en:      --reload               reload prompts on running agetty instances
pl:      --reload                 przeładowanie zachęt w działających instancjach

en:      --report   print report for specified (or all) devices
pl:      --report   wypisanie raportu dla podanych (lub wszystkich) urządzeń

en:      --rfc3164            use the obsolete BSD syslog protocol
pl:      --rfc3164            użycie przestarzałego protokołu sysloga BSD

en:      --rfc5424[=<snip>]   use the syslog protocol (the default for remote);
                                <snip> can be notime, or notq, and/or nohost
pl:      --rfc5424[=<snip>]   użycie protokołu syslog (domyślne dla zdalnych);
                                <snip> może być: notime, notq i/lub nohost

en:      --sd-id <id>         rfc5424 structured data ID
pl:      --sd-id <id>         ID danych strukturalnych wg rfc5424

en:      --sd-param <data>    rfc5424 structured data name=value
pl:      --sd-param <dane>    dane strukturalne wg rfc5424 w postaci nazwa=wartość

en:      --sector-size <size>  physical and logical sector size
pl:      --sector-size <rozm>  rozmiar sektora fizycznego i logicznego

en:      --set                       set the RTC according to --date
pl:      --set                       ustawienie RTC zgodnie z --date

en:      --setepoch                  set the RTC epoch according to --epoch
pl:      --setepoch                  ustawienie epoki RTC zgodnie z --epoch

en:      --shadowed         print only filesystems over-mounted by another filesystem
pl:      --shadowed         wypisanie tylko systemów plików przykrytych innymi

en:      --show                    print device name after setup (with -f)
pl:      --show                    wypisanie nazwy urządzenia (z -f)

en:      --show-issue           display issue file and exit
pl:      --show-issue             wyświetlenie pliku wydania (issue) i zakończenie

en:      --show[=<columns>]   display summary in definable table
pl:      --show[=<kolumny>]   wyświetlenie podsumowania w definiowalnej tabeli

en:      --show[=personality] show current or specific personality and exit
pl:      --show[=osobowość]   wyświetlenie bieżącej lub określonej osobowości i zakończenie

en:      --since <time>          display the lines since the specified time
pl:      --since <czas>          wyświetlenie linii od określonego czasu

en:      --sizelimit <num>         device is limited to <num> bytes of the file
pl:      --sizelimit <ile>         ograniczenie do podanej liczby bajtów pliku

en:      --skip-reflinks        skip already cloned files (enabled on --reflink)
pl:      --skip-reflinks        pominięcie już sklonowanych plików (włączane przy --reflink)

en:      --socket-errors on|off|auto
                              print connection errors when using Unix sockets
pl:      --socket-errors on|off|auto
                              wypisywanie błędów połączenia podczas użycia gniazd
                              uniksowych

en:      --source <src>      explicitly specifies source (path, label, uuid)
pl:      --source <źródło>   jawne określenie źródła (ścieżki, etykiety, uuid-a)

en:      --summary           display overview about recorded session and exit
pl:      --summary           wyświetlenie ogólnych informacji o zapisanej sesji i zakończenie

en:      --summary[=<when>]       print summary information (only, append, or never)
pl:      --summary[=<kiedy>]      wypisywanie podsumowania (only, append lub never)

en:      --summary[=when] print summary information (never,always or only)
pl:      --summary[=kiedy] wypisanie podsumowania (never, always lub only)

en:      --sysroot <dir>  use specified directory as system root
pl:      --sysroot <katalog> użycie podanego katalogu jako głównego systemowego

en:      --systz                     send timescale configurations to the kernel
pl:      --systz                     wysłanie konfiguracji skali czasu do jądra

en:      --target <target>   explicitly specifies mountpoint
pl:      --target <cel>      jawne określenie punktu montowania

en:      --target-prefix <path>
                             specifies path used for all mountpoints
pl:      --target-prefix <ścieżka>
                             określenie ścieżki dla wszystkich punktów montowania

en:      --test                      dry run; implies --verbose
pl:      --test                      testowe uruchomienie; włącza --verbose

en:      --time-format <format>  show timestamp using the given format:
                                   [delta|reltime|ctime|notime|iso|raw]
    Suspending/resume will make ctime and iso timestamps inaccurate.
pl:      --time-format <format>  wyświetlanie znaczników czasu w podanym formacie:
                                   [delta|reltime|ctime|notime|iso|raw]
    Zamrożenie/przebudzenie spowoduje niedokładność znaczników czasu ctime i iso.

en:      --time-format <format>  show timestamps in the specified <format>:
                                   notime|short|full|iso
pl:      --time-format <format>  wyświetlanie znaczników czasu w <formacie>:
                                   notime|short|full|iso

en:      --time-format=<type> display dates in short, full or iso format
pl:      --time-format=<typ>  format wyświetlania dat (short, full, iso)

en:      --timeout <milliseconds> <follow-up signal>
                            wait up to timeout and send follow-up signal
pl:      --timeout <milisekundy> <kończący sygnał>
                            odczekanie limitu czasu i wysłanie kończącego sygnału

en:      --tree             enable tree format output if possible
pl:      --tree             wyjście w formacie drzewiastym, jeśli możliwe

en:      --uname-2.6          turns on UNAME26
pl:      --uname-2.6          włączenie UNAME26

en:      --uniq-id <num>    filter by mount node 64-bit ID (requires --kernel=listmount)
pl:      --uniq-id <numer>  filtr po 64-bitowym ID węzła montowania (wymaga --kernel=listmount)

en:      --until <time>          display the lines until the specified time
pl:      --until <czas>          wyświetlenie linii do określonego czasu

en:      --update-drift              update the RTC drift factor
pl:      --update-drift              uaktualnienie współczynnika dryfu RTC

en:      --user-parent      enter parent user namespace
pl:      --user-parent      wejście do nadrzędnej przestrzeni użytkowników

en:      --verbose             verbose output
pl:      --verbose             tryb szczegółowy

en:      --verbose            increase verbosity
pl:      --verbose            zwiększenie szczegółowości komunikatów

en:      --verbose          print more details
pl:      --verbose          wypisanie większej ilości szczegółów

en:      --verbose          print pids that will be signaled
pl:      --verbose          wypisanie pidów, do których ma być wysłany sygnał

en:      --vfs-all          print all VFS options
pl:      --vfs-all          wypisanie wszystkich opcji VFS

en:      --vl-clear                  clear voltage low information
pl:      --vl-clear                  wyczyszczenie informacji o niskim napięciu

en:      --vl-read                   read voltage low information
pl:      --vl-read                   odczyt informacji o niskim napięciu

en:      --wtmp-file <path>   set an alternate path for wtmp
pl:      --wtmp-file <plik>   ustawienie alternatywnej ścieżki do wtmp

en:      <device>       path to the device to be used
pl:      <urządzenie>   ścieżka do urządzenia

en:      <size>         number of blocks to be used on the device
pl:      <rozmiar>      liczba bloków urządzenia do wykorzystania

en:      fs-options     parameters for the real filesystem builder
pl:      opcje-fs       parametry faktycznego programu tworzącego system plików

en:    (List may be inaccurate, consult man page.)
pl:    (Lista może być niedokładna, więcej na stronie man.)

en:    , 4G     Creates a 4GiB partition at default start offset.
pl:    , 4G     Utworzenie partycji 4GiB od domyślnego offsetu początkowego.

en:    <bootable>  Use '*' to mark an MBR partition as bootable.
pl:    <rozruch>   '*' oznacza partycję MBR jako rozruchową.

en:    <size>   Size of the partition in sectors, or bytes if
                specified in the format <number>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                The default is all available space.
pl:    <rozmiar>   Rozmiar partycji w sektorach lub bajtach, jeśli podano
                   w formacie <liczba>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                   Domyślnie całe dostępne miejsce.

en:    <start>  Beginning of the partition in sectors, or bytes if
                specified in the format <number>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                The default is the first free space.
pl:    <początek>  Początek partycji w sektorach lub bajtach, jeśli podano
                   w formacie <liczba>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                   Domyślnie pierwsze wolne miejsce.

en:    <start>, <size>, <type>, <bootable>
pl:    <początek>, <rozmiar>, <typ>, <rozruch>

en:    <type>   The partition type.  Default is a Linux data partition.
pl:    <typ>    Typ partycji. Domyślnie linuksowa partycja danych.

en:    Ctrl-D   the same as 'quit'
pl:    Ctrl-D   to samo, co 'quit'

en:    See Kernel's include/uapi/linux/rtc.h for parameters and values.
pl:    Parametry i ich wartości można znaleźć w pliku include/uapi/linux/rtc.h jądra.

en:    abort    exit sfdisk shell
pl:    abort    zakończenie powłoki sfdisk

en:    help     show this help text
pl:    help     wyświetlenie tego opisu

en:    print    display the partition table
pl:    print    wypisanie tablicy partycji

en:    quit     show new situation and wait for user's feedback before write
pl:    quit     wyświetlenie nowej sytuacji i oczekiwanie na reakcję użytkownika przed zapisem

en:    write    write table to disk and exit
pl:    write    zapis tablicy partycji na dysk i zakończenie

en:   W          Write partition table to disk (you must enter uppercase W);
pl:   W          Zapis tablicy partycji na dysk (musi być wielkie W);

en:   b          Toggle bootable flag of the current partition;
pl:   b          Przełączenie flagi rozruchu bieżącej partycji;

en:   d          Delete the current partition
pl:   d          Usunięcie bieżącej partycji

en:   d      sort by DELTA
pl:   d      sortowanie po przyroście

en:   h          Print this screen
pl:   h          Wyświetlenie tego ekranu

en:   hole at %lu (%zu)
pl:   dziura pod %lu (%zu)

en:   i      sort by IRQ
pl:   i      sortowanie po IRQ

en:   n          Create new partition from free space
pl:   n          Utworzenie nowej partycji na wolnym miejscu

en:   n      sort by NAME
pl:   n      sortowanie po nazwie

en:   q          Quit program without writing partition table
pl:   q          Zakończenie programu bez zapisu tablicy partycji

en:   q Q    quit program
pl:   q Q    zakończenie programu

en:   r          Reduce or enlarge the current partition
pl:   r          Zmniejszenie lub powiększenie bieżącej partycji

en:   s          Fix partitions order (only when in disarray)
pl:   s          Poprawienie kolejności partycji (tylko jeśli nie są uporządkowane)

en:   sectors: %ju
pl:   sektorów: %ju

en:   start sector: (from/to) %ju / %ju
pl:   sektor początkowy: (od/do) %ju / %ju

en:   start: 0x%09llx, len 0x%06llx, cap 0x%06llx, wptr 0x%06llx reset:%u non-seq:%u, zcond:%2u(%s) [type: %u(%s)]
pl:   początek: 0x%09llx, długość 0x%06llx, cap 0x%06llx, wptr 0x%06llx reset:%u non-seq:%u, zcond:%2u(%s) [typ: %u(%s)]

en:   start: 0x%09llx, len 0x%06llx, wptr 0x%06llx reset:%u non-seq:%u, zcond:%2u(%s) [type: %u(%s)]
pl:   początek: 0x%09llx, długość 0x%06llx, wptr 0x%06llx reset:%u non-seq:%u, zcond:%2u(%s) [typ: %u(%s)]

en:   start: 0x%09lx, len 0x%06lx, cap 0x%06lx, wptr 0x%06lx reset:%u non-seq:%u, zcond:%2u(%s) [type: %u(%s)]
pl:   początek: 0x%09lx, długość 0x%06lx, cap 0x%06lx, wptr 0x%06lx reset:%u non-seq:%u, zcond:%2u(%s) [typ: %u(%s)]

en:   start: 0x%09lx, len 0x%06lx, wptr 0x%06lx reset:%u non-seq:%u, zcond:%2u(%s) [type: %u(%s)]
pl:   początek: 0x%09lx, długość 0x%06lx, wptr 0x%06lx reset:%u non-seq:%u, zcond:%2u(%s) [typ: %u(%s)]

en:   step size: %zu bytes
pl:   rozmiar kroku (bajty): %zu

en:   t          Change the partition type
pl:   t          Zmiana typu partycji

en:   t      sort by TOTAL
pl:   t      sortowanie po łącznej liczbie

en:   u          Dump disk layout to sfdisk compatible script file
pl:   u          Zrzut układu dysku do pliku skryptu zgodnego z programem sfdisk

en:   uncompressing block at %lu to %lu (%lu)
pl:   dekompresja bloku pod %lu do %lu (%lu)

en:   x          Display/hide extra information about a partition
pl:   x          Wyświetlenie/ukrycie dodatkowych informacji o partycji

en:  %-25s get size in 512-byte sectors
pl:  %-25s pobranie rozmiaru w sektorach 512-bajtowych

en:  %1$s %2$srawN <major> <minor>
     %1$s %2$srawN /dev/<blockdevice>
     %1$s -q %2$srawN
     %1$s -qa
pl: Składnia:
     %1$s %2$srawN <major> <minor>
     %1$s %2$srawN /dev/<urządzenie-blokowe>
     %1$s -q %2$srawN
     %1$s -qa

en:  %1$s <optstring> <parameters>
     %1$s [options] [--] <optstring> <parameters>
     %1$s [options] -o|--options <optstring> [options] [--] <parameters>
pl:  %1$s <optstring> <parametry>
     %1$s [opcje] [--] <optstring> <parametry>
     %1$s [opcje] -o|--options <optstring> [opcje] [--] <parametry>

en:  %1$s [-hV]
     %1$s -a [options]
     %1$s [options] <source> | <directory>
pl:  %1$s [-hV]
     %1$s -a [opcje]
     %1$s [opcje] <źródło> | <katalog>

en:  %1$s [-lhV]
     %1$s -a [options]
     %1$s [options] [--source] <source> | [--target] <directory>
     %1$s [options] <source> <directory>
     %1$s <operation> <mountpoint> [<target>]
pl:  %1$s [-lhV]
     %1$s -a [opcje]
     %1$s [opcje] [--source] <źródło> | [--target] <katalog>
     %1$s [opcje] <źródło> <katalog>
     %1$s <operacja> <punkt_montowania> [<cel>]

en:  %1$s [-n|--priority|--relative] <priority> [-p|--pid] <pid>...
     %1$s [-n|--priority|--relative] <priority>  -g|--pgrp <pgid>...
     %1$s [-n|--priority|--relative] <priority>  -u|--user <user>...
pl:  %1$s [-n|--prority|--relative] <priorytet> [-p|--pid] <pid>...
     %1$s [-n|--prority|--relative] <priorytet>  -g|--pgrp <grupaproc>...
     %1$s [-n|--prority|--relative] <priorytet>  -u|--user <użytkownik>...

en:  %1$s [-qd] /path/to/directory
     %1$s -x /dev/device
pl:  %1$s [-qd] /ścieżka/do/katalogu
     %1$s -x /dev/urządzenie

en:  %1$s [-v|-q] commands devices
     %1$s --report [devices]
     %1$s -h|-V
pl:  %1$s [-v|-q] polecenia urządzenia
     %1$s --report [urządzenia]
     %1$s -h|-V

en:  %1$s [options]
     %1$s [options] --pid <pid> | --system | <command> <arg>...
pl:  %1$s [opcje]
     %1$s [opcje] --pid <pid> | --system | <polecenie> <arg>...

en:  %1$s [options]
     %1$s [options] <device> | <mountpoint>
     %1$s [options] <device> <mountpoint>
     %1$s [options] [--source <device>] [--target <path> | --mountpoint <dir>]
pl:  %1$s [opcje]
     %1$s [opcje] <urządzenie> | <punkt_montowania>
     %1$s [opcje] <urządzenie> <punkt_montowania>
     %1$s [opcje] [--source <urządzenie>] [--target <ścieżka> | --mountpoint <katalog>]

en:  %1$s [options]
     %1$s shm|msg|sem <id>...
pl:  %1$s [opcje]
     %1$s shm|msg|sem <id>...

en:  %1$s [options] -p <pid>...
     %1$s [options] -P <pgid>...
     %1$s [options] -u <uid>...
     %1$s [options] <command>
pl:  %1$s [opcje] -p <pid>...
     %1$s [opcje] -P <pgid>...
     %1$s [opcje] -u <uid>...
     %1$s [opcje] <polecenie>

en:  %1$s [options] -p pid
     %1$s [options] -n number -p pid
     %1$s [options] -n number [--] command [args...]]
pl:  %1$s [opcje] -p pid
     %1$s [opcje] -n liczba -p pid
     %1$s [opcje] -n liczba [--] polecenie [argumenty...]

en:  %1$s [options] -u <user> [[--] <command>]
     %1$s [options] [-] [<user> [<argument>...]]
pl:  %1$s [opcje] -u <użytkownik> [[--] <polecenie>]
     %1$s [opcje] [-] [<użytkownik> [<argument>...]]

en:  %1$s [options] <dev> [[-N] <part>]
     %1$s [options] <command>
pl:  %1$s [opcje] <urządzenie> [[-N] <partycja>]
     %1$s [opcje] <polecenie>

en:  %1$s [options] <device>
     %1$s -r <device> [...]
     %1$s [options] -f | <device> -s <size>
pl:  %1$s [opcje] <urządzenie>
     %1$s -r <urządzenie> [...]
     %1$s [opcje] -f | <urządzenie> -s <rozmiar>

en:  %1$s [options] <disk>
pl:  %1$s [opcje] <dysk>

en:  %1$s [options] <disk>         change partition table
     %1$s [options] -l [<disk>...] list partition table(s)
pl:  %1$s [opcje] <dysk>          zmiana tablicy partycji
     %1$s [opcje] -l [<dysk>...]  wypisanie tablicy/tablic partycji

en:  %1$s [options] <file>|<directory> <command> [<argument>...]
     %1$s [options] <file>|<directory> -c <command>
     %1$s [options] <file descriptor number>
pl:  %1$s [opcje] <plik>|<katalog> <polecenie> [<argumenty>...]
     %1$s [opcje] <plik>|<katalog> -c <polecenie>
     %1$s [opcje] <numer deskryptora pliku>

en:  %1$s [options] <line> [<baud_rate>,...] [<termtype>]
     %1$s [options] <baud_rate>,... <line> [<termtype>]
pl:  %1$s [opcje] <linia> [<szybkość>,...] [<typ_terminala>]
     %1$s [opcje] <szybkość>,... <linia> [<typ_terminala>]

en:  %1$s [options] [<loopdev>]
     %1$s [options] -f | <loopdev> <file>
pl:  %1$s [opcje] [<urządzenie_loop>]
     %1$s [opcje] -f | <urządzenie_loop> <plik>

en:  %1$s [resource-option...] [output-option]
     %1$s -m|-q|-s -i <id>
pl:  %1$s [opcja-zasobu...] [opcja-wyjścia]
     %1$s -m|-q|-s -i <id>

en:  %s --label <label> | --uuid <uuid>
pl:  %s --label <etykieta> | --uuid <uuid>

en:  %s -i [--match-tag <tag>] [--output <format>] <dev> ...
pl:  %s -i [--match-tag <znacznik>] [--output <format>] <urządzenie> ...

en:  %s -p [--match-tag <tag>] [--offset <offset>] [--size <size>] 
           [--output <format>] <dev> ...
pl:  %s -p [--match-tag <znacznik>] [--offset <offset>] [--size <rozmiar>]
           [--output <format>] <urządzenie> ...

en:  %s <command> [options] <device>
pl:  %s <polecenie> [opcje] <urządzenie>

en:  %s <disk device> <partition number>
pl:  %s <urządzenie dyskowe> <numer partycji>

en:  %s <disk device> <partition number> <length>
pl:  %s <urządzenie dyskowe> <numer partycji> <długość>

en:  %s <disk device> <partition number> <start> <length>
pl:  %s <urządzenie dyskowe> <numer partycji> <początek> <długość>

en:  %s <group> [[-c] <command>]
pl:  %s <grupa> [[-c] <polecenie>]

en:  %s [--cache-file <file>] [-ghlLv] [--output <format>] [--match-tag <tag>] 
           [--match-token <token>] [<dev> ...]
pl:  %s [--cache-file <plik>] [-ghlLv] [--output <format>] [--match-tag <znacznik>]
           [--match-token <token>] [<urządzenie> ...]

en:  %s [-a|-d|-s|-u] [--nr <n:m> | <partition>] <disk>
pl:  %s [-a|-d|-s|-u] [--nr <n:m> | <partycja>] <dysk>

en:  %s [-h] [-v] [-b blksize] [-e edition] [-N endian] [-i file] [-n name] dirname outfile
pl:  %s [-h] [-v] [-b rozm_bloku] [-e edycja] [-N kolejność] [-i plik] [-n nazwa] katalog plik_wyj

en:  %s [-p] [-h <host>] [-H] [[-f] <username>]
pl:  %s [-p] [-h <host>] [-H] [[-f] <użytkownik>]

en:  %s [<arch>] [options] [<program> [<argument>...]]
pl:  %s [<arch>] [opcje] [<program> [<argument>...]]

en:  %s [function] [option...]
pl:  %s [funkcja] [opcja...]

en:  %s [options]
pl:  %s [opcje]

en:  %s [options] -- <command>
pl:  %s [opcje] -- <polecenie>

en:  %s [options] -- [fs-options] [<filesystem> ...]
pl:  %s [opcje] -- [opcje-fs] [<system-plików> ...]

en:  %s [options] --fd|-d file-descriptor
pl:  %s [opcje] --fd|-d deskryptor-pliku

en:  %s [options] --get
pl:  %s [opcje] --get

en:  %s [options] /dev/name [blocks]
pl:  %s [opcje] /dev/nazwa [bloki]

en:  %s [options] <-A|-a|mount point>
pl:  %s [opcje] <-A|-a|punkt montowania>

en:  %s [options] <device>
pl:  %s [opcje] <urządzenie>

en:  %s [options] <directory>|<file> ...
pl:  %s [opcje] <katalog>|<plik> ...

en:  %s [options] <expression> <replacement> <file>...
pl:  %s [opcje] <wyrażenie> <zamiennik> <plik>...

en:  %s [options] <file>
pl:  %s [opcje] <plik>

en:  %s [options] <file>...
pl:  %s [opcje] <plik>...

en:  %s [options] <filename>
pl:  %s [opcje] <nazwa_pliku>

en:  %s [options] <iso9660_image_file> ...
pl:  %s [opcje] <plik_obrazu_iso9660> ...

en:  %s [options] <ldisc> <device>
pl:  %s [opcje] <dyscyplina> <urządzenie>

en:  %s [options] <mountpoint>
pl:  %s [opcje] <punkt_montowania>

en:  %s [options] <newrootdir> <init> <args to init>
pl:  %s [opcje] <nowy katalog główny> <init> <argumenty inita>

en:  %s [options] <pathname>...
pl:  %s [opcje] <ścieżka>...

en:  %s [options] <pid>|<name>...
pl:  %s [opcje] <pid>|<nazwa>...

en:  %s [options] <program> [<argument>...]
pl:  %s [opcje] <program> [<argument>...]

en:  %s [options] <string> [<file>...]
pl:  %s [opcje] <łańcuch> [<plik>...]

en:  %s [options] <timestamp|monthname>
pl:  %s [opcje] <znacznik_czasu|nazwa_miesiąca>

en:  %s [options] <timingfile> <typescript>
pl:  %s [opcje] <plik_czasów> <skrypt>

en:  %s [options] <timingfile> [<typescript> [<divisor>]]
pl: %s [opcje] <plik_czasów> [<skrypt> [<dzielnik>]]

en:  %s [options] <user> [<ttyname>]
pl:  %s [opcje] <użytkownik> [<nazwa terminala>]

en:  %s [options] <uuid ...>
pl:  %s [opcje] <uuid ...>

en:  %s [options] [+line] [+/pattern/] [files]
pl:  %s [opcje] [+linia] [+/wzorzec/] [pliki]

en:  %s [options] [--<resource>=<limit>] COMMAND
pl:  %s [opcje] [--<zasób>=<limit>] POLECENIE

en:  %s [options] [--<resource>=<limit>] [-p PID]
pl:  %s [opcje] [--<zasób>=<limit>] [-p PID]

en:  %s [options] [--set <size>] [--] [command]
pl:  %s [opcje] [--set <rozmiar>] [--] [polecenie]

en:  %s [options] [-BMS <dir>... -f] <name>
pl:  %s [opcje] [-BMS <katalog>... -f] <nazwa>

en:  %s [options] [-] [<user> [<argument>...]]
pl:  %s [opcje] [-] [<użytkownik> [<argument>...]]

en:  %s [options] [-t <type>] [fs-options] <device> [<size>]
pl:  %s [opcje] [-t <typ>] [opcje-fs] <urządzenie> [<rozmiar>]

en:  %s [options] [<device> ...]
pl:  %s [opcje] [<urządzenie> ...]

en:  %s [options] [<device>|<mountpoint>]
pl:  %s [opcje] [<urządzenie>|<punkt montowania>]

en:  %s [options] [<file> ...]
pl:  %s [opcje] [<plik> ...]

en:  %s [options] [<file> | <message>]
pl:  %s [opcje] [<plik> | <komunikat>]

en:  %s [options] [<file>...]
pl:  %s [opcje] [<plik>...]

en:  %s [options] [<mask_or_list>...]
pl:  %s [opcje] [<maska_lub_lista>...]

en:  %s [options] [<message>]
pl:  %s [opcje] [<komunikat>]

en:  %s [options] [<namespace>]
pl:  %s [opcje] [<przestrzeń>]

en:  %s [options] [<program> [<argument>...]]
pl:  %s [opcje] [<program> [<argument>...]]

en:  %s [options] [<spec>]
pl:  %s [opcje] [<spec>]

en:  %s [options] [<username>...] [<tty>...]
pl:  %s [opcje] [<użytkownik>...] [<terminal>...]

en:  %s [options] [<username>]
pl:  %s [opcje] [<użytkownik>]

en:  %s [options] [SIZE|RANGE|BLOCKRANGE]
pl:  %s [opcje] [ROZMIAR|PRZEDZIAŁ|PRZEDZIAŁ_BLOKÓW]

en:  %s [options] [[[day] month] year]
pl:  %s [opcje] [[[dzień] miesiąc] rok]

en:  %s [options] [file]
pl:  %s [opcje] [plik]

en:  %s [options] [filename]
pl:  %s [opcje] [nazwa_pliku]

en:  %s [options] [tty device]
pl:  %s [opcje] [urządzenie tty]

en:  %s [options] [y | n]
pl:  %s [opcje] [y | n]

en:  %s [options] command [identifier ...]
pl:  %s [opcje] polecenie [identyfikator ...]

en:  %s [options] device [size]
pl:  %s [opcje] urządzenie [rozmiar]

en:  %s [options] file
pl:  %s [opcje] plik

en:  %s [options] file...
pl:  %s [opcje] plik...

en:  %s [options] new_root put_old
pl:  %s [opcje] nowy_katalog_główny miejsce_na_stary

en:  %s [options] oldpath newpath
pl:  %s [opcje] stara_ścieżka nowa_ścieżka

en:  %s [options] pid...
pl:  %s [opcje] pid...

en:  %s [options] {LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL}=<value>
pl:  %s [opcje] {LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL}=<wartość>

en:  %s copy [--source <PID>] [-t <TYPE>] -- PROGRAM [ARGS...]
pl:  %s copy [--source <PID>] [-t <TYP>] -- PROGRAM [ARG...]

en:  %s copy [--source <PID>] [-t <TYPE>] --dest <PID>
pl:  %s copy [--source <PID>] [-t <TYP>] --dest <PID>

en:  %s new [-t <TYPE>] -- PROGRAM [ARGS...]
pl:  %s new [-t <TYP>] -- PROGRAM [ARG...]

en:  %s new [-t <TYPE>] --dest <PID>
pl:  %s new [-t <TYP>] --dest <PID>

en:  (core dumped)
pl:  (zrzut pamięci)

en:  (with:
pl:  (przy użyciu:

en:  +/<pattern>           display file beginning from pattern match
pl:  +/<łańcuch>           wyświetlenie początku pliku od dopasowania podanego łańcucha

en:  +/pattern/   start at the line containing pattern
pl:  +/wzorzec/   rozpoczęcie od linii zawierającej wzorzec

en:  +<number>             display file beginning from line number
pl:  +<liczba>             wyświetlenie początku pliku od podanego numeru linii

en:  +number      start at the given line
pl:  +liczba      rozpoczęcie od podanej linii

en:  -,  --no-underlining    suppress all underlining
pl:  -,  --no-underlining    pominięcie podkreślania

en:  -, -l, --login                  make the shell a login shell
pl:  -, -l, --login                  uczynienie powłoki powłoką logowania

en:  --ambient-caps <caps>       set ambient capabilities
pl:  --ambient-caps <upr>        ustawienie zdolności otaczających

en:  --apparmor-profile <pr>     set AppArmor profile
pl:  --apparmor-profile <pr>     ustawienie profilu AppArmor

en:  --appcursorkeys on|off        cursor key application mode
pl:  --appcursorkeys on|off        tryb aplikacji klawiszy kursora

en:  --append <number>             append vcsa<number> console dump to file
pl:  --append <numer>              dopisanie zrzutu konsoli vcsa<numer> do pliku

en:  --background default|<color>  set background color
pl:  --background default|<kolor>  ustawienie koloru tła

en:  --bfreq[=<number>]            bell frequency in Hertz
pl:  --bfreq[=<liczba>]            częstotliwość dzwonka w hercach

en:  --blank[=0-60|force|poke]     set time of inactivity before screen blanks
pl:  --blank[=0-60|force|poke]     czas nieaktywności przed wygaszeniem ekranu

en:  --blength[=<0-2000>]          duration of the bell in milliseconds
pl:  --blength[=<0-2000>]          czas trwania dzwonka w milisekundach

en:  --blink on|off                blink
pl:  --blink on|off                migotanie

en:  --bold on|off                 bold
pl:  --bold on|off                 pogrubienie

en:  --boottime <offset>       set clock boottime offset (seconds) in time namespaces
pl:  --boottime <offset>       ustawienie offsetu czasu rozruchu (w sek.) w przestrzeni czasu

en:  --bounding-set <caps>       set capability bounding set
pl:  --bounding-set <upr>        ustawienie zbioru ograniczającego zdolności

en:  --clear-groups              clear supplementary groups
pl:  --clear-groups              wyczyszczenie grup dodatkowych

en:  --clear[=<all|rest>]          clear screen and set cursor position
pl:  --clear[=<all|rest>]          wyczyszczenie ekranu i ustawienie pozycji kursora

en:  --clrtabs[=<number>...]       clear these tab stop positions, or all
pl:  --clrtabs[=<liczba>...]       skasowanie podanych lub wszystkich pozycji tabulacji

en:  --cursor on|off               display cursor
pl:  --cursor on|off               wyświetlanie kursora

en:  --default                     use default terminal settings
pl:  --default                     użycie domyślnych ustawień terminala

en:  --discard-free <dev>              discard (trim) unpartitioned areas
pl:  --discard-free <urz>              porzucenie (obcięcie) obszarów bez partycji

en:  --disk-id <dev> [<str>]           print or change disk label ID (UUID)
pl:  --disk-id <urz> [<łańc>]          wypisanie lub zmiana ID etykiety dysku (UUID)

en:  --dump[=<number>]             write vcsa<number> console dump to file
pl:  --dump[=<numer>]              zapis zrzutu konsoli vcsa<numer> do pliku

en:  --egid <gid|group>          set effective gid
pl:  --egid <gid|grupa>          ustawienie gidu efektywnego

en:  --euid <uid|user>           set effective uid
pl:  --euid <uid|użytkownik>     ustawienie uidu efektywnego

en:  --file <filename>             name of the dump file
pl:  --file <nazwa_pliku>          nazwa pliku zrzutu

en:  --foreground default|<color>  set foreground color
pl:  --foreground default|<kolor>  ustawienie koloru tekstu

en:  --groups <group>[,...]      set supplementary group(s) by GID or name
pl:  --groups <grupa>[,...]      ustawienie grup dodatkowych wg GID-u lub nazwy

en:  --half-bright on|off          dim
pl:  --half-bright on|off          przytłumienie

en:  --hbcolor [bright] <color>    set half-bright text color
pl:  --hbcolor [bright] <kolor>    ustawienie półjasnego koloru tekstu

en:  --inh-caps <caps>           set inheritable capabilities
pl:  --inh-caps <upr>            ustawienie zdolności dziedziczonych

en:  --init-groups               initialize supplementary groups
pl:  --init-groups               zainicjowanie grup dodatkowych

en:  --initialize                  display init string, and use default settings
pl:  --initialize                  wyświetlenie łańcucha inicjującego,
                                     użycie ustawień domyślnych

en:  --inversescreen on|off        swap colors for the whole screen
pl:  --inversescreen on|off        zamiana kolorów dla całego ekranu

en:  --keep-caps               retain capabilities granted in user namespaces
pl:  --keep-caps               zachowanie własności nadanych w przestrzeniach nazw użytkownika

en:  --keep-groups               keep supplementary groups
pl:  --keep-groups               zachowanie grup dodatkowych

en:  --kill-child[=<signame>]  when dying, kill the forked child (implies --fork)
                                 defaults to SIGKILL
pl:  --kill-child[=<sygnał>]   przy śmierci, zabicie potomka (włącza --fork)
                                 domyślnie SIGKILL

en:  --landlock-access <access>  add Landlock access
pl:  --landlock-access <dostęp>  dodanie dostępu Landlock

en:  --landlock-rule <rule>      add Landlock rule
pl:  --landlock-rule <reguła>    dodanie reguły Landlock

en:  --linewrap on|off             continue on a new line when a line is full
pl:  --linewrap on|off             kontynuacja w nowej linii po zapełnieniu

en:  --make-private          mark a subtree as private
pl:  --make-private          oznaczenie poddrzewa jako prywatnego

en:  --make-rprivate         recursively mark a whole subtree as private
pl:  --make-rprivate         rekurencyjne oznaczenie całego poddrzewa jako prywatnego

en:  --make-rshared          recursively mark a whole subtree as shared
pl:  --make-rshared          rekurencyjne oznaczenie całego poddrzewa jako współdzielonego

en:  --make-rslave           recursively mark a whole subtree as slave
pl:  --make-rslave           rekurencyjne oznaczenie całego poddrzewa jako podrzędnego

en:  --make-runbindable      recursively mark a whole subtree as unbindable
pl:  --make-runbindable      rekurencyjne oznaczenie całego poddrzewa jako niepodłączalnego

en:  --make-shared           mark a subtree as shared
pl:  --make-shared           oznaczenie poddrzewa jako współdzielonego

en:  --make-slave            mark a subtree as slave
pl:  --make-slave            oznaczenie oddrzewka jako podrzędnego

en:  --make-unbindable       mark a subtree as unbindable
pl:  --make-unbindable       oznaczenie poddrzewka jako niepodłączalnego

en:  --map-auto                map users and groups automatically (implies --user)
pl:  --map-auto                automatyczne odwzorowanie użytkowników i grup (włącza --user)

en:  --map-group <gid>|<name>  map current group to gid (implies --user)
pl:  --map-group <gid>|<nazwa> odwzorowanie bieżącej grupy na gid (wymusza --user)

en:  --map-groups <innergid>:<outergid>:<count>
                               map count groups from outergid to innergid (implies --user)
pl:  --map-groups <gidwewn>:<gidzewn>:<liczba>
                               odwzorowanie liczby grup z gidzewn na gidwewn (włącza --user)

en:  --map-user <uid>|<name>   map current user to uid (implies --user)
pl:  --map-user <uid>|<nazwa>  odwzorowanie bieżącego użytkownika na uid (wymusza --user)

en:  --map-users <inneruid>:<outeruid>:<count>
                               map count users from outeruid to inneruid (implies --user)
pl:  --map-users <uidwewn>:<uidzewn>:<liczba>
                               odwzorowanie liczby użytkowników z uidzewn na uidwewn (włącza --user)

en:  --monotonic <offset>      set clock monotonic offset (seconds) in time namespaces
pl:  --monotonic <offset>      ustawienie offsetu monotonicznego zegara (w sek.) w przestrzeni czasu

en:  --mount-binfmt[=<dir>]    mount binfmt filesystem first (implies --user and --mount)
pl:  --mount-binfmt[=<katalog>] zamontowanie najpierw systemu binfmt (wymusza --user i --mount)

en:  --mount-proc[=<dir>]      mount proc filesystem first (implies --mount)
pl:  --mount-proc[=<katalog>]  zamontowanie najpierw systemu proc (wymusza --mount)

en:  --msg on|off                  send kernel messages to console
pl:  --msg on|off                  wysyłanie komunikatów jądra na konsolę

en:  --msglevel <0-8>              kernel console log level
pl:  --msglevel <0-8>              poziom logowania jądra na konsolę

en:  --nnp, --no-new-privs       disallow granting new privileges
pl:  --nnp, --no-new-privs       zabronienie nadawania nowych uprawnień

en:  --no-discover-dynamic      do not try to discover dynamic clocks
pl:  --no-discover-dynamic      bez próby wykrycia zegarów dynamicznych

en:  --part-attrs <dev> <part> [<str>] print or change partition attributes
pl:  --part-attrs <urz> <part> [<łańc>] wypisanie lub zmiana atrybutów partycji

en:  --part-label <dev> <part> [<str>] print or change partition label
pl:  --part-label <urz> <part> [<łańc>] wypisanie lub zmiana etykiety partycji

en:  --part-type <dev> <part> [<type>] print or change partition type
pl:  --part-type <urz> <part> [<typ>]  wyspisanie lub zmiana typu partycji

en:  --part-uuid <dev> <part> [<uuid>] print or change partition uuid
pl:  --part-uuid <urz> <part> [<uuid>] wypisanie lub zmiana UUID-a partycji

en:  --pdeathsig keep|clear|<signame>
                                 set or clear parent death signal
pl:  --pdeathsig keep|clear|<nazwa>
                                 ustawienie lub usunięcie sygnału śmierci rodzica

en:  --powerdown[=<0-60>]          set vesa powerdown interval in minutes
pl:  --powerdown[=<0-60>]          liczba minut do wyłączenia monitora VESA

en:  --powersave on|vsync|hsync|powerdown|off
                                   set vesa powersaving features
pl:  --powersave on|vsync|hsync|powerdown|off
                                   ustawienie opcji oszczędzania energii VESA

en:  --priority <num>       specify the 'absolute' nice value
pl:  --priority <liczba>    określenie bezwzględnej wartości priorytetu (nice)

en:  --propagation slave|shared|private|unchanged
                               modify mount propagation in mount namespace
pl:  --propagation slave|shared|private|unchanged
                               zmodyfikowanie propagowania w przestrzeni montowania

en:  --ptracer <pid>|any|none    allow ptracing from the given process
pl:  --ptracer <pid>|any|none    zezwolenie na śledzenie ptrace z podanego procesu

en:  --regid <gid|group>         set real and effective gid
pl:  --regid <gid|grupa>         ustawienie gidu rzeczywistego i efektywnego

en:  --regtabs[=1-160]             set a regular tab stop interval
pl:  --regtabs[=1-160]             ustawienie równych odstępów tabulacji

en:  --relative <num>       specify the 'relative' nice value
pl:  --relative <liczba>    określenie względnej wartości priorytetu (nice)

en:  --relocate <oper> <dev>           move partition header
pl:  --relocate <oper> <urz>           przeniesienie nagłówka partycji

en:  --repeat on|off               keyboard repeat
pl:  --repeat on|off               powtarzanie klawiszy

en:  --reset                       reset terminal to power-on state
pl:  --reset                       reset terminala do stanu po włączeniu

en:  --reset-env                 clear all environment and initialize
                                   HOME, SHELL, USER, LOGNAME and PATH
pl:  --reset-env                 usunięcie wszystkich zmiennych środowiskowych,
                                   ustawienie HOME, SHELL, USER, LOGNAME i PATH

en:  --resize                      reset terminal rows and columns
pl:  --resize                      reset wierszy i kolumn terminala

en:  --reuid <uid|user>          set real and effective uid
pl:  --reuid <uid|użytkownik>    ustawienie uidu rzeczywistego i efektywnego

en:  --reverse  on|off             swap foreground and background colors
pl:  --reverse  on|off             zamiana kolorów tekstu i tła

en:  --rgid <gid|group>          set real gid
pl:  --rgid <gid|grupa>          ustawienie gidu rzeczywistego

en:  --ruid <uid|user>           set real uid
pl:  --ruid <uid|użytkownik>     ustawienie uidu rzeczywistego

en:  --seccomp-filter <file>     load seccomp filter from file
pl:  --seccomp-filter <plik>     załadowanie filtra z pliku

en:  --securebits <bits>         set securebits
pl:  --securebits <bity>         ustawienie bitów bezpieczeństwa (securebits)

en:  --selinux-label <label>     set SELinux label
pl:  --selinux-label <etyk.>     ustawienie etykiety SELinuksa

en:  --session-command <command>     pass a single command to the shell with -c
                                       and do not create a new session
pl:  --session-command <polecenie>   przekazanie pojedynczego polecenia do powłoki
                                       przez -c bez tworzenia nowej sesji

en:  --setgroups allow|deny    control the setgroups syscall in user namespaces
pl:  --setgroups allow|deny    dopuszczalność setgroups w przestrzeniach użytkowników

en:  --store                       save current terminal settings as default
pl:  --store                       zapisanie obecnych ustawień jako domyślnych

en:  --tabs[=<number>...]          set these tab stop positions, or show them
pl:  --tabs[=<liczba>...]          ustawienie lub wypisanie pozycji tabulacji

en:  --term <terminal_name>        override TERM environment variable
pl:  --term <nazwa_terminala>      nadpisanie zmiennej środowiskowej TERM

en:  --ulcolor [bright] <color>    set underlined text color
pl:  --ulcolor [bright] <kolor>    ustawienie koloru tekstu podkreślonego

en:  --underline on|off            underline
pl:  --underline on|off            podkreślenie

en:  -1                      use Minix version 1
pl:  -1                      użycie wersji 1 Miniksa

en:  -1, --one             show only a single month (default)
pl:  -1, --one             wyświetlenie tylko jednego miesiąca (domyślne)

en:  -1, --onestopbit        set stop bits to one
pl:  -1, --onestopbit        ustawienie jednego bitu stopu

en:  -2, --half-lines        print all half-lines
pl:  -2, --half-lines        wypisanie wszystkich linii połówkowych

en:  -2, --twostopbits       set stop bits to two
pl:  -2, --twostopbits       ustawienie dwóch bitów stopu

en:  -2, -v                  use Minix version 2
pl:  -2, -v                  użycie wersji 2 Miniksa

en:  -3                      use Minix version 3
pl:  -3                      użycie wersji 3 Miniksa

en:  -3, --3gb                limits the used address space to a maximum of 3 GB
pl:  -3, --3gb                ograniczenie przestrzeni adresowej do maksimum 3 GB

en:  -3, --three           show three months spanning the date
pl:  -3, --three           wyświetlenie trzech miesięcy pokrywających datę

en:  -6, --time-v6         generate time-based v6 uuid
pl:  -6, --time-v6         wygenerowanie uuida v6 opartego na czasie

en:  -7, --sevenbits         set character size to 7 bits
pl:  -7, --sevenbits         ustawienie rozmiaru znaku na 7 bitów

en:  -7, --time-v7         generate time-based v7 uuid
pl:  -7, --time-v7         wygenerowanie uuida v7 opartego na czasie

en:  -8, --8bits                assume 8-bit tty
pl:  -8, --8bits                  przyjęcie terminala 8-bitowego

en:  -8, --eightbits         set character size to 8 bits
pl:  -8, --eightbits         ustawienie rozmiaru znaku na 8 bitów

en:  -<number>             same as --lines
pl:  -<liczba>             to samo, co --lines

en:  -<number>            how many lines to show
pl:  -<liczba>            liczba linii do wyświetlenia

en:  -A         check all filesystems
pl:  -A         sprawdzenie wszystkich systemów plików

en:  -A, --activate <dev> [<part> ...] list or set bootable (P)MBR partitions
pl:  -A, --activate <urz> [<part> ...] lista lub ustawienie partycji rozruchowych (P)MBR

en:  -A, --adjfile <file>     specifies the path to the adjust file
                                the default is %s
pl:  -A, --adjfile <plik>      określenie ścieżki pliku korekcji;
                                 domyślna to %s

en:  -A, --all              disable all built-in filters, print all filesystems
pl:  -A, --all              wyłączenie wszystkich wbudowanych filtrów,
                              wypisanie wszystkich systemów plików

en:  -A, --all-targets       unmount all mountpoints for the given device in the
                               current namespace
pl:  -A, --all-targets       odmontowanie wszystkich punktów montowania dla
                               podanego urządzenia w bieżącej przestrzeni nazw

en:  -A, --fstab              trim filesystems from /etc/fstab
pl:  -A, --fstab              obcięcie systemów plików z /etc/fstab

en:  -A, --noempty        don't print empty devices
pl:  -A, --noempty        bez wypisywania pustych urządzeń

en:  -B <dirs>  define binaries lookup path
pl:  -B <katalogi>  określenie ścieżek wyszukiwania binariów

en:  -B, --32bit              turns on ADDR_LIMIT_32BIT
pl:  -B, --32bit              włączenie ADDR_LIMIT_32BIT

en:  -B, --backup-pt-sectors <dev>     binary partition table backup (see -b and -O)
pl:  -B, --backup-pt-sectors <urz>     binarna kopia zapasowa tablicy partycji (p. -b i -O)

en:  -B, --bind              mount a subtree somewhere else (same as -o bind)
pl:  -B, --bind              zamontowanie poddrzewa w innym miejscu (jak -o bind)

en:  -B, --bytes             print sizes in bytes rather than in human readable format
pl:  -B, --bytes             wypisywanie rozmiarów w bajtach zamiast czytelnie dla człowieka

en:  -B, --log-io <file>           log stdin and stdout to file
pl:  -B, --log-io <plik>           logowanie standardowego wejścia i wyjścia do pliku

en:  -B, --log-io <file>     script stdin and stdout log file
pl:  -B, --log-io <plik>     plik logu standardowego wejścia i wyjścia ze script

en:  -B, --protect-boot            don't erase bootbits when creating a new label
pl:  -B, --protect-boot            bez usuwania bootbits przy tworzeniu etykiety

en:  -C [<fd>]  display progress bar; file descriptor is for GUIs
pl:  -C [<fd>]  wyświetlanie paska postępu; deskryptor pliku jest dla GUI

en:  -C, --caches[=<list>]   info about caches in extended readable format
pl:  -C, --caches[=<lista>]  informacja o pamięciach podręcznych w rozszerzonym, czytelnym formacie

en:  -C, --canonical           canonical hex+ASCII display
pl:  -C, --canonical           wyświetlanie kanoniczne hex+ASCII

en:  -C, --careful <on|off>       extra checking to status check
pl:  -C, --careful <on|off>       dodatkowe sprawdzanie stanu

en:  -C, --cgroup[=<file>]     unshare cgroup namespace
pl:  -C, --cgroup[=<plik>]     oddzielenie przestrzeni cgroup

en:  -C, --cgroup[=<file>]  enter cgroup namespace
pl:  -C, --cgroup[=<plik>]  wejście do przestrzeni cgroup

en:  -C, --clear                 clear the kernel ring buffer
pl:  -C, --clear                 wyczyszczenie bufora w jądrze

en:  -C, --clear             clear record of a user (requires -u)
pl:  -C, --clear             wyczyszczenie rekordu użytkownika (wymaga -u)

en:  -C, --cont-clock[=<NUM>[hd]]
pl:  -C, --cont-clock[=<ILE>[hd]]

en:  -C, --count <num>     generate more uuids in loop
pl:  -C, --count <ile>     wygenerowanie większej liczby uuidów w pętli

en:  -C, --counter <name>:<expr>  define custom counter for --summary output
pl:  -C, --counter <nazwa>:<wyr>  zdefiniowanie własnego licznika na wyjście --summary

en:  -C, --cpu-list <list> only show counters for these CPUs
pl:  -C, --cpu-list <lista> pokazanie liczników tylko dla podanych CPU

en:  -C, --cpu-list <list> specify cpus in list format
pl:  -C, --cpu-list <lista> określenie procesorów w postaci listy

en:  -C, --cylinders <number>      specify the number of cylinders
pl:  -C, --cylinders <liczba>      określenie liczby cylindrów

en:  -C, --nocanonicalize   don't canonicalize when comparing paths
pl:  -C, --nocanonicalize   porównywanie ścieżek bez dopr. do post. kanonicznej

en:  -C, --table-column <properties>  define column
pl:  -C, --table-column <własności>   zdefiniowanie kolumny

en:  -D, --console-off           disable printing messages to console
pl:  -D, --console-off           wyłączenie wypisywania komunikatów na konsolę

en:  -D, --detach-all              detach all used devices
pl:  -D, --detach-all              odłączenie wszystkich używanych urządzeń

en:  -D, --df               imitate the output of df(1)
pl:  -D, --df               imitowanie wyjścia df(1)

en:  -D, --discard        print discard capabilities
pl:  -D, --discard        wypisanie możliwości usuwania sektorów

en:  -D, --no-part-details      don't print info from partition table
pl:  -D, --no-part-details      bez wypisywania informacji z tablicy partycji

en:  -D, --sched-deadline <ns> deadline parameter for DEADLINE
pl:  -D, --sched-deadline <ns> parametr terminu dla DEADLINE

en:  -E             make all warnings errors (non-zero exit status)
pl:  -E             uczynienie ostrzeżeń błędami (z niezerowym kodem wyjścia)

en:  -E, --conflict-exit-code <number>  exit code after conflict or timeout
pl:  -E, --conflict-exit-code <kod>  kod wyjścia po konflikcie lub przekroczeniu czasu

en:  -E, --console-on            enable printing messages to console
pl:  -E, --console-on            włączenie wypisywania komunikatów na konsolę

en:  -E, --dedup <column> de-duplicate output by <column>
pl:  -E, --dedup <kolumna> deduplikacja wyjścia wg <kolumny>

en:  -E, --echo <when>             echo input in session (auto, always or never)
pl:  -E, --echo <kiedy>            powtarzanie wejścia w sesji (auto, always lub never)

en:  -E, --echo <when>       echo input in session (auto, always or never)
pl:  -E, --echo <kiedy>      powtarzanie wejścia w sesji (auto, always lub never)

en:  -E, --remote               use -r <hostname> for login(1)
pl:  -E, --remote                 użycie -r <host> dla programu login(1)

en:  -E, --table-noextreme <columns>  don't count long text from the columns to column width
pl:  -E, --table-noextreme <kolumny>  bez liczenia długich tekstów z kolumn do ich szerokości

en:  -F, --fdpic-funcptrs     makes function pointers point to descriptors
pl:  -F, --fdpic-funcptrs     wskaźniki funkcji wskazujące na deskryptory

en:  -F, --file                create a swap file
pl:  -F, --file                utworzenie pliku wymiany

en:  -F, --file <file>           use the file instead of the kernel log buffer
pl:  -F, --file <plik>           użycie pliku zamiast bufora logu jądra

en:  -F, --fork              fork off for each device (use with -a)
pl:  -F, --fork              osobny proces na urządzenie (do użycia z -a)

en:  -F, --fulltimes      print full login and logout times and dates
pl:  -F, --fulltimes      pełne czasy oraz daty logowania i wylogowania

en:  -F, --list-free [<dev> ...]       list unpartitioned free areas of each device
pl:  -F, --list-free [<urz> ...]       lista wolnego miejsca każdego urządzenia

en:  -F, --no-fork            execute command without forking
pl:  -F, --no-fork            wywołanie polecenia bez odgałęziania procesu

en:  -F, --no-fork           do not daemonize using double-fork
pl:  -F, --no-fork           bez demonizowania przez podwójne wykonanie fork

en:  -F, --no-fork          do not fork before exec'ing <program>
pl:  -F, --no-fork          bez wykonania fork przed uruchomieniem <programu>

en:  -F, --prioritize-trees     files found in the earliest specified top-level
                                  directory have higher priority (lower precedence
                                  than minimize/maximize)
pl:  -F, --prioritize-trees     pliki we wcześniej podanym drzewie wyższego poziomu
                                  mają wyższy priorytet (mniej istotny niż
                                  minimize/maximize)

en:  -F, --tab-file <path>  alternative file for -s, -m or -k options
pl:  -F, --tab-file <plik>  alternatywny plik dla opcji -s, -m lub -k

en:  -G, --setgid <gid>        set gid in entered namespace
pl:  -G, --setgid <gid>        ustawienie gida po wejściu w przestrzeń

en:  -G, --setgid[=<gid>]   set gid in entered namespace
pl:  -G, --setgid[=<gid>]   ustawienie gida po wejściu w przestrzeń

en:  -G, --show-pt-geometry    deprecated, alias to --show-geometry
pl:  -G, --show-pt-geometry    przestarzałe, alias dla --show-geometry

en:  -G, --supp-group <group>        specify a supplemental group
pl:  -G, --supp-group <grupa>        określenie grupy dodatkowej

en:  -G, --supp-groups        display information about groups
pl:  -G, --supp-groups        wypisanie informacji o grupach

en:  -H             suppress hostname in the login prompt
pl:  -H             pominięcie nazwy hosta w zachęcie do logowania

en:  -H, --heads <number>          specify the number of heads
pl:  -H, --heads <liczba>          określenie liczby głowic

en:  -H, --hint <value>         set hint for probing function
pl:  -H, --hint <wartość>       ustawienie podpowiedzi dla funkcji sondującej

en:  -H, --host <hostname>      specify login host
pl:  -H, --host <host>            podanie hosta logowania

en:  -H, --human                 human readable output
pl:  -H, --human                 wyjście czytelne dla człowieka

en:  -H, --list-columns           list the available columns
pl:  -H, --list-columns           lista dostępnych kolumn

en:  -H, --list-columns     list the available columns
pl:  -H, --list-columns     lista dostępnych kolumn

en:  -H, --list-columns   list the available columns
pl:  -H, --list-columns   lista dostępnych kolumn

en:  -H, --table-hide <columns>       don't print the columns
pl:  -H, --table-hide <kolumny>       bez wypisywania kolumn

en:  -I, --dfi              imitate the output of df(1) with -i option
pl:  -I, --dfi              imitowanie wyjścia df(1) z opcją -i

en:  -I, --include <list> show only devices with specified major numbers
pl:  -I, --include <lista> pokazanie tylko urządzeń o podanych numerach głównych

en:  -I, --init-string <string> set init string
pl:  -I, --init-string <łańcuch>  podanie łańcucha inicjującego

en:  -I, --listed-in <list>   trim filesystems listed in specified files
pl:  -I, --listed-in <lista>  obcięcie systemów plików wymienionych w podanych plikach

en:  -I, --log-in <file>           log stdin to file
pl:  -I, --log-in <plik>           logowanie standardowego wejścia do pliku

en:  -I, --log-in <file>     script stdin log file
pl:  -I, --log-in <plik>     plik logu standardowego wejścia ze script

en:  -I, --short-inode        turns on SHORT_INODE
pl:  -I, --short-inode        włączenie SHORT_INODE

en:  -J, --json                       use JSON output format for table
pl:  -J, --json                       użycie JSON jako formatu wyjścia tabeli

en:  -J, --json                    use JSON --list output format
pl:  -J, --json                    użycie JSON jako formatu wyjścia --list

en:  -J, --json                   use JSON output format
pl:  -J, --json                   wyjście w formacie JSON

en:  -J, --json                  use JSON output format
pl:  -J, --json                  wyjście w formacie JSON

en:  -J, --json                 use JSON output format
pl:  -J, --json                 wyjście w formacie JSON

en:  -J, --json               use the JSON output format
pl:  -J, --json               wyjście w formacie JSON

en:  -J, --json              use JSON for default or extended format
pl:  -J, --json              wyjście domyślne lub rozszerzone w formacie JSON

en:  -J, --json             use JSON output format
pl:  -J, --json             wyjście w formacie JSON

en:  -J, --json             use JSON output format
pl:  -J, --json             wyjście w formacie JSON

en:  -J, --json            use JSON output format
pl:  -J, --json            wyjście w formacie JSON

en:  -J, --json           use JSON output format
pl:  -J, --json           wyjście w formacie JSON

en:  -J, --json           use JSON output format
pl:  -J, --json           wyjście w formacie JSON

en:  -J, --json <dev>                  dump partition table in JSON format
pl:  -J, --json <urz>                  zrzut tablicy partycji w formacie JSON

en:  -J, --noclear              do not clear the screen before prompt
pl:  -J, --noclear                bez czyszczenia ekranu przed wypisaniem zachęty

en:  -K, --kmsg-file <file>      use the file in kmsg format
pl:  -K, --kmsg-file <plik>      użycie pliku w formacie kmsg

en:  -K, --oldkey <num>       old key to operate on
pl:  -K, --oldkey <numer>      stary klucz do operacji

en:  -L, --Linux               deprecated, only for backward compatibility
pl:  -L, --Linux               przestarzałe, tylko dla zgodności wstecznej

en:  -L, --addr-compat-layout changes the way virtual memory is allocated
pl:  -L, --addr-compat-layout zmiany w sposobie przydzielania pamięci wirtualnej

en:  -L, --color[=<mode>]      interpret color formatting specifiers
pl:  -L, --color[=<tryb>]      interpretowanie kolorowych sekwencji formatujących

en:  -L, --color[=<when>]          colorize output (%s, %s or %s)
pl:  -L, --color[=<kiedy>]         kolorowanie wyjścia (%s, %s lub %s)

en:  -L, --color[=<when>]        colorize messages (%s, %s or %s)
pl:  -L, --color[=<kiedy>]       kolorowanie komunikatów (%s, %s lub %s)

en:  -L, --color[=<when>]     colorize output (%s, %s or %s)
pl:  -L, --color[=<kiedy>]    kolorowanie wyjścia (%s, %s lub %s)

en:  -L, --keep-empty-lines           don't ignore empty lines
pl:  -L, --keep-empty-lines           bez ignorowania pustych wierszy

en:  -L, --label <label>        convert LABEL to device name
pl:  -L, --label <etykieta>     zamiana ETYKIETY na nazwę urządzenia

en:  -L, --label <label>     synonym for LABEL=<label>
pl:  -L, --label <etykieta>  synonim LABEL=<etykieta>

en:  -L, --label <label> specify a new label
     -U, --uuid <uuid>   specify a new uuid
pl:  -L, --label <etykieta>  określenie nowej etykiety
     -U, --uuid <uuid>       określenie nowego UUID-a

en:  -L, --label LABEL         specify label
pl:  -L, --label ETYKIETA      określenie etykiety

en:  -L, --last               show info about the users' last login sessions
pl:  -L, --last               wypisanie informacji o ostatnich sesjach użytkowników

en:  -L, --local-line[=<mode>]  control the local line flag
pl:  -L, --local-line[=<tryb>]    sterowanie flagą linii lokalnej

en:  -L, --nooverlap               avoid possible conflict between devices
pl:  -L, --nooverlap               unikanie możliwych konfliktów między urządzeniami

en:  -L, --table            list signal names and numbers
pl:  -L, --table            lista nazw i numerów sygnałów

en:  -M         do not check mounted filesystems
pl:  -M         bez sprawdzania zamontowanych systemów plików

en:  -M <dirs>  define man and info lookup path
pl:  -M <katalogi>  określenie ścieżek wyszukiwania stron man i info

en:  -M <value>           util_max value to set
pl:  -M <wartość>         wartość util_max do ustawienia

en:  -M, --merge          group parents of sub-trees (RAIDs, Multi-path)
pl:  -M, --merge          grupowanie rodziców poddrzew (RAID, Multi-path)

en:  -M, --minimize             reverse the meaning of -m
pl:  -M, --minimize             odwrotnie do -m

en:  -M, --mountpoint <dir> the mountpoint directory
pl:  -M, --mountpoint <katalog> katalog punktu montowania

en:  -M, --move              move a subtree to some other place
pl:  -M, --move              przeniesienie poddrzewa w inne miejsce

en:  -M, --multiplier <mult>   set the profiling multiplier to <mult>
pl:  -M, --multiplier <mnoż>   ustawienie podanego mnożnika profilowania

en:  -M, --posix-shmems       POSIX shared memory segments
pl:  -M, --posix-shmems       segmenty pamięci dzielonej POSIX

en:  -M, --shmem <size>       create shared memory segment of size <size>
pl:  -M, --shmem <rozmiar>    utworzenie segmentu pamięci dzielonej podanego rozmiaru

en:  -M, --shmem-key <key>      				remove shared memory segment by key
pl:  -M, --shmem-key <klucz>    				sunięcie segmentu pamięci dzielonej po kluczu

en:  -N         do not execute, just show what would be done
pl:  -N         bez wykonywania, jedynie pokazywanie, co zostałoby zrobione

en:  -N endian      set cramfs endianness (%s|%s|%s), default %s
pl:  -N kolejność   ustawienie kolejności bajtów dla cramfs (%s|%s|%s), domyślnie %s

en:  -N, --name <name>        POSIX resource identified by <name>
pl:  -N, --name <nazwa>       zasób POSIX o podanej nazwie

en:  -N, --name <name>     generate hash-based uuid from this name
pl:  -N, --name <nazwa>    wygenerowanie uuida opartego na skrócie z nazwy

en:  -N, --namespace <ns>    perform mount in another namespace
pl:  -N, --namespace <ns>    wykonanie montowania w innej przestrzeni nazw

en:  -N, --namespace <ns>    perform umount in another namespace
pl:  -N, --namespace <ns>    wykonanie odmontowania w innej przestrzeni nazw

en:  -N, --net-socket <fd>  enter socket's network namespace (use with --target)
pl:  -N, --net-socket <fd>  wejście do przestrzeni sieciowej gniazda (dla --target)

en:  -N, --nonewline            do not print a newline before issue
pl:  -N, --nonewline              bez wypisywania znaku nowej linii przed issue

en:  -N, --nvme           output info about NVMe devices
pl:  -N, --nvme           wypisanie informacji o urządzeniach NVMe

en:  -N, --partno <num>        specify partition number
pl:  -N, --partno <numer>      określenie numeru partycji

en:  -N, --table-columns <names>      comma separated columns names
pl:  -N, --table-columns <nazwy>      nazwy kolumn odddzielone przecinkami

en:  -N, --task <tid>       use alternative namespace (/proc/<tid>/mountinfo file)
pl:  -N, --task <tid>       użycie alternatywnej przestrzeni nazw (pliku
                              /proc/<tid>/mountinfo)

en:  -O, --backup-file <path>  override default backup file name
pl:  -O, --backup-file <ścieżka> nadpisanie domyślnej nazwy pliku kopii zapasowej

en:  -O, --keep-oldest          keep the oldest file of multiple equal files
                                  (lower precedence than minimize/maximize)
pl:  -O, --keep-oldest          zachowywanie najstarszego pliku z wielu
                                  identycznych (mniejszy priorytet niż -m/-M)

en:  -O, --log-out <file>          log stdout to file (default)
pl:  -O, --log-out <plik>          logowanie standardowego wyjścia do pliku (domyślne)

en:  -O, --log-out <file>    script stdout log file (default)
pl:  -O, --log-out <plik>    plik logu standardowego wyjścia ze script (domyślny)

en:  -O, --offset <offset>      probe at the given offset
pl:  -O, --offset <offset>      sondowanie na podanej pozycji

en:  -O, --options <list>   limit the set of filesystems by mount options
pl:  -O, --options <lista>  ograniczenie zbioru systemów plików wg opcji montowania

en:  -O, --output <cols>           specify columns to output for --list
pl:  -O, --output <kolumny>        określenie kolumn wyjścia dla --list

en:  -O, --output <list>  COLUMNS to display (see below)
pl:  -O, --output <lista> KOLUMNY do wyświetlenia (p. niżej)

en:  -O, --output-all     output all columns
pl:  -O, --output-all     wypisanie wszystkich kolumn

en:  -O, --table-order <columns>      specify order of output columns
pl:  -O, --table-order <kolumny>      określenie kolejności kolumn wyjściowych

en:  -O, --test-opts <list>  limit the set of filesystems (use with -a)
pl:  -O, --test-opts <lista> ograniczenie zbioru systemów plików (wraz z -a)

en:  -P         check filesystems in parallel, including root
pl:  -P         równoległe sprawdzanie systemów plików, wraz z głównym

en:  -P, --no-pid            do not create pid file
pl:  -P, --no-pid            bez tworzenia pliku pid

en:  -P, --nopager               do not pipe output into a pager
pl:  -P, --nopager               bez przepuszczania wyjścia do stronicowania

en:  -P, --numeric-perms      print numeric permissions (PERMS column)
pl:  -P, --numeric-perms      wypisywanie uprawnień liczbowych (kolumna PERMS)

en:  -P, --pairs            use key="value" output format
pl:  -P, --pairs            wyjście w formacie klucz="wartość"

en:  -P, --pairs          use key="value" output format
pl:  -P, --pairs          wyjście w formacie klucz="wartość"

en:  -P, --partscan                create a partitioned loop device
pl:  -P, --partscan                utworzenie partycjonowanego urządzenia loop

en:  -P, --persistent       namespaces without processes
pl:  -P, --persistent       przestrzenie nazw bez procesów

en:  -P, --pgid <pgrp>...   act on already running processes in these groups
pl:  -P, --pgid <pgrp>...   działanie na już działających procesach z podanych grup

en:  -P, --port <port>        use this port for UDP or TCP connection
pl:  -P, --port <port>        użycie podanego do połączenia UDP lub TCP

en:  -P, --pty                       create a new pseudo-terminal
pl:  -P, --pty                       utworzenie nowego pseudoterminala

en:  -P, --sched-period <ns>   period parameter for DEADLINE
pl:  -P, --sched-period <ns>   parametr okresu dla DEADLINE

en:  -Q, --filter <expr>          apply display filter
pl:  -Q, --filter <wyr>           zastosowanie filtra wyświetlania

en:  -Q, --filter <expr>    apply display filter
pl:  -Q, --filter <wyr>     zastosowanie filtra wyświetlania

en:  -Q, --filter <expr>  print only lines matching the expression
pl:  -Q, --filter <wyr>   wypisanie tylko wierszy pasujących do wyrażenia

en:  -Q, --posix-mqueues      POSIX message queues
pl:  -Q, --posix-mqueues      kolejki komunikatów POSIX

en:  -Q, --queue              create message queue
pl:  -Q, --queue              utworzenie kolejki komunikatów

en:  -Q, --queue-key <key>      				remove message queue by key
pl:  -Q, --queue-key <klucz>    				usunięcie kolejki komunikatów po kluczu

en:  -Q, --quiet-output            no normal output
pl:  -Q, --quiet-output            bez normalnego wyjścia

en:  -R         skip root filesystem; useful only with '-A'
pl:  -R         pominięcie głównego systemu plików; przydatne tylko z '-A'

en:  -R, --addr-no-randomize  disables randomization of the virtual address space
pl:  -R, --addr-no-randomize  wyłączenie losowości wirtualnej przestrzeni adresowej

en:  -R, --hangup               do virtually hangup on the tty
pl:  -R, --hangup                 wirtualne rozłączenie na terminalu

en:  -R, --nohostname     don't display the hostname field
pl:  -R, --nohostname     bez wyświetlania pola z nazwą hosta

en:  -R, --rbind             mount a subtree and all submounts somewhere else
pl:  -R, --rbind             zamontowanie poddrzewa i wszystkich montowań poniżej w inne miejsce

en:  -R, --recursive         recursively unmount a target with all its children
pl:  -R, --recursive         rekurencyjne odmontowanie celu wraz z potomkami

en:  -R, --reset-on-fork       set reset-on-fork flag
pl:  -R, --reset-on-fork       ustawienie flagi reset-on-fork

en:  -R, --reset-on-fork  set reset-on-fork flag
pl:  -R, --reset-on-fork  ustawienie flagi reset-on-fork

en:  -R, --root <dir>          run the command with root directory set to <dir>
pl:  -R, --root <katalog>      uruchomienie polecenia z ustawieniem na podany katalog główny

en:  -R, --submounts        print all submounts for the matching filesystems
pl:  -R, --submounts        wypisanie wszystkich montowań dla pasujących fs

en:  -R, --table-right <columns>      right align text in these columns
pl:  -R, --table-right <kolumny>      wyrównanie tekstu w tych kolumnach do prawej

en:  -S <dirs>  define sources lookup path
pl:  -S <katalogi>  określenie ścieżek wyszukiwania źródeł

en:  -S, --maximum-size <size>  maximum size for files.
pl:  -S, --maximum-size <rozm>  maksymalny rozmiar dla plików.

en:  -S, --posix-semaphores   POSIX semaphores
pl:  -S, --posix-semaphores   semafory POSIX

en:  -S, --scsi           output info about SCSI devices
pl:  -S, --scsi           wypisanie informacji o urządzeniach SCSI

en:  -S, --sector-size <num>  overwrite sector size
pl:  -S, --sector-size <ile>  wymuszenie rozmiaru sektora

en:  -S, --sectors <number>        specify the number of sectors per track
pl:  -S, --sectors <liczba>        określenie liczby sektorów na ścieżce

en:  -S, --semaphore <number> create semaphore array with <number> elements
pl:  -S, --semaphore <ile>    utworzenie tablicy semaforów o tylu elementach

en:  -S, --semaphore-key <key>  				remove semaphore by key
pl:  -S, --semaphore-key <klucz> 				usunięcie semafora po kluczu

en:  -S, --set               set lastlog record to current time (requires -u)
pl:  -S, --set               ustawienie rekordu lastlog na czas bieżący (wymaga -u)

en:  -S, --setuid <uid>        set uid in entered namespace
pl:  -S, --setuid <uid>        ustawienie uida po wejściu w przestrzeń

en:  -S, --setuid[=<uid>]   set uid in entered namespace
pl:  -S, --setuid[=<uid>]   ustawienie uida po wejściu w przestrzeń

en:  -S, --size <size>          override device size
pl:  -S, --size <rozmiar>       wymuszenie rozmiaru urządzenia

en:  -S, --size <size>        maximum size for a single message
pl:  -S, --size <rozmiar>     maksymalny rozmiar pojedynczego komunikatu

en:  -S, --socket-activation do not create listening socket
pl:  -S, --socket-activation bez tworzenia gniazda nasłuchującego

en:  -S, --softirq        show softirqs instead of interrupts
pl:  -S, --softirq        wyświetlenie softirq zamiast przerwań

en:  -S, --source <string>  the device to mount (by name, maj:min, 
                              LABEL=, UUID=, PARTUUID=, PARTLABEL=)
pl:  -S, --source <łańcuch> urządzenie do zamontowania (nazwa, major:minor,
                              LABEL=, UUID=, PARTUUID=, PARTLABEL=)

en:  -S, --span            span the date when displaying multiple months
pl:  -S, --span            rozszerzenie daty przy wyświetlaniu wielu miesięcy

en:  -S, --split <list>   split ranges by specified columns
pl:  -S, --split <lista>  podział przedziałów wg podanych kolumn

en:  -S, --syslog                force to use syslog(2) rather than /dev/kmsg
pl:  -S, --syslog                wymuszenie użycia syslog(2) zamiast /dev/kmsg

en:  -S, --use-spaces <number>        minimal whitespaces between columns (no tabs)
pl:  -S, --use-spaces <liczba>        minimalna liczba spacji między kolumnami (bez tabulacji)

en:  -S, --whole-seconds      turns on WHOLE_SECONDS
pl:  -S, --whole-seconds      włączenie WHOLE_SECONDS

en:  -T         do not show the title on startup
pl:  -T         bez wyświetlania tytułu na początku działania

en:  -T, --ctime                 show human-readable timestamp (may be inaccurate!)
pl:  -T, --ctime                 znaczniki czasu czytelne dla ludzi (mniej dokładne)

en:  -T, --fstab <path>       alternative file to /etc/fstab
pl:  -T, --fstab <ścieżka>    alternatywny plik zamiast /etc/fstab

en:  -T, --fstab <path>      alternative file to /etc/fstab
pl:  -T, --fstab <ścieżka>   alternatywny plik zamiast /etc/fstab

en:  -T, --list-types                  print the recognized types (see -X)
pl:  -T, --list-types                  wypisanie znanych typów (p. -X)

en:  -T, --log-timing <file>       log timing information to file
pl:  -T, --log-timing <plik>       logowanie informacji o czasie do pliku

en:  -T, --log-timing <file> alias to -t
pl:  -T, --log-timing <plik> alias dla -t

en:  -T, --no-pty                    do not create a new pseudo-terminal (bad security!)
pl:  -T, --no-pty                    bez tworzenia nowego pseudoterminala (niebezpieczne!)

en:  -T, --sched-runtime <ns>  runtime parameter for DEADLINE
pl:  -T, --sched-runtime <ns>  parametr czasu działania dla DEADLINE

en:  -T, --sticky-timeouts    turns on STICKY_TIMEOUTS
pl:  -T, --sticky-timeouts    włączenie STICKY_TIMEOUTS

en:  -T, --tab-separated	use tabs as delimiters
pl:  -T, --tab-separated  użycie tabulacji jako ograniczników

en:  -T, --table-truncate <columns>   truncate text in the columns when necessary
pl:  -T, --table-truncate <kolumny>   ucięcie tekstu w kolumnach jeśli trzeba

en:  -T, --target <path>    the path to the filesystem to use
pl:  -T, --target <ścieżka> ścieżka systemu plików do użycia

en:  -T, --tcp                use TCP only
pl:  -T, --tcp                użycie tylko TCP

en:  -T, --test                    test for getopt(1) version
pl:  -T, --test                    sprawdzenie wersji getopt(1)

en:  -T, --time[=<file>]       unshare time namespace
pl:  -T, --time[=<plik>]       oddzielenie przestrzeni czasu

en:  -T, --time[=<file>]    enter time namespace
pl:  -T, --time[=<plik>]    wejście do przestrzeni czasu

en:  -T, --timeout <sec>     specify inactivity timeout
pl:  -T, --timeout <liczba>  określenie limitu czasu nieaktywności

en:  -T, --tree[=<column>] use tree format output
pl:  -T, --tree[=<kolumna>] wyjście w formacie drzewa

en:  -T, --tree[=<rel>]     use tree format (parent, owner, or process)
pl:  -T, --tree[=<rel>]     użycie formatu drzewa (parent, owner lub process)

en:  -U, --detect-case          detect uppercase terminal
pl:  -U, --detect-case            wykrywanie terminala z samymi wielkimi literami

en:  -U, --uniq             ignore filesystems with duplicate target
pl:  -U, --uniq             zignorowanie systemów plików z powtórzonym celem

en:  -U, --user[=<file>]       unshare user namespace
pl:  -U, --user[=<plik>]       oddzielenie przestrzeni użytkowników

en:  -U, --user[=<file>]    enter user namespace
pl:  -U, --user[=<plik>]    wejście do przestrzeni użytkowników

en:  -U, --uuid <uuid>          convert UUID to device name
pl:  -U, --uuid <uuid>          zamiana UUID-a na nazwę urządzenia

en:  -U, --uuid <uuid>       synonym for UUID=<uuid>
pl:  -U, --uuid <uuid>       synonim UUID=<uuid>

en:  -U, --uuid UUID           specify the uuid to use
pl:  -U, --uuid UUID           określenie UUID-a do użycia

en:  -V         explain what is being done
pl:  -V         wyjaśnianie wykonywanych czynności

en:  -V, --verbose      explain what is being done;
                          specifying -V more than once will cause a dry-run
pl:  -V, --verbose      wyjaśnianie wykonywanych czynności; podanie tej opcji
                          więcej niż raz powoduje uruchomienie bez faktycznej akcji

en:  -V, --verify [<dev> ...]          test whether partitions seem correct
pl:  -V, --verify [<urz> ...]          test, czy partycje wyglądają poprawnie

en:  -W, --follow-new            wait and print only new messages
pl:  -W, --follow-new            oczekiwanie i wypisywanie tylko nowych komunikatów

en:  -W, --nowrap           don't use multi-line representation
pl:  -W, --nowrap           bez używania reprezentacji wielowierszowej

en:  -W, --table-wrap <columns>       wrap text in the columns when necessary
pl:  -W, --table-wrap <kolumny>       zawinięcie tekstu w kolumnach jeśli trzeba

en:  -W, --wdns <dir>       set the working directory in namespace
pl:  -W, --wdns <katalog>   ustawienie katalogu roboczego w przestrzeni nazw

en:  -W, --wipe-partitions <mode>  wipe signatures from new partitions (%s, %s or %s)
pl:  -W, --wipe-partitions <tryb>  wymazywanie sygnatur z nowych partycji (%s, %s lub %s)

en:  -X, --label <name>        specify label type (dos, gpt, ...)
pl:  -X, --label <nazwa>       określenie typu etykiety (dos, gpt...)

en:  -X, --one-byte-hex        one-byte hexadecimal display
pl:  -X, --one-byte-hex        wyświetlanie szesnastkowe jednobajtowe

en:  -X, --read-implies-exec  turns on READ_IMPLIES_EXEC
pl:  -X, --read-implies-exec  włączenie READ_IMPLIES_EXEC

en:  -X, --respect-xattrs       respect extended attributes
pl:  -X, --respect-xattrs       honorowanie rozszerzonych atrybutów

en:  -Y, --label-nested <name> specify nested label type (dos, bsd)
pl:  -Y, --label-nested <nazwa> określenie typu etykiety zagnieżdżonej (dos, bsd)

en:  -Y, --twelve          show the next twelve months
pl:  -Y, --twelve          wyświetlenie następnych dwunastu miesięcy

en:  -Z, --context            display SELinux contexts
pl:  -Z, --context            wypisanie kontekstów SELinuksa

en:  -Z, --context       print any security context of each file
pl:  -Z, --context       wypisanie dowolnego kontekstu bezpieczeństwa każdego pliku

en:  -Z, --follow-context   set SELinux context according to --target PID
pl:  -Z, --follow-context   ustawienie kontekstu SELinuksa zgodnie z --target PID

en:  -Z, --mmap-page-zero     turns on MMAP_PAGE_ZERO
pl:  -Z, --mmap-page-zero     włączenie MMAP_PAGE_ZERO

en:  -a                       for compatibility only, ignored
pl:  -a                       tylko dla kompatybilności, ignorowane

en:  -a, --abort <on|off>         abort on error
pl:  -a, --abort <on|off>         przerwanie programu po błędzie

en:  -a, --acc-expiration     display info about passwords expiration
pl:  -a, --acc-expiration     wypisanie informacji o wygaśnięciu haseł

en:  -a, --active            print lastlog excluding '**Never logged in**' users
pl:  -a, --active            wypisanie lastlog z wykluczeniem użytkowników nigdy nie zalogowanych

en:  -a, --add            add specified partitions or all of them
pl:  -a, --add            dodanie podanych partycji lub wszystkich

en:  -a, --adjust                    adjust the RTC to account for systematic drift
pl:  -a, --adjust                    regulacja RTC do wyrównania systematycznego dryfu

en:  -a, --advice <advice> applying advice to the file (default: "dontneed")
pl:  -a, --advice <podpowiedź> zastosowanie podpowiedzi do pliku (domyślnie: "dontneed")

en:  -a, --algorithm <alg>              compression algorithm to use
pl:  -a, --algorithm <alg>              algorytmu kompresji do użycia

en:  -a, --all                     list all used devices
pl:  -a, --all                     lista wszystkich używanych urządzeń

en:  -a, --all                 print all symbols, even if count is 0
pl:  -a, --all                 wypisanie wszystkich symboli, nawet z licznikiem 0

en:  -a, --all                enable all swaps from /etc/fstab
pl:  -a, --all                włączenie wszystkich przestrzeni wymiany z /etc/fstab

en:  -a, --all                trim mounted filesystems
pl:  -a, --all                obcięcie zamontowanych systemów plików

en:  -a, --all               mount all filesystems mentioned in fstab
pl:  -a, --all               zamontowanie wszystkich systemów plików obecnych w fstab

en:  -a, --all               print both online and offline CPUs (default for -e)
pl:  -a, --all                wypisanie wł. i wył. CPU (domyślne dla -e)

en:  -a, --all               unmount all filesystems
pl:  -a, --all               odmontowanie wszystkich systemów plików

en:  -a, --all              disable all swaps from /proc/swaps
     -v, --verbose          verbose mode
pl:  -a, --all              wyłączenie wszystkich obszarów wymiany z /proc/swaps
     -v, --verbose          tryb szczegółowych informacji

en:  -a, --all              do not restrict the name-to-pid conversion to processes
                              with the same uid as the present process
pl:  -a, --all              bez ograniczania przekształcenia nazwa-pid do procesów
                              z tym samym uidem, co proces bieżący

en:  -a, --all              enter all namespaces
pl:  -a, --all              wejście do wszystkich przestrzeni nazw

en:  -a, --all            list each individual memory block
pl:  -a, --all            wyszczególnienie wszystkich bloków pamięci

en:  -a, --all            print all devices
pl:  -a, --all            wypisanie wszystkich urządzeń

en:  -a, --all            wipe all magic strings (BE CAREFUL!)
pl:  -a, --all            usunięcie wszystkich łańcuchów magicznych (OSTROŻNIE!)

en:  -a, --all           replace all occurrences
pl:  -a, --all           zamiana wszystkich wystąpień

en:  -a, --all         all (default)
pl:  -a, --all         wszystko (domyślne)

en:  -a, --all      query all raw devices
pl:  -a, --all      odpytanie wszystkich urządzeń surowych

en:  -a, --all-tasks      operate on all the tasks (threads) for a given pid
pl:  -a, --all-tasks      operowanie na wszystkich zadaniach (wątkach) danego PID-u

en:  -a, --all[=shm|pshm|msg|pmsg|sem|psem]	remove all (in the specified category)
pl:  -a, --all[=shm|msg|sem|pmsg|sem|psem]	usunięcie wszystkiego (z podanej kategorii)

en:  -a, --alternative             allow long options starting with single -
pl:  -a, --alternative             zezwolenie na długie opcje z jednym - na początku

en:  -a, --alternative        use the alternative dictionary
pl:  -a, --alternative        użycie alternatywnego słownika

en:  -a, --append                  append to the log file
pl:  -a, --append                  dopisywanie do pliku logu

en:  -a, --append              append partitions to existing partition table
pl:  -a, --append              dołączenie partycji do istniejącej tablicy

en:  -a, --ascii            use ASCII chars for tree formatting
pl:  -a, --ascii            użycie znaków ASCII do formatowania drzewa

en:  -a, --auto               reads the clock mode from adjust file (default)
pl:  -a, --auto                odczyt trybu zegara z pliku korekcji (domyślne)

en:  -a, --auto       automatic repair
pl:  -a, --auto       naprawa automatyczna

en:  -a, --auto <on|off>         turn auto-eject feature on or off
     -c, --changerslot <slot>    switch discs on a CD-ROM changer
     -d, --default               display default device
     -f, --floppy                eject floppy
     -F, --force                 don't care about device type
     -i, --manualeject <on|off>  toggle manual eject protection on/off
     -m, --no-unmount            do not unmount device even if it is mounted
     -M, --no-partitions-unmount do not unmount another partitions
     -n, --noop                  don't eject, just show device found
     -p, --proc                  use /proc/mounts instead of /etc/mtab
     -q, --tape                  eject tape
     -r, --cdrom                 eject CD-ROM
     -s, --scsi                  eject SCSI device
     -t, --trayclose             close tray
     -T, --traytoggle            toggle tray
     -v, --verbose               enable verbose output
     -x, --cdspeed <speed>       set CD-ROM max speed
     -X, --listspeed             list CD-ROM available speeds
pl:  -a, --auto <on|off>         włączenie/wyłączenie automatycznego wysuwania
     -c, --changerslot <slot>    przełączenie płyt w zmieniarce CD-ROM
     -d, --default               wypisanie domyślnego urządzenia
     -f, --floppy                wysunięcie dyskietki
     -F, --force                 bez sprawdzania rodzaju urządzenia
     -i, --manualeject <on|off>  włączenie/wyłączenie blokady ręcznego wysuwania
     -m, --no-unmount            bez odmontowywania urządzenia kiedy zamontowane
     -M, --no-partitions-unmount bez odmontowywania innych partycji
     -n, --noop                  bez wysuwania, samo wskazanie urządzenia
     -p, --proc                  użycie /proc/mounts zamiast /etc/mtab
     -q, --tape                  wysunięcie taśmy
     -r, --cdrom                 wysunięcie płyty CD-ROM
     -s, --scsi                  wysunięcie z urządzenia SCSI
     -t, --trayclose             zamknięcie szuflady
     -T, --traytoggle            przełączenie szuflady
     -v, --verbose               włączenie szczegółowych komunikatów
     -x, --cdspeed <szybkość>    ustawienie maksymalnej prędkości CD-ROM-u
     -X, --listspeed             wypisanie dostępnych prędkości CD-ROM-u

en:  -a, --autologin <user>     login the specified user automatically
pl:  -a, --autologin <użytkownik> automatyczne zalogowanie podanego użytkownika

en:  -a, --hostlast       display hostnames in the last column
pl:  -a, --hostlast       wyświetlanie nazw hostów w ostatniej kolumnie

en:  -b         search only for binaries
pl:  -b             wyszukiwanie tylko binariów

en:  -b blksize     use this blocksize, must equal page size
pl:  -b rozmiar     użycie podanego rozmiaru bloku, musi być równy rozmiarowy strony

en:  -b, --backup              backup partition table sectors (see -O)
pl:  -b, --backup              kopia zapasowa sektorów tablicy partycji (p. -O)

en:  -b, --backup[=<dir>] create a signature backup in <dir> or $HOME
pl:  -b, --backup[=<kat>] utworzenie kopii zapasowej sygnatury w <kat> lub $HOME

en:  -b, --batch          set policy to SCHED_BATCH
pl:  -b, --batch          ustawienie polityki na SCHED_BATCH

en:  -b, --before DAYS       print only records older than DAYS
pl:  -b, --before DNI        wypisanie tylko rekordów starszych niż DNI

en:  -b, --binary        display bits as a binary mask value
pl:  -b, --binary        wyświetlanie bitów jako binarnej wartości maski

en:  -b, --blocks       use memory blocks
pl:  -b, --blocks       użycie bloków pamięci

en:  -b, --blocksize <size>   use this blocksize, defaults to page size
pl:  -b, --blocksize <rozm.>  użycie podanego rozmiaru bloku, domyślnie strona

en:  -b, --bytes                        print sizes in bytes rather than in human readable format
pl:  -b, --bytes                        podawanie rozmiarów w bajtach zamiast formatu ludzkiego

en:  -b, --bytes              print SIZE in bytes rather
pl:  -b, --bytes              wypisywanie rozmiaru w bajtach

en:  -b, --bytes            print SIZE in bytes rather than in human readable format
pl:  -b, --bytes            wypisywanie ROZMIARÓW w bajtach zamiast czytelnie dla człowieka

en:  -b, --bytes            print sizes in bytes rather than in human readable format
pl:  -b, --bytes            wypisywanie rozmiarów w bajtach zamiast formatu
                              czytelnego dla człowieka

en:  -b, --bytes           print sizes in bytes rather than in human readable format
pl:  -b, --bytes           rozmiary w bajtach zamiast czytelnie dla człowieka

en:  -b, --bytes          print SIZE in bytes instead of a human-readable format
pl:  -b, --bytes          wypisywanie rozmiarów w bajtach zamiast formatu
                          czytelnego dla człowieka

en:  -b, --bytes          print SIZE in bytes rather than in human readable format
pl:  -b, --bytes          wypisywanie rozmiarów w bajtach zamiast formatu
                          czytelnego dla człowieka

en:  -b, --bytes       show sizes in bytes
pl:  -b, --bytes       wyświetlenie rozmiarów w bajtach

en:  -b, --histbin             print individual histogram-bin counts
pl:  -b, --histbin             wypisanie poszczególnych liczników histogram-bin

en:  -b, --io-size <size>       I/O buffer size for file reading
                                  (speedup, using more RAM)
pl:  -b, --io-size <rozmiar>    rozmiar bufora we/wy do odczytu pliku
                                  (przyspieszenie przy większym użyciu RAM)

en:  -b, --one-byte-octal      one-byte octal display
pl:  -b, --one-byte-octal      wyświetlanie ósemkowe jednobajtowe

en:  -b, --online            print online CPUs only (default for -p)
pl:  -b, --online             wypisanie tylko włączonych CPU (domyślne dla -p)

en:  -b, --sector-size <num>       set the logical sector size to <num>
pl:  -b, --sector-size <ile>       ustawienie rozmiaru sektora logicznego

en:  -b, --sector-size <size>      physical and logical sector size
pl:  -b, --sector-size <rozmiar>   rozmiar sektora fizycznego i logicznego

en:  -b, --sector-size <size> physical and logical sector size
pl:  -b, --sector-size <rozm> rozmiar sektora fizycznego i logicznego

en:  -c           clear screen before displaying
pl:  -c           wyczyszczenie ekranu przed wyświetleniem

en:  -c, --cache-file <file>    read from <file> instead of reading from the default
                                  cache file (-c /dev/null means no cache)
pl:  -c, --cache-file <plik>    odczyt z <pliku> zamiast z domyślnego pliku pamięci
                                  podręcznej (-c /dev/null oznacza brak cache)

en:  -c, --canonicalize     canonicalize printed paths
pl:  -c, --canonicalize     wypisywanie ścieżek w postaci kanonicznej

en:  -c, --chars <num>            number of output characters before sleep
pl:  -c, --chars <ile>            liczba znaków wyjściowych przed oczekiwaniem

en:  -c, --check               check bad blocks before creating the swap area
pl:  -c, --check               sprawdzenie wadliwych bloków przed tworzeniem
                                 obszaru wymiany

en:  -c, --check             check the device for bad blocks
pl:  -c, --check             sprawdzenie urządzenia pod kątem wadliwych bloków

en:  -c, --check        do not continue after an error
pl:  -c, --check        bez kontynuacji po błędzie

en:  -c, --class <class>    name or number of scheduling class,
                              0: none, 1: realtime, 2: best-effort, 3: idle
pl:  -c, --class <klasa>    nazwa lub numer klasy szeregowania
                              0: none, 1: realtime, 2: best-effort, 3: idle

en:  -c, --collapse-range remove a range from the file
pl:  -c, --collapse-range usunięcie przedziału z pliku

en:  -c, --colon-separate     display data in a format similar to /etc/passwd
pl:  -c, --colon-separate     wyświetlenie danych w formacie podobnym do /etc/passwd

en:  -c, --columns <width> amount of columns to use
pl:  -c, --columns <szerokość> liczba kolumn do użycia

en:  -c, --command <cmd>      command for persistent reservations
pl:  -c, --command <polecenie> polecenie do trwałych rezerwacji

en:  -c, --command <command>         pass a single command to the shell with -c
pl:  -c  --command <polecenie>       przekazanie polecenia do powłoki przez -c

en:  -c, --command <command>       run command rather than interactive shell
pl:  -c, --command <polecenie>     uruchomienie polecenia zamiast powłoki interaktywnej

en:  -c, --command <command>  does nothing (for compatibility with su -c)
pl:  -c, --command <polecenie>  nic (dla zgodności z su - c)

en:  -c, --command <command>  run a single command string through the shell
pl:  -c, --command <polecenie>  uruchomienie polecenia poprzez powłokę

en:  -c, --command <command> run command rather than interactive shell
pl:  -c, --command <polecenie> uruchomienie polecenia zamiast powłoki interaktywnej

en:  -c, --compatibility[=<mode>]  mode is 'dos' or 'nondos' (default)
pl:  -c, --compatibility[=<tryb>]  tryb zgodności: 'dos' lub 'nondos' (domyślny)

en:  -c, --content              compare only file contents, same as -pot
pl:  -c, --content              porównanie tylko zawartości, to samo co -pot

en:  -c, --core             maximum size of core files created
     -d, --data             maximum size of a process's data segment
     -e, --nice             maximum nice priority allowed to raise
     -f, --fsize            maximum size of files written by the process
     -i, --sigpending       maximum number of pending signals
     -l, --memlock          maximum size a process may lock into memory
     -m, --rss              maximum resident set size
     -n, --nofile           maximum number of open files
     -q, --msgqueue         maximum bytes in POSIX message queues
     -r, --rtprio           maximum real-time scheduling priority
     -s, --stack            maximum stack size
     -t, --cpu              maximum amount of CPU time in seconds
     -u, --nproc            maximum number of user processes
     -v, --as               size of virtual memory
     -x, --locks            maximum number of file locks
     -y, --rttime           CPU time in microseconds a process scheduled
                            under real-time scheduling
pl:  -c, --core             maksymalny rozmiar tworzonych plików core
     -d, --data             maksymalny rozmiar segmentu danych procesu
     -e, --nice             maksymalne dozwolone podwyższenie nice
     -f, --fsize            maksymalny rozmiar plików zapisywanych przez proces
     -i, --sigpendnig       maksymalna liczba oczekujących sygnałów
     -l, --memlock          maksymalny rozmiar pamięci zablokowanej przez proces
     -m, --rss              maksymalny rozmiar pamięci rezydentnej (RSS)
     -n, --nofile           maksymalna liczba otwartych plików
     -q, --msgqueue         maksymalna liczba bajtów w kolejkach komunikatów POSIX
     -r, --rtprio           maksymalny priorytet szeregowania real-time
     -s, --stack            maksymalny rozmiar stosu
     -t, --cpu              maksymalny czas procesora w sekundach
     -u, --nproc            maksymalna liczba procesów użytkownika
     -v, --as               rozmiar pamięci wirtualnej
     -x, --locks            maksymalna liczba blokad plików
     -y, --rttime           czas CPU w mikrosekundach szeregowania real-time

en:  -c, --count <number>   maximum number of zones
pl:  -c, --count <liczba>   maksymalna liczba stref

en:  -c, --count=<count>     number of process exits to wait for
pl:  -c, --count=<liczba>    liczba procesów do oczekiwania na zakończenie

en:  -c, --cpu-clock <pid>      also display CPU clock of specified process
pl:  -c, --cpu-clock <pid>      wyświetlanie także zegara CPU podanego procesu

en:  -c, --cpu-stat <mode> show per-cpu stat (auto, enable, disable)
pl:  -c, --cpu-stat <tryb> wyświetlenie statystyk per CPU (auto, enable, disable)

en:  -c, --cr-mode <type>    CR char mode (auto, never, always)
pl:  -c, --cr-mode <typ>     tryb znaku CR (auto, never, always)

en:  -c, --creator            show creator and owner
pl:  -c, --creator            wyświetlenie twórcy i właściciela

en:  -c, --creator     show creator and owner
pl:  -c, --creator     wyświetlenie twórcy i właściciela

en:  -c, --ctty     set the controlling terminal to the current one
pl:  -c, --ctty     ustawienie terminala sterującego na bieżący

en:  -c, --intro-command <string> intro sent before ldattach
pl:  -c, --intro-command <łańcuch> wprowadzenie do wysłania przed ldattach

en:  -c, --join-cgroup      join the cgroup of the target process
pl:  -c, --join-cgroup      dołączenie do grupy kontrolnej procesu docelowego

en:  -c, --map-current-user    map current user to itself (implies --user)
pl:  -c, --map-current-user    odwzorowanie bieżącego użytkownika na siebie
                                 (wymusza --user)

en:  -c, --no-canonicalize   don't canonicalize paths
pl:  -c, --no-canonicalize   bez doprowadzania ścieżek do postaci kanonicznej

en:  -c, --noreset              do not reset control mode
pl:  -c, --noreset                bez resetowania trybu sterującego

en:  -c, --offline           print offline CPUs only
pl:  -c, --offline            wypisanie tylko wyłączonych CPU

en:  -c, --one-byte-char       one-byte character display
pl:  -c, --one-byte-char       wyświetlanie znakowe jednobajtowe

en:  -c, --output-width <width>       width of output in number of characters
pl:  -c, --output-width <szerokość>   szerokość wyjścia w znakach

en:  -c, --print-over      do not scroll, display text and clean line ends
pl:  -c, --print-over      bez przewijania, wyświetlanie tekstu i czyszczenie końców linii

en:  -c, --read-clear            read and clear all messages
pl:  -c, --read-clear            odczyt i wyczyszczenie wszystkich komunikatów

en:  -c, --set-capacity <loopdev>  resize the device
pl:  -c, --set-capacity <urządz.>  zmiana rozmiaru urządzenia

en:  -d, --alphanum           compare only blanks and alphanumeric characters
pl:  -d, --alphanum           porównywanie tylko znaków białych i alfanumerycznych

en:  -d, --database FILE     use FILE as lastlog2 database
pl:  -d, --database PLIK     użycie PLIKU jako bazy danych lastlog2

en:  -d, --deadline       set policy to SCHED_DEADLINE
pl:  -d, --deadline       ustawienie polityki na SCHED_DEADLINE

en:  -d, --debug             print verbose messages to stderr
pl:  -d, --debug             wypisywanie szczegółów na stderr

en:  -d, --debug             run in debugging mode
pl:  -d, --debug             uruchomienie w trybie diagnostycznym

en:  -d, --delay <secs>   delay updates
pl:  -d, --delay <sek>    opóźnienie uaktualnień

en:  -d, --delete         delete specified partitions or all of them
pl:  -d, --delete         usunięcie podanych partycji lub wszystkich

en:  -d, --dest <PID>         which PID to modify the cookie of
pl:  -d, --dest <PID>         PID do zmodyfikowania ciasteczka

en:  -d, --detach <loopdev>...     detach one or more devices
pl:  -d, --detach <urządz.>...     odłączenie jednego lub większej liczby urządzeń

en:  -d, --detach-loop       if mounted loop device, also free this loop device
pl:  -d, --detach-loop       zwalnianie urządzeń loop przy odmontowywaniu ich

en:  -d, --device <device>    select rtc device (rtc0|rtc1|...)
pl:  -d, --device <urządzenie> wybór urządzenia rtc (rtc0|rtc1|...)

en:  -d, --dig-holes      detect zeroes and replace with holes
pl:  -d, --dig-holes      wykrycie zer i zastąpienie ich dziurami

en:  -d, --direction <word> direction of search, 'forward' or 'backward'
pl:  -d, --direction <jak>  kierunek wyszukiwania (forward lub backward)

en:  -d, --disable      disable memory
pl:  -d, --disable      wyłączenie pamięci

en:  -d, --discard[=<policy>] enable swap discards, if supported by device
pl:  -d, --discard[=<polityka>] włączenie kasowania swapa, jeśli urządzenie obsługuje

en:  -d, --divisor <num>     speed up or slow down execution with time divisor
pl:  -d, --divisor <liczba>  przyspieszenie lub spowolnienie wykonywania o dzielnik czasu

en:  -d, --divisor=<number>  divide the amount of bytes by <number>
pl:  -d, --divisor=<liczba>  podzielenie liczby bajtów przez <liczbę>

en:  -d, --dns            translate the IP number back into a hostname
pl:  -d, --dns            tłumaczenie adresów IP z powrotem na nazwy hostów

en:  -d, --dump                  show current state (and do not exec)
pl:  -d, --dump                  wypisanie stanu bieżącego (bez wykonywania)

en:  -d, --dump <dev>                  dump partition table (usable for later input)
pl:  -d, --dump <urz>                  zrzut tablicy partycji (jako późniejsze wejście)

en:  -d, --dump[=<file>]     dump seccomp bytecode
pl:  -d, --dump[=<plik>]     zrzut bajtkodu seccomp

en:  -d, --dynamic-clock <path> also display specified dynamic clock
pl:  -d, --dynamic-clock <ścieżka> wyświetlenie także podanego zegara dynamicznego

en:  -d, --no-encoding          don't encode non-printing characters
pl:  -d, --no-encoding          bez kodowania znaków niedrukowalnych

en:  -d, --nodeps         don't print slaves or holders
pl:  -d, --nodeps         bez wypisywania urządzeń zależnych i nadrzędnych

en:  -d, --respect-dir          directory names have to be identical
pl:  -d, --respect-dir          nazwy katalogów muszą być identyczne

en:  -d, --show-delta            show time delta between printed messages
pl:  -d, --show-delta            podawanie różnicy czasu między komunikatami

en:  -d, --show-process-state <pid>
                            show signal related fields in /proc/<pid>/status
pl:  -d, --show-process-state <pid>
                            pokazanie pól związanych z sygnałami w /proc/<pid>/status

en:  -d, --silent          display help instead of ringing bell
pl:  -d, --silent          wyświetlenie pomocy zamiast dzwonka

en:  -d, --table-noheadings           don't print header
pl:  -d, --table-noheadings           bez wypisywania nagłówka

en:  -d, --two-bytes-decimal   two-byte decimal display
pl:  -d, --two-bytes-decimal   wyświetlanie dziesiętne dwubajtowe

en:  -d, --udp                use UDP only
pl:  -d, --udp                użycie tylko UDP

en:  -e           do not pause at end of a file
pl:  -e           bez oczekiwania na końcu pliku

en:  -e edition     set edition number (part of fsid)
pl:  -e edycja      ustawienie numeru edycji (część fsid)

en:  -e, --enable       enable memory
pl:  -e, --enable       włączenie pamięci

en:  -e, --enable <cpu-list>       enable cpus
     -d, --disable <cpu-list>      disable cpus
     -c, --configure <cpu-list>    configure cpus
     -g, --deconfigure <cpu-list>  deconfigure cpus
     -p, --dispatch <mode>         set dispatching mode
     -r, --rescan                  trigger rescan of cpus
pl:  -e, --enable <lista-cpu>      włączenie procesorów
     -d, --disable <lista-cpu>     wyłączenie procesorów
     -c, --configure <lista-cpu>   skonfigurowanie procesorów
     -g, --deconfigure <lista-cpu> zdekonfigurowanie procesorów
     -p, --dispatch <tryb>         ustawienie trybu przekazywania
     -r, --rescan                  wyzwolenie przeskanowania CPU

en:  -e, --endianness=<value>  specify the endianness to use (%s, %s or %s)
pl:  -e, --endianness=<wartość> określenie kolejności bajtów (%s, %s lub %s)

en:  -e, --env              inherit environment variables from target process
pl:  -e, --env              dziedziczenie zmiennych środowiskowych z procesu docelowego

en:  -e, --evaluate         convert tags (LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL) 
                              to device names
pl:  -e, --evaluate         zamiana znaczników (LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL)
                              na nazwy urządzeń

en:  -e, --evenparity        set parity to even
pl:  -e, --evenparity        ustawienie parzystości na parzystą

en:  -e, --exclude <list> exclude devices by major number (default: RAM disks)
pl:  -e, --exclude <lista> wykluczenie urządzeń wg numeru gł. (domyślnie: ramdyski)

en:  -e, --exit-on-eof     exit on end-of-file
pl:  -e, --exit-on-eof     zakończenie po końcu pliku

en:  -e, --exited            allow exited PIDs
pl:  -e, --exited            dopuszczenie zakończonych PIDów

en:  -e, --export             display in an export-able output format
pl:  -e, --export             wyświetlenie wyjścia w formacie eksportowalnym

en:  -e, --extended[=<list>] print out an extended readable format
pl:  -e, --extended[=<lista>] wypisanie w rozszerzonym, czytelnym formacie

en:  -e, --format <format>     format string to be used for displaying data
pl:  -e, --format <format>     łańcuch formatujący do wyświetlania danych

en:  -e, --ifexists           silently skip devices that do not exist
pl:  -e, --ifexists           ciche pominięcie urządzeń nieistniejących

en:  -e, --reltime               show local time and time delta in readable format
pl:  -e, --reltime               podawanie czasu i różnic w czytelnym formacie

en:  -e, --return                  return exit code of the child process
pl:  -e, --return                  zakończenie z kodem wyjścia procesu potomnego

en:  -e, --skip-empty         do not log empty lines when processing files
pl:  -e, --skip-empty         bez logowania pustych linii przy przetwarzaniu plików

en:  -e, --stderr       act on standard error
pl:  -e, --stderr       działanie na standardowym wyjściu diagnostycznym

en:  -e, --table-header-repeat        repeat header for each page
pl:  -e, --table-header-repeat        powtórzenie nagłówka na każdej stronie

en:  -f             skip a login authentication
pl:  -f             pominięcie uwierzytelniania przy logowaniu

en:  -f           do not split long lines
pl:  -f           bez dzielenia długich linii

en:  -f         terminate <dirs> argument list
pl:  -f             zakończenie listy <katalogów> jako argumentów

en:  -f, --facility <list>       restrict output to defined facilities
pl:  -f, --facility <lista>      ograniczenie wyjścia do określonych kategorii

en:  -f, --failed             display data about the users' last failed logins
pl:  -f, --failed             wypisanie danych o ostatnich nieudanych logowaniach

en:  -f, --fake              dry run; skip the mount(2) syscall
pl:  -f, --fake              testowe uruchomienie; pominięcie wywołań mount(2)

en:  -f, --fast                      pass -f to the shell (for csh or tcsh)
pl:  -f, --fast                      przekazanie -f do powłoki (dla csh i tcsh)

en:  -f, --fifo           set policy to SCHED_FIFO
pl:  -f, --fifo           ustawienie polityki na SCHED_FIFO

en:  -f, --file <file>        log the contents of this file
pl:  -f, --file <plik>        zalogowanie zawartości podanego pliku

en:  -f, --file <file>     use file as a cookie seed
pl:  -f, --file <plik>     użycie pliku jako zarodka ciasteczka

en:  -f, --file <file>    use a specific file instead of %s
pl:  -f, --file <plik>    użycie określonego pliku zamiast %s

en:  -f, --file <path>  act on a file
pl:  -f, --file <ścieżka> działanie na pliku

en:  -f, --find                         find a free device
pl:  -f, --find                         odnalezienie wolnego urządzenia

en:  -f, --find                    find first unused device
pl:  -f, --find                    znalezienie pierwszego nie używanego urządzenia

en:  -f, --first-only       print the first found filesystem only
pl:  -f, --first-only       wypisanie tylko pierwszego znalezionego syst. plików

en:  -f, --fixpgsz            reinitialize the swap space if necessary
pl:  -f, --fixpgsz            ponowne inicjowanie przestrzeni wymiany w razie potrzeby

en:  -f, --flag <flag>        command flag
pl:  -f, --flag <flaga>        flaga polecenia

en:  -f, --flags <list>     print selected flags only
     -F, --noflags          don't print information about flags
     -I, --noident          don't print watchdog identity information
     -n, --noheadings       don't print headings for flags table
     -O, --oneline          print all information on one line
     -o, --output <list>    output columns of the flags
     -p, --setpretimeout <sec> set watchdog pre-timeout
     -g, --setpregovernor <name> set pre-timeout governor
     -r, --raw              use raw output format for flags table
     -T, --notimeouts       don't print watchdog timeouts
     -s, --settimeout <sec> set watchdog timeout
     -x, --flags-only       print only flags table (same as -I -T)
pl:  -f, --flags <lista>    wypisanie tylko wybranych flag
     -F, --noflags          bez wypisywania informacji o flagach
     -I, --noident          bez wypisywania informacji identyfikujących watchdoga
     -n, --noheadings       bez wypisywania nagłówków dla tabeli flag
     -O, --oneline          wypisanie wszystkich informacji w jednej linii
     -o, --output <lista>   kolumny wyjścia dla flag
     -p, --setpretimeout <sek> ustawienie wczesnego limitu czasu watchdoga
     -g, --setpregovernor <nazwa> ustawienie zarządcy wczesnego limitu
     -r, --raw              surowy format wyjścia dla tabeli flag
     -T, --notimeouts       bez wypisywania limitów czasu watchdoga
     -s, --settimeout <sek> ustawienie limitu czasu watchdoga
     -x, --flags-only       wypisanie tylko tabeli flag (synonim -I -T)

en:  -f, --flush                   run flush after each write
pl:  -f, --flush                   opróżnianie bufora po każdym zapisie

en:  -f, --follow         output appended data as the file grows
pl:  -f, --follow         wypisywanie dołączanych danych w miarę rozrostu pliku

en:  -f, --force               allow swap size area be larger than device
pl:  -f, --force               zezwolenie na obszar wymiany większy niż urządzenie

en:  -f, --force               disable all consistency checking
pl:  -f, --force               wyłączenie wszelkiego sprawdzania spójności

en:  -f, --force             force unmount (in case of an unreachable NFS system)
pl:  -f, --force             wymuszenie odmontowania (w przyp. nieosiągalnego NFS)

en:  -f, --force            enforce on block devices used by the system
pl:  -f, --force            wymuszenie na urządzeniach blokowych używanych przez system

en:  -f, --force          force erasure
pl:  -f, --force          wymuszenie usunięcia

en:  -f, --force         disable all checking
pl:  -f, --force         wyłączenie wszelkiego sprawdzania

en:  -f, --force      force check
pl:  -f, --force      wymuszenie sprawdzenia

en:  -f, --foreground    Make a foreground process group
pl:  -f, --foreground    Utworzenie pierwszoplanowej grupy procesów

en:  -f, --fork                fork before launching <program>
pl:  -f, --fork                wykonanie fork przed uruchomieniem <programu>

en:  -f, --fork     always fork
pl:  -f, --fork     zawsze odgałęzienie nowego procesu

en:  -f, --format-file <file>  file that contains format strings
pl:  -f, --format-file <plik>  plik zawierający łańcuchy formatujące

en:  -f, --freeze      freeze the filesystem
pl:  -f, --freeze      zamrożenie systemu plików

en:  -f, --from <N>    start at the track N (default 0)
pl:  -f, --from <N>    rozpoczęcie od ścieżki N (domyślnie 0)

en:  -f, --fs             output info about filesystems
pl:  -f, --fs             wypisanie informacji o systemach plików

en:  -f, --full-name <full-name>  real name
pl:  -f, --full-name <pełne dane> imię i nazwisko

en:  -f, --ignore-case        ignore case differences when comparing
pl:  -f, --ignore-case        ignorowanie różnic w wielkości liter

en:  -f, --issue-file <list>    display issue files or directories
pl:  -f, --issue-file <plik>      wyświetlenie plików/katalogów wydania (issue)

en:  -f, --logical         count logical rather than screen lines
pl:  -f, --logical         liczenie linii logicznych zamiast ekranowych

en:  -f, --respect-name         filenames have to be identical
pl:  -f, --respect-name         nazwy plików muszą być identyczne

en:  -f, --rtc <file>                use an alternate file to %1$s
pl:  -f, --rtc <plik>                użycie alternatywnego pliku zamiast %1$s

en:  -g         interpret name as glob (pathnames pattern)
pl:  -g         interpretowanie nazwy jako maski (wzorca nazw plików)

en:  -g, --garbage-collect      garbage collect the blkid cache
pl:  -g, --garbage-collect      odśmiecenie pamięci podręcznej blkid

en:  -g, --get          examine pipe buffers
pl:  -g, --get          sprawdzenie buforów potoków

en:  -g, --global             info about system-wide usage
                                (may be used with -m, -q and -s)
pl:  -g, --global             informacja o systemowym użyciu
                                (może być użyte z -m, -q i -s)

en:  -g, --group <group>             specify the primary group
pl:  -g, --group <grupa>             określenie grupy głównej

en:  -g, --group <group>     only send message to group
pl:  -g, --group <grupa>     wysłanie komunikatu tylko do grupy

en:  -g, --grouped-mask  display bits as a hex mask value in 32bit
                           comma separated groups
pl:  -g, --grouped-mask  wyświetlanie bitów jako szesnastkowej wartości maski
                           w 32-bitowych grupach rozdzielonych przecinkami

en:  -g, --groups=<groups>    display users belonging to a group in <groups>
pl:  -g, --groups=<grupy>     wypisanie użytkowników należących do którejś z <grup>

en:  -g, --noheadings     don't print headings for --show
pl:  -g, --noheadings     bez wypisywania nagłówków przy --show

en:  -g, --pgrp             interpret arguments as process group ID
pl:  -g, --pgrp               interpretacja argumentu jako ID grupy procesów

en:  -g, --show-geometry [<dev> ...]   list geometry of all or specified devices
pl:  -g, --show-geometry [<urz> ...]   lista geometrii wszystkich lub podanych urządzeń

en:  -h <host>      hostname to be used for utmp logging
pl:  -h <host>      nazwa hosta do użycia przy logodwaniu utmp

en:  -h, --flow-control         enable hardware flow control
pl:  -h, --flow-control           włączenie sprzętowej kontroli przepływu

en:  -h, --home-phone <phone>     home phone number
pl:  -h, --home-phone <telefon>   numer telefonu domowego

en:  -i                       log the logger command's PID
pl:  -i                       logowanie PID-u polecenia loggera

en:  -i file        insert a file image into the filesystem
pl:  -i plik        wstawienie obrazu pliku do systemu plików

en:  -i, --ascii          use ascii characters only
pl:  -i, --ascii          używanie wyłącznie znaków ASCII

en:  -i, --id <id>            System V resource identified by <id>
pl:  -i, --id <id>            zasób System V o podanym identyfikatorze

en:  -i, --id <id>  print details on resource identified by <id>
pl:  -i, --id <id>  wypisanie szczegółów zasobu o podanym <id>

en:  -i, --idle           set policy to SCHED_IDLE
pl:  -i, --idle           ustawienie polityki na SCHED_IDLE

en:  -i, --iflag [-]<iflag>  set input mode flag
pl:  -i, --iflag [-]<iflag>  ustawienie flagi trybu wejścia

en:  -i, --import FILE       import data from old lastlog file
pl:  -i, --import PLIK       import danych ze starego pliku lastlog

en:  -i, --include <regex>      regular expression to include files/dirs
pl:  -i, --include <regex>      wyrażenie regularne włączające pliki/kat.

en:  -i, --indicated              underlining is indicated via a separate line
pl:  -i, --indicated              podkreślanie oznaczone dodatkową linią

en:  -i, --info                 gather information about I/O limits
pl:  -i, --info                 zebranie informacji o limitach we/wy

en:  -i, --info                print only info about the sampling step
pl:  -i, --info                wypisanie tylko informacji o kroku próbkowania

en:  -i, --inodes <num>      number of inodes for the filesystem
pl:  -i, --inodes <ile>      liczba i-węzłów w systemie plików

en:  -i, --insert-range   insert a hole at range, shifting existing data
pl:  -i, --insert-range   wstawienie dziury w przedziale z przesunięciem istniejących danych

en:  -i, --interactive   prompt before overwrite
pl:  -i, --interactive   pytanie przed nadpisaniem

en:  -i, --internal-only     don't call the mount.<type> helpers
pl:  -i, --internal-only     bez wywoływania programów pomocniczych mount.<typ>

en:  -i, --internal-only     don't call the umount.<type> helpers
pl:  -i, --internal-only     bez wywoływania programów pomocniczych umount.<typ>

en:  -i, --invert           invert the sense of matching
pl:  -i, --invert           odwrócenie dopasowania

en:  -i, --ioctl             ioctl to block
pl:  -i, --ioctl             ioctl do zablokowania

en:  -i, --ip             display IP numbers in numbers-and-dots notation
pl:  -i, --ip             wyświetlanie adresów IP w notacji liczbowo-kropkowej

en:  -i, --ipc[=<file>]        unshare System V IPC namespace
pl:  -i, --ipc[=<plik>]        oddzielenie przestrzeni System V IPC

en:  -i, --ipc[=<file>]     enter System V IPC namespace
pl:  -i, --ipc[=<plik>]     wejście do przestrzeni System V IPC

en:  -i, --irq <num>              specify parallel port irq
pl:  -i, --irq <numer>            określenie IRQ portu równoległego

en:  -i, --noheadings     don't print headings
pl:  -i, --noheadings     bez wypisywania nagłówków

en:  -i, --noinaccessible   ignore locks without read permissions
pl:  -i, --noinaccessible   ignorowanie blokad bez prawa odczytu

en:  -i, --noissue              do not display issue file
pl:  -i, --noissue                bez wyświetlania pliku wydania (issue)

en:  -i, --stdin        act on standard input
pl:  -i, --stdin        działanie na standardowym wejściu

en:  -i, --tree-id <column>           line ID to specify child-parent relation
pl:  -i, --tree-id <kolumna>          ID wiersza do określenia relacji dziecko-rodzic

en:  -i[4|6], --inet[=4|=6]       list only IPv4 and/or IPv6 sockets
pl:  -i[4|6], --inet[=4|=6]       lista wyłącznie gniazd IPv4 i/lub IPv6

en:  -j, --associated <file>       list all devices associated with <file>
pl:  -j, --associated <plik>       lista urządzeń powiązanych z <plikiem>

en:  -j, --julian          use day-of-year for all calendars
pl:  -j, --julian          użycie dnia roku dla wszystkich kalendarzy

en:  -k, --kernel                display kernel messages
pl:  -k, --kernel                wyświetlenie komunikatów jądra

en:  -k, --key <num>          key to operate on
pl:  -k, --key <numer>         klucz do operacji

en:  -k, --kill              kill running daemon
pl:  -k, --kill              zabicie działającego demona

en:  -k, --list-filesystems     list all known filesystems/RAIDs and exit
pl:  -k, --list-filesystems     lista znanych systemów plików/RAID-ów i zakończenie

en:  -l         lock the device to guarantee exclusive access
pl:  -l         zablokowanie urządzenia w celu zagwarantowania wyłączności dostępu

en:  -l         output effective lookup paths
pl:  -l             wypisanie efektywnych ścieżek wyszukiwania

en:  -l, --badblocks <file>  list of bad blocks from file
pl:  -l, --badblocks <plik>  lista wadliwych bloków z pliku

en:  -l, --last          replace only the last occurrence
pl:  -l, --last          zamiana tylko ostatniego wystąpienia

en:  -l, --lazy              detach the filesystem now, clean up things later
pl:  -l, --lazy              odłączenie systemu plików od razu, sprzątanie później

en:  -l, --length <num>       the number of bytes to discard
pl:  -l, --length <ile>       liczba bajtów do usunięcia

en:  -l, --length <num>    length for range operations, in bytes
pl:  -l, --length <ile>    długość dla operacji przedziałowych, w bajtach

en:  -l, --length <num>   length for range operations, in bytes
pl:  -l, --length <ile>   długość dla operacji przedziałowych, w bajtach

en:  -l, --length <num>  length of bytes to discard from the offset
pl:  -l, --length <ile>  liczba bajtów do usunięcia od offsetu

en:  -l, --length <sectors> maximum sectors to act (in 512-byte sectors)
pl:  -l, --length <sektory> maksymalna liczba sektorów do działania (po 512 bajtów)

en:  -l, --level <list>          restrict output to defined levels
pl:  -l, --level <lista>         ograniczenie wyjścia do określonych poziomów

en:  -l, --limits      show resource limits
pl:  -l, --limits      wyświetlenie limitów zasobów

en:  -l, --list                    display partitions and exit
pl:  -l, --list                    wyświetlenie partycji i zakończenie

en:  -l, --list                    list info about all or specified (default)
pl:  -l, --list                    informacje o wszystkich lub podanych (domyślne)

en:  -l, --list               force list output format (for example with --id)
pl:  -l, --list               wymuszenie wyjścia w formacie listy (np. z --id)

en:  -l, --list              list known syscalls
pl:  -l, --list              lista znanych wywołań systemowych

en:  -l, --list             use list format output
pl:  -l, --list             wyjście w formacie listy

en:  -l, --list           use list format output
pl:  -l, --list           wyjście w formacie listy

en:  -l, --list          display bits as a compressed list of bit IDs
pl:  -l, --list          wyświetlenie bitów jako spakowanej listy ID bitów

en:  -l, --list       list all filenames
pl:  -l, --list       lista wszystkich nazw plików

en:  -l, --list [<dev> ...]            list partitions of each device
pl:  -l, --list [<urz> ...]            lista partycji każdego urządzenia

en:  -l, --list-duplicates      print every group of duplicate files
pl:  -l, --list-duplicates      wypisanie każdej grupy duplikatów plików

en:  -l, --list-one             look up only first device with token specified by -t
pl:  -l, --list-one             szukanie tylko pierwszego urządzenia pasującego do -t

en:  -l, --list-shells    print list of shells and exit
pl:  -l, --list-shells    wypisanie listy powłok i zakończenie

en:  -l, --list[=<signal>|=0x<sigmask>]
                            list signal names, convert a signal number to a name,
                             or convert a signal mask to names
pl:  -l, --list[=<sygnał>|=0x<maska>]
                            wypisanie nazw sygnałów, zamiana numeru sygnału na nazwę,
                             lub zamiana maski sygnałów na nazwy

en:  -l, --load-interp <file>  load binfmt definition in the namespace (implies --mount-binfmt)
pl:  -l, --load-interp <plik>  załadowanie definicji binfmt w przestrzeni (wymusza --mount-binfmt)

en:  -l, --local              RTC uses local timezone
pl:  -l, --local               RTC używa czasu lokalnego

en:  -l, --localtime                 the RTC timescale is Local
pl:  -l, --localtime                 RTC używa skali czasu lokalnego

en:  -l, --login-program <file> specify login program
pl:  -l, --login-program <plik>   określenie programu login

en:  -l, --logins=<logins>    display only users from <logins>
pl:  -l, --logins=<nazwy>     wyświetlanie tylko użytkowników o nazwach spośród <nazw>

en:  -l, --longoptions <longopts>  the long options to be recognized
pl:  -l, --longoptions <opcje>     długie opcje, jakie mają być rozpoznawane

en:  -l, --no-pause        suppress pause after form feed
pl:  -l, --no-pause        pominięcie oczekiwania przed przewinięciem strony

en:  -l, --show-labels       show also filesystem labels
pl:  -l, --show-labels       wyświetlenie także etykiet systemów plików

en:  -l, --table-columns-limit <num>  maximal number of input columns
pl:  -l, --table-columns-limit <ile>  maksymalna liczba kolumn wejściowych

en:  -l, --threads                list in threads level
pl:  -l, --threads                lista na poziomie wątków

en:  -l[=<mode>]    use exclusive device lock (yes, no or nonblock)
pl:  -l[=<tryb>]    użycie wyłącznej blokady urządzenia (yes, no, nonblock)

en:  -m         search only for manuals and infos
pl:  -m             wyszukiwanie tylko stron podręcznika man i info

en:  -m <value>           util_min value to set
pl:  -m <wartość>         wartość util_min do ustawienia

en:  -m, --extract-baud         extract baud rate during connect
pl:  -m, --extract-baud           wyciągnięcie szybkości w bodach przy połączeniu

en:  -m, --logging-format <name>   force to 'classic' or 'advanced' format
pl:  -m, --logging-format <nazwa>  wymuszenie formatu 'classic' lub 'advanced'

en:  -m, --mapfile <mapfile>   (defaults: "%s" and
                                          "%s")
pl:  -m, --mapfile <plik_mapy> (domyślnie: "%s" oraz
                                          "%s")

en:  -m, --mask          display bits as a hex mask value (default)
pl:  -m, --mask          wyświetlanie bitów jako szesnastkowej wartości maski (domyślne)

en:  -m, --max            show min and max valid priorities
pl:  -m, --max            wyświetlenie min. i maks. poprawnego prioerytu

en:  -m, --max-size <num>  limit how much is read from seed files
pl:  -m, --max-size <ile>  limit odczytu z plików zarodków

en:  -m, --maxdelay <num>    wait at most this many seconds between updates
pl:  -m, --maxdelay <liczba> oczekiwanie najwyżej podaną liczbę sekund między uaktualnieniami

en:  -m, --maximize             maximize the hardlink count, remove the file with
                                  lowest hardlink count
pl:  -m, --maximize             maksymalizacja licznika dowiązań, usuwanie pliku
                                  z najmniejszą liczbą dowiązań

en:  -m, --md5             generate md5 hash
pl:  -m, --md5             wygenerowanie skrótu md5

en:  -m, --minimum <num>      the minimum extent length to discard
pl:  -m, --minimum <ile>      minimalna długość ekstentu do usunięcia

en:  -m, --mkdir[=<mode>]    alias to '-o X-mount.mkdir[=<mode>]'
pl:  -m, --mkdir[=<tryb>]    alias dla '-o X-mount.mkdir[=<tryb>]'

en:  -m, --mode <mode>        standby|mem|... sleep mode
pl:  -m, --mode <tryb>         tryb uśpienia standby|mem|...

en:  -m, --monday          Monday as first day of week
pl:  -m, --monday          poniedziałek jako pierwszy dzień tygodnia

en:  -m, --mount[=<file>]      unshare mounts namespace
pl:  -m, --mount[=<plik>]      oddzielenie przestrzeni montowania

en:  -m, --mount[=<file>]   enter mount namespace
pl:  -m, --mount[=<plik>]   wejście do przestrzeni montowania

en:  -m, --mtab             search in table of mounted filesystems
                              (includes user space mount options)
pl:  -m, --mtab             szukanie w tablicy zamontowanych systemów plików
                              (zawiera opcje montowania przestrzeni użytkownika)

en:  -m, --perms          output info about permissions
pl:  -m, --perms          wypisanie informacji o uprawnieniach

en:  -m, --posix-shmem <size> create POSIX shared memory segment of size <size>
pl:  -m, --posix-shmem <rozm> utworzenie segmentu pamięci dzielonej POSIX danego rozmiaru

en:  -m, --shmem-id <id>        				remove shared memory segment by id
pl:  -m, --shmem-id <id>        				usunięcie segmentu pamięci dzielonej po id

en:  -m, --shmems             shared memory segments
pl:  -m, --shmems             segmenty pamięci dzielonej

en:  -m, --shmems      shared memory segments
pl:  -m, --shmems      segmenty pamięci dzielonej

en:  -m, --table-maxout               fill all available space
pl:  -m, --table-maxout               wypełnienie całego dostępnego miejsca

en:  -m, --uncleared  activate mode not cleared warnings
pl:  -m, --uncleared  włączenie ostrzeżeń o nie wyczyszczonym trybie

en:  -m, -p, --preserve-environment      do not reset environment variables
pl:  -m, -p, --preserve-environment      bez kasowania zmiennych środowiskowych

en:  -n           terminate command with new line
pl:  -n           przerwanie polecenia na nowej linii

en:  -n <num>               specify the nice value;
                              if POSIXLY_CORRECT flag is set in environment,
                              then the priority is 'relative' to current
                              process priority; otherwise it is 'absolute'
pl:  -n <wartość>           określenie wartości nice;
                              jeśli w środowisku jest ustawiona flaga
                              POSIXLY_CORRECT, priorytet jest względem bieżącego
                              priorytetu procesu; w przeciwnym wypadku bezwzględny

en:  -n name        set name of cramfs filesystem
pl:  -n nazwa       ustawienie nazwy systemu plików cramfs

en:  -n, --adjust <num>     specify the adjust score value
pl:  -n, --adjust <liczba>  określenie wartości zmiany punktacji

en:  -n, --classdata <num>  priority (0..7) in the specified scheduling class,
                              only for the realtime and best-effort classes
pl:  -n, --classdata <ile>  priorytet (0..7) w podanej klasie szeregowania,
                              tylko dla klas realtime i best-effort

en:  -n, --console-level <level> set level of messages printed to console
pl:  -n, --console-level <poziom> ust. poziomu komunikatów wypisywanych na konsolę

en:  -n, --dry-run              don't actually link anything
pl:  -n, --dry-run              bez właściwego dowiązywania niczego

en:  -n, --dry-run            does everything, but suspend
pl:  -n, --dry-run             wykonanie wszystkiego poza uśpieniem

en:  -n, --dry-run            does everything, but trim
pl:  -n, --dry-run            wykonanie wszystkiego poza obcięciem

en:  -n, --fd <num>     act on a file descriptor
pl:  -n, --fd <numer>   działanie na deskryptorze pliku

en:  -n, --keep-size      maintain the apparent size of the file
pl:  -n, --keep-size      zachowanie widocznego rozmiaru pliku

en:  -n, --length <length>     interpret only length bytes of input
pl:  -n, --length <długość>    interpretacja tylko podanej liczby bajtów wejścia

en:  -n, --limit <number> how many lines to show
pl:  -n, --limit <liczba> liczba linii do wyświetlenia

en:  -n, --lines <number>  the number of lines per screenful
pl:  -n, --lines <liczba>  liczba linii na pełny ekran

en:  -n, --match-types <list>   filter by filesystem type (e.g. -n vfat,ext3)
pl:  -n, --match-types <lista>  filtr wg typu systemu plików (np. -n vfat,ext3)

en:  -n, --months <num>    show num months starting with date's month
pl:  -n, --months <ile>    wyświetlenie podanej liczby miesięcy od daty

en:  -n, --name <name>        name of the POSIX resource
pl:  -n, --name <nazwa>       nazwa zasobu POSIX

en:  -n, --name <name> option is required for POSIX IPC
pl:  opcja -n, --name <nazwa> jest wymagana dla IPC POSIX

en:  -n, --name <progname>         the name under which errors are reported
pl:  -n, --name <program>          nazwa, z jaką mają być zgłaszane błędy

en:  -n, --namelength <num>  maximum length of filenames
pl:  -n, --namelength <ile>  maksymalna długość nazw plików

en:  -n, --namespace <ns>  generate hash-based uuid in this namespace
pl:  -n, --namespace <ns>  wygenerowanie uuida opartego na skrócie w przestrzeni nazw

en:  -n, --net[=<file>]        unshare network namespace
pl:  -n, --net[=<plik>]        oddzielenie przestrzeni sieciowej

en:  -n, --net[=<file>]     enter network namespace
pl:  -n, --net[=<plik>]     wejście do przestrzeni sieciowej

en:  -n, --newline            display each piece of information on a new line
pl:  -n, --newline            każda informacja w nowej linii

en:  -n, --no-act              do everything except write to device
pl:  -n, --no-act              wykonanie wszystkiego poza zapisem na urządzenie

en:  -n, --no-act         do everything except the actual write() call
pl:  -n, --no-act         wykonanie wszystkiego poza właściwym wywołaniem write()

en:  -n, --no-act        do not make any changes
pl:  -n, --no-act        bez wykonywania żadnych zmian

en:  -n, --no-auto             disable byte order auto-detection
pl:  -n, --no-auto             wyłączenie wykrywania kolejności bajtów

en:  -n, --no-mtab           don't write to /etc/mtab
pl:  -n, --no-mtab           bez zapisu do /etc/mtab

en:  -n, --no-verify   disable the verification after the format
pl:  -n, --no-verify   wyłączenie weryfikacji po formatowaniu

en:  -n, --noauto-pt               don't create default partition table on empty devices
pl:  -n, --noauto-pt               bez tworzenia domyślnej tablicy partycji na pustych urządzeniach

en:  -n, --nobanner          do not print banner, works only for root
pl:  -n, --nobanner          bez wypisywania nagłówka, tylko dla roota

en:  -n, --noheadings                   don't print headings
pl:  -n, --noheadings                   bez wypisywania nagłówków

en:  -n, --noheadings              don't print headings for --list output
pl:  -n, --noheadings              bez wypisywania nagłówków przy --list

en:  -n, --noheadings             don't print headings
pl:  -n, --noheadings             bez wypisywania nagłówków

en:  -n, --noheadings           don't print headings
pl:  -n, --noheadings           bez wypisywania nagłówków

en:  -n, --noheadings       don't print column headings
pl:  -n, --noheadings       bez wypisywania nagłówków kolumn

en:  -n, --noheadings       don't print headings
pl:  -n, --noheadings       bez wypisywania nagłówków

en:  -n, --noheadings       don't print headings
pl:  -n, --noheadings       bez wypisywania nagłówków

en:  -n, --noheadings      don't print headings
pl:  -n, --noheadings      bez wypisywania nagłówków

en:  -n, --noheadings     don't print headings
pl:  -n, --noheadings     bez wypisywania nagłówków

en:  -n, --nonblock           fail rather than wait
pl:  -n, --nonblock           niepowodzenie zamiast oczekiwania

en:  -n, --noparity          set parity to none
pl:  -n, --noparity          ustawienie braku parzystości

en:  -n, --nr <n:m>       specify the range of partitions (e.g. --nr 2:4)
pl:  -n, --nr <n:m>       określenie przedziału partycji (np. --nr 2:4)

en:  -n, --server <name>      write to this remote syslog server
pl:  -n, --server <nazwa>     zapis do danego zdalnego serwera sysloga

en:  -n, --skip-login           do not prompt for login
pl:  -n, --skip-login             bez pytania o nazwę logowania

en:  -n, --table-name <name>          table name for JSON output
pl:  -n, --table-name <nazwa>         nazwa tabeli do wyjścia JSON

en:  -n, --uuids <num>       request number of uuids
pl:  -n, --uuids <ile>       żądanie określonej liczby UUID-ów

en:  -number      lines per page
pl:  -liczba      linii na stronę

en:  -o, --check-status <on|off>  check printer status before printing
pl:  -o, --check-status <on|off>  sprawdzanie stanu drukarki przed drukowaniem

en:  -o, --close              close file descriptor before running command
pl:  -o, --close              zamknięcie deskryptora pliku przed wykonaniem polecenia

en:  -o, --ignore-owner         ignore owner changes
pl:  -o, --ignore-owner         ignorowanie zmian właściciela plików

en:  -o, --login-options <opts> options that are passed to login
pl:  -o, --login-options <opcje>  opcje przekazywane do programu login

en:  -o, --no-overwrite  don't overwrite existing files
pl:  -o, --no-overwrite  bez nadpisywania istniejących plików

en:  -o, --oddparity         set parity to odd
pl:  -o, --oddparity         ustawienie parzystości na nieparzystą

en:  -o, --office <office>        office number
pl:  -o, --office <pokój>         numer pokoju

en:  -o, --offset <num>            start at offset <num> into file
pl:  -o, --offset <ile>            rozpoczęcie od podanego offsetu w pliku

en:  -o, --offset <num>       the offset in bytes to start discarding from
pl:  -o, --offset <ile>       offset w bajtach do rozpoczęcia usuwania

en:  -o, --offset <num>    offset for range operations, in bytes
pl:  -o, --offset <ile>    offset dla operacji przedziałowych, w bajtach

en:  -o, --offset <num>   offset for range operations, in bytes
pl:  -o, --offset <ile>   offset dla operacji przedziałowych, w bajtach

en:  -o, --offset <num>   offset to erase, in bytes
pl:  -o, --offset <ile>   offset do usunięcia, w bajtach

en:  -o, --offset <num>  offset in bytes to discard from
pl:  -o, --offset <ile>  offset w bajtach do początku usuwania

en:  -o, --offset <sector>  start sector of zone to act (in 512-byte sectors)
pl:  -o, --offset <sektor>  początkowy sektor strefy do działania (po 512 bajtów)

en:  -o, --offset OFFSET       specify the offset in the device
pl:  -o, --offset PRZESUNIĘCIE określenie położenia na urządzeniu

en:  -o, --options <list>     comma-separated list of swap options
pl:  -o, --options <lista>    rozdzielona przecinkami lista opcji przestrzeni wymiany

en:  -o, --options <list>    comma-separated list of mount options
pl:  -o, --options <lista>   rozdzielona przecinkami lista opcji montowania

en:  -o, --options <optstring>     the short options to be recognized
pl:  -o, --options <optstring>     krótkie opcje, jakie mają być rozpoznawane

en:  -o, --other          set policy to SCHED_OTHER
pl:  -o, --other          ustawienie polityki na SCHED_OTHER

en:  -o, --output <file>  write to file instead of standard output
pl:  -o, --output <plik>  zapis do pliku zamiast standardowego wyjścia

en:  -o, --output <format>      output format; can be one of:
                                  value, device, export, json or full; (default: full)
pl:  -o, --output <format>      format wyjściowy; może być jednym z:
                                  value, device, export, json lub full (domyślnie: full)

en:  -o, --output <list>                columns to use for status output
pl:  -o, --output <lista>               kolumny do użycia w wyjściu stanu

en:  -o, --output <list>           output columns
pl:  -o, --output <lista>          kolumny do wypisania

en:  -o, --output <list>          output columns (see --list-columns)
pl:  -o, --output <lista>         kolumny wyjściowe (p. --list-columns)

en:  -o, --output <list>        output columns
pl:  -o, --output <lista>       kolumny wyjściowe

en:  -o, --output <list>       output columns
pl:  -o, --output <lista>      kolumny do wypisania

en:  -o, --output <list>    COLUMNS to display (see below)
pl:  -o, --output <lista>   KOLUMNY do wypisania (p. niżej)

en:  -o, --output <list>    define which output columns to use
pl:  -o, --output <lista>   określenie kolumn do wypisania na wyjściu

en:  -o, --output <list>    output columns (see --list-columns)
pl:  -o, --output <lista>   kolumny wyjściowe (p. --list-columns)

en:  -o, --output <list>   output columns
pl:  -o, --output <lista>  kolumny do wypisania

en:  -o, --output <list>  define which output columns to use
pl:  -o, --output <lista> określenie kolumn do wypisania na wyjściu

en:  -o, --output <list>  output columns
pl:  -o, --output <lista> kolumny do wypisania

en:  -o, --output <list>  output columns (see --list-columns)
pl:  -o, --output <lista> kolumny wyjściowe (p. --list-columns)

en:  -o, --output-limit <size>     terminate if output files exceed size
pl:  -o, --output-limit <rozmiar>  zakończenie, jeśli pliki wyjściowe przekraczają rozmiar

en:  -o, --output-separator <string>  columns separator for table output (default is two spaces)
pl:  -o, --output-separator <łańcuch> separator kolumn w tabeli wyjściowej (domyślnie dwie spacje)

en:  -o, --output[=<list>]    define the columns to output
pl:  -o, --output[=<lista>]   określenie kolumn do wypisania

en:  -o, --stdout       act on standard output
pl:  -o, --stdout       działanie na standardowym wyjściu

en:  -o, --two-bytes-octal     two-byte octal display
pl:  -o, --two-bytes-octal     wyświetlanie ósemkowe dwubajtowe

en:  -p             do not destroy the environment
pl:  -p             bez niszczenia środowiska

en:  -p             pad by %d bytes for boot code
pl:  -p             wyrównanie %d bajtów dla kodu startowego

en:  -p <prompt>  specify prompt
pl:  -p <ciąg>    określenie znaków zachęty

en:  -p, --algorithm-params <params>    algorithm parameters to use
pl:  -p, --algorithm-params <parametry> parametry algorytmu do użycia

en:  -p, --clean-print     do not scroll, clean screen and display text
pl:  -p, --clean-print     bez przewijania, czyszczenie ekranu i wyświetlanie tekstu

en:  -p, --force-prefix          force timestamp output on each line of multi-line messages
pl:  -p, --force-prefix          wymuszenie wypisania czasu w każdym z wielu wierszy komunikatu

en:  -p, --ignore-mode          ignore changes of file mode
pl:  -p, --ignore-mode          ignorowanie zmian właściwości plików

en:  -p, --login-pause          wait for any key before the login
pl:  -p, --login-pause            oczekiwanie na dowolny klawisz przed logowaniem

en:  -p, --login-shell        start a login shell
     -t, --timeout <seconds>  max time to wait for a password (default: no limit)
     -e, --force              examine password files directly if getpwnam(3) fails
pl:  -p, --login-shell        uruchomienie powłoki logowania
     -t, --timeout <sekundy>  maksymalny czas oczekiwania na hasło (domyślnie: brak)
     -e, --force              bezpośrednie sprawdzanie plików haseł, gdy getpwnam(3)
                              zawodzi

en:  -p, --mode <mode>        permission for the resource (default is 0644)
pl:  -p, --mode <tryb>        uprawnienia do zasobu (domyślne do 0644)

en:  -p, --office-phone <phone>   office phone number
pl:  -p, --office-phone <telefon> numer telefonu biurowego

en:  -p, --pagesize SIZE       specify page size in bytes
pl:  -p, --pagesize ROZMIAR    określenie rozmiaru strony w bajtach

en:  -p, --parsable       print out in parsable instead of printable format
pl:  -p, --parsable       wypisanie w formacie zdatnym do analizy

en:  -p, --parse[=<list>]    print out a parsable format
pl:  -p, --parse[=<lista>]    wypisanie w formacie zdatnym do analizy

en:  -p, --paths          print complete device path
pl:  -p, --paths          wypisywanie pełnej ścieżki urządzeń

en:  -p, --pause <seconds>   pause between intro and ldattach
pl:  -p, --pause <sekund>    odczekanie między wprowadzeniem a ldattach

en:  -p, --pid              interpret arguments as process ID (default)
pl:  -p, --pid                interpretacja argumentu jako ID procesu (domyślne)

en:  -p, --pid              print pids without signaling them
pl:  -p, --pid              wypisanie pidów bez wysyłania sygnału

en:  -p, --pid            operate on existing given pid
pl:  -p, --pid            operowanie na podanym, istniejącym PID-ie

en:  -p, --pid         show PIDs of creator and last operator
pl:  -p, --pid         wyświetlenie PID-ów twórcy i wykonawcy ostatniej operacji

en:  -p, --pid  <pid(s)>          collect information only specified processes
pl:  -p, --pid <pid(y)>           zebranie informacji tylko o określonych procesach

en:  -p, --pid <num>        process ID
pl:  -p, --pid <pid>        identyfikator procesu

en:  -p, --pid <path>        path to pid file
pl:  -p, --pid <ścieżka>     ścieżka do pliku pid

en:  -p, --pid <pid>        display only locks held by this process
pl:  -p, --pid <pid>        wyświetlanie tylko blokad trzymanych przez ten proces

en:  -p, --pid <pid>        process id
     -o, --output <list>    define which output columns to use
         --noheadings       don't print headings
         --raw              use the raw output format
         --verbose          verbose output
pl:  -p, --pid <pid>        identyfikator procesu
     -o, --output <lista>   określenie kolumn na wyjściu
         --noheadings       pominięcie wypisywania nagłówków
         --raw              surowy format wyjścia
         --verbose          szczegółowe wyjście

en:  -p, --pid <pid>      operate on existing given pid
pl:  -p, --pid <pid>      operowanie na podanym, istniejącym PID-ie

en:  -p, --pid <pid>...     act on these already running processes
pl:  -p, --pid <pid>...     działanie na już działających procesach

en:  -p, --pid[=<file>]        unshare pid namespace
pl:  -p, --pid[=<plik>]        oddzielenie przestrzeni pidów

en:  -p, --pid[=<file>]     enter pid namespace
pl:  -p, --pid[=<plik>]     wejście do przestrzeni pidów

en:  -p, --poll[=<list>]    monitor changes in table of mounted filesystems
pl:  -p, --poll[=<lista>]   monitorowanie zmian w tablicy zamontowanych syst.plików

en:  -p, --present <time> display who were present at the specified time
pl:  -p, --present <czas> wyświetlenie, kto był obecny o określonym czasie

en:  -p, --priority <prio>    mark given message with this priority
pl:  -p, --priority <prio>    oznaczenie komunikatu podanym priorytetem

en:  -p, --priority <prio>    specify the priority of the swap device
pl:  -p, --priority <prio>    określenie priorytetu danego urządzenia wymiany

en:  -p, --probe                low-level superblocks probing (bypass cache)
pl:  -p, --probe                niskopoziomowe sondowanie superbloków (bez cache)

en:  -p, --profile <pro-file>  (default:  "%s")
pl:  -p, --profile <profil>    (domyślnie: "%s")

en:  -p, --punch-hole     replace a range with a hole (implies -n)
pl:  -p, --punch-hole     zastąpienie przedziału dziurą (włącza -n)

en:  -p, --pwd                display information related to login by password
pl:  -p, --pwd                wypisanie informacji związanych z logowaniem hasłem

en:  -p, --step <num>    size of the discard iterations within the offset
pl:  -p, --step <ile>    rozmiar iteracji usuwania od offsetu

en:  -p, --task <pid>       print process namespaces
pl:  -p, --task <pid>       wypisanie przestrzeni nazw procesów

en:  -p, --tree-parent <column>       parent to specify child-parent relation
pl:  -p, --tree-parent <kolumna>      rodzic do określenia relacji dziecko-rodzic

en:  -q             quiet mode
pl:  -q             tryb cichy

en:  -q, --posix-mqueue       create POSIX message queue
pl:  -q, --posix-mqueue       utworzenie kolejki komunikatów POSIX

en:  -q, --print-irq <on|off>     display current irq setting
pl:  -q, --print-irq <on|off>     wyświetlenie bieżącego ustawienia IRQ

en:  -q, --query    set query mode
pl:  -q, --query    ustawienie trybu zapytania

en:  -q, --queue <value>    use sigqueue(2), not kill(2), and pass <value> as data
pl:  -q, --queue <wartość>  użycie sigqueue(2) zamiast kill(2) i przekazanie <wartości>

en:  -q, --queue-id <id>        				remove message queue by id
pl:  -q, --queue-id <id>        				usunięcie kolejki komunikatów po id

en:  -q, --queues             message queues
pl:  -q, --queues             kolejki komunikatów

en:  -q, --queues      message queues
pl:  -q, --queues      kolejki komunikatów

en:  -q, --quiet                   be quiet
pl:  -q, --quiet                   tryb cichy

en:  -q, --quiet                   disable error reporting by getopt(3)
pl:  -q, --quiet                   wyłączenie komunikatów błędów z getopt(3)

en:  -q, --quiet                quiet mode - don't print anything
pl:  -q, --quiet                tryb cichy - bez wypisywania czegokolwiek

en:  -q, --quiet               suppress extra info messages
pl:  -q, --quiet               pominięcie dodatkowych komunikatów informacyjnych

en:  -q, --quiet               suppress output and warning messages
pl:  -q, --quiet               pominięcie wyjścia i ostrzeżeń

en:  -q, --quiet             suppress 'not mounted' error messages
pl:  -q, --quiet             pominięcie komunikatów błędów 'nie zamontowany'

en:  -q, --quiet             turn on quiet mode
pl:  -q, --quiet             włączenie trybu cichego

en:  -q, --quiet          suppress output messages
pl:  -q, --quiet          pominięcie komunikatów wyjściowych

en:  -q, --quiet         suppress warning messages
pl:  -q, --quiet         pominięcie komunikatów ostrzeżeń

en:  -q, --quiet        do not warn of non-fatal errors
pl:  -q, --quiet        bez ostrzeżeń przy błędach niekrytycznych

en:  -q, --quiet        quiet mode - don't print anything
         --nofollow     do not follow symlink
     -d, --fs-devno     print maj:min device number of the filesystem
     -x, --devno        print maj:min device number of the block device
pl:  -q, --quiet        tryb cichy - bez wypisywania niczego
         --nofollow     bez podążania za dowiązaniami symbolicznymi
     -d, --fs-devno     wypisanie numeru major:minor urządzenia systemu plików
     -x, --devno        wypisanie numeru major:minor urządzenia blokowego

en:  -r           disallow shell escape
pl:  -r           zablokowanie wyjścia do powłoki

en:  -r [<fd>]  report statistics for each device checked;
                file descriptor is for GUIs
pl:  -r [<fd>]  wypisywanie statystyk dla każdego sprawdzonego urządzenia;
                deskryptor pliku jest dla GUI

en:  -r, --cache-size <size>    memory limit for cached file content data
pl:  -r, --cache-size <rozmiar> limit pamięci buforowania danych zawartości pliku

en:  -r, --chroot <dir>         change root to the directory
pl:  -r, --chroot <katalog>       zmiana katalogu głównego na podany

en:  -r, --map-root-user       map current user to root (implies --user)
pl:  -r, --map-root-user       odwzorowanie bieżącego użytkownika na roota
                                 (wymusza --user)

en:  -r, --random            test random-based generation
pl:  -r, --random            sprawdzenie generatora losowego

en:  -r, --random          generate random-based uuid
pl:  -r, --random          wygenerowanie losowego uuida

en:  -r, --raw                    use raw output format
pl:  -r, --raw                    wyjście w formacie surowym

en:  -r, --raw                   print the raw message buffer
pl:  -r, --raw                   wypisanie bufora komunikatów w postaci surowej

en:  -r, --raw                  use raw output format
pl:  -r, --raw                  wyjście w formacie surowym

en:  -r, --raw                display in raw mode
pl:  -r, --raw                wyświetlenie w trybie surowym

en:  -r, --raw               use raw output format (for -e, -p and -C)
pl:  -r, --raw               użycie surowego formatu wyjścia (dla -e, -p i -C)

en:  -r, --raw              use raw output format
pl:  -r, --raw              wyjście w formacie surowym

en:  -r, --raw              use the raw output format
pl:  -r, --raw              wyjście w formacie surowym

en:  -r, --raw              use the raw output format
pl:  -r, --raw              wyjście w formacie surowym

en:  -r, --raw             use raw output format
pl:  -r, --raw             wyjście w formacie surowym

en:  -r, --raw            use raw output format
pl:  -r, --raw            wyjście w formacie surowym

en:  -r, --read-only               set up a read-only loop device
pl:  -r, --read-only               ustawienie urządzenia loop tylko do odczytu

en:  -r, --read-only          forced open cfdisk in read-only mode
pl:  -r, --read-only          wymuszenie otwarcia cfdiska w trybie tylko do odczytu

en:  -r, --read-only         in case unmounting fails, try to remount read-only
pl:  -r, --read-only         przemontowanie ro w przypadku niemożności odmontowania

en:  -r, --read-only         mount the filesystem read-only (same as -o ro)
pl:  -r, --read-only         zamontowanie systemu plików tylko do odczytu (jak -o ro)

en:  -r, --rename NEWNAME    rename existing user to NEWNAME (requires -u)
pl:  -r, --rename NOWA       zmiana nazwy istniejącego użytkownika na NOWĄ (wymaga -u)

en:  -r, --reorder <dev>               fix partitions order (by start offset)
pl:  -r, --reorder <urz>               poprawienie kolejności partycji (wg początku)

en:  -r, --repair     interactive repair
pl:  -r, --repair     naprawa interaktywna

en:  -r, --repair <N>  try to repair tracks failed during
                         the verification (max N retries)
pl:  -r, --repair <N>  próba naprawienia ścieżek, na których znaleziono błędy
                         w trakcie weryfikacji (maksymalnie N prób)

en:  -r, --require-handler  do not send signal if signal handler is not present
pl:  -r, --require-handler  bez wysyłania sygnału, jeżeli obsługa nie jest obecna

en:  -r, --reset                        reset all specified devices
pl:  -r, --reset                        reset wszystkich podanych urządzeń

en:  -r, --reset                  reset the port
pl:  -r, --reset                  reset portu

en:  -r, --reset               reset all the counters (root only)
pl:  -r, --reset               wyzerowanie wszystkich liczników (tylko root)

en:  -r, --reverse        write back dumped data into utmp file
pl:  -r, --reverse        zapis zrzuconych danych z powrotem do pliku utmp

en:  -r, --root[=<dir>]     set the root directory
pl:  -r, --root[=<katalog>] ustawienie katalogu głównego

en:  -r, --rr             set policy to SCHED_RR (default)
pl:  -r, --rr             ustawienie polityki na SCHED_RR (domyślne)

en:  -r, --show                      display the RTC time
pl:  -r, --show                      wyświetlenie czasu RTC

en:  -r, --tree <column>              column to use tree-like output for the table
pl:  -r, --tree <kolumny>             kolumny do użycia wyjścia drzewiastego dla tabeli

en:  -s             sort directory entries (old option, ignored)
pl:  -s             sortowanie wpisów katalogów (stara opcja, ignorowana)

en:  -s           print messages to stdout
pl:  -s           wypisanie komunikatów na standardowe wyjście

en:  -s         search only for sources
pl:  -s             wyszukiwanie tylko źródeł

en:  -s         serialize the checking operations
pl:  -s         szeregowe operacje sprawdzania

en:  -s, --buffer-size <size>    buffer size to query the kernel ring buffer
pl:  -s, --buffer-size <rozmiar> rozmiar bufora przy odpytywaniu bufora jądra

en:  -s, --counters            print individual counters within functions
pl:  -s, --counters            wypisanie poszczególnych liczników w funkcjach

en:  -s, --fstab            search in static table of filesystems
pl:  -s, --fstab            szukanie w statycznej tablicy systemów plików

en:  -s, --getsz                   display device size in 512-byte sectors [DEPRECATED]
pl:  -s, --getsz                   podanie rozmiaru urządzenia w sektorach 512b [PRZESTARZAŁE]

en:  -s, --hctosys                   set the system time from the RTC
pl:  -s, --hctosys                   ustawienie czasu systemowego z RTC

en:  -s, --inverse        inverse dependencies
pl:  -s, --inverse        odwrócenie zależności

en:  -s, --keep-baud            try to keep baud rate after break
pl:  -s, --keep-baud              zachowanie szybkości w bodach po sygnale break

en:  -s, --match-tag <tag>      show specified tag(s) (default show all tags)
pl:  -s, --match-tag <znacznik> pokazanie danych znaczników (domyślnie: wszystkich)

en:  -s, --minimum-size <size>  minimum size for files.
pl:  -s, --minimum-size <rozm>  minimalny rozmiar dla plików.

en:  -s, --posix-semaphore    create POSIX semaphore
pl:  -s, --posix-semaphore    utworzenie semafora POSIX

en:  -s, --seconds <seconds>  seconds to sleep
pl:  -s, --seconds <sekund>    liczba sekund uśpienia

en:  -s, --secure        perform secure discard
pl:  -s, --secure        wykonanie bezpiecznego usuwania

en:  -s, --semaphore-id <id>    				remove semaphore by id
pl:  -s, --semaphore-id <id>    				usunięcie semafora po id

en:  -s, --semaphores         semaphores
pl:  -s, --semaphores         semafory

en:  -s, --semaphores  semaphores
pl:  -s, --semaphores  semafory

en:  -s, --separator <string>         possible table delimiters
pl:  -s, --separator <łańcuch>        możliwe znaki rozdzielające dla tabeli

en:  -s, --service           display PAM service
pl:  -s, --service           wyświetlanie usługi PAM

en:  -s, --set <size>   set pipe buffer sizes
                          size defaults to %s
pl:  -s, --set <rozmiar> ustawienie rozmiarów buforów potoków
                          domyślny rozmiar to %s

en:  -s, --sha1            generate sha1 hash
pl:  -s, --sha1            wygenerowanie skrótu sha1

en:  -s, --shared             get a shared lock
pl:  -s, --shared             pobranie blokady współdzielonej

en:  -s, --shell <shell>             run <shell> if /etc/shells allows it
pl:  -s, --shell <powłoka>           uruchomienie <powłoki>, jeśli /etc/shells pozwala

en:  -s, --shell <shell>           set quoting conventions to those of <shell>
pl:  -s, --shell <powłoka>         ustawienie konwencji cytowania <powłoki>

en:  -s, --shell <shell>  specify login shell
pl:  -s, --shell <powłoka>  określenie powłoki logowania

en:  -s, --show           list partitions
pl:  -s, --show           lista partycji

en:  -s, --show-size [<dev> ...]       list sizes of all or specified devices
pl:  -s, --show-size [<urz> ...]       lista rozmiarów wszystkich lub podanych urządzeń

en:  -s, --signal <signal>  send this <signal> instead of SIGTERM
pl:  -s, --signal <sygnał>  wysłanie podanego <sygnału> zamiast SIGTERM

en:  -s, --since <time>   display the lines since the specified time
pl:  -s, --since <czas>   wyświetlenie linii od określonego czasu

en:  -s, --size <size>                  device size
pl:  -s, --size <rozmiar>               rozmiar urządzenia

en:  -s, --size SIZE           specify the size of a swap file in bytes
pl:  -s, --size ROZMIAR        określenie rozmiaru pliku wymiany w bajtach

en:  -s, --skip <offset>       skip offset bytes from the beginning
pl:  -s, --skip <offset>       pominięcie podanej liczby bajtów z początku

en:  -s, --socket <path>     path to socket
pl:  -s, --socket <ścieżka>  ścieżka do gniazda

en:  -s, --sort <column>  specify sort column
pl:  -s, --sort <kolumna> kolumna do sortowania

en:  -s, --source <PID>       which PID to get the cookie from
                                If omitted, it is the PID of %s itself
pl:  -s, --source <PID>       PID do pobrania ciasteczka
                                Przy pominięciu będzie to pid samego %s

en:  -s, --speed <value>     set serial line speed
pl:  -s, --speed <wartość>   ustawienie szybkości linii szeregowej

en:  -s, --squeeze         squeeze multiple blank lines into one
pl:  -s, --squeeze         ściskanie wielu pustych linii w jedną

en:  -s, --status                 query printer status
pl:  -s, --status                 zapytanie o stan drukarki

en:  -s, --stderr             output message to standard error as well
pl:  -s, --stderr             wypisanie komunikatów także na standardowe wyjście
                                diagnostyczne

en:  -s, --summary            display summary about used swap devices (DEPRECATED)
pl:  -s, --summary            wyświetlenie podsumowania używanych przestrzeni (PRZESTARZAŁE)

en:  -s, --sunday          Sunday as first day of week
pl:  -s, --sunday          niedziela jako pierwszy dzień tygodnia

en:  -s, --super      output super-block information
pl:  -s, --super      wypisanie informacji o superbloku

en:  -s, --symlink       act on the target of symlinks
pl:  -s, --symlink       działanie na celu dowiązań symbolicznych

en:  -s, --syscall           syscall to block
pl:  -s, --syscall           wywołanie systemowe do zablokowania

en:  -s, --sysroot <dir>     use specified directory as system root
pl:  -s, --sysroot <katalog>  użycie podanego katalogu jako głównego systemowego

en:  -s, --sysroot <dir>  use the specified directory as system root
pl:  -s, --sysroot <katalog> użycie podanego katalogu jako głównego systemowego

en:  -s, --system         operate on system
pl:  -s, --system         operowanie na systemie

en:  -s, --system-accs        display system accounts
pl:  -s, --system-accs        wypisanie kont systemowych

en:  -s, --typescript <file> deprecated alias to -O
pl:  -s, --typescript <plik> przestarzały alias dla -O

en:  -t <type>  specify filesystem types to be checked;
                <type> is allowed to be a comma-separated list
pl:  -t <typ>   określenie typów systemów plików do sprawdzenia;
                może to być lista typów oddzielonych przecinkami

en:  -t, --dest-type <TYPE>   type of the destination PID, or the type of the PID
                                when a new core scheduling cookie is created.
                                Can be one of the following: pid, tgid or pgid.
                                The default is tgid.
pl:  -t, --dest-type <TYP>    typ docelowego PIDu lub typ PIDu przy tworzeniu
                                nowego ciasteczka planowania rdzeniowego.
                                Może być jednym z: pid, tgid (domyślny), pgid.

en:  -t, --ignore           ignore failures
pl:  -t, --ignore           zignorowanie błędów

en:  -t, --ignore-time          ignore timestamps (when testing for equality)
pl:  -t, --ignore-time          ignorowanie czasu (przy sprawdzaniu identyczności)

en:  -t, --match-token <token>  find device with a specific token (NAME=value pair)
pl:  -t, --match-token <token>  znalezienie urządzenia dla pary NAZWA=wartość

en:  -t, --notime                don't show any timestamp with messages
pl:  -t, --notime                bez wypisywania znaczników czasu z komunikatami

en:  -t, --streams <number>             number of compression streams
pl:  -t, --streams <liczba>             liczba strumieni kompresujących

en:  -t, --table                      create a table
pl:  -t, --table                      utworzenie tabeli

en:  -t, --tag <tag>          mark every line with this tag
pl:  -t, --tag <znacznik>     oznaczanie każdej linii podanym znacznikiem

en:  -t, --target <pid>     target process to get namespaces from
pl:  -t, --target <pid>     proces docelowy do pobrania przestrzeni nazw

en:  -t, --terminate <char>   define the string-termination character
pl:  -t, --terminate <znak>   określenie znaku kończącego łańcuch

en:  -t, --threshold <N>  only IRQs with counters above <N>
pl:  -t, --threshold <N>  tylko IRQ z licznikami powyżej <N>

en:  -t, --time               show attach, detach and change times
pl:  -t, --time               wyświetlenie czasu dołączenia, odłączenia i zmiany

en:  -t, --time              test time-based generation
pl:  -t, --time              sprawdzenie generatora opartego na czasie

en:  -t, --time            generate time-based uuid
pl:  -t, --time            wygenerowanie uuida opartego na czasie

en:  -t, --time        show attach, detach and change times
pl:  -t, --time        wyświetlenie czasu podłączenia, odłączenia i zmiany

en:  -t, --time <clock>         show current time of single clock
pl:  -t, --time <zegar>         wyświetlenie bieżącego czasu pojedynczego zegara

en:  -t, --time <ms>              driver wait time in milliseconds
pl:  -t, --time <ms>              czas oczekiwania sterownika w milisekundach

en:  -t, --time <time_t>      time to wake
pl:  -t, --time <time_t>       czas obudzenia

en:  -t, --time DAYS         print only lastlog records more recent than DAYS
pl:  -t, --time DNI          wypisanie tylko rekordów lastlog nowszych niż DNI

en:  -t, --timeout <number>     login process timeout
pl:  -t, --timeout <liczba>       limit czasu procesu login

en:  -t, --timeout <timeout> write timeout in seconds
pl:  -t, --timeout <limit>   limit czasu zapisu w sekundach

en:  -t, --timeout=<timeout> wait at most timeout seconds
pl:  -t, --timeout=<limit>   oczekiwanie najwyżej podanej liczby sekund

en:  -t, --timing <file>     script timing log file
pl:  -t, --timing <plik>     plik logu czasów z narzędzia script

en:  -t, --to <N>      stop at the track N
pl:  -t, --to <N>      zakończenie na ścieżce N

en:  -t, --topology       output info about topology
pl:  -t, --topology       wypisanie informacji o topologii

en:  -t, --type <name>      namespace type (mnt, net, ipc, user, pid, uts, cgroup, time)
pl:  -t, --type <nazwa>     rodzaj przestrzeni (mnt, net, ipc, user, pid, uts, cgroup, time)

en:  -t, --type <type>             recognize specified partition table type only
pl:  -t, --type <typ>              rozpoznanie tylko podanego typu tablicy partycji

en:  -t, --type <type>        command type
pl:  -t, --type <typ>          typ polecenia

en:  -t, --type <type>    specify the partition type
pl:  -t, --type <typ>     określenie typu partycji

en:  -t, --type=<type>  filesystem type; when unspecified, ext2 is used
pl:  -t, --type=<typ>   typ systemu plików; domyślnie używany jest ext2

en:  -t, --types <list>       limit the set of filesystem types
pl:  -t, --types <lista>      ograniczenie zbioru typów systemów plików

en:  -t, --types <list>      limit the set of filesystem types
pl:  -t, --types <lista>     ograniczenie zbioru typów systemów plików

en:  -t, --types <list>     limit the set of filesystems by FS types
pl:  -t, --types <lista>    ograniczenie zbioru systemów plików wg typów FS

en:  -t, --types <list>   limit the set of filesystem, RAIDs or partition tables
pl:  -t, --types <lista>  ograniczenie zbioru systemów plików, RAID-ów lub tablic partycji

en:  -t, --until <time>   display the lines until the specified time
pl:  -t, --until <czas>   wyświetlenie linii do określonego czasu

en:  -t, -T, --terminal TERMINAL  override the TERM environment variable
pl:  -t, -T, --terminal TERMINAL  wymuszenie zmiennej środowiskowej TERM

en:  -t[<file>], --timing[=<file>] deprecated alias to -T (default file is stderr)
pl:  -t[<plik>], --timing[=<plik>] przestarzały alias dla -T (domyślnym plikiem jest stderr)

en:  -u         search for unusual entries
pl:  -u             wyszukiwanie tylko wpisów niezwykłych

en:  -u, --notruncate             don't truncate text in columns
pl:  -u, --notruncate             bez ucinania tekstu w kolumnach

en:  -u, --notruncate       don't truncate text in columns
pl:  -u, --notruncate       bez ucinania tekstu w kolumnach

en:  -u, --plain           suppress underlining and bold
pl:  -u, --plain           pominięcie podkreśleń i pogrubień

en:  -u, --socket <socket>    write to this Unix socket
pl:  -u, --socket <gniazdo>   zapis do podanego gniazda uniksowego

en:  -u, --summary     show status summary
pl:  -u, --summary     wyświetlenie podsumowania stanu

en:  -u, --uid <uid>...     act on already running processes owned by these users
pl:  -u, --uid <uid>...     działanie na już działających procesach użytkowników

en:  -u, --unfreeze    unfreeze the filesystem
pl:  -u, --unfreeze    odmrożenie systemu plików

en:  -u, --unit S              deprecated, only sector unit is supported
pl:  -u, --unit S              przestarzałe, obsługiwane są tylko sektory

en:  -u, --units[=<unit>]          display units: 'cylinders' or 'sectors' (default)
pl:  -u, --units[=<jednostka>]    jednostki wyświetlania: 'cylinders' lub 'sectors' (domyślne)

en:  -u, --unlock             remove a lock
pl:  -u, --unlock             usunięcie blokady

en:  -u, --unquoted                do not quote the output
pl:  -u, --unquoted                bez cytowania wyjścia

en:  -u, --update         update specified partitions or all of them
pl:  -u, --update         aktualizacja podanych partycji lub wszystkich

en:  -u, --usages <list>        filter by "usage" (e.g. -u filesystem,raid)
pl:  -u, --usages <lista>       filtr wg zastosowania (np. -u filesystem,raid)

en:  -u, --user             interpret arguments as username or user ID
pl:  -u, --user               interpretacja argumentu jako nazwy lub ID użytkownika

en:  -u, --user <user>               username
pl:  -u, --user <użytkownik>         nazwa użytkownika

en:  -u, --user LOGIN        print lastlog record of the specified LOGIN
pl:  -u, --user LOGIN        wypisanie rekordów lastlog dla podanego LOGINU

en:  -u, --user-accs          display user accounts
pl:  -u, --user-accs          wypisanie kont użytkowników

en:  -u, --userspace             display userspace messages
pl:  -u, --userspace             wyświetlanie komunikatów przestrzeni użytkownika

en:  -u, --utc                       the RTC timescale is UTC
pl:  -u, --utc                       RTC używa skali czasu UTC

en:  -u, --utc                RTC uses UTC
pl:  -u, --utc                 RTC używa czasu UTC

en:  -u, --uts[=<file>]        unshare UTS namespace (hostname etc)
pl:  -u, --uts[=<plik>]        oddzielenie przestrzeni UTS (hostname itp.)

en:  -u, --uts[=<file>]     enter UTS namespace (hostname etc)
pl:  -u, --uts[=<plik>]     wejście do przestrzeni UTS (hostname itp.)

en:  -v             be verbose
pl:  -v             tryb szczegółowy

en:  -v             verbose mode
pl:  -v             tryb szczegółowy

en:  -v, --no-squeezing        output identical lines
pl:  -v, --no-squeezing        wypisywanie identycznych linii

en:  -v, --nofsroot         don't print [/dir] for bind or btrfs mounts
pl:  -v, --nofsroot         bez wypisywania [/katalog] dla montowań bind lub btrfs

en:  -v, --swapversion NUM     specify swap-space version number
pl:  -v, --swapversion NUMER   określenie numeru wersji przestrzeni wymiany

en:  -v, --verbose              				explain what is being done
pl:  -v, --verbose              				opisywanie wykonywanych czynności

en:  -v, --verbose                   display more details
pl:  -v, --verbose                   wypisanie większej ilości szczegółów

en:  -v, --verbose                 verbose mode
pl:  -v, --verbose                 tryb ze szczegółowymi informacjami

en:  -v, --verbose              verbose output (repeat for more verbosity)
pl:  -v, --verbose              szczegółowe wyjście (powtórzenie zwięsza szczegółowość)

en:  -v, --verbose             print verbose data
pl:  -v, --verbose             wypisanie szczegółowych danych

en:  -v, --verbose            be more verbose
pl:  -v, --verbose            bardziej szczegółowe komunikaty

en:  -v, --verbose            print number of discarded bytes
pl:  -v, --verbose            wypisanie liczby usuwanych bajtów

en:  -v, --verbose            say what options are being switched on
pl:  -v, --verbose            szczegółowa informacja o włączanych opcjach

en:  -v, --verbose            verbose messages
pl:  -v, --verbose             szczegółowe komunikaty

en:  -v, --verbose            verbose mode
pl:  -v, --verbose            tryb szczegółowy

en:  -v, --verbose           be more verbose
pl:  -v, --verbose           bardziej szczegółowe komunikaty

en:  -v, --verbose           say what is being done
pl:  -v, --verbose           informowanie o wykonywanych czynnościach

en:  -v, --verbose          display more details
pl:  -v, --verbose          wypisanie większej ilości szczegółów

en:  -v, --verbose         explain what is being done
pl:  -v, --verbose         wyjaśnianie, co się dzieje

en:  -v, --verbose        display status information
pl:  -v, --verbose        wyświetlanie informacji o stanie

en:  -v, --verbose        verbose mode
pl:  -v, --verbose        tryb szczegółowy

en:  -v, --verbose       explain what is being done
pl:  -v, --verbose       wyjaśnianie, co się dzieje

en:  -v, --verbose       print aligned length and offset
pl:  -v, --verbose       wypisanie wyrównanej długości i offsetu

en:  -v, --verbose      provide detailed output
pl:  -v, --verbose      szczegółowe wyjście

en:  -v, --verbose      verbose
pl:  -v, --verbose      tryb szczegółowy

en:  -v, --verbose      verbose output
pl:  -v, --verbose      tryb szczegółowy

en:  -v, --verbose    be verbose
pl:  -v, --verbose    tryb szczegółowy

en:  -v, --verbose  explain what is being done
pl:  -v, --verbose  opisywanie wykonywanych czynności

en:  -v, --vertical        show day vertically instead of line
pl:  -v, --vertical        wyświetlenie dni pionowo zamiast w wierszu

en:  -v, --virtio         output info about virtio devices
pl:  -v, --virtio         wypisanie informacji o urządzeniach virtio

en:  -w <num>, --width <num>
                         maximum width of bit masks (default 8192)
pl:  -w <ile>, --width <ile>
                         maksymalna szerokość masek bitowych (domyślnie 8192)

en:  -w, --follow                wait for new messages
pl:  -w, --follow                oczekiwanie na nowe komunikaty

en:  -w, --fullnames      display full user and domain names
pl:  -w, --fullnames      wyświetlanie pełnych nazw użytkowników i domen

en:  -w, --rw, --read-write  mount the filesystem read-write (default)
pl:  -w, --rw, --read-write  zamontowanie syst. pl. do odczytu i zapisu (domyślne)

en:  -w, --systohc                   set the RTC from the system time
pl:  -w, --systohc                   ustawienie RTC z czasu systemowego

en:  -w, --timeout <num>    upper limit in milliseconds that --poll will block
pl:  -w, --timeout <ile>    górny limit oczekiwania przy --poll (w milisekundach)

en:  -w, --timeout <secs>     wait for a limited amount of time
pl:  -w, --timeout <sek>      oczekiwanie ograniczoną liczbę sekund

en:  -w, --wait     wait program to exit, and use the same return
pl:  -w, --wait     oczekiwanie na zakończenie programu, zwrócenie tego samego

en:  -w, --wait <us>              strobe wait in micro seconds
pl:  -w, --wait <us>              oczekiwanie strobe w mikrosekundach

en:  -w, --wait-cr              wait carriage-return
pl:  -w, --wait-cr                oczekiwanie na znak powrotu karetki (CR)

en:  -w, --wd <dir>            change working directory to <dir>
pl:  -w, --wd <katalog>        zmiana na podany katalog roboczy

en:  -w, --wd[=<dir>]       set the working directory
pl:  -w, --wd[=<katalog>]   ustawienie katalogu roboczego

en:  -w, --week[=<num>]    show US or ISO-8601 week numbers
pl:  -w, --week[=<numer>]  wyświetlenie numerów tygodni US lub ISO-8601

en:  -w, --whitelist-environment <list>  don't reset specified variables
pl:  -w, --whitelist-environment <lista>  bez kasowania podanych zmiennych

en:  -w, --width <num>    specifies output width as number of characters
pl:  -w, --width <liczba> szerokość wyjścia jako liczba znaków

en:  -w, --wipe <mode>             wipe signatures (%s, %s or %s)
pl:  -w, --wipe <tryb>             wymazywanie sygnatur (%s, %s lub %s)

en:  -w, --wipe <mode>         wipe signatures (%s, %s or %s)
pl:  -w, --wipe <tryb>         wymazywanie sygnatur (%s, %s lub %s)

en:  -x, --decode                decode facility and level to readable string
pl:  -x, --decode                dekodowanie kategorii i poziomu do formy czytelnej

en:  -x, --exclude <regex>      regular expression to exclude files
pl:  -x, --exclude <regex>      wyrażenie regularne wykluczające pliki

en:  -x, --exclusive          get an exclusive lock (default)
pl:  -x, --exclusive          pobranie blokady wyłącznej (domyślne)

en:  -x, --fillrows                   fill rows before columns
pl:  -x, --fillrows                   wypełnianie wierszy przed kolumnami

en:  -x, --hex               print hexadecimal masks rather than lists of CPUs
pl:  -x, --hex                wypisywanie masek szesnastkowych zamiast list CPU

en:  -x, --hex             interpret name as hex string
pl:  -x, --hex             interpretowanie nazwy jako łańcucha szesnastkowego

en:  -x, --list-details            like --list but with more details
pl:  -x, --list-details            jak --list, ale więcej szczegółów

en:  -x, --mountpoints   show mount point directories with a 'D'
     -m, --modes         show the mode bits of each file
     -o, --owners        show owner and group name of each file
     -l, --long          use a long listing format (-m -o -v) 
     -n, --nosymlinks    don't follow symlinks
     -v, --vertical      vertical align of modes and owners
pl:  -x, --mountpoints   wypisanie katalogów punktów montowania z 'D'
     -m, --modes         wypisanie bitów uprawnień każdego pliku
     -o, --owners        wypisanie właściciela i grupy każdego pliku
     -l, --long          użycie długiego formatu listy (-m -o -v)
     -n, --nosymlinks    bez podążania za dowiązaniami symbolicznymi
     -v, --vertical      pionowe wyrównanie uprawnień i właścicieli

en:  -x, --posix          use posix_fallocate(3) instead of fallocate(2)
pl:  -x, --posix          użycie posix_fallocate(3) zamiast fallocate(2)

en:  -x, --sectors           show sector count and size
pl:  -x, --sectors           wypisanie liczby sektorów i ich rozmiaru

en:  -x, --sort <column>  sort output by <column>
pl:  -x, --sort <kolumna> sortowanie wyjścia wg <kolumny>

en:  -x, --stream <name>     stream type (out, in, signal or info)
pl:  -x, --stream <nazwa>    rodzaj strumienia (out, in, signal lub info)

en:  -x, --system         display system shutdown entries and run level changes
pl:  -x, --system         wpisy dotyczące wyłączania i zmian poziomów systemu

en:  -x, --two-bytes-hex       two-byte hexadecimal display
pl:  -x, --two-bytes-hex       wyświetlanie szesnastkowe dwubajtowe

en:  -x, --verify           verify mount table content (default is fstab)
pl:  -x, --verify           sprawdzenie zawartości tablicy montowań (domyślna to fstab)

en:  -y                       for compatibility only, ignored
pl:  -y                       tylko dla kompatybilności, ignorowane

en:  -y, --method <name>        file content comparison method
pl:  -y, --method <nazwa>       metoda porównywania zawartości pliku

en:  -y, --physical          print physical instead of logical IDs
pl:  -y, --physical          wypisanie identyfikatorów fizycznych zamiast logicznych

en:  -y, --shell              use column names to be usable as shell variable identifiers
pl:  -y, --shell              użycie nazw kolumn użytecznych jako identyfikatory zmiennych powłoki

en:  -y, --shell              use column names to be usable as shell variables
pl:  -y, --shell              użycie nazw kolumn użytecznych jako zmiennych powłoki

en:  -y, --shell            use column names to be usable as shell variable identifiers
pl:  -y, --shell            użycie nazw kolumn użytecznych jako nazwy zmiennych powłoki

en:  -y, --shell          use column names that can be used as shell variables
pl:  -y, --shell          użycie nazw kolumn użytecznych jako nazwy zmiennych powłoki

en:  -y, --year            show the whole year
pl:  -y, --year            wyświetlenie całego roku

en:  -z             make explicit holes
pl:  -z             jawne tworzenie dziur

en:  -z, --print0             delimit user entries with a nul character
pl:  -z, --print0             oddzielanie wpisów użytkowników znakiem NUL

en:  -z, --zero                 delimit output with NULs instead of newlines
pl:  -z, --zero                 oddzielanie wyjścia znakami NUL zamiast nowych linii

en:  -z, --zero               start with zeroed partition table
pl:  -z, --zero               rozpoczęcie z wyzerowaną tablicą partycji

en:  -z, --zero-range     zero and ensure allocation of a range
pl:  -z, --zero-range     wyzerowanie i zapewnienie przydzielenia przedziału

en:  -z, --zeroout       zero-fill rather than discard
pl:  -z, --zeroout       wypełnianie zerami zamiast usuwania

en:  -z, --zone <name>  select memory zone (see below)
pl:  -z, --zone <nazwa> wybór strefy pamięci (p. niżej)

en:  -z, --zoned          print zone related information
pl:  -z, --zoned          wypisanie informacji związanych ze strefami

en:  ...killed.
pl:  ...zabito.

en:  <alg> is the name of an algorithm; supported are:
pl:  <alg> to nazwa algorytmu; obsługiwane to:

en:  <cmd> is a command; available commands are:
pl:  <polecenie> to polecenie do wykonania; dostępne:

en:  <dev>                     device (usually disk) path
pl:  <urz>                     ścieżka do urządzenia (zwykle dyskowego)

en:  <dev> specify device(s) to probe (default: all devices)
pl:  <urządzenie> urządzenia do sprawdzenia (domyślnie: wszystkie)

en:  <device>                specifies device by path
pl:  <urządzenie>            określenie urządzenia po ścieżce

en:  <directory>             mountpoint for bind mounts (see --bind/rbind)
pl:  <katalog>               punkt montowania dla montowań bind (p. --bind/rbind)

en:  <file>                  regular file for loopdev setup
pl:  <plik>                  plik zwykły do ustawienia urządzenia loop

en:  <flag> is a command flag; available flags are:
pl:  <flaga> to flaga polecenia; dostępne:

en:  <limit> is defined as a range soft:hard, soft:, :hard or a value to
             define both limits (e.g. -e=0:10 -r=:10).
pl:  <limit> jest określony jako przedział miękki:twardy, miękki:, :twardy lub
             wartość definiująca oba limity (np. -e=0:10 -r=:10).

en:  <mask_or_list>      bits specified as a hex mask (e.g. 0xeec2)
                           or as a comma-separated list of bit IDs
pl:  <maska_lub_lista>   bity podane jako maska szesnastkowa (np. 0xeec2)
                           lub oddzielona przecinkami lista ID bitów

en:  <param> and <value> accept hexadecimal values if prefixed with 0x, otherwise decimal.
pl:  <param> i <wart> przyjmują wartości szesnastkowe z prefiksem 0x lub dziesiętne.

en:  <param> is either a numeric RTC parameter value or one of these aliases:
pl:  <param> to liczbowa wartość parametru RTC lub jeden z aliasów:

en:  <part>                    partition number
pl:  <part>                    numer partycji

en:  <type>                    partition type, GUID for GPT, hex for MBR
pl:  <typ>                     typ partycji: GUID dla GPT, szesnastkowo dla MBR

en:  <type> is a command type; available types are:
pl:  <typ> to typ polecenia; dostępne:

en:  Commands:
pl:  Polecenia:

en:  Example:
pl:  Przykład:

en:  FAILED
pl:  NIE UDAŁO SIĘ

en:  ID=<id>                 specifies device by udev hardware ID
pl:  ID=<id>                 określenie urządzenia po ID sprzętowym udeva

en:  If not specified, arguments will be read from stdin.
pl:  Jeśli nie podano, argumenty będą czytane ze standardowego wejścia.

en:  Input format:
pl:  Format wyjścia:

en:  LABEL=<label>           specifies device by filesystem label
pl:  LABEL=<etykieta>        określenie urządzenia po etykiecie systemu plików

en:  PARTLABEL=<label>       specifies device by partition label
pl:  PARTLABEL=<etykieta>    określenie urządzenia po etykiecie partycji

en:  PARTUUID=<uuid>         specifies device by partition UUID
pl:  PARTUUID=<uuid>         określenie urządzenia po numerze UUID partycji

en:  Remove
pl:  Usunąć

en:  This tool can be dangerous.  Read the manpage, and be careful.
pl:  To narzędzie może być niebezpieczne. Proszę przeczytać stronę man i być ostrożnym.

en:  UUID=<uuid>             specifies device by filesystem UUID
pl:  UUID=<uuid>             określenie urządzenia po numerze UUID systemu plików

en:  Values for %s may be followed by a suffix: KiB, MiB,
     GiB, TiB, PiB, EiB, ZiB, or YiB (where the "iB" is optional).
pl:  Wartości %s mogą mieć dodane przyrostki jednostek: KiB, MiB,
     GiB, TiB, PiB, EiB, ZiB lub YiB (część "iB" jest opcjonalna).

en:  [Y]es/[N]o:
pl:  [T]ak/[N]ie:

en:  badsect
pl:  wadliwe

en:  block   identifier
pl:  block   identyfikator    włączenie blokady

en:  bytes
pl:  bajtów

en:  copy                     copy the core scheduling cookie from an existing PID
                                to another PID, or execute a program with that
                                copied cookie
pl:  copy                     skopiowanie ciasteczka planowania rdzeniowego
                                z istniejącego PIDu do innego PIDu lub wykonanie
                                programu z tym skopiowanym ciasteczkiem

en:  dirname        root of the filesystem to be compressed
pl:  katalog        katalog główny systemu plików do skompresowania

en:  down-arrow   decreases playback speed with ten percent
pl:  w dół        zmniejszenie szybkości odtwarzania o 10 procent

en:  ecc
pl:  ECC

en:  event
pl:  event                    zdarzenie

en:  get                      retrieve the core scheduling cookie of a PID
pl:  get                      pobranie ciasteczka planowania rdzeniowego dla PID-u

en:  help
pl:  help                     pomoc

en:  list   [identifier]
pl:  list   [identyfikator]   lista

en:  new                      assign a new core scheduling cookie to an existing
                                PID or execute a program with a new cookie
pl:  new                      przypisanie nowego ciasteczka planowania rdzeniowego
                                do istniejącego PID-u lub wykonanie programu z nowym
                                ciasteczkiem

en:  outfile        output file
pl:  plik_wyj       plik wyjściowy

en:  removable
pl:  wyjmowalny

en:  space        toggles between pause and play
pl:  spacja       przełącza między pauzą i odtwarzaniem

en:  toggle  identifier
pl:  toggle  identyfikator

en:  typescript file: %s
pl:  plik skryptu: %s

en:  unblock identifier
pl:  unblock identyfikator    wyłączenie blokady

en:  up-arrow     increases playback speed with ten percent
pl:  w górę       zwiększenie szybkości odtwarzania o 10 procent

en: "%s" does not exist
pl: "%s" nie istnieje

en: "%s" is not executable
pl: "%s" nie jest wykonywalny

en: "%s" is not listed in %s.
    Use %s -l to see list.
pl: "%s" nie występuje w %s.
    Polecenie %s -l wyświetli listę.

en: "%s" line %d
pl: "%s" linia %d

en: "none" FS type is recommended for bind or move operations only
pl: typ FS "none" jest zalecany tylko dla operacji bind lub move

en: # The following is the parsable format, which can be fed to other
    # programs. Each different item in every column has an unique ID
    # starting usually from zero.
pl: # Poniżej lista w formacie łatwym do przetworzenia przez inne programy.
    # Każdy inny element w każdej kolumnie ma unikalny identyfikator
    # z numeracją zaczynającą zwykle od zera.

en: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sector, %6ju MB)
     | #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sectors, %6ju MB)
pl[0]: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sektor, %6ju MB)
pl[1]: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sektory, %6ju MB)
pl[2]: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sektorów, %6ju MB)

en: #%zu: number of sectors overflow Sun label limits
pl: #%zu: liczba sektorów przekracza limity etykiety Sun

en: #%zu: start cylinder overflows Sun label limits
pl: #%zu: cylinder początkowy przekracza limity etykiety Sun

en: $TERM is not defined.
pl: Nie zdefiniowano $TERM.

en: %%s requires a precision or a byte count
pl: %%s wymaga podania precyzji lub liczby bajtów

en: %*s<not executed on terminal>
pl: %*s<nie wykonywany na terminalu>

en: %-14s %2i second
     | %-14s %2i seconds
pl[0]: %-14s %2i sekunda
pl[1]: %-14s %2i sekundy
pl[2]: %-14s %2i sekund

en: %-25s %ld.%06ld seconds
pl: %-25s %ld.%06ld s

en: %-25s %lld.%06lld seconds
pl: %-25s %lld.%06lld s

en: %-25s %zu files
pl: %-25s %zu plików

en: %-25s %zu xattrs
pl: %-25s %zu atrybutów rozszerzonych

en: %-25s: already mounted
pl: %-25s: już zamontowany

en: %-25s: ignored
pl: %-25s: zignorowano

en: %12s (offset %5ju, size %5ju): %s
pl: %12s (offset %5ju, rozmiar %5ju): %s

en: %6.2f%% (%+ld bytes)	%s
pl: %6.2f%% (%+ld bajtów)	%s

en: %6ld zones used (%ld%%)
pl: %6ld używanych stref (%ld%%)

en: %a %b %e %H:%M:%S %Y
pl: %a %e %b %H:%M:%S %Y

en: %b%e %H:%M
pl: %e%b %H:%M

en: %c: unknown command
pl: %c: nieznane polecenie

en: %d (%s) old priority %d, new priority %d
pl: %d (%s): stary priorytet %d, nowy priorytet %d

en: %d bad block
     | %d bad blocks
pl[0]: %d wadliwy blok
pl[1]: %d wadliwe bloki
pl[2]: %d wadliwych bloków

en: %d error detected. | %d errors detected.
pl[0]: Wykryto %d błąd.
pl[1]: Wykryto %d błędy.
pl[2]: Wykryto %d błędów.

en: %d parse error | %d parse errors
pl[0]: %d błąd składni
pl[1]: %d błędy składni
pl[2]: %d błędów składni

en: %d user | %d users
pl[0]: %d użytkownik
pl[1]: %d użytkownicy
pl[2]: %d użytkowników

en: %delta:
pl: przyrost%:

en: %ld blocks
pl: %ld bloków

en: %ld inodes
pl: %ld i-węzłów

en: %ld.%06ld is close enough to %ld.%06ld (%.6f < %.6f)
    Set RTC to %ld (%ld + %d; refsystime = %ld.%06ld)
pl: %ld.%06ld jest wystarczająco blisko %ld.%06ld (%.6f < %.6f)
    Ustawienie RTC na %ld (%ld + %d; refsystime = %ld.%06ld)

en: %lld.%06lld is close enough to %lld.%06lld (%.6f < %.6f)
    Set RTC to %lld (%lld + %d; refsystime = %lld.%06lld)
pl: %lld.%06lld jest wystarczająco blisko %lld.%06lld (%.6f < %.6f)
    Ustawienie RTC na %lld (%lld + %d; refsystime = %lld.%06lld)

en: %llu (%d instance) | %<PRIu64> (%d instances)
pl[0]: %llu (%d instancja)
pl[1]: %llu (%d instancje)
pl[2]: %llu (%d instancji)

en: %lu (%d instance) | %<PRIu64> (%d instances)
pl[0]: %lu (%d instancja)
pl[1]: %lu (%d instancje)
pl[2]: %lu (%d instancji)

en: %lu bad page
     | %lu bad pages
pl[0]: %lu wadliwa strona
pl[1]: %lu wadliwe strony
pl[2]: %lu wadliwych stron

en: %lu block
     | %lu blocks
pl[0]: %lu blok
pl[1]: %lu bloki
pl[2]: %lu bloków

en: %lu inode
     | %lu inodes
pl[0]: %lu i-węzeł
pl[1]: %lu i-węzły
pl[2]: %lu i-węzłów:

en: %s %s Copyright (c) 2000-2001 Gunnar Ritter. All rights reserved.
pl: %s %s Copyright (c) 2000-2001 Gunnar Ritter. Wszelkie prawa zastrzeżone.

en: %s %s: status is %x, should never happen.
pl: %s %s: status to %x, to nie powinno się nigdy zdarzyć.

en: %s (%c-%c, default %c):
pl: %s (%c-%c, domyślnie %c):

en: %s (%d instance) | %s (%d instances)
pl[0]: %s (%d instancja)
pl[1]: %s (%d instancje)
pl[2]: %s (%d instancji)

en: %s (%llu-%llu, default %llu):
pl: %s (%llu-%llu, domyślnie %llu):

en: %s (%lu-%lu, default %lu):
pl: %s (%lu-%lu, domyślnie %lu):

en: %s (%s) unmounted
pl: %s (%s) odmontowany

en: %s (%s, default %c):
pl: %s (%s, domyślnie %c):

en: %s (%s, default %llu):
pl: %s (%s, domyślnie %llu):

en: %s (%s, default %lu):
pl: %s (%s, domyślnie %lu):

en: %s (bytes) =
pl: %s (bajtów) =

en: %s (kbytes) =
pl: %s (kB) =

en: %s (mounted)
pl: %s (zamontowany)

en: %s (n/y)?
pl: %s (n/t)?

en: %s (y/n)?
pl: %s (t/n)?

en: %s already disabled
pl: %s już wyłączony

en: %s already enabled
pl: %s już włączony

en: %s already mounted on %s
pl: %s jest już zamontowany w %s

en: %s already mounted or mount point busy
pl: %s jest już zamontowany lub punkt montowania jest zajęty

en: %s and %d subsequent UUID
     | %s and %d subsequent UUIDs
pl[0]: %s i %d kolejny UUID
pl[1]: %s i %d kolejne UUID-y
pl[2]: %s i %d kolejnych UUID-ów

en: %s and %s are mutually exclusive
pl: %s i %s wykluczają się wzajemnie

en: %s cache:
pl: Cache %s:

en: %s column is requested, but --poll is not enabled
pl: zażądano kolumny %s, ale nie włączono --poll

en: %s disable failed
pl: %s: wyłączenie nie powiodło się

en: %s disable failed
pl: wyłączenie %s nie powiodło się

en: %s disable failed: Zone mismatch
pl: %s: wyłączenie nie powiodło się: Niezgodność strefy

en: %s disabled
pl: %s wyłączony

en: %s does not match with on-disk %s
pl: %s nie zgadza się z %s na dysku

en: %s does not seem to be mounted. Use 'mount -t mqueue none %s' to mount it.
pl: %s nie wygląda na zamontowany. Aby zamontować, należy użyć 'mount -t mqueue none %s'.

en: %s enable failed
pl: %s: włączenie nie powiodło się

en: %s enable failed
pl: włączenie %s nie powiodło się

en: %s enable failed: Zone mismatch
pl: %s: włączenie nie powiodło się: Niezgodność strefy

en: %s enabled
pl: %s włączony

en: %s failed
pl: %s nie powiodło się

en: %s failed.
pl: %s nie powiodło się.

en: %s from %s
pl: %s z pakietu %s

en: %s from %s
pl: %s z pakietu %s

en: %s from %s  (libblkid %s, %s)
pl: %s z pakietu %s (libblkid %s, %s)

en: %s from %s (libmount %s
pl: %s z pakietu %s (libmount %s

en: %s has messages disabled
pl: %s ma wyłączone komunikaty

en: %s has messages disabled on %s
pl: %s ma wyłączone komunikaty na %s

en: %s is a mountpoint
pl: %s jest punktem montowania

en: %s is already mounted
pl: %s jest już zamontowany

en: %s is clean, no check.
pl: %s jest czysty, bez sprawdzania.

en: %s is deprecated in favour of --part-type
pl: %s jest przestarzałe, należy używać --part-type

en: %s is logged in more than once; writing to %s
pl: %s jest zalogowany więcej niż raz; napisano na %s

en: %s is mounted
pl: %s jest zamontowany

en: %s is mounted.
pl: %s jest zamontowane.

en: %s is mounted; will not make a filesystem here!
pl: %s jest zamontowany; odmowa utworzenia tam systemu plików!

en: %s is not a block device
pl:  %s nie jest urządzeniem blokowym

en: %s is not a block device, and stat(2) fails?
pl: %s nie jest urządzeniem blokowym, a stat(2) nie udaje się?

en: %s is not a block device; try "-o loop"
pl: %s nie jest urządzeniem blokowym; można spróbować "-o loop"

en: %s is not a mountpoint
pl: %s nie jest punktem montowania

en: %s is not a serial line
pl: %s nie jest interfejsem szeregowym

en: %s is not a valid block device
pl: %s nie jest poprawnym urządzeniem blokowym

en: %s is not authorized to change the finger info of %s
pl: %s nie jest autoryzowany do zmiany informacji finger użytkownika %s

en: %s is not authorized to change the shell of %s
pl: %s nie jest autoryzowany do zmiany powłoki %s

en: %s is not logged in
pl: %s nie jest zalogowany

en: %s is not logged in on %s
pl: %s nie jest zalogowany na %s

en: %s is not mounted
pl: %s nie jest zamontowany

en: %s is not valid command name
pl: %s nie jest poprawną nazwą polecenia

en: %s is write-protected but explicit read-write mode requested
pl: %s jest zabezpieczone przed zapisem, ale żądano wprost trybu odczytu/zapisu

en: %s min/max priority	: %d/%d
pl: Minimalny/maksymalny priorytet %s	: %d/%d

en: %s not an lp device
pl: %s nie jest urządzeniem lp

en: %s not enabled for wakeup events
pl: %s nie ma włączonych zdarzeń budzenia

en: %s not supported?
pl: Polityka %s nie jest obsługiwana?

en: %s pipe buffer size set to %d
pl: rozmiar bufora potoku %s ustawiony na %d

en: %s requires an argument
pl: %s wymaga argumentu

en: %s requires exactly one command argument
pl: %s wymaga dokładnie jednego argumentu będącego poleceniem

en: %s seems unsupported by the current kernel
pl: %s wygląda na nie obsługiwany przez bieżące jądro

en: %s status is %d
pl: Stan drukarki %s: %d

en: %s succeeded.
pl: %s powiodło się.

en: %s too large for kernel 4k limit
pl: %s za duży na limit jądra 4k

en: %s unchanged
pl: %s niezmieniony

en: %s unknown column: %s
pl: nieznana kolumna %s: %s

en: %s unmounted
pl: %s odmontowany

en: %s using IRQ %d
pl: %s używa IRQ %d

en: %s using polling
pl: %s używa odpytywania

en: %s%s (automatic login)
pl: %s%s (automatyczne zalogowanie)

en: %s%sLinking %s to %s (-%s)
pl:  %s%sDowiązywanie %s do %s (-%s)

en: %s(%i): wrong map line
pl: %s(%i): błędna linia mapy

en: %s() failed:
pl: %s() nie powiodło się:

en: %s() failed: %m
pl: %s() nie powiodło się: %m

en: %s-sided, %d tracks, %d sec/track. Total capacity %d kB.
pl: %sstronne, %d ścieżek, %d sekt./ścieżkę. Łączna pojemność %d kB.

en: %s: %s (%ju bytes) allocated.
pl: %s: przydzielono %s (bajtów: %ju).

en: %s: %s (%ju bytes) converted to sparse holes.
pl: %s: %s (bajtów: %ju) przekształcono na rzadkie dziury.

en: %s: %s (%ju bytes) hole created.
pl: %s: utworzono dziurę %s (bajtów: %ju).

en: %s: %s (%ju bytes) inserted.
pl: %s: wstawiono %s (bajtów: %ju).

en: %s: %s (%ju bytes) removed.
pl: %s: usunięto %s (bajtów: %ju).

en: %s: %s (%ju bytes) zeroed.
pl: %s: wyzerowano %s (bajtów: %ju).

en: %s: %s (%llu bytes) trimmed
pl: %s: obcięto %s (bajtów: %llu)

en: %s: %s (%llu bytes) trimmed on %s
pl: %s: obcięto %s (bajtów: %llu) na urządzeniu %s

en: %s: %s (%lu bytes) trimmed
pl: %s: obcięto %s (bajtów: %lu)

en: %s: %s (%lu bytes) trimmed on %s
pl: %s: obcięto %s (bajtów: %lu) na urządzeniu %s

en: %s: %s bound on %s.
pl: %s: %s przypisane do %s.

en: %s: %s contains invalid numerical value: %s
pl: %s: %s zawiera błędną wartość liczbową: %s

en: %s: %s ioctl failed
pl: %s: ioctl %s nie powiódł się

en: %s: %s mounted on %s.
pl: %s: %s zamontowane pod %s.

en: %s: %s moved to %s.
pl: %s: %s przeniesione do %s.

en: %s: %s propagation flags changed.
pl: %s: flagi propagacji %s zostały zmienione.

en: %s: %s: device already locked, waiting to get lock ...
pl: %s: %s: urządzenie już zablokowane, oczekiwanie na uzyskanie blokady...

en: %s: %zd byte was erased at offset 0x%08jx (%s):  | %s: %zd bytes were erased at offset 0x%08jx (%s):
pl[0]: %s: usunięto %zd bajt pod offsetem 0x%08jx (%s):
pl[1]: %s: usunięto %zd bajty pod offsetem 0x%08jx (%s):
pl[2]: %s: usunięto %zd bajtów pod offsetem 0x%08jx (%s):

en: %s: 0 B (dry run) trimmed
pl: %s: obcięto 0 B (uruchomienie próbne)

en: %s: 0 B (dry run) trimmed on %s
pl: %s: obcięcie 0 B (uruchomienie próbne) na urządzeniu %s.

en: %s: BAD ERROR, message is far too long
pl: %s: ZŁY BŁĄD, komunikat jest o wiele za długi

en: %s: BLKGETSIZE64 ioctl failed
pl: %s: ioctl BLKGETSIZE64 nie powiódł się

en: %s: BLKREPORTZONE ioctl failed
pl: %s: ioctl BLKREPORTZONE nie powiódł się

en: %s: BLKSSZGET ioctl failed
pl: %s: ioctl BLKSSZGET nie powiódł się

en: %s: CHFN_RESTRICT does not allow any changes
pl: %s: CHFN_RESTRICT nie pozwala na żadne zmiany

en: %s: CHFN_RESTRICT has unexpected value: %s
pl: %s: CHFN_RESTRICT ma nieoczekiwaną wartość: %s

en: %s: Discarded %llu bytes from the offset %llu
pl: %s: Usunięto %llu B od offsetu %llu

en: %s: Discarded %lu bytes from the offset %lu
pl: %s: Usunięto %lu B od offsetu %lu

en: %s: FITRIM ioctl failed
pl: %s: ioctl FITRIM nie powiódł się

en: %s: Unrecognized architecture
pl: %s: Nieznana architektura

en: %s: Warning: file does not end on a 512-byte sector boundary; the remaining end of the file will be ignored.
pl: %s: Uwaga: plik nie kończy się na granicy 512-bajtowego sektora; koniec pliku zostanie zignorowany.

en: %s: Warning: file is smaller than 512 bytes; the loop device may be useless or invisible for system tools.
pl: %s: Uwaga: plik jest krótszy niż 512 bajtów, urządzenie loop może być bezużyteczne lub niewidoczne dla narzędzi systemowych.

en: %s: Zero-filled %llu bytes from the offset %llu
pl: %s: Wypełniono zerami %llu B od offsetu %llu

en: %s: Zero-filled %lu bytes from the offset %lu
pl: %s: Wypełniono zerami %lu B od offsetu %lu

en: %s: adding partition #%d failed
pl: %s: dodanie partycji #%d nie powiodło się

en: %s: already active -- ignored
pl: %s: już aktywny - zignorowano

en: %s: ambiguous probing result; use wipefs(8)
pl: %s: niejednoznaczny wynik próby; proszę użyć wipefs(8)

en: %s: ambivalent result (probably more filesystems on the device, use wipefs(8) to see more details)
pl: %s: niejednoznaczny wynik (prawdopodobnie więcej systemów plików na urządzeniu; więcej informacji w wipefs(8))

en: %s: assuming RTC uses UTC ...
pl: %s: założono, że RTC używa UTC...

en: %s: bad blocks before data-area: cannot make fs
pl: %s: wadliwe bloki przed obszarem danych: nie można utworzyć systemu plików

en: %s: bad directory: '.' isn't first
pl: %s: błędny katalog: '.' nie jest na początku

en: %s: bad directory: '..' isn't second
pl: %s: błędny katalog: '..' nie jest na drugiej pozycji

en: %s: bad directory: invalid i_zone, use --repair to fix
pl: %s: uszkodzony katalog: błędne i_zone, należy użyć --repair w celu naprawy

en: %s: bad directory: size < 32
pl: %s: błędny katalog: rozmiar < 32

en: %s: calling ioctl to re-read partition table: %m
pl: %s: wywoływanie ioctl w celu ponownego odczytu tablicy partycji: %m

en: %s: can't change process priority: %m
pl: %s: nie można zmienić priorytetu procesu: %m

en: %s: can't change root directory %s: %m
pl: %s: nie można zmienić katalogu głównego %s: %m

en: %s: can't change working directory %s: %m
pl: %s: nie można zmienić katalogu roboczego %s: %m

en: %s: can't exec %s: %m
pl: %s: nie można wywołać %s: %m

en: %s: can't open file of bad blocks
pl: %s: nie można otworzyć pliku z wadliwymi blokami

en: %s: cannot add inotify watch.
pl: %s: nie można dodać obserwatora inotify.

en: %s: cannot delete partitions
pl: %s: nie można usunąć partycji

en: %s: cannot flush modified buffers
pl: %s: nie można opróżnić zmodyfikowanych buforów

en: %s: cannot get file position
pl: %s: nie można pobrać pozycji w pliku

en: %s: cannot modify partition %d: no partition table was found
pl: %s: nie można zmodyfikować partycji %d: nie znaleziono tablicy partycji

en: %s: cannot modify partition %d: partition table contains only %zu partitions
pl: %s: nie można zmodyfikować partycji %d: tablica partycji jest mniejsza (%zu)

en: %s: cannot read badblocks file
pl: %s: nie można odczytać pliku wadliwych bloków

en: %s: cannot read inotify events
pl: %s: nie można odczytać zdarzeń inotify

en: %s: change directory failed
pl: %s: zmiana katalogu nie powiodła się

en: %s: close device failed
pl: %s: zamknięcie urządzenia nie powiodło się

en: %s: closing tray
pl: %s: zamykanie szuflady

en: %s: create a link to %s failed
pl: %s: tworzenie dowiązania do %s nie powiodło się

en: %s: deleting partition #%d failed
pl: %s: usunięcie partycji #%d nie powiodło się

en: %s: detach failed
pl: %s: odłączenie nie powiodło się

en: %s: device already locked
pl: %s: urządzenie już zablokowane

en: %s: disabling auto-eject mode
pl: %s: wyłączanie trybu automatycznego wysuwania

en: %s: disc device: %s (disk device will be used for eject)
pl: %s: urządzenie dyskowe: %s (zostanie użyte do wysunięcia)

en: %s: does not contain a recognized partition table
pl: %s: nie zawiera żadnej znanej tablicy partycji

en: %s: dup problem: %m
pl: %s: problem z dup: %m

en: %s: enabling auto-eject mode
pl: %s: włączanie trybu automatycznego wysuwania

en: %s: error adding partition %d
pl: %s: błąd podczas dodawania partycji %d

en: %s: error adding partitions %d-%d
pl: %s: błąd podczas dodawania partycji %d-%d

en: %s: error deleting partition %d
pl: %s: błąd usuwania partycji %d

en: %s: error deleting partitions %d-%d
pl: %s: błąd usuwania partycji %d-%d

en: %s: error updating partition %d
pl: %s: błąd aktualizacji partycji %d

en: %s: error updating partitions %d-%d
pl: %s: błąd aktualizacji partycji %d-%d

en: %s: exceeded limit of symlinks
pl: %s: przekroczono limit dowiązań symbolicznych

en: %s: execute failed
pl: %s: uruchomienie nie powiodło się

en: %s: executing %s
pl: %s: wykonywanie %s

en: %s: failed to check for conflicting loop devices
pl: %s: nie udało się sprawdzić urządzeń loop pod kątem konfliktów

en: %s: failed to create a backup
pl: %s: nie udało się utworzyć kopii zapasowej

en: %s: failed to create a signature backup
pl: %s: nie udało się utworzyć kopii zapasowej sygnatury

en: %s: failed to determine source (--all-targets is unsupported on systems with regular mtab file).
pl: %s: nie udało się ustalić źródła (--all-targets nie jest obsługiwane na systemach ze zwykłym plikiem mtab).

en: %s: failed to disarm watchdog
pl: %s: nie udało się rozbroić watchdoga

en: %s: failed to dump partition table
pl: %s: nie udało się wykonać zrzutu tablicy partycji

en: %s: failed to erase %s magic string at offset 0x%08jx
pl: %s: nie udało się usunąć łańcucha magicznego %s pod offsetem 0x%08jx

en: %s: failed to find unused loop device
pl: %s: nie udało się odnaleźć żadnego nie używanego urządzenia loop

en: %s: failed to finding CD-ROM name
pl: %s: nie udało się odnaleźć nazwy CD-ROM-u

en: %s: failed to get information about watchdog
pl: %s: nie udało się uzyskać informacji o watchdogu

en: %s: failed to get lock
pl: %s: nie udało się uzyskać blokady

en: %s: failed to get number of sectors
pl: %s: nie udało się pobrać liczby sektorów

en: %s: failed to get partition number
pl: %s: nie udało się zapisać numeru partycji

en: %s: failed to get start of the partition number %s
pl: %s: nie udało się uzyskać początku partycji numer %s

en: %s: failed to get sysfs name
pl: %s: nie udało się uzyskać nazwy sysfs

en: %s: failed to get terminal attributes: %m
pl: %s: nie udało się pobrać atrybutów terminala: %m

en: %s: failed to get whole-disk device number
pl: %s: nie udało się pobrać numeru urządzenia całego dysku

en: %s: failed to initialize blkid prober
pl: %s: nie udało się zainicjować próbnika blkid

en: %s: failed to move data
pl: %s: nie udało się przenieść danych

en: %s: failed to parse
pl: %s: nie udało się przeanalizować

en: %s: failed to parse fstab
pl: %s: nie udało się przeanalizować pliku fstab

en: %s: failed to re-use loop device
pl: %s: nie udało się użyć ponownie urządzenia loop

en: %s: failed to read partition table
pl: %s: nie udało się odczytać tablicy partycji

en: %s: failed to read speed
pl: %s: nie udało się odczytać prędkości

en: %s: failed to reset
pl: %s: nie udało się zresetować

en: %s: failed to seek to swap UUID
pl: %s: nie udało się zmienić położenia na UUID obszaru wymiany

en: %s: failed to seek to swap label
pl: %s: nie udało się zmienić położenia na etykietę obszaru wymiany

en: %s: failed to set algorithm
pl: %s: nie udało ustawić algorytmu

en: %s: failed to set algorithm params
pl: %s: nie udało ustawić parametrów algorytmu

en: %s: failed to set backing file
pl: %s: nie udało ustawić powiązanego pliku

en: %s: failed to set disklabel ID
pl: %s: nie udało się ustawić identyfikatora etykiety dusku

en: %s: failed to set disksize (%ju bytes)
pl: %s: nie udało się ustawić rozmiaru dysku (bajtów: %ju)

en: %s: failed to set number of streams
pl: %s: nie udało się ustawić liczby strumieni

en: %s: failed to set terminal attributes: %m
pl: %s: nie udało się ustawić atrybutów terminala: %m

en: %s: failed to set up loop device
pl: %s: nie udało się skonfigurować urządzenia loop

en: %s: failed to use backing file
pl: %s: nie udało się użyć powiązanego pliku

en: %s: failed to use device
pl: %s: nie udało się użyć urządzenia

en: %s: failed to write UUID
pl: %s: nie udało się zapisać UUID-a

en: %s: failed to write label
pl: %s: nie udało się zapisać etykiety

en: %s: found signature [pagesize=%d, signature=%s]
pl: %s: znaleziono sygnaturę [rozmiar strony=%d, sygnatura=%s]

en: %s: freeze failed
pl: %s: zamrożenie nie powiodło się

en: %s: fsync device failed
pl: %s: fsync urządzenia nie powiodło się

en: %s: get size failed
pl: %s: pobranie rozmiaru nie powiodło się

en: %s: getting lock took %ld.%06ld seconds
pl: %s: pobranie blokady zajęło %ld.%06ld sekund

en: %s: getting lock took %lld.%06lld seconds
pl: %s: pobranie blokady zajęło %lld.%06lld sekund

en: %s: has illegal characters
pl: %s: zawiera niedozwolone znaki

en: %s: ignoring nested "%s" partition table on non-whole disk device
pl: %s: zignorowano zagnieżdżoną tablicę partycji "%s" na urządzeniu nie będącym całym dyskiem

en: %s: inaccessible -- ignored
pl: %s: niedostępny - zignorowano

en: %s: input overrun
pl: %s: przepełnienie wejścia

en: %s: insecure file owner %d, 0 (root) suggested.
pl: %s: niebezpieczny właściciel pliku %d, sugerowany 0 (root).

en: %s: insecure file owner %d, fix with: chown 0:0 %s
pl: %s: niebezpieczny właściciel pliku %d, należy poprawić przez: chown 0:0 %s

en: %s: insecure permissions %04o, %04o suggested.
pl: %s: niebezpieczne uprawnienia %04o, powinno być %04o.

en: %s: insecure permissions %04o, fix with: chmod %04o %s
pl: %s: niebezpieczne uprawnienia %04o, należy poprawić przez: chmod %04o %s

en: %s: invalid character 0x%x in login name
pl: %s: błędny znak 0x%x w nazwie użytkownika

en: %s: invalid character conversion for login name
pl: %s: błędna konwersja znaku dla nazwy użytkownika

en: %s: is not a directory
pl: %s: nie jest katalogiem

en: %s: is not ejectable device
pl: %s: nie jest urządzeniem wysuwanym

en: %s: is whole-disk device
pl: %s: urządzenie obejmujące cały dysk

en: %s: last_page 0x%08llx is larger than actual size of swapspace
pl: %s: last_page 0x%08llx wynosi więcej niż rozmiar przestrzeni wymiany

en: %s: length %llu is not aligned to sector size %i
pl: %s: długość %llu nie jest wyrównana do rozmiaru sektora %i

en: %s: length %lu is not aligned to sector size %i
pl: %s: długość %lu nie jest wyrównana do rozmiaru sektora %i

en: %s: line %d: timing file error
pl: %s: linia %d: błąd pliku czasów

en: %s: listing CD-ROM speed
pl: %s: wypisywanie prędkości CD-ROM-u

en: %s: log file error
pl: %s: błąd pliku logu

en: %s: lseek failed
pl: %s: lseek nie powiódł się

en: %s: might not be an ISO filesystem
pl: %s: to może nie być system plików ISO

en: %s: mounted on %s
pl: %s: zamontowane pod %s

en: %s: mutually exclusive arguments:
pl: %s: argumenty wykluczają się wzajemnie:

en: %s: no entry for root
pl: %s: brak wpisu dla roota

en: %s: no entry for root
pl: %s: brak wpisu dla roota

en: %s: no partition #%d
pl: %s: brak partycji #%d

en: %s: no partition table found
pl: %s: nie znaleziono tablicy partycji

en: %s: noauto option -- ignored
pl: %s: opcja noauto - zignorowano

en: %s: nonexistent device ("nofail" fstab option may be used to skip this device)
pl: %s: urządzenie nie istnieje (można użyć opcji fstaba "nofail" do pominięcia tego urządzenia)

en: %s: not a block device
pl: %s: nie jest urządzeniem blokowym

en: %s: not a directory
pl: %s: nie jest katalogiem

en: %s: not a symbolic link
pl: %s: nie jest dowiązaniem symbolicznym

en: %s: not a valid swap partition
pl: %s: nie jest poprawną partycją wymiany

en: %s: not accessible
pl: %s: niedostępny

en: %s: not enough good blocks
pl: %s: zbyt mało dobrych bloków

en: %s: not found
pl: %s: nie znaleziono

en: %s: not found mountpoint or device with the given name
pl: %s: nie odnaleziono punktu montowania ani urządzenia o podanej nazwie

en: %s: not mounted
pl: %s: nie zamontowany

en: %s: not open for read/write
pl: %s: nie jest otwarte do odczytu i zapisu

en: %s: number of blocks too small
pl: %s: liczba bloków zbyt mała

en: %s: number of sectors %llu is not aligned to zone size %lu
pl: %s: liczba sektorów %llu nie jest wyrównana do rozmiaru strefy %lu

en: %s: number of sectors %lu is not aligned to zone size %lu
pl: %s: liczba sektorów %lu nie jest wyrównana do rozmiaru strefy %lu

en: %s: offset %llu is not aligned to sector size %i
pl: %s: offset %llu nie jest wyrównany do rozmiaru sektora %i

en: %s: offset %llu is not aligned to zone size %lu
pl: %s: offset %llu nie jest wyrównany do rozmiaru strefy %lu

en: %s: offset %lu is not aligned to sector size %i
pl: %s: offset %lu nie jest wyrównany do rozmiaru sektora %i

en: %s: offset %lu is not aligned to zone size %lu
pl: %s: offset %lu nie jest wyrównany do rozmiaru strefy %lu

en: %s: offset 0x%jx not found
pl: %s: nie znaleziono offsetu 0x%jx

en: %s: offset is greater than device size
pl: %s: offset jest większy niż rozmiar urządzenia

en: %s: offset is greater than or equal to device size
pl: %s: offset jest większy lub równy rozmiarowi urządzenia

en: %s: options --all, --online and --offline may only be used with options --extended or --parse.
pl: %s: opcje --all, --online oraz --offline mogą być używane tylko z opcjami --extended lub --parse.

en: %s: overlapping encrypted loop device exists
pl: %s: istnieje zachodzące zaszyfrowane urządzenie loop

en: %s: overlapping loop device exists
pl: %s istnieje zachodzące urządzenie loop

en: %s: overlapping read-only loop device exists
pl: %s: istnieje zachodzące urządzenie loop tylko do odczytu

en: %s: overwrite `%s'?
pl: %s: nadpisać `%s'?

en: %s: parse error at line %d -- ignored
pl: %s: błąd składni w linii %d - zignorowano

en: %s: partition #%d added
pl: %s: dodano partycję #%d

en: %s: partition #%d doesn't exist
pl: %s: partycja #%d nie istnieje

en: %s: partition #%d removed
pl: %s: usunięto partycję #%d

en: %s: partition #%d resized
pl: %s: zmieniono rozmiar partycji #%d

en: %s: partition %d: failed to toggle bootable flag
pl: %s: partycja %d: nie udało się zmienić flagi rozruchu

en: %s: partition %zu: failed to delete
pl: %s: partycja %zu: nie udało się usunąć

en: %s: partition %zu: failed to get partition UUID
pl: %s: partycja %zu: nie udało się pobrać UUID-a partycji

en: %s: partition %zu: failed to get partition name
pl: %s: partycja %zu: nie udało się pobrać nazwy partycji

en: %s: partition %zu: failed to get partition type
pl: %s: partycja %zu: nie udało się pobrać typu partycji

en: %s: partition %zu: failed to set partition UUID
pl: %s: partycja %zu: nie udało się ustawić UUID-a partycji

en: %s: partition %zu: failed to set partition attributes
pl: %s: partycja %zu: nie udało się ustawić atrybutów partycji

en: %s: partition %zu: failed to set partition name
pl: %s: partycja %zu: nie udało się ustawić nazwy partycji

en: %s: partition %zu: failed to set partition type
pl: %s: partycja %zu: nie udało się ustawić typu partycji

en: %s: partition %zu: partition is unused
pl: %s: partycja %zu: partycja nie jest używana

en: %s: partition %zu: partition table contains only %zu partitions
pl: %s: partycja %zu: tablica partycji zawiera mniej partycji (%zu)

en: %s: partition table type '%s' detected
pl: %s: wykryto tablicę partycji typu '%s'

en: %s: partition table with no partitions
pl: %s: tablica partycji bez partycji

en: %s: partitioned loop devices unsupported
pl: %s: partycjonowanie urządzeń loop nie jest obsługiwane

en: %s: prio %lu
pl: %s: priorytet %lu

en: %s: read failed
pl: %s: odczyt nie powiódł się

en: %s: read swap header failed
pl: %s: odczyt nagłówka swapa nie powiódł się

en: %s: readlink failed
pl: %s: readlink nie powiodło się

en: %s: reinitializing the swap.
pl: %s: ponowna inicjalizacja swapa.

en: %s: rename to %s failed
pl: %s: zmiana nazwy na %s nie powiodła się

en: %s: requested blocks (%llu) exceeds available (%llu) blocks
pl: %s: żądana liczba bloków (%llu) przekracza liczbę dostępnych bloków (%llu)

en: %s: root password garbled
pl: %s: hasło roota uszkodzone

en: %s: seek failed during testing of blocks
pl: %s: przemieszczenie nie powiodło się podczas sprawdzania bloków

en: %s: seek failed in check_blocks
pl: %s: przemieszczenie nie powiodło się w check_blocks

en: %s: seek failed in write_block
pl: %s: przemieszczenie nie powiodło się we write_block

en: %s: seek failed in write_tables
pl: %s: przemieszczenie nie powiodło się we write_tables

en: %s: seek to boot block failed  in write_tables
pl: %s: przemieszczenie na blok rozruchowy nie powiodło się we write_tables

en: %s: selecting CD-ROM disc #%ld
pl: %s: wybór dysku CD-ROM #%ld

en: %s: set capacity failed
pl: %s: ustawienie pojemności powiodło się

en: %s: set direct io failed
pl: %s: ustawienie bezpośredniego we/wy nie powiodło się

en: %s: set logical block size failed
pl: %s: ustawienie rozmiaru bloku logicznego nie powiodło się

en: %s: skipping - it appears to have holes.
pl: %s: pominięto - wydaje się mieć dziury.

en: %s: skipping bad line in /etc/fstab: bind mount with nonzero fsck pass number
pl: %s: pominięto błędną linię w /etc/fstab: montowanie typu bind z niezerowym numerem przebiegu fsck

en: %s: skipping nonexistent device
pl: %s: pominięto nieistniejące urządzenie

en: %s: skipping unknown filesystem type
pl: %s: pominięto nieznany typ systemu plików

en: %s: software suspend data detected. Rewriting the swap signature.
pl: %s: wykryto dane programowego wstrzymania. Ponowny zapis sygnatury swapa.

en: %s: successful %s of zones in range from %llu, to %llu
pl: %s: operacja %s na strefach w przedziale od %llu do %llu powiodła się

en: %s: successful %s of zones in range from %lu, to %lu
pl: %s: operacja %s na strefach w przedziale od %lu do %lu powiodła się

en: %s: swap format pagesize does not match.
pl: %s: rozmiar strony formatu swapa nie zgadza się.

en: %s: swap format pagesize does not match. (Use --fixpgsz to reinitialize it.)
pl: %s: rozmiar strony formatu swapa nie zgadza się (--fixpgsz pozwali to przeinicjować).

en: %s: swapoff failed
pl: %s: swapoff nie powiodło się

en: %s: swapon failed
pl: %s: swapon nie powiodło się

en: %s: symlinking to %s failed
pl: %s: tworzenie dowiązania symbolicznego do %s nie powiodło się

en: %s: the discard operation is not supported
pl: %s: operacja usunięcia nie jest obsługiwana

en: %s: timed out after %u seconds
pl: %s: przekroczony limit czasu logowania (%u s)

en: %s: toggling tray
pl: %s: przełączanie szuflady

en: %s: too long
pl: %s: zbyt długa

en: %s: too many bad blocks
pl: %s: zbyt dużo wadliwych bloków

en: %s: trying to eject using CD-ROM eject command
pl: %s: próba wysunięcia przy użyciu polecenia dla CD-ROM-u

en: %s: trying to eject using SCSI commands
pl: %s: próba wysunięcia przy użyciu poleceń SCSI

en: %s: trying to eject using floppy eject command
pl: %s: próba wysunięcia przy użyciu polecenia dla dyskietek

en: %s: trying to eject using tape offline command
pl: %s: próba wysunięcia przy użyciu polecenia odłączenia taśmy

en: %s: unable to clear boot sector
pl: %s: nie udało się wyczyścić sektora rozruchowego

en: %s: unable to determine zone size
pl: %s: nie udało się określić rozmiaru strefy

en: %s: unable to find device
pl: %s: nie udało się odnaleźć urządzenia

en: %s: unable to obtain default selinux file label
pl: %s: nie udało się uzyskać domyślnej etykiety pliku SELinuksa

en: %s: unable to obtain selinux file label
pl: %s: nie udało się uzyskać etykiety pliku SELinuksa

en: %s: unable to probe device
pl: %s: nie udało się sprawdzić urządzenia

en: %s: unable to write inode map
pl: %s: nie udało się zapisać mapy i-węzłów

en: %s: unable to write inodes
pl: %s: nie udało się zapisać i-węzłów

en: %s: unable to write signature page
pl: %s: nie udało się zapisać strony sygnatury

en: %s: unable to write super-block
pl: %s: nie udało się zapisać superbloku

en: %s: unable to write zone map
pl: %s: nie udało się zapisać mapy stref

en: %s: unfreeze failed
pl: %s: odmrożenie nie powiodło się

en: %s: unknown flags 0x%x
pl: %s: nieznane flagi 0x%x

en: %s: unknown gid
pl: %s: nieznany gid

en: %s: unknown terminal type
pl: %s: nieznany typ sygnału

en: %s: unlink failed
pl: %s: unlink nie powiodło się

en: %s: unmounting
pl: %s: odmontowywanie

en: %s: unsupported swap version '%s'
pl: %s: nie obsługiwana wersja obszaru wymiany '%s'

en: %s: updating partition #%d failed
pl: %s: aktualizacja partycji #%d nie powiodła się

en: %s: wakeup from "%s" using %s at %s
pl: %s: pobudka z trybu "%s" przy użyciu %s w chwili %s

en: %s: wakeup using %s at %s
pl: %s: pobudka przy użyciu %s w chwili %s

en: %s: warning: don't erase bootbits sectors
pl: %s: uwaga: nie usunięto sektorów rozruchowych

en: %s: warning: wiping old %s signature.
pl: %s: uwaga: usuwanie starej sygnatury %s.

en: %s: watchdog already in use, terminating.
pl: %s: urządzenie watchdog już w użyciu, zakończenie.

en: %s: write failed in write_block
pl: %s: zapis nie powiódł się we write_block

en: %s: write signature failed
pl: %s: zapis sygnatury nie powiódł się

en: %s=%s translated to %s
pl: %s=%s przetłumaczono na %s

en: %sraw%d:  bound to major %d, minor %d
pl: %sraw%d:  przypisano do urządzenia major %d, minor %d

en: %u primary, %d extended, %u free
pl: głównych %u, rozszerzonych %d, wolnych %u

en: %zu I/O errors detected!
pl: Wykryto błędy we/wy (%zu)!

en: '%s' is an invalid option. Must be one of pid/tgid/pgid
pl: '%s' to błędna opcja. Musi być jedną z pid/tgid/pgid

en: (END)
pl: (KONIEC)

en: (Next file:
pl: (Następny plik:

en: (Next file: %s)
pl: (Następny plik: %s)

en: (in use)
pl: (w użyciu)

en: (mounted, mtpt unknown)
pl: (zamontowany, punkt montowania nieznany)

en: (not mounted)
pl: (nie zamontowany)

en: (or press Control-D to continue):
pl: (lub nacisnąć Control-D, aby kontynuować):

en: (undefined)
pl: (nieokreślone)

en: (unknown)
pl: (nieznane)

en: (waiting)
pl: (oczekiwanie)

en: +all securebits is not allowed
pl: bity bezpieczeństwa +all nie są dozwolone

en: , %d error | , %d errors
pl[0]: , %d błąd
pl[1]: , %d błędy
pl[2]: , %d błędów

en: , %d warning | , %d warnings
pl[0]: , %d ostrzeżenie
pl[1]: , %d ostrzeżenia
pl[2]: , %d ostrzeżeń

en: , busy
pl: , zajęta

en: , encryption %s (type %u)
pl: , szyfrowanie %s (typ %u)

en: , error
pl: , błąd

en: , input log file is '%s'
pl: , log wejścia to '%s'

en: , on-line
pl: , włączona

en: , out of paper
pl: , brak papieru

en: , output log file is '%s'
pl: , log wyjścia to '%s'

en: , ready
pl: , gotowa

en: , sizelimit %ju
pl: , limit rozmiaru %ju

en: , timing file is '%s'
pl: , plik czasów to '%s'

en: -- line already flushed
pl: - linia już zapisana

en: ------ Message Queues --------
pl: ------ Kolejki komunikatów ---

en: ------ Message Queues Creators/Owners --------
pl: ----- Twórcy/właściciele kolejek komunikatów -

en: ------ Message Queues PIDs --------
pl: ------ Kolejki komunikatów: PID-y -

en: ------ Message Queues Send/Recv/Change Times --------
pl: ------ Kolejki komunikatów: czas odb./wys./zmiany ---

en: ------ Messages Limits --------
pl: ------ Limity komunikatów ------

en: ------ Messages Status --------
pl: ------ Stan komunikatów --------

en: ------ Semaphore Arrays --------
pl: ------ Tablice semaforów -------

en: ------ Semaphore Arrays Creators/Owners --------
pl: ------ Twórcy/właściciele tablic semaforów -----

en: ------ Semaphore Limits --------
pl: ------ Limity semaforów --------

en: ------ Semaphore Operation/Change Times --------
pl: ------ Czasy operacji/zmian semaforów ----------

en: ------ Semaphore Status --------
pl: ------ Stan semaforów ----------

en: ------ Shared Memory Attach/Detach/Change Times --------
pl: ------ Czas dołączania/odłączania/zmian pam.dziel. -----

en: ------ Shared Memory Creator/Last-op PIDs --------
pl: ------ PID twórcy/ost.op. na pamięci dziel. ------

en: ------ Shared Memory Limits --------
pl: ------ Limity pamięci dzielonej ----

en: ------ Shared Memory Segment Creators/Owners --------
pl: ------ Twórcy/właściciele pamięci dzielonej ---------

en: ------ Shared Memory Segments --------
pl: ------ Segmenty pamięci dzielonej ----

en: ------ Shared Memory Status --------
pl: ------ Stan pamięci dzielonej ------

en: -------      -------
pl: ---------    ---------

en: ----------------------------
    FILE SYSTEM HAS BEEN CHANGED
    ----------------------------
pl: ---------------------------
    ZMODYFIKOWANO SYSTEM PLIKÓW
    ---------------------------

en: -------------------------------------------------------
      h                       this screen
      q or Q                  quit program
      <newline>               next page
      f                       skip a page forward
      d or ^D                 next halfpage
      l                       next line
      $                       last page
      /regex/                 search forward for regex
      ?regex? or ^regex^      search backward for regex
      . or ^L                 redraw screen
      w or z                  set page size and go to next page
      s filename              save current file to filename
      !command                shell escape
      p                       go to previous file
      n                       go to next file
    
    Many commands accept preceding numbers, for example:
    +1<newline> (next page); -1<newline> (previous page); 1<newline> (first page).
    
    See pg(1) for more information.
    -------------------------------------------------------
pl: -------------------------------------------------------
      h                       ten ekran
      q lub Q                 zakończenie programu
      <nowa linia>            następna strona
      f                       przewinięcie strony w przód
      d lub ^D                następne pół strony
      l                       następna linia
      $                       ostatnia strona
      /wyr_reg/               szukanie wyrażenia regularnego w przód
      ?wyr_reg? lub ^wyr_reg^ szukanie wyrażenia regularnego w tył
      . lub ^L                przerysowanie ekranu
      w lub z                 ustawienie rozmiaru strony i przejście na następną
      s nazwa_pliku           zapisanie bieżącego pliku pod podaną nazwą
      !polecenie              wywołanie polecenia w powłoce
      p                       przejście do poprzedniego pliku
      n                       przejście do następnego pliku
    
    Wiele poleceń przyjmuje liczby poprzedzające, np.:
    +1<nowa linia> (następna strona); -1<nowa linia> (poprzednia strona);
    1<nowa linia> (pierwsza strona).
    
    Więcej informacji można znaleźć w pg(1).
    -------------------------------------------------------

en: --Linux option is unnecessary and deprecated
pl: Opcja --Linux jest zbędna i przestarzała

en: --More--
pl: --Więcej--

en: --[re]gid requires --keep-groups, --clear-groups, --init-groups, or --groups
pl: --[re]gid wymaga --keep-groups, --clear-groups, --init-groups lub --groups

en: --date is required for --set or --predict
pl: --date jest wymagane dla --set lub --predict

en: --dump is incompatible with all other options
pl: --dump jest niekompatybilne z innymi opcjami

en: --epoch is required for --setepoch.
pl: --epoch jest wymagane dla --setepoch.

en: --file <file> and <message> are mutually exclusive, message is ignored
pl: --file <plik> oraz <komunikat> wykluczają się wzajemnie, zigorowano komunikat

en: --global is mutually exclusive with --creator, --id, --name and --time
pl: --global wyklucza się wzajemnie z --creator, --id, --name oraz --time

en: --id is deprecated in favour of --part-type
pl: --id jest przestarzałe, należy używać --part-type

en: --init-groups requires --ruid or --reuid
pl: --init-groups wymaga --ruid lub --reuid

en: --join-cgroup is only supported in cgroup v2
pl: --join-cgroup jest obsługiwane tylko w cgroup v2

en: --list-caps must be specified alone
pl: --list-caps musi być podane samodzielnie

en: --max-size ignored when used without --file
pl: Zignorowano --max-size użyte bez --file

en: --md5 or --sha1 requires --namespace argument
pl: --md5 lub --sha1 wymaga argumentu --namespace

en: --movedata requires -N
pl: --movedata wymaga -N

en: --msgid cannot contain space
pl: --msgid nie może zawierać spacji

en: --name requires --namespace argument
pl: --name wymaga argumentu --namespace

en: --namespace requires --md5 or --sha1
pl: --namespace wymaga --md5 lub --sha1

en: --namespace requires --name argument
pl: --namespace wymaga argumentu --name

en: --nobanner is available only for root
pl: --nobanner jest dostępne tylko dla roota

en: --nr and <partition> are mutually exclusive
pl: --nr i <partycja> wykluczają się wzajemnie

en: --poll accepts only one file, but more specified by --tab-file
pl: --poll przyjmuje tylko jeden plik, a przekazano więcej opcją --tab-file

en: --pty is not supported for your system
pl: --pty nie jest obsługiwane dla tego systemu

en: --raw can be used together with --level or --facility only when reading messages from /dev/kmsg
pl: opcja --raw może być użyta wraz z --level lub --facility tylko przy czytaniu komunikatów z /dev/kmsg

en: --reload is unsupported on your system
pl: --reload nie jest obsługiwane w tym systemie

en: --sched-runtime option is supported for %s
pl: opcja --sched-runtime jest obsługiwana dla %s

en: --sched-{deadline,period} options are supported for SCHED_DEADLINE only
pl: opcje --sched-{deadline,period} są obsługiwane tylko dla SCHED_DEADLINE

en: --sd-id was not specified for --sd-param %s
pl: nie podano --sd-id dla --sd-param %s

en: --show-pt-geometry is no more implemented. Using --show-geometry.
pl: --show-pt-geometry nie jest już zaimplementowane; użycie --show-geometry.

en: --task is mutually exclusive with <namespace>
pl: opcja --task wyklucza się z <przestrzenią>

en: --tree={parent|owner} is unsupported for your system
pl: --tree={parent|owner} nie jest obsługiwane na tym systemie

en: --update-drift requires --set or --systohc
pl: --update-drift wymaga --set lub --systohc

en: --waiting-- (pass %d)
pl: --oczekiwanie-- (przebieg %d)

en: -t needs NAME=value pair
pl: -t wymaga pary NAZWA=wartość

en: -v is ambiguous, use '-2' instead
pl: -v jest niejednoznaczne, należy używać '-2'

en: ...Skipping back to file
pl: ...Przejście wstecz do pliku

en: ...Skipping to file
pl: ...Przejście do pliku

en: ...back %d page | ...back %d pages
pl[0]: ...wstecz o %d stronę
pl[1]: ...wstecz o %d strony
pl[2]: ...wstecz o %d stron

en: ...got clock tick
pl: ...wyłapano przeskok zegara

en: ...skipping
pl: ...pomijanie

en: ...skipping %d line | ...skipping %d lines
pl[0]: ...pomijanie %d linii
pl[1]: ...pomijanie %d linii
pl[2]: ...pomijanie %d linii

en: ...skipping backward
pl: ...przewijanie w tył

en: ...skipping forward
pl: ...przewijanie w przód

en: ...synchronization failed
pl: ...synchronizacja nie powiodła się

en: /dev/%s: cannot get controlling tty: %m
pl: /dev/%s: nie można uzyskać terminala sterującego: %m

en: /dev/%s: cannot open as standard input: %m
pl: /dev/%s: nie można otworzyć jako standardowe wejście: %m

en: /dev/%s: cannot set process group: %m
pl: /dev/%s: nie można ustawić grupy procesów: %m

en: /dev/%s: not a character device
pl: /dev/%s: to nie jest urządzenie znakowe

en: /dev/%s: not a tty
pl: /dev/%s: to nie jest terminal

en: /dev/%s: vhangup() failed: %m
pl: /dev/%s: vhangup() nie powiodło się: %m

en: : !command not allowed in rflag mode.
pl: : !polecenie nie jest dozwolone w trybie z opcją -r.

en: <length> and <offset>
pl: <długość> i <offset>

en: <num>
pl: <ile>

en: <sector> and <sectors>
pl: <sektor> i <sektory>

en: <size>
pl: <rozmiar>

en: <size> and <offset>
pl: <rozmiar> i <offset>

en: <space>                 Display next k lines of text [current screen size]
    z                       Display next k lines of text [current screen size]*
    <return>                Display next k lines of text [1]*
    d or ctrl-D             Scroll k lines [current scroll size, initially 11]*
    q or Q or <interrupt>   Exit from more
    s                       Skip forward k lines of text [1]
    f                       Skip forward k screenfuls of text [1]
    b or ctrl-B             Skip backwards k screenfuls of text [1]
    '                       Go to place where previous search started
    =                       Display current line number
    /<regular expression>   Search for kth occurrence of regular expression [1]
    n                       Search for kth occurrence of last r.e [1]
    !<cmd> or :!<cmd>       Execute <cmd> in a subshell
    v                       Start up '%s' at current line
    ctrl-L                  Redraw screen
    :n                      Go to kth next file [1]
    :p                      Go to kth previous file [1]
    :f                      Display current file name and line number
    .                       Repeat previous command
pl: <spacja>               Wyświetlenie następnych k linii tekstu [rozmiar ekranu]
    z                      Wyświetlenie następnych k linii tekstu [rozmiar ekranu]*
    <return>               Wyświetlenie następnych k linii tekstu [1]*
    d lub Ctrl-D           Przewinięcie k linii [rozmiar przewijania, pocz. 11]*
    q, Q lub <przerwanie>  Zakończenie more
    s                      Przewinięcie o k linii tekstu w przód [1]
    f                      Przewinięcie o k ekranów tekstu w przód [1]
    b lub Ctrl-B           Przewinięcie o k ekranów tekstu w tył [1]
    '                      Przejście do miejsca rozpoczęcia poprz. wyszukiwania
    =                      Wyświetlenie bieżącego numeru linii
    /<wyrażenie regularne> Szukanie k. wystąpienia wyrażenia regularnego [1]
    n                      Szukanie k. wystąpienia ostatniego wyr. regularnego [1]
    !<polec> lub :!<polec> Wykonanie <polecenia> w podpowłoce
    v                      Uruchomienie '%s' od bieżącej linii
    Ctrl-L                 Odrysowanie ekranu
    :n                     Przejście do k. następnego pliku [1]
    :p                     Przejście do k. poprzedniego pliku [1]
    :f                     Wyświetlenie bieżącej nazwy pliku i numeru linii
    .                      Powtórzenie poprzedniego polecenia

en: >>> scriptlive: Starting your typescript execution by %s.
pl: >>> scriptlive: Rozpoczęcie wykonywania skryptu terminalowego przez %s.

en: A daemon for generating UUIDs.
pl: Demon do generowania UUID-ów.

en: A hybrid GPT was detected. You have to sync the hybrid MBR manually (expert command 'M').
pl: Wykryto hybrydowe GPT. Trzeba zsynchronizować hybrydowy MBR ręcznie (polecenie eksperta 'M').

en: A total of %ju free sectors is available in %u segment. | A total of %ju free sectors is available in %u segments (the largest is %s).
pl[0]: Dostępne sektory: razem %ju w %u segmencie.
pl[1]: Dostępne sektory: razem %ju w %u segmentach (największy %s).
pl[2]: Dostępne sektory: razem %ju w %u segmentach (największy %s).

en: AIEEE: block "compressed" to > 2*blocklength (%ld)
pl: AŁAAA: blok "skompresowany" do > 2*długość bloku (%ld)

en: AIX bootable
pl: AIX - rozruchowa

en: Aborted.
pl: Przerwano.

en: Activation is unsupported for GPT -- entering nested PMBR.
pl: Aktywacja nie jest obsługiwana dla GPT - wejście w zagnieżdżony PMBR.

en: Adding logical partition %zu
pl: Dodawanie partycji logicznej %zu

en: Address sizes:
pl: Rozmiary adresów:

en: Aligning the first sector from %u to %u to be on cylinder boundary.
pl: Wyrównanie pierwszego sektora z %u na %u do granicy cylindra.

en: Alignment offset: %lu bytes
pl: Wyrównanie w bajtach: %lu

en: All data in the region (%llu-%llu) will be lost! Continue?
pl: Wszystkie dane w zakresie (%llu-%llu) zostaną utracone! Kontynuować?

en: All data in the region (%lu-%lu) will be lost! Continue?
pl: Wszystkie dane w zakresie (%lu-%lu) zostaną utracone! Kontynuować?

en: All partitions are already in use.
pl: Wszystkie partycje są już w użyciu.

en: All partitions used.
pl: Wszystkie partycje są w użyciu.

en: All primary partitions are in use.
pl: Wszystkie partycje główne są wykorzystane.

en: All primary partitions have been defined already.
pl: Wszystkie partycje główne zostały już zdefiniowane.

en: All space for primary partitions is in use.
pl: Całe miejsce na partycje główne jest już wykorzystane.

en: Allocated partition entries
pl: Przydzielono wpisy partycji

en: Alter the priority of running processes.
pl: Zmiana priorytetu działających procesów.

en: Alternate cylinders
pl: Zmienne cylindry

en: Alternative LBA
pl: LBA alternatywnego nagłówka GPT

en: Ambient capabilities:
pl: Zdolności otaczające:

en: AppArmor is not running
pl: AppArmor nie jest włączony

en: AppArmor profile
pl: Profil AppArmor

en: Apple Silicon boot
pl: Apple Silicon - rozruchowa

en: Apple Silicon recovery
pl: Apple Silicon - odtworzeniowa

en: Apple TV recovery
pl: Apple TV - odtworzeniowa

en: Apple boot
pl: Apple - rozruchowa

en: Apple label
pl: Apple - etykieta

en: Architecture:
pl: Architektura:

en: Are you sure you want to write the partition table to disk?
pl: Czy na pewno zapisać na dysk tablicę partycji?

en: Assuming hardware clock is kept in %s time.
pl: Przyjęto, że zegar sprzętowy przechowuje czas %s.

en: Assuming reversed byte order. Use -n to force native byte order.
pl: Przyjęto odwróconą kolejność bajtów. Opcja -n wymusi natywną kolejność.

en: Atari TOS basic data
pl: Atari TOS - dane podstawowe

en: Atari TOS raw data (XHDI)
pl: Atari TOS - dane surowe (XHDI)

en: Atomically exchanges paths between two files.
pl: Atomowo podmienia ścieżki między dwoma plikami.

en: Attach a line discipline to a serial line.
pl: Dołączenie dyscypliny linii do linii szeregowej.

en: Attach time
pl: Czas dołączenia

en: Attached processes
pl: Dołączone procesy

en: Attempting to generate entire disk entry automatically.
pl: Próba automatycznego wygenerowania wpisy dla całego dysku.

en: Attributes:
pl: Atrybuty:

en: Attrs
pl: Atrybuty

en: Available commands:
pl: Dostępne polecenia:

en: Available pre-timeout governors:
pl: Dostępni zarządcy wczesnego limitu czasu:

en: BIOS CPU family:
pl: Rodzina CPU wg BIOS:

en: BIOS Model name:
pl: Nazwa modelu wg BIOS:

en: BIOS Vendor ID:
pl: ID producenta BIOS-u:

en: BIOS boot
pl: Rozruchowa BIOS

en: BLKDISCARD ioctl failed
pl: ioctl BLKDISCARD nie powiódł się

en: BLKGETSIZE ioctl failed on %s
pl: ioctl BLKGETSIZE nie powiódł się na %s

en: BLKGETSIZE ioctl failed on %s. Using geometry cylinder value of %ju. This value may be truncated for devices > 33.8 GB.
pl: ioctl BLKGETSIZE na %s nie powiódł się. Przyjęto liczbę cylindrów %ju. Ta wartość może być ucięta dla urządzeń > 33.8 GB.

en: BSD label is not nested within a DOS partition.
pl: Etykieta BSD nie jest zagnieżdżona w partycji DOS.

en: BSD partition '%c' linked to DOS partition %zu.
pl: Partycja BSD '%c' połączona do partycji DOS %zu.

en: BSDI fs
pl: BSDI - system plików

en: BSDI swap
pl: BSDI - wymiany

en: Backup empty or not present
pl: Zasilanie zapasowe puste lub nieobecne

en: Backup files:
pl: Pliki kopii zapasowych:

en: Backup switchover happened
pl: Wystąpiło przełączenie na zasilanie zapasowe

en: Backup voltage is low
pl: Zasilanie zapasowe jest słaba

en: Bad offset in primary extended partition.
pl: Błędny offset w głównej partycji rozszerzonej.

en: Bad user-specified page size %u
pl: Błędny podany przez użytkownika rozmiar strony %u

en: Be aware that the bootfile is not checked for existence.  SGI's default is "/unix", and for backup "/unix.save".
pl: Uwaga: program nie sprawdza istnienia pliku rozruchowego. Domyślny dla SGI to "/unix" oraz "unix.save" dla kopii zapasowej.

en: BeOS fs
pl: BeOS - system plików

en: Begin a session on the system.
pl: Rozpoczęcie sesji w systemie.

en: Bind a raw character device to a block device.
pl: Dowiązanie surowego urządzenia znakowego do urządzenia blokowego.

en: Block %d in file `%s' is marked not in use.
pl: Blok %d w pliku `%s' jest oznaczony jako nieużywany.

en: Block has been used before. Now in file `%s'.
pl: Blok był wcześniej użyty. Obecnie w pliku `%s'.

en: BlockSize: %d
pl: RozmiarBloku: %d

en: Blocked
pl: Zablokowany

en: Blocks: %llu
pl: Bloków: %llu

en: Book(s) per drawer:
pl: Tomów na półkę:

en: Book(s):
pl: Tomów:

en: Boot
pl: Rozruch

en: Boot Wizard hidden
pl: Ukryta Boot Wizard

en: Boot file is unchanged.
pl: Plik rozruchowy pozostał bez zmian.

en: Bootable
pl: Rozruch

en: Bootfile
pl: Plik rozruchowy

en: Bootfile has been changed to "%s".
pl: Plik rozruchowy zmieniony na "%s".

en: Bootfile must have a fully qualified pathname.
pl: Plik rozruchowy musi mieć pełną ścieżkę.

en: Bootstrap installed on %s.
pl: Zainstalowano kod rozruchowy na %s.

en: Bootstrap overlaps with disklabel!
pl: Kod rozruchowy zachodzi na etykietę dysku!

en: Bootstrap: %1$sboot -> boot%1$s (default %1$s)
pl: Kod rozruchowy: %1$sboot -> boot%1$s (domyślnie %1$s)

en: Both --socket-activation and --socket specified. Ignoring --socket.
pl: Podano opcję --socket-activation oraz --socket. Zignorowano --socket.

en: Broadcast message from %s@%s (%s) (%s):
pl: Zbiorowy komunikat od użytkownika %s@%s (%s) (%s):

en: Browse pagewise through text files.
pl: Przeglądanie plików tekstowych po stronie.

en: Bsize
pl: RozmB

en: Byte Order:
pl: Kolejność bajtów:

en: Bytes used
pl: Bajtów użytych

en: Bytes/Sector
pl: Bajtów/sektor

en: C/H/S values fixed.
pl: Poprawiono wartości C/H/S.

en: CD-Drive may NOT be ejected with device button
pl: płyty CD NIE można wysunąć przyciskiem na urządzeniu

en: CD-Drive may be ejected with device button
pl: płytę

en: CD-ROM auto-eject command failed
pl: polecenie automatycznego wysuwania CD-ROM-u nie powiodło się

en: CD-ROM door lock is not supported
pl: blokada drzwiczek napędu CD-ROM nie jest obsługiwana

en: CD-ROM drive is not ready
pl: napęd CD-ROM nie jest gotowy

en: CD-ROM eject command failed
pl: polecenie wysunięcia CD-ROM-u nie powiodło się

en: CD-ROM eject command succeeded
pl: polecenie wysunięcia dla CD-ROM-u się powiodło

en: CD-ROM eject unsupported
pl: wysuwanie CD-ROM-u nie jest obsługiwane

en: CD-ROM load from slot command failed
pl: polecenie załadowania płyty CD-ROM ze slotu nie powiodło się

en: CD-ROM lock door command failed
pl: polecenie blokowania wysuwania CD-ROM-u nie powiodło się

en: CD-ROM select disc command failed
pl: polecenie wyboru płyty CD-ROM nie powiodło się

en: CD-ROM select speed command failed
pl: polecenie wyboru prędkości CD-ROM-u nie powiodło się

en: CD-ROM select speed command not supported by this kernel
pl: polecenie wyboru prędkości CD-ROM-u nie jest obsługiwane przez to jądro

en: CD-ROM status command failed
pl: polecenie odczytu stanu CD-ROM-u nie powiodło się

en: CD-ROM tray close command failed
pl: polecenie zamknięcia szuflady CD-ROM-u nie powiodło się

en: CD-ROM tray close command not supported by this kernel
pl: polecenie zamknięcia szuflady CD-ROM-u nie jest obsługiwane przez to jądro

en: COUNTER
pl: LICZNIK

en: CPU %u configure failed
pl: Konfiguracja CPU %u nie powiodła się

en: CPU %u configured
pl: CPU %u skonfigurowany

en: CPU %u deconfigure failed
pl: Dekonfiguracja CPU %u nie powiodła się

en: CPU %u deconfigure failed (CPU is enabled)
pl: Dekonfiguracja CPU %u nie powiodła się (jest włączony)

en: CPU %u deconfigured
pl: CPU %u zdekonfigurowany

en: CPU %u disable failed
pl: Wyłączenie CPU %u nie powiodło się

en: CPU %u disable failed (last enabled CPU)
pl: Wyłączenie CPU %u nie powiodło się (ostatni włączony CPU)

en: CPU %u disabled
pl: CPU %u wyłączony

en: CPU %u does not exist
pl: CPU %u nie istnieje

en: CPU %u enable failed
pl: Włączenie CPU %u nie powiodło się

en: CPU %u enable failed (CPU is deconfigured)
pl: Włączenie CPU %u nie powiodło się (procesor jest zdekonfigurowany)

en: CPU %u enabled
pl: CPU %u włączony

en: CPU %u is already configured
pl: CPU %u jest już skonfigurowany

en: CPU %u is already deconfigured
pl: CPU %u jest już zdekonfigurowany

en: CPU %u is already disabled
pl: CPU %u jest już wyłączony

en: CPU %u is already enabled
pl: CPU %u jest już włączony

en: CPU %u is not configurable
pl: CPU %u nie daje się konfigurować

en: CPU %u is not hot pluggable
pl: CPU %u nie obsługuje funkcji hot-plug

en: CPU dispatching mode on virtual hardware
pl: tryb przekazywania CPU na maszynach wirtualnych

en: CPU dynamic MHz:
pl: CPU dynamiczne MHz:

en: CPU family:
pl: Rodzina CPU:

en: CPU op-mode(s):
pl: Tryb(y) pracy CPU:

en: CPU static MHz:
pl: CPU statyczne MHz:

en: CPU time
pl: czas CPU

en: CPU(s) scaling MHz:
pl: Skalowanie MHz CPU:

en: CPU(s):
pl: CPU:

en: Caches (sum of all):
pl: Pamięci podręczne (w sumie):

en: Caches:
pl: Pamięci podręczne:

en: Calculated Hardware Clock drift is %ld.%06ld seconds
pl: Obliczony dryf zegara sprzętowego to %ld.%06ld sekund

en: Calculated Hardware Clock drift is %lld.%06lld seconds
pl: Obliczony dryf zegara sprzętowego to %lld.%06lld sekund

en: Call block device ioctls from the command line.
pl: Wywołanie ioctl-i urządzeń blokowych z linii poleceń.

en: Calling ioctl() to re-read partition table.
pl: Wywoływanie ioctl() w celu ponownego odczytu tablicy partycji.

en: Calling settimeofday(%ld.%06ld, NULL) to set the System time.
pl: Wywoływanie settimeofday(%ld.%06ld, NULL) w celu ustawienia czasu systemowego.

en: Calling settimeofday(%lld.%06lld, NULL) to set the System time.
pl: Wywoływanie settimeofday(%lld.%06lld, NULL) w celu ustawienia czasu systemowego.

en: Calling settimeofday(NULL, %d) to set the kernel timezone.
pl: Wywoływanie settimeofday(NULL, %d) w celu ustawienia strefy czasowej jądra.

en: Calling settimeofday(NULL, %d) to warp System time, set PCIL and the kernel tz.
pl: Wywoływanie settimeofday(NULL, %d) w celu przekręcenia czasu systemowego, ustawienia PCIL i strefy czasowej jądra.

en: Calling settimeofday(NULL, 0) to lock the warp_clock function.
pl: Wywoływanie settimeofday(NULL, 0) w celu zablokowania funkcji warp_clock.

en: Can not get current kernel personality
pl: Nie można pobrać bieżącej osobowości jądra

en: Can only search for one NAME=value pair
pl: Można szukać tylko jednej pary NAZWA=wartość

en: Can't get context for %s
pl: Nie można uzyskać kontekstu dla %s

en: Can't recalculate partition size to the device sectors
pl: Nie można przeliczyć rozmiaru partycji na sektory urządzenia

en: Can't recalculate partition start to the device sectors
pl: Nie można przeliczyć początku partycji na sektory urządzenia

en: Can't set context for %s
pl: Nie można ustawić kontekstu dla %s

en: Cannot access the Hardware Clock via any known method.
pl: Nie można uzyskać dostępu do zegara sprzętowego żadną znaną metodą.

en: Cannot allocate memory!
pl: Nie udało się przydzielić pamięci!

en: Cannot change type of the extended partition which is already used by logical partitions. Delete logical partitions first.
pl: Nie można zmienić typu partycji rozszerzonej, która jest już używana przez partycje logiczne. Najpierw trzeba usunąć partycje logiczne.

en: Cannot create temporary file
pl: Nie można utworzyć pliku tymczasowego

en: Cannot evaluate entries in shells files: %s
pl: Nie można wyliczyć wpisów w plikach shells: %s

en: Cannot get size of %s
pl: Nie można pobrać rozmiaru %s

en: Cannot locate block device '%s'
pl: Nie można zlokalizować urządzenia blokowego '%s'

en: Cannot locate raw device '%s'
pl: Nie można zlokalizować urządzenia surowego '%s'

en: Cannot open %s
pl: Nie można otworzyć %s

en: Cannot open master raw device '%s'
pl: Nie można otworzyć nadrzędnego urządzenia surowego '%s'

en: Cannot parse days
pl: Nie można przeanalizować dni

en: Cannot parse shells files: %s
pl: Nie można przeanalizować pliku shells: %s

en: Cannot write sector %jd: seek failed
pl: Nie można zapisać sektora %jd nie powiódł się: seek nie powiodło się

en: Capability bounding set:
pl: Zbiór ograniczający zdolności:

en: Caps Lock on
pl: Caps Lock włączony

en: Card previously reset the CPU
pl: Karta uprzednio zresetowała CPU

en: Caught
pl: Złapany

en: Ceph Encrypted Journal
pl: Ceph - zaszyfrowana kronika

en: Ceph Journal
pl: Ceph - kronika

en: Ceph OSD
pl: Ceph - OSD

en: Ceph crypt OSD
pl: Ceph - zaszyfrowana OSD

en: Ceph crypt disk in creation
pl: Ceph - zaszyfrowany dysk podczas tworzenia

en: Ceph disk in creation
pl: Ceph - dysk podczas tworzenia

en: Change the effective user ID and group ID to that of <user>.
    A mere - implies -l.  If <user> is not given, root is assumed.
pl: Zmiana efektywnego ID użytkownika i grupy na identyfikatory <użytkownika>.
    Sam - oznacza -l. Jeśli nie podano <użytkownika>, przyjmowany jest root.

en: Change the partition type
pl: Zmiana typu partycji

en: Change the reported architecture and set personality flags.
pl: Zmiana zgłaszanej architektury i ustawianie flag osobowości.

en: Change the root filesystem.
pl: Zmiana głównego katalogu systemu plików.

en: Change your finger information.
pl: Zmiana własnych informacji finger.

en: Change your login shell.
pl: Zmiana własnej powłoki logowania.

en: Changed type of partition %zu.
pl: Zmieniono typ partycji %zu.

en: Changed type of partition '%s' to '%s'.
pl: Zmieniono typ partycji '%s' na '%s'.

en: Changes will remain in memory only, until you decide to write them.
    Be careful before using the write command.
pl: Zmiany pozostaną tylko w pamięci do chwili ich zapisania.
    Przed użyciem polecenia zapisu prosimy o ostrożność.

en: Changing display/entry units to cylinders (DEPRECATED!).
pl: Zmiana jednostek wyświetlania/wprowadzania na cylindry (PRZESTARZAŁE!).

en: Changing display/entry units to sectors.
pl: Zmiana jednostek wyświetlania/wprowadzania na sektory.

en: Changing finger information for %s.
pl: Zmiana informacji finger dla %s.

en: Changing shell for %s.
pl: Zmiana powłoki dla %s.

en: Check and repair a Linux filesystem.
pl: Sprawdzanie i naprawa linuksowego systemu plików.

en: Check and repair a compressed ROM filesystem.
pl: Sprawdzanie i naprawa skompresowanego systemu plików ROM.

en: Check the consistency of a Minix filesystem.
pl: Sprawdzanie spójności systemu plików Minix.

en: Check whether a directory or file is a mountpoint.
pl: Sprawdzenie, czy katalog lub plik jest punktem montowania.

en: Checking all file systems.
pl: Sprawdzanie wszystkich systemów plików.

en: Checking that no-one is using this disk right now ...
pl: Sprawdzanie, czy nikt nie używa teraz tego dysku...

en: ChromeOS hibernate
pl: ChromeOS - hibernacja

en: ChromeOS kernel
pl: ChromeOS - jądro

en: ChromeOS reserved
pl: ChromeOS - zarezerwowana

en: ChromeOS root fs
pl: ChromeOS - główny system plików

en: Clear
pl: Wyczyścić

en: Clock drift factor was calculated as %f seconds/day.
    It is far too much. Resetting to zero.
pl: Współczynnik korekty zegara został wyliczony na %f s/dzień.
    Jest to zdecydowanie za dużo - przywrócono zero.

en: Clock drifted %f seconds in the past %f seconds
    in spite of a drift factor of %f seconds/day.
    Adjusting drift factor by %f seconds/day
pl: Zegar zboczył o %f sekund przez ostatnie %f sekund
    mimo współczynnika korekty %f sekund/dzień.
    Zmiana współczynnika korekty o %f sekund/dzień

en: Close a range of zones.
pl: Zamknięcie przedziału stref.

en: Cluster(s):
pl: Klastrów:

en: Columnate lists.
pl: Wypisywanie list w kolumnach.

en: Command      Meaning
pl: Polecenie    Znaczenie

en: Command (m for help):
pl: Polecenie (m wyświetla pomoc):

en: Compaq diagnostics
pl: Compaq - diagnostyczna

en: Compared:
pl: Porównano:

en: Comparing xattrs of %s to %s
pl: Porównywanie atrybutów rozszerzonych %s z %s

en: Configure CPUs in a multi-processor system.
pl: Konfiguracja procesorów w systemie wieloprocesorowym.

en: Consider leaving partition 3 as Whole disk (5),
    as SunOS/Solaris expects it and even Linux likes it.
pl: Najlepiej pozostawić partycję 3 jako cały dysk (5),
    ponieważ tego oczekuje SunOS/Solaris i nawet Linux to lubi.

en: Consider leaving partition 9 as volume header (0), and partition 11 as entire volume (6), as IRIX expects it.
pl: Najlepiej pozostawić partycję 9 jako nagłówek wolumenu (0), a partycję 11 jako cały wolumen (6), ponieważ tego oczekuje IRIX.

en: Consolidate duplicate files using hardlinks.
pl: Konsolidacja powtórzonych plików przy użyciu dowiązań zwykłych.

en: Control write access of other users to your terminal.
pl: Sterowanie prawem zapisu innych użytkowników na terminal.

en: Convert bit masks from/to various formats.
pl: Przekształcenie masek bitowych z/do różnych formatów.

en: Core scheduling is not supported on this system. Either SMT is unavailable or your kernel does not support CONFIG_SCHED_CORE.
pl: Planowanie rdzeniowe nie jest obsługiwane przez ten system. SMT jest niedostępne lub jądro nie obsługuje CONFIG_SCHED_CORE.

en: Core(s) per cluster:
pl: Rdzeni na klaster:

en: Core(s) per socket:
pl: Rdzeni na gniazdo:

en: Correct
pl: Naprawić

en: Could not create partition %zu
pl: Nie udało się utworzyć partycji %zu

en: Could not delete partition %zu
pl: Nie udało się usunąć partycji %zu

en: Could not delete partition %zu.
pl: Nie udało się usunąć partycji %zu.

en: Could not determine current time
pl: Nie udało się określić bieżącego czasu

en: Could not dump seccomp filter
pl: Nie udało się zrzucić filtra seccomp

en: Could not exec
pl: Nie udało się wykonać

en: Could not get CPU clock of process %jd: %s
pl: Nie udało się pobrać zegara CPU procesu %jd: %s

en: Could not glob: %d
pl: Nie udało się zastosować glob: %d

en: Could not load seccomp filter
pl: Nie udało się załadować filtra seccomp

en: Could not open %s
pl: Nie udało się otworzyć %s

en: Could not parse timeout
pl: Nie udało się przeanalizować limitu czasu

en: Could not resize partition %zu: %s
pl: Nie udało się zmienić rozmiaru partycji %zu: %s

en: Could not run prctl(PR_SET_NO_NEW_PRIVS)
pl: Nie udało się wywołać prctl(PR_SET_NO_NEW_PRIVS)

en: Could not seccomp filter
pl: Nie udało się ustawić filtra seccomp

en: Could not toggle the flag.
pl: Nie udało się przełączyć flagi.

en: Could only disable %s of memory
pl: Nie udało się wyłączyć %s pamięci

en: Could only enable %s of memory
pl: Nie udało się włączyć %s pamięci

en: Couldn't drop group privileges
pl: Nie udało się zrzucić uprawnień

en: Couldn't import entries from '%s'
pl: Nie udało się zaimportować wpisów z '%s'

en: Couldn't initialize PAM: %s
pl: Nie udało się zainicjować PAM: %s

en: Couldn't initialize lastlog2 environment
pl: Nie udało się zainicjować środowiska lastlog2

en: Couldn't read entries for all users
pl: Nie udało się odczytać wpisów dla wszystkich użytkowników

en: Couldn't remove entry for '%s'
pl: Nie udało się usunąć wpisu dla '%s'

en: Couldn't rename entry '%s' to '%s'
pl: Nie udało się zmienić nazwy wpisu '%s' na '%s'

en: Couldn't update login time for '%s'
pl: Nie udało się uaktualnić czasu logowania dla '%s'

en: Create a new UUID value.
pl: Utworzenie nowej wartości UUID.

en: Create a new label
pl: Utworzenie nowej etykiety

en: Create new partition from free space
pl: Utworzenie nowej partycji na wolnym miejscu

en: Create various IPC resources.
pl: Tworzenie różnych zasobów IPC.

en: Created a new DOS (MBR) disklabel with disk identifier 0x%08x.
pl: Utworzono nową etykietę dysku DOS (MBR) z identyfikatorem dysku 0x%08x.

en: Created a new GPT disklabel (GUID: %s).
pl: Utworzono nową etykietę dysku GPT (GUID: %s).

en: Created a new SGI disklabel.
pl: Utworzono nową etykietę dysku SGI.

en: Created a new Sun disklabel.
pl: Utworzono nową etykietę dysku Suna.

en: Created a new partition %d of type '%s' and of size %s.
pl: Utworzono nową partycję %d typu '%s' o rozmiarze %s.

en: Creator GID
pl: GID twórcy

en: Creator PID
pl: PID twórcy

en: Creator UID
pl: UID twórcy

en: Creator command
pl: Polecenie twórcy

en: Creator command line
pl: Linia poleceń twórcy

en: Creator group
pl: Grupa twórcy

en: Creator user
pl: Nazwa twórca

en: Currently use percentage
pl: Aktualne procentowe użycie

en: Currently used
pl: Aktualnie w użyciu

en: Cylinders
pl: Cylindry

en: Cylinders as display units are deprecated.
pl: Cylindry jako jednostki wyświetlania są przestarzałe.

en: Cylinderskew
pl: Przesunięcie dla cylindra

en: DIALUP AT %s BY %s
pl: WDZWONIENIE NA %s PRZEZ %s

en: DOS Compatibility flag is not set
pl: Flaga kompatybilności z DOS-em nie jest ustawiona

en: DOS Compatibility flag is set (DEPRECATED!)
pl: Flaga kompatybilności z DOS-em jest ustawiona (PRZESTARZAŁE!)

en: DOS R/O
pl: DOS - tylko do odczytu

en: DOS secondary
pl: DOS - drugorzędna

en: DOS-compatible mode is deprecated.
pl: Tryb zgodności z DOS-em jest przestarzały.

en: Darwin boot
pl: Darwin - rozruchowa

en: Data move:
pl: Przenoszenie danych:

en: Data move: (--no-act)
pl: Przenoszenie danych: (--no-act)

en: Default
pl: Domyślne

en: Default max size of System V queue (bytes)
pl: Domyślny maksymalny rozmiar kolejki System V (w bajtach)

en: Delete
pl: Usuń

en: Delete the current partition
pl: Usunięcie bieżącej partycji

en: Description
pl: Opis

en: Detach time
pl: Czas odłączenia

en: Detected an SGI disklabel with wrong checksum.
pl: Wykryto etykietę dysku SGI z błędną sumą kontrolną.

en: Detected sun disklabel with wrong checksum. Probably you'll have to set all the values, e.g. heads, sectors, cylinders and partitions or force a fresh label (s command in main menu)
pl: Wykryto etykietę dysku Suna z błędną sumą kontrolną. Prawdopodobnie będzie trzeba ustawić wszystkie wartości, tzn. głowice, sektory, cylindry i partycje albo wymusić utworzenie nowej etykiety (polecenie s w menu głównym)

en: Detected sun disklabel with wrong version [%d].
pl: Wykryto etykietę dysku Suna z błędną wersją [%d].

en: Detected sun disklabel with wrong vtoc.nparts [%u].
pl: Wykryto etykietę dysku Suna z błędną wartością vtoc.nparts [%u].

en: Detected sun disklabel with wrong vtoc.sanity [0x%08x].
pl: Wykryto etykietę dysku Suna z błędną wartością vtoc.sanity [0x%08x].

en: Device
pl: Urządzenie

en: Device '%s' is not a block device
pl: Urządzenie '%s' nie jest urządzeniem blokowym

en: Device '%s' is not a raw dev
pl: Urządzenie '%s' nie jest urządzeniem surowym

en: Device '%s' is the control raw device (use raw<N> where <N> is greater than zero)
pl: Urządzenie '%s' jest sterującym urządzeniem surowym (należy użyć raw<N>, gdzie <N> jest większe od zera)

en: Device already contains a %s signature.
pl: Urządzenie już zawiera sygnaturę %s.

en: Device does not contain a recognized partition table.
pl: Urządzenie nie zawiera żadnej znanej tablicy partycji.

en: Device is currently in use, repartitioning is probably a bad idea.
pl: Urządzenie jest obecnie w użyciu, modyfikacja partycji jest prawdopodobnie złym pomysłem.

en: Device is open in read-only mode.
pl: Urządzenie jest otwarte w trybie tylko do odczytu.

en: Device is open in read-only mode. Changes will remain in memory only.
pl: Urządzenie jest otwarte w trybie tylko do odczytu. Zmiany pozostaną tylko w pamięci.

en: Device:
pl: Urządzenie:

en: Device: %s
pl: Urządzenie: %s

en: Did not write partition table to disk.
pl: Nie zapisano tablicy partycji na dysk.

en: Directory data: %zd bytes
pl: Dane katalogu: %zd bajtów

en: Disable devices and files for paging and swapping.
pl: Wyłączenie urządzeń i plików z przestrzeni stronicowania i wymiany.

en: Discard the content of sectors on a device.
pl: Porzucenie zawartości sektorów na urządzeniu.

en: Discard unsupported on your system.
pl: Porzucanie nie jest obsługiwane w tym systemie.

en: Discard unused blocks on a mounted filesystem.
pl: Porzucenie nie używanych bloków na zamontowanym systemie plików.

en: Discarded sectors on free space.
pl: Porzucono sektory na wolnym miejscu.

en: Discarded sectors on partition %zu.
pl: Porzucono sektory na partycji %zu.

en: Discarding region %llu-%llu
pl: Porzucanie zakresu %llu-%llu

en: Discarding region %lu-%lu
pl: Porzucanie zakresu %lu-%lu

en: Discarding sectors is not possible in read-only mode.
pl: Porzucenie sektorów nie jest możliwe w trybie tylko do odczytu.

en: Disk
pl: Dysk

en: Disk %s: %s, %ju bytes, %ju sectors
pl: Dysk %s: %s, bajtów: %ju, sektorów: %ju

en: Disk does not contain a valid backup header.
pl: Dysk nie zawiera poprawnego nagłówka zapasowego.

en: Disk identifier
pl: Identyfikator dysku

en: Disk identifier changed from %s to %s.
pl: Identyfikator dysku zmieniony z %s na %s.

en: Disk identifier changed from 0x%08x to 0x%08x.
pl: Identyfikator dysku zmieniony z 0x%08x na 0x%08x.

en: Disk identifier: %s
pl: Identyfikator dysku: %s

en: Disk is too small to hold all data.
pl: Dysk jest zbyt mały, aby pomieścić wszystkie dane.

en: Disk layout successfully dumped.
pl: Układ dysku został poprawnie zrzucony.

en: Disk model: %s
pl: Model dysku: %s

en: Disk: %s
pl: Dysk: %s

en: Disklabel type: %s
pl: Typ etykiety dysku: %s

en: Disklabel written to %s.
pl: Etykieta dysku zapisana na %s.

en: Disklabel written to %s.  (Don't forget to write the %s disklabel too.)
pl: Etykieta dysku zapisana na %s (proszt nie zapomnieć zapisać także etykiety dysku %s).

en: Dispatching mode:
pl: Tryb przekazywania:

en: Display a calendar, or some part of it.
pl: Wyświetlenie kalendarza lub pewnej jego części.

en: Display and adjust OOM-killer score.
pl: Wyświetlenie i zmiana punktacji OOM-killera.

en: Display file contents in hexadecimal, decimal, octal, or ascii.
pl: Wyświetlenie zawartości pliku szesnastkowo, dziesiętnie, ósemkowo lub w ASCII.

en: Display information about known users in the system.
pl: Wyświetlenie informacji o znanych użytkownikach w systemie.

en: Display information about the CPU architecture.
pl: Wyświetlenie informacji o architekturze procesora.

en: Display kernel profiling information.
pl: Wyświetlanie informacji profilujących jądra.

en: Display lines beginning with a specified string.
pl: Wyświetlanie linii zaczynających się od określonego łańcucha.

en: Display or change the label or UUID of a swap area.
pl: Wyświetlenie lub zmiana etykiety lub UUID-a obszaru wymiany.

en: Display or control the kernel ring buffer.
pl: Wyświetlanie lub sterowanie buforem jądra.

en: Display or manipulate a disk partition table.
pl: Wyświetlenie lub modyfikowanie tablicy partycji dysku.

en: Display the contents of a file in a terminal.
pl: Wyświetlenie zawartości pliku na terminalu.

en: Do a low-level formatting of a floppy disk.
pl: Wykonanie niskopoziomowego formatowania dyskietki.

en: Do underlining.
pl: Podkreślanie.

en: Do you really want to continue
pl: Czy na pewno chcesz kontynuować

en: Do you want to create a BSD disklabel?
pl: Utworzyć etykietę dysku BSD?

en: Do you want to move partition data?
pl: Czy przenieść dane partycji?

en: Do you want to remove it? [Y]es/[N]o:
pl: Czy ją usunąć? [Y]es/[N]o:

en: Do you want to remove the signature?
pl: Czy usunąć sygnaturę?

en: Do you want to write this to disk?
pl: Czy zapisać zmiany na dysk?

en: Done.
pl: Gotowe.

en: Double
pl: Dwu

en: Down Arrow   Move cursor to the next partition
pl: Dół          Przesunięcie kursora na następną partycję

en: Drawer(s):
pl: Półek:

en: Dump
pl: Zrzut

en: Dump UTMP and WTMP files in raw format.
pl: Zrzut plików UTMP i WTMP w formacie surowym.

en: Dump partition table to sfdisk compatible script file
pl: Zrzut tablicy opartycji do pliku skryptu zgodnego z sfdiskiem

en: Duration:
pl: Trwało:

en: EBBR protective
pl: EBBR - ochronna

en: EFI System
pl: Systemowa EFI

en: Edit the password or group file.
pl: Modyfikacja pliku haseł lub grup.

en: Effective capabilities:
pl: Efektywne zdolności:

en: Either all or none of the filesystem types passed to -t must be prefixed
    with 'no' or '!'.
pl: Albo wszystkie, albo żaden z typów przekazanych opcji -t musi być
    poprzedzony 'no' lub '!'.

en: Eject removable media.
pl: Wysuwanie nośników wyjmowalnych.

en: Elements:
pl: Elementy:

en: Empty
pl: Brak

en: Enable devices and files for paging and swapping.
pl: Włączenie urządzeń i plików w przestrzeń stronicowania i wymiany.

en: End
pl: Koniec

en: End-C/H/S
pl: Koniec-C/H/S

en: Enter GUID specific bit
pl: Bit specyficzny dla GUID-a

en: Enter a system sleep state until a specified wakeup time.
pl: Wejście w stan uśpienia systemu do podanego czasu pobudki.

en: Enter full path of the new boot file
pl: Proszę wpisać pełną ścieżkę nowego pliku rozruchowego

en: Enter messages into the system log.
pl: Wprowadzenie komunikatów do logu systemowego.

en: Enter new disk UUID (in 8-4-4-4-12 format)
pl: Proszę wprowadzić nowy UUID dysku (w formacie 8-4-4-4-12)

en: Enter root password for login:
pl: Proszę wprowadzić hasło roota do zalogowania:

en: Enter root password for system maintenance
pl: Proszę wprowadzić hasło roota w celu naprawy systemu

en: Enter script file name
pl: Nazwa pliku skryptu

en: Enter script file name:
pl: Nazwa pliku skryptu:

en: Enter the new disk identifier
pl: Proszę wprowadzić nowy identyfikator dysku

en: Entering nested BSD disklabel.
pl: Wejście w zagnieżdżoną etykietę dysku BSD.

en: Entering protective/hybrid MBR disklabel.
pl: Wejście w ochronną/hybrydową etykietę dysku MBR.

en: Error querying raw device
pl: Błąd odpytywania urządzenia surowego

en: Error reading login.defs: %s
pl: Błąd odczytu login.defs: %s

en: Error setting raw device
pl: Błąd ustawiania urządzenia surowego

en: Everything: %zd kilobytes
pl: Łącznie: %zd kilobajtów

en: Execute command `%s'.
pl: Wywołanie polecenia `%s'.

en: Execute terminal typescript.
pl: Uruchomienie skryptu terminalowego.

en: Expert command (m for help):
pl: Polecenie eksperta (m wyświetla pomoc):

en: Extended
pl: Rozszerzona

en: Extended partition already exists.
pl: Partycja rozszerzona już istnieje.

en: Extended partition does not exists. Failed to add logical partition.
pl: Tablica rozszerzona nie istnieje. Nie udało się dodać partycji logicznej.

en: External relay 1
pl: Zewnętrzne przekazywanie 1

en: External relay 2
pl: Zewnętrzne przekazywanie 2

en: Extra link pointer in partition table %zu.
pl: Nadmiarowy wskaźnik łączący w tablicy partycji %zu.

en: Extra sectors per cylinder
pl: Dodatkowych sektorów na cylinder

en: Extra sects/cyl
pl: Dodatkowe sektory na cylinder

en: Extraneous newline in file. Exiting.
pl: Nadmiarowy znak końca linii w pliku. Zakończenie.

en: FAILED LOGIN %u FROM %s FOR %s, %s
pl: BŁĘDNE LOGOWANIE %u Z %s NA KONTO %s, %s

en: FAILED LOGIN SESSION FROM %s FOR %s, %s
pl: NIEUDANA SESJA LOGOWANIA Z %s NA KONTO %s, %s

en: FATAL: %s is not a terminal
pl: BŁĄD KRYTYCZNY: %s nie jest terminalem

en: FATAL: %s: change permissions failed: %m
pl: BŁĄD KRYTYCZNY: %s: zmiana uprawnień nie powiodła się: %m

en: FATAL: bad tty
pl: BŁĄD KRYTYCZNY: błędny tty

en: FATAL: can't reopen tty: %m
pl: BŁĄD KRYTYCZNY: nie można ponownie otworzyć tty: %m

en: FS options: %s
pl: opcje FS: %s

en: FS specific mount options
pl: opcje montowania specyficzne dla FS

en: FS type is %s
pl: typ FS to %s

en: FSname: <%-6s>
pl: NazwaFS: <%-6s>

en: FTP daemon
pl: demon FTP

en: Failed login
pl: Nieudane logowanie

en: Failed login terminal
pl: Terminal nieudanego logowania

en: Failed to add #%zu partition
pl: Nie udało się dodać partycji #%zu

en: Failed to add partition %zu to system
pl: Nie udało się dodać partycji %zu do systemu

en: Failed to allocate script handler
pl: Nie udało się przydzielić uchwytu skryptu

en: Failed to apply script %s
pl: Nie udało się zastosować skryptu %s

en: Failed to apply script headers, disk label not created
pl: Nie udało się nanieść nagłówków skryptu, etykieta dysku nie została utworzona

en: Failed to apply script headers, disk label not created.
pl: Nie udało się nanieść nagłówków skryptu, etykieta dysku nie została utworzona.

en: Failed to create '%s' disk label
pl: Nie udało się utworzyć etykiety dysku '%s'

en: Failed to create cookie for PID %d
pl: Nie udało się utworzyć ciasteczka dla PID-u %d

en: Failed to extract the node number
pl: Nie udało się zapisać numeru węzła

en: Failed to fix partitions order.
pl: Nie udało się poprawić kolejności partycji.

en: Failed to get cookie from PID %d
pl: Nie udało się pobrać ciasteczka z PID-u %d

en: Failed to open %s
pl: Nie udało się otworzyć %s

en: Failed to parse '%s' partition type.
pl: Niezrozumiały typ partycji '%s'.

en: Failed to parse PID for -d/--dest
pl: Niezrozumiały PID dla -d/--dest

en: Failed to parse PID for -s/--source
pl: Niezrozumiały PID dla -s/--source

en: Failed to parse block number
pl: Niezrozumiały numer bloku

en: Failed to parse end
pl: Niezrozumiały koniec

en: Failed to parse end address
pl: Niezrozumiały adres końcowy

en: Failed to parse index
pl: Niezrozumiały indeks

en: Failed to parse mm_stat
pl: Niezrozumiały mm_stat

en: Failed to parse script file %s
pl: Nie udało się przeanalizować pliku skryptu %s

en: Failed to parse size
pl: Niezrozumiały rozmiar

en: Failed to parse size.
pl: Niezrozumiały rozmiar.

en: Failed to parse start
pl: Niezrozumiały początek

en: Failed to parse start address
pl: Niezrozumiały adres początkowy

en: Failed to parse your UUID.
pl: Niezrozumiały UUID.

en: Failed to pull cookie from PID %d
pl: Nie udało się wyciągnąć ciasteczka z PID-u %d

en: Failed to push cookie to PID %d
pl: Nie udało się wypchnąć ciasteczka do PID-u %d

en: Failed to read %s
pl: Nie udało się odczytać %s

en: Failed to read disk layout into script.
pl: Nie udało się odczytać układu dysku do skryptu.

en: Failed to read extended partition table (offset=%ju)
pl: Nie udało się odczytać rozszerzonej tablicy partycji (offset=%ju)

en: Failed to recalculate backup GPT table location
pl: Nie udało się przeliczyć położenia zapasowej tablicy GPT

en: Failed to remove partition %zu from system
pl: Nie udało się usunąć partycji %zu z systemu

en: Failed to resize partition #%zu.
pl: Nie udało się zmienić rozmiaru partycji #%zu.

en: Failed to set horizontal dispatch mode
pl: Nie udało się ustawić poziomego trybu przekazywania

en: Failed to set vertical dispatch mode
pl: Nie udało się ustawić pionowego trybu przekazywania

en: Failed to transform disk layout into script
pl: Nie udało się przekształcić układu dysku do skryptu

en: Failed to translate partition name, name not changed.
pl: Nie udało się przetłumaczyć nazwy partycji, nazwa nie została zmieniona.

en: Failed to trigger rescan of CPUs
pl: Nie udało się wyzwolić ponownego przeszukania CPU

en: Failed to update system information about partition %zu
pl: Nie udało się uaktualnić informacji systemowych o partycji %zu

en: Failed to use probing hint: %s
pl: Nie udało się użyć podpowiedzi do sondowania: %s

en: Failed to write disklabel.
pl: Nie udało się zapisać etykiety dysku.

en: Failed to write script %s
pl: Nie udało się zapisać skryptu %s

en: Fan failed
pl: Wentylator zawiódł

en: Filename				Type		Size		Used		Priority
pl: Nazwa pliku				Typ		Rozmiar	Użyte	Priorytet

en: Files:
pl: Plików:

en: Filesystem LABEL:
pl: Etykieta systemu plików:

en: Filesystem UUID:
pl: UUID systemu plików:

en: Filesystem on %s is dirty, needs checking.
pl: System plików %s nie jest czysty, wymaga sprawdzenia.

en: Filesystem state=%d
pl: Stan systemu plików=%d

en: Filesystem/RAID signature on partition %zu will be wiped.
pl: Sygnatura systemu plików/RAID na partycji %zu zostanie wymazana.

en: Filesystem:
pl: System plików:

en: Filter nroff output for CRT previewing.
pl: Filtrowanie wyjścia nroff do podglądu na monitorze.

en: Filter out reverse line feeds from standard input.
pl: Odfiltrowanie cofania wierszy ze standardowego wejścia.

en: Filter out the specified columns from standard input.
pl: Odfiltrowanie podanych kolumn ze standardowego wejścia.

en: Find a (mounted) filesystem.
pl: Odnalezienie (zamontowanego) systemu plików.

en: Find a filesystem by label or UUID.
pl: Odnalezienie systemu plików wg etykiety lub UUID-a.

en: Finger information *NOT* changed.  Try again later.
pl: Informacje finger *NIE* zostały zmienione. Proszę spróbować później.

en: Finger information changed.
pl: Informacje finger zmienione.

en: Finger information not changed.
pl: Informacje finger nie zostały zmienione.

en: Finished with %s (exit status %d)
pl: Zakończono %s (kod wyjścia %d)

en: First %s
pl: Pierwszy %s

en: First LBA specified by script is out of range.
pl: Pierwszy LBA podane przez skrypt jest poza zakresem.

en: First cylinder
pl: Pierwszy cylinder

en: First data block at %jd, which is too far (max %d).
    Try specifying fewer inodes by passing --inodes <num>
pl: Pierwszy blok danych pod %jd, a to za daleko (maksimum %d).
    Można spróbować podać mniej i-węzłów opcją --inodes <liczba>

en: First sector
pl: Pierwszy sektor

en: First usable LBA
pl: Pierwszy użyteczny LBA

en: Fix partitions order
pl: Poprawienie kolejności partycji

en: Flags
pl: Flagi

en: Flags:
pl: Flagi:

en: Follow a pathname until a terminal point is found.
pl: Podążanie za ścieżką do znalezienia punktu końcowego.

en: Forcibly terminate a process.
pl: Wymuszenie zakończenia procesu.

en: Forcing filesystem check on %s.
pl: Wymuszenie sprawdzanie systemu plików na %s.

en: Formatting ...
pl: Formatowanie...

en: Found %d zones from 0x%llx
pl: Znaleziono %d stref(y) od 0x%llx

en: Found %d zones from 0x%lx
pl: Znaleziono %d stref(y) od 0x%lx

en: Free space
pl: Wolne miejsce

en: Free space %lluhas an unspecified range
pl: Wolne miejsce %llu ma nieokreślony zakres

en: Free space %luhas an unspecified range
pl: Wolne miejsce %lu ma nieokreślony zakres

en: Free space number
pl: Numer wolnego miejsca

en: FreeBSD boot
pl: FreeBSD - rozruchowa

en: FreeBSD data
pl: FreeBSD - dane

en: FreeBSD swap
pl: FreeBSD - wymiany

en: Frequency boost:
pl: Zwiększenie częstotliwości:

en: Fsize
pl: RozmF

en: GNU HURD or SysV
pl: GNU HURD lub SysV

en: GPT Backup Entries
pl: Wpisy kopii zapasowej GPT

en: GPT Backup Header
pl: Nagłówek kopii zapasowej GPT

en: GPT Entries
pl: Wpisy GPT

en: GPT Header
pl: Nagłówek GPT

en: GPT PMBR size mismatch (%llu != %llu) will be corrected by write.
pl: niezgodność rozmiaru PMBR GPT (%llu != %llu) zostanie naprawiona przy zapisie.

en: GPT PMBR size mismatch (%lu != %lu) will be corrected by write.
pl: niezgodność rozmiaru PMBR GPT (%lu != %lu) zostanie naprawiona przy zapisie.

en: Gecos field
pl: Pole GECOS

en: Generate magic cookies for xauth.
pl: Generowanie magicznych ciasteczek dla xauth.

en: Generated %d UUID:
     | Generated %d UUIDs:
pl[0]: Wygenerowano %d UUID:
pl[1]: Wygenerowano %d UUID-y:
pl[2]: Wygenerowano %d UUID-ów:

en: Generated random UUID: %s
pl: Wygenerowany UUID losowy: %s

en: Generated time UUID %s and %d following
     | Generated time UUID %s and %d following
pl[0]: Wygenerowany UUID czasowy %s i %d kolejny
pl[1]: Wygenerowany UUID czasowy %s i %d kolejne
pl[2]: Wygenerowany UUID czasowy %s i %d kolejnych

en: Generated time UUID: %s
pl: Wygenerowany UUID czasowy: %s

en: Generic
pl: Ogólne

en: Geometry (for the current label)
pl: Geometria (dla bieżącej etykiety)

en: Geometry: %d heads, %ju sectors/track, %ju cylinders
pl: Geometria: głowic: %d, sektorów/ścieżkę: %ju, cylindrów: %ju

en: Get policy:
     chrt [options] -p <pid>
pl: Odczyt polityki:
     chrt [opcje] -p <pid>

en: Got %d byte from %s
     | Got %d bytes from %s
pl[0]: Pobrano %d bajt z %s
pl[1]: Pobrano %d bajty z %s
pl[2]: Pobrano %d bajtów z %s

en: Got %zu byte from %s
     | Got %zu bytes from %s
pl[0]: Pobrano %zu bajt z %s
pl[1]: Pobrano %zu bajty z %s
pl[2]: Pobrano %zu bajtów z %s

en: Group ID
pl: ID grupy

en: Group name
pl: Nazwa grupy

en: HP-UX data
pl: HP-UX - dane

en: HP-UX service
pl: HP-UX - serwisowa

en: Hardware clock is on %s time
pl: Zegar sprzętowy przechowuje czas %s

en: Header version: %s
pl: Wersja nagłówka: %s

en: Heads
pl: Głowice

en: Headswitch
pl: Zmiana głowicy

en: Help
pl: Pomoc

en: Hex code (type L to list all codes):
pl: Kod szesnastkowy (L wyświetla listę wszystkich kodów):

en: Hex code or alias (type L to list all):
pl: Kod szesnastkowy lub alias (L wyświetla listę wszystkich):

en: Hidden FAT12
pl: Ukryta FAT12

en: Hidden FAT16
pl: Ukryta FAT16

en: Hidden FAT16 <32M
pl: Ukryta FAT16 <32M

en: Hidden HPFS/NTFS
pl: Ukryta HPFS/NTFS

en: Hidden NTFS WinRE
pl: Ukryta HPFS WinRE

en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
pl: Ukryta W95 FAT16 (LBA)

en: Hidden W95 FAT32
pl: Ukryta W95 FAT32

en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
pl: Ukryta W95 FAT32 (LBA)

en: Hint: %s
pl: Uwaga: %s

en: Home Phone
pl: Tel. domowy

en: Home directory
pl: Katalog domowy

en: Host:Channel:Target:Lun for SCSI
pl: Host:Kanał:Cel:Lun dla SCSI

en: Hushed
pl: Wyciszony

en: Hw clock time : %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %ld seconds since 1969
pl: Czas zegara sprzętowego: %4d-%.2d-%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %ld sekund po 1969

en: Hw clock time : %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %lld seconds since 1969
pl: Czas zegara sprzętowego: %4d-%.2d-%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %lld sekund po 1969

en: Hypervisor vendor:
pl: Producent hipernadzorcy:

en: Hypervisor:
pl: Hipernadzorca:

en: I/O scheduler name
pl: nazwa planisty we/wy

en: I/O size (minimum/optimal): %lu bytes / %lu bytes
pl: Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: %lu / %lu

en: IBM Thinkpad hibernation
pl: IBM Thinkpad - hibernacja

en: ICMP echo request ID
pl: ID żądania ICMP echo

en: ID of device containing file
pl: ID urządzenia zawierającego plik

en: IDE/ATAPI CD-ROM changer not supported by this kernel
pl: zmieniarka CD-ROM IDE/ATAPI nie jest obsługiwana przez to jądro

en: IPC endpoints information communicated with the fd
pl: informacje o końcówkach IPC skomunikowanych z deskryptorem pliku

en: IRIX likes it when partition 11 covers the entire disk.
pl: IRIX lubi gdy partycja 11 pokrywa cały dysk.

en: ISA port access is not implemented
pl: dostęp do portów ISA nie jest zaimplementowany

en: Id  Name
pl: Id  Nazwa

en: Identity:
pl: Nazwa:

en: If you want to maintain SunOS/Solaris compatibility, consider leaving this partition as Whole disk (5), starting at 0, with %u sectors
pl: Aby zachować kompatybilność z SunOS-em/Solarisem, najlepiej pozostawić tę partycję jako cały dysk (5), zaczynającą się od 0, o %u sektorach

en: Ignore "first-lba" header due to sector size mismatch.
pl: Ignorowanie nagłówka "first-lba" z powodu różnicy rozmiaru sektora.

en: Ignore "last-lba" header due to sector size mismatch.
pl: Ignorowanie nagłówka "last-lba" z powodu różnicy rozmiaru sektora.

en: Ignored
pl: Zignorowany

en: Ignoring extra data in partition table %zu.
pl: Zignorowano nadmiarowe dane w tablicy partycji %zu.

en: Ignoring extra extended partition %zu
pl: Zignorowano nadmiarową partycję rozszerzoną %zu

en: Ignoring last-lba script header.
pl: Zignorowano nagłówek skryptu last-lba.

en: Ignoring partition.
pl: Zignorowano partycję.

en: Including: %s
pl: Dołączanie: %s

en: Incomplete geometry setting.
pl: Niekompletne ustawienia geometrii.

en: Incorrect value.
pl: Błędna wartość.

en: Inheritable capabilities:
pl: Dziedziczone zdolności:

en: Inode %d marked unused, but used for file '%s'
pl: I-węzeł %d oznaczono jako nieużywany ale jest on używany przez plik '%s'

en: Inode %lu (mode = %07o), i_nlinks=%d, counted=%d.
pl: I-węzeł %lu (tryb = %07o), i_nlinks=%d, obliczono=%d.

en: Inode %lu mode not cleared.
pl: Tryb i-węzła %lu nie wyczyszczony.

en: Inode %lu not used, marked used in the bitmap.
pl: I-węzeł %lu jest nieużywany, a zaznaczony jako używany w mapie bitowej.

en: Inode %lu used, marked unused in the bitmap.
pl: I-węzeł %lu jest używany, a zaznaczony jako nieużywany w mapie bitowej.

en: Inode end: %d, Data end: %d
pl: Koniec i-węzłów: %d, Koniec danych: %d

en: Inodes: %ld (in %llu blocks)
pl: I-węzłów: %ld (w blokach: %llu)

en: Inodes: %ld (in 1 block)
pl: I-węzłów: %ld (w 1 bloku)

en: Interactive utility to display kernel interrupt information.
pl: Interaktywne narzędzie do wyświetlania informacji o przerwaniach jądra.

en: Interleave
pl: Przeplot

en: Interleave factor
pl: Współczynnik przeplotu

en: Internal error: trying to write bad block
    Write request ignored
pl: Błąd wewnętrzny: próba zapisu wadliwego bloku
    Żądanie zapisu zignorowane

en: Invalid backup header CRC checksum.
pl: Błędna suma CRC nagłówka zapasowego.

en: Invalid backup header LBA sanity checks.
pl: Błąd kontroli poprawności LBA nagłówka zapasowego.

en: Invalid bootfile!  The bootfile must be an absolute non-zero pathname, e.g. "/unix" or "/unix.save".
pl: Niepoprawny plik rozruchowy! Plik rozruchowy musi być bezwzględną, niepustą ścieżką, np. "/unix" lub "/unix.save".

en: Invalid count
pl: Błędna liczba procesów

en: Invalid end address format: %s
pl: Błędna format adresu końcowego: %s

en: Invalid flag 0x%02x%02x of EBR (for partition %zu) will be corrected by w(rite).
pl: Niepoprawna flaga 0x%02x%02x EBR (dla partycji %zu) będzie poprawiona przy zapisie (w).

en: Invalid offset
pl: Błędne przesunięcie

en: Invalid operation %d
pl: Nieprawidłowa operacja %d

en: Invalid parameter: %s
pl: Błędny parametr: %s

en: Invalid partition entry checksum.
pl: Błędna suma kontrolna wpisu partycji.

en: Invalid partition type `%c'.
pl: Niepoprawny typ partycji `%c'.

en: Invalid primary header CRC checksum.
pl: Błędna suma CRC nagłówka głównego.

en: Invalid primary header LBA sanity checks.
pl: Błąd kontroli poprawności LBA nagłówka głównego.

en: Invalid range: %s
pl: Błędny przedział: %s

en: Invalid size
pl: Błędny rozmiar

en: Invalid start address format: %s
pl: Błędny format adresu początkowego: %s

en: Invalid supplementary group id
pl: Błędny identyfikator grupy dodatkowej

en: Invalid user name "%s". Abort.
pl: Niepoprawna nazwa użytkownika "%s". Przerwano.

en: Invalid values in hardware clock: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d
pl: Błędne wartości w zegarze sprzętowym: %4d-%.2d-%.2d %.2d:%.2d:%.2d

en: Is /proc mounted?
pl: Czy /proc jest zamontowany?

en: It is highly recommended that the eleventh partition covers the entire disk and is of type 'SGI volume'.
pl: Zdecydowanie zaleca się, aby partycja jedenasta pokrywała cały dysk i była typu `SGI volume'.

en: It is highly recommended that the partition at offset 0
    is UFS, EXT2FS filesystem or SunOS swap. Putting Linux swap
    there may destroy your partition table and bootblock.
    Are you sure you want to tag the partition as Linux swap?
pl: Zdecydowanie zaleca się, aby partycja pod offsetem 0 była
    typu UFS, EXT2FS lub SunOS swap. Umieszczenie tutaj partycji
    wymiany Linuksa może zniszczyć tablicę partycji i blok
    rozruchowy. Czy na pewno ta partycja ma być oznaczona jako
    linuksowa partycja wymiany?

en: It is highly recommended that the partition at offset 0 is of type "SGI volhdr", the IRIX system will rely on it to retrieve from its directory standalone tools like sash and fx. Only the "SGI volume" entire disk section may violate this. Are you sure about tagging this partition differently?
pl: Zdecydowanie zaleca się, aby partycja pod offsetem 0 była typu "SGI volhdr"; system IRIX polega na tym przy odczycie z katalogu samodzielnych narzędzi, takich jak sash i fx. Jedynie sekcja całego dysku "SGI volume" może być niezgodna z tym zaleceniem. Czy na pewno ta partycja ma być oznaczona inaczej?

en: It is highly recommended that the third partition covers the whole disk and is of type `Whole disk'
pl: Zdecydowanie zaleca się, aby trzecia partycja pokrywała cały dysk i była typu `Cały dysk'

en: It lets you create, delete, and modify partitions on a block device.
pl: Pozwala tworzyć, usuwać i modyfikować partycje na urządzeniu blokowym.

en: Keep alive ping reply
pl: Odpowiedź na ping keep-alive

en: Kernel cannot set architecture to %s
pl: Jądro nie może ustawić architektury na %s

en: Key
pl: klucz

en: Key bindings:
pl: Przypisania klawiszy:

en: Killed uuidd running at pid %d.
pl: Zabito uuidd działającego z pidem %d.

en: LOGIN ON %s BY %s
pl: LOGOWANIE NA %s NA KONTO %s

en: LOGIN ON %s BY %s FROM %s
pl: LOGOWANIE NA %s NA KONTO %s Z %s

en: LPGETIRQ error
pl: błąd LPGETIRQ

en: LPGETSTATUS error
pl: błąd LPGETSTATUS

en: Label ID
pl: ID etykiety

en: Label was truncated.
pl: Etykieta została skrócona.

en: Label: %s
pl: Etykieta: %s

en: Label: %s, identifier: %s
pl: Etykieta: %s, identyfikator: %s

en: Landlock accesses:
pl: Dostępy landlock:

en: Last %s or +%s or +size{K,M,G,T,P}
pl: Ostatni %s, +%s lub +rozmiar{K,M,G,T,P}

en: Last %s or +/-%s or +/-size{K,M,G,T,P}
pl: Ostatni %s, +/-%s lub +/-rozmiar{K,M,G,T,P}

en: Last LBA specified by script is out of range.
pl: Ostatni LBA podane przez skrypt jest poza zakresem.

en: Last action
pl: Ostatnia akcja

en: Last calibration done at %ld seconds after 1969
pl: Ostatnia kalibracja wykonana %ld sekund po 1969

en: Last calibration done at %lld seconds after 1969
pl: Ostatnia kalibracja wykonana %lld sekund po 1969

en: Last change
pl: Ostatnia zmiana

en: Last cylinder, +/-cylinders or +/-size{K,M,G,T,P}
pl: Ostatni cylinder, +/-cylindrów lub +/-rozmiar{K,M,G,T,P}

en: Last drift adjustment done at %ld seconds after 1969
pl: Ostatnia korekta niedokładności wykonana %ld sekund po 1969

en: Last drift adjustment done at %lld seconds after 1969
pl: Ostatnia korekta niedokładności wykonana %lld sekund po 1969

en: Last hostname
pl: Ostatnia nazwa hosta

en: Last login
pl: Ostatnie logowanie

en: Last login: %.*s
pl: Ostatnie logowanie: %.*s

en: Last operation
pl: Ostatnia operacja

en: Last sector, +/-sectors or +/-size{K,M,G,T,P}
pl: Ostatni sektor, +/-sektorów lub +/-rozmiar{K,M,G,T,P}

en: Last terminal
pl: Ostatni terminal

en: Last usable LBA
pl: Ostatni użyteczny LBA

en: Last user PID
pl: PID ostatniego użytkownika

en: Leaving nested disklabel.
pl: Pozostawiono zagnieżdżoną etykietę dysku.

en: Leaving.
pl: Pozostawiono.

en: Leaving.
pl: Pozostawiono.

en: Left Arrow   Move cursor to the previous menu item
pl: Lewo         Przesunięcie kursora na poprzednią pozycję menu

en: Lenovo boot partition
pl: Partycja rozruchowa Lenovo

en: Line too long
pl: Linia zbyt długa

en: Linked:
pl: Dowiązano:

en: Linux /usr (ARC)
pl: Linux - /usr (ARC)

en: Linux /usr (ARM)
pl: Linux - /usr (ARM)

en: Linux /usr (ARM-64)
pl: Linux - /usr (ARM-64)

en: Linux /usr (Alpha)
pl: Linux - /usr (Alpha)

en: Linux /usr (HPPA/PARISC)
pl: Linux - /usr (HPPA/PARISC)

en: Linux /usr (IA-64)
pl: Linux - /usr (IA-64)

en: Linux /usr (LoongArch-64)
pl: Linux - /usr (LoongArch-64)

en: Linux /usr (MIPS-32 LE)
pl: Linux - /usr (MIPS-32 LE)

en: Linux /usr (MIPS-64 LE)
pl: Linux - /usr (MIPS-64 LE)

en: Linux /usr (PPC)
pl: Linux - /usr (PPC)

en: Linux /usr (PPC64)
pl: Linux - /usr (PPC64)

en: Linux /usr (PPC64LE)
pl: Linux - /usr (PPC64LE)

en: Linux /usr (RISC-V-32)
pl: Linux - /usr (RISC-V-32)

en: Linux /usr (RISC-V-64)
pl: Linux - /usr (RISC-V-64)

en: Linux /usr (S390)
pl: Linux - /usr (S390)

en: Linux /usr (S390X)
pl: Linux - /usr (S390X)

en: Linux /usr (TILE-Gx)
pl: Linux - /usr (TILE-Gx)

en: Linux /usr (x86)
pl: Linux - /usr (x86)

en: Linux /usr (x86-64)
pl: Linux - /usr (x86-64)

en: Linux /usr verity (ARC)
pl: Linux - /usr verity (ARC)

en: Linux /usr verity (ARM)
pl: Linux - /usr verity (ARM)

en: Linux /usr verity (ARM-64)
pl: Linux - /usr verity (ARM-64)

en: Linux /usr verity (Alpha)
pl: Linux - /usr verity (Alpha)

en: Linux /usr verity (HPPA/PARISC)
pl: Linux - /usr verity (HPPA/PARISC)

en: Linux /usr verity (IA-64)
pl: Linux - /usr verity (IA-64)

en: Linux /usr verity (LoongArch-64)
pl: Linux - /usr verity (LoongArch-64)

en: Linux /usr verity (MIPS-32 LE)
pl: Linux - /usr verity (MIPS-32 LE)

en: Linux /usr verity (MIPS-64 LE)
pl: Linux - /usr verity (MIPS-64 LE)

en: Linux /usr verity (PPC)
pl: Linux - /usr verity (PPC)

en: Linux /usr verity (PPC64)
pl: Linux - /usr verity (PPC64)

en: Linux /usr verity (PPC64LE)
pl: Linux - /usr verity (PPC64LE)

en: Linux /usr verity (RISC-V-32)
pl: Linux - /usr verity (RISC-V-32)

en: Linux /usr verity (RISC-V-64)
pl: Linux - /usr verity (RISC-V-64)

en: Linux /usr verity (S390)
pl: Linux - /usr verity (S390)

en: Linux /usr verity (S390X)
pl: Linux - /usr verity (S390X)

en: Linux /usr verity (TILE-Gx)
pl: Linux - /usr verity (TILE-Gx)

en: Linux /usr verity (x86)
pl: Linux - /usr verity (x86)

en: Linux /usr verity (x86-64)
pl: Linux - /usr verity (x86-64)

en: Linux /usr verity sign. (ARC)
pl: Linux - /usr verity podp. (ARC)

en: Linux /usr verity sign. (ARM)
pl: Linux - /usr verity podp. (ARM)

en: Linux /usr verity sign. (ARM-64)
pl: Linux - /usr verity podp. (ARM-64)

en: Linux /usr verity sign. (Alpha)
pl: Linux - /usr verity podp. (Alpha)

en: Linux /usr verity sign. (HPPA/PARISC)
pl: Linux - /usr verity podp. (HPPA/PARISC)

en: Linux /usr verity sign. (IA-64)
pl: Linux - /usr verity podp. (IA-64)

en: Linux /usr verity sign. (LoongArch-64)
pl: Linux - /usr verity podp. (LoongArch-64)

en: Linux /usr verity sign. (MIPS-32 LE)
pl: Linux - /usr verity podp. (MIPS-32 LE)

en: Linux /usr verity sign. (MIPS-64 LE)
pl: Linux - /usr verity podp. (MIPS-64 LE)

en: Linux /usr verity sign. (PPC)
pl: Linux - /usr verity podp. (PPC)

en: Linux /usr verity sign. (PPC64)
pl: Linux - /usr verity podp. (PPC64)

en: Linux /usr verity sign. (PPC64LE)
pl: Linux - /usr verity podp. (PPC64LE)

en: Linux /usr verity sign. (RISC-V-32)
pl: Linux - /usr verity podp. (RISC-V-32)

en: Linux /usr verity sign. (RISC-V-64)
pl: Linux - /usr verity podp. (RISC-V-64)

en: Linux /usr verity sign. (S390)
pl: Linux - /usr verity podp. (S390)

en: Linux /usr verity sign. (S390X)
pl: Linux - /usr verity podp. (S390X)

en: Linux /usr verity sign. (TILE-Gx)
pl: Linux - /usr verity podp. (TILE-Gx)

en: Linux /usr verity sign. (x86)
pl: Linux - /usr verity podp. (x86)

en: Linux /usr verity sign. (x86-64)
pl: Linux - /usr verity podp. (x86-64)

en: Linux extended
pl: Linux ext

en: Linux extended boot
pl: Linux - rozszerzona rozruchowa

en: Linux filesystem
pl: Linux - system plików

en: Linux home
pl: Linux - katalogi domowe

en: Linux raid autodetect
pl: Linux RAID - autodetekcja

en: Linux reserved
pl: Linux - zarezerwowana

en: Linux root (ARC)
pl: Linux - główna (ARC)

en: Linux root (ARM)
pl: Linux - główna (ARM)

en: Linux root (ARM-64)
pl: Linux - główna (ARM-64)

en: Linux root (Alpha)
pl: Linux - główna (Alpha)

en: Linux root (HPPA/PARISC)
pl: Linux - główna (HPPA/PARISC)

en: Linux root (IA-64)
pl: Linux - główna (IA-64)

en: Linux root (LoongArch-64)
pl: Linux - główna (LoongArch-64)

en: Linux root (MIPS-32 LE)
pl: Linux - główna (MIPS-32 LE)

en: Linux root (MIPS-64 LE)
pl: Linux - główna (MIPS-64 LE)

en: Linux root (PPC)
pl: Linux - główna (PPC)

en: Linux root (PPC64)
pl: Linux - główna (PPC64)

en: Linux root (PPC64LE)
pl: Linux - główna (PPC64LE)

en: Linux root (RISC-V-32)
pl: Linux - główna (RISC-V-32)

en: Linux root (RISC-V-64)
pl: Linux - główna (RICS-V-64)

en: Linux root (S390)
pl: Linux - główna (S390)

en: Linux root (S390X)
pl: Linux - główna (S390X)

en: Linux root (TILE-Gx)
pl: Linux - główna (TILE-Gx)

en: Linux root (x86)
pl: Linux - główna (x86)

en: Linux root (x86-64)
pl: Linux - główna (x86-64)

en: Linux root verity (ARC)
pl: Linux - główna verity (ARC)

en: Linux root verity (ARM)
pl: Linux - główna verity (ARM)

en: Linux root verity (ARM-64)
pl: Linux - główna verity (ARM-64)

en: Linux root verity (Alpha)
pl: Linux - główna verity (Alpha)

en: Linux root verity (HPPA/PARISC)
pl: Linux - główna verity (HPPA/PARISC)

en: Linux root verity (IA-64)
pl: Linux - główna verity (IA-64)

en: Linux root verity (LoongArch-64)
pl: Linux - główna verity (LoongArch-64)

en: Linux root verity (MIPS-32 LE)
pl: Linux - główna verity (MIPS-32 LE)

en: Linux root verity (MIPS-64 LE)
pl: Linux - główna verity (MIPS-64 LE)

en: Linux root verity (PPC)
pl: Linux - główna verity (PPC)

en: Linux root verity (PPC64)
pl: Linux - główna verity (PPC64)

en: Linux root verity (PPC64LE)
pl: Linux - główna verity (PPC64LE)

en: Linux root verity (RISC-V-32)
pl: Linux - główna verity (RISC-V-32)

en: Linux root verity (RISC-V-64)
pl: Linux - główna verity (RISC-V-64)

en: Linux root verity (S390)
pl: Linux - główna verity (S390)

en: Linux root verity (S390X)
pl: Linux - główna verity (S390X)

en: Linux root verity (TILE-Gx)
pl: Linux - główna verity (TILE-Gx)

en: Linux root verity (x86)
pl: Linux - główna verity (x86)

en: Linux root verity (x86-64)
pl: Linux - główna verity (x86-64)

en: Linux root verity sign. (ARC)
pl: Linux - główna verity podp. (ARC)

en: Linux root verity sign. (ARM)
pl: Linux - główna verity podp. (ARM)

en: Linux root verity sign. (ARM-64)
pl: Linux - główna verity podp. (ARM-64)

en: Linux root verity sign. (Alpha)
pl: Linux - główna verity podp. (Alpha)

en: Linux root verity sign. (HPPA/PARISC)
pl: Linux - główna verity podp. (HPPA/PARISC)

en: Linux root verity sign. (IA-64)
pl: Linux - główna verity podp. (IA-64)

en: Linux root verity sign. (LoongArch-64)
pl: Linux - główna verity podp. (LoongArch-64)

en: Linux root verity sign. (MIPS-32 LE)
pl: Linux - główna verity podp. (MIPS-32 LE)

en: Linux root verity sign. (MIPS-64 LE)
pl: Linux - główna verity podp. (MIPS-64 LE)

en: Linux root verity sign. (PPC)
pl: Linux - główna verity podp. (PPC)

en: Linux root verity sign. (PPC64)
pl: Linux - główna verity podp. (PPC64)

en: Linux root verity sign. (PPC64LE)
pl: Linux - główna verity podp. (PPC64LE)

en: Linux root verity sign. (RISC-V-32)
pl: Linux - główna verity podp. (RISC-V-32)

en: Linux root verity sign. (RISC-V-64)
pl: Linux - główna verity podp. (RISC-V-64)

en: Linux root verity sign. (S390)
pl: Linux - główna verity podp. (S390)

en: Linux root verity sign. (S390X)
pl: Linux - główna verity podp. (S390X)

en: Linux root verity sign. (TILE-Gx)
pl: Linux - główna verity podp. (TILE-Gx)

en: Linux root verity sign. (x86)
pl: Linux - główna verity podp. (x86)

en: Linux root verity sign. (x86-64)
pl: Linux - główna verity podp. (x86-64)

en: Linux server data
pl: Linux - dane serwerowe

en: Linux swap
pl: Linux - wymiany

en: Linux swap / Solaris
pl: Linux - wymiany / Solaris

en: Linux temporary data
pl: Linux - dane tymczasowe

en: Linux user's home
pl: Linux - katalog domowy

en: Linux variable data
pl: Linux - dane zmienne

en: Linux/PA-RISC boot
pl: Linux/PA-RISC - rozruchowa

en: List information about block devices.
pl: Informacje o urządzeniach blokowych.

en: List local system locks.
pl: Lista lokalnych blokad systemowych.

en: List of UUIDs:
pl: Lista UUID-ów:

en: List system namespaces.
pl: Lista systemowych przestrzeni nazw.

en: List the ranges of available memory with their online status.
pl: Lista przedziałów dostępnej pamięci z ich stanem aktywności.

en: Locate the binary, source, and manual-page files for a command.
pl: Znalezienie plików binarki, źródeł oraz strony podręcznika dla polecenia.

en: Locking disk by %s ...
pl: Blokowanie dysku plikiem %s...

en: Log in to a new group; optionally executing a shell command.
pl: Zalogowanie do nowej grupy; opcjonalnie z wykonaniem polecenia powłoki.

en: Logging in with home = "/".
pl: Logowanie z katalogiem domowym = "/".

en: Logical partition %zu: not entirely in partition %zu.
pl: Partycja logiczna %zu: nie zawiera się w pełni w partycji %zu.

en: Login by password disabled
pl: Logowanie z użyciem hasła wyłączone

en: Login incorrect
pl: Niepoprawne logowanie

en: Low-level probing options:
pl: Niskopoziomowe opcje sprawdzania:

en: MBR partition scheme
pl: Schemat partycji MBR

en: MORE environment variable
pl: zmienna środowiskowa MORE

en: Machine type:
pl: Typ maszyny:

en: Make a Linux filesystem.
pl: Tworzenie linuksowego systemu plików.

en: Make a typescript of a terminal session.
pl: Utworzenie skryptu z sesji terminalowej.

en: Make an SCO bfs filesystem.
pl: Tworzenie systemu plików SCO bfs.

en: Make compressed ROM file system.
pl: Utworzenie skompresowanego systemu plików ROM.

en: Manage core scheduling cookies for tasks.
pl: Zarządzanie ciasteczkami planowania rdzeniowego dla zadań.

en: Manage file locks from shell scripts.
pl: Zarządzanie blokadami plikowymi z poziomu skryptów powłoki.

en: Manage persistent reservations on a device.
pl: Zarządzanie trwałymi rezerwacjami na urządzeniu.

en: Mark in use
pl: Znacznik w użyciu

en: Marvell Armada 3700 Boot partition
pl: Partycja Marvell Armada 3700 Boot

en: Max number of operations per semop(2)
pl: Maksymalna liczba operacji na semop(2)

en: Max semaphores per semaphore set.
pl: Maksymalna liczba semaforów w zestawie.

en: Max size of POSIX message (bytes)
pl: Maksymalny rozmiar komunikatu POSIX (w bajtach)

en: Max size of System V message (bytes)
pl: Maksymalny rozmiar komunikatu System V (w bajtach)

en: Max size of shared memory segment (bytes)
pl: Maksymalny rozmiar segmentu pamięci dzielonej (w bajtach)

en: Maximum change time
pl: Maksymalny czas zmiany

en: Maximum size is %llu bytes.
pl: Maksymalny rozmiar w bajtach to %llu.

en: Maximum size is %lu bytes.
pl: Maksymalny rozmiar w bajtach to %lu.

en: May be followed by M for MiB, G for GiB, T for TiB, or S for sectors.
pl: Można dodać przyrostek M dla MiB, G dla GiB, T dla TiB lub S dla sektorów.

en: Memory Block %llu (0x%016llx-0x%016llx)
pl: Blok pamięci %llu (0x%016llx-0x%016llx)

en: Memory Block %lu (0x%016lx-0x%016lx)
pl: Blok pamięci %lu (0x%016lx-0x%016lx)

en: Memory block size:
pl: Rozmiar bloku pamięci:

en: Message from %s@%s (as %s) on %s at %02d:%02d ...
pl: Komunikat od %s@%s (jako %s) na %s o %02d:%02d...

en: Message from %s@%s on %s at %02d:%02d ...
pl: Komunikat od %s@%s na %s o %02d:%02d...

en: Message queue id: %d
pl: Identyfikator kolejki komunikatów: %d

en: Messages
pl: Komunikatów

en: Method:
pl: Metoda:

en: Microsoft LDM data
pl: Microsoft - dane LDM

en: Microsoft LDM metadata
pl: Microsoft - metadane LDM

en: Microsoft basic data
pl: Microsoft - dane podstawowe

en: Microsoft reserved
pl: Microsoft - zarezerwowana

en: MidnightBSD boot
pl: MidnightBSD - rozruchowa

en: MidnightBSD data
pl: MidnightBSD - dane

en: MidnightBSD swap
pl: MidnightBSD - wymiany

en: Min size of shared memory segment (bytes)
pl: Minimalny rozmiar segmentu pamięci dzielonej (w bajtach)

en: Minimum change time
pl: Minimalny czas zmiany

en: Minimum size is %llu bytes.
pl: Minimalny rozmiar w bajtach to %llu.

en: Minimum size is %lu bytes.
pl: Minimalny rozmiar w bajtach to %lu.

en: Minix / old Linux
pl: Minix / stary Linux

en: Minix filesystem
pl: Minix - system plików

en: Misc
pl: Różne

en: Mode:
pl: Właściwości:

en: Model name:
pl: Nazwa modelu:

en: More than one entire disk entry present.
pl: Istnieje więcej niż jeden wpis dla całego dysku.

en: Most commands optionally preceded by integer argument k.  Defaults in brackets.
    Star (*) indicates argument becomes new default.
pl: Większość poleceń opcjonalnie może być poprzedzona liczbą całkowitą k (domyślna
    w nawiasach).
    Gwiazdka (*) oznacza argument, który staje się nową wartością domyślną.

en: Mount a filesystem.
pl: Montowanie systemu plików.

en: Mountpoint:
pl: Punkt montowania:

en: Moved %ju from %ju sectors (%.0f%%).
pl: Przeniesiono %ju z %ju sektorów (%.0f%%).

en: Moved %ju from %ju sectors (%.3f%%).
pl: Przeniesiono %ju z %ju sektorów (%.3f%%).

en: Moved %ju from %ju sectors (%.3f%%, %.1f MiB/s).
pl: Przeniesiono %ju z %ju sektorów (%.3f%%, %.1f MiB/s).

en: Msg received
pl: Komunikat odebr.

en: Msg receiver
pl: Odbiorca

en: Msg sender
pl: Nadawca

en: Msg sent
pl: Komunikat wysł.

en: MyLBA mismatch with real position at backup header.
pl: Niezgodność MyLBA z rzeczywistą pozycją w nagłówku zapasowym.

en: MyLBA mismatch with real position at primary header.
pl: Niezgodność MyLBA z rzeczywistą pozycją w nagłówku głównym.

en: N/A
pl: N/D

en: NSpid field in fdinfo of the pidfd
pl: pole NSpid w strukturze fdinfo danego pidfd

en: NULL user name. Abort.
pl: PUSTA nazwa użytkownika. Przerwano.

en: NUMA node%d CPU(s):
pl: Procesory węzła NUMA %d:

en: NUMA node(s):
pl: Węzłów NUMA:

en: Name
pl: Nazwa

en: Name of bootfile is too long: %zu byte maximum. | Name of bootfile is too long: %zu bytes maximum.
pl[0]: Nazwa pliku rozruchowego zbyt długa: maksimum to %zu bajt.
pl[1]: Nazwa pliku rozruchowego zbyt długa: maksimum to %zu bajty.
pl[2]: Nazwa pliku rozruchowego zbyt długa: maksimum to %zu bajtów.

en: Needed adjustment is less than one second, so not setting clock.
pl: Wymagana korekta jest mniejsza niż jedna sekunda - bez ustawiania zegara.

en: NetBSD concatenated
pl: NetBSD - łączona

en: NetBSD encrypted
pl: NetBSD - szyfrowana

en: NetBSD swap
pl: NetBSD - wymiany

en: New
pl: Nowa

en: New %s data:
    %s
pl: Nowe dane %s:
    %s

en: New %s limit for pid %d:
pl: Nowy limit %s dla PID-u %d:

en: New <size>{K,M,G,T,P} in bytes or <size>S in sectors (default %s)
pl: Nowy <rozmiar>{K,M,G,T,P} w bajtach lub <rozmiar>S w sektorach (domyślnie %s)

en: New UUID (in 8-4-4-4-12 format)
pl: Nowy UUID (w formacie 8-4-4-4-12)

en: New beginning of data
pl: Nowy początek danych

en: New maximum entries
pl: Nowa maksymalna liczba wpisów

en: New name
pl: Nowa nazwa

en: New shell
pl: Nowa powłoka

en: New size:
pl: Nowy rozmiar:

en: No default device is available.
pl: Brak dostępnego urządzenia domyślnego.

en: No default device is available.
pl: Brak dostępnego urządzenia domyślnego.

en: No enough free sectors available.
pl: Za mało dostępnych wolnych sektorów.

en: No errors detected.
pl: Nie wykryto błędów.

en: No free partition available!
pl: Nie ma już wolnych partycji!

en: No free sectors available.
pl: Nie ma już wolnych sektorów.

en: No free space.
pl: Brak wolnego miejsca

en: No login
pl: Brak logowania

en: No next file
pl: Brak następnego pliku

en: No partition is defined yet!
pl: Nie zdefiniowano jeszcze partycji!

en: No partitions defined.
pl: Nie zdefiniowano żadnej partycji.

en: No previous command to substitute for
pl: Brak poprzedniego polecenia do podstawienia

en: No previous file
pl: Brak poprzedniego pliku

en: No previous regular expression
pl: Brak poprzedniego wyrażenia regularnego

en: No program specified
pl: Nie podano programu

en: No remembered search string
pl: Brak zapamiętanego szukanego łańcucha

en: No usable clock interface found.
pl: Nie znaleziono użytecznego interfejsu zegara.

en: Non-FS data
pl: Dane bez systemu plików

en: Not adjusting drift factor because it has been less than four hours since the last calibration.
pl: Bez zmiany współczynnika korekty, ponieważ od poprzedniej kalibracji minęło mniej niż cztery godziny.

en: Not adjusting drift factor because last calibration time is zero,
    so history is bad and calibration startover is necessary.
pl: Bez zmiany współczynnika korekty, ponieważ czas ostatniej kalibracji jest zerowy,
    więc historia jest błędna i trzeba ponownie zacząć kalibrację.

en: Not adjusting drift factor because the --update-drift option was not used.
pl: Bez zmiany współczynnika korekty, ponieważ nie podano opcji --update-drift.

en: Not enough arguments
pl: Za mało argumentów

en: Not enough space for new partition table!
pl: Za mało miejsca na nową tablicę partycji!

en: Not set
pl: Nie ustawiono

en: Not setting clock because drift factor %f is far too high.
pl: Bez ustawiania zegara, współczynnik korekty %f jest zdecydowanie za duży.

en: Not setting clock because last adjustment time is zero, so history is bad.
pl: Bez ustawiania zegara, ponieważ czas ostatniej poprawki jest zerowy, więc historia jest błędna.

en: Not superuser.
pl: Trzeba być superużytkownikiem.

en: Not trigger reboot
pl: Bez wyzwolenia przeładowania systemu

en: Note that partition table entries are not in disk order now.
pl: Uwaga: wpisy w tablicy partycji nie są teraz w tej kolejności, co na dysku.

en: Note: All of the commands can be entered with either upper or lower
pl: Uwaga: wszystkie polecenia mogą być uruchomione wielkimi lub małymi

en: Nothing to do. C/H/S values are correct already.
pl: Nie ma nic do zrobienia, wartości C/H/S są już poprawne.

en: Nothing to do. Ordering is correct already.
pl: Nie ma nic do zrobienia, kolejność już jest prawidłowa.

en: Num Lock off
pl: Num Lock wyłączony

en: Num Lock on
pl: Num Lock włączony

en: Number of POSIX message queues
pl: Liczba kolejek komunikatów POSIX

en: Number of System V message queues
pl: Liczba kolejek komunikatów System V

en: Number of alternate cylinders
pl: Liczba zmiennych cylindrów

en: Number of attached processes
pl: Liczba dołączonych procesów

en: Number of cylinders
pl: Liczba cylindrów

en: Number of heads
pl: Liczba głowic

en: Number of messages
pl: Liczba komunikatów

en: Number of messages in POSIX message queue
pl: Liczba komunikatów w kolejce komunikatów POSIX

en: Number of physical cylinders
pl: Liczba fizycznych cylindrów

en: Number of sectors
pl: Liczba sektorów

en: Number of semaphore identifiers
pl: Liczba identyfikatorów semaforów

en: Number of semaphores
pl: Liczba semaforów

en: ONIE boot
pl: ONIE - rozruchowa

en: ONIE config
pl: ONIE - konfiguracja

en: OS/2 hidden or Intel hibernation
pl: Ukryta OS/2 lub hibernacja Intel

en: Off-line CPU(s) list:
pl: Lista nieaktywnych CPU:

en: Off-line CPU(s) mask:
pl: Maska nieaktywnych CPU:

en: Office
pl: Biuro

en: Office Phone
pl: Tel. biurowy

en: Old Minix
pl: Stary Minix

en: Omitting partitions after #%zu. They will be deleted if you save this partition table.
pl: Pominięto partycje po #%zu. Będą usunięte, jeśli ta tablica partycji zostanie zapisana.

en: On-line CPU(s) list:
pl: Lista aktywnych CPU:

en: On-line CPU(s) mask:
pl: Maska aktywnych CPU:

en: Only 1k blocks/zones supported
pl: Wspierane są tylko bloki/strefy 1k

en: Only one user may be specified. Use -l for multiple users.
pl: Można podać tylko jednego użytkownika. Dla wielu użytkowników proszę użyć -l.

en: Open a range of zones.
pl: Otwarcie przedziału stref.

en: Open a terminal and set its mode.
pl: Otworzenie terminala i ustawienie jego trybu.

en: OpenBSD data
pl: OpenBSD - dane

en: Operation forced, data will be lost!
pl: Operacja wymuszona, wszystkie dane zostaną utracone!

en: Operations:
pl: Operacje:

en: Option -C, -i and -S cannot be used together
pl: Opcji -C, -i oraz -S nie można używać razem

en: Options -C, -r and -S require option -u to specify the user
pl: Opcje -C, -r oraz -S wymagają opcji -u do określenia użytkownika

en: Options:
     -a, --all-tasks         operate on all the tasks (threads) for a given pid
     -p, --pid               operate on existing given pid
     -c, --cpu-list          display and specify cpus in list format
pl: Opcje:
     -a, --all-tasks         operowanie na wszystkich zadaniach (wątkach) pidu
     -p, --pid               operowanie na podanym, istniejącym pidzie
     -c, --cpu-list          wypisywanie i określanie CPU w postaci listy

en: Other options:
pl: Inne opcje:

en: Other partitions already cover the whole disk. Delete some/shrink them before retry.
pl: Inne partycje już pokrywają cały dysk. Najpierw trzeba je usunąć albo zmniejszyć.

en: Output options:
pl: Opcje wyjścia:

en: Owner
pl: Właściciel

en: Owner's username or UID
pl: Nazwa lub UID właściciela

en: PAM failure, aborting: %s
pl: Niepowodzenie PAM, przerwano: %s

en: PID %d finished
pl: PID %d zakończył się

en: PID %d has exited, skipping
pl: PID %d się zakończył, pominięto

en: PID of last user
pl: PID ostatniego użytkownika

en: PID of the creator
pl: PID twórcy

en: PID of the last msg receiver
pl: PID ostatniego odbiorcy

en: PID of the last msg sender
pl: PID ostatniego nadawcy

en: PID of the process blocking the lock
pl: PID procesu trzymającego blokadę

en: PID of the process holding the lock
pl: PID procesu trzymającego blokadę

en: PID of the process opening the file
pl: PID procesu otwierającego plik

en: PID of the process targeted by the pidfd
pl: PID procesu wskazywanego przez pidfd

en: POSIX message queue is not supported
pl: Kolejka komunikatów POSIX nie jest obsługiwana

en: POSIX message queue name: %s
pl: Nazwa kolejki komunikatów POSIX: %s

en: POSIX message queues are not supported
pl: Kolejki komunikatów POSIX nie są obsługiwane

en: POSIX resource name
pl: nazwa zasobu POSIX

en: POSIX semaphore is not supported
pl: Semafor POSIX nie jest obsługiwany

en: POSIX semaphore name: %s
pl: Nazwa semafora POSIX: %s

en: POSIX semaphores are not supported
pl: Semafory POSIX nie są obsługiwane

en: POSIX shared memory is not supported
pl: Pamięć współdzielona POSIX nie jest obsługiwana

en: POSIX shared memory name: %s
pl: Nazwa pamięci pamięci dzielonej POSIX: %s

en: PPC PReP Boot
pl: Rozruchowa PPC PReP

en: PPID of the PID
pl: PPID tego PID-u

en: Packname
pl: Nazwa dysku

en: Parent death signal:
pl: Sygnał śmierci rodzica:

en: Parse command options.
pl: Analiza opcji polecenia.

en: Partition #%zu contains a %s signature.
pl: Partycja #%zu zawiera sygnaturę %s.

en: Partition #%zu out of range (maximal end is %llu sectors)
pl: Partycja #%zu poza zakresem (maksymalny koniec w sektorach: %llu)

en: Partition #%zu out of range (maximal end is %lu sectors)
pl: Partycja #%zu poza zakresem (maksymalny koniec w sektorach: %lu)

en: Partition #%zu out of range (minimal start is %llu sectors)
pl: Partycja #%zu poza zakresem (minimalny początek w sektorach: %llu)

en: Partition #%zu out of range (minimal start is %lu sectors)
pl: Partycja #%zu poza zakresem (minimalny początek w sektorach: %lu)

en: Partition %u doesn't end on cylinder boundary.
pl: Partycja %u nie kończy się na granicy cylindra.

en: Partition %u ends before it starts.
pl: Partycja %u kończy się przed początkiem.

en: Partition %u is too big for the disk.
pl: Partycja %u jest zbyt duża dla tego dysku.

en: Partition %u overlaps with others in sectors %u-%u.
pl: Partycja %u zachodzi na inne w sektorach %u-%u.

en: Partition %u overlaps with partition %u.
pl: Partycja %u zachodzi na partycję %u.

en: Partition %zd: has invalid starting sector 0.
pl: Partycja %zd ma niepoprawny sektor początkowy 0.

en: Partition %zu does not exist yet!
pl: Partycja %zu jeszcze nie istnieje!

en: Partition %zu does not start on physical sector boundary.
pl: Partycja %zu nie zaczyna się na granicy sektora fizycznego.

en: Partition %zu has an unspecified range.
pl: Partycja %zu ma nieokreślony zakres.

en: Partition %zu has been deleted.
pl: Partycja %zu została usunięta.

en: Partition %zu has been resized.
pl: Zmieniono rozmiar partycji %zu.

en: Partition %zu is already defined.  Delete it before re-adding it.
pl: Partycja %zu jest już zdefiniowana. Należy ją usunąć przed ponownym dodaniem.

en: Partition %zu resized.
pl: Zmieniono rozmiar partycji %zu.

en: Partition %zu: LBA sector %u disagrees with C/H/S calculated sector %u
pl: Partycja %zu: sektor LBUA %u nie zgadza się wyliczonym z C/H/S %u

en: Partition %zu: bad start-of-data.
pl: Partycja %zu: błędny początek danych.

en: Partition %zu: contains sector 0
pl: Partycja %zu: zawiera sektor 0

en: Partition %zu: cylinder %d greater than maximum %ju
pl: Partycja %zu: cylinder %d większy niż maksymalny %ju

en: Partition %zu: different physical/logical beginnings (non-Linux?): phys=(%d, %d, %d), logical=(%d, %d, %d)
pl: Partycja %zu: różne początki fizyczny i logiczny (nie jest linuksowa?): fiz=(%d, %d, %d), log=(%d, %d, %d)

en: Partition %zu: different physical/logical endings: phys=(%d, %d, %d), logical=(%d, %d, %d)
pl: Partycja %zu: różne końce fizyczny i logiczny: fiz=(%d, %d, %d), log=(%d, %d, %d)

en: Partition %zu: does not end on cylinder boundary.
pl: Partycja %zu: nie kończy się na granicy cylindra.

en: Partition %zu: empty.
pl: Partycja %zu: jest pusta.

en: Partition %zu: head %d greater than maximum %d
pl: Partycja %zu: głowica %d większa niż maksymalna %d

en: Partition %zu: is an extended partition.
pl: Partycja %zu: jest partycją rozszerzoną.

en: Partition %zu: no data area.
pl: Partycja %zu: nie ma obszaru danych.

en: Partition %zu: overlaps partition %zu.
pl: Partycja %zu: zachodzi na partycję %zu.

en: Partition %zu: sector %d greater than maximum %ju
pl: Partycja %zu: sektor %d większy niż maksymalny %ju

en: Partition 11 should cover the entire disk.
pl: Partycja 11 powinna pokrywać cały dysk.

en: Partition UUID changed from %s to %s.
pl: UUID partycji zmieniony z %s na %s.

en: Partition UUID:
pl: UUID partycji:

en: Partition entries ending LBA
pl: LBA kończone wpisów partycji

en: Partition entries starting LBA
pl: LBA początkowe wpisów partycji

en: Partition name changed from '%s' to '%.*s'.
pl: Nazwa partycji zmieniona z '%s' na '%.*s'.

en: Partition name:
pl: Nazwa partycji:

en: Partition number
pl: Numer partycji

en: Partition overlap on the disk.
pl: Na dysku partycje zachodzą na siebie.

en: Partition size:
pl: Rozmiar partycji:

en: Partition table entries are not in disk order.
pl: Wpisy w tablicy partycji nie są w tej kolejności, co na dysku.

en: Partition table length changed from %u to %u.
pl: Długość tablicy partycji zmieniła się z %u na %u.

en: Partition type
pl: Typ partycji

en: Partition type (type L to list all types):
pl: Typ partycji (L wyświetla listę wszystkich typów):

en: Partition type or alias (type L to list all):
pl: Typ partycji lub alias (L wyświetla listę wszystkich):

en: Partition type:
pl: Typ partycji:

en: PartitionMagic recovery
pl: PartitionMagic - odtworzeniowa

en: Partitions %d and %d overlap by %d sector. | Partitions %d and %d overlap by %d sectors.
pl[0]: Partycje %d i %d zachodzą na siebie %d sektorem.
pl[1]: Partycje %d i %d zachodzą na siebie %d sektorami.
pl[2]: Partycje %d i %d zachodzą na siebie %d sektorami.

en: Partitions order fixed.
pl: Poprawiono kolejność partycji.

en: Password changed
pl: Hasło zmienione

en: Password encryption method
pl: Metoda szyfrowania hasła

en: Password expiration
pl: Wygaśnięcie hasła

en: Password expiration warn interval
pl: Przedział ostrzeżenia o wygaśnięciu hasła

en: Password incorrect
pl: Niepoprawne hasło

en: Password is locked
pl: Hasło jest zablokowane

en: Password not required (empty)
pl: Hasło nie jest wymagane (puste)

en: Password:
pl: Hasło:

en: Pattern not found
pl: Nie znaleziono wzorca

en: Pending (process)
pl: Oczekiwany (proces)

en: Pending (thread)
pl: Oczekiwany (wątek)

en: Permissions
pl: Uprawnienia

en: Permitted capabilities:
pl: Dozwolone zdolności:

en: Physical chips:
pl: Fizyczne układy:

en: Physical cores/chip:
pl: Fizyczne rdzenie/układ:

en: Physical cylinders
pl: Cylindry fizyczne

en: Physical sockets:
pl: Fizyczne gniazda:

en: Plan 9 partition
pl: Partycja Plan 9

en: Play back terminal typescripts, using timing information.
pl: Odtworzenie skryptu sesji terminalowej z użyciem informacji o czasie.

en: Please, specify size.
pl: Proszę podać rozmiar.

en: Policy options:
pl: Opcje polityki:

en: Politely refuse a login.
pl: Grzeczne odmówienie logowania.

en: Power bad/power fault
pl: Awaria zasilania

en: Power over voltage
pl: Nadmierne napięcie zasilania

en: PowerPC PReP boot
pl: Rozruchowa PowerPC PReP

en: Pre-timeout governor:
pl: Zarządca wczesnego limitu czasu:

en: Pre-timeout has been set to %d second.
     | Pre-timeout has been set to %d seconds.
pl[0]: Wczesny limit czasu został ustawiony na %d sekundę.
pl[1]: Wczesny limit czasu został ustawiony na %d sekundy.
pl[2]: Wczesny limit czasu został ustawiony na %d sekund.

en: Pre-timeout:
pl: Wstępny limit czasu:

en: Preallocate space to, or deallocate space from a file.
pl: Przydzielenie miejsca lub zwolnienie miejsca z pliku.

en: Predicted RTC: %ld
pl: Przewidywany RTC: %ld

en: Predicted RTC: %lld
pl: Przewidywany RTC: %lld

en: Press Enter for login:
pl: Proszę nacisnąć Enter w celu zalogowania:

en: Press Enter for system maintenance
pl: Proszę nacisnąć Enter w celu naprawy systemu

en: Press a key to continue.
pl: Proszę nacisnąć klawisz, aby kontynuować.

en: Pretimeout (in seconds)
pl: Wczesny limit czasu (w sekundach)

en: Primary and backup header mismatch.
pl: Niezgodność głównego i zapasowego nagłówka.

en: Primary group
pl: Grupa podstawowa

en: Primary partition not available.
pl: Partycja główna nie jest dostępna.

en: Print help screen
pl: Wyświetlenie ekranu pomocy

en: QNX4.x 2nd part
pl: QNX4.x part. 2.

en: QNX4.x 3rd part
pl: QNX4.x part. 3.

en: QNX6 file system
pl: System plików QNX6

en: Quit
pl: Zakończ

en: Quit program without writing changes
pl: Zakończenie programu bez zapisu zmian

en: RE error:
pl: Błąd wyrażenia regularnego:

en: RO    RA   SSZ   BSZ        StartSec            Size   Device
pl: RO    RA   SSZ   BSZ        SektorPocz         Rozmiar Urządzenie

en: RO open files
pl: pliki otwarte RO

en: RO shared mappings
pl: odwzorowania współdzielone RO

en: ROM image
pl: obraz ROM

en: ROM image map
pl: Mapa obrazu ROM

en: ROM image write failed (%zd %zd)
pl: błąd zapisu obrazu ROM (%zd %zd)

en: ROOT LOGIN ON %s
pl: LOGOWANIE NA ROOTA NA %s

en: ROOT LOGIN ON %s FROM %s
pl: LOGOWANIE NA ROOTA NA %s Z %s

en: RTC read returned an invalid value.
pl: Odczyt RTC zwrócił błędną wartość.

en: RTC type: '%s'
pl: Typ RTC: '%s'

en: Raw device '%s' is not a character dev
pl: Urządzenie surowe '%s' nie jest urządzeniem znakowym

en: Re-reading the partition table failed.
pl: Ponowny odczyt tablicy partycji nie powiódł się.

en: Read error from %s file
pl: Błąd odczytu z pliku %s

en: Read error: bad block in file '%s'
pl: Błąd odczytu: wadliwy blok w pliku '%s'

en: Read error: unable to seek to block in file '%s'
pl: Błąd odczytu: nie udało się ustawić na blok w pliku '%s'

en: Read one line.
pl: Odczyt jednej linii.

en: Read:
pl: Odczyt:

en: Reduce or enlarge the current partition
pl: Zmniejszenie lub powiększenie bieżącej partycji

en: Reflinking failed, fallback to hardlinking
pl: Lekkie dowiązanie (reflink) nie powiodło się, używanie dowiązań zwykłych

en: Remaining %ju unallocated %ld-byte sectors.
pl: Pozostało %ju nieprzydzielonych sektorów %ld-bajtowych.

en: Remove block
pl: Usunąć blok

en: Remove certain IPC resources.
pl: Usuwanie zasobów IPC.

en: Rename files.
pl: Zmiana nazw plików.

en: Report sum of zone capacities for the given device
pl: Raport sumy pojemności stref dla danego urządzenia

en: Report zone information about the given device
pl: Raport informacji o strefach dotyczących podanego urządzenia

en: Reset a range of zones.
pl: Reset przedziału stref.

en: Reset due to CPU overheat
pl: Reset z powodu przegrzania CPU

en: Resetting fdisk!
pl: Resetowanie fdiska!

en: Resize
pl: Zmiana rozmiaru

en: Resource
pl: Zasób

en: Resource ID
pl: ID zasobu

en: Resource description
pl: Opis zasobu

en: Resource key
pl: Klucz zasobu

en: Resource name
pl: Nazwa zasobu

en: Resource options:
pl: Opcje zasobu:

en: Reverse lines characterwise.
pl: Odwracanie linii znak po znaku.

en: Right Arrow  Move cursor to the next menu item
pl: Prawo        Przesunięcie kursora na następną pozycję menu

en: Rotation speed (rpm)
pl: Prędkość obrotowa (rpm)

en: Rpm
pl: Obr./min

en: Run <command> with the effective user ID and group ID of <user>.  If -u is
    not given, fall back to su(1)-compatible semantics and execute standard shell.
    The options -c, -f, -l, and -s are mutually exclusive with -u.
pl: Uruchomienie <polecenia> z efektywnym identyfikatorem i grupą <użytkownika>.
    Jeśli nie podano -u, następuje przejście do semantyki zgodnej z su(1)
    i wywołanie standardowej powłoki.
    Opcje -c, -f, -l i -s wykluczają się z -u.

en: Run a program in a new process group.
pl: Uruchomienie programu w nowej grupie procesów.

en: Run a program in a new session.
pl: Uruchomienie programu w nowej sesji.

en: Run a program with different privilege settings.
pl: Uruchomienie programu z innymi ustawieniami uprawnień.

en: Run a program with namespaces of other processes.
pl: Uruchomienie programu z przestrzeniami nazw innych procesów.

en: Run a program with some namespaces unshared from the parent.
pl: Uruchomienie programu z częścią przestrzeni nazw oddzielonych od rodzica.

en: Run zone command on the given block device.
pl: Uruchomienie polecenia strefowego na podanym urządzeniu blokowym.

en: Running processes
pl: Uruchomione procesy

en: SCHED_DEADLINE is unsupported
pl: SCHED_DEADLINE nie jest obsługiwane

en: SCHED_OTHER and SCHED_BATCH
pl: SCHED_OTHER i SCHED_BATCH

en: SCHED_OTHER and SCHED_DEADLINE
pl: SCHED_OTHER i SCHED_DEADLINE

en: SCHED_OTHER, SCHED_BATCH and SCHED_DEADLINE
pl: SCHED_OTHER, SCHED_BATCH i SCHED_DEADLINE

en: SCSI eject failed
pl: wysunięcie przy użyciu poleceń SCSI nie powiodło się

en: SCSI eject succeeded
pl: wysunięcie przy użyciu poleceń SCSI powiodło się

en: SELinux is not running
pl: SELinux nie jest włączony

en: SELinux label
pl: Etykieta SELinuksa

en: SGI info created on second sector.
pl: Informacje SGI utworzone w drugim sektorze.

en: Sampling_step: %u
pl: Krok próbkowania: %u

en: Save & Exit
pl: Zapis i zakończenie

en: Saved:
pl: Oszczędzono:

en: Scanning [device/inode/links]:
pl: Skanowanie [urządzenie/i-węzeł/dowiązania]:

en: Scheduling options:
pl: Opcje szeregowania:

en: Script
pl: Skrypt

en: Script done.
pl: Skrypt wykonany.

en: Script header accepted.
pl: Nagłówek skryptu przyjęty.

en: Script started
pl: Skrypt uruchomiony

en: Script started on %s [
pl: Skrypt uruchomiony %s [

en: Script successfully applied.
pl: Skrypt został poprawnie naniesiony.

en: Script successfully saved.
pl: Skrypt został poprawnie zapisany.

en: Script terminated, max output files size %llu exceeded.
pl: Skrypt zakończony, przekroczono maksymalny rozmiar plików wyjściowych %llu.

en: Script terminated, max output files size %lu exceeded.
pl: Skrypt zakończony, przekroczono maksymalny rozmiar plików wyjściowych %lu.

en: Scroll Lock on
pl: Scroll Lock włączony

en: Seccomp non-functional
pl: Seccomp nie działa

en: Sector %d is already allocated
pl: Sektor %d jest już przydzielony

en: Sector %ju already used.
pl: Sektor %ju jest już w użyciu.

en: Sector %ju is already allocated.
pl: Sektor %ju jest już przydzielony.

en: Sector size (logical/physical): %lu bytes / %lu bytes
pl: Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: %lu / %lu

en: Sectors
pl: Sektory

en: Sectors/Cylinder
pl: Sektorów/cylinder

en: Sectors/track
pl: Sektorów/ścieżkę

en: Securebits:
pl: Bity bezpieczeństwa:

en: See the specific fsck.* commands for available fs-options.
pl: Informacje o opcjach-fs można znaleźć w konkretnych fsck.*

en: Segment size
pl: Rozmiar segmentu

en: Select (default %c):
pl: Wybór (domyślnie %c):

en: Select a type to create a new label, press 'L' to load script file, 'Q' quits.
pl: Proszę wybrać typ, aby utworzyć nową etykietę, nacisnąć 'L', aby wczytać plik skryptu lub 'Q' by wyjść.

en: Select label type
pl: Proszę wybrać typ etykiety

en: Select partition type
pl: Proszę wybrać typ partycji

en: Selected partition %ju
pl: Wybrano partycję %ju

en: Selinux context
pl: Kontekst SELinuksa

en: Semaphore id: %d
pl: Identyfikator semafora: %d

en: Semaphore max value
pl: Maksymalna wartość semafora

en: Semaphore value
pl: Wartość semafora

en: Semaphores
pl: Semaforów

en: Send a message to another user.
pl: Wysłanie komunikatu do innego użytkownika.

en: Set
pl: Ustawić

en: Set a particular size or range of memory online or offline.
pl: Ustawienie określonego rozmiaru lub przedziału pamięci jako aktywnej lub nieaktywnej.

en: Set a range of zones to Full.
pl: Ustawienie przedziału stref na pełny.

en: Set i_nlinks to count
pl: Ustawienie i_nlinks na liczbę obliczoną

en: Set or examine pipe buffer sizes and optionally execute command.
pl: Ustawienie lub sprawdzenie rozmiarów buforów potoków i opcjonalnie wykonanie polecenia.

en: Set policy:
     chrt [options] <priority> <command> [<arg>...]
     chrt [options] --pid <priority> <pid>
pl: Ustawianie polityki:
      chrt [opcje] <priorytet> <polecenie> [<arg>...]]
      chrt [opcje] --pid <priorytet> <pid>

en: Set the attributes of a terminal.
pl: Ustawienie atrybutów terminala.

en: Set the function of the Ctrl-Alt-Del combination.
pl: Ustawienie funkcji kombinacji klawiszy Ctrl-Alt-Del.

en: Set timeout (in seconds)
pl: Ustawienie limitu czasu (w sekundach)

en: Set up a Linux swap area.
pl: Tworzenie linuksowego obszaru wymiany.

en: Set up and control loop devices.
pl: Konfiguracja i sterowanie urządzeniami loopback.

en: Set up and control zram devices.
pl: Konfiguracja i sterowanie urządzeniami zram.

en: Set various parameters for the line printer.
pl: Ustawianie różnych parametrów drukarki liniowej.

en: Setting Hardware Clock to %.2d:%.2d:%.2d = %ld seconds since 1969
pl: Ustawianie zegara sprzętowego na %.2d:%.2d:%.2d = %ld sekund od 1969

en: Setting Hardware Clock to %.2d:%.2d:%.2d = %lld seconds since 1969
pl: Ustawianie zegara sprzętowego na %.2d:%.2d:%.2d = %lld sekund od 1969

en: Setting up swapspace version %d, size = %s (%llu bytes)
pl: Tworzenie obszaru wymiany w wersji %d, rozmiar = %s (bajtów: %llu)

en: Setting up swapspace version %d, size = %s (%lu bytes)
pl: Tworzenie obszaru wymiany w wersji %d, rozmiar = %s (bajtów: %lu)

en: Shared memory id: %d
pl: Identyfikator pamięci dzielonej: %d

en: Shared memory pages
pl: Strony pamięci dzielonej

en: Shared memory segments
pl: Segmenty pamięci dzielonej

en: Shell
pl: Powłoka

en: Shell *NOT* changed.  Try again later.
pl: Powłoka *NIE* została zmieniona. Proszę spróbować później.

en: Shell changed.
pl: Powłoka zmieniona.

en: Shell not changed.
pl: Powłoka nie została zmieniona.

en: Show a listing of last logged in users.
pl: Wyświetlenie listy ostatnio logujących się użytkowników.

en: Show information on IPC facilities.
pl: Wyświetlanie informacji o zasobach IPC.

en: Show or change the CPU affinity of a process.
pl: Odczyt lub zmiana przywiązania procesora do procesu.

en: Show or change the I/O-scheduling class and priority of a process.
pl: Odczyt lub zmiana klasy i priorytety szeregowania we/wy procesu.

en: Show or change the real-time scheduling attributes of a process.
pl: Odczyt lub zmiana atrybutów szeregowania czasu rzeczywistego procesu.

en: Show or change the resource limits of a process.
pl: Wyświetlanie lub zmiana limitów zasobów procesu.

en: Show or change the utilization clamping attributes.
pl: Odczyt lub zmiana atrybutów blokowania obciążenia.

en: Show the length of an ISO-9660 filesystem.
pl: Wyświetlenie długości systemu plików ISO-9660.

en: Show the status of the hardware watchdog.
pl: Wyświetlanie stanu watchdoga sprzętowego.

en: Single
pl: Jedno

en: Single-user login.
pl: Logowanie w trybie jednego użytkownika.

en: Size
pl: Rozmiar

en: Size must be aligned to memory block size (%s)
pl: Rozmiar musi być wyrównany do rozmiaru bloku pamięci (%s)

en: Size: %s, %llu bytes, %ju sectors
pl: Rozmiar: %s, bajtów: %llu, sektorów: %ju

en: Size: %s, %lu bytes, %ju sectors
pl: Rozmiar: %s, bajtów: %lu, sektorów: %ju

en: Skipped (already reflink) %s
pl: Pominięto (jest już lekkim dowiązaniem) %s

en: Skipped (attributes mismatch) %s
pl: Pominięto (niezgodność atrybutów) %s

en: Skipped (content mismatch) %s
pl: Pominięto (niezgodność zawartości) %s

en: Skipped (excluded subtree) %s
pl: Pominięto (wykluczone poddrzewo) %s

en: Skipped (excluded) %s
pl: Pominięto (wykluczono) %s

en: Skipped (greater than configured size) %s
pl: Pominięto (większy niż skonfigurowany rozmiar) %s

en: Skipped (smaller than configured size) %s
pl: Pominięto (mniejszy niż skonfigurowany rozmiar) %s

en: Skipped (specified more than once) %s
pl: Pominięto (podano więcej niż raz) %s

en: Skipped reflinks:
pl: Pominięto lekkich dowiązań:

en: Skipping existing file: `%s'
pl: Pomijanie istniejącego pliku: `%s'

en: Skipping existing link: `%s' -> `%s'
pl: Pomijanie istniejącego dowiązania: `%s' -> `%s'

en: Slice
pl: Plaster

en: Socket(s) per book:
pl: Gniazd na tom:

en: Socket(s):
pl: Gniazd:

en: Solaris /usr & Apple ZFS
pl: Solaris /usr / Apple ZFS

en: Solaris backup
pl: Solaris - zapasowa

en: Solaris boot
pl: Solaris - rozruchowa

en: Solaris reserved 1
pl: Solaris - zarezerwowana 1

en: Solaris reserved 2
pl: Solaris - zarezerwowana 2

en: Solaris reserved 3
pl: Solaris - zarezerwowana 3

en: Solaris reserved 4
pl: Solaris - zarezerwowana 4

en: Solaris reserved 5
pl: Solaris - zarezerwowana 5

en: Solaris root
pl: Solaris - główna

en: Solaris swap
pl: Solaris - wymiany

en: Sony boot partition
pl: Partycja rozruchowa Sony

en: Sorry, only for non-empty partitions you can change the tag.
pl: Niestety znacznik można zmieniać tylko dla niepustych partycji.

en: Sort
pl: Sortuj

en: Source:
pl: Źródło:

en: Start
pl: Początek

en: Start address and (end address + 1) must be aligned to memory block size (%s)
pl: Adres początkowy i (adres końcowy + 1) muszą być wyrównane do rozmiaru bloku pamięci (%s)

en: Start sector %ju out of range.
pl: Sektor początkowy %ju spoza zakresu.

en: Start-C/H/S
pl: Początek-C/H/S

en: Status
pl: Stan

en: Stepping:
pl: Wersja:

en: Success, no errors or warnings detected
pl: Sukces, nie wykryto błędów ani ostrzeżeń

en: Successfully set horizontal dispatching mode
pl: Ustawiono poziomy tryb przekazywania

en: Successfully set vertical dispatching mode
pl: Ustawiono pionowy tryb przekazywania

en: Summary:
pl: Podsumowanie:

en: Super block: %zd bytes
pl: Superblock: %zd bajtów

en: Supplementary group IDs
pl: ID grup dodatkowych

en: Supplementary groups
pl: Grupy dodatkowe

en: Supplementary groups:
pl: Grupy dodatkowe:

en: Supports magic close char
pl: Obsługa znaku magic-close

en: Suspend access to a filesystem.
pl: Wstrzymanie dostępu do systemu plików.

en: Switch to another filesystem as the root of the mount tree.
pl: Zmiana na inny system plików jako korzeń drzewa montowania.

en: Switching on %s.
pl: Włączanie %s.

en: Syncing disks.
pl: Synchronizacja dysków.

en: System Time: %ld.%06ld
pl: Czas systemowy: %ld.%06ld

en: System Time: %lld.%06lld
pl: Czas systemowy: %lld.%06lld

en: System util_clamp: min: %u max: %u
pl: Systemowe util_clamp: min: %u max: %u

en: System-wide limit
pl: Limit systemowy

en: TIOCGWINSZ ioctl failed: %m
pl: ioctl TIOCGWINSZ nie powiódł się: %m

en: TIOCSCTTY failed: %m
pl: TIOCSCTTY nie powiodło się: %m

en: TIOCSWINSZ ioctl failed: %m
pl: ioctl TIOCSWINSZ nie powiódł się: %m

en: TOO MANY LOGIN TRIES (%u) FROM %s FOR %s, %s
pl: ZBYT DUŻO PRÓB LOGOWANIA (%u) Z %s NA KONTO %s, %s

en: Target date:   %ld
pl: Data docelowa: %ld

en: Target date:   %lld
pl: Data docelowa: %lld

en: Tell the kernel about the existence of a specified partition.
pl: Powiadomienie jądra o istnieniu podanej partycji.

en: Tell the kernel about the new size of a partition.
pl: Powiadomienie jądra o nowym rozmiarze partycji.

en: Tell the kernel about the presence and numbering of partitions.
pl: Powiadomienie jądra o obecności i numeracji partycji.

en: Tell the kernel to forget about a specified partition.
pl: Powiadomienie jądra, aby zapomniało o podanej partycji.

en: Test mode: nothing was changed.
pl: Tryb testowy: nic nie zostało zmienione.

en: The %s flag on partition %zu is disabled now.
pl: Flaga %s dla partycji %zu jest teraz wyłączona.

en: The %s flag on partition %zu is enabled now.
pl: Flaga %s dla partycji %zu jest teraz włączona.

en: The --backup option is meaningless in this context
pl: Opcja --backup nie ma znaczenia w tym kontekście

en: The GUID specific bit %d on partition %zu is disabled now.
pl: Specyficzny dla GUID-a bit %d dla partycji %zu jest teraz wyłączony.

en: The GUID specific bit %d on partition %zu is enabled now.
pl: Specyficzny dla GUID-a bit %d dla partycji %zu jest teraz włączony.

en: The RTC epoch is set to %lu.
pl: Epoka RTC ustawiona na %lu.

en: The RTC parameter 0x%jx is set to 0x%jx.
pl: Parametr RTC 0x%jx ustawiony na 0x%jx.

en: The attributes on partition %zu changed to 0x%016llx.
pl: Atrybuty partycji %zu zmieniono na 0x%016llx.

en: The attributes on partition %zu changed to 0x%016lx.
pl: Atrybuty partycji %zu zmieniono na 0x%016lx.

en: The backup GPT table is corrupt, but the primary appears OK, so that will be used.
pl: Zapasowa tablica GPT jest uszkodzona, ale główna wygląda dobrze, więc zostanie użyta główna.

en: The backup GPT table is not on the end of the device.
pl: Zapasowa tablica GPT nie jest na końcu urządzenia.

en: The backup GPT table is not on the end of the device. This problem will be corrected by write.
pl: Zapasowa tablica GPT nie jest na końcu urządzenia. Ten problem zostanie naprawiony przy zapisie.

en: The boot partition does not exist.
pl: Partycja rozruchowa nie istnieje.

en: The bootable flag on partition %zu is disabled now.
pl: Flaga rozruchu dla partycji %zu jest teraz wyłączona.

en: The bootable flag on partition %zu is enabled now.
pl: Flaga rozruchu dla partycji %zu jest teraz włączona.

en: The bootstrap file %s successfully loaded.
pl: Plik rozruchowy %s odczytany poprawnie.

en: The current boot file is: %s
pl: Bieżący plik rozruchowy to: %s

en: The current in-memory partition table will be dumped to the file.
pl: Bieżąca tablica partycji z pamięci zostanie zrzucona do pliku.

en: The default behavior is to run a new command:
        %1$s 03 sshd -b 1024
    You can retrieve the mask of an existing task:
        %1$s -p 700
    Or set it:
        %1$s -p 03 700
    List format uses a comma-separated list instead of a mask:
        %1$s -pc 0,3,7-11 700
    Ranges in list format can take a stride argument:
        e.g. 0-31:2 is equivalent to mask 0x55555555
pl: Domyślne zachowanie to uruchomienie nowego polecenia:
        %1$s 03 sshd -b 1024
    Można też uzyskać maskę dla istniejącego zadania:
        %1$s -p 700
    Lub ustawić ją:
        %1$s -p 03 700
    Można użyć formatu listy oddzielonej przecinkami zamiast maski:
        %1$s -pc 0,3,7-11 700
    Przedziały w formacie listy mogą mieć argument kroku:
        np. 0-31:2 odpowiada masce 0x55555555

en: The default device is %s.
pl: Urządzenie domyślne to %s.

en: The device %s does not contain BSD disklabel.
pl: Urządzenie %s nie zawiera etykiety dysku BSD.

en: The device contains '%s' signature and it may be removed by a write command. See sfdisk(8) man page and --wipe option for more details.
pl: Urządzenie zawiera sygnaturę '%s', która może zostać usunięta przez polecenie zapisu. Więcej na stronie podręcznika sfdisk(8), przy opcji --wipe.

en: The device contains '%s' signature and it may remain on the device. It is recommended to wipe the device with wipefs(8) or fdisk --wipe, in order to avoid possible collisions.
pl: Urządzenie zawiera sygnaturę '%s', która może pozostać na urządzeniu. Zaleca się wymazać urządzenie przy użyciu wipefs(8) lub fdisk --wipe, aby uniknąć możliwych kolizji.

en: The device contains '%s' signature and it may remain on the device. It is recommended to wipe the device with wipefs(8) or sfdisk --wipe, in order to avoid possible collisions.
pl: Urządzenie zawiera sygnaturę '%s', która może pozostać na urządzeniu. Zaleca się wymazać urządzenie przy użyciu wipefs(8) lub sfdisk --wipe, aby uniknąć możliwych kolizji.

en: The device contains '%s' signature and it will be removed by a write command. See fdisk(8) man page and --wipe option for more details.
pl: Urządzenie już zawiera sygnaturę '%s', zostanie ona usunięta przez polecenie zapisu. Szczegóły na stronie podręcznika fdisk(8) przy opcji --wipe.

en: The device contains hybrid MBR -- writing GPT only.
pl: Urządzenie zawiera hybrydowy MBR - zapis tylko GPT.

en: The device presents a logical sector size that is smaller than the physical sector size. Aligning to a physical sector (or optimal I/O) size boundary is recommended, or performance may be impacted.
pl: Urządzenie przedstawia logiczny rozmiar sektora mniejszy od rozmiaru fizycznego. Zaleca się wyrównanie do granicy sektora fizycznego (lub optymalnego dla we/wy), w przeciwnym wypadku może to wpłynąć na wydajność.

en: The device properties (sector size and geometry) should be used with one specified device only.
pl: Właściwości urządzenia (rozmiar sektora i geometria) powinny być używane tylko z jednym określonym urządzeniem.

en: The directory '%s' contains a bad inode number for file '%.*s'.
pl: Katalog '%s' zawiera błędny numer i-węzła dla pliku '%.*s'.

en: The end of the partition oversteps LastUsableLBA.
pl: Koniec partycji przekracza LastUsableLBA.

en: The entire disk is already covered with partitions.
pl: Cały dysk jest już pokryty partycjami.

en: The entire disk partition should start at block 0, not at block %d.
pl: Partycja całego dysku powinna zaczynać się od bloku 0, a nie bloku %d.

en: The file `%s' has mode %05o
pl: Plik `%s' ma tryb %05o

en: The first usable GPT sector is %ju, but %ju is requested.
pl: Pierwszy używalny sektor GPT to %ju, ale żądano %ju.

en: The kernel still uses the old partitions. The new table will be used at the next reboot.
pl: Jądro nadal używa starej tablicy partycji. Nowa tablica będzie używana po następnym restarcie systemu.

en: The kernel still uses the old table. The new table will be used at the next reboot or after you run partprobe(8) or partx(8).
pl: Jądro nadal używa starej tablicy. Nowa tablica będzie używana po następnym restarcie systemu albo po uruchomieniu partprobe(8) lub partx(8).

en: The last usable GPT sector is %ju, but %ju is requested.
pl: Ostatni używalny sektor GPT to %ju, ale żądano %ju.

en: The lookup option requires a search type specified using -t
pl: Opcja wyszukiwania wymaga określenia typu wyszukiwania przy użyciu -t

en: The low-level probing mode does not support 'list' output format
pl: Niskopoziomowy tryb sprawdzania nie obsługuje formatu wyjścia 'list'

en: The low-level probing mode requires a device
pl: Niskopoziomowy tryb sprawdzania wymaga urządzenia

en: The maximal number of partitions is %zu (default is %zu).
pl: Maksymalna liczba partycji to %zu (domyślna to %zu).

en: The maximum number of partitions has been created.
pl: Utworzono już maksymalną liczbę partycji.

en: The new beginning of the partition overlaps the disk label area. Be very careful when using the partition. You can lose all your partitions on the disk.
pl: Nowy początek partycji zachodzi na obszar etykiety dysku. Wymagana ostrożność przy używaniu partycji, można stracić z dysku wszystkie partycje.

en: The number of the partition has to be smaller than %zu.
pl: Numer partycji musi być mniejszy niż %zu.

en: The partition entry size is zero.
pl: Zerowy rozmiar wpisu partycji.

en: The partition table has been altered.
pl: Tablica partycji została zmodyfikowana.

en: The partition table is unchanged (--no-act).
pl: Tablica partycji nie została zmieniona (--no-act).

en: The primary GPT table is corrupt, but the backup appears OK, so that will be used.
pl: Główna tablica GPT jest uszkodzona, ale zapasowa wygląda dobrze, więc zostanie użyta zapasowa.

en: The script and device sector size differ; the sizes will be recalculated to match the device.
pl: Rozmiary sektora skryptu i urządzenia są różne; rozmiary będą przeliczone, aby pasowały do urządzenia.

en: The script file will be applied to in-memory partition table.
pl: Plik skryptu zostanie naniesiony na tablicę partycji w pamięci.

en: The signature will be removed by a write command.
pl: Ta sygnatura będzie usunięta przy poleceniu zapisu.

en: The size of this disk is %s (%ju bytes). DOS partition table format cannot be used on drives for volumes larger than %lu bytes for %lu-byte sectors. Use GUID partition table format (GPT).
pl: Rozmiar tego dysku to %s (%ju bajtów). DOS-owy format tablicy partycji nie może być używany dla dysków na wolumenach większych niż %lu bajtów dla %lu-bajtowych sektorów. Należy użyć formatu tablicy partycji GUID (GPT).

en: The start of the partition understeps FirstUsableLBA.
pl: Początek partycji jest poniżej FirstUsableLBA.

en: The swap partition does not exist.
pl: Partycja wymiany nie istnieje.

en: The swap partition has no swap type.
pl: Partycja wymiany nie jest typu swap.

en: The type of partition %zu is unchanged.
pl: Typ partycji %zu nie został zmieniony.

en: There is no *BSD partition on %s.
pl: Na %s nie ma partycji *BSD.

en: This account is currently not available.
pl: To konto jest aktualnie niedostępne.

en: This disk is currently in use - repartitioning is probably a bad idea.
    It's recommended to umount all file systems, and swapoff all swap
    partitions on this disk.
pl: Ten dysk jest aktualnie używany - repartycjonowanie jest raczej złym pomysłem.
    Zalecane jest, aby odmontować wszystkie systemy plików oraz wyłączyć partycje
    wymiany z tego dysku.

en: This disk is currently in use - repartitioning is probably a bad idea.
    Umount all file systems, and swapoff all swap partitions on this disk.
    Use the --no-reread flag to suppress this check.
pl: Ten dysk jest aktualnie używany - repartycjonowanie jest raczej złym pomysłem.
    Proszę odmontować wszystkie systemy plików oraz wyłączyć partycje wymiany
    z tego dysku.
    Aby pominąć ten test, można użyć flagi --no-reread.

en: This is cfdisk, a curses-based disk partitioning program.
pl: To jest cfdisk - oparty na curses program do partycjonowania dysku.

en: This is destructive operation, data will be lost! Use the -f option to override.
pl: Ta operacja jest destrukcyjna, wszystkie dane zostaną utracone! Opcja -f pozwala wymusić.

en: This system does not support memory blocks
pl: Ten system nie obsługuje bloków pamięci

en: This system does not support rescanning of CPUs
pl: Ten system nie obsługuje ponownego przeszukiwania CPU

en: This system does not support setting the dispatching mode of CPUs
pl: Ten system nie obsługuje ustawiania trybu przekazywania CPU

en: Thread(s) per core:
pl: Wątków na rdzeń:

en: Time clocks utility.
pl: Narzędzie do obsługi zegarów czasu rzeczywistego.

en: Time of last action
pl: Czas ostatniej akcji

en: Time of last msg received
pl: Czas odebrania ostatniego komunikatu

en: Time of last msg sent
pl: Czas wysłania ostatniego komunikatu

en: Time of the last change
pl: Czas ostatniej zmiany

en: Time of the last operation
pl: Czas ostatniej operacji

en: Time read from Hardware Clock: %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d
pl: Czas odczytany z zegara sprzętowego: %4d-%.2d-%.2d %.2d:%.2d:%.2d

en: Time since last adjustment is %ld second
     | Time since last adjustment is %<PRId64> seconds
pl[0]: Czas od ostatniej korekty to %ld sekunda
pl[1]: Czas od ostatniej korekty to %ld sekundy
pl[2]: Czas od ostatniej korekty to %ld sekund

en: Time since last adjustment is %lld second
     | Time since last adjustment is %<PRId64> seconds
pl[0]: Czas od ostatniej korekty to %lld sekunda
pl[1]: Czas od ostatniej korekty to %lld sekundy
pl[2]: Czas od ostatniej korekty to %lld sekund

en: Timed out
pl: Upłynął limit czasu

en: Timed out waiting for time change.
pl: Przekroczono limit czasu oczekiwania na zmianę czasu.

en: Timeleft:
pl: Pozostały czas:

en: Timeout expired
pl: Upłynął limit czasu

en: Timeout has been set to %d second.
     | Timeout has been set to %d seconds.
pl[0]: Limit czasu został ustawiony na %d sekundę.
pl[1]: Limit czasu został ustawiony na %d sekundy.
pl[2]: Limit czasu został ustawiony na %d sekund.

en: Timeout:
pl: Limit czasu:

en: To create more partitions, first replace a primary with an extended partition.
pl: Aby utworzyć więcej partycji, należy najpierw zamienić jedną partycję główną na rozszerzoną.

en: Toggle bootable flag of the current partition
pl: Przełączenie flagi rozruchu dla bieżącej partycji

en: Too many tags specified
pl: Podano zbyt dużo znaczników

en: Tool for enabling and disabling wireless devices.
pl: Narzędzie do włączania i wyłączania urządzeń bezprzewodowych.

en: Total allocated sectors %ju greater than the maximum %ju.
pl: Całkowita liczba przydzielonych sektorów %ju jest większa niż maksymalna %ju.

en: Total number of semaphores
pl: Całkowita liczba semaforów

en: Total offline memory:
pl: Rozmiar pamięci nieaktywnej:

en: Total online memory:
pl: Rozmiar pamięci aktywnej:

en: Track-to-track seek
pl: Zmiana ścieżki

en: Tracks/Cylinder
pl: Ścieżek/cylinder

en: Trackskew
pl: Przesunięcie dla ścieżki

en: Triggered rescan of CPUs
pl: Wyzwolono ponowne przeszukanie CPU

en: Try '%s --help' for more information.
pl: '%s --help' wyświetli więcej informacji.

en: Trying to open: %s
pl: Próba otwarcia: %s

en: Trying to use '%s' for the loop device
pl: Próba użycia '%s' jako urządzenia loop

en: Type
pl: Typ

en: Type "yes" or "no", or press ESC to leave this dialog.
pl: Proszę napisać "tak" lub "nie", albo nacisnąć Esc, aby opuścić to okno.

en: Type 0 means free space to many systems. Having partitions of type 0 is probably unwise.
pl: Typ 0 dla wielu systemów oznacza wolne miejsce. Trzymanie partycji o typie 0 prawdopodobnie jest niemądre.

en: Type of area to be discarded
pl: Rodzaj obszaru do porzucenia

en: Type of partition %zu is unchanged: %s.
pl: Typ partycji %zu nie został zmieniony: %s.

en: Type-UUID
pl: Typ-UUID

en: U-Boot environment
pl: Środowisko U-Boot

en: UID of the PID
pl: UID tego PID-u

en: UUCP subsystem
pl: podsystem UUCP

en: Unable to allocate buffer for inode count
pl: Nie można przydzielić bufora dla licznika i-węzłów

en: Unable to allocate buffer for inode map
pl: Nie można przydzielić bufora dla mapy i-węzłów

en: Unable to allocate buffer for inodes
pl: Nie można przydzielić bufora dla i-węzłów

en: Unable to allocate buffer for zone count
pl: Nie można przydzielić bufora dla licznika stref

en: Unable to allocate buffer for zone map
pl: Nie można przydzielić bufora dla mapy stref

en: Unable to connect to audit system
pl: Nie można połączyć się z systemem audytu

en: Unable to read inode map
pl: Nie można odczytać mapy i-węzłów

en: Unable to read inodes
pl: Nie można odczytać i-węzłów

en: Unable to read zone map
pl: Nie można odczytać mapy stref

en: Unable to set up swap-space: unreadable
pl: Nie udało się utworzyć obszaru wymiany: nieczytelny

en: Unable to write inode map
pl: Nie można zapisać mapy i-węzłów

en: Unable to write inodes
pl: Nie można zapisać i-węzłów

en: Unable to write zone map
pl: Nie można zapisać mapy stref

en: Unassigned
pl: Bez przydziału

en: Unexpected EOF in %s file
pl: Nieoczekiwany EOF w pliku %s

en: Unexpected reply length from server %d
pl: Nieoczekiwana długość odpowiedzi od serwera %d

en: Units: %s of %d * %ld = %ld bytes
pl: Jednostki: %s, czyli %d * %ld = %ld bajtów

en: Unknown
pl: Nieznany

en: Unknown clock type %d
pl: Nieznany typ zegara %d

en: Unknown clock: %s
pl: Nieznany zegar: %s

en: Unknown command: %s
pl: Nieznane polecenie: %s

en: Unknown errno
pl: Nieznane errno

en: Unknown error in %s file
pl: Nieznany błąd w pliku %s

en: Unknown function
pl: Nieznana funkcja

en: Unknown script header '%s' -- ignore.
pl: Nieznany nagłówek skryptu '%s' - zignorowano.

en: Unknown syscall
pl: Nieznane wywołanie systemowe

en: Unknown user context
pl: Nieznany kontekst użytkownika

en: Unlocking %s.
pl: Odblokowywanie %s.

en: Unmark
pl: Odznaczyć

en: Unmount filesystems.
pl: Odmontowywanie systemów plików.

en: Unpartitioned space %s: %s, %ju bytes, %ju sectors
pl: Miejsce niespartycjonowane %s: %s, bajtów: %ju, sektorów: %ju

en: Unused gap - sectors %u-%u.
pl: Nieużywany odstęp - sektory %u-%u.

en: Unused gap - sectors 0-%u.
pl: Nieużywany odstęp - sektory 0-%u.

en: Unused gap of %8u sector: sector %8u | Unused gap of %8u sectors: sectors %8u-%u
pl[0]: Nieużywany odstęp %8u sektor - sektor %8u
pl[1]: Nieużywany odstęp %8u sektory - sektory %8u-%u
pl[2]: Nieużywany odstęp %8u sektorów - sektory %8u-%u

en: Up Arrow     Move cursor to the previous partition
pl: Góra         Przesunięcie kursora na poprzednią partycję

en: Usage: %s <passwordfile> <username>...
pl: Składnia: %s <plik_hasła> <użytkownik>...

en: Usage: %s [options] [mask | cpu-list] [pid|cmd [args...]]
pl: Składnia: %s [opcje] [maska | lista-cpu] [pid|polecenie [arg...]]

en: Usage: %s [options] device [block-count]
pl: Składnia: %s [opcje] urządzenie [liczba-bloków]

en: Use
pl: Użycie

en: Use -f to force.
pl: W celu wymuszenia można użyć opcji -f.

en: Use lsblk(8) or partx(8) to see more details about the device.
pl: Więcej szczegółów dotyczących urządzenia można uzyskać poleceniem lsblk(8) lub partx(8).

en: Use the --force flag to overrule all checks.
pl: Można użyć flagi --force, aby pominąć wszystkie testy.

en: Use the --force option to force erase.
pl: Można użyć flagi --force, aby wymusić usunięcie.

en: Use the --verbose option to see the details of our search for an access method.
pl: Proszę użyć opcji --verbose, aby zobaczyć szczegóły poszukiwania metody dostępu.

en: Used
pl: W użyciu

en: User '%s' does not exist.
pl: Użytkownik '%s' nie istnieje.

en: User ID
pl: ID użytkownika

en: User name
pl: Nazwa użytkownika

en: Username
pl: Nazwa użytkownika

en: Using %zu out of %zu partitions.
pl: W użyciu jest %zu z %zu partycji.

en: Using UTC time.
pl: Użycie czasu UTC.

en: Using default response %c.
pl: Przyjęto wartość domyślną %c.

en: Using delay: %.6f seconds
pl: Użycie opóźnienia: %.6f sekund

en: Using direct ISA access to the clock
pl: Użycie bezpośredniego dostępu ISA do zegara.

en: Using local time.
pl: Użycie czasu lokalnego.

en: Using the rtc interface to the clock.
pl: Użycie interfejsu rtc do zegara.

en: Using user-specified page size %d, instead of the system value %d
pl: Użycie podanego przez użytkownika rozmiaru strony %d zamiast systemowego %d

en: Utility to display kernel interrupt information.
pl: Narzędzie do wyświetlania informacji o przerwaniach jądra.

en: Utilization value range is [0:1024]. Use special -1 value to reset to system's default.
pl: Zakres wartości obciążenia to [0:1024]. Specjalna wartość -1 oznacza domyślną systemową.

en: Utmp dump of %s
pl: Zrzut utmp z %s

en: Utmp undump of %s
pl: Odwrotny zrzut utmp z %s

en: VALUE
pl: WARTOŚĆ

en: VFS options: %s
pl: opcje VFS: %s

en: VFS propagation flags
pl: flagi propagacji VFS

en: VFS specific mount options
pl: opcje montowania specyficzne dla VFS

en: VMware Reserved
pl: VMware - zarezerwowana

en: Value
pl: Wartość

en: Value out of range.
pl: Wartość spoza zakresu.

en: Vendor ID:
pl: ID producenta:

en: Verifying ...
pl: Weryfikacja...

en: Virtualization features:
pl: Właściwości wirtualizacji:

en: Virtualization type:
pl: Typ wirtualizacji:

en: Virtualization:
pl: Wirtualizacja:

en: Voltage is low, RTC accuracy is reduced
pl: Napięcie jest niskie, ograniczono dokładność RTC

en: Voltage too low, RTC data is invalid
pl: Napięcie za niskie, dane RTC błędne

en: Volume ID
pl: ID woluminu

en: Volume: <%-6s>
pl: Wolumin: <%-6s>

en: Vulnerabilities:
pl: Podatności:

en: Vulnerability %s:
pl: Podatność %s:

en: W95 Ext'd (LBA)
pl: W95 Rozsz. (LBA)

en: WARNING: device numbers truncated to %u bits.  This almost certainly means
    that some device files will be wrong.
pl: UWAGA: numery urządzeń skrócone do %u bitów. Prawie na pewno oznacza to, że
    któreś pliku urządzeń będą niewłaściwe.

en: WARNING: failed to apply propagation flags
pl: UWAGA: nie udało się uwzględnić flag propagacji

en: WARNING: source write-protected, mounted read-only
pl: UWAGA: źródło jest zabezpieczone przed zapisem, montowanie tylko do odczytu

en: WO open files
pl: pliki otwrte WO

en: WO shared mappings
pl: odwzorowania współdzielone WO

en: Waiting for clock tick...
pl: Oczekiwanie na przeskok zegara...

en: Waiting in loop for time from %s to change
pl: Oczekiwanie w pętli na zmianę czasu z %s

en: Warning... %s for device %s exited with signal %d.
pl: Uwaga... %s dla urządzenia %s zakończone sygnałem %d.

en: Warning: "%s" is not listed in %s.
pl: Uwaga: "%s" nie występuje w %s.

en: Warning: Firstzone != Norm_firstzone
pl: Uwaga: Firstzone != Norm_firstzone

en: Warning: Wrong values need to be fixed up and will be corrected by w(rite)
pl: Uwaga: Błędne wartości muszą być poprawione, co nastąpi przy zapisie (w)

en: Warning: block out of range
pl: Uwaga: blok spoza zakresu.

en: Warning: inode count too big.
pl: Uwaga: liczba i-węzłów za duża.

en: Warning: unrecognized line in adjtime file: %s
pl: Uwaga: nierozpoznana linia w pliku adjtime: %s

en: Warning: unrecognized third line in adjtime file
    (Expected: `UTC' or `LOCAL' or nothing.)
pl: Uwaga: nierozpoznana trzecia linia w pliku adjtime
    (Oczekiwano: `UTC', `LOCAL' lub niczego).

en: Weird values in do_check: probably bugs
pl: Dziwna wartość w do_check: prawdopodobnie błędy

en: Welcome to fdisk (%s).
pl: Witamy w programie fdisk (%s).

en: Whole disk
pl: Cały dysk

en: Windows recovery environment
pl: Środowisko odtworzeniowe Windows

en: Wipe signatures from a device.
pl: Usunięcie sygnatur z urządzenia.

en: With --noadjfile, you must specify either --utc or --localtime
pl: W przypadku użycia --noadjfile trzeba podać --utc lub --localtime

en: With --threads
pl: Z --threads

en: Without any arguments, display the current month.
pl: Bez żadnych argumentów wyświetlany jest bieżący miesiąc.

en: Would you like to edit %s now [y/n]?
pl: Czy modyfikować teraz %s [t/n]?

en: Write
pl: Zapisz

en: Write a message to all users.
pl: Napisanie komunikatu do wszystkich użytkowników.

en: Write error: bad block in file '%s'
pl: Błąd zapisu: wadliwy blok w pliku '%s'

en: Write partition table to disk (this might destroy data)
pl: Zapis tablicy partycji na dysk (może to zniszczyć dane)

en: Y
pl: T

en: You are using shadow groups on this system.
pl: W tym systemie używane są grupy ukryte (shadow).

en: You are using shadow passwords on this system.
pl: W tym systemie używane są hasła ukryte (shadow).

en: You can set geometry from the extra functions menu.
pl: Geometrię można ustawić z poziomu menu funkcji dodatkowych.

en: You got a partition overlap on the disk. Fix it first!
pl: Na tym dysku partycje zachodzą na siebie. Najpierw trzeba to poprawić!

en: You have chosen an unusual bootfile name.
pl: Wybrano niestandardową nazwę pliku rozruchowego.

en: You have mail.
pl: Jest poczta.

en: You have new mail.
pl: Jest nowa poczta.

en: You haven't covered the whole disk with the 3rd partition, but your value
    %lu %s covers some other partition. Your entry has been changed
    to %lu %s
pl: Nie pokryto całego dysku trzecią partycją, ale wartość %lu %s
    pokrywa inną partycję. Wpis został zmieniony na %lu %s

en: You're editing nested '%s' partition table, primary partition table is '%s'.
pl: Trwa modyfikowanie zagnieżdżonej tablicy partycji '%s', główna tablica to '%s'.

en: Your data has not been moved (--no-act).
pl: Dane nie zostały przeniesione (--no-act).

en: Zone %lu: in use, counted=%d
pl: Strefa %lu: używana, naliczono=%d

en: Zone %lu: marked in use, no file uses it.
pl: Strefa %lu: zaznaczona jako używana, a żaden plik jej nie używa.

en: Zone %lu: not in use, counted=%d
pl: Strefa %lu: nie używana, naliczono=%d

en: Zone nr < FIRSTZONE in file `%s'.
pl: Strefa nr < FIRSTZONE w pliku `%s'.

en: Zone nr >= ZONES in file `%s'.
pl: Strefa nr >= ZONES w pliku `%s'.

en: [DryRun]
pl: [Próba]

en: [Not a file] line %d
pl: [Nie plik] linia %d

en: [Press 'h' for instructions.]
pl: [Klawisz 'h' wyświetla opis.]

en: [Press space to continue, 'q' to quit.]
pl: [Spacja kontynuuje, 'q' kończy.]

en: [Use q or Q to quit]
pl: [Klawisz q lub Q kończy]

en: [none]
pl: [brak]

en: [none]
pl: [brak]

en: [press ENTER to login]
pl: [proszę nacisnąć ENTER w celu zalogowania]

en: [unsupported]
pl: [nie obsługiwane]

en: access backing file with direct-io
pl: dostęp do powiązanego pliku z użyciem bezpośredniego we/wy

en: access mode (rwx)
pl: tryb dostępu (rwx)

en: action detected by --poll
pl: akcja wykryta przez --poll

en: action must be taken immediately
pl: akcję trzeba podjąć natychmiast

en: activate capabilities
pl: włączenie zdolności

en: add a new partition
pl: dodanie nowej partycji

en: adding landlock rule failed
pl: dodanie reguły landlock nie powiodło się

en: address space limit
pl: limit przestrzeni adresowej

en: adds randomness
pl: dodanie losowości

en: adjusting keep_caps does not make sense
pl: zmiana keep_caps nie ma sensu

en: affinity cannot be set due to PF_NO_SETAFFINITY flag set
pl: nie można ustawić przypisań ze względu na ustawioną flagę PF_NO_SETAFFINITY

en: alarm %ld, sys_time %ld, rtc_time %ld, seconds %lu
pl: alarm %ld, sys_time %ld, rtc_time %ld, sekund: %lu

en: alarm %lld, sys_time %lld, rtc_time %lld, seconds %llu
pl: alarm %lld, sys_time %lld, rtc_time %lld, sekund: %llu

en: alarm: off
pl: alarm: wyłączony

en: alarm: on  %s
pl: alarm: włączony  %s

en: alignment offset
pl: wyrównanie

en: all input file arguments failed
pl: wszystkie pliki przekazane jako argumenty zawiodły

en: all locations where device is mounted
pl: wszystkie miejsca zamontowania urządzeń

en: all memory including allocator fragmentation and metadata overhead
pl: cała pamięć wraz z fragmentacją alokatora i narzutem metadanych

en: all mount options
pl: wszystkie opcje montowania

en: all possible source devices
pl: wszystkie możliwe urządzenia źródłowe

en: allocated queues = %d
pl: kolejki przydzielone: %d

en: allocated semaphores = %d
pl: semaforów przydzielonych: %d

en: allocation policy
pl: polityka przydzielania

en: already removed id
pl: identyfikator już usunięty

en: already removed key
pl: klucz już usunięty

en: apply bounding set
pl: ustawienie zbioru ograniczeń

en: apply capabilities
pl: ustawienie zdolności

en: argument error
pl: błąd argumentu

en: argument error: bright color %s is not supported
pl: błąd argumentu: kolor jasny %s nie jest obsługiwany

en: association between file and process
pl: powiązania między plikiem a procesem

en: att_time=%-26.24s
pl: czas_podł=%-26.24s

en: attached
pl: podłączenie

en: authentication failed
pl: uwierzytelnienie nie powiodło się

en: autoclear flag set
pl: ustawiona flaga autoclear

en: backing file inode number
pl: numer i-węzła powiązanego pliku

en: backing file major device number
pl: numer główny urządzenia powiązanego pliku

en: backing file major:minor device number
pl: numer główny:poboczny urządzenia powiązanego pliku

en: backing file minor device number
pl: numer poboczny urządzenia powiązanego pliku

en: backup switch mode
pl: tryb zasilania zapasowego

en: bad %s value: %s
pl: błędna wartość %s: %s

en: bad -l argument
pl: błędny argument -l

en: bad arguments
pl: błędne argumenty

en: bad byte count for conversion character %s
pl: błędna liczba bajtów dla znaku konwersji %s

en: bad capability string
pl: błędny łańcuch zdolności

en: bad conversion character %%%s
pl: błędny znak konwersji %%%s

en: bad data in track/head %u/%u
    Continuing ...
pl: błędne dane na ścieżce/głowicy %u/%u
    Kontynuacja...

en: bad file descriptor
pl: błędny deskryptor pliku

en: bad filename length
pl: błędna długość nazwy pliku

en: bad format {%s}
pl: błędny format {%s}

en: bad inode offset
pl: błędny offset i-węzła

en: bad inode size
pl: błędny rozmiar i-węzła

en: bad magic number in super-block
pl: błędna liczba magiczna w superbloku

en: bad option; for several filesystems (e.g. nfs, cifs) you might need a /sbin/mount.<type> helper program
pl: niewłaściwa opcja; dla niektórych systemów plików (np. nfs, cifs) może być potrzebny program pomocniczy /sbin/mount.<typ>

en: bad option; moving a mount residing under a shared mount is unsupported
pl: niewłaściwa opcja; przenoszenie montowania istniejącego poniżej montowania współdzielonego nie jest obsługiwane

en: bad response length
pl: błędna długość odpowiedzi

en: bad root offset (%lu)
pl: błędny offset głównego katalogu (%lu)

en: bad s_firstdatazone field in super-block
pl: błędne pole s_firstdatazone w superbloku

en: bad s_imap_blocks field in super-block
pl: błędne pole s_imap_blocks w superbloku

en: bad s_ninodes field in super-block
pl: błędne pole s_ninodes w superbloku

en: bad s_zmap_blocks field in super-block
pl: błędne pole s_zmap_blocks w superbloku

en: bad securebits string
pl: błędny łańcuch bitów bezpieczeństwa

en: bad speed: %s
pl: błędna szybkość: %s

en: bad usage
pl: błędna składnia

en: bad usage of the get function
pl: błędne użycie funkcji get

en: bad v2 inode size
pl: błędny rozmiar i-węzła v2

en: badblock number input error on line %d
pl: błędny numer wadliwego bloku w linii %d

en: big
pl: big-endian

en: bind %s failed
pl: bind %s nie powiodło się

en: block device driver name resolved by /proc/devices
pl: nazwa sterownika urządzenia blokowego rozwiązana przez /proc/devices

en: block device name
pl: nazwa urządzenia blokowego

en: block device name resolved by /proc/partition
pl: nazwa urządzenia blokowego rozwiązana przez /proc/partition

en: block devices
pl: urządzenia blokowe

en: block devices are not permitted on filesystem
pl: urządzenia blokowe nie są dozwolone w systemie plików

en: block size smaller than physical sector size of %s
pl: rozmiar bloku mniejszy niż rozmiar fizycznego sektora na %s

en: blocked
pl: aktywna

en: blocks argument too large, max is %llu
pl: argument liczba-bloków za duży, maksimum to %llu

en: bogus mode: %s (%o)
pl: błędny tryb: %s (%o)

en: bpf map id associated with the fd
pl: id mapy bpf powiązanej z fd

en: bpf map type (decoded)
pl: typ mapy bpf (zdekodowany)

en: bpf map type (raw)
pl: typ mapy bpf (surowy)

en: bpf object name
pl: nazwa obiektu bpf

en: bpf program id associated with the fd
pl: id programu bpf powiązany z fd

en: bpf program tag
pl: znacznik programu bpf

en: bpf program type (decoded)
pl: typ programu bpf (zdekodowany)

en: bpf program type (raw)
pl: typ programu bpf (surowy)

en: byte count with multiple conversion characters
pl: liczba bajtów z wieloma znakami konwersji

en: bytes
pl: bajtów

en: bytes in use
pl: bajtów w użyciu

en: bytes/sector
pl: bajtów/sektor

en: bytes=
pl: bajtów=

en: cache level
pl: poziom pamięci podręcznej

en: cache name
pl: nazwa pamięci podręcznej

en: cache type
pl: rodzaj pamięci podręcznej

en: can handle only one of pid, pgid or uid at once
pl: można obsłużyć naraz tylko jedną opcję z pid, pgid lub uid

en: can not get process stat
pl: nie można pobrać statusu procesu

en: can only change local entries
pl: można zmienić tylko wpisy lokalne

en: can't find "_stext" in %s
pl: nie znaleziono "_stext" w %s

en: can't find %s
pl: nie znaleziono %s

en: can't find in %s
pl: nie znaleziono w %s

en: can't find mount point in %s
pl: nie znaleziono punktu montowania w %s

en: can't find mount source %s in %s
pl: nie znaleziono źródła punktu montowania %s w %s

en: can't find your tty's name
pl: nie znaleziono nazwy tty

en: can't fork
pl: nie można wykonać fork

en: can't open temporary file
pl: nie można otworzyć pliku tymczasowego

en: can't read %s
pl: nie można odczytać %s

en: can't read superblock on %s
pl: nie można odczytać superbloku na %s

en: can't set default context for %s
pl: nie można ustawić domyślnego kontekstu dla %s

en: can't wait for %zu of %zu PIDs
pl: nie można oczekiwać na %zu z %zu PIDów

en: can't write superblock
pl: nie można zapisać superbloku

en: cannot (un)set powersave mode
pl: nie można włączyć/wyłączyć trybu oszczędzania energii

en: cannot access %s
pl: nie można dostać się do %s

en: cannot allocate memory
pl: nie można przydzielić pamięci

en: cannot block signals
pl: nie można zablokować sygnałów

en: cannot change %s filesystem propagation
pl: nie można zmienić propagowania systemu plików %s

en: cannot change directory to %s
pl: nie można zmienić katalogu na %s

en: cannot change root directory to '%s'
pl: nie można zmienić katalogu głównego na '%s'

en: cannot change root filesystem propagation
pl: nie można zmienić propagowania głównego systemu plików

en: cannot chdir to '%s'
pl: nie można zmienić katalogu na '%s'

en: cannot check %s: fsck.%s not found
pl: nie można sprawdzić %s: nie znaleziono fsck.%s

en: cannot chmod file
pl: nie można wykonać chmod pliku

en: cannot close file %s
pl: nie można zamknąć pliku '%s'

en: cannot connect on UNIX socket
pl: nie można połączyć się z gniazdem uniksowym

en: cannot continue
pl: nie można kontynuować

en: cannot create child process
pl: nie można utworzyć procesu potomnego

en: cannot create directory %s
pl: nie można utworzyć katalogu %s

en: cannot create signalfd
pl: nie można utworzyć signalfd

en: cannot create swap file %s: node isn't regular file
pl: nie można utworzyć pliku wymiany %s: węzeł nie jest zwykłym plikiem

en: cannot create timerfd
pl: nie można utworzyć timerfd

en: cannot daemonize
pl: nie można stać się demonem

en: cannot detect on-disk filesystem type (%s)
pl: nie udało się wykryć typu systemu plików na dysku (%s)

en: cannot determine NR_CPUS; aborting
pl: nie można określić NR_CPUS; przerwano

en: cannot determine size of %s
pl: nie można określić rozmiaru %s

en: cannot execute su shell
pl: nie można uruchomić powłoki su

en: cannot find an unused loop device
pl: nie można odnaleźć nie używanego urządzenia loop

en: cannot find process "%s"
pl: nie znaleziono procesu "%s"

en: cannot find the device for %s
pl: nie można odnaleźć urządzenia dla %s

en: cannot force blank
pl: nie można wymusić wygaszenia

en: cannot force unblank
pl: nie można wymusić braku wygaszenia

en: cannot fork
pl: nie można wykonać fork

en: cannot found '%s'
pl: nie znaleziono '%s'

en: cannot fsync at offset: %ju; continue
pl: nie można wykonać fsync pod offsetem: %ju; kontynuacja

en: cannot get blank status
pl: nie można odczytać stanu wygaszenia

en: cannot get lock
pl: nie można pobrać blokady

en: cannot get passwd uid
pl: nie można pobrać identyfikatora użytkownika z passwd

en: cannot get pipe buffer size of %s
pl: nie można pobrać rozmiaru bufora potoku %s

en: cannot get realpath: %s
pl: nie można pobrać rzeczywistej ścieżki: %s

en: cannot get size of %s
pl: nie można pobrać rozmiaru %s

en: cannot get terminal attributes for %s
pl: nie można pobrać atrybutów terminala dla %s

en: cannot get xattr names for %s
pl: nie można pobrać nazw xattr dla %s

en: cannot get xattr value of %s for %s
pl: nie można pobrać wartości xattr %s dla %s

en: cannot handle multiple usernames
pl: nie można obsłużyć wielu nazw użytkowników

en: cannot initialize %s method, use 'memcmp' fallback
pl: nie udało się zainicjować metody %s, użycie 'memcmp'

en: cannot initialize signal mask
pl: nie można zainicjować maski sygnałów

en: cannot initialize signal mask for session
pl: nie można zainicjować maski sygnałów dla sesji

en: cannot link %s to %s
pl: nie można dowiązać %s do %s

en: cannot lock %s
pl: nie można zablokować %s

en: cannot mmap: %s
pl: nie można wykonać mmap: %s

en: cannot mount %s read-only
pl: nie można zamontować %s tylko do odczytu

en: cannot mount; probably corrupted filesystem on %s
pl: nie można zamontować; prawdopodobnie uszkodzony system plików na %s

en: cannot obtain the list of tasks
pl: nie można uzyskać listy zadań

en: cannot open
pl: nie można otworzyć

en: cannot open %s
pl: nie można otworzyć %s

en: cannot open %s/register
pl: nie można otworzyć %s/register

en: cannot open %s: %s
pl: nie można otworzyć %s: %s

en: cannot open /proc/%d/status
pl: nie można otworzyć /proc/%d/status

en: cannot open UNIX socket
pl: nie można otworzyć gniazda uniksowego

en: cannot open console
pl: nie można otworzyć konsoli

en: cannot open current working directory
pl: nie można otworzyć bieżącego katalogu roboczego

en: cannot open dump file %s for output
pl: nie można otworzyć pliku zrzutu %s do zapisu

en: cannot open lock file %s
pl: nie można otworzyć pliku blokady %s

en: cannot open os-release file
pl: nie można otworzyć pliku os-release

en: cannot open password database
pl: nie można otworzyć bazy danych haseł

en: cannot open rtc device
pl: nie można otworzyć urządzenia rtc

en: cannot open session: %s
pl: nie można otworzyć sesji: %s

en: cannot parse %s
pl: nie można przeanalizować %s

en: cannot process %s
pl: nie można przetworzyć %s

en: cannot read
pl: nie można odczytać

en: cannot read %s
pl: nie można odczytać %s

en: cannot read at offset: %ju; continue
pl: nie można czytać spod offsetu: %ju; kontynuacja

en: cannot read information about %s
pl: nie można odczytać informacji o %s

en: cannot register exit handler
pl: nie udało się zarejestrować procedury obsługi wyjścia

en: cannot remount %s read-write, is write-protected
pl: nie można przemontować %s do odczytu i zapisu - zabezpieczone przed zapisem

en: cannot rename %s to %s
pl: nie można zmienić nazwy %s na %s

en: cannot restore signal handler
pl: nie można odtworzyć procedury obsługi sygnału

en: cannot restore signal mask
pl: nie można odtworzyć maski sygnałów

en: cannot seek
pl: nie można przemieścić

en: cannot seek %s
pl: nie można przemieścić %s

en: cannot set child signal handler
pl: nie można ustawić procedury obsługi sygnału potomka

en: cannot set group id
pl: nie można ustawić identyfikatora grupy

en: cannot set groups
pl: nie można ustawić grup

en: cannot set line discipline
pl: nie można ustawić dyscypliny linii

en: cannot set loop reference string
pl: nie można ustawić łańcucha odniesienia urządzenia loop

en: cannot set non-blocking %s
pl: nie można ustawić trybu nieblokującego %s

en: cannot set option for UNIX socket
pl: nie można ustawić opcji gniazda uniksowego

en: cannot set permissions on swap file %s
pl: nie można ustawić uprawnień pliku wymiany %s

en: cannot set pipe buffer size of %s
pl: nie można ustawić rozmiaru bufora potoku %s

en: cannot set pre-timeout governor
pl: nie można ustawić zarządcy wczesnego limitu czasu

en: cannot set pretimeout for %s
pl: nie można ustawić wczesnego limitu czasu dla %s

en: cannot set signal handler
pl: nie można ustawić procedury obsługi sygnału

en: cannot set signal handler for session
pl: nie można ustawić procedury obsługi sygnałów dla sesji

en: cannot set signal mask
pl: nie można ustawić maski sygnałów

en: cannot set terminal attributes for %s
pl: nie można ustawić atrybutów terminala dla %s

en: cannot set timeout for %s
pl: nie można ustawić limitu czasu dla %s

en: cannot set timerfd
pl: nie można ustawić timerfd

en: cannot set up timer
pl: nie można ustawić stopera

en: cannot set user id
pl: nie można ustawić identyfikatora użytkownika

en: cannot specify a command with --get
pl: nie można podać polecenia przy --get

en: cannot switch to PMBR
pl: nie można przełączyć na PMBR

en: cannot touch file %s
pl: nie można dotknąć pliku %s

en: cannot unblock signal
pl: nie można odblokować sygnału

en: cannot update %s
pl: nie można uaktualnić %s

en: cannot wait on su shell
pl: nie można oczekiwać w powłoce su

en: cannot write %s
pl: nie można zapisać %s

en: cannot write at offset: %ju; continue
pl: nie można pisać pod offset: %ju; kontynuacja

en: cannot write intro command to %s
pl: nie można napisać polecenia rozpoczynającego do %s

en: cap %d: libcap-ng is broken
pl: cap %d: libcap-ng jest uszkodzona

en: capget failed
pl: capget nie powiodło się

en: capset failed
pl: capset nie powiodło się

en: carefulputc failed
pl: carefulputc nie powiodło się

en: case letters (except for Write).
pl: literami (z wyjątkiem zapisu - W).

en: cbytes=
pl: cbajtów=

en: change
pl: zmiana

en: change %s mode failed
pl: zmiana uprawnień %s nie powiodła się

en: change a partition type
pl: zmiana typu partycji

en: change directory by root file descriptor failed
pl: zmiana katalogu przez deskryptor pliku katalogu głównego nie powiodła się

en: change directory by working directory file descriptor failed
pl: zmiana katalogu przez deskryptor pliku katalogu roboczego nie powiodła się

en: change directory to system root failed
pl: zmiana katalogu na główny katalog systemu nie powiodła się

en: change disk GUID
pl: zmiana GUID-a dysku

en: change display/entry units
pl: zmiana jednostek wyświetlania/wprowadzania

en: change interleave factor
pl: zmiana współczynnika przeplotu

en: change number of alternate cylinders
pl: zmiana liczby zmiennych cylindrów

en: change number of cylinders
pl: zmiana liczby cylindrów

en: change number of extra sectors per cylinder
pl: zmiana liczby dodatkowych sektorów na cylinder

en: change number of heads
pl: zmiana liczby głowic

en: change number of physical cylinders
pl: zmiana liczby fizycznych cylindrów

en: change number of sectors/track
pl: zmiana liczby sektorów na ścieżkę

en: change owner or mode for pseudo-terminal failed
pl: zmiana właściciela lub uprawnień pseudoterminala nie powiodła się

en: change partition UUID
pl: zmiana UUID-a partycji

en: change partition name
pl: zmiana nazwy partycji

en: change rotation speed (rpm)
pl: zmiana prędkości obrotowej (obr./min)

en: change table length
pl: zmiana długości tablicy

en: change the disk identifier
pl: zmiana identyfikatora dysku

en: change_time=%-26.24s
pl: czas_zmiany=%-26.24s

en: changed
pl: zmiana

en: changing user attribute failed
pl: zmiana atrybutu użytkownika nie powiodła się

en: character device driver name resolved by /proc/devices
pl: nazwa sterownika urządzenia znakowego rozwiązana przez /proc/devices

en: character devices
pl: urządzenia znakowe

en: check aborted.
pl: sprawdzanie przerwane.

en: checkname failed: %m
pl: checkname nie powiodło się: %m

en: child %d did not exit normally
pl: potomek %d nie zakończył się normalnie

en: child exit failed
pl: zakończenie potomka nie powiodło się

en: chmod (%s, %u) failed: %m
pl: chown (%s, %u) nie powiodło się: %m

en: chmod failed: %s
pl: chmod nie powiodło się: %s

en: chown (%s, %u, %u) failed: %m
pl: chown (%s, %u, %u) nie powiodło się: %m

en: chroot failed
pl: chroot nie powiodło się

en: class of anonymous inode
pl: klasa anonimowego i-węzła

en: clear kernel buffer failed
pl: czyszczenie bufora jądra nie powiodło się

en: clock daemon
pl: demon zegara

en: clockid
pl: id_zegara

en: close failed
pl: zamknięcie nie powiodło się

en: close failed: %s
pl: zamknięcie nie powiodło się: %s

en: closing %s failed
pl: zamknięcie %s nie powiodło się

en: colors are disabled by default
pl: kolory są domyślnie wyłączone

en: colors are enabled by default
pl: kolory są domyślnie włączone

en: column %s does not apply to the specified IPC
pl: kolumna %s nie odnosi się do podanego IPC

en: columns limit must be greater than zero
pl: limit kolumn musi być większy od zera

en: command line of the PID
pl: linia poleceń PID-u

en: command of the process holding the lock
pl: polecenie procesu trzymającego blokadę

en: command of the process opening the file
pl: polecenie procesu otwierającego plik

en: command of the process targeted by the pidfd
pl: polecenie procesu wskazywanego przez pidfd

en: compressed size of stored data
pl: skompresowany rozmiar zapisanych danych

en: compression ratio: DATA/TOTAL
pl: współczynnik kompresji: DANE/ŁĄCZNIE

en: container
pl: kontener

en: container for logical partitions
pl: kontener na partycje logiczne

en: convert rtc time failed
pl: przeliczanie czasu RTC nie powiodło się

en: convert time failed
pl: przeliczanie czasu nie powiodło się

en: cookie of pid %d is 0x%llx
pl: ciasteczko pidu %d to 0x%llx

en: copied cookie 0x%llx from PID %d to PID %d
pl: skopiowano ciasteczko 0x%llx z PID-u %d do PID-u %d

en: copy requires either a -d/--dest or a command
pl: copy wymaga -d/--dest lub polecenia

en: could not add listener
pl: nie udało się dodać nasłuchującego

en: could not add timerfd
pl: nie udało się dodać timerfd

en: could not compile regular expression %s: %s
pl: nie udało się skompilować wyrażenia regularnego %s: %s

en: could not convert parameter name to number
pl: nie udało się zamienić nazwy parametru na liczbę

en: could not convert parameter value to number
pl: nie udało się zamienić wartości parametru na liczbę

en: could not create epoll
pl: nie udało się utworzyć epoll

en: could not create timerfd
pl: nie udało się utworzyć timerfd

en: could not determine current format type
pl: nie udało się określić aktualnego formatu

en: could not get device size
pl: nie udało się pobrać rozmiaru urządzenia

en: could not get terminal name: %d
pl: nie udało się pobrać nazwy terminala: %d

en: could not open '%s'
pl: nie udało się otworzyć '%s'

en: could not open file for landlock: %s
pl: nie udało się otworzyć pliku do landlock: %s

en: could not open pid %u
pl: nie udało się otworzyć pidu %u

en: could not parse landlock fs access: %s
pl: nie udało się przeanalizować dostępu fs landlock: %s

en: could not parse personality
pl: niezrozumiała osobowość

en: could not read directory %s
pl: nie udało się odczytać katalogu %s

en: could not read: %s
pl: nie udało się odczytać: %s

en: could not send audit message
pl: nie udało się wysłać komunikatu audytowego

en: could not set terminal attributes
pl: nie udało się ustawić atrybutów terminala

en: could not set timer
pl: nie udało się ustawić stopera

en: could not truncate file: %s
pl: nie udało się obciąć pliku: %s

en: couldn't allocate swap file %s
pl: nie udało się przydzielić pliku wymiany %s

en: couldn't bind unix socket %s
pl: nie udało się dowiązać gniazda uniksowego %s

en: couldn't compute selinux context
pl: nie udało się wyliczyć kontekstu SELinuksa

en: couldn't create unix stream socket
pl: nie udało się utworzyć strumieniowego gniazda uniksowego

en: couldn't exec shell script
pl: nie udało się uruchomić skryptu powłoki

en: couldn't fetch %s: %s
pl: nie udało się pobrać %s: %s

en: couldn't find matching filesystem: %s
pl: nie udało się odnaleźć pasującego systemu plików: %s

en: couldn't kill uuidd running at pid %d
pl: nie udało się zabić uuidd działającego z pidem %d

en: couldn't listen on unix socket %s
pl: nie udało się rozpocząć nasłuchiwania na gnieździe uniksowym %s

en: counter not properly specified
pl: licznik określony niewłaściwie

en: cpu-interrupts
pl: przerwań CPU

en: cpuset_alloc failed
pl: cpuset_alloc nie powiodło się

en: cramfs endianness is %s
pl: kolejność bajtów w słowie cramfs to %s

en: crc error
pl: błąd CRC

en: create POSIX message queue failed
pl: tworzenie kolejki komunikatów POSIX nie powiodło się

en: create POSIX semaphore failed
pl: tworzenie semafora POSIX nie powiodło się

en: create POSIX shared memory failed
pl: tworzenie pamięci dzielonej POSIX nie powiodło się

en: create SGI info
pl: utworzenie informacji SGI

en: create a new empty GPT partition table
pl: utworzenie nowej, pustej tablicy partycji GPT

en: create a new empty MBR (DOS) partition table
pl: utworzenie nowej, pustej tablicy partycji MBR (DOS)

en: create a new empty SGI (IRIX) partition table
pl: utworzenie nowej, pustej tablicy partycji SGI (IRIX)

en: create a new empty Sun partition table
pl: utworzenie nowej, pustej tablicy partycji typu Sun

en: create an IRIX (SGI) partition table
pl: utworzenie tablicy partycji typu IRIX (SGI)

en: create message queue failed
pl: tworzenie kolejki komunikatów nie powiodło się

en: create semaphore failed
pl: tworzenie semafora nie powiodło się

en: create share memory failed
pl: tworzenie pamięci dzielonej nie powiodło się

en: critical conditions
pl: warunki krytyczne

en: crude measurement of CPU speed
pl: prymitywna miara szybkości CPU

en: crypt failed
pl: crypt nie powiodło się

en: csize=
pl: crozmiar=

en: cylinder | cylinders
pl[0]: cylinder
pl[1]: cylindry
pl[2]: cylindrów

en: cylinders
pl: cylindrów

en: cylinderskew
pl: przesunięcie dla cylindra

en: dangerous filename
pl: niebezpieczna nazwa pliku

en: data block too large
pl: blok danych zbyt duży

en: data inline extent at offset %ju
pl: ekstent z danymi inline pod offsetem %ju

en: data log file not specified
pl: nie podano pliku logu danych

en: date of last failed login
pl: data ostatniego nieudanego logowania

en: date of last login
pl: data ostatniego logowania

en: date of last password change
pl: data ostatniej zmiany hasła

en: dax-capable device
pl: urządzenie obsługujące dax

en: days user is warned of password expiration
pl: liczba dni, kiedy użytkownik jest ostrzegany o wygaśnięciu hasła

en: de-duplicated chain of subsystems
pl: łańcuch podsystemów bez powtórzeń

en: debug-level messages
pl: komunikaty diagnostyczne

en: decompression error: %s
pl: błąd dekompresji: %s

en: default device: `%s'
pl: urządzenie domyślne: `%s'

en: default max size of queue
pl: domyślny maksymalny rozmiar kolejki

en: delete a partition
pl: usunięcie partycji

en: delta count
pl: przyrost

en: det_time=%-26.24s
pl: czas_odł=%-26.24s

en: detached
pl: odłączenie

en: device ID (if special file)
pl: ID urządzenia (jeśli plik specjalny)

en: device ID for special, or ID of device containing file
pl: ID urządzenia pliku specjalnego lub ID urządzenia zawierającego plik

en: device backing file
pl: plik powiązany z urządzeniem

en: device file or partition path
pl: ścieżka do pliku urządzenia lub partycji

en: device identifier
pl: identyfikator urządzenia

en: device identifier value
pl: wartość identyfikatora urządzenia

en: device is `%s'
pl: urządzenie to `%s'

en: device name
pl: nazwa urządzenia

en: device name is `%s'
pl: nazwa urządzenia to `%s'

en: device node permissions
pl: uprawnienia pliku urządzenia

en: device queues
pl: kolejki urządzeń

en: device revision
pl: wersja urządzenia

en: device transport type
pl: typ transportu do urządzenia

en: device type
pl: typ urządzenia

en: device type (blk, char, or nodev)
pl: typ urządzenia (blk, char lub nodev)

en: device type description
pl: opis typu urządzenia

en: device type name that can be used as identifier
pl: nazwa typu urządzenia, którą można użyć jako identyfikator

en: device vendor
pl: producent urządzenia

en: directories
pl: katalogi

en: directory data end (%lu) != file data start (%lu)
pl: koniec danych katalogu (%lu) != początek danych pliku (%lu)

en: directory data start (%lu) < sizeof(struct cramfs_super) + start (%zu)
pl: początek danych katalogu (%lu) < sizeof(struct cramfs_super) + start (%zu)

en: directory inode has zero offset and non-zero size: %s
pl: i-węzeł katalogu ma zerowy offset i niezerowy rozmiar: %s

en: disable rtc alarm interrupt failed
pl: wyłączanie przerwania pobudki RTC nie powiodło się

en: disabled
pl: wyłączone

en: disallow granting new privileges failed
pl: zabronienie nadawania nowych uprawnień nie powiodło się

en: disallow granting new privileges for landlock failed
pl: zabronienie nadawania nowych uprawnień dla landlock nie powiodło się

en: discard (trim) sectors
pl: porzucenie (obcięcie) sektorów

en: discard alignment offset
pl: wyrównanie usuwania

en: discard granularity, use <number> if --bytes is given
pl: ziarnistość usuwania, <liczba> jeśli podano --bytes

en: discard max bytes, use <number> if --bytes is given
pl: maksymalny rozmiar usuwania, <liczba> jeśli podano --bytes

en: discard zeroes data
pl: dane usuwania zerami

en: discarding stdin
pl: porzucanie stdin

en: disk sequence number
pl: numer sekwencyjny dysku

en: disk serial number
pl: numer seryjny dysku

en: display this help
pl: wyświetlenie tego opisu

en: display version
pl: wyświetlenie numeru wersji

en: do not check %s FS type (pseudo/net)
pl: bez sprawdzania typu FS %s (pseudo/sieć)

en: do not check %s source (pseudo/net)
pl: bez sprawdzania źródła %s (pseudo/sieć)

en: don't use `{' in the name of a counter: %s
pl: nie należy używać '{' w nazwie licznika: %s

en: done
pl: zakończone

en: drop permissions failed
pl: porzucenie uprawnień nie powiodło się

en: drop permissions failed.
pl: porzucenie uprawnień nie powiodło się.

en: dry-run
pl: próba

en: dump disk layout to sfdisk script file
pl: zrzut układu dysku do pliku skryptu sfdiska

en: dump(8) period in days [fstab only]
pl: okresowość wykonywania dump(8) w dniach [tylko fstab]

en: duplicate --ambient-caps option
pl: powtórzona opcja --ambient-caps

en: duplicate --apparmor-profile option
pl: powtórzona opcja --apparmor-profile

en: duplicate --bounding-set option
pl: powtórzona opcja --bounding-set

en: duplicate --clear-groups option
pl: powtórzona opcja --clear-groups

en: duplicate --groups option
pl: powtórzona opcja --groups

en: duplicate --inh-caps option
pl: powtórzona opcja --inh-caps

en: duplicate --init-groups option
pl: powtórzona opcja --init-groups

en: duplicate --keep-groups option
pl: powtórzona opcja --keep-groups

en: duplicate --keep-pdeathsig option
pl: powtórzona opcja --keep-pdeathsig

en: duplicate --no-new-privs option
pl: powtórzona opcja --no-new-privs

en: duplicate --ptracer option
pl: powtórzona opcja --ptracer

en: duplicate --secccomp-filter option
pl: powtórzona opcja --seccomp-filter

en: duplicate --securebits option
pl: powtórzona opcja --securebits

en: duplicate --selinux-label option
pl: powtórzona opcja --selinux-label

en: duplicate egid
pl: powtórzony egid

en: duplicate euid
pl: powtórzony euid

en: duplicate rgid
pl: powtórzony rgid

en: duplicate rgid or egid
pl: powtórzony rgid lub egid

en: duplicate ruid
pl: powtórzony ruid

en: duplicate ruid or euid
pl: powtórzony ruid lub euid

en: duplicate use of an option
pl: powtórzone użycie opcji

en: e cannot set ID-mapping: %m
pl: e nie można ustawić odwzorowania ID: %m

en: e device node %s (%u:%u) is lost
pl: e węzeł urządzenia %s (%u:%u) został utracony

en: edit bootfile entry
pl: edycja wpisu pliku rozruchowego

en: edit drive data
pl: edycja danych urządzenia

en: edit nested BSD disklabel
pl: modyfikacja zagnieżdżonej etykiety dysku BSD

en: effective gid does not match group of %s
pl: efektywny gid nie pasuje do grupy %s

en: empty counter expression given: -C/--counter %s
pl: podano puste wyrażenie licznika: -C/--counter %s

en: empty long option after -l or --long argument
pl: pusta opcja długa po opcji -l lub --long

en: empty pages with no allocated memory
pl: puste strony bez przydzielonej pamięci

en: enabled
pl: włączone

en: end of the partition in sectors
pl: koniec partycji w sektorach

en: ending offset of the lock
pl: końcowy offset blokady

en: enter protective/hybrid MBR
pl: wejście w ochronny/hybrydowy MBR

en: epoll_ctl failed
pl: epoll_ctl nie powiodło się

en: error %d (%s) while executing fsck.%s for %s
pl: błąd %d (%s) podczas wywoływania fsck.%s dla %s

en: error calling uuidd daemon (%s)
pl: błąd wywołania demona uuidd (%s)

en: error closing %s
pl: błąd zamykania %s

en: error code 0x%x, for more detailed information see specification of device model.
pl: kod błędu 0x%x, bardziej szczegółowe informacje można znaleźć w specyfikacji modelu urządzenia.

en: error conditions
pl: wystąpił błąd

en: error getting sessions: %s
pl: błąd pobierania sesji: %s

en: error reading from client, len = %d
pl: błąd odczytu od klienta, długość = %d

en: error writing %s
pl: błąd zapisu %s

en: error writing . entry
pl: błąd zapisu wpisu '.'

en: error writing .. entry
pl: błąd zapisu wpisu '..'

en: error writing inode
pl: błąd zapisu i-węzła

en: error writing root inode
pl: błąd zapisu głównego i-węzła

en: error writing superblock
pl: błąd zapisu superbloku

en: error: %s
pl: błąd: %s

en: error: %s is mounted; will not make swapspace
pl: błąd: %s jest zamontowany; odmowa utworzenia obszaru wymiany

en: error: %s: device in use
pl: błąd: %s: urządzenie w użyciu

en: error: %s: probing initialization failed
pl: błąd: %s: inicjalizacja próbowania nie powiodła się

en: error: --threshold
pl: błąd: --threshold

en: error: -u <list> argument is empty
pl: błąd: pusty argument -u <lista>

en: error: Nowhere to set up swap on?
pl: błąd: Nie ma gdzie utworzyć obszaru wymiany?

en: error: cannot allocate bit mask
pl: błąd: nie można przydzielić maski bitowej

en: error: invalid bit list: %s
pl: błąd: błędna lista bitów: %s

en: error: invalid bit mask: %s
pl: błąd: błędna maska bitowa: %s

en: error: parsing UUID failed
pl: błąd: analiza UUID-a nie powiodła się

en: error: size %llu KiB is larger than device size %llu KiB
pl: błąd: rozmiar %llu KiB jest większy niż rozmiar urządzenia %llu KiB

en: error: size %llu KiB is larger than device size %lu KiB
pl: błąd: rozmiar %llu KiB jest większy niż rozmiar urządzenia %lu KiB

en: error: swap area needs to be at least %ld KiB
pl: błąd: obszar wymiany musi mieć przynajmniej %ld KiB

en: error: uname failed
pl: błąd: uname nie powiodło się

en: eventfd ID
pl: ID eventfd

en: eventfd failed
pl: eventfd powiodło się

en: excessively long line arg
pl: zbyt długi argument

en: exec failed
pl: exec nie powiodło się

en: exit code out of range (expected 0 to 255)
pl: kod wyjścia spoza zakresu (oczekiwano od 0 do 255)

en: exiting due to -n/--noop option
pl: zakończenie z powodu opcji -n/--noop

en: expected <param>=<value>
pl: oczekiwano <param>=<wart>

en: extended
pl: rozszerzona

en: extended version of MODE (rwxD[Ll]m)
pl: rozszerzona wersja TRYBU (rwxD[Ll]m)

en: extra functionality (experts only)
pl: dodatkowe funkcje (tylko dla ekspertów)

en: failed
pl: nie powiodło się

en: failed ioctl to get size: %s
pl: nie udało się wykonać ioctl-a do pobrania rozmiaru: %s

en: failed to access sysfs directory: %s
pl: nie udało się dostać do katalogu sysfs: %s

en: failed to add line to output
pl: nie udało się dodać linii do wyjścia

en: failed to add output data
pl: nie udało się dodać danych wyjściowych

en: failed to add partition
pl: nie udało się dodać partycji

en: failed to add summary data
pl: nie udało się dodać danych podsumowania

en: failed to advise: %s
pl: nie udało się zastosować podpowiedzi: %s

en: failed to alloc path context for /var/run/netns
pl: nie udało się przydzielić kontekstu ścieżki dla /var/run/netns

en: failed to alloc procfs handler
pl: nie udało się przydzielić obsługi procfs

en: failed to allocate /sys handler
pl: nie udało się przydzielić procedury obsługi /sys

en: failed to allocate FS handler
pl: nie udało się przydzielić procedury obsługi FS

en: failed to allocate GID cache
pl: nie udało się przydzielić pamięci podręcznej GID-ów

en: failed to allocate GPT header
pl: nie udało się przydzielić nagłówka GPT

en: failed to allocate PTY handler
pl: nie udało się przydzielić obsługi PTY

en: failed to allocate UID cache
pl: nie udało się przydzielić pamięci podręcznej UID-ów

en: failed to allocate an idcache
pl: nie udało się przydzielić idcache

en: failed to allocate counter
pl: nie udało się przydzielić licznika

en: failed to allocate device
pl: nie udało się przydzielić urządzenia

en: failed to allocate device tree
pl: nie udało się przydzielić drzewa urządzeń

en: failed to allocate dump struct
pl: nie udało się przydzielić struktury zrzutu

en: failed to allocate filter
pl: nie udało się przydzielić filtra

en: failed to allocate input line
pl: nie udało się przydzielić wiersza wejściowego

en: failed to allocate iterator
pl: nie udało się przydzielić iteratora

en: failed to allocate libfdisk context
pl: nie udało się przydzielić kontekstu libfdisk

en: failed to allocate lines list
pl: nie udało się przydzielić listy wierszy

en: failed to allocate memory
pl: nie udało się przydzielić pamięci

en: failed to allocate memory: %m
pl: nie udało się przydzielić pamięci: %m

en: failed to allocate nested libfdisk context
pl: nie udało się przydzielić zagnieżdżonego kontekstu libfdisk

en: failed to allocate output column
pl: nie udało się przydzielić kolumny wyjściowej

en: failed to allocate output data
pl: nie udało się przydzielić danych wyjściowych

en: failed to allocate output line
pl: nie udało się zainicjować linii wyjściowej

en: failed to allocate output table
pl: nie udało się przydzielić tabeli wyjściowej

en: failed to allocate partition name
pl: nie udało się przydzielić nazwy partycji

en: failed to allocate partition object
pl: nie udało się przydzielić obiektu partycji

en: failed to allocate pty handler
pl: nie udało się przydzielić obsługi pty

en: failed to allocate script handler
pl: nie udało się przydzielić nagłówka skryptu

en: failed to allocate statmnt handler
pl: nie udało się przydzielić obsługi statmnt

en: failed to allocate summary column
pl: nie udało się przydzielić kolumny podsumowania

en: failed to allocate summary line
pl: nie udało się przydzielić wiersza podsumowania

en: failed to allocate summary table
pl: nie udało się przydzielić tabeli podsumowania

en: failed to append option '%s'
pl: nie udało się dołączyć opcji '%s'

en: failed to apply filter
pl: nie udało się zastosować filtru

en: failed to callocate cpu set
pl: nie udało się wykonać calloc dla zbioru CPU

en: failed to change directory to %s
pl: nie udało się zmienić katalogu na %s

en: failed to change root
pl: nie udało się zmienić katalogu głównego

en: failed to change root from `%s' to `%s'
pl: nie udało się zmienić katalogu głównego z `%s' na `%s'

en: failed to compose time string
pl: nie udało się złożyć łańcucha czasu

en: failed to compute default context
pl: nie udało się wyliczyć domyślnego kontekstu

en: failed to compute relabel context of terminal
pl: nie udało się wyliczyć kontekstu ponownego etykietowania terminala

en: failed to compute seuser
pl: nie udało się wyliczyć wartości seuser

en: failed to connect to %s port %s
pl: nie udało się połączyć do %s na port %s

en: failed to create a backup file, $HOME undefined
pl: nie udało się utworzyć kopii zapasowej pliku - $HOME nie jest zdefiniowane

en: failed to create a new disklabel
pl: nie udało się utworzyć nowej etykiety dysku

en: failed to create a signature backup, $HOME undefined
pl: nie udało się utworzyć kopii zapasowej sygnatury - $HOME nie jest zdefiniowane

en: failed to create pseudo-terminal
pl: nie udało się utworzyć pseudoterminala

en: failed to create reload file: %s: %m
pl: nie udało się utworzyć pliku przeładowania: %s: %m

en: failed to determine filesystem type
pl: nie udało się wykryć typu systemu plików

en: failed to determine number of CPUs: %s
pl: nie udało się określić liczby CPU: %s

en: failed to do cachestat: %s
pl: nie udało się wykonać cachestat: %s

en: failed to do fstat: %s
pl: nie udało się wykonać fstat: %s

en: failed to do mincore: %s
pl: nie udało się wykonać mincore: %s

en: failed to do mmap: %s
pl: nie udało się wykonać mmap: %s

en: failed to do stat /proc/self/ns/user
pl: nie udało się wykonać stat na /proc/self/ns/user

en: failed to drop privilege
pl: nie udało się porzucić uprawnienia

en: failed to establish user credentials: %s
pl: nie udało się ustalić danych uwierzytelniających użytkownika: %s

en: failed to exchange "%s" and "%s"
pl: nie udało się zamienić "%s" i "%s"

en: failed to execute %s
pl: nie udało się uruchomić %s

en: failed to fetch mount nodes
pl: nie udało się pobrać węzłów montowania

en: failed to find shutdown command
pl: nie udało się odnaleźć polecenia shutdown

en: failed to format iso time
pl: nie udało się sformatować czasu ISO

en: failed to format relative time
pl: nie udało się sformatować czasu względnego

en: failed to gather unpartitioned space
pl: nie udało się zebrać miejsca niespartycjonowanego

en: failed to get %d SELinux context
pl: nie udało pobrać kontekstu SELinuksa %d

en: failed to get cgroup path
pl: nie udało się pobrać ścieżki cgroup

en: failed to get child fs of %s
pl: nie udało się pobrać potomnego fs dla %s

en: failed to get context of terminal %s
pl: nie udało się pobrać kontekstu terminala %s

en: failed to get environment variables
pl: nie udało się pobrać zmiennych środowiskowych

en: failed to get lock
pl: nie udało się pobrać blokady

en: failed to get old %s limit
pl: nie udało się uzyskać starego limitu %s

en: failed to get parent death signal
pl: nie udało się pobrać sygnału śmierci rodzica

en: failed to get pid %d's affinity
pl: nie udało się uzyskać przypisań dla pidu %d

en: failed to get pid %d's attributes
pl: nie udało się odczytać atrybutów pidu %d

en: failed to get pid %d's policy
pl: nie udało się odczytać polityki dla pidu %d

en: failed to get pid %d's uclamp values
pl: nie udało się odczytać wartości uclamp pidu %d

en: failed to get priority for %d (%s)
pl: nie udało się odczytać priorytetu dla %d (%s)

en: failed to get size of the new partition; ignoring --move-data
pl: nie udało się uzyskać rozmiaru nowej partycji; zignorowano --move-data

en: failed to get size of the old partition; ignoring --move-data
pl: nie udało się uzyskać rozmiaru starej partycji; zignorowano --move-data

en: failed to get start of the new partition; ignoring --move-data
pl: nie udało się uzyskać początku nowej partycji; zignorowano --move-data

en: failed to get start of the old partition; ignoring --move-data
pl: nie udało się uzyskać początku starej partycji; zignorowano --move-data

en: failed to get supplementary groups
pl: nie udało się pobrać grup dodatkowych

en: failed to get terminal attributes
pl: nie udało się pobrać atrybutów terminala

en: failed to get terminal attributes: %m
pl: nie udało się pobrać atrybutów terminala: %m

en: failed to get the %s resource limit
pl: nie udało się odczytać limitu "%s"

en: failed to get time
pl: nie udało się pobrać czasu

en: failed to initialize %s handler
pl: nie udało się zainicjować obsługi %s

en: failed to initialize CPUs sysfs handler
pl: nie udało się zainicjować obsługi sysfs dla CPU

en: failed to initialize blkid filter for '%s'
pl: nie udało się zainicjować filtra blkid dla '%s'

en: failed to initialize files comparer
pl: nie udało się zainicjować porównywania plików

en: failed to initialize filter
pl: nie udało się zainicjować filtra

en: failed to initialize libmount cache
pl: nie udało się zainicjować pamięci podręcznej libmount

en: failed to initialize libmount iterator
pl: nie udało się zainicjować iteratora libmount

en: failed to initialize libmount tabdiff
pl: nie udało się zainicjować tablicy tabdiff libmount

en: failed to initialize libmount table
pl: nie udało się zainicjować tablicy libmount

en: failed to initialize loopcxt
pl: nie udało się zainicjować loopctx

en: failed to initialize output column
pl: nie udało się zainicjować kolumny wyjściowej

en: failed to initialize output table
pl: nie udało się zainicjować tabeli wyjściowej

en: failed to initialize path context
pl: nie udało się zainicjować kontekstu ścieżki

en: failed to initialize procfs handler
pl: nie udało się zainicjować obsługi procfs

en: failed to initialize rootfs handler
pl: nie udało się zainicjować obsługi rootfs

en: failed to initialize signals handler
pl: nie udało się zainicjować obsługi sygnałów

en: failed to initialize sysfs handler
pl: nie udało się zainicjować obsługi sysfs

en: failed to inspect loop devices
pl: nie udało się zbadać urządzeń loop

en: failed to modify environment
pl: nie udało się zmodyfikować środowiska

en: failed to mount moving %s to %s
pl: nie udało się zamontować przenosząc %s do %s

en: failed to mount moving %s to /
pl: nie udało się zamontować przenosząc %s do /

en: failed to open %s
pl: nie udało się otworzyć %s

en: failed to open /proc
pl: nie udało się otworzyć /proc

en: failed to open /proc/self/timens_offsets
pl: nie udało się otworzyć /proc/self/timens_offsets

en: failed to open cgroup.procs
pl: nie udało się otworzyć cgroup.procs

en: failed to open credentials directory
pl: nie udało się otworzyć katalogu danych uwierzytelniających

en: failed to open device directory in sysfs
pl: nie udało się otworzyć katalogu urządzenia w sysfs

en: failed to open directory
pl: nie udało się otworzyć katalogu

en: failed to open parent namespace
pl: nie udało się otworzyć nadrzędnej przestrzeni nazw

en: failed to open/lock clock counter
pl: nie udało się otworzyć/zablokować licznika zegara

en: failed to open: %s
pl: nie udało się otworzyć: %s

en: failed to parse "%s": %s
pl: nie udało się przeanalizować "%s": %s

en: failed to parse %s
pl: nie udało się przeanalizować wpisu %s

en: failed to parse %s limit
pl: niezrozumiały limit "%s"

en: failed to parse %s partition type '%s'
pl: niezrozumiały typ partycji %s '%s'

en: failed to parse '%s'
pl: nie udało się przeanalizować '%s'

en: failed to parse --cont-clock/-C
pl: nie udało się przeanalizować --cont-clock/-C

en: failed to parse --nr <M-N> range
pl: niezrozumiały przedział --nr <M-N>

en: failed to parse --table-hide list
pl: nie udało się przeanalizować listy --table-hide

en: failed to parse --table-noextreme list
pl: nie udało się przeanalizować listy --table-noextreme

en: failed to parse --table-order list
pl: nie udało się przeanalizować listy --table-order

en: failed to parse --table-right list
pl: nie udało się przeanalizować listy --table-right

en: failed to parse --table-trunc list
pl: nie udało się przeanalizować listy --table-trunc

en: failed to parse --table-wrap list
pl: nie udało się przeanalizować listy --table-wrap

en: failed to parse --timeout
pl: nie udało się przeanalizować --timeout

en: failed to parse --uuids
pl: nie udało się przeanalizować --uuids

en: failed to parse CPU list: %s
pl: niezrozumiała lista CPU: %s

en: failed to parse CPU mask: %s
pl: niezrozumiała maska CPU: %s

en: failed to parse GPT attribute string '%s'
pl: niezrozumiały łańcuch atrybutu GPT '%s'

en: failed to parse I/O size
pl: niezrozumiały rozmiar we/wy

en: failed to parse ID
pl: niezrozumiały identyfikator

en: failed to parse IPC identifier
pl: niezrozumiały identyfikator IPC

en: failed to parse UUID: %s
pl: niezrozumiały UUID: %s

en: failed to parse argument
pl: niezrozumiały argument

en: failed to parse boottime offset
pl: niezrozumiały offset czasu rozruchu

en: failed to parse cache size
pl: niezrozumiały rozmiar bufora

en: failed to parse column
pl: nie udało się przeanalizować kolumny

en: failed to parse column names
pl: nie udało się przeanalizować nazw kolumn

en: failed to parse columns
pl: nie udało się przeanalizować kolumn

en: failed to parse command argument
pl: niezrozumiały argument polecenia

en: failed to parse delay argument
pl: niezrozumiały argument opóźnienia

en: failed to parse egid
pl: niezrozumiały egid

en: failed to parse elements
pl: niezrozumiała liczba elementów

en: failed to parse end
pl: niezrozumiały offset końca

en: failed to parse euid
pl: niezrozumiały euid

en: failed to parse facility '%s'
pl: niezrozumiała kategoria '%s'

en: failed to parse file descriptor
pl: niezrozumiały deskryptor pliku

en: failed to parse gid
pl: niezrozumiały gid

en: failed to parse id
pl: niezrozumiały id

en: failed to parse id argument
pl: niezrozumiały argument id

en: failed to parse input separator
pl: niezrozumiały separator wejścia

en: failed to parse key
pl: niezrozumiały klucz

en: failed to parse length
pl: niezrozumiała długość

en: failed to parse level '%s'
pl: niezrozumiały poziom '%s'

en: failed to parse list '%s'
pl: nie udało się przeanalizować listy '%s'

en: failed to parse logical block size
pl: niezrozumiały rozmiar bloku logicznego

en: failed to parse maximal delay argument
pl: niezrozumiały argument maksymalnego opóźnienia

en: failed to parse maximum length of filenames
pl: niezrozumiała maksymalna długość nazw plików

en: failed to parse maximum size
pl: niezrozumiały rozmiar maksymalny

en: failed to parse message size
pl: niezrozumiały rozmiar komunikatu

en: failed to parse minimum extent length
pl: niezrozumiała minimalna długość ekstentu

en: failed to parse minimum size
pl: niezrozumiały rozmiar minimalny

en: failed to parse mode
pl: niezrozumiały tryb

en: failed to parse monotonic offset
pl: niezrozumiały offset monotoniczny

en: failed to parse mount options
pl: nie udało się przeanalizować opcji montowania

en: failed to parse mount options '%s'
pl: nie udało się przeanalizować opcji montowania '%s'

en: failed to parse mount options '%s': %m
pl: nie udało się przeanalizować opcji montowania '%s': %m

en: failed to parse mount options: %m
pl: nie udało się przeanalizować opcji montowania: %m

en: failed to parse mount table
pl: nie udało się przeanalizować tablicy montowań

en: failed to parse multiplier
pl: niezrozumiały mnożnik

en: failed to parse number
pl: niezrozumiała liczba

en: failed to parse number of blocks
pl: niezrozumiała liczba bloków

en: failed to parse number of inodes
pl: niezrozumiała liczba i-węzłów

en: failed to parse number of lines per page
pl: niezrozumiała liczba linii na stronie

en: failed to parse number of sectors
pl: niezrozumiała liczba sektorów

en: failed to parse number of zones
pl: niezrozumiała liczba stref

en: failed to parse offset
pl: niezrozumiały offset

en: failed to parse old key
pl: niezrozumiały stary klucz

en: failed to parse output limit size
pl: niezrozumiały rozmiar ograniczenia wyjścia

en: failed to parse param-index
pl: niezrozumiała wartość param-index

en: failed to parse partition number
pl: niezrozumiały numer partycji

en: failed to parse pid
pl: niezrozumiały pid

en: failed to parse priority
pl: niezrozumiały priorytet

en: failed to parse ptracer pid
pl: niezrozumiały pid ptracera

en: failed to parse regid
pl: niezrozumiały regid

en: failed to parse reuid
pl: niezrozumiały reuid

en: failed to parse rgid
pl: niezrozumiały rpid

en: failed to parse ruid
pl: niezrozumiały ruid

en: failed to parse size
pl: niezrozumiały rozmiar

en: failed to parse start
pl: niezrozumiały offset początku

en: failed to parse step
pl: niezrozumiały krok

en: failed to parse streams
pl: niezrozumiała liczba strumieni

en: failed to parse subid map
pl: niezrozumiała mapa subid

en: failed to parse swaparea priority option
pl: niezrozumiała opcja priorytetu przestrzeni wymiany

en: failed to parse timestamp or unknown month name: %s
pl: niezrozumiały znacznik czasu lub nieznana nazwa miesiąca: %s

en: failed to parse uid
pl: niezrozumiały uid

en: failed to parse zone offset
pl: niezrozumiały offset strefy

en: failed to pidfd_open() for %d
pl: nie udało się wykonać pidfd_open() dla %d

en: failed to poll %s
pl: nie udało się poll na %s

en: failed to probe the device
pl: nie udało się rozpoznać urządzenia

en: failed to read %u bytes from file %s
pl: nie udało się odczytać %u bajtów z pliku %s

en: failed to read OOM score adjust value
pl: nie udało się odczytać wartości zmiany punktacji OOM

en: failed to read OOM score value
pl: nie udało się odczytać wartości punktacji OOM

en: failed to read directory
pl: nie udało się odczytać katalogu

en: failed to read eventfd
pl: nie udało się odczytać eventfd

en: failed to read memory block size
pl: nie udało się odczytać rozmiaru bloku pamięci

en: failed to read mtab
pl: nie udało się odczytać mtab

en: failed to read new partition from device; ignoring --move-data
pl: nie udało się wczytać nowej partycji z urządzenia; zignorowano --move-data

en: failed to read partitions
pl: nie udało się odczytać partycji

en: failed to read speed
pl: nie udało się odczytać prędkości

en: failed to read symlink: %s
pl: nie udało się odczytać dowiązania symbolicznego: %s

en: failed to remove partition
pl: nie udało się usunąć partycji

en: failed to request selinux state
pl: żądanie stanu SELinuksa nie powiodło się

en: failed to reset context to %s for terminal %s
pl: nie udało się przywrócić kontekstu na %s dla terminala %s

en: failed to resize partition
pl: nie udało się zmienić rozmiaru partycji

en: failed to resolve name %s port %s: %s
pl: nie udało się rozwiązać nazwy %s port %s: %s

en: failed to set 'nocow' attribute
pl: nie udało się ustawić atrybutu 'nocow'

en: failed to set context to %s for terminal %s
pl: nie udało się ustawić kontekstu na %s dla terminala %s

en: failed to set data
pl: nie udało się ustawić danych

en: failed to set environment variables
pl: nie udało się ustawić zmiennych środowiskowych

en: failed to set exec context to %s
pl: nie udało się ustawić kontekstu wykonywania na %s

en: failed to set exec context to '%s'
pl: nie udało się ustawić kontekstu wykonywania na '%s'

en: failed to set options pattern
pl: nie udało się ustawić wzorca opcji

en: failed to set personality to %s
pl: nie udało się ustawić osobowości na %s

en: failed to set pid %d's affinity
pl: nie udało się ustawić przypisań dla pidu %d

en: failed to set pid %d's policy
pl: nie udało się ustawić polityki dla pidu %d

en: failed to set pid %d's uclamp values
pl: nie udało się ustawić wartości uclamp dla pidu %d

en: failed to set priority for %d (%s)
pl: nie udało się ustawić priorytetu dla %d (%s)

en: failed to set score adjust value
pl: nie udało się ustawić wartości zmiany punktacji

en: failed to set script header
pl: nie udało się ustawić nagłówka skryptu

en: failed to set target namespace to %s
pl: nie udało się ustawić docelowej przestrzeni nazw na %s

en: failed to set the %s environment variable
pl: nie udało się ustawić zmiennej środowiskowej %s

en: failed to set the %s resource limit
pl: nie udało się ustawić limitu "%s"

en: failed to set the PATH environment variable
pl: nie udało się ustawić zmiennej środowiskowej PATH

en: failed to set the controlling terminal
pl: nie udało się ustawić terminala sterującego

en: failed to set the environment variables
pl: nie udało się ustawić zmiennych środowiskowych

en: failed to set tid %d's policy
pl: nie udało się ustawić polityki dla tidu %d

en: failed to set tid %d's uclamp values
pl: nie udało się ustawić wartości uclamp dla tidu %d

en: failed to set umount target
pl: nie udało się ustawić celu odmontowania

en: failed to setup description for %s
pl: nie udało się ustawić opisu dla %s

en: failed to setup loop device for %s
pl: nie udało się skonfigurować urządzenia loop dla %s

en: failed to switch namespace
pl: nie udało się przełączyć przestrzeni nazw

en: failed to toggle unsupported bit %lu
pl: nie udało się przełączyć nie obsługiwanego bitu %lu

en: failed to unlink %s
pl: nie udało się usunąć %s

en: failed to write %s
pl: nie udało się zapisać %s

en: failed to write disklabel
pl: nie udało się zapisać etykiety dysku

en: failed to write to /proc/self/timens_offsets
pl: nie udał się zapis do /proc/self/timens_offsets

en: failed. Sorry.
pl: nie powiodło się. Niestety.

en: failure during wait
pl: niepowodzenie podczas oczekiwania

en: fallocate failed
pl: fallocate nie powiodło się

en: fallocate failed: keep size mode is unsupported
pl: fallocate nie powiodło się: tryb utrzymywania rozmiaru nie jest obsługiwany

en: fcntl failed
pl: fcntl nie powiódł się

en: features:
pl: cechy:

en: fgetwc() failed
pl: fgetwc() nie powiodło się

en: field %s is too long
pl: pole %s jest zbyt długie

en: fifo has non-zero size: %s
pl: fifo ma niezerowy rozmiar: %s

en: fifos/pipes
pl: kolejki/potoki

en: file %s
pl: plik %s

en: file data resident in memory in bytes
pl: dane pliku obecne w pamięci w bajtach

en: file data resident in memory in pages
pl: dane pliku obecne w pamięci w stronach

en: file descriptor for the file
pl: deskryptor pliku dla pliku

en: file descriptors targeted by the eventpoll file
pl: deskryptory plików wskazywane przez plik eventpoll

en: file extends past end of filesystem
pl: plik wychodzi poza koniec systemu plików

en: file inode has zero offset and non-zero size
pl: i-węzeł pliku ma zerowy offset i niezerowy rozmiar

en: file inode has zero size and non-zero offset
pl: i-węzeł pliku ma zerowy rozmiar i niezerowy offset

en: file length too short
pl: długość pliku zbyt mała

en: file name
pl: nazwa pliku

en: file position
pl: pozycja w pliku

en: file size
pl: rozmiar pliku

en: file system, partition, or device containing file
pl: system plików, partycja lub urządzenie zawierające plik

en: file type (cooked)
pl: rodzaj pliku (aplikacyjny)

en: file type (raw)
pl: rodzaj pliku (surowy)

en: filename length is zero
pl: zerowa długość nazwy pliku

en: files
pl: pliki

en: filesystem LABEL
pl: etykieta systemu plików

en: filesystem UUID
pl: UUID systemu plików

en: filesystem already mounted
pl: system plików jest już zamontowany

en: filesystem label
pl: etykieta systemu plików

en: filesystem pathname for UNIX domain socket
pl: ścieżka w systemie plików dla gniazda uniksowego

en: filesystem root
pl: główny katalog systemu plików

en: filesystem size available for unprivileged users, use <number> if --bytes is given
pl: rozmiar systemu plików dostępny dla nieuprzywilejowanych użytkowników, <liczba> jeśli podano --bytes

en: filesystem size available, use <number> if --bytes is given
pl: dostępny rozmiar systemu plików, <liczba> jeśli podano --bytes

en: filesystem size used, use <number> if --bytes is given
pl: użyty rozmiar systemu plików, <liczba> jeśli podano --bytes

en: filesystem size, use <number> if --bytes is given
pl: rozmiar systemu plików, <liczba> jeśli podano --bytes

en: filesystem too big.  Exiting.
pl: system plików za duży. Zakończenie.

en: filesystem type
pl: typ systemu plików

en: filesystem use percentage
pl: procentowe użycie systemu plików

en: filesystem version
pl: wersja systemu plików

en: filesystem was mounted, but any subsequent operation failed: %m
pl: system plików został zamontowany, ale żadna kolejna operacja nie powiodła się: %m

en: filesystem was mounted, but failed to apply flags
pl: system plików został zamontowany, ale nie udało się zastosować flag

en: filesystem was mounted, but failed to attach idmapping
pl: system plików został zamontowany, ale nie udało się dołączyć odwzorowania identyfikatorów

en: filesystem was mounted, but failed to change mode: %m
pl: system plików został zamontowany, ale nie udało się zmienić uprawnień: %m

en: filesystem was mounted, but failed to change ownership: %m
pl: system plików został zamontowany, ale nie udało się zmienić właściciela: %m

en: filesystem was mounted, but failed to switch namespace back
pl: system plików został zamontowany, ale nie udało się przełączyć z powrotem przestrzeni nazw

en: filesystem was mounted, but failed to update userspace mount table
pl: system plików został zamontowany, ale nie udało się uaktualnić tablicy montowań w przestrzeni użytkownika

en: filesystem was unmounted, but any subsequent operation failed: %m
pl: system plików odmontowany, ale żadna kolejna operacja nie powiodła się: %m

en: filesystem was unmounted, but failed to switch namespace back
pl: system plików odmontowany, ale nie udało się przełączyć z powrotem przestrzeni nazw

en: filesystem was unmounted, but failed to update userspace mount table
pl: system plików odmontowany, ale nie udało się uaktualnić tablicy montowań w przestrzeni użytkownika

en: filter too big
pl: za duży filtr

en: first argument
pl: pierwszy argument

en: fix partitions C/H/S values
pl: poprawienie wartości C/H/S partycji

en: fix partitions order
pl: poprawienie kolejności partycji

en: flag boot status
pl: stan flagi po starcie

en: flag description
pl: opis flagi

en: flag name
pl: nazwa flagi

en: flag status
pl: stan flagi

en: flags specified when opening the file
pl: flagi podane przy otwieraniu pliku

en: floppy eject command failed
pl: polecenie wysunięcia dyskietki nie powiodło się

en: floppy eject command succeeded
pl: polecenie wysunięcia dyskietki powiodło się

en: flush buffers
pl: opróżnienie buforów

en: following standard input is unsupported
pl: podążanie za standardowym wejściem nie jest obsługiwane

en: forcing unmount of %s
pl: wymuszenie odmontowania %s

en: fork failed
pl: wywołanie fork nie powiodło się

en: fork() failed, try again later
pl: fork() nie powiódł się, proszę spróbować później

en: format_iso_time: buffer overflow.
pl: format_iso_time: przepełnienie bufora.

en: format_reltime: buffer overflow.
pl: format_reltime: przepełnienie bufora.

en: free space sectros
pl: sektory wolnego miejsca

en: from %s
pl: z %s

en: fsck.%s not found; ignore %s
pl: nie znaleziono fsck.%s; zignorowano %s

en: fsname name too long
pl: nazwa systemu plików za długa

en: full
pl: pełna

en: full user name
pl: pełna nazwa użytkownika

en: garbage at the end of pid specification: %s
pl: śmieci na końcu określenia pidu: %s

en: get 32-bit sector count (deprecated, use --getsz)
pl: pobranie 32-bitowej liczby sektorów (przestarzałe, lepiej używać --getsz)

en: get alignment offset in bytes
pl: pobranie wyrównania w bajtach

en: get blocksize
pl: pobranie rozmiaru bloku

en: get discard zeroes support status
pl: pobranie statusu obsługi usuwania zerami

en: get disk sequence number
pl: pobranie numeru sekwencyjnego dysku

en: get does not accept the --dest option
pl: get nie przyjmuje opcji --dest

en: get filesystem readahead
pl: pobranie ustawienia odczytu z wyprzedzeniem dla systemu plików

en: get logical block (sector) size
pl: pobranie rozmiaru bloku (sektora) logicznego

en: get max sectors per request
pl: pobranie maksymalnej liczby sektorów na żądanie

en: get minimum I/O size
pl: pobranie minimalnego rozmiaru we/wy

en: get optimal I/O size
pl: pobranie optymalnego rozmiaru we/wy

en: get physical block (sector) size
pl: pobranie rozmiaru bloku (sektora) fizycznego

en: get read-only
pl: pobranie flagi tylko do odczytu

en: get readahead
pl: pobranie ustawienia odczytu z wyprzedzeniem

en: get size in 512-byte sectors:
pl: pobranie rozmiaru w sektorach 512-bajtowych:

en: get size in bytes
pl: pobranie rozmiaru w bajtach

en: get user name failed: %s
pl: pobranie nazwy użytkownika nie powiodło się: %s

en: get zone size
pl: pobranie rozmiaru strefy

en: getgrouplist found more groups than sysconf allows
pl: getgrouplist znalazło więcej grup niż pozwala sysconf

en: getline() failed
pl: getline() nie powiodło się

en: getrandom() function
pl: funkcja getrandom()

en: getresgid failed
pl: getresgid nie powiodło się

en: getresuid failed
pl: getresuid nie powiodło się

en: gettimeofday() failed
pl: gettimeofday() nie powiodło się

en: getting process secure bits failed
pl: pobieranie bitów bezpieczeństwa procesu nie powiodło się

en: gpt: cannot handle files with mode %o
pl: gpt: nie można obsłużyć plików z uprawnieniami %o

en: gpt: stat() failed
pl: gpt: stat() nie powiodło się

en: group %s does not exist
pl: grupa %s nie istnieje

en: group name
pl: nazwa grupy

en: groups initialization failed: %m
pl: inicjalizacja grup nie powiodła się: %m

en: hard limit (ceiling)
pl: limit twardy (maksymalny)

en: headswitch
pl: zmiana głowicy

en: holders of the lock
pl: posiadacze blokady

en: hole detected at offset %ju
pl: wykryto dziurę pod offsetem %ju

en: home directory
pl: katalog domowy

en: horizontal
pl: poziomy

en: hostname '%s' is too long
pl: nazwa hosta '%s' jest zbyt długa

en: hostname during the last session
pl: nazwa hosta podczas ostatniej sesji

en: human readable ISO time
pl: czas ISO czytelny dla człowieka

en: human readable relative time
pl: czas względny czytelny dla człowieka

en: human readable resolution
pl: rozdzielczość czytelna dla człowieka

en: human readable size
pl: rozmiar w postaci czytelnej dla człowieka

en: hush login status: restore original IDs failed
pl: status cichego logowania: odtworzenie oryginalnych ID nie powiodło się

en: id %d not found
pl: ID %d nie został znaleziony

en: id failed
pl: odwołanie do id nie powiodło się

en: ignore -U (UUIDs are unsupported)
pl: zignorowano -U (UUID-y nie są obsługiwane przez)

en: ignoring --preserve-environment, it's mutually exclusive with --login
pl: zignorowano --preserve-environment, wyklucza się z --login

en: ignoring given class data for idle class
pl: zignorowano podane dane klasy dla klasy idle

en: ignoring given class data for none class
pl: zignorowano podane dane klasy dla klasy none

en: ignoring unknown option argument: %s
pl: zigorowano nieznaną opcję: %s

en: illegal day value
pl: niedozwolona wartość dnia

en: illegal day value: use 1-%d
pl: niedozwolona wartość dnia: dopuszczalne to 1-%d

en: illegal filename
pl: niedozwolona nazwa pliku

en: illegal key (%s)
pl: niedozwolony klucz (%s)

en: illegal month value: use 1-12
pl: niedozwolona wartość miesiąca: dopuszczalne to 1-12

en: illegal option -- %s
pl: niedozwolona opcja -- %s

en: illegal week value: use 1-54
pl: niedozwolona wartość tygodnia: dopuszczalne to 1-54

en: illegal week value: year %d doesn't have week %d
pl: niedozwolona wartość tygodnia: rok %d nie ma tygodnia %d

en: illegal year value
pl: niedozwolona wartość roku

en: illegal year value: use positive integer
pl: niedozwolona wartość roku: dopuszczalne tylko całkowite dodatnie

en: implicit
pl: domyślna

en: informational
pl: informacja

en: initgroups failed
pl: initgroups nie powiodło się

en: inode identifying network namespace where the socket belongs to
pl: i-węzeł identyfikujący przestrzeń sieci, do której należą gniazda

en: inode number
pl: numer i-węzła

en: input file is empty
pl: plik wejściowy jest pusty

en: install bootstrap
pl: zainstalowanie kodu rozruchowego

en: interleave
pl: przeplot

en: internal error
pl: błąd wewnętrzny

en: internal error, contact the author.
pl: błąd wewnętrzny, proszę skontaktować się autorem.

en: internal error, unknown api %d
pl: błąd wewnętrzny: nieznane api %d

en: internal error, unknown operation %d
pl: błąd wewnętrzny: nieznana operacja %d

en: internal error: conversion from cpuset to string failed
pl: błąd wewnętrzny: nie udało się przekształcić cpuset do łańcucha znaków

en: internal error: too many iov's
pl: błąd wewnętrzny: za dużo iov

en: internal error: unknown column
pl: błąd wewnętrzny: nieznana kolumna

en: internal error: unsupported dialog type %d
pl: błąd wewnętrzny: nie obsługiwany rodzaj dialogu %d

en: internal kernel device name
pl: wewnętrzna nazwa urządzenia w jądrze

en: internal parent kernel device name
pl: wewnętrzna nazwa urządzenia rodzica w jądrze

en: interrupts
pl: przerwań

en: interval
pl: przedział

en: invalid
pl: błędny

en: invalid --kernel argument
pl: błędny argument --kernel

en: invalid --width
pl: błędne --width

en: invalid CPU number in CPU list: %s
pl: błędny numer CPU na liście: %s

en: invalid PGID argument
pl: błędna wartość PGID-a

en: invalid PID argument
pl: błędna wartość PID-u

en: invalid TID argument
pl: błędna wartość TID

en: invalid UID argument
pl: błędna wartość UID-a

en: invalid adjust argument
pl: błędna wartość zmiany

en: invalid argument - from
pl: błędny argument - ścieżka początkowa

en: invalid argument - repair
pl: błędny argument - opcja naprawy

en: invalid argument - to
pl: błędny argument - ścieżka końcowa

en: invalid argument of --local-line
pl: błędny argument opcji --local-line

en: invalid argument of -r
pl: błędny argument opcji -r

en: invalid argument of -r: %d
pl: błędny argument opcji -r: %d

en: invalid argument to --cdspeed/-x option
pl: błędny argument opcji --cdspeed/-x

en: invalid argument to --changerslot/-c option
pl: błędny argument opcji --changerslot/-c

en: invalid argument to --sysroot
pl: błędny argument opcji --sysroot

en: invalid argument: %s
pl: błędny argument: %s

en: invalid argument: %s: using automatic errors
pl: błędny argument: %s: użycie błędów automatycznych

en: invalid block count argument
pl: błędna liczba bloków

en: invalid block device
pl: nieprawidłowe urządzenie blokowe

en: invalid block-count
pl: błędna liczba bloków

en: invalid blocksize argument
pl: błędna wartość rozmiaru bloku

en: invalid buffer size argument
pl: błędna wartość rozmiaru bufora

en: invalid capability type
pl: błędny typ zdolności

en: invalid class argument
pl: błędna wartość klasy

en: invalid class data argument
pl: błędne dane klasy

en: invalid columns argument
pl: błędna szerokość kolumn

en: invalid columns limit argument
pl: błędny limit kolumn

en: invalid count argument
pl: błędny argument liczby powtórzeń

en: invalid cursor position: %s
pl: błędna pozycja kursora: %s

en: invalid cylinders argument
pl: błędna liczba cylindrów

en: invalid date '%s'
pl: błędna data '%s'

en: invalid deadline argument
pl: błędna wartość terminu

en: invalid delay argument
pl: błędna wartość opóźnienia

en: invalid divisor argument
pl: błędny podzielnik

en: invalid edition number argument
pl: błędny numer edycji

en: invalid endianness %s is not supported
pl: błędna kolejność bajtów %s nie jest obsługiwana

en: invalid endianness given; must be 'big', 'little', or 'host'
pl: podano błędną kolejność bajtów w słowie; musi być jedną z 'big', 'little' lub 'host'

en: invalid epoch '%s'.
pl: błędna epoka '%s'.

en: invalid exit code
pl: błędny kod wyjścia

en: invalid fd argument
pl: błędna wartość deskryptora pliku

en: invalid file data offset
pl: niepoprawny offset danych pliku

en: invalid filter
pl: błędny filtr

en: invalid group argument
pl: błędna wartość grupy

en: invalid heads argument
pl: błędna liczba głowic

en: invalid hyperlink argument
pl: błędny argument hyperlink

en: invalid id
pl: błędny identyfikator

en: invalid id argument
pl: błędny argument id

en: invalid id: %s
pl: błędny identyfikator: %s

en: invalid identifier
pl: błędny identyfikator

en: invalid identifier: %s
pl: błędny identyfikator: %s

en: invalid iflag
pl: błędna flaga iflag

en: invalid key
pl: błędny klucz

en: invalid landlock rule: %s
pl: błędna reguła landlock: %s

en: invalid length argument
pl: błędna wartość długości

en: invalid length value specified
pl: podano błędną wartość długości

en: invalid line discipline argument
pl: błędna dyscyplina linii

en: invalid mapping '%s'
pl: błędne odwzorowanie '%s'

en: invalid month argument
pl: błędna postać miesiąca

en: invalid namespace argument
pl: błędny argument przestrzeni nazw

en: invalid nice argument
pl: błędna wartość priorytetu

en: invalid number of inodes
pl: błędna liczba i-węzłów

en: invalid offset argument
pl: błędna wartość offsetu

en: invalid offset value specified
pl: podano błędną wartość offsetu

en: invalid output width number argument
pl: błędny szerokość wyjścia

en: invalid partition number argument
pl: błędny numer partycji

en: invalid pause argument
pl: błędna opcja pauzy

en: invalid period argument
pl: błędna wartość okresu

en: invalid pid argument
pl: błędny argument pid

en: invalid pretimeout argument
pl: błędna wartość wczesnego limitu czasu

en: invalid priority '%s'
pl: błędny priorytet '%s'

en: invalid priority argument
pl: błędna wartość priorytetu

en: invalid runtime argument
pl: błędna wartość czasu działania

en: invalid seconds argument
pl: błędna liczba sekund

en: invalid sector size argument
pl: błędna wartość rozmiaru sektora

en: invalid sectors argument
pl: błędna liczba sektorów

en: invalid sigmask format: %s
pl: Błędny format maski sygnałów: %s

en: invalid signal name or number: %s
pl: błędna nazwa lub numer sygnału: %s

en: invalid size argument
pl: błędna wartość rozmiaru

en: invalid spaces argument
pl: błędny argument liczby spacji

en: invalid speed argument
pl: błędna wartość szybkości

en: invalid start argument
pl: błędna wartość początku

en: invalid structured data ID: '%s'
pl: błędny ID danych strukturalnych: '%s'

en: invalid structured data parameter: '%s'
pl: błędny parametr danych strukturalnych: '%s'

en: invalid time argument
pl: błędna wartość czasu

en: invalid time value "%s"
pl: błędna wartość czasu "%s"

en: invalid timeout argument
pl: błędna wartość limitu czasu

en: invalid timeout argument: %s
pl: błędna wartość limitu czasu: %s

en: invalid timeout value
pl: błędna wartość limitu czasu

en: invalid uniq-id argument
pl: błędny argument uniq-id

en: invalid util_max argument
pl: błędny argument util_max

en: invalid util_min argument
pl: błędny argument util_min

en: invalid uuid for namespace: '%s'
pl: błędny uuid dla przestrzeni nazw: '%s'

en: invalid week argument
pl: błędna postać tygodnia

en: ioctl error on %s
pl: błąd ioctl na %s

en: ioctl failed
pl: ioctl nie powiódł się

en: ioctl failed: unable to determine device size: %s
pl: ioctl nie powiodło się: nie można określić rozmiaru urządzenia: %s

en: ioctl(%d, RTC_EPOCH_READ, epoch_p) to %s failed
pl: nie powiódł się ioctl(%d, RTC_EPOCH_READ, epoch_p) na %s

en: ioctl(%d, RTC_EPOCH_READ, epoch_p) to %s succeeded.
pl: ioctl(%d, RTC_EPOCH_READ, epoch_p) na %s powiódł się.

en: ioctl(%d, RTC_EPOCH_SET, %lu) to %s failed
pl: nie powiódł się ioctl(%d, RTC_EPOCH_SET, %lu) na %s

en: ioctl(%d, RTC_EPOCH_SET, %lu) to %s succeeded.
pl: ioctl(%d, RTC_EPOCH_SET, %lu) na %s powiódł się.

en: ioctl(%d, RTC_PARAM_GET, param) to %s failed
pl: ioctl(%d, RTC_PARAM_GET, param) na %s nie powiódł się

en: ioctl(%d, RTC_PARAM_GET, param) to %s succeeded.
pl: ioctl(%d, RTC_PARAM_GET, param) na %s powiódł się.

en: ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, param) to %s failed
pl: ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, param) na %s nie powiódł się

en: ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, param) to %s succeeded.
pl: ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, param) na %s powiódł się.

en: ioctl(%d, RTC_UIE_ON, 0) to %s failed
pl: nie powiódł się ioctl(%d, RTC_UIE_ON, 0) na %s

en: ioctl(%d, RTC_VL_CLEAR) on %s failed
pl: nie powiódł się ioctl(%d, RTC_VL_CLEAR) na %s

en: ioctl(%d, RTC_VL_CLEAR) on %s succeeded.
pl: ioctl(%d, RTC_VL_CLEAR) na %s powiódł się.

en: ioctl(%d, RTC_VL_READ) on %s failed
pl: nie powiódł się ioctl(%d, RTC_VL_READ) na %s

en: ioctl(%d, RTC_VL_READ) on %s returned 0x%x
pl: ioctl(%d, RTC_VL_READ) na %s zwrócił 0x%x

en: ioctl() to %s to turn off update interrupts failed
pl: nie powiódł się ioctl() na %s w celu wyłączenia przerwań uaktualnień

en: ioctl(RTC_RD_NAME) to %s to read the time failed
pl: nie powiódł się ioctl(RTC_RD_NAME) na %s w celu odczytu czasu

en: ioctl(RTC_SET_TIME) to %s to set the time failed
pl: nie powiódł się ioctl(RTC_SET_TIME) na %s w celu ustawienia czasu

en: ioctl(RTC_SET_TIME) was successful.
pl: ioctl(RTC_SET_TIME) powiódł się.

en: iopl() port access failed
pl: dostęp do portów przez iopl() nie powiódł się

en: ioprio_get failed
pl: ioprio_get nie powiodło się

en: ioprio_set failed
pl: ioprio_set nie powiodło się

en: irqtop | total: %ld delta: %ld | %s | %s
pl: irqtop | łącznie: %ld przyrost: %ld | %s | %s

en: is n
pl: jest wyłączone (n)

en: is y
pl: jest włączone (y)

en: journald entry could not be written
pl: nie można zapisać wpisu journald

en: keep process capabilities failed
pl: zachowanie zdolności procesu nie powiodło się

en: kernel device name
pl: nazwa urządzenia w jądrze

en: kernel messages
pl: komunikaty od jądra

en: kernel not configured for message queues
pl: jądro nie zostało skonfigurowane do obsługi kolejek komunikatów

en: kernel not configured for message queues
pl: jądro nie zostało skonfigurowane do obsługi kolejek komunikatów

en: kernel not configured for semaphores
pl: jądro nie zostało skonfigurowane do obsługi semaforów

en: kernel not configured for semaphores
pl: jądro nie zostało skonfigurowane do obsługi semaforów

en: kernel not configured for shared memory
pl: jądro nie zostało skonfigurowane do obsługi pamięci dzielonej

en: kernel not configured for shared memory
pl: jądro nie zostało skonfigurowane do obsługi pamięci dzielonej

en: kernel threads
pl: wątku jądra

en: key
pl: klucz

en: key failed
pl: odwołanie do klucza nie powiodło się

en: kind of lock
pl: rodzaj blokady

en: kind of namespace
pl: rodzaj przestrzeni nazw

en: klogctl error
pl: błąd klogctl

en: klogctl failed
pl: klogctl nie powiodło się

en: label is too long. Truncating it to '%s'
pl: etykieta jest zbyt długa. Obcięto do '%s'

en: landlock_create_ruleset failed
pl: landlock_create_ruleset nie powiodło się

en: landlock_restrict_self failed
pl: landlock_restrict_self nie powiodło się

en: last tty used
pl: ostatnio używany terminal

en: last-changed
pl: ost.zmiana

en: last-op
pl: ost.op.

en: lchown failed: %s
pl: lchown nie powiodło się: %s

en: length of file mapping (in page)
pl: długość odwzorowania pliku (w stronach)

en: libc pseudo-random functions
pl: funkcje pseudolosowe libc

en: libmount context allocation failed
pl: przydzielenie kontekstu libmount nie powiodło się

en: libmount iterator allocation failed
pl: przydzielenie iteratora libmount nie powiodło się

en: libmount table allocation failed
pl: przydzielenie tablicy libmount nie powiodło się

en: libuser initialization failed: %s.
pl: inicjalizacja libuser nie powiodła się: %s.

en: limit on the uncompressed amount of data
pl: limit nieskompresowanej ilości danych

en: line %d: unsupported command
pl: linia %d: polecenie nie obsługiwane

en: line %zu: for JSON the name of the column %zu is required
pl: linia %zu: dla formatu JSON wymagana jest nazwa kolumny %zu

en: line printer subsystem
pl: podsystem wydruku

en: link BSD partition to non-BSD partition
pl: połączenie partycji BSD z partycją nie-BSD

en: link count
pl: liczba dowiązań

en: list free unpartitioned space
pl: wypisanie wolnego, niespartycjonowanego miejsca

en: list known partition types
pl: wypisanie znanych typów partycji

en: list of monitoring inodes (cooked)
pl: lista i-węzłów monitorowania (aplikacyjna)

en: list of monitoring inodes (raw, don't decode devices)
pl: lista i-węzłów monitorowania (surowa, bez dekodowania urządzeń)

en: listening socket
pl: gniazdo nasłuchujące

en: little
pl: little-endian

en: load disk layout from sfdisk script file
pl: wczytanie układu dysku z pliku skryptu sfdiska

en: local
pl: lokalny

en: local IP address
pl: lokalny adres IP

en: local IPv6 address
pl: lokalny adres IPv6

en: local TCP address (INET address:TCP port)
pl: lokalny adres TCP (adres INET:port TCP)

en: local TCP port
pl: lokalny port TCP

en: local UDP address (INET address:UDP port)
pl: lokalny adres UDP (adres INET:port UDP)

en: local UDP port
pl: lokalny port UDP

en: local UDPLite address (INET address:UDPLite port)
pl: lokalny adres UDPLite (adres INET:port UDPLite)

en: local UDPLite port
pl: lokalny port UDPLite

en: local VSOCK address (CID:PORT)
pl: lokalny adres VSOCK (CID:PORT)

en: local VSOCK context identifier
pl: identyfikator kontekstu lokalnego VSOCK

en: local VSOCK port
pl: lokalny port VSOCK

en: local use 0
pl: lokalny 0

en: local use 1
pl: lokalny 1

en: local use 2
pl: lokalny 2

en: local use 3
pl: lokalny 3

en: local use 4
pl: lokalny 4

en: local use 5
pl: lokalny 5

en: local use 6
pl: lokalny 6

en: local use 7
pl: lokalny 7

en: localtime() failed
pl: localtime() nie powiodło się

en: lock access mode
pl: tryb dostępu do blokady

en: locked
pl: blok.

en: locking failed
pl: zablokowanie nie powiodło się

en: locks
pl: blokady

en: log in disabled by nologin(8) or pam_nologin(8)
pl: logowanie zablokowane poprzez nologin(8) lub pam_nologin(8)

en: log multiple streams is mutually exclusive with 'classic' format
pl: logowanie wielu strumieni wyklucza się z formatem 'classic'

en: logical
pl: logiczna

en: logical CPU number
pl: numer logicznego CPU

en: logical NUMA node number
pl: numer logicznego węzła NUMA

en: logical book number
pl: numer logicznego tomu

en: logical cluster number
pl: numer logicznego klastra

en: logical core number
pl: numer logicznego rdzenia

en: logical drawer number
pl: numer logicznej półki

en: logical sector size
pl: rozmiar sektora logicznego

en: logical sector size in bytes
pl: rozmiar sektora logicznego w bajtach

en: logical socket number
pl: numer logicznego gniazda

en: login by password disabled
pl: logowanie z użyciem hasła wyłączone

en: login shell
pl: powłoka logowania

en: login.defs forbids setting %s
pl: login.defs nie pozwala na ustawianie %s

en: login: -h is for superuser only
pl: login: -h jest tylko dla superużytkownika

en: loop device major number
pl: numer główny urządzenia loop

en: loop device major:minor number
pl: numer główny:poboczny urządzenia loop

en: loop device minor number
pl: numer poboczny urządzenia loop

en: loop device name
pl: nazwa urządzenia loop

en: loop device reference string
pl: łańcuch odniesienia urządzenia loop

en: lowest PID in the namespace
pl: najniższy PID w przestrzeni nazw

en: lpid=%u	cpid=%u	nattch=%jd
pl: lpid=%u	cpid=%u	podłączeń=%jd

en: magic failed
pl: rozpoznanie kodu magicznego nie powiodło się

en: magic string length
pl: długość łańcucha magicznego

en: magic string offset
pl: offset łańcucha magicznego

en: mail system
pl: system pocztowy

en: major device number
pl: główny numer urządzenia

en: major:minor device number
pl: numer urządzenia główny:poboczny

en: mandatory state of the lock: 0 (none), 1 (set)
pl: obowiązkowość blokady: 0 (brak), 1 (ustawiona)

en: masked signals
pl: sygnały zamaskowane

en: max bytes in POSIX mqueues
pl: maksymalna liczba bajtów w POSIX mqueue

en: max core file size
pl: maksymalny rozmiar pliku core

en: max data size
pl: maksymalny rozmiar danych

en: max file size
pl: maksymalny rozmiar pliku

en: max locked-in-memory address space
pl: maksymalny rozmiar zablokowanej pamięci

en: max nice prio allowed to raise
pl: maksymalne dozwolone nice

en: max number of arrays = %d
pl: maksymalna liczba tablic = %d

en: max number of days a password may remain unchanged
pl: maksymalna liczba dni, przez które hasło może nie być zmieniane

en: max number of file locks held
pl: maksymalna liczba blokad plików

en: max number of open files
pl: maksymalna liczba otwartych plików

en: max number of pending signals
pl: maksymalna liczba sygnałów oczekujących

en: max number of processes
pl: maksymalna liczba procesów

en: max number of segments = %ju
pl: maksymalna liczba segmentów = %ju

en: max ops per semop call = %d
pl: maksymalna liczba operacji na sem. w wywołaniu = %d

en: max output size exceeded
pl: przekroczono maksymalny rozmiar wyjścia

en: max queues system wide = %d
pl: maksymalna liczba kolejek w systemie = %d

en: max real-time priority
pl: maksymalny priorytet real-time

en: max resident set size
pl: maksymalny rozmiar pamięci rezydentnej

en: max seg size
pl: maksymalny rozmiar segmentu

en: max semaphores per array = %d
pl: maksymalna liczba semaforów w tablicy = %d

en: max semaphores system wide = %d
pl: maksymalna liczba semaforów w systemie = %d

en: max size of message
pl: maksymalny rozmiar komunikatu

en: max stack size
pl: maksymalny rozmiar stosu

en: max total shared memory
pl: maksymalny rozmiar całej pamięci dzielonej

en: max total shared memory (kbytes)
pl: maksymalny rozmiar całej pamięci dzielonej (kB)

en: maximum input lines (%d) exceeded
pl: przekroczono maksymalną liczbę linii wejścia (%d)

en: maximum number of active zones
pl: maksymalna liczba aktywnych stref

en: maximum number of open zones
pl: maksymalna liczba otwartych stref

en: may not be used by non-root users
pl: runuser może być używane tylko przez roota

en: memory block number or blocks range
pl: numer bloku lub przedział bloków pamięci

en: memory is removable
pl: pamięć jest wyjmowalna

en: memory limit used to store compressed data
pl: limit pamięci używanej do przechowywania danych skompresowanych

en: memory zram have been consumed to store compressed data
pl: pamięć użyta przez zram na przechowywanie danych skompresowanych

en: messages
pl: komunikatów

en: messages generated internally by syslogd
pl: komunikaty wygenerowane wewnętrznie przez syslogd

en: microsecs
pl: mikrosekundy

en: min seg size
pl: minimalny rozmiar segmentu

en: minimum I/O size
pl: minimalny rozmiar we/wy

en: minimum amount of data in bytes transferred from memory to cache
pl: minimalna liczba bajtów danych przesyłanych z pamięci do pamięci odręcznej

en: minor device number
pl: poboczny numer urządzenia

en: misc character device name resolved by /proc/misc
pl: nazwa urządzenia znakowego misc rozwiązana przez /proc/misc

en: missed it - %ld.%06ld is too far past %ld.%06ld (%.6f > %.6f)
pl: chybienie - %ld.%06ld jest za bardzo wstecz od %ld.%06ld (%.6f > %.6f)

en: missed it - %lld.%06lld is too far past %lld.%06lld (%.6f > %.6f)
pl: chybienie - %lld.%06lld jest za bardzo wstecz od %lld.%06lld (%.6f > %.6f)

en: missing -p option
pl: brak opcji -p

en: missing optstring argument
pl: brak parametru optstring

en: mkdir failed: %s
pl: mkdir nie powiodło się: %s

en: mknod failed: %s
pl: mknod nie powiodło się: %s

en: mkswap: %s contains holes or other unsupported extents.
            This swap file can be rejected by kernel on swap activation!
pl: mkswap: %s zawiera dziury lub inne nie obsługiwane ekstenty.
            Ten plik wymiany może być odrzucony przez jądro przy włączaniu!

en: mode=%#o	access_perms=%#o
pl: tryb=%#o	prawa_dostępu=%#o

en: mode=%#o, access_perms=%#o
pl: tryb=%#o, uprawnienia=%#o

en: more filesystems detected on %s; use -t <type> or wipefs(8)
pl: na %s wykryto więcej systemów plików; należy użyć -t <typ> lub wipefs(8)

en: mount
pl: montowanie

en: mount %s failed
pl: montowanie %s nie powiodło się

en: mount %s on %s failed
pl: montowanie %s w %s nie powiodło się

en: mount 64-bit ID (requires --kernel=listmount)
pl: 64-bitowe ID montowania (wymaga --kernel=listmount)

en: mount ID
pl: ID montowania

en: mount error:
     | mount errors:
pl[0]: błąd montowania:
pl[1]: błędy montowania:
pl[2]: błędy montowania:

en: mount failed: %m
pl: montowanie nie powiodło się: %m

en: mount id
pl: ID montowania

en: mount info:
     | mount infos:
pl[0]: informacja montowania:
pl[1]: informacje montowania:
pl[2]: informacje montowania:

en: mount parent ID
pl: ID rodzica montowania

en: mount point does not exist
pl: punkt montowania nie istnieje

en: mount point is a symbolic link to nowhere
pl: punkt montowania jest dowiązaniem symbolicznym donikąd

en: mount point is busy
pl: punkt montowania jest zajęty

en: mount point is not a directory
pl: punkt montowania nie jest katalogiem

en: mount point not mounted or bad option
pl: punkt montowania nie jest zamontowany albo podano niewłaściwą opcję

en: mount table full
pl: tablica montowania pełna

en: mount warning:
     | mount warnings:
pl[0]: ostrzeżenie montowania:
pl[1]: ostrzeżenia montowania:
pl[2]: ostrzeżenia montowania:

en: mount: %s does not contain SELinux labels.
           You just mounted a file system that supports labels which does not
           contain labels, onto an SELinux box. It is likely that confined
           applications will generate AVC messages and not be allowed access to
           this file system.  For more details see restorecon(8) and mount(8).
pl: mount: %s nie zawiera etykiet SELinuksa.
           W systemie z SELinuksem zamontowano system plików obsługujący
           etykiety, ale ich nie zawierający. Najprawdopodobniej aplikacje
           będą generować komunikaty AVC i nie będą mogły dostać się do tego
           systemu plików. Więcej szczegółów w restorecon(8) i mount(8).

en: mount: (hint) your fstab has been modified, but systemd still uses
           the old version; use 'systemctl daemon-reload' to reload.
pl: mount: (podpowiedź) plik fstab został zmodyfikowany, ale systemd nadal używa
           starej wersji; aby przeładować, należy zrobić 'systemctl daemon-reload'.

en: mounted filesystem roots
pl: główne katalogi zamontowanych systemów plików

en: mountpoint
pl: punkt montowania

en: move
pl: przeniesienie

en: move beginning of data in a partition
pl: przesunięcie początku danych na partycji

en: mqueue %s not found
pl: nie znaleziono kolejki komunikatów %s

en: mqueue name must start with '/': %s
pl: nazwa kolejki komunikatów musi się zaczynać '/': %s

en: msqid
pl: id_msq

en: must be root to scan for matching filesystems: %s
pl: trzeba być rootem, aby znaleźć pasujące systemy plików: %s

en: must be superuser to unmount
pl: trzeba być superużytkownikiem, żeby odmontować

en: must be superuser to use mount
pl: do używania mounta trzeba być superużytkownikiem

en: must provide wake time (see --seconds, --time and --date options)
pl: trzeba podać czas pobudki (opcje --seconds, --time oraz --date)

en: name
pl: nazwa

en: name `%s' not found
pl: nie znaleziono nazwy `%s'

en: name `%s' too long
pl: nazwa `%s' jest zbyt długa

en: name failed
pl: nazwa zawiodła

en: name is required for POSIX IPC
pl: nazwa jest wymagana przez IPC POSIX

en: name of the file (cooked)
pl: nazwa pliku (aplikacyjna)

en: name of the file (raw)
pl: nazwa pliku (surowa)

en: name of the namespace (NS.TYPE:[INODE])
pl: nazwa przestrzeni nazw (TYP.NS:[I-WĘZEŁ])

en: name-based
pl: oparty na nazwie

en: namespace ID as used by network subsystem
pl: ID przestrzeni nazw używane przez podsystem sieciowy

en: namespace identifier (inode number)
pl: identyfikator przestrzeni nazw (numer i-węzła)

en: namespace offset
pl: przesunięcie przestrzeni nazw

en: nattch
pl: podłączeń

en: ncount
pl: oczek.n.

en: need terminal for interactive repairs
pl: do interakcyjnej naprawy potrzebny jest terminal

en: neither --freeze or --unfreeze specified
pl: nie podano --freeze ani --unfreeze

en: neither filename nor target pid supplied for %s
pl: nie podano nazwy pliku ani pidu docelowego dla %s

en: net interface associated with the packet socket
pl: interfejs sieciowy powiązany z gniazdem pakietowym

en: netlink local port id
pl: id portu lokalnego netlink

en: netlink multicast groups
pl: grupy multicastowe netlink

en: netlink protocol
pl: protokół netlink

en: network interface behind the tun device
pl: interfejs sieciowy pod urządzeniem tun

en: network news subsystem
pl: podsystem sieciowy news

en: new does not accept the --source option
pl: new nie przyjmuje opcji --source

en: new partition is smaller than original; ignoring --move-data
pl: nowa partycja jest mniejsza niż pierwotna; zignorowano --move-data

en: new requires either a -d/--dest or a command
pl: new wymaga -d/--dest lub polecenia

en: no
pl: nie

en: no CD-ROM information available
pl: brak dostępnych informacji o napędzie CD-ROM

en: no OOM score adjust value specified
pl: nie podano wartości zmiany punktacji OOM

en: no PID or COMMAND specified
pl: nie podano PID-u ani polecenia

en: no PIDs specified
pl: nie podano PIDów

en: no architecture argument or personality flags specified
pl: nie podano argumentu architektury ani flag osobowości

en: no changes made
pl: nie wykonano zmian

en: no cmd to execute
pl: brak polecenia do uruchomienia

en: no command specified
pl: nie podano polecenia

en: no command was specified
pl: nie podano polecenia

en: no device specified
pl: nie podano urządzenia

en: no directory or file specified
pl: nie podano katalogu ani pliku

en: no disk device specified
pl: nie podano urządzenia dyskowego

en: no file descriptors received, check systemctl status uuidd.socket
pl: nie odebrano deskryptorów plików, proszę sprawdzić systemctl status uuidd.socket

en: no file specified
pl: nie podano pliku

en: no filename specified
pl: nie podano nazwy pliku

en: no free zram device found
pl: nie znaleziono wolnego urządzenia zram

en: no label,
pl: brak etykiety,

en: no length argument specified
pl: nie podano argumentu długości

en: no line matching user "%s" in %s
pl: brak wiersza pasującego do użytkownika "%s" w %s

en: no loop device specified
pl: nie podano urządzenia loop

en: no medium found on %s
pl: brak nośnika w %s

en: no mount point specified
pl: nie podano punktu montowania

en: no mount source specified
pl: nie podano źródła montowania

en: no mountpoint specified
pl: nie podano punktu montowania

en: no name for counter: -C/--counter %s
pl: brak nazwy dla licznika: -C/--counter %s

en: no namespace specified
pl: nie podano przestrzeni nazw

en: no partition number specified
pl: nie podano numeru partycji

en: no relocate operation specified
pl: nie podano operacji relokacji

en: no shell
pl: brak powłoki

en: no such group
pl: nie ma takiej grupy

en: no support for landlock
pl: brak obsługi landlock

en: no target PID specified
pl: nie podano docelowego PID-u

en: no target PID specified for --follow-context
pl: nie podano docelowego PID-u dla --follow-context

en: no tty
pl: brak tty

en: no uuid
pl: brak uuida

en: no valid filesystem type specified
pl: nie podano poprawnego systemu plików

en: non-bind mount source %s is a directory or regular file
pl: źródło montowania bez bind %s jest katalogiem lub zwykłym plikiem

en: non-block (%ld) bytes
pl: nie blok (%ld bajtów)

en: non-canonical target path (real: %s)
pl: nieznormalizowana ścieżka celu (prawdziwa: %s)

en: non-size (%ld vs %ld) bytes
pl: błędny rozmiar (%ld vs %ld bajtów)

en: none
pl: brak

en: normal but significant condition
pl: normalne, ale znaczące zdarzenie

en: not a block device or file: %s
pl: nie jest to urządzenie blokowe ani plik: %s

en: not a valid hex string
pl: nie jest poprawnym ciągiem szesnastkowym

en: not an sg device, or old sg driver
pl: nie jest to urządzenie sg ani stary sterownik sg

en: not enough arguments
pl: za mało argumentów

en: not enough space allocated for ROM image (%lld allocated, %zu used)
pl: przydzielono za mało miejsca na obraz ROM (przydzielono %lld, użyto %zu)

en: not enough space, need at least %llu blocks
pl: za mało miejsca, potrzeba co najmniej %llu bloków

en: not found DOS label driver
pl: nie znaleziono sterownika etykiet DOS

en: not found namespace: %ju
pl: nie znaleziono przestrzeni: %ju

en: not mount point or bad option
pl: nie jest punktem montowania lub podano niewłaściwą opcję

en: not mounted
pl: nie zamontowany

en: not signalling pid %d, it has no userspace handler for signal %d
pl: nie wysłano sygnału do pidu %d, on nie ma własnej obsługi sygnału %d

en: nsems
pl: lsem

en: nsems = %ju
pl: lsem = %ju

en: nsfs mountpoint (usually used network subsystem)
pl: punkt montowania nsfs (zwykle używany przez podsystem sieciowy)

en: numa node of memory
pl: węzeł pamięci NUMA

en: number of available inodes
pl: liczba dostępnych i-węzłów

en: number of bytes marked for writeback
pl: liczba bajtów oznaczonych do zapisu w tle

en: number of concurrent compress operations
pl: liczba jednoczesnych operacji kompresji

en: number of days required between changes
pl: liczba dni wymaganych między zmianami

en: number of dirty bytes
pl: liczba brudnych bajtów

en: number of dirty pages
pl: liczba brudnych stron

en: number of evicted bytes
pl: liczba wyrugowanych bajtów

en: number of evicted pages
pl: liczba wyrugowanych stron

en: number of objects migrated by compaction
pl: liczba obiektów zmigrowanych przez uspójnianie

en: number of pages marked for writeback
pl: liczba stron oznaczonych do zapisu w tle

en: number of physical cache lines per cache tag
pl: liczba fizycznych linii pamięci podręcznej na uchwyt

en: number of processes in the namespace
pl: liczba procesów w przestrzeni nazw

en: number of processes run by the user
pl: liczba procesów uruchomionych przez użytkownika

en: number of recently evicted bytes
pl: liczba ostatnio wyrugowanych bajtów

en: number of recently evicted pages
pl: liczba ostatnio wyrugowanych stron

en: number of sectors
pl: liczba sektorów

en: number of sets in the cache (lines in a set have the same cache index)
pl: liczba zbiorów w pamięci podręcznej (linie zbiorów mają ten sam indeks pamięci podręcznej)

en: number of used inodes
pl: liczba użytych i-węzłów

en: number of zones
pl: liczba stref

en: numbered from 5
pl: numerowana od 5 wzwyż

en: numeric id
pl: liczbowy id

en: numeric time
pl: czas liczbowy

en: offline
pl: nieaktywna

en: offset from the beginning
pl: offset od początku

en: offset larger than file size
pl: przesunięcie jest większe niż rozmiar urządzenia

en: old cramfs format
pl: stary format cramfs

en: old mount options saved by --poll
pl: stare opcje montowania zapisane przez --poll

en: old mountpoint saved by --poll
pl: stary punkt montowania zapisany przez --poll

en: old root filesystem is not an initramfs
pl: stary główny system plików nie jest typu initramfs

en: omitting empty partition (%zu)
pl: pominięto pustą partycję (%zu)

en: on %s
pl: na %s

en: on->off
pl: wł.->wył.

en: on-disk %s seems unsupported by the current kernel
pl: %s na dysku wygląda na nie obsługiwany przez bieżące jądro

en: online
pl: aktywna

en: online status of the memory range
pl: stan aktywności przedziału pamięci

en: only kmsg supports multi-line messages
pl: tylko kmsg obsługuje komunikaty wielowierszowe

en: only one <device> at a time is allowed
pl: dozwolone jest tylko <urządzenie> jednocześnie

en: only one device argument is currently supported
pl: obecnie obsługiwany jest tylko jeden argument będący urządzeniem

en: only root can specify alternative groups
pl: tylko root może podawać grupy alternatywne

en: only superuser can run this program
pl: tylko superużytkownik może uruchomić ten program

en: open failed
pl: otwarcie nie powiodło się

en: open files
pl: pliki otwarte

en: opened by a kernel thread
pl: otwarty przez wątek jądra

en: openlog %s: pathname too long
pl: openlog %s: ścieżka zbyt długa

en: operation %d
pl: operacja %d

en: operation %d, incoming num = %d
pl: operacja %d, odebrana liczba = %d

en: operation failed: %m
pl: operacja nie powiodła się: %m

en: operation permitted for root only
pl: operacja dozwolona tylko dla roota

en: optimal I/O size
pl: optymalny rozmiar we/wy

en: option '%s' may be specified only once
pl: opcja '%s' może być podana tylko raz

en: option '%s' requires an argument
pl: opcja '%s' wymaga argumentu

en: option --find is mutually exclusive with <device>
pl: opcje --find wyklucza się z <urządzeniem>

en: option --pid may be specified only once
pl: opcja --pid może być podana tylko raz

en: option --table required for all --table-*
pl: opcja --table jest wymagana dla wszystkich --table-*

en: option --table-columns or --table-column required for --json
pl: dla --json wymagana jest opcja --table-columns lub --table-column

en: option -f is missing
pl: brak opcji -f

en: option requires an argument -- %s
pl: opcja musi mieć argument -- %s

en: optional mount fields
pl: opcjonalne pola montowania

en: options --algorithm, --algorithm-params, and --streams must be combined with --size
pl: opcje --algorithm, --algorithm-params oraz --streams muszą być połączone z --size

en: options --kernel=listmount and --tab-file or --task can't be used together
pl: opcji --kernel=listmount oraz --tab-file lub --task nie można użyć łącznie

en: options --monotonic and --boottime require unsharing of a time namespace (-T)
pl: opcje --monotonic i --boottime wymagają oddzielenia przestrzeni czasu (-T)

en: options --pid and COMMAND are mutually exclusive
pl: opcje --pid i POLECENIE wykluczają się wzajemnie

en: options --setgroups=allow and --map-group are mutually exclusive
pl: opcje --setgroups=allow i --map-group wykluczają się wzajemnie

en: options --target and --source can't be used together with command line element that is not an option
pl: opcji --target i --source nie można używać jednocześnie z elementem polecenia, który nie jest opcją

en: options --tree-id and --tree-parent are required for tree formatting
pl: opcje --tree-id oraz --tree-parent są wymagane do formatowania drzewiastego

en: options --{raw,json,pairs} and --summary=only are mutually exclusive
pl: opcje --{raw,json,pairs} oraz --summary=only wykluczają się wzajemnie

en: options --{shell,fast,command,session-command,login} and --user are mutually exclusive
pl: opcje --{shell,fast,command,session-command,login} oraz --user wykluczają się wzajemnie

en: other
pl: inny

en: other users have the drive open and not CAP_SYS_ADMIN
pl: inni użytkownicy mają napęd otwarty i brak uprawnienia CAP_SYS_ADMIN

en: out of range value for pid specification: %ld
pl: wartość spoza zakresu do określenia pidu: %ld

en: output file `%s' is a link
    Use --force if you really want to use it.
    Program not started.
pl: plik wyjściowy `%s' jest dowiązaniem.
    Proszę użyć opcji --force, jeżeli naprawdę ma by użyty.
    Skrypt nie uruchomiony.

en: overlapping loop device exists for %s
pl: dla %s istnieje zachodzące urządzenie loop

en: owner
pl: właściciel

en: owner namespace identifier (inode number)
pl: identyfikator przestrzeni nazw właściciela (numer i-węzła)

en: owner of the file
pl: właściciel pliku

en: parent namespace identifier (inode number)
pl: identyfikator przestrzeni nazw rodzica (numer i-węzła)

en: parse error: %s
pl: błąd składni: %s

en: parsing page size failed
pl: nie udało się przeanalizować rozmiaru strony

en: parsing version number failed
pl: nie udało się przeanalizować numeru wersji

en: partition LABEL
pl: etykieta partycji

en: partition UUID
pl: UUID partycji

en: partition and disk name do not match
pl: nazwa partycji i dysku nie zgadzają się

en: partition flags
pl: flagi partycji

en: partition label
pl: etykieta partycji

en: partition name
pl: nazwa partycji

en: partition number
pl: numer partycji

en: partition number as read from the partition table
pl: numer partycji odczytany z tablicy partycji

en: partition number must be a positive number
pl: numer partycji musi być liczbą dodatnią

en: partition sectors
pl: sektory partycji

en: partition start offset (in 512-byte sectors)
pl: przesunięcie początku partycji (w sektorach 512-bajtowych)

en: partition table identifier (usually UUID)
pl: identyfikator tablicy partycji (zwykle UUID)

en: partition table type
pl: typ tablicy partycji

en: partition table type (dos, gpt, ...)
pl: typ tablicy partycji (dos, gpt...)

en: partition type (a string, a UUID, or hex)
pl: typ partycji (łańcuch, UUID lub szesnastkowo)

en: partition type code or UUID
pl: kod typu lub UUID partycji

en: partition type name
pl: nazwa typu partycji

en: partition-table
pl: tablica partycji

en: partition/filesystem UUID
pl: UUID partycji/systemu plików

en: partition: %s, disk: %s, lower: %d, upper: %d
pl: partycja: %s, dysk: %s, początek: %d, koniec: %d

en: partscan flag set
pl: ustawiona flaga partscan

en: pass number on parallel fsck(8) [fstab only]
pl: numer przebiegu przy równoległym fsck(8) [tylko fstab]

en: password defined, but locked
pl: hasło zdefiniowane, ale zablokowane

en: password encryption method
pl: metoda szyfrowania hasła

en: password expiration date
pl: data wygaśnięcia hasła

en: password not defined
pl: hasło nie zostało zdefiniowane

en: past first line
pl: po pierwszej linii

en: path of the locked file
pl: ścieżka do zablokowanego pliku

en: path to the device node
pl: ścieżka do węzła urządzenia

en: path to the namespace
pl: ścieżka do przestrzeni nazw

en: pathname argument is missing
pl: brak argumentu będącego ścieżką

en: percentage of INO.USED divided by INO.TOTAL
pl: procent INO.USED do INO.TOTAL

en: permission denied
pl: brak uprawnień

en: permission denied for id
pl: brak uprawnień do tego identyfikatora

en: permission denied for key
pl: brak uprawnień do tego klucza

en: permission denied for name `%s'
pl: brak uprawnień dla nazwy `%s'

en: perms
pl: uprawn.

en: physical address of a CPU
pl: fizyczny adres CPU

en: physical sector size
pl: rozmiar sektora fizycznego

en: pid %d's OOM score adjust value changed from %d to %d
pl: wartość zmiany punktacji OOM pidu %d została zmieniona z %d na %d

en: pid %d's current OOM score adjust value: %d
pl: aktualna wartość zmiany punktacji OOM pidu %d: %d

en: pid %d's current OOM score: %d
pl: aktualna punktacja OOM pidu %d: %d

en: pid %d's current affinity list: %s
pl: aktualna lista przypisań dla pidu %d: %s

en: pid %d's current affinity mask: %s
pl: aktualna maska przypisań dla pidu %d: %s

en: pid %d's current runtime parameter: %ju
pl: aktualny parametr czasu działania dla pidu %d: %ju

en: pid %d's current runtime/deadline/period parameters: %ju/%ju/%ju
pl: aktualne parametry czasu działania/terminu/okresu dla pidu %d: %ju/%ju/%ju

en: pid %d's current scheduling policy: %s
pl: aktualna polityka szeregowania dla pidu %d: %s

en: pid %d's current scheduling priority: %d
pl: aktualny priorytet szeregowania dla pidu %d: %d

en: pid %d's new affinity list: %s
pl: Nowa lista przypisań dla pidu %d: %s

en: pid %d's new affinity mask: %s
pl: Nowa maska przypisań dla pidu %d: %s

en: pid %d's new runtime parameter: %ju
pl: nowy parametr czasu działania dla pidu %d: %ju

en: pid %d's new runtime/deadline/period parameters: %ju/%ju/%ju
pl: nowe parametry czasu działania/terminu/okresu dla pidu %d: %ju/%ju/%ju

en: pid %d's new scheduling policy: %s
pl: nowa polityka szeregowania pidu %d: %s

en: pid %d's new scheduling priority: %d
pl: nowy priorytet szeregowania dla pidu %d: %d

en: pidfd_open failed
pl: pidfd_open nie powiodło się

en: pidfd_open() failed: %d
pl: pidfd_open() nie powiodło się: %d

en: pidfd_send_signal() failed
pl: pidfd_send_signal() nie powiodło się

en: pipe
pl: potok

en: poll failed
pl: poll nie powiodło się

en: poll() failed
pl: poll() nie powiodło się

en: posix_fallocate support is not compiled
pl: obsługa posix_fallocate nie jest wkompilowana

en: pr ioctl failed
pl: ioctl pr nie powiódł się

en: prctl(PR_CAP_AMBIENT) failed
pl: prctl(PR_CAP_AMBIENT) nie powiodło się

en: preallocation size exceeded
pl: przekroczono rozmiar prealokacji

en: primary
pl: główna

en: primary group ID
pl: ID grupy podstawowej

en: primary group name
pl: nazwa grupy podstawowej

en: print information about a partition
pl: wypisanie informacji o partycji

en: print the partition table
pl: wypisanie tablicy partycji

en: print the raw data of the disklabel from the device
pl: wypisanie surowych danych etykiety dysku urządzenia

en: print the raw data of the first sector from the device
pl: wypisanie surowych danych pierwszego sektora urządzenia

en: print this menu
pl: wyświetlenie tego menu

en: process ID
pl: ID procesu

en: process group ID
pl: ID grupy procesów

en: processes
pl: procesy

en: profile address out of range. Wrong map file?
pl: adres profilu spoza zakresu. Błędny plik mapy?

en: protocol name
pl: nazwa protokołu

en: protocol number of the raw socket
pl: numer protokołu gniazda surowego

en: qbytes=
pl: qbajtów=

en: qsize=
pl: qrozmiar=

en: quit without saving changes
pl: zakończenie bez zapisywania zmian

en: random
pl: losowy

en: random user-level messages
pl: komunikaty poziomu użytkownika

en: range recount: max partno=%d, lower=%d, upper=%d
pl: przeliczenie rozmiaru: maks. numer partycji=%d, dolny=%d, górny=%d

en: rcv_time=%-26.24s
pl: czas_odbioru=%-26.24s

en: reachability from the file system
pl: osiągalność z systemu plików

en: reactivate capabilities
pl: ponowne włączenie zdolności

en: read count
pl: odczytany rozmiar

en: read error on %s
pl: błąd odczytu %s

en: read failed
pl: odczyt nie powiódł się

en: read kernel buffer failed
pl: odczyt bufora jądra nie powiódł się

en: read romfs failed
pl: odczyt romfs nie powiódł się

en: read rtc alarm failed
pl: odczyt alarmu RTC nie powiódł się

en: read rtc time failed
pl: odczyt czasu RTC nie powiódł się

en: read system time failed
pl: odczyt czasu systemowego nie powiódł się

en: read-ahead of the device
pl: odczyt z góry dla urządzenia

en: read-only device
pl: urządzenie tylko do odczytu

en: readable name
pl: nazwa czytelna

en: readlink failed: %s
pl: readlink nie powiodło się: %s

en: real
pl: rzeczywisty

en: reason unknown
pl: przyczyna nieznana

en: reassociate to namespace '%s' failed
pl: przełączenie do przestrzeni nazw '%s' nie powiodło się

en: reassociate to namespaces failed
pl: przełączenie do przestrzeni nazw nie powiodło się

en: receiving signal failed
pl: odebranie sygnału nie powiodło się

en: recommended root FS passno is 1 (current is %d)
pl: zalecane passno dla głównego FS to 1 (obecnie %d)

en: record too large
pl: rekord zbyt duży

en: recv
pl: odbiór

en: regular files
pl: pliki zwykłe

en: relative byte offset of the lock
pl: względny offset blokady w bajtach

en: remaining time
pl: czas pozostały

en: remote IP address
pl: zdalny adres IP

en: remote IPv6 address
pl: zdalny adres IPv6

en: remote TCP address (INET address:TCP port)
pl: zdalny adres TCP (adres INET:port TCP)

en: remote TCP port
pl: zdalny port TCP

en: remote UDP address (INET address:UDP port)
pl: zdalny adres UDP (adres INET:port UDP)

en: remote UDP port
pl: zdalny port UDP

en: remote UDPLite address (INET address:UDPLite port)
pl: zdalny adres UDPLite (adres INET:port UDPLite)

en: remote UDPLite port
pl: zdalny port UDPLite

en: remote VSOCK address (CID:PORT)
pl: zdalny adres VSOCK (CID:PORT)

en: remote VSOCK context identifier
pl: identyfikator kontekstu zdalnego VSOCK

en: remote VSOCK port
pl: zdalny port VSOCK

en: remount
pl: przemontowanie

en: removable device
pl: urządzenie wyjmowalne

en: removable or hotplug device (usb, pcmcia, ...)
pl: urządzenie wyjmowalne lub hotplug (USB, PCMCIA...)

en: removing POSIX message queue `%s'
pl: usuwanie kolejki komunikatów POSIX `%s'

en: removing POSIX semaphore `%s'
pl: usuwanie semafora POSIX `%s'

en: removing POSIX shared memory `%s'
pl: usuwanie pamięci dzielonej POSIX `%s'

en: removing message queue id `%d'
pl: usuwanie kolejki komunikatów o id `%d'

en: removing semaphore id `%d'
pl: usuwanie semafora o id `%d'

en: removing shared memory segment id `%d'
pl: usuwanie segmentu pamięci dzielonej o id `%d'

en: request queue size
pl: rozmiar kolejki żądań

en: requires file descriptor, file or directory
pl: wymaga deskryptora pliku, pliku lub katalogu

en: reread partition table
pl: ponowne odczytanie tablicy partycji

en: reserved 0
pl: zarezerwowany 0

en: reserved 1
pl: zarezerwowany 1

en: reserved 2
pl: zarezerwowany 2

en: reserved 3
pl: zarezerwowany 3

en: reset failed
pl: reset nie powiódł się

en: resize a partition
pl: zmiana rozmiaru partycji

en: resolution
pl: rozdzielczość

en: resource description
pl: opis zasobu

en: resource name
pl: nazwa zasobu

en: resource(s) deleted
pl: zasoby usunięte

en: return from BSD to DOS (MBR)
pl: powrót z BSD do DOS-a (MDB)

en: return from protective/hybrid MBR to GPT
pl: powrót z ochronnego/hybrydowego MBR do GPT

en: return to main menu
pl: powrót do głównego menu

en: root inode is not directory
pl: główny i-węzeł nie jest katalogiem

en: root inode isn't a directory
pl: główny i-węzeł nie jest katalogiem

en: root owned processes
pl: procesy, których właścicielem jest root

en: rotational device
pl: urządzenie obrotowe

en: rpm
pl: obr./min

en: rtc read failed
pl: odczyt RTC nie powiódł się

en: running UID doesn't match UID of user we're altering, change denied
pl: bieżący UID nie zgadza się z UID-em użytkownika, którego dotyczy zmiana; zmiana zabroniona

en: running UID doesn't match UID of user we're altering, shell change denied
pl: bieżący UID nie zgadza się z UID-em użytkownika, którego dotyczy zmiana; zmiana powłoki zabroniona

en: saved
pl: zachowano

en: sd_listen_fds() failed
pl: sd_listen_fds() nie powiodło się

en: second argument
pl: drugi argument

en: seconds
pl: sekundy

en: sector | sectors
pl[0]: sektor
pl[1]: sektory
pl[2]: sektorów

en: sector count: %d, sector size: %d
pl: liczba sektorów: %d, rozmiar sektora: %d

en: sectors/cylinder
pl: sektorów/cylinder

en: sectors/track
pl: sektorów/ścieżkę

en: security class chr_file not available
pl: klasa bezpieczeństwa chr_file niedostępna

en: security/authorization messages
pl: komunikaty dot. bezpieczeństwa/autoryzacji

en: security/authorization messages (private)
pl: komunikaty dot. bezpieczeństwa/autoryzacji (prywatne)

en: seek error
pl: błąd przemieszczania

en: seek failed
pl: przemieszczenie nie powiodło się

en: seek failed in bad_zone
pl: przemieszczenie nie powiodło się w bad_zone

en: seek failed in check_blocks
pl: przemieszczenie nie powiodło się w check_blocks

en: seek failed in write_block
pl: przemieszczenie nie powiodło się we write_block

en: seek failed in write_super_block
pl: przemieszczenie nie powiodło się we write_super_block

en: seek on %s failed
pl: przemieszczenie w %s nie powiodło się

en: segments allocated %d
    pages allocated %ld
    pages resident  %ld
    pages swapped   %ld
    Swap performance: %ld attempts	 %ld successes
pl: segmentów przydzielonych %d
    stron przydzielonych %ld
    stron w pamięci      %ld
    stron wymienionych   %ld
    Wydajność swapa: %ld prób	 %ld sukcesów

en: select bootable partition
pl: wybór partycji rozruchowej

en: select failed
pl: select nie powiodło się

en: select sgi swap partition
pl: wybór partycji wymiany SGI

en: select() to %s to wait for clock tick failed
pl: nie powiódł się select() na %s w celu oczekiwania na przeskok zegara

en: select() to %s to wait for clock tick timed out
pl: select() na %s w celu oczekiwania na przeskok zegara przekroczył limit czasu

en: semaphore max value = %u
pl: maksymalna wartość semafora = %u

en: semid
pl: id_sem

en: semnum
pl: n.sem.

en: send
pl: wysłanie

en: send message failed
pl: nie udało się wysłać komunikatu

en: send_time=%-26.24s
pl: czas_wysłania=%-26.24s

en: sending signal %d to pid %d
pl: wysyłanie sygnału %d do pidu %d

en: sending signal to %s failed
pl: wysłanie sygnału do %s nie powiodło się

en: set blocksize on file descriptor opening the block device
pl: ustawienie rozmiaru bloku dla deskryptora pliku przy otwieraniu urządzenia blokowego

en: set cookie of PID %d to 0x%llx
pl: ustawienie ciasteczka PID-u %d do 0x%llx

en: set filesystem readahead
pl: ustawienie odczytu z wyprzedzeniem dla systemu plików

en: set parent death signal failed
pl: ustawianie sygnału śmierci rodzica nie powiodło się

en: set process securebits failed
pl: ustawienie bitów bezpieczeństwa procesu nie powiodło się

en: set ptracer
pl: ustawienie ptracera

en: set read-only
pl: ustawienie tylko do odczytu

en: set read-write
pl: ustawienie do odczytu i zapisu

en: set readahead
pl: ustawienie odczytu z wyprzedzeniem

en: set rtc wake alarm failed
pl: ustawianie budzika RTC nie powiodło się

en: setgid() failed
pl: setgid() nie powiodło się

en: setgroups failed
pl: setgroups nie powiodło się

en: setpgid failed
pl: setpgid nie powiodło się

en: setpwnam failed
    Shell *NOT* changed.  Try again later.
pl: setpwnam nie powiodło się
    Powłoka *NIE* została zmieniona. Proszę spróbować później.

en: setresgid failed
pl: setresgid nie powiodło się

en: setresuid failed
pl: setresuid nie powiodło się

en: setsid failed
pl: setsid nie powiodło się

en: settimeofday() failed
pl: settimeofday() nie powiodło się

en: setting CD-ROM speed to %ldX
pl: ustawianie prędkości CD-ROM-u na %ldX

en: setting CD-ROM speed to auto
pl: ustawianie prędkości CD-ROM-u na automatyczną

en: setting terminal attributes failed: %m
pl: nie udało się ustawić atrybutów terminala: %m

en: setuid() failed
pl: setuid() nie powiodło się

en: sha1-based
pl: oparty na sha1

en: shared extent at offset %ju
pl: ekstent współdzielony pod offsetem %ju

en: shared mappings
pl: odwzorowania współdzielone

en: shell must be a full path name
pl: powłoka musi być podana pełną ścieżką

en: shm %s not found
pl: nie znaleziono pamięci dzielonej %s

en: shmid
pl: id_shm

en: show complete disklabel
pl: wypisanie całej etykiety dysku

en: shows CPU model name
pl: wyświetlenie nazwy modelu CPU

en: shows how caches are shared between CPUs
pl: informacja jak pamięci podręczne są współdzielone między CPU

en: shows if Linux currently makes use of the CPU
pl: informacja czy Linux obecnie wykorzystuje CPU

en: shows if the hypervisor has allocated the CPU
pl: informacja czy hipernadzorca przydzielił CPU

en: shows scaling percentage of the CPU frequency
pl: wyświetlenie procentowego skalowania częstotliwości CPU

en: shows the current MHz of the CPU
pl: wyświetlenie aktualnej liczby MHz procesora

en: shows the maximum MHz of the CPU
pl: wyświetlenie maksymalnej liczby MHz procesora

en: shows the minimum MHz of the CPU
pl: wyświetlenie minimalnej liczby MHz procesora

en: shutdown state of socket ([-r?][-w?])
pl: stan zamykania gniazda ([-r?][-w?])

en: sigaddset failed
pl: sigaddset nie powiodło się

en: sigemptyset failed
pl: sigemptyset nie powiodło się

en: sigfillset failed
pl: sigfillset nie powiodło się

en: signal handler reset failed
pl: przywrócenie obsługi sygnału nie powiodło się

en: signals
pl: sygnały

en: sigprocmask block failed
pl: sigprocmask blokujące powiodło się

en: sigprocmask failed
pl: sigprocmask nie powiodło się

en: sigprocmask restore failed
pl: sigprocmask przywracające powiodło się

en: sigprocmask unblock failed
pl: sigprocmask odblokowujące nie powiodło się

en: size
pl: rozmiar

en: size error in symlink: %s
pl: błąd rozmiaru dowiązania symbolicznego: %s

en: size limit of the file in bytes
pl: limit rozmiaru pliku w bajtach

en: size of all system caches
pl: rozmiar wszystkich systemowych pamięci podręcznych

en: size of one cache
pl: rozmiar jednej pamięci podręcznej

en: size of the device, use <number> if --bytes is given
pl: rozmiar urządzenia, <liczba> jeśli podano --bytes

en: size of the file
pl: rozmiar pliku

en: size of the lock, use <number> if --bytes is given
pl: rozmiar blokady, <liczba> jeśli podano --bytes

en: size of the memory range
pl: rozmiar przedziału pamięci

en: size of the swap area
pl: rozmiar obszaru wymiany

en: size=
pl: rozmiar=

en: socket has non-zero size: %s
pl: gniazdo ma niezerowy rozmiar: %s

en: socket name too long: %s
pl: nazwa gniazda za długa: %s

en: sockets
pl: gniazda

en: soft limit
pl: limit miękki

en: source %s exists
pl: źródło %s istnieje

en: source %s is not a block device
pl:  źródło %s nie jest urządzeniem blokowym

en: source device
pl: urządzenie źródłowe

en: source specified more than once
pl: źródło podano więcej niż raz

en: special device %s does not exist
pl: urządzenie specjalne %s nie istnieje

en: special device %s does not exist (a path prefix is not a directory)
pl: urządzenie specjalne %s nie istnieje (przedrostek ścieżki nie jest katalogiem)

en: special file has non-zero offset: %s
pl: plik specjalny ma niezerowy offset: %s

en: specified range <%d:%d> does not make sense
pl: podany przedział <%d:%d> nie ma sensu

en: specify either file descriptor or file name
pl: należy podać deskryptor lub nazwę pliku

en: specify one file descriptor or file name
pl: należy podać jeden deskryptor lub nazwę pliku

en: specifying more than %d supplemental group is not possible | specifying more than %d supplemental groups is not possible
pl[0]: podanie więcej niż %d grupy dodatkowej nie jest możliwe
pl[1]: podanie więcej niż %d grup dodatkowych nie jest możliwe
pl[2]: podanie więcej niż %d grup dodatkowych nie jest możliwe

en: speed %d unsupported
pl: szybkość %d nie jest obsługiwana

en: start and end address of the memory range
pl: początkowy i końcowy adres przedziału pamięci

en: start of the partition has not been moved; ignoring --move-data
pl: początek partycji nie został przeniesiony; zignorowano --move-data

en: start of the partition in sectors
pl: początek partycji w sektorach

en: stat failed
pl: stat nie powiodło się

en: stat of %s failed
pl: stat %s nie powiodło się

en: state of socket
pl: stan gniazda

en: state of the device
pl: stan urządzenia

en: statfs %s failed
pl: statfs %s nie powiodło się

en: status
pl: stan

en: status of hardware block
pl: stan blokady sprzętowej

en: status of software block
pl: stan blokady programowej

en: stdin does not refer to a terminal
pl: standardowe wejście nie odnosi się do terminala

en: stdin typescript file not specified
pl: nie podano pliku skryptu standardowego wejścia

en: structured data ID '%s' is not unique
pl: ID danych strukturalnych '%s' nie jest unikatowy

en: succeeded
pl: powiodło się

en: superblock magic not found
pl: nie znaleziono liczby magicznej superbloku

en: superblock size (%d) too small
pl: rozmiar superbloku (%d) zbyt mały

en: superblock type
pl: typ superbloku

en: supplementary group IDs
pl: ID grup dodatkowych

en: supplementary group names
pl: nazwy grup dodatkowych

en: supported features
pl: obsługiwane cechy

en: suspend mode: %s; suspending system
pl: tryb uśpienia: %s; usypianie systemu

en: suspend mode: disable; disabling alarm
pl: tryb uśpienia: wyłączony; wyłączanie budzika

en: suspend mode: no; leaving
pl: tryb uśpienia: brak; opuszczanie

en: suspend mode: off; executing %s
pl: tryb uśpienia: wyłączenie; wywoływanie %s

en: suspend mode: on; reading rtc
pl: tryb uśpienia: włączony; odczytywanie RTC

en: suspend mode: show; printing alarm info
pl: tryb uśpienia: wyświetlenie; wypisywanie informacji o budziku

en: swap label
pl: etykieta obszaru wymiany

en: swap priority
pl: priorytet obszaru wymiany

en: swap uuid
pl: UUID obszaru wymiany

en: swapspace version %d is not supported
pl: obszar wymiany w wersji %d nie jest obsługiwany

en: symbolic link has zero offset
pl: dowiązanie symboliczne ma zerowy offset

en: symbolic link has zero size
pl: dowiązanie symboliczne ma zerowy rozmiar

en: symbolic name
pl: nazwa symboliczna

en: symlink failed: %s
pl: symlink nie powiodło się: %s

en: system daemons
pl: demony systemowe

en: system is unusable
pl: system jest bezużyteczny

en: tag '%s' is too long
pl: znacznik '%s' jest zbyt długi

en: tape offline command failed
pl: polecenie odłączenia taśmy nie powiodło się

en: tape offline command succeeded
pl: polecenie odłączenia taśmy powiodło się

en: target exists
pl: cel istnieje

en: target is busy
pl: cel jest zajęty

en: target is not a directory
pl: cel nie jest katalogiem

en: target specified more than once
pl: cel podany więcej niż raz

en: task ID
pl: ID zadania

en: tcgetattr failed
pl: tcgetattr nie powiodło się

en: tcsetattr failed
pl: tcsetattr nie powiodło się

en: tcsetpgrp failed
pl: tcsetpgrp nie powiodło się

en: terminal %s does not support %s
pl: terminal %s nie obsługuje %s

en: terminal `%s' is not known, defaulting to `dumb'
pl: terminal `%s' jest nieznany, użycie domyślnego `dumb'

en: terminal is hardcopy
pl: terminal o trwałym zapisie

en: terminal setting retrieval
pl: odczyt ustawień terminala

en: terminfo database cannot be found
pl: nie znaleziono bazy danych terminfo

en: the --no-fork and --close options are incompatible
pl: opcje --no-fork i --close nie są zgodne

en: the -l option can be used with one device only -- ignore
pl: opcji -l można użyć tylko z jednym urządzeniem - zignorowano

en: the kernel does not recognize %s as a block device; maybe "modprobe driver" is necessary
pl: jądro nie rozpoznaje %s jako urządzenia blokowego; może konieczne jest "modprobe sterownik"

en: the list of excluded devices is too large (limit is %d devices)
pl: lista wykluczonych urządzeń zbyt długa (limit liczby urządzeń to %d)

en: the list of included devices is too large (limit is %d devices)
pl: lista dołączonych urządzeń zbyt długa (limit liczby urządzeń to %d)

en: the option --offset is not allowed in this context
pl: opcja --offset nie jest dozwolona w tym kontekście

en: the options %s are allowed during loop device setup only
pl: opcje %s są dozwolone tylko przy konfiguracji urządzenia loop

en: the plymouth request %c is not implemented
pl: żądanie plymouth %c nie jest zaimplementowane

en: the selected compression algorithm
pl: wybrany algorytm kompresji

en: the shortest udev /dev/disk/by-id link name
pl: najkrótsza nazwa dowiązania udev /dev/disk/by-id

en: the soft limit %s cannot exceed the hard limit
pl: miękki limit "%s" nie może przekroczyć limitu twardego

en: the user's security context
pl: kontekst bezpieczeństwa użytkownika

en: thread ID of the process opening the file
pl: ID wątku procesu otwierającego plik

en: time %ld is out of range.
pl: czas %ld jest poza zakresem.

en: time %lld is out of range.
pl: czas %lld jest poza zakresem.

en: time correction
pl: poprawka czasu

en: time doesn't go backward to %s
pl: czas nie biegnie wstecz do %s

en: time jumped backward %.6f seconds to %ld.%06ld - retargeting
pl: czas przeskoczył wstecz %.6f sek na %ld.%06ld - ponowne wyliczanie

en: time jumped backward %.6f seconds to %lld.%06lld - retargeting
pl: czas przeskoczył wstecz %.6f sek na %lld.%06lld - ponowne wyliczanie

en: time-based
pl: oparty na czasie

en: time-v6
pl: v6 oparty na czasie

en: time-v7
pl: v7 oparty na czasie

en: timeout [%d sec]
pl: przekroczony limit czasu [%d s]

en: timeout for real-time tasks
pl: limit czasu dla zadań real-time

en: timeout while waiting to get lock
pl: upłynął limit czasu podczas oczekiwania na blokadę

en: timeout, sending signal %d to pid %d
pl: upłynął limit czasu, wysyłanie sygnału %d do pidu %d

en: timestamp
pl: znacznik czasu

en: timing file not specified
pl: nie podano pliku czasów

en: toggle a bootable flag
pl: zmiana flagi rozruchu

en: toggle boot flags is supported for MBR or PMBR only
pl: zmiana flag rozruchu jest obsługiwana tylko dla MBR lub PMBR

en: toggle boot flags is unsupported for Hybrid GPT/MBR
pl: zmiana flag rozruchu jest obsługiwana tylko dla hybrydy GPT/MBR

en: toggle the GUID specific bits
pl: zmiana bitów specyficznych dla GUID-a

en: toggle the dos compatibility flag
pl: zmiana flagi kompatybilności z DOS-em

en: toggle the legacy BIOS bootable flag
pl: zmiana flagi rozruchu tradycyjnego BIOS-u

en: toggle the mountable flag
pl: zmiana flagi montowalności

en: toggle the no block IO protocol flag
pl: zmiana flagi braku protokołu blokowego we/wy

en: toggle the read-only flag
pl: zmiana flagi "tylko do odczytu"

en: toggle the required partition flag
pl: zmiana flagi wymaganej partycji

en: too few arguments
pl: za mało argumentów

en: too many alternate speeds
pl: zbyt dużo zamiennych szybkości

en: too many arguments
pl: zbyt dużo argumentów

en: too many bad pages: %lu
pl: za dużo wadliwych stron: %lu

en: too many columns are added via filter expression
pl: za dużo kolumn dodanych przez wyrażenie filtra

en: too many columns specified, the limit is %zu columns
pl: podano zbyt dużo kolumn, limit to %zu

en: too many devices
pl: zbyt dużo urządzeń

en: too many file descriptors received, check uuidd.socket
pl: odebrano zbyt dużo deskryptorów plików, proszę sprawdzić uuidd.socket

en: too many inodes - max is 512
pl: za dużo i-węzłów - maksimum to 512

en: too many tabs
pl: zbyt dużo tabulacji

en: too short counter specification: -C/--counter %s
pl: za krótka specyfikacja licznika: -C/--counter %s

en: total
pl: razem

en: total count
pl: łącznie

en: total number of inodes
pl: całkowita liczba i-węzłów

en: total: %ju blocks
pl: razem: %ju bloków

en: track-to-track seek
pl: zmiana ścieżki

en: tracks/cylinder
pl: ścieżek/cylinder

en: trackskew
pl: przesunięcie dla ścieżki

en: trouble reading terminfo
pl: problem z odczytem terminfo

en: tty index of the counterpart
pl: indeks tty drugiej strony

en: ttyname() failed, attempting to go around using: %s
pl: ttyname() nie powiodło się, próba obejścia przy użyciu: %s

en: type
pl: typ

en: type description
pl: opis typu

en: type name
pl: nazwa typu

en: type of socket
pl: rodzaj gniazda

en: type of the device
pl: rodzaj urządzenia

en: type of the namespace
pl: typ przestrzeni nazw

en: udev ID (based on ID-LINK)
pl: ID udev (oparte na ID-LINK)

en: uid %ld not found, --init-groups requires an user that can be found on the system
pl: nie znaleziono uidu %ld, --init-groups wymaga użytkownika istniejącego w systemie

en: uid=%u	gid=%u	cuid=%u	cgid=%u	mode=%#o
pl: uid=%u	gid=%u	cuid=%u	cgid=%u	tryb=%#o

en: umount
pl: odmontowanie

en: umount failed: %m
pl: odmontowanie nie powiodło się: %m

en: umount(2) system call failed: %m
pl: wywołanie systemowe umount(2) nie powiodło się: %m

en: unable to alloc buffer for superblock
pl: nie udało się przydzielić bufora dla superbloku

en: unable to alloc new libblkid probe
pl: nie udało się przydzielić nowej sondy libblkid

en: unable to assign device to libblkid probe
pl: nie udało się przypisać urządzenia do sondy libblkid

en: unable to create new selinux context
pl: nie udało się utworzyć nowego kontekstu SELinuksa

en: unable to eject
pl: nie udało się wysunąć nośnika

en: unable to erase bootbits sectors
pl: nie udało się usunąć sektorów rozruchowych

en: unable to fetch message limits
pl: nie można pobrać limitów komunikatów

en: unable to fetch semaphore limits
pl: nie można pobrać limitów semaforów

en: unable to fetch shared memory limits
pl: nie można pobrać limitów pamięci dzielonej

en: unable to find device
pl: nie udało się odnaleźć urządzenia

en: unable to fork
pl: nie można wykonać fork

en: unable to read super block
pl: nie można odczytać superbloku

en: unable to read the RTC epoch.
pl: nie udało się odczytać epoki RTC.

en: unable to read the RTC parameter %s
pl: nie udało się odczytać parametru RTC %s

en: unable to relabel %s to %s
pl: nie udało się przeetykietować %s na %s

en: unable to resolve '%s'
pl: nie można odnaleźć '%s'

en: unable to rewind swap-device
pl: nie udało się przewinąć urządzenia swapa

en: unable to set the RTC epoch.
pl: nie udało się ustawić epoki RTC.

en: unable to test CRC: old cramfs format
pl: nie można sprawdzić CRC: stary format cramfs

en: unable to write super-block
pl: nie udało się zapisać superbloku

en: unallocated extent at offset %ju
pl: nieprzydzielony ekstent pod offsetem %ju

en: unblocked
pl: nieaktywna

en: uncompressed size of stored data
pl: nieskompresowany rozmiar zapisanych danych

en: undefined column name '%s'
pl: nie zdefiniowana nazwa kolumny '%s'

en: undefined source (fs_spec)
pl: nie określono źródła (fs_spec)

en: undefined target (fs_file)
pl: nie określono celu (fs_file)

en: unexpected arguments
pl: nieoczekiwane argumenty

en: unexpected counter specification: %s
pl: nieoczekiwane określenie licznika: %s

en: unexpected error
pl: nieoczekiwany błąd

en: unexpected fcntl failure
pl: nieoczekiwane niepowodzenie fcntl

en: unexpected number of arguments
pl: nieoczekiwana liczba argumentów

en: unexpected sigmask format: %s (%s)
pl: nieoczekiwany format maksi sygnałów: %s: (%s)

en: unexpected tcgetattr failure
pl: nieoczekiwane niepowodzenie tcgetattr

en: unexpected third line in: %s: %s
pl: nieoczekiwana trzecia linia w: %s: %s

en: unexpected value for pid specification: %s
pl: nieoczekiwana wartość do określenia pidu: %s

en: unexpected value in %s: %ju
pl: nieoczekiwana wartość w %s: %ju

en: unique identifier
pl: unikatowy identyfikator

en: unique storage identifier
pl: unikalny identyfikator nośnika

en: units
pl: jednostki

en: unknown
pl: nieznany

en: unknown -i/--inet argument: %s
pl: nieznany argument -i/--inet: %s

en: unknown action: %s
pl: nieznana opcja: %s

en: unknown argument: %s
pl: nieznany argument: %s

en: unknown capability "%s"
pl: nieznana zdolność "%s"

en: unknown column: %s
pl: nieznana kolumna: %s

en: unknown command
pl: nieznane polecenie

en: unknown compatibility mode '%s'
pl: nieznany tryb zgodności '%s'

en: unknown direction '%s'
pl: nieznany kierunek '%s'

en: unknown escape sequence in input: %o, %o
pl: nieznana sekwencja specjalna na wejściu: %o, %o

en: unknown facility '%s'
pl: nieznana kategoria '%s'

en: unknown facility name: %s
pl: nieznana nazwa kategorii: %s

en: unknown filesystem type
pl: nieznany typ systemu plików

en: unknown filesystem type '%s'
pl: nieznany typ systemu plików '%s'

en: unknown flag
pl: nieznana flaga

en: unknown flag: %s
pl: nieznana flaga: %s

en: unknown keyword in -u <list> argument: '%s'
pl: nieznane słowo kluczowe w argumencie -u <lista>: '%s'

en: unknown level '%s'
pl: nieznany poziom '%s'

en: unknown memory zone: %s
pl: nieznana strefa pamięci: %s

en: unknown month name: %s
pl: nieznana nazwa miesiąca: %s

en: unknown namespace alias: '%s'
pl: nieznany alias przestrzeni nazw: '%s'

en: unknown namespace type: %s
pl: nieznany rodzaj przestrzeni nazw: %s

en: unknown prio class %d
pl: nieznana klasa priorytetu %d

en: unknown priority name: %s
pl: nieznana nazwa priorytetu: %s

en: unknown properties probing method: %s
pl: nieznana metoda spawdzania właściwości: %s

en: unknown scheduling class: '%s'
pl: nieznana klasa szeregowania: '%s'

en: unknown shell after -s or --shell argument
pl: nieznana powłoka po opcji -s lub --shell

en: unknown signal %s; valid signals:
pl: nieznany sygnał %s; poprawne sygnały:

en: unknown signal: %s
pl: nieznany sygnał: %s

en: unknown time format: %s
pl: nieznany format czasu: %s

en: unknown tree type: %s
pl: nieznany rodzaj drzewa: %s

en: unknown type
pl: nieznany typ

en: unknown types
pl: nieznane typy

en: unknown user %s
pl: nieznany użytkownik %s

en: unlimited
pl: brak

en: unmount of `%s' did not exit normally
pl: odmontowanie `%s' nie zakończyło się poprawnie

en: unmount of `%s' failed
pl: odmontowanie `%s' nie powiodło się

en: unreachable on boot required source: %s=%s
pl: nieosiągalne źródło wymagane do rozruchu: %s=%s

en: unreachable on boot required target: %m
pl: nieosiągalny cel wymagany do rozruchu: %m

en: unreachable source: %s: %m
pl: nieosiągalne źródło: %s: %m

en: unreachable target: %m
pl: nieosiągalny cel: %m

en: unreachable: %s=%s
pl: nieosiągalne: %s=%s

en: unread
pl: do odczytu

en: unrecognized option '--list'
pl: nierozpoznana opcja '--list'

en: unrecognized option '--show'
pl: nierozpoznana opcja '--show'

en: unrecognized partition table type
pl: nierozpoznany typ tablicy partycji

en: unrecognized securebit
pl: nierozpoznany bit bezpieczeństwa

en: unrecognized securebit set -- refusing to adjust
pl: nierozpoznany zbiór bitów bezpieczeństwa - odmowa zmiany

en: unrecognized suspend state '%s'
pl: nieznany stan uśpienia '%s'

en: unshare failed
pl: unshare nie powiodło się

en: unsupported --flat argument
pl: nie obsługiwany argument --flat

en: unsupported --setgroups argument '%s'
pl: nie obsługiwany argument --setgroups '%s'

en: unsupported --summary argument
pl: nie obsługiwany argument --summary

en: unsupported GPT attribute bit '%s'
pl: nie obsługiwany bit atrybutu GPT '%s'

en: unsupported argument: %s
pl: nie obsługiwany argument: %s

en: unsupported capability type
pl: nie obsługiwany typ zdolności

en: unsupported color mode
pl: nie obsługiwany tryb koloru

en: unsupported column name to sort output
pl: nie obsługiwana nazwa kolumny do sortowania wyjścia

en: unsupported command
pl: polecenie nie obsługiwane

en: unsupported counter type: %s
pl: nie obsługiwany typ licznika: %s

en: unsupported discard policy: %s
pl: nie obsługiwana polityka kasowania: %s

en: unsupported disklabel: %s
pl: nie obsługiwana etykieta dysku: %s

en: unsupported echo mode: '%s'
pl: nie obsługiwany tryb powtarzania: '%s'

en: unsupported filesystem features
pl: nie obsługiwane cechy systemu plików

en: unsupported label '%s'
pl: nie obsługiwana etykieta '%s'

en: unsupported lock mode: %s
pl: nie obsługiwany tryb blokowania: %s

en: unsupported logging format: '%s'
pl: nie obsługiwany format logowania: '%s'

en: unsupported minix file system version: %d
pl: nie obsługiwana wersja systemu plików minix: %d

en: unsupported mode '%s'
pl: nie obsługiwany tryb '%s'

en: unsupported mode name: '%s'
pl: nie obsługiwana nazwa trybu: '%s'

en: unsupported name length: %d
pl: nie obsługiwana długość nazw: %d

en: unsupported option format: %s
pl: nie obsługiwany format opcji: %s

en: unsupported output format %s
pl: nie obsługiwany format wyjścia %s

en: unsupported priority value for the policy: %d: see --max for valid range
pl: nie obsługiwana wartość priorytetu dla polityki: %d: --max pokaże poprawny zakres

en: unsupported propagation mode: %s
pl: nie obsługiwany tryb propagowania: %s

en: unsupported reflink mode; %s
pl: nie obsługiwany tryb dowiązań lekkich; %s

en: unsupported relocation operation
pl: nie obsługiwana operacja relokacji

en: unsupported source tag: %s
pl: nie obsługiwany znacznik źródła: %s

en: unsupported stream name: '%s'
pl: nie obsługiwana nazwa strumienia: '%s'

en: unsupported swaparea discard policy: %s
pl: nie obsługiwana polityka kasowania przestrzeni wymiany: %s

en: unsupported time type
pl: nie obsługiwany rodzaj czasu

en: unsupported unit
pl: nie obsługiwana jednostka

en: unsupported unit '%c'
pl: nie obsługiwana jednostka '%c'

en: unsupported wipe mode
pl: nie obsługiwany tryb wymazywania

en: use --verbose, --debug has been deprecated.
pl: proszę użyć opcji --verbose, --debug jest wycofywana.

en: used arrays = %d
pl: tablic używanych: %d

en: used headers = %d
pl: używane nagłówki: %d

en: used space
pl: używane miejsce

en: used-bytes
pl: bajtów

en: user "%s" does not exist.
pl: użytkownik "%s" nie istnieje.

en: user %s does not exist or the user entry does not contain all the required fields
pl: użytkownik %s nie istnieje lub jego wpis nie zawiera wszystkich wymaganych pól

en: user ID
pl: ID użytkownika

en: user ID number of the file's owner
pl: numer ID użytkownika właściciela pliku

en: user ID number of the process
pl: numer ID użytkownika procesu

en: user attribute not changed: %s
pl: atrybut użytkownika nie zmieniony: %s

en: user defined end track exceeds the medium specific maximum
pl: ścieżka końcowa określona przez użytkownika przekracza maksymalną dla nośnika

en: user defined start track exceeds the medium specific maximum
pl: ścieżka początkowa określona przez użytkownika przekracza maksymalną dla nośnika

en: user defined start track exceeds the user defined end track
pl: ścieżka początkowa określona przez użytkownika wykracza poza końcową

en: user name
pl: nazwa użytkownika

en: user of the process
pl: użytkownik procesu

en: user's hush settings
pl: ustawienia spokoju użytkownika

en: username of the PID
pl: nazwa użytkownika PID-u

en: userspace options: %s
pl: opcje przestrzeni użytkownika: %s

en: using default device `%s'
pl: użycie urządzenia domyślnego `%s'

en: using last specified size
pl: użycie ostatnio podanego rozmiaru

en: using restricted shell %s
pl: użycie ograniczonej powłoki %s

en: util_min must be <= util_max
pl: util_min musi być <= util_max

en: utimes failed: %s
pl: utimes nie powiodło się: %s

en: uuidd daemon is already running at pid %s
pl: demon uuidd już działa z pidem %s

en: uuidd has been built without support for socket activation
pl: uuidd został zbudowany bez obsługi aktywacji gniazdem

en: valid zones for the memory range
pl: prawidłowe strefy dla przedziału pamięci

en: value
pl: wartość

en: variant name
pl: nazwa wariantu

en: vendor
pl: producent

en: verify the partition table
pl: weryfikacja tablicy partycji

en: version
pl: wersja

en: vertical
pl: pionowy

en: volume name too long
pl: nazwa woluminu za długa

en: wait: no more child process?!?
pl: wait: brak procesu potomnego?!?

en: waitpid failed
pl: wywołanie waitpid nie powiodło się

en: warning conditions
pl: wystąpiło ostrzeżenie

en: warning: %s is misaligned
pl: uwaga: %s jest błędnie wyrównane

en: warning: %s: partition %d is not defined yet
pl: uwaga: %s: nie zdefiniowano jeszcze partycji %d

en: warning: can't back up %s.
pl: uwaga: nie można cofnąć %s.

en: warning: cannot change directory to %s
pl: uwaga: nie można zmienić katalogu na %s

en: warning: checking bad blocks from swap file is not supported: %s
pl: uwaga: sprawdzanie wadliwych bloków z pliku wymiany nie jest obsługiwane: %s

en: warning: file sizes truncated to %luMB (minus 1 byte).
pl: uwaga: zmniejszono rozmiary plików do %luMB (minus 1 bajt).

en: warning: filenames truncated to %u bytes.
pl: uwaga: nazwy plików skrócone do %u bajtów.

en: warning: files were skipped due to errors.
pl: uwaga: pominięto pliki z powodu błędów.

en: warning: gids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
pl: uwaga: gidy skrócone do %u bitów (może to rzutować na bezpieczeństwo).

en: warning: guestimate of required size (upper bound) is %lldMB, but maximum image size is %uMB.  We might die prematurely.
pl: uwaga: szacowany wymagany rozmiar (górna granica) to %lldMB, ale maksymalny rozmiar obrazu to %uMB. Program może zginąć przedwcześnie.

en: warning: ignoring -U (UUIDs are unsupported by %s)
pl: uwaga: zignorowano -U (UUID-y nie są obsługiwane przez %s)

en: warning: truncating swap area to %llu KiB
pl: uwaga: zmniejszono rozmiar wymiany do %llu KiB

en: warning: uids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
pl: uwaga: uidy skrócone do %u bitów (może to rzutować na bezpieczeństwo).

en: watchdog device name
pl: nazwa urządzenia watchdog

en: ways of associativity
pl: krotność drożności asocjacyjnej

en: when using an ID, a single resource must be specified
pl: w przypadku użycia ID, określony musi być pojedynczy zasób

en: where did the login fail?
pl: skąd logowanie się nie powiodło?

en: where the device is mounted
pl: miejsce zamontowania urządzenia

en: who are you?
pl: kim jesteś?

en: will not read %s - use stdin.
pl: odmowa czytania %s - użyte będzie standardowe wejście.

en: write
pl: zapis

en: write access to your terminal is allowed
pl: zapis na terminal użytkownika jest dozwolony

en: write access to your terminal is denied
pl: zapis na terminal użytkownika jest niedozwolony

en: write cgroup.procs failed
pl: zapis cgroup.procs nie powiódł się

en: write error
pl: błąd zapisu

en: write failed
pl: zapis nie powiódł się

en: write failed %s
pl: zapis %s nie powiódł się

en: write failed %s/register
pl: zapis %s/register nie powiódł się

en: write failed: %s
pl: zapis nie powiódł się: %s

en: write lastlog failed
pl: zapis wpisu lastlog nie powiódł się

en: write policy
pl: polityka zapisu

en: write same max bytes, use <number> if --bytes is given
pl: maksymalny rozmiar zapisu takich samych bajtów, <liczba> jeśli podano --bytes

en: write table to disk
pl: zapisanie tablicy na dysk

en: write table to disk and exit
pl: zapis tablicy partycji na dysk i zakończenie

en: wrong fs type, bad option, bad superblock on %s, missing codepage or helper program, or other error
pl: niewłaściwy typ systemu plików, błędna opcja, błędny superblok na %s, brak strony kodowej lub programu pomocniczego albo jeszcze inny błąd

en: wrong order: %s specified before %s
pl: zła kolejność: %s podano przed %s

en: wrong size of rfkill event: %zu < %zu
pl: błędny rozmiar zdarzenia rfkill: %zu < %zu

en: y
pl: t

en: yes
pl: tak

en: you (user %d) don't exist.
pl: Ty (użytkownik %d) nie istniejesz.

en: you have write permission turned off
pl: prawo zapisu użytkownika jest wyłączone

en: your fstab has been modified, but systemd still uses the old version;
           use 'systemctl daemon-reload' to reload
pl: plik fstab został zmodyfikowany, ale systemd nadal używa starej wersji;
           należy użyć 'systemctl daemon-reload' w celu przeładowania

en: your shell is not in %s, shell change denied
pl: powłoka nie jest w %s, zmiana zabroniona

en: zcount
pl: oczek.z.

en: zero file count
pl: zerowa liczba plików

en: zone append max bytes, use <number> if --bytes is given
pl: maksymalny rozmiar dopisywania do strefy, <liczba> jeśli podano --bytes

en: zone ignored, no valid_zones sysfs attribute present
pl: strefa zignorowana, brak atrybutu sysfs valid_zones

en: zone model
pl: model stref

en: zone size, use <number> if --bytes is given
pl: rozmiar strefy, <liczba> jeśli podano --bytes

en: zone write granularity, use <number> if --bytes is given
pl: ziarnistość zapisu strefy, <liczba> jeśli podano --bytes

en: zram device name
pl: nazwa urządzenia zram
