util-linux 2.41-rc2 - en to sr translation catalogue (5378 entries)

en:  %s <disk device> <partition number> <start> <length>
sr:  %s <диск уређај> <број партиције> <почетак> <дужина>

en: Tell the kernel about the existence of a specified partition.
sr: Говори кернелу о постојању наведене партиције.

en: not enough arguments
sr: нема довољно аргумената

note: TRANSLATORS: '%s' refers to a file
en: cannot open %s
sr: не могу да отворим „%s“

en: invalid partition number argument
sr: неисправан аргумент броја партиције

en: invalid start argument
sr: неисправан аргумент почетка

en: invalid length argument
sr: неисправан аргумент дужине

en: failed to add partition
sr: нисам успео да додам партицију

en: set read-only
sr: поставља само за читање

en: set read-write
sr: поставља за читање-писање

en: get read-only
sr: добавља само за читање

en: get discard zeroes support status
sr: добавља стање подршке одбацивања нула

en: get logical block (sector) size
sr: добавља величину логичког блока (сектора)

en: get physical block (sector) size
sr: добавља величину физичког блока (сектора)

en: get minimum I/O size
sr: добавља најмању У/И величину

en: get optimal I/O size
sr: добавља најбољу У/И величину

en: get alignment offset in bytes
sr: добавља померај поравнања у бајтовима

en: get max sectors per request
sr: добавља највише сектора по захтеву

en: get blocksize
sr: добавља величину блока

en: set blocksize on file descriptor opening the block device
sr: поставља величину блока на описнику датотеке који отвара блок уређај

en: get 32-bit sector count (deprecated, use --getsz)
sr: добавља 32-битну укупност сектора (застарело, користите „--getsz“)

en: get size in bytes
sr: добавља величину у бајтовима

en: set readahead
sr: поставља читање главе

en: get readahead
sr: добавља читање главе

en: set filesystem readahead
sr: поставља читање главе система датотека

en: get filesystem readahead
sr: добавља читање главе система датотека

en: get disk sequence number
sr: добавља број секвенце диска

en: get zone size
sr: добављам величину зоне

en: flush buffers
sr: испира међумеморије

en: reread partition table
sr: поново чита табелу партиција

en:  %1$s [-v|-q] commands devices
     %1$s --report [devices]
     %1$s -h|-V
sr:  %1$s [-v|-q] наредбе уређаји
     %1$s --report [уређаји]
     %1$s -h|-V

en: Call block device ioctls from the command line.
sr: Позовите „ioctls“ блок уређаја са линије наредби.

en:  -q             quiet mode
sr:  -q             бива нечујан

en:  -v             verbose mode
sr:  -v             бива опширан

en:      --report   print report for specified (or all) devices
sr:      --report   исписује извештај за наведени (или све) уређаје

en: Available commands:
sr: Доступне наредбе:

en:  %-25s get size in 512-byte sectors
sr:  %-25s дбавља величину у 512-битним секторима

en: no device specified
sr: није наведен уређај

en: get size in 512-byte sectors:
sr: добавља величину у 512-битним секторима:

en: could not get device size
sr: не могу да добавим величину уређаја

en: Unknown command: %s
sr: Непозната наредба: %s

en: %s requires an argument
sr: „%s“ захтева аргумент

en: failed to parse command argument
sr: нисам успео да обрадим аргумент наредбе

en: ioctl error on %s
sr: „ioctl“ грешка над „%s“

en: %s failed.
sr: „%s“ није успело.

en: %s succeeded.
sr: „%s“ је успело.

note: TRANSLATORS: Start sector not available. Max. 15 letters.
en: N/A
sr: Н/Д

en: RO    RA   SSZ   BSZ        StartSec            Size   Device
sr: RO    RA   SSZ   BSZ        ПочетСек            Велч   Уређај

en: Bootable
sr: Подизна

en: Toggle bootable flag of the current partition
sr: Поставља заставицу подизања за текућу партицију

en: Delete
sr: Обриши

en: Delete the current partition
sr: Брише текућу партицију

en: Resize
sr: Промени величину

en: Reduce or enlarge the current partition
sr: Смањује или повећава текућу партицију

en: New
sr: Ново

en: Create new partition from free space
sr: Прави нову партицију из слободног простора

en: Quit
sr: Изађи

en: Quit program without writing changes
sr: Излази из програма без записивања измена

en: Type
sr: Врста

en: Change the partition type
sr: Мења врсту партиције

en: Help
sr: Помоћ

en: Print help screen
sr: Исписује екран помоћи

en: Sort
sr: Поређај

en: Fix partitions order
sr: Поправља редослед партиција

en: Write
sr: Запиши

en: Write partition table to disk (this might destroy data)
sr: Записује партициону табелу на диск (ово може уништити податке)

en: Dump
sr: Испиши

en: Dump partition table to sfdisk compatible script file
sr: Исписује партициону табелу у датотеку скрипте сагласну са „sfdisk“-ом

en: internal error: unsupported dialog type %d
sr: унутрашња грешка: неподржана врста прозорчета %d

en: %s (mounted)
sr: %s (прикачена)

en: Partition name:
sr: Назив партиције:

en: Partition UUID:
sr: УУИД партиције:

en: Partition type:
sr: Врста партиције:

en: Attributes:
sr: Атрибути:

en: Filesystem UUID:
sr: УУИД система датотека:

en: Filesystem LABEL:
sr: НАТПИС система датотека:

en: Filesystem:
sr: Систем датотека:

en: Mountpoint:
sr: Тачка качења:

en: Disk: %s
sr: Диск: %s

en: Size: %s, %<PRIu64> bytes, %ju sectors
sr: Величина: %s, бајтова – %<PRIu64>, сектора – %ju

en: Label: %s, identifier: %s
sr: Натпис: %s, одредник: %s

en: Label: %s
sr: Натпис: %s

en: May be followed by M for MiB, G for GiB, T for TiB, or S for sectors.
sr: После тога може да стоји M за MiB, G за GiB, T за TiB, или S за секторе.

en: Please, specify size.
sr: Наведите величину.

en: Minimum size is %<PRIu64> bytes.
sr: Најмања величина је %<PRIu64>.

en: Maximum size is %<PRIu64> bytes.
sr: Највећа величина је %<PRIu64>.

en: Failed to parse size.
sr: Нисам успео да обрадим величину.

en: Select partition type
sr: Изаберите врсту партиције

en: Enter script file name:
sr: Унесите назив датотеке скрипте:

en: The script file will be applied to in-memory partition table.
sr: Датотека скрипте ће бити примењена на партиционој табели у-меморији.

en: Cannot open %s
sr: Не могу да отворим „%s“

en: Failed to parse script file %s
sr: Нисам успео да обрадим датотеку скрипте „%s“

en: Failed to apply script %s
sr: Нисам успео да применим скрипту „%s“

en: The current in-memory partition table will be dumped to the file.
sr: Текућа партициона табела у-меморији биће исписана у датотеку.

en: Failed to allocate script handler
sr: Нисам успео да доделим руковаоца скриптом

en: Failed to read disk layout into script.
sr: Нисам успео да прочитам распоред диска у скрипту.

en: Disk layout successfully dumped.
sr: Распоред диска је успешно исписан.

en: Failed to write script %s
sr: Нисам успео да запишем скрипту „%s“

en: Select label type
sr: Изаберите врсту натписа

en: Device does not contain a recognized partition table.
sr: Уређај не садржи препознатљиву партициону табелу.

en: Select a type to create a new label, press 'L' to load script file, 'Q' quits.
sr: Изаберите врсту да направите нови натпис, притисните „L“ да учитате датотеку скрипте, „Q“ излази.

en: This is cfdisk, a curses-based disk partitioning program.
sr: Ово је „cfdisk“, програм за партиционисање дискова заснован на кјурзису.

en: It lets you create, delete, and modify partitions on a block device.
sr: Омогућава вам да стварате, бришете и мењате партиције на блок уређају.

en: Command      Meaning
sr: Наредба         Значење

en: -------      -------
sr: -------         -------

en:   b          Toggle bootable flag of the current partition;
sr:   b             Окида заставицу подизања за текућу партицију;

en:                implemented for DOS (MBR) and SGI labels only
sr:                 примењено само за DOS (MBR) и SGI натписе

en:   d          Delete the current partition
sr:   d             Брише текућу партицију

en:   h          Print this screen
sr:   h             Приказује овај екран помоћи

en:   n          Create new partition from free space
sr:   n             Прави нову партицију из слободног простора

en:   q          Quit program without writing partition table
sr:   q             Затвара програм без записивања партиционе табеле

en:   r          Reduce or enlarge the current partition
sr:   r             Смањује или повећава текућу партицију

en:   s          Fix partitions order (only when in disarray)
sr:   s             Поправља поредак партиција (само када нису у низу)

en:   t          Change the partition type
sr:   t             Мења врсту партиције

en:   u          Dump disk layout to sfdisk compatible script file
sr:   u             Исписује распоред диска у „sfdisk“ сагласну датотеку скрипте

en:   W          Write partition table to disk (you must enter uppercase W);
sr:   W             Записује партициону табелу на диск (морате уписати велико W);

en:                since this might destroy data on the disk, you must either
sr:                 како ово може уништити податке на диску, морате или да

en:                confirm or deny the write by entering 'yes' or 'no'
sr:                 потврдите или да одбијете записивање тако што ћете уписати „yes“ или „no“

en:   x          Display/hide extra information about a partition
sr:   x             Приказује/скрива додатне информације о партицији

en: Up Arrow     Move cursor to the previous partition
sr: Стрелица горе   Помера курзор на претходну партицију

en: Down Arrow   Move cursor to the next partition
sr: Стрелица доле   Помера курзор на следећу партицију

en: Left Arrow   Move cursor to the previous menu item
sr: Стрелица лево   Помера курзор на претходну ставку изборника

en: Right Arrow  Move cursor to the next menu item
sr: Стрелица десно  Помера курзор на следећу ставку изборника

en: Note: All of the commands can be entered with either upper or lower
sr: Напомена: Све наредбе се могу уписати или великим или малим словима

en: case letters (except for Write).
sr: разликовање величине слова (осим за писање).

en: Use lsblk(8) or partx(8) to see more details about the device.
sr: Користите „lsblk(8)“ или „partx(8)“ да видите више детаља о уређају.

en: Press a key to continue.
sr: Притисните неки тастер да наставите.

en: Could not toggle the flag.
sr: Не могу да променим заставицу.

en: Could not delete partition %zu.
sr: Не могу да обришем партицију %zu.

en: Partition %zu has been deleted.
sr: Партиција %zu је обрисана.

en: Partition size:
sr: Величина партиције:

en: Changed type of partition %zu.
sr: Промењена је врста партиције %zu.

en: The type of partition %zu is unchanged.
sr: Врста партиције %zu је непромењена.

en: New size:
sr: Нова величина:

en: Partition %zu resized.
sr: Промењена је величина партиције %zu.

en: Device is open in read-only mode.
sr: Уређај је отворен у режиму само за читање.

en: Are you sure you want to write the partition table to disk?
sr: Да ли сигурно желите да запишете партициону табелу на диск?

en: Type "yes" or "no", or press ESC to leave this dialog.
sr: Упишите „yes“ (да) или „no“ (не), или притисните ESC да изађете из овог прозорчета.

en: yes
sr: да

en: Did not write partition table to disk.
sr: Нисам записао партициону табелу на диск.

en: Failed to write disklabel.
sr: Нисам успео да запишем натпис диска.

en: The partition table has been altered.
sr: Партициона табела је измењена.

en: Note that partition table entries are not in disk order now.
sr: Знајте да уноси партиционе табеле нису сада у поретку диска.

en: Device already contains a %s signature.
sr: Уређај већ садржи „%s“ потпис.

en: Do you want to remove it? [Y]es/[N]o:
sr: Да ли желите да уклоните? [Y]-да/[N]-не:

en: failed to create a new disklabel
sr: нисам успео да створим нови натпис диска

en: failed to read partitions
sr: нисам успео да прочитам партицију

en: Device is open in read-only mode. Changes will remain in memory only.
sr: Уређај је отворен у режиму само за читање. Измене ће остати само у меморији.

en: Device is currently in use, repartitioning is probably a bad idea.
sr: Уређај је тренутно у употреби, поновно партиционисање је вероватно лоша замисао.

en:  %1$s [options] <disk>
sr:  %1$s [опције] <disk>

en: Display or manipulate a disk partition table.
sr: Прикажите или управљајте партиционом табелом диска.

en:  -L, --color[=<when>]     colorize output (%s, %s or %s)
sr:  -L, --color[=<када>]     обојава излаз (%s, %s или %s)

en:  -z, --zero               start with zeroed partition table
sr:  -z, --zero               почиње нулираном партиционом табелом

en:      --lock[=<mode>]      use exclusive device lock (%s, %s or %s)
sr:      --lock[=<режим>]     користи искључиво закључавање уређаја (%s, %s или %s)

en:  -r, --read-only          forced open cfdisk in read-only mode
sr:  -r, --read-only          присилно отварање „cfdisk“ у режиму само за читање

en:  -b, --sector-size <size> physical and logical sector size
sr:  -b, --sector-size <влчн> физичка и логичка величина сектора

en: invalid sector size argument
sr: неисправан аргумент величине сектора

en: unsupported color mode
sr: неподржан режим боје

en: failed to allocate libfdisk context
sr: нисам успео да доделим „libfdisk“ контекст

en:  %s <disk device> <partition number>
sr:  %s <уређај диска> <број партиције>

en: Tell the kernel to forget about a specified partition.
sr: Говори кернелу да заборави наведену партицију.

en: failed to remove partition
sr: нисам успео да уклоним партицију

en: Formatting ...
sr: Форматирам ...

en: done
sr: готово

en: Verifying ...
sr: Проверавам ...

en: Read:
sr: Читам:

en: bad data in track/head %u/%u
    Continuing ...
sr: лоши подаци у стази/глави %u/%u
    Настављам ...

en:  %s [options] <device>
sr:  %s [опције] <уређај>

en: Do a low-level formatting of a floppy disk.
sr: Одрадите форматирање ниског нивоа флопи дискете.

en:  -f, --from <N>    start at the track N (default 0)
sr:  -f, --from <N>    почиње на стази N (основно 0)

en:  -t, --to <N>      stop at the track N
sr:  -t, --to <N>      стаје на стази N

en:  -r, --repair <N>  try to repair tracks failed during
                         the verification (max N retries)
sr:  -r, --repair <N>  покушава да поправи стазе неуспеле за време
                         провере (највише N покушаја)

en:  -n, --no-verify   disable the verification after the format
sr:  -n, --no-verify   искључује проверу након форматирања

en: invalid argument - from
sr: неисправан аргумент – from

en: invalid argument - to
sr: неисправан аргумент – to

en: invalid argument - repair
sr: неисправан аргумент – repair

en: stat of %s failed
sr: добављање података за „%s“ није успело

en: %s: not a block device
sr: %s: није блок уређај

en: could not determine current format type
sr: не могу да одредим текућу врсту форматирања

en: %s-sided, %d tracks, %d sec/track. Total capacity %d kB.
sr: %s-страно, стаза – %d, сектора/стаза – %d. Укупан капацитет %d kB.

en: Double
sr: Две

en: Single
sr: Један

en: user defined start track exceeds the medium specific maximum
sr: стаза почетка коју је одредио корисник превазилази максимум одређеног медијума

en: user defined end track exceeds the medium specific maximum
sr: стаза краја коју је одредио корисник превазилази максимум одређеног медијума

en: user defined start track exceeds the user defined end track
sr: стаза почетка коју је одредио корисник превазилази крајњу стазу коју је одредио корисник

en: close failed
sr: није успело затварање

en: Select (default %c):
sr: Бирам (основно је %c):

en: Using default response %c.
sr: Користим основни одговор „%c“.

en: Value out of range.
sr: Вредност је ван опсега.

en: %s (%s, default %c):
sr: %s (%s, основно је %c):

en: %s (%s, default %<PRIu64>):
sr: %s (%s, основно је %<PRIu64>):

en: %s (%c-%c, default %c):
sr: %s (%c-%c, основно је %c):

en: %s (%<PRIu64>-%<PRIu64>, default %<PRIu64>):
sr: %s (%<PRIu64>-%<PRIu64>, основно је %<PRIu64>):

en:  [Y]es/[N]o:
sr:  [Y]да/[N]не:

en: Hex code or alias (type L to list all):
sr: Хекс код или алијас (упишите L за читав списак):

en: Partition type or alias (type L to list all):
sr: Врста партиције или алијас (упишите L за читав списак):

en: Hex code (type L to list all codes):
sr: Хекс код (упишите L за списак свих кодова):

en: Partition type (type L to list all types):
sr: Врста партиције (упишите L за списак свих врста):

en: Failed to parse '%s' partition type.
sr: Нисам успео да обрадим „%s“ врсту партиције.

en: 
    Aliases:
sr: 
    Алијаси:

en: DOS Compatibility flag is set (DEPRECATED!)
sr: Заставица ДОС сагласности је постављена (ЗАСТАРЕЛО!)

en: DOS Compatibility flag is not set
sr: Заставица ДОС сагласности није постављена

en: New <size>{K,M,G,T,P} in bytes or <size>S in sectors (default %s)
sr: Нова <величина>{K,M,G,T,P} у бајтовима или <величина>S у секторима (основно је „%s“)

en: Invalid size
sr: Неисправна величина

en: Partition %zu has been resized.
sr: Партицији %zu је промењена величина.

en: Could not resize partition %zu: %s
sr: Не могу да променив величину партиције %zu: %s

en: Partition %zu does not exist yet!
sr: Партиција %zu још увек не постоји!

en: Unknown
sr: Непознато

en: Changed type of partition '%s' to '%s'.
sr: Измењена је врста партиције „%s“ у „%s“.

en: Type of partition %zu is unchanged: %s.
sr: Врста партиције %zu је непромењена: %s.

en: All data in the region (%<PRIu64>-%<PRIu64>) will be lost! Continue?
sr: Сви подаци у области (%<PRIu64>-%<PRIu64>) биће изгубљени! Да наставим?

en: BLKDISCARD ioctl failed
sr: „BLKDISCARD ioctl“ није успело

en: 
    The partition sectors will be immediately discarded.
    You can exit this dialog by pressing CTRL+C.
sr: 
    Сектори партиције биће одмах одбачени.
    Можете изаћи из овог прозорчета притиском на „CTRL+C“.

en: Partition %zu has an unspecified range.
sr: Партицији %zu има неодређени опсег.

en: Discarded sectors on partition %zu.
sr: Одбачени сектори на партицији %zu.

en: No free space.
sr: Нема слободног простора.

en: 
    The unused sectors will be immediately discarded.
    You can exit this dialog by pressing CTRL+C.
sr: 
    Некоришћени сектори биће одмах одбачени.
    Можете изаћи из овог прозорчета притиском на „CTRL+C“.

en: Free space number
sr: Број слободног простора

en: Free space %<PRIu64>has an unspecified range
sr: Слободан простор %<PRIu64>има неодређени опсег

en: Discarded sectors on free space.
sr: Одбачени сектори на слободном простору.

en: Discarding sectors is not possible in read-only mode.
sr: Одбацивање сектора није могуће у режиму само за читање.

en: Type of area to be discarded
sr: Врста области за одбацивање

en: partition sectors
sr: сектори партиције

en: free space sectros
sr: сектори слободног простора

en: Discard unsupported on your system.
sr: Одбацивање није подржано на вашем систему.

en: 
    %s: offset = %<PRIu64>, size = %zu bytes.
sr: 
    %s: померај = %<PRIu64>, величина = %zu бајта.

en: cannot seek
sr: не могу да премотам

en: cannot read
sr: не могу да читам

en: First sector
sr: Први сектор

en: BLKGETSIZE ioctl failed on %s
sr: „BLKGETSIZE ioctl“ није успело на %s

en: The device contains '%s' signature and it will be removed by a write command. See fdisk(8) man page and --wipe option for more details.
sr: Уређај садржи „%s“ потпис који ће бити уклоњен наредбом писања. Видите „fdisk(8)“ страницу упутства и опцију „--wipe“ за више појединости.

en: The device contains '%s' signature and it may remain on the device. It is recommended to wipe the device with wipefs(8) or fdisk --wipe, in order to avoid possible collisions.
sr: Уређај садржи „%s“ потпис и може остати на уређају. Препоручује се да обришете уређај са „wipefs(8)“ или „fdisk --wipe“, да бисте избегли могуће сукобе.

en:  %1$s [options] <disk>         change partition table
     %1$s [options] -l [<disk>...] list partition table(s)
sr:  %1$s [опције] <диск>          мења партициону табелу
     %1$s [опције] -l [<диск>...]  исписује партициону табелу

en:  -b, --sector-size <size>      physical and logical sector size
sr:  -b, --sector-size <влчн>       физичка и логичка величина сектора

en:  -B, --protect-boot            don't erase bootbits when creating a new label
sr:  -B, --protect-boot             не брише битове подизања приликом стварања новог натписа

en:  -c, --compatibility[=<mode>]  mode is 'dos' or 'nondos' (default)
sr:  -c, --compatibility[=<режим>]  режим је „dos“ или „nondos“ (основно)

en:  -L, --color[=<when>]          colorize output (%s, %s or %s)
sr:  -L, --color[=<када>]           обојава излаз (%s, %s или %s)

en:  -l, --list                    display partitions and exit
sr:  -l, --list                     приказује партиције и излази

en:  -x, --list-details            like --list but with more details
sr:  -x, --list-details             као „--list“ али са више појединости

en:  -n, --noauto-pt               don't create default partition table on empty devices
sr:  -n, --noauto-pt                не ствара основну партициону табелу на празним уређајима

en:  -o, --output <list>           output columns
sr:  -o, --output <списак>          исписује колоне

en:  -t, --type <type>             recognize specified partition table type only
sr:  -t, --type <врста>             препознаје само врсту наведене партиционе табеле

en:  -u, --units[=<unit>]          display units: 'cylinders' or 'sectors' (default)
sr:  -u, --units[=<јединица>]       приказује јединице: „cylinders“ или „sectors“ (основно)

en:  -s, --getsz                   display device size in 512-byte sectors [DEPRECATED]
sr:  -s, --getsz                    приказује величину уређаја 512-бајтних сектора [ЗАСТАРЕЛО]

en:      --bytes                   print SIZE in bytes rather than in human readable format
sr:      --bytes                    исписује ВЕЛИЧИНУ у бајтовима уместо у људима читљивом запису

en:      --lock[=<mode>]           use exclusive device lock (%s, %s or %s)
sr:      --lock[=<режим>]           користи искључиво закључавање уређаја (%s, %s или %s)

en:  -w, --wipe <mode>             wipe signatures (%s, %s or %s)
sr:  -w, --wipe <режим>             брише потписе (%s, %s или %s)

en:  -W, --wipe-partitions <mode>  wipe signatures from new partitions (%s, %s or %s)
sr:  -W, --wipe-partitions <режим>  брише потписе са нових партиција (%s, %s или %s)

en:  -C, --cylinders <number>      specify the number of cylinders
sr:  -C, --cylinders <број>         наводи број цилиндара

en:  -H, --heads <number>          specify the number of heads
sr:  -H, --heads <број>             наводи број глава

en:  -S, --sectors <number>        specify the number of sectors per track
sr:  -S, --sectors <број>           наводи број сектора по стази

en: invalid cylinders argument
sr: неисправан аргумент цилиндара

en: not found DOS label driver
sr: нисам нашао управљача натписа ДОС-а

en: unknown compatibility mode '%s'
sr: непознат режим сагласности „%s“

en: invalid heads argument
sr: неисправан аргумент глава

en: invalid sectors argument
sr: неисправан аргумент сектора

en: unsupported disklabel: %s
sr: неподржан натпис диска: %s

en: unsupported unit
sr: неподржана јединица

en: unsupported wipe mode
sr: неподржан режим брисања

en: The device properties (sector size and geometry) should be used with one specified device only.
sr: Својства уређаја (величина сектора и геометрија) треба да се користе само са једним наведеним уређајем.

en: bad usage
sr: лоше коришћење

en: Welcome to fdisk (%s).
sr: Добро дошли у „fdisk“ (%s).

en: Changes will remain in memory only, until you decide to write them.
    Be careful before using the write command.
sr: Измене ће остати само у меморији, све док не одлучите да их запишете.
    Будите пажљиви са коришћењем наредбе писања.

en: This disk is currently in use - repartitioning is probably a bad idea.
    It's recommended to umount all file systems, and swapoff all swap
    partitions on this disk.
sr: Овај диск је тренутно у употреби – поправка је вероватно лоша идеја.
    Препоручује се да откачите све системе датотека и очистите све разменске
    партиције на овом диску.

en: A hybrid GPT was detected. You have to sync the hybrid MBR manually (expert command 'M').
sr: Откривена је хибридна ГПТ. Морате ручно да усагласите хибридни МБР (наредба за стручњаке „M“).

en: Disklabel type: %s
sr: Врста натписа диска: %s

en: Disk identifier: %s
sr: Одредник диска: %s

en: Disk %s: %s, %ju bytes, %ju sectors
sr: Диска „%s“: %s, %ju бајта, %ju сектора

en: Disk model: %s
sr: Модел диска: %s

en: Geometry: %d heads, %ju sectors/track, %ju cylinders
sr: Геометрија: глава – %d, сектора/стаза – %ju, цилиндара – %ju

en: Units: %s of %d * %ld = %ld bytes
sr: Јединице: %s од %d * %ld = %ld бајта

en: Sector size (logical/physical): %lu bytes / %lu bytes
sr: Величина сектора (логички/физички): %lu бајта / %lu бајта

en: I/O size (minimum/optimal): %lu bytes / %lu bytes
sr: У/И величина (најмања/оптимална): %lu бајта / %lu бајта

en: Alignment offset: %lu bytes
sr: Померај поравнања: %lu бајта

en: failed to allocate iterator
sr: нисам успео да доделим приступника

en: failed to allocate output table
sr: нисам успео да доделим излазну табелу

en: failed to allocate output line
sr: нисам успео да доделим излазни ред

en: failed to add output data
sr: нисам успео да додам излазне податке

en: Partition %zu does not start on physical sector boundary.
sr: Партиција %zu не почиње на граници физичког сектора.

en: Filesystem/RAID signature on partition %zu will be wiped.
sr: Потпис система датотека/РАИД-а на патицији %zu биће обрисан.

en: Partition table entries are not in disk order.
sr: Уноси партиционе табеле нису у поретку диска.

en: Start
sr: Почетак

en: End
sr: Крај

en: Sectors
sr: Одељака

en: Size
sr: Величина

en: Unpartitioned space %s: %s, %ju bytes, %ju sectors
sr: Непартиционисани простор %s: %s, бајтова – %ju, сектора – %ju

en: %s unknown column: %s
sr: %s непозната колона: %s

en: Generic
sr: Опште

en: delete a partition
sr: брише партицију

en: list free unpartitioned space
sr: исписује слободан непартиционисани простор

en: list known partition types
sr: исписује познате врсте партиције

en: add a new partition
sr: додаје нову партицију

en: print the partition table
sr: исписује партициону табелу

en: change a partition type
sr: мења врсту партиције

en: verify the partition table
sr: проверава партициону табелу

en: print information about a partition
sr: исписује информације о партицији

en: resize a partition
sr: мења величину партиције

en: discard (trim) sectors
sr: одбацује (скраћује) секторе

en: print the raw data of the first sector from the device
sr: исписује сирове податке првог сектора са уређаја

en: print the raw data of the disklabel from the device
sr: исписује сирове податке натписа диска са уређаја

en: fix partitions order
sr: поправља редослед партиција

en: Misc
sr: Разно

en: print this menu
sr: исписује овај изборник

en: change display/entry units
sr: мења јединице приказа/уноса

en: extra functionality (experts only)
sr: додатна функционалност (само за стручњаке)

en: Script
sr: Скрипта

en: load disk layout from sfdisk script file
sr: учитава распоред диска из „sfdisk“ датотеке скрипте

en: dump disk layout to sfdisk script file
sr: уписује распоред диска у „sfdisk“ датотеку скрипте

en: Save & Exit
sr: Сачувај и изађи

en: write table to disk and exit
sr: записује табелу на диск и излази

en: write table to disk
sr: записује табелу на диск

en: quit without saving changes
sr: излази без чувања измена

en: return to main menu
sr: враћа се на главни изборник

en: return from BSD to DOS (MBR)
sr: враћа се са БСД-а на ДОС (ГЗП)

en: return from protective/hybrid MBR to GPT
sr: враћа из заштитничког/хибридног ГЗП у ГПТ

en: Create a new label
sr: Направите нови натпис

en: create a new empty GPT partition table
sr: прави нову празну ГПТ партициону табелу

en: create a new empty SGI (IRIX) partition table
sr: прави нову празну „SGI“ (IRIX) партициону табелу

en: create a new empty MBR (DOS) partition table
sr: прави нову празну ГЗП (ДОС) партициону табелу

en: create a new empty Sun partition table
sr: прави нову празну Сун партициону табелу

en: create an IRIX (SGI) partition table
sr: прави „IRIX“ (SGI) партициону табелу

en: Geometry (for the current label)
sr: Геометрија (за текући натпис)

en: change number of cylinders
sr: мења број цилиндара

en: change number of heads
sr: мења број глава

en: change number of sectors/track
sr: мења број сектора/стаза

en: GPT
sr: ГПТ

en: change disk GUID
sr: мења ГУИД диска

en: change partition name
sr: мења назив партиције

en: change partition UUID
sr: мења УУИД партиције

en: change table length
sr: мења дужину табеле

en: enter protective/hybrid MBR
sr: уноси заштитнички/хибридни ГЗП

en: toggle the legacy BIOS bootable flag
sr: окида подизну заставицу старог БИОС-а

en: toggle the no block IO protocol flag
sr: окида заставицу протокола УИ не блока

en: toggle the required partition flag
sr: окида захтевану заставицу партиције

en: toggle the GUID specific bits
sr: окида одређене битове ГУИД-а

en: toggle the read-only flag
sr: окида заставицу само за читање

en: toggle the mountable flag
sr: окида заставицу прикачивости

en: change number of alternate cylinders
sr: мења број заменских цилиндара

en: change number of extra sectors per cylinder
sr: мења број додатних сектора по цилиндру

en: change interleave factor
sr: мења чиниоца преплетања

en: change rotation speed (rpm)
sr: мења брзину окретања (р/м)

en: change number of physical cylinders
sr: мења број физичких цилиндара

en: SGI
sr: СГИ

en: select bootable partition
sr: бира подизну партицију

en: edit bootfile entry
sr: уређује унос датотеке подизања

en: select sgi swap partition
sr: бира сги партицију помоћне меморије

en: create SGI info
sr: ствара СГИ информације

en: DOS (MBR)
sr: ДОС (ГЗП)

en: toggle a bootable flag
sr: окида заставицу подизања

en: edit nested BSD disklabel
sr: уређује угнеждени БСД натпис дикса

en: toggle the dos compatibility flag
sr: окида заставицу дос сагласности

en: move beginning of data in a partition
sr: премешта почетак података у партицији

en: fix partitions C/H/S values
sr: поправља Ц/Г/С вредности партиција

en: change the disk identifier
sr: мења одредника диска

en: BSD
sr: БСД

en: edit drive data
sr: уређује податке уређаја

en: install bootstrap
sr: инсталира самоподизника

en: show complete disklabel
sr: приказује читав натпис диска

en: link BSD partition to non-BSD partition
sr: свезује БСД партицију на не-БСД партицију

en: 
    Help (expert commands):
sr: 
    Помоћ (наредбе за стручњаке):

en: 
    Help:
sr: 
    Помоћ:

en: You're editing nested '%s' partition table, primary partition table is '%s'.
sr: Уређујете угнеждену „%s“ партициону табелу, главна партициона табела је „%s“.

en: Expert command (m for help):
sr: Наредба стручњака (m за помоћ):

en: Command (m for help):
sr: Наредба (m за помоћ):

en: 
    All unwritten changes will be lost, do you really want to quit? (y/n)
sr: 
    Све неуписане измене биће изгубљене, да ли заиста желите да изађете? (y/n)

en: %c: unknown command
sr: %c: непозната наредба

en: Enter script file name
sr: Унесите назив датотеке скрипте

en: Resetting fdisk!
sr: Поново постављам fdisk!

en: Script successfully applied.
sr: Скрипта је успешно примењена.

en: Failed to transform disk layout into script
sr: Нисам успео да преобразим распоред диска у скрипту

en: Script successfully saved.
sr: Скрипта је успешно сачувана.

en: Partition #%zu contains a %s signature.
sr: Партиција #%zu садржи „%s“ потпис.

en: Do you want to remove the signature?
sr: Да ли желите да уклоните потпис?

en: The signature will be removed by a write command.
sr: Потпис ће бити уклоњен наредбом писања.

en: failed to write disklabel
sr: нисам успео да запишем натпис диска

en: Could not delete partition %zu
sr: Не могу да обришем партицију %zu

en: Changing display/entry units to cylinders (DEPRECATED!).
sr: Мења јединице приказа/уноса на цилиндре (ЗАСТАРЕЛО!).

en: Changing display/entry units to sectors.
sr: Мења јединице приказа/уноса на секторе.

en: Leaving nested disklabel.
sr: Оставља угнеждени натпис диска.

en: New maximum entries
sr: Нови максимум уноса

en: Entering protective/hybrid MBR disklabel.
sr: Уносим заштитнички/хибридни ГЗП натпис диска.

en: New UUID (in 8-4-4-4-12 format)
sr: Нови УУИД (у 8-4-4-4-12 формату)

en: New name
sr: Нови назив

en: Entering nested BSD disklabel.
sr: Уносим угнеждени БСД натпис дикса.

en: C/H/S values fixed.
sr: Ц/Г/С вредности су исправљене.

en: Nothing to do. C/H/S values are correct already.
sr: Немам шта да радим. Ц/Г/С вредности су већ исправне.

en: Number of cylinders
sr: Број цилиндара

en: Number of heads
sr: Број глава

en: Number of sectors
sr: Број сектора

en: Failed to create '%s' disk label
sr: Нисам успео да направим „%s“ натпис диска

en: %s is mounted
sr: „%s“ је прикачена

en: %s is not mounted
sr: „%s“ није прикачена

en: cannot read %s
sr: не могу да прочитам „%s“

en: parse error: %s
sr: грешка обраде: %s

en: cannot create directory %s
sr: не могу да направим директоријум „%s“

en: Locking disk by %s ...
sr: Закључавам диск помоћу „%s“ ...

en: (waiting)
sr: (чекам)

note: TRANSLATORS: These are followups to "Locking disk...".
en: succeeded
sr: је успешно

en: failed
sr: није успело

en: Unlocking %s.
sr: Откључавам „%s“.

en: failed to setup description for %s
sr: нисам успео да подесим опис за „%s“

en: %s: parse error at line %d -- ignored
sr: %s: грешка обраде у реду %d – занемарено

en: %s: failed to parse fstab
sr: %s: нисам успео да обрадим „fstab“

en: fork failed
sr: исцепљење процеса није успело

en: %s: execute failed
sr: %s: извршење није успело

en: wait: no more child process?!?
sr: тренутак: нема више проистеклих процеса?!?

en: waitpid failed
sr: „waitpid“ није успело

en: Warning... %s for device %s exited with signal %d.
sr: Упозорење... „%s“ за уређај „%s“ је завршио сигналом %d.

en: %s %s: status is %x, should never happen.
sr: %s %s: стање је „%x“, ово не би требало никада да се деси.

en: Finished with %s (exit status %d)
sr: Заврших са „%s“ (стање излаза %d)

en: fsck.%s not found; ignore %s
sr: нисам нашао „fsck.%s“; занемарујем „%s“

en: error %d (%s) while executing fsck.%s for %s
sr: грешка %d (%s) приликом извршавања „fsck.%s“ за „%s“

en: Either all or none of the filesystem types passed to -t must be prefixed
    with 'no' or '!'.
sr: Или све или ниједна врста система датотека прослеђена опцији „-t“ мора имати префикс
    „no“ или „!“.

en: %s: skipping bad line in /etc/fstab: bind mount with nonzero fsck pass number
sr: %s: прескачем лош ред у датотеци „/etc/fstab“: свезујем качење са не-нултим бројем пролаза „fsck“-а

en: %s: skipping nonexistent device
sr: %s: прескачем непостојећу датотеку

en: %s: nonexistent device ("nofail" fstab option may be used to skip this device)
sr: %s: непостојећи уређај („nofail“ опција фстаб-а се може употребити за прескакање овог уређаја)

en: %s: skipping unknown filesystem type
sr: %s: прескачем непознату врсту датотека

en: cannot check %s: fsck.%s not found
sr: не могу да проверим „%s“: нисам нашао „fsck.%s“

en: Checking all file systems.
sr: Проверавам све системе датотека.

en: --waiting-- (pass %d)
sr: —чекам— (%d. корак)

en:  %s [options] -- [fs-options] [<filesystem> ...]
sr:  %s [опције] -- [фс-опције] [<систем_датотека> ...]

en: Check and repair a Linux filesystem.
sr: Проверите и поправите систем датотека Линукса.

en:  -A         check all filesystems
sr:  -A         проверава све системе датотека

en:  -C [<fd>]  display progress bar; file descriptor is for GUIs
sr:  -C [<од>]  приказује траку напредовања; описник датотеке је за графичка сучеља

en:  -l         lock the device to guarantee exclusive access
sr:  -l         закључава уређај да обезбеди искључиви приступ

en:  -M         do not check mounted filesystems
sr:  -M         не проверава прикачене системе датотека

en:  -N         do not execute, just show what would be done
sr:  -N         не извршава, само приказује шта ће бити урађено

en:  -P         check filesystems in parallel, including root
sr:  -P         проверава системе датотека у паралели, укључујући и корени

en:  -R         skip root filesystem; useful only with '-A'
sr:  -R         прескаче корени систем датотека; корисно само са опцијом „-A“

en:  -r [<fd>]  report statistics for each device checked;
                file descriptor is for GUIs
sr:  -r [<од>]  приказује статистику за сваки проверени уређај;
                описник датотека је за графичка сучеља

en:  -s         serialize the checking operations
sr:  -s         серијализује радње провере

en:  -T         do not show the title on startup
sr:  -T         не приказује наслов при покретању

en:  -t <type>  specify filesystem types to be checked;
                <type> is allowed to be a comma-separated list
sr:  -t <врста> наводи врсте система датотека за проверу;
                допуштено је да <врста> буде зарезом раздвојен списак

en:  -V         explain what is being done
sr:  -V         објашњава шта је урађено

en: See the specific fsck.* commands for available fs-options.
sr: Видите нарочите „fsck.*“ наредбе за доступним опцијама система датотека.

en: too many devices
sr: превише уређаја

en: Is /proc mounted?
sr: Да ли је „/proc“ прикачен?

en: must be root to scan for matching filesystems: %s
sr: морате бити администратор да потражите одговарајуће системе датотека: %s

en: couldn't find matching filesystem: %s
sr: не могу да нађем одговарајући систем датотека: %s

en: too many arguments
sr: превише аргумената

en: invalid argument of -r
sr: неисправан аргумент за „-r“

en: option '%s' may be specified only once
sr: опција „%s“ се може навести само једном

en: option '%s' requires an argument
sr: опција „%s“ захтева аргумент

en: invalid argument of -r: %d
sr: неисправан аргумент за „-r“: %d

en: the -l option can be used with one device only -- ignore
sr: опција „-l“ се може користити само са једним уређајем – занемарујем

en:  %s [options] <file>
sr:  %s [опције] <датотека>

en: Check and repair a compressed ROM filesystem.
sr: Проверите и поправите запаковане РОМ системе датотека.

en:  -a                       for compatibility only, ignored
sr:  -a                       само зарад сагласности, занемарено

en:  -v, --verbose            be more verbose
sr:  -v, --verbose            бива опширнији

en:  -y                       for compatibility only, ignored
sr:  -y                       само зарад сагласности, занемарено

en:  -b, --blocksize <size>   use this blocksize, defaults to page size
sr:  -b, --blocksize <влчн>   користи ову величину блока, подразумева величину странице

en:      --extract[=<dir>]    test uncompression, optionally extract into <dir>
sr:      --extract[=<дир>]    проверава распакивање, изборно распакује у <директоријум>

en: ioctl failed: unable to determine device size: %s
sr: „ioctl“ није успело: не могу да одредим величину уређаја: %s

en: not a block device or file: %s
sr: није блок уређај или датотека: %s

en: file length too short
sr: дужина датотеке је прекратка

en: seek on %s failed
sr: „seek“ на „%s“ није успело

en: superblock magic not found
sr: нисам нашао магију суперблока

en: cramfs endianness is %s
sr: „cramfs“ крајњост је %s

en: big
sr: велика

en: little
sr: мала

en: unsupported filesystem features
sr: неподржане функције система датотека

en: superblock size (%d) too small
sr: величина суперблока (%d) је премала

en: zero file count
sr: нулта укупност датотеке

en: file extends past end of filesystem
sr: датотека се простире изван краја система датотека

en: old cramfs format
sr: стари „cramfs“ формат

en: unable to test CRC: old cramfs format
sr: не могу да тестирам ЦРЦ: стари „cramfs“ формат

en: failed to read %<PRIu32> bytes from file %s
sr: нисам успео да прочитам %<PRIu32> бајта из датотеке „%s“

en: crc error
sr: „crc“ грешка

en: seek failed
sr: „seek“ није успело

en: read romfs failed
sr: читање „romfs“ није успело

en: root inode is not directory
sr: и-чвор корена није директоријум

en: bad root offset (%lu)
sr: лош померај корена (%lu)

en: data block too large
sr: блок података је превелик

en: decompression error: %s
sr: грешка распакивања: %s

en:   hole at %lu (%zu)
sr:   рупа на %lu (%zu)

en:   uncompressing block at %lu to %lu (%lu)
sr:   распакујем блоков од %lu до %lu (%lu)

en: non-block (%ld) bytes
sr: не-блок (%ld) бајта

en: non-size (%ld vs %ld) bytes
sr: не-величина (%ld нспрам %ld) бајта

en: write failed: %s
sr: писање није успело: %s

en: lchown failed: %s
sr: „lchown“ није успело: %s

en: chmod failed: %s
sr: „chmod“ није успело: %s

en: utimes failed: %s
sr: „utimes“ није успело: %s

en: directory inode has zero offset and non-zero size: %s
sr: и-чвор директоријума има нулти померај и не-нулту величину: %s

en: mkdir failed: %s
sr: „mkdir“ није успело: %s

en: illegal filename
sr: неисправан назив датотеке

en: dangerous filename
sr: опасан назив датотеке

en: filename length is zero
sr: дужина назива датотеке је нула

en: bad filename length
sr: лоша дужина назива датотеке

en: bad inode offset
sr: лош померај и-чвора

en: file inode has zero offset and non-zero size
sr: и-чвор датотеке има нулти померај и не-нулту величину

en: file inode has zero size and non-zero offset
sr: и-чвор датотеке има нулту величину и не-нулти померај

en: symbolic link has zero offset
sr: симболичка веза има нулти померај

en: symbolic link has zero size
sr: симболичка веза има нулту величину

en: size error in symlink: %s
sr: грешка величине у симболичкој вези: %s

en: symlink failed: %s
sr: „symlink“ није успело: %s

en: special file has non-zero offset: %s
sr: специјална датотека има не-нулти померај: %s

en: fifo has non-zero size: %s
sr: пупи има има не-нулту величину: %s

en: socket has non-zero size: %s
sr: прикључница има има не-нулту величину: %s

en: bogus mode: %s (%o)
sr: лажни режим: %s (%o)

en: mknod failed: %s
sr: „mknod“ није успело: %s

en: directory data start (%lu) < sizeof(struct cramfs_super) + start (%zu)
sr: почетак података директоријума (%lu) < sizeof(struct cramfs_super) + start (%zu)

en: directory data end (%lu) != file data start (%lu)
sr: крај података директоријума (%lu) != са почетком података датотеке (%lu)

en: invalid file data offset
sr: неисправан померај података датотеке

en: invalid blocksize argument
sr: неисправан аргумент величине блока

en: %s: OK
sr: %s: У РЕДУ

en: Check the consistency of a Minix filesystem.
sr: Проверите доследност Миникс система датотека.

en:  -l, --list       list all filenames
sr:  -l, --list       исписује све системе датотека

en:  -a, --auto       automatic repair
sr:  -a, --auto       сам поправља

en:  -r, --repair     interactive repair
sr:  -r, --repair     међудејствена поправка

en:  -v, --verbose    be verbose
sr:  -v, --verbose    бива опширан

en:  -s, --super      output super-block information
sr:  -s, --super      исписује информације суперблока

en:  -m, --uncleared  activate mode not cleared warnings
sr:  -m, --uncleared  неочишћена упозорења режима активирања

en:  -f, --force      force check
sr:  -f, --force      приморава проверу

note: TRANSLATORS: these yes no questions uses rpmatch(), and should be * translated.
en: %s (y/n)?
sr: %s (д/н)?

en: %s (n/y)?
sr: %s (н/д)?

en: y
sr: д

en: n
sr: н

en: %s is mounted.
sr: „%s“ је прикачена.

en: Do you really want to continue
sr: Да ли стварно желите да наставите

en: check aborted.
sr: провера је прекинута.

en: Zone nr < FIRSTZONE in file `%s'.
sr: Бр. зоне < ПРВЕ_ЗОНЕ у датотеци „%s“.

en: Zone nr >= ZONES in file `%s'.
sr: Бр. зоне >= ЗОНАМА у датотеци „%s“.

en: Remove block
sr: Уклањам блок

en: Read error: unable to seek to block in file '%s'
sr: Грешка читања: не могу да пређем на блок у датотеци „%s“

en: Read error: bad block in file '%s'
sr: Грешка читања: лош блок у датотеци „%s“

en: Internal error: trying to write bad block
    Write request ignored
sr: Унутрашња грешка: покушавам да пишем лош блок
    Захтев за писањем је занемарен

en: seek failed in write_block
sr: премотавање није успело у писању_блока

en: Write error: bad block in file '%s'
sr: Грешка писања: лош блок у датотеци „%s“

en: Warning: block out of range
sr: Упозорење: блок је ван опсега

en: seek failed in write_super_block
sr: премотавање није успело у писању_супер_блока

en: unable to write super-block
sr: не могу да пишем супер-блок

en: Unable to write inode map
sr: Не могу да пишем мапу и-чвора

en: Unable to write zone map
sr: Не могу да пишем мапу зоне

en: Unable to write inodes
sr: Не могу да пишем и-чворове

en: unable to alloc buffer for superblock
sr: не могу да доделим међумеморију за суперблок

en: unable to read super block
sr: не могу да читам супер-блок

en: bad magic number in super-block
sr: лош магични број у суперблоку

en: Only 1k blocks/zones supported
sr: Само 1k блокова/зона је подржан

en: bad s_ninodes field in super-block
sr: лоше поље „s_ninodes“ у суперблоку

en: bad s_imap_blocks field in super-block
sr: лоше поље „s_imap_bloks“ у суперблоку

en: bad s_firstdatazone field in super-block
sr: лоше поље „s_firstdatazone“ у суперблоку

en: bad s_zmap_blocks field in super-block
sr: лоше поље „s_zmap_bloks“ у суперблоку

en: Unable to allocate buffer for inode map
sr: Не могу да доделим међумеморију за мапу и-чвора

en: Unable to allocate buffer for zone map
sr: Не могу да доделим међумеморију за мапу зоне

en: Unable to allocate buffer for inodes
sr: Не могу да доделим међумеморију за мапу и-чворова

en: Unable to allocate buffer for inode count
sr: Не могу да доделим међумеморију за број и-чвора

en: Unable to allocate buffer for zone count
sr: Не могу да доделим међумеморију за број зоне

en: Unable to read inode map
sr: Не могу да читам мапу и-чвора

en: Unable to read zone map
sr: Не могу да читам мапу зоне

en: Unable to read inodes
sr: Не могу да читам и-чворове

en: Warning: Firstzone != Norm_firstzone
sr: Упозорење: Прва зона != Norm_firstzone

en: %ld inodes
sr: %ld и-чвора

en: %ld blocks
sr: %ld блока

en: Firstdatazone=%jd (%jd)
sr: Прва_зона_података=%jd (%jd)

en: Zonesize=%d
sr: Величина_зоне=%d

en: Maxsize=%zu
sr: Највећа_величина=%zu

en: Filesystem state=%d
sr: Стање система датотека=%d

en: namelen=%zd
sr: дужина_назива=%zd

en: Inode %d marked unused, but used for file '%s'
sr: И-чвор %d је означен да се не користи, али се користи за датотеку „%s“

en: Mark in use
sr: Означи да се користи

en: The file `%s' has mode %05o
sr: Датотека „%s“ има режим %05o

en: Warning: inode count too big.
sr: Упозорење: укупност и-чвора је превелика.

en: root inode isn't a directory
sr: и-чвор корена није директоријум

en: Block has been used before. Now in file `%s'.
sr: Блок је коришћен раније. Сада је у датотеци „%s“.

en: Clear
sr: Очисти

en: Block %d in file `%s' is marked not in use.
sr: Блок %d у датотеци „%s“ је означен да се не користи.

en: Correct
sr: Исправи

en: The directory '%s' contains a bad inode number for file '%.*s'.
sr: Директоријум „%s“ садржи лош број и-чвора за датотеку „%.*s“.

en:  Remove
sr:  Уклони

en: %s: bad directory: '.' isn't first
sr: %s: лош директоријум: „.“ није први

en: %s: bad directory: '..' isn't second
sr: %s: лош директоријум: „..“ није први

en: internal error
sr: унутрашња грешка

en: %s: bad directory: size < 32
sr: %s: лош директоријум: величина < 32

en: %s: bad directory: invalid i_zone, use --repair to fix
sr: %s: лош директоријум: неисправна и_зона, користите „--repair“ да поправите

en: seek failed in bad_zone
sr: премотавање није успело у лошој_зони

en: Inode %lu mode not cleared.
sr: Режим и-чвора %lu није очишћен.

en: Inode %lu not used, marked used in the bitmap.
sr: И-чвор %lu није коришћен, означен да јесте у битмапи.

en: Inode %lu used, marked unused in the bitmap.
sr: И-чвор %lu је коришћен, означен да није у битмапи.

en: Set
sr: Постави

en: Inode %lu (mode = %07o), i_nlinks=%d, counted=%d.
sr: И-чвор %lu (режим = %07o), и_нвеза=%d, избројано=%d.

en: Set i_nlinks to count
sr: Поставља и_нвезе на избројано

en: Zone %lu: marked in use, no file uses it.
sr: Зона %lu: означена да се користи, ниједна датотека је не користи.

en: Unmark
sr: Одзначи

en: Zone %lu: in use, counted=%d
sr: Зона %lu: користи се, избројано=%d

en: Zone %lu: not in use, counted=%d
sr: Зона %lu: не користи се, избројано=%d

en: bad inode size
sr: лоша величина и-чвора

en: bad v2 inode size
sr: лоша величина в2 и-чвора

en: need terminal for interactive repairs
sr: потребан је терминал за међудејствене поправке

en: cannot open %s: %s
sr: не могу да отворим „%s“: %s

en: %s is clean, no check.
sr: „%s“ је чиста, не проверавам.

en: Forcing filesystem check on %s.
sr: Присиљавам проверу система датотека на „%s“.

en: Filesystem on %s is dirty, needs checking.
sr: Систем датотека на „%s“ је штрокав, потребна је провера.

en: 
    %6ld inodes used (%ld%%)
sr: 
    %6ld и-чвора је коришћено (%ld%%)

en: %6ld zones used (%ld%%)
sr: %6ld зона је коришћено (%ld%%)

en: 
    %6d regular files
    %6d directories
    %6d character device files
    %6d block device files
    %6d links
    %6d symbolic links
    ------
    %6d files
sr: 
    %6d обичних датотека
    %6d директоријума
    %6d датотека уређаја знака
    %6d датотека блок уређаја
    %6d веза
    %6d симболичких веза
    ------
    %6d датотека

en: ----------------------------
    FILE SYSTEM HAS BEEN CHANGED
    ----------------------------
sr: ----------------------------
    СИСТЕМ ДАТОТЕКА ЈЕ ИЗМЕЊЕН
    ----------------------------

en: write failed
sr: писање није успело

en: %s: might not be an ISO filesystem
sr: %s: не може бити ИСО систем датотека

en: read error on %s
sr: грешка читања на „%s“

en: sector count: %d, sector size: %d
sr: број сектора: %d, величина сектора: %d

en:  %s [options] <iso9660_image_file> ...
sr:  %s [опције] <iso9660_датотека_слике> ...

en: Show the length of an ISO-9660 filesystem.
sr: Приказује дужину ИСО-9660 система датотека.

en:  -d, --divisor=<number>  divide the amount of bytes by <number>
sr:  -d, --divisor=<број>    дели количину бајтова <бројем>

en:  -x, --sectors           show sector count and size
sr:  -x, --sectors           приказује укупност и величину сектора

en: invalid divisor argument
sr: неисправан аргумент делиоца

en: Usage: %s [options] device [block-count]
sr: Употреба: %s [опције] уређај [укупнст-блокова]

en: Make an SCO bfs filesystem.
sr: Прави „SCO bfs“ систем датотека.

en: 
    Options:
     -N, --inodes=NUM    specify desired number of inodes
     -V, --vname=NAME    specify volume name
     -F, --fname=NAME    specify file system name
     -v, --verbose       explain what is being done
     -c                  this option is silently ignored
     -l                  this option is silently ignored
     --lock[=<mode>]     use exclusive device lock (yes, no or nonblock)
sr: 
    Опције:
     -N, --inodes=БРОЈ    наводи жељени број и-чворова
     -V, --vname=НАЗИВ    наводи назив волумена
     -F, --fname=НАЗИВ    наводи назив система датотека
     -v, --verbose        објашњава шта је урађено
     -c                   ова оција је неприметно занемарена
     -l                   ова оција је неприметно занемарена
     --lock[=<режим>]     користи искључиво закључавање уређаја („yes“, „no“ или „nonblock“)

en: invalid number of inodes
sr: неисправан број и-чворова

en: volume name too long
sr: назив волумена је предуг

en: fsname name too long
sr: назив система датотека је предуг

en: invalid block-count
sr: неисправна укупност блока

en: cannot get size of %s
sr: не могу да добавим величину за „%s“

en: blocks argument too large, max is %llu
sr: аргумент блокова је превелик, највише је %llu

en: too many inodes - max is 512
sr: превише и-чворова – највише је 512

en: not enough space, need at least %llu blocks
sr: нема довољно простора, потребно је барем %llu блока

en: Device: %s
sr: Уређај: %s

en: Volume: <%-6s>
sr: Волумен: <%-6s>

en: FSname: <%-6s>
sr: СД_назив: <%-6s>

en: BlockSize: %d
sr: Величина блока: %d

en: Inodes: %ld (in 1 block)
sr: И-чворова: %ld (у 1 блоку)

en: Inodes: %ld (in %llu blocks)
sr: И-чворова: %ld (у %llu блока)

en: Blocks: %llu
sr: Блокова: %llu

en: Inode end: %d, Data end: %d
sr: Крај и-чвора: %d, крај података: %d

en: error writing superblock
sr: грешка писања суперблока

en: error writing root inode
sr: грешка писања и-чвора корена

en: error writing inode
sr: грешка писања и-чвора

en: seek error
sr: грешка премотавања

en: error writing . entry
sr: грешка писања уноса „.“

en: error writing .. entry
sr: грешка писања уноса „..“

en: error closing %s
sr: грешка затварања „%s“

en:  %s [options] [-t <type>] [fs-options] <device> [<size>]
sr:  %s [опције] [-t <врста>] [опције-сд] <уређај> [<величина>]

en: Make a Linux filesystem.
sr: Прави Линукс систем датотека.

en:  -t, --type=<type>  filesystem type; when unspecified, ext2 is used
sr:  -t, --type=<врста>  врста система датотека; када није наведено, користи се „ext2“

en:      fs-options     parameters for the real filesystem builder
sr:      опције-сд       параметри за стварног градитеља система датотека

en:      <device>       path to the device to be used
sr:      <уређај>        путања до уређаја који ће се користити

en:      <size>         number of blocks to be used on the device
sr:      <величина>      број блокова који ће се користити на уређају

en:  -V, --verbose      explain what is being done;
                          specifying -V more than once will cause a dry-run
sr:  -V, --verbose       објашњава шта је урађено;
                           навођењем опције „-V“ више од једном довешће до сувог рада

en: failed to execute %s
sr: нисам успео да извршим „%s“

en:  %s [-h] [-v] [-b blksize] [-e edition] [-N endian] [-i file] [-n name] dirname outfile
sr:  %s [-h] [-v] [-b блк_влчна] [-e издање] [-N крајњост] [-i дттка] [-n назив] директоријум изл_дттка

en: Make compressed ROM file system.
sr: Направите сажети ROM систем датотека.

en:  -v             be verbose
sr:  -v               бива опширан

en:  -E             make all warnings errors (non-zero exit status)
sr:  -E               чини сва упозорења грешкама (не-нулто стање излаза)

en:  -b blksize     use this blocksize, must equal page size
sr:  -b блк_влчна     користи ову величину блока, мора да буде иста величини странице

en:  -e edition     set edition number (part of fsid)
sr:  -e издање        поставља број издања (део „fsid“-а)

en:  -N endian      set cramfs endianness (%s|%s|%s), default %s
sr:  -N крајњост      поставља крајњост „cramfs“-а (%s|%s|%s), основна је %s

en:  -i file        insert a file image into the filesystem
sr:  -i дттка         умеће слику датотеке у систем датотека

en:  -n name        set name of cramfs filesystem
sr:  -n назив         поставља назив „cramfs“ система датотека

en:  -p             pad by %d bytes for boot code
sr:  -p               попуњава са %d бајта за код подизања

en:  -s             sort directory entries (old option, ignored)
sr:  -s               ређа уносе директоријума (стара опција, занемарена)

en:  -z             make explicit holes
sr:  -z               прави изричите рупе

en:  -l[=<mode>]    use exclusive device lock (yes, no or nonblock)
sr:  -lock[=<режим>]     користи искључиво закључавање уређаја („yes“, „no“ или „nonblock“)

en:  dirname        root of the filesystem to be compressed
sr:  dirname          корен система датотека за сажимање

en:  outfile        output file
sr:  изл_дттка        излазна датотека

en: readlink failed: %s
sr: „readlink“ није успело: %s

en: could not read directory %s
sr: не могу да читам директоријум „%s“

en: filesystem too big.  Exiting.
sr: систем датотека је превелик.  Одлазим.

en: AIEEE: block "compressed" to > 2*blocklength (%ld)
sr: AIEEE: блок „сажет“ на > 2*дужине_блока (%ld)

en: %6.2f%% (%+ld bytes)	%s
sr: %6.2f%% (%+ld бајта)	%s

en: cannot close file %s
sr: не могу да затворим датотеку „%s“

en: invalid edition number argument
sr: неисправан аргумент броја издања

en: invalid endianness given; must be 'big', 'little', or 'host'
sr: неисправна крајњост је дата; мора бити „big“, „little“, или „host“

en: warning: guestimate of required size (upper bound) is %lldMB, but maximum image size is %uMB.  We might die prematurely.
sr: упозорење: „guestimate“ захтеване величине (горња граница) је %lld MB, али највећа величина слике је %u MB.  Можемо умрети прерано (и шта ћете онда сами да радите???).

en: ROM image map
sr: Мапа РОМ слике

en: Including: %s
sr: Укључујем: %s

en: Directory data: %zd bytes
sr: Подаци директоријума: %zd бајта

en: Everything: %zd kilobytes
sr: Све: %zd килобајта

en: Super block: %zd bytes
sr: Супер блок: %zd бајта

en: not enough space allocated for ROM image (%lld allocated, %zu used)
sr: није додељено довољно простора за РОМ слику (додељено је %lld, коришћено је %zu)

en: ROM image write failed (%zd %zd)
sr: Писање РОМ слике није успело (%zd %zd)

en: ROM image
sr: РОМ слика

en: warning: filenames truncated to %u bytes.
sr: упозорење: називи датотека су скраћени на %u бајта.

en: warning: files were skipped due to errors.
sr: упозорење: датотеке су прескочене због грешака.

en: warning: file sizes truncated to %luMB (minus 1 byte).
sr: упозорење: величине датотека су скраћене на %luMB (минус 1 бајт).

en: warning: uids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
sr: упозорење: уид-ови су скраћени на %u бита.  (Ово може бити проблем безбедности.)

en: warning: gids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
sr: упозорење: гид-ови су скраћени на %u бита.  (Ово може бити проблем безбедности.)

en: WARNING: device numbers truncated to %u bits.  This almost certainly means
    that some device files will be wrong.
sr: УПОЗОРЕЊЕ: бројеви уређаја су скраћени на %u бита.  Ово сасвим сигурно значи
    да ће неке датотеке уређаја бити погрешне.

en:  %s [options] /dev/name [blocks]
sr:  %s [опције] /dev/name [блокова]

en:  -1                      use Minix version 1
sr:  -1                       користи Миникс издање 1

en:  -2, -v                  use Minix version 2
sr:  -2, -v                   користи Миникс издање 2

en:  -3                      use Minix version 3
sr:  -3                       користи Миникс издање 3

en:  -n, --namelength <num>  maximum length of filenames
sr:  -n, --namelength <бр.>   највећа дужина назива датотека

en:  -i, --inodes <num>      number of inodes for the filesystem
sr:  -i, --inodes <бр.>       број и-чворова за систем датотека

en:  -c, --check             check the device for bad blocks
sr:  -c, --check              проверава уређај за лошим блоковима

en:  -l, --badblocks <file>  list of bad blocks from file
sr:  -l, --badblocks <дттка>  списак лоших блокова из датотеке

en:      --lock[=<mode>]     use exclusive device lock (%s, %s or %s)
sr:      --lock[=<режим>]     користи искључиво закључавање уређаја (%s, %s или %s)

en: %s: seek to boot block failed  in write_tables
sr: %s: премотавање до подизног блока није успело у писању_табела

en: %s: unable to clear boot sector
sr: %s: не могу да очистим подизни сектор

en: %s: seek failed in write_tables
sr: %s: премотавање није успело у писању_табела

en: %s: unable to write super-block
sr: %s: не могу да пишем супер-блок

en: %s: unable to write inode map
sr: %s: не могу да пишем мапу и-чвора

en: %s: unable to write zone map
sr: %s: не могу да пишем мапу зоне

en: %s: unable to write inodes
sr: %s: не могу да пишем и-чворове

en: %s: seek failed in write_block
sr: %s: премотавање није успело у писању_блока

en: %s: write failed in write_block
sr: %s: писање није успело у писању_блока

en: %s: too many bad blocks
sr: %s: превише лоших блокова

en: %s: not enough good blocks
sr: %s: нема довољно добрих блокова

en: First data block at %jd, which is too far (max %d).
    Try specifying fewer inodes by passing --inodes <num>
sr: Први блок податтака је на %jd, што је предалеко (највише %d).
    Покушајте да наведете мање и-чворова опцијом --inodes <бр.>

en: %lu inode
     | %lu inodes
sr[0]: %lu и-чвор
sr[1]: %lu и-чвора
sr[2]: %lu и-чворова

en: %lu block
     | %lu blocks
sr[0]: %lu блок
sr[1]: %lu блока
sr[2]: %lu блокова

en: Zonesize=%zu
sr: Величина_зоне=%zu

en: Maxsize=%zu
sr: Највећа_величина=%zu

en: %s: seek failed during testing of blocks
sr: %s: премотавање није успело за време тестирања блокова

en: Weird values in do_check: probably bugs
sr: Чудна вредност у „do_check“: вероватно грешка

en: %s: seek failed in check_blocks
sr: %s: премотавање није успело у провери_блокова

en: %s: bad blocks before data-area: cannot make fs
sr: %s: лоши блокови пре области података: не могу да направим систем датотека

en: %d bad block
     | %d bad blocks
sr[0]: %d лош блок
sr[1]: %d лоша блока
sr[2]: %d лоших блокова

en: %s: can't open file of bad blocks
sr: %s: не могу да отворим датотеку лоших блокова

en: badblock number input error on line %d
sr: грешка уноса броја лошег блока у реду %d

en: %s: cannot read badblocks file
sr: %s: не могу да читам датотеку лоших блокова

en: block size smaller than physical sector size of %s
sr: величина блока је мања од величине физичког сектора за „%s“

en: cannot determine size of %s
sr: не могу да одредим величину за „%s“

en: %s: requested blocks (%llu) exceeds available (%llu) blocks
sr: %s: захтевани блокови (%llu) превазилазе доступне (%llu) блокове

en: %s: number of blocks too small
sr: %s: број блокова је премали

en: unsupported name length: %d
sr: неподржана дужина назива: %d

en: unsupported minix file system version: %d
sr: неподржано издање миникс система датотека: %d

en: -v is ambiguous, use '-2' instead
sr: „-v“ је нејасно, користите -2

en: failed to parse maximum length of filenames
sr: нисам успео да обрадим највећу дужину назива датотека

en: failed to parse number of inodes
sr: нисам успео да обрадим број и-чворова

en: failed to parse number of blocks
sr: нисам успео да обрадим број блокова

en: %s is mounted; will not make a filesystem here!
sr: „%s“ је прикачен; нећу направити систем датотека овде!

en: Bad user-specified page size %u
sr: Лоша величина странице коју је навео корисник - %u

en: Using user-specified page size %d, instead of the system value %d
sr: Користим величину странице коју је навео корисник %d, уместо системске вредности %d

en: Label was truncated.
sr: Натпис је скраћен.

en: no label,
sr: нема натписа,

en: no uuid
sr: нема ууид-а

en:  %s [options] device [size]
sr:  %s [опције] уређај [величина]

en: Set up a Linux swap area.
sr: Поставите област Линуксове разменске меморије.

en:  -c, --check               check bad blocks before creating the swap area
sr:  -c, --check                   проверава уређај за лошим блоковима пре стварања разменске меморије

en:  -f, --force               allow swap size area be larger than device
sr:  -f, --force                   омогућава да величина разменске меморије буде већа од уређаја

en:  -q, --quiet               suppress output and warning messages
sr:  -q, --quiet                   потискује поруке излаза и упозорења

en:  -p, --pagesize SIZE       specify page size in bytes
sr:  -p, --pagesize ВЕЛИЧИНА       одређује величину странице у бајтовима

en:  -L, --label LABEL         specify label
sr:  -L, --label НАТПИС            наводи натпис

en:  -v, --swapversion NUM     specify swap-space version number
sr:  -v, --swapversion БР.         наводи број издања разменске меморије

en:  -U, --uuid UUID           specify the uuid to use
sr:  -U, --uuid УУИД               наводи ууид за коришћење

en:  -e, --endianness=<value>  specify the endianness to use (%s, %s or %s)
sr:  -e, --endianness=<вредност>   наводи крајност за коришћење (%s, %s или %s)

en:  -o, --offset OFFSET       specify the offset in the device
sr:  -o, --offset ПОМЕРАЈ          наводи померај у уређају

en:  -s, --size SIZE           specify the size of a swap file in bytes
sr:  -s, --size ВЛЧНА              наводи величину разменске датотеке у бајтовима

en:  -F, --file                create a swap file
sr:  -F, --file                    прави разменску датотеку

en:      --verbose             verbose output
sr:      --verbose                 опширан излаз

en:      --lock[=<mode>]       use exclusive device lock (%s, %s or %s)
sr:      --lock[=<режим>]          користи искључиво закључавање уређаја (%s, %s или %s)

en: too many bad pages: %lu
sr: превише лоших страница: %lu

en: seek failed in check_blocks
sr: премотавање није успело у провери_блокова

en: %lu bad page
     | %lu bad pages
sr[0]: %lu лоша страница
sr[1]: %lu лоше странице
sr[2]: %lu лоших страница

en: mkswap: %s contains holes or other unsupported extents.
            This swap file can be rejected by kernel on swap activation!
sr: mkswap: „%s“ садржи рупе или друга неподржана проширења.
            Ову датотеку разменске меморије би могло језгро да одбаци при активирању разменске меморије!

en:         Use --verbose for more details.
sr:         Користите „--verbose“ за више појединости.

en: hole detected at offset %ju
sr: рупа је откривена на померају %ju

en: data inline extent at offset %ju
sr: унутарње подручје података на померају %ju

en: shared extent at offset %ju
sr: дељено подручје на померају %ju

en: unallocated extent at offset %ju
sr: недодељено подручје на померају %ju

en: offset larger than file size
sr: померај је већи од величине датотеке

en: unable to alloc new libblkid probe
sr: не могу да доделим нову „libblkid“ пробу

en: unable to assign device to libblkid probe
sr: не могу да доделим уређај „libblkid“ проби

en: cannot create swap file %s: node isn't regular file
sr: не могу да направим разменску датотеку „%s“: чвор није обична датотека

en: cannot set permissions on swap file %s
sr: не могу да поставим овлашћења за разменску датотеку „%s“

en: failed to set 'nocow' attribute
sr: нисам успео да поставим „nocow“ атрибут

en: couldn't allocate swap file %s
sr: не могу да доделим разменску датотеку „%s“

en: warning: checking bad blocks from swap file is not supported: %s
sr: упозорење: провера лоших блокова из датотеке разменске меморије није подржана: %s

en: unable to rewind swap-device
sr: не могу да премотам уназад уређај разменске меморије

en: unable to erase bootbits sectors
sr: не могу да обришем секторе подизних битова

en: %s: warning: wiping old %s signature.
sr: %s: упозорење: бришем стари „%s“ потпис.

en: %s: warning: don't erase bootbits sectors
sr: %s: упозорење: не бришем секторе подизних битова

en:         (%s partition table detected).
sr:         (открио сам „%s“ партициону табелу).

en:         (compiled without libblkid).
sr:         (преведено без „libblkid“-а).

en: Use -f to force.
sr: Користите „-f“ да присилите.

en: %s: unable to write signature page
sr: %s: не могу да пишем страницу потписа

en: parsing page size failed
sr: обрада величине странице није успела

en: parsing version number failed
sr: обрада броја издања није успела

en: swapspace version %d is not supported
sr: издање разменског простора %d није подржано

en: warning: ignoring -U (UUIDs are unsupported by %s)
sr: упозорење: занемарујем „-U“ („%s“ не подржава УУИД-ове)

en: invalid endianness %s is not supported
sr: неисправна крајност „%s“ није подржана

en: Invalid offset
sr: Неисправан померај

en: only one device argument is currently supported
sr: тренутно је подржан само један аргумент уређаја

en: error: parsing UUID failed
sr: грешка: обрада УУИД-а није успела

en: error: Nowhere to set up swap on?
sr: грешка: Нигде да поставим укључену разменску?

en: invalid block count argument
sr: неисправан аргумент укупности блока

en: error: size %llu KiB is larger than device size %<PRIu64> KiB
sr: грешка: величина %llu KiB је већа од величине уређаја %<PRIu64> KiB

en: error: swap area needs to be at least %ld KiB
sr: грешка: разменска област треба бити барем %ld KiB

en: warning: truncating swap area to %llu KiB
sr: упозорење: скраћујем разменску област на %llu KiB

en: error: %s is mounted; will not make swapspace
sr: грешка: „%s“ је прикачена; нећу направити разменски простор

en: %s: insecure permissions %04o, fix with: chmod %04o %s
sr: %s: небезбедна овлашћења %04o, поправите са: chmod %04o %s

en: %s: insecure file owner %d, fix with: chown 0:0 %s
sr: %s: небезбедан власник датотеке %d, поправите са: chown 0:0 %s

en: Unable to set up swap-space: unreadable
sr: Не могу да поставим разменски простор: нечитљиво

en: Setting up swapspace version %d, size = %s (%<PRIu64> bytes)
sr: Постављам издање разменског простора %d, величина = %s (%<PRIu64> бајта)

en: %s: unable to obtain selinux file label
sr: %s: не могу да добијем натпис селинукс датотеке

en: %s: unable to obtain default selinux file label
sr: %s: не могу да добијем основни натпис селинукс датотеке

en: unable to create new selinux context
sr: не могу да направим нови селинукс контекст

en: couldn't compute selinux context
sr: не могу да израчунам селинукс контекст

en: unable to relabel %s to %s
sr: не могу поново да поставим натпис „%s“ на „%s“

en: partition number
sr: број партиције

en: start of the partition in sectors
sr: почетак партиције у секторима

en: end of the partition in sectors
sr: крај партиције у секторима

en: number of sectors
sr: број сектора

en: human readable size
sr: људима читљива величина

en: partition name
sr: назив партиције

en: partition UUID
sr: УУИД партиције

en: partition table type (dos, gpt, ...)
sr: врста партиционе табеле (dos, gpt, ...)

en: partition flags
sr: заставице партиције

en: partition type (a string, a UUID, or hex)
sr: врста партиције (ниска, УУИД или хексадецимално)

en: failed to initialize loopcxt
sr: нисам успео да покренем „loopcxt“

en: %s: failed to find unused loop device
sr: %s: нисам успео да нађем некоришћени уређај петље

en: Trying to use '%s' for the loop device
sr: Покушавам да користим „%s“ за уређај петље

en: %s: failed to set backing file
sr: %s: нисам успео да поставим датотеку резерве

en: %s: failed to set up loop device
sr: %s: нисам успео да поставим уређај петље

en: unknown column: %s
sr: непозната колона: %s

en: %s: failed to get partition number
sr: %s: нисам успео да добавим број партиције

en: specified range <%d:%d> does not make sense
sr: наведени опсег <%d:%d> нема смисла

en: range recount: max partno=%d, lower=%d, upper=%d
sr: пребројавање опсега: најв. партбр=%d, доњи=%d, горњи=%d

en: %s: error deleting partition %d
sr: %s: грешка брисања партиције %d

en: %s: error deleting partitions %d-%d
sr: %s: грешка брисања партиција %d-%d

en: %s: partition #%d removed
sr: %s: партиција #%d је уклоњена

en: %s: partition #%d doesn't exist
sr: %s: партиција #%d не постоји

en: %s: deleting partition #%d failed
sr: %s: брисање партиције #%d није успело

en: %s: error adding partition %d
sr: %s: грешка додавања партиције %d

en: %s: error adding partitions %d-%d
sr: %s: грешка додавања партиција %d-%d

en: %s: partition #%d added
sr: %s: партиција #%d је додата

en: %s: adding partition #%d failed
sr: %s: додавање партиције #%d није успело

en: %s: error updating partition %d
sr: %s: грешка освежавања партиције %d

en: %s: error updating partitions %d-%d
sr: %s: грешка освежавања партиција %d-%d

en: %s: no partition #%d
sr: %s: нема партиције #%d

en: %s: partition #%d resized
sr: %s: промењена је величина партиције #%d

en: %s: updating partition #%d failed
sr: %s: освежавање партиције #%d није успело

en: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sector, %6ju MB)
     | #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sectors, %6ju MB)
sr[0]: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju сектор, %6ju MB)
sr[1]: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju сектора, %6ju MB)
sr[2]: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju сектора, %6ju MB)

en: failed to allocate output column
sr: нисам успео да доделим излазну колону

en: failed to initialize blkid filter for '%s'
sr: нисам успео да покренем „blkid“ филтер за „%s“

en: %s: failed to read partition table
sr: %s: нисам успео да прочитам партициону табелу

en: %s: partition table type '%s' detected
sr: %s: откривена је партициона табела врсте „%s“

en: %s: partition table with no partitions
sr: %s: партициона табела без партиција

en:  %s [-a|-d|-s|-u] [--nr <n:m> | <partition>] <disk>
sr:  %s [-a|-d|-s|-u] [--nr <n:m> | <партиција>] <диск>

en: Tell the kernel about the presence and numbering of partitions.
sr: Говори кернелу о постојању и броју партиција.

en:  -a, --add            add specified partitions or all of them
sr:  -a, --add                додаје наведене партиције или све

en:  -d, --delete         delete specified partitions or all of them
sr:  -d, --delete             брише наведене партиције или све

en:  -u, --update         update specified partitions or all of them
sr:  -u, --update             освежава наведене партиције или све

en:  -s, --show           list partitions
sr:  -s, --show               исписује партиције

en:  -b, --bytes          print SIZE in bytes rather than in human readable format
sr:  -b, --bytes              исписује ВЕЛИЧИНУ у бајтовима уместо у људима читљивом запису

en:  -g, --noheadings     don't print headings for --show
sr:  -g, --noheadings         не исписује заглавља за „--show“

en:  -n, --nr <n:m>       specify the range of partitions (e.g. --nr 2:4)
sr:  -n, --nr <n:m>           наводи опсег партиција (нпр. --nr 2:4)

en:  -o, --output <list>  define which output columns to use
sr:  -o, --output <списак>    дефинише колоне излаза за коришћење

en:      --output-all     output all columns
sr:      --output-all         исписује све колоне

en:  -P, --pairs          use key="value" output format
sr:  -P, --pairs              користи „key="value"“ излазни формат

en:  -r, --raw            use raw output format
sr:  -r, --raw                користи сирови излазни формат

en:  -S, --sector-size <num>  overwrite sector size
sr:  -S, --sector-size <бр.>  преписује величину сектора

en:  -t, --type <type>    specify the partition type
sr:  -t, --type <врста>       наводи врсту партиције

en:      --list-types     list supported partition types and exit
sr:      --list-types         исписује подржане врсте партиција и излази

en:  -v, --verbose        verbose mode
sr:  -v, --verbose        режим опширности

en: failed to parse --nr <M-N> range
sr: нисам успео да обрадим „--nr <M-N>“ опсег

en: partition and disk name do not match
sr: називи партиције и диска се не поклапају

en: --nr and <partition> are mutually exclusive
sr: „--nr“ и „<партиција>“ се узајамно искључују

en: partition: %s, disk: %s, lower: %d, upper: %d
sr: партиција: %s, диск: %s, горња: %d, доња: %d

en: %s: cannot delete partitions
sr: %s: не могу да обришем партиције

en: %s: partitioned loop devices unsupported
sr: %s: партиционисани урђаји петље нису подржани

en: %s: failed to initialize blkid prober
sr: %s: нисам успео да покренем „blkid“ пробача

en:  %1$s %2$srawN <major> <minor>
     %1$s %2$srawN /dev/<blockdevice>
     %1$s -q %2$srawN
     %1$s -qa
sr:  %1$s %2$srawN <већи> <мањи>
     %1$s %2$srawN /dev/<блок_уређај>
     %1$s -q %2$srawN
     %1$s -qa

en: Bind a raw character device to a block device.
sr: Свезује сирови уређај знака са блок уређајем.

en:  -q, --query    set query mode
sr:  -q, --query    поставља режим упита

en:  -a, --all      query all raw devices
sr:  -a, --all      пропитује све сирове уређаје

en: Device '%s' is the control raw device (use raw<N> where <N> is greater than zero)
sr: Уређај „%s“ је контролни сирови уређај (користите „raw<N>“ где је <N> веће од нуле)

en: Cannot locate block device '%s'
sr: Не могу да нађем блок уређај „%s“

en: Device '%s' is not a block device
sr: Уређај „%s“ није блок уређај

en: failed to parse argument
sr: нисам успео да обрадим аргумент

en: Cannot open master raw device '%s'
sr: Не могу да отворим сирови главни уређај „%s“

en: Cannot locate raw device '%s'
sr: Не могу да нађем сирови уређај „%s“

en: Raw device '%s' is not a character dev
sr: Сирови уређај „%s“ није уређај знака

en: Device '%s' is not a raw dev
sr: Уређај „%s“ није сирови уређај

en: Error querying raw device
sr: Грешка пропитивања сировог уређаја

en: %sraw%d:  bound to major %d, minor %d
sr: %sraw%d:  свезује за главни %d, споредни %d

en: Error setting raw device
sr: Грешка постављања сировог уређаја

en:  %s <disk device> <partition number> <length>
sr:  %s <диск уређај> <број партиције> <дужина>

en: Tell the kernel about the new size of a partition.
sr: Говори кернелу о новој величини партиције.

en: %s: failed to get start of the partition number %s
sr: %s: нисам успео да добавим почетак броја партиције %s

en: failed to resize partition
sr: нисам успео да променим величину партиције

en: failed to allocate nested libfdisk context
sr: нисам успео да доделим угнеждени „libfdisk“ контекст

en: cannot seek %s
sr: не могу да премотам „%s“

en: cannot write %s
sr: не могу да пишем „%s“

en: %12s (offset %5ju, size %5ju): %s
sr: %12s (померај %5ju, величина %5ju): %s

en: %s: failed to create a backup
sr: %s: нисам успео да направим резерву

en: failed to create a backup file, $HOME undefined
sr: нисам успео да направим датотеку резерве, „$HOME“ није дефинисано

en: Backup files:
sr: Датотеке резерве:

en: failed to read new partition from device; ignoring --move-data
sr: нисам успео да прочитам партицију са уређаја; занемарујем „--move-data“

en: failed to get size of the new partition; ignoring --move-data
sr: нисам успео да добавим величину нове партиције; занемарујем „--move-data“

en: failed to get start of the new partition; ignoring --move-data
sr: нисам успео да добавим почетак нове партиције; занемарујем „--move-data“

en: failed to get size of the old partition; ignoring --move-data
sr: нисам успео да добавим величину старе партиције; занемарујем „--move-data“

en: failed to get start of the old partition; ignoring --move-data
sr: нисам успео да добавим почетак старе партиције; занемарујем „--move-data“

en: start of the partition has not been moved; ignoring --move-data
sr: почетак партиције није премештен; занемарујем „--move-data“

en: new partition is smaller than original; ignoring --move-data
sr: нова партиција је мања од изворне; занемарујем „--move-data“

en: Data move: (--no-act)
sr: Премештање података: (--no-act)

en: Data move:
sr: Премештање података:

en:  typescript file: %s
sr:  датотека скрипте исписа: %s

en:   start sector: (from/to) %ju / %ju
sr:   почетни сектор: (од/до) %ju / %ju

en:   sectors: %ju
sr:   сектора: %ju

en:   step size: %zu bytes
sr:   величина корака: %zu бајта

en: Do you want to move partition data?
sr: Да ли желите да преместите податке партиције?

en: Leaving.
sr: Одлазим.

en: cannot read at offset: %ju; continue
sr: не могу да читам на померају: %ju; настављам

en: cannot write at offset: %ju; continue
sr: не могу да пишем на померају: %ju; настављам

en: cannot fsync at offset: %ju; continue
sr: не могу да ф-усагласим на померају: %ju; настављам

en: Moved %ju from %ju sectors (%.3f%%, %.1f MiB/s).
sr: Преместих %ju од %ju сектора (%.3f%%, %.1f MiB/s).

en: Moved %ju from %ju sectors (%.3f%%).
sr: Преместих %ju од %ju сектора (%.3f%%).

en: Moved %ju from %ju sectors (%.0f%%).
sr: Преместих %ju од %ju сектора (%.0f%%).

en: Your data has not been moved (--no-act).
sr: Ваши подаци нису премештени (--no-act).

en: %zu I/O errors detected!
sr: %zu У/И грешке су откривене!

en: %s: failed to move data
sr: %s: нисам успео да преместим податке

en: The partition table is unchanged (--no-act).
sr: Партициона табела није измењена (--no-act).

en: 
    The partition table has been altered.
sr: 
    Партициона табела је измењена.

en: unsupported label '%s'
sr: неподржан натпис „%s“

en: Id  Name
sr: Иб  Назив

en: unrecognized partition table type
sr: непозната врста партиционе табеле

en: Cannot get size of %s
sr: Не могу да добавим величину за „%s“

en: total: %ju blocks
sr: укупно: %ju блока

en: no disk device specified
sr: није наведен диск уређај

en: toggle boot flags is unsupported for Hybrid GPT/MBR
sr: окидање заставица подизности је неподржано за хибридну ГПТ/ГЗП

en: cannot switch to PMBR
sr: не могу да се пребацим на ПГЗП

en: Activation is unsupported for GPT -- entering nested PMBR.
sr: Покретање је неподржано за ГПТ – уносим угнеждени ПГЗП.

en: toggle boot flags is supported for MBR or PMBR only
sr: окидање заставица подизности је подржано само за ГЗП или ПГЗП

en: failed to parse partition number
sr: нисам успео да обрадим број партиције

en: %s: partition %d: failed to toggle bootable flag
sr: %s: партиција %d: нисам успео да окинем заставицу подизности

en: %s: partition %zu: failed to delete
sr: %s: партиција %zu: нисам успео да обришем

en: partition number must be a positive number
sr: број партиције мора бити позитиван број

en: %s: does not contain a recognized partition table
sr: %s: не садржи препознатљиву партициону табелу

en: failed to allocate dump struct
sr: нисам успео да доделим структуру излаза

en: %s: failed to dump partition table
sr: %s: нисам успео да резултирам партиционом табелом

en: %s: no partition table found
sr: %s: нисам нашао партициону табелу

en: %s: partition %zu: partition table contains only %zu partitions
sr: %s: партиција %zu: партициона табела садржи само %zu партиције

en: %s: partition %zu: partition is unused
sr: %s: партиција %zu: партиција се не користи

en: no partition number specified
sr: није наведен број партиције

en: unexpected arguments
sr: неочекивани аргументи

en: %s: partition %zu: failed to get partition type
sr: %s: партиција %zu: нисам успео да добавим партициону табелу

en: failed to parse %s partition type '%s'
sr: нисам успео да обрадим „%s“ врсту партиције „%s“

en: %s: partition %zu: failed to set partition type
sr: %s: партиција %zu: нисам успео да поставим партициону табелу

en: %s: partition %zu: failed to get partition UUID
sr: %s: партиција %zu: нисам успео да добавим УУИД партиције

en: failed to allocate partition object
sr: нисам успео да доделим објекат партиције

en: %s: partition %zu: failed to set partition UUID
sr: %s: партиција %zu: нисам успео да поставим УУИД партиције

en: %s: partition %zu: failed to get partition name
sr: %s: партиција %zu: нисам успео да добавим назив партиције

en: %s: partition %zu: failed to set partition name
sr: %s: партиција %zu: нисам успео да поставим назив партиције

en: %s: partition %zu: failed to set partition attributes
sr: %s: партиција %zu: нисам успео да поставим атрибуте партиције

en: failed to gather unpartitioned space
sr: нисам успео да добавим непартиционисани простор

en: Discarding region %<PRIu64>-%<PRIu64>
sr: Одбацујем област %<PRIu64>-%<PRIu64>

en: %s: failed to set disklabel ID
sr: %s: нисам успео да поставим ИД натписа диска

en: no relocate operation specified
sr: није наведена радња премештања

en: unsupported relocation operation
sr: неподржана радња премештања

en:  Commands:
sr:  Наредбе:

en:    write    write table to disk and exit
sr:    write       пише табелу на диск и излази

en:    quit     show new situation and wait for user's feedback before write
sr:    quit        приказује нову ситуацију и чека на корисников повратни одговор пре писања

en:    abort    exit sfdisk shell
sr:    abort       излази из „sfdisk“ конзоле

en:    print    display the partition table
sr:    print       приказује партициону табелу

en:    help     show this help text
sr:    help        приказује овај текст помоћи

en:    Ctrl-D   the same as 'quit'
sr:    Ктрл-D      исто као „quit“

en:  Input format:
sr:  Формат улаза:

en:    <start>, <size>, <type>, <bootable>
sr:    <почетак>, <величина>, <врста>, <подизна>

en:    <start>  Beginning of the partition in sectors, or bytes if
                specified in the format <number>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                The default is the first free space.
sr:    <почетак>   Почетак партиције у секторима, или бајтовима ако
                   је наведено у формату <број>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                   Основно је први слободни простор.

en:    <size>   Size of the partition in sectors, or bytes if
                specified in the format <number>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                The default is all available space.
sr:    <величина>  Величина партиције у секторима, или бајтовима ако
                   је наведено у формату <број>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                   Основно је сав доступни простор.

en:    <type>   The partition type.  Default is a Linux data partition.
sr:    <врста>     Врста партиције.  Основно је партиција Линукс података.

en:             MBR: hex or L,S,Ex,X,U,R,V shortcuts.
sr:                ГЗП: хекс или „L,S,Ex,X,U,R,V“ скраћенице.

en:             GPT: UUID or L,S,H,U,R,V shortcuts.
sr:                ГПТ: УУИД или „L,S,H,U,R,V“ скраћенице.

en:    <bootable>  Use '*' to mark an MBR partition as bootable.
sr:    <подизна>   Користите * да означите ГЗП партицију да је подизна.

en:  Example:
sr:  Пример:

en:    , 4G     Creates a 4GiB partition at default start offset.
sr:    , 4G        Прави партицију од 4GiB на основном померају почетка.

en: unsupported command
sr: неподржана наредба

en: line %d: unsupported command
sr: %d. ред: неподржана наредба

en: The device contains '%s' signature and it may be removed by a write command. See sfdisk(8) man page and --wipe option for more details.
sr: Уређај садржи „%s“ потпис и може бити уклоњен наредбом писања. Видите „sfdisk(8)“ страницу упутства и опцију „--wipe“ за више појединости.

en: The device contains '%s' signature and it may remain on the device. It is recommended to wipe the device with wipefs(8) or sfdisk --wipe, in order to avoid possible collisions.
sr: Уређај садржи „%s“ потпис и може остати на уређају. Препоручује се да обришете уређај са „wipefs(8)“ или „sfdisk --wipe“, да бисте избегли могуће сукобе.

en: failed to allocate partition name
sr: нисам успео да доделим назив партиције

en: failed to allocate script handler
sr: нисам успео да доделим руковаоца скриптом

en: %s: cannot modify partition %d: no partition table was found
sr: %s: не могу да изменим партицију %d: нисам нашао партициону табелу

en: %s: cannot modify partition %d: partition table contains only %zu partitions
sr: %s: не могу да изменим партиција %d: партициона табела садржи само %zu партиције

en: warning: %s: partition %d is not defined yet
sr: упозорење: %s: партиција %d још није дефинисана

en: 
    Welcome to sfdisk (%s).
sr: 
    Добро дошли у „sfdisk“ (%s).

en: Checking that no-one is using this disk right now ...
sr: Проверавам да ли још неко не користи овај диск сада ...

en:  FAILED
sr:  НЕУСПЕХ

en: This disk is currently in use - repartitioning is probably a bad idea.
    Umount all file systems, and swapoff all swap partitions on this disk.
    Use the --no-reread flag to suppress this check.
sr: Овај диск је тренутно у употреби – поправка је вероватно лоша идеја.
    Откачите све системе датотека и очистите све разменске партиције на овом диску.
    Користите „--no-reread“ заставицу да потиснете ову проверу.

en: Use the --force flag to overrule all checks.
sr: Користите заставицу „--force“ да заобиђете све провере.

en:  OK
sr:  У РЕДУ

en: 
    Old situation:
sr: 
    Стара ситуација:

en: failed to set script header
sr: нисам успео да поставим заглавље скрипте

en: 
    sfdisk is going to create a new '%s' disk label.
    Use 'label: <name>' before you define a first partition
    to override the default.
sr: 
    „sfdisk“ ће направити нови „%s“ натпис диска.
    Користите „label: <назив>“ пре него што дефинишете прву партицију
    да препишете основну.

en: 
    Type 'help' to get more information.
sr: 
    Упишите „help“ да добијете више информација.

en: All partitions used.
sr: Све партиције су коришћене.

en: Unknown script header '%s' -- ignore.
sr: Непознато заглавље скрипте „%s“ – занемарујем.

en: Done.
sr: Готово.

en: Ignoring partition.
sr: Занемарујем партицију.

en: Ignoring last-lba script header.
sr: Занемарујем заглавље „last-lba“ скрипте.

en: Failed to apply script headers, disk label not created
sr: Нисам успео да применим заглавља скрипте, натпис диска није створен

en: Failed to add #%zu partition
sr: Нисам успео да додам #%zu партицију

en: Script header accepted.
sr: Заглавље скрипте је прихваћено.

en: Failed to apply script headers, disk label not created.
sr: Нисам успео да применим заглавља скрипте, натпис диска није створен.

en: 
    New situation:
sr: 
    Нова ситуација:

en: Do you want to write this to disk?
sr: Да ли желите да запишете ово на диск?

en: Leaving.
sr: Одлазим.

en:  %1$s [options] <dev> [[-N] <part>]
     %1$s [options] <command>
sr:  %1$s [опције] <уређај> [[-N] <парт>]
     %1$s [опције] <наредба>

en:  -A, --activate <dev> [<part> ...] list or set bootable (P)MBR partitions
sr:  -A, --activate <уређ> [<парт> ...]   списак или скуп подизних (П)ГЗП партиција

en:  -d, --dump <dev>                  dump partition table (usable for later input)
sr:  -d, --dump <уређ>                    исписује партициону табелу (корисно за каснији унос)

en:  -J, --json <dev>                  dump partition table in JSON format
sr:  -J, --json <уређ>                    исписује партициону табелу у ЈСОН формату

en:  -B, --backup-pt-sectors <dev>     binary partition table backup (see -b and -O)
sr:  -B, --backup-pt-sectors <уређ>       прави бинарну резерву партиционе табеле (видите „-b“ и „-O“)

en:  -g, --show-geometry [<dev> ...]   list geometry of all or specified devices
sr:  -g, --show-geometry [<уређ> ...]     исписује геометрију свих или наведених уређаја

en:  -l, --list [<dev> ...]            list partitions of each device
sr:  -l, --list [<уређ> ...]              исписује партиције сваког уређаја

en:  -F, --list-free [<dev> ...]       list unpartitioned free areas of each device
sr:  -F, --list-free [<уређ> ...]         исписује непартиционисане слободне области сваког уређаја

en:  -r, --reorder <dev>               fix partitions order (by start offset)
sr:  -r, --reorder <уређ>                 поправља поредак партиција (према померају почетка)

en:  -s, --show-size [<dev> ...]       list sizes of all or specified devices
sr:  -s, --show-size [<уређ> ...]         исписује величине свих или наведених уређаја

en:  -T, --list-types                  print the recognized types (see -X)
sr:  -T, --list-types                     исписује препознате врсте (видите „-X“)

en:  -V, --verify [<dev> ...]          test whether partitions seem correct
sr:  -V, --verify [<уређ> ...]            тестира да ли партиције изгледају исправно

en:      --delete <dev> [<part> ...]   delete all or specified partitions
sr:      --delete <уређ> [<парт> ...]     брише све или наведене партиције

en:  --part-label <dev> <part> [<str>] print or change partition label
sr:  --part-label <уређ> <парт> [<ниска>] исписује или мења натпис партиције

en:  --part-type <dev> <part> [<type>] print or change partition type
sr:  --part-type <уређ> <парт> [<врста>]  исписује или мења врсту партиције

en:  --part-uuid <dev> <part> [<uuid>] print or change partition uuid
sr:  --part-uuid <уређ> <парт> [<ууид>]   исписује или мења ууиб партиције

en:  --part-attrs <dev> <part> [<str>] print or change partition attributes
sr:  --part-attrs <уређ> <парт> [<ниска>] исписује или мења атрибуте партиције

en:  --discard-free <dev>              discard (trim) unpartitioned areas
sr:  --discard-free <урђ>                 одбацује (скраћује) непартиционисане области

en:  --disk-id <dev> [<str>]           print or change disk label ID (UUID)
sr:  --disk-id <уређ> [<ниска>]           исписује или мења ИД натписа диска (УУИД)

en:  --relocate <oper> <dev>           move partition header
sr:  --relocate <опер> <уређ>             премешта заглавље партиције

en:  <dev>                     device (usually disk) path
sr:  <уређ>                               путања уређаја (обично диска)

en:  <part>                    partition number
sr:  <парт>                               број партиције

en:  <type>                    partition type, GUID for GPT, hex for MBR
sr:  <врста>                              врста партиције, ГУИД за ГПТ, хекс за ГЗП

en:  -a, --append              append partitions to existing partition table
sr:  -a, --append                         придодаје партиције постојећој партиционој табели

en:  -b, --backup              backup partition table sectors (see -O)
sr:  -b, --backup                         прави резерву сектора партиционе табеле (видите -O)

en:      --bytes               print SIZE in bytes rather than in human readable format
sr:      --bytes                          исписује ВЕЛИЧИНУ у бајтовима уместо у људима читљивом формату

en:      --move-data[=<typescript>] move partition data after relocation (requires -N)
sr:      --move-data[=<скрипта_исписа>]   премешта податке партиције након премештаја (захтева -N)

en:      --move-use-fsync      use fsync after each write when move data
sr:      --move-use-fsync                 користи усклађивање датотека након сваког писања приликом премештања података

en:  -f, --force               disable all consistency checking
sr:  -f, --force                          искључује све провере доследности

en:      --color[=<when>]      colorize output (%s, %s or %s)
sr:     --color[=<када>]                  обојава излаз (%s, %s или %s)

en:      --sector-size <size>  physical and logical sector size
sr:      --sector-size <влчн>             физичка и логичка величина сектора

en:  -N, --partno <num>        specify partition number
sr:  -N, --partno <број>                  наводи број партиције

en:  -n, --no-act              do everything except write to device
sr:  -n, --no-act                         ради све друго осим писања уређаја

en:      --no-reread           do not check whether the device is in use
sr:      --no-reread                      не проверава да ли је уређај у употреби

en:      --no-tell-kernel      do not tell kernel about changes
sr:      --no-tell-kernel                 не  говори кернелу о изменама

en:  -O, --backup-file <path>  override default backup file name
sr:  -O, --backup-file <путања>           преписује основни назив датотеке резерве

en:  -o, --output <list>       output columns
sr:  -o, --output <списак>                исписује колоне

en:  -q, --quiet               suppress extra info messages
sr:  -q, --quiet                          потискује додатне поруке информација

en:  -w, --wipe <mode>         wipe signatures (%s, %s or %s)
sr:  -w, --wipe <режим>                   брише потписе (%s, %s или %s)

en:  -X, --label <name>        specify label type (dos, gpt, ...)
sr:  -X, --label <назив>                  наводи врсту натписа (dos, gpt, ...)

en:  -Y, --label-nested <name> specify nested label type (dos, bsd)
sr:  -Y, --label-nested <назив>           наводи врсту угнежденог натписа (dos, bsd)

en:  -G, --show-pt-geometry    deprecated, alias to --show-geometry
sr:  -G, --show-pt-geometry               застарело, алијас за „--show-geometry“

en:  -L, --Linux               deprecated, only for backward compatibility
sr:  -L, --Linux                          застарело, само за повратну сагласност

en:  -u, --unit S              deprecated, only sector unit is supported
sr:  -u, --unit S                         застарело, само јединица сектора је подржана

en: %s is deprecated in favour of --part-type
sr: „%s“ је застарело у корист „--part-type“

en: --id is deprecated in favour of --part-type
sr: „--id“ је застарело у корист „--part-type“

en: --show-pt-geometry is no more implemented. Using --show-geometry.
sr: „--show-pt-geometry“ се више не примењује. Користим „--show-geometry“.

en: --Linux option is unnecessary and deprecated
sr: „--Linux“ опција није неопходна и занемарена је

en: unsupported unit '%c'
sr: неподржана јединица „%c“

en: --movedata requires -N
sr: „--movedata“ захтева „-N“

en: failed to parse UUID: %s
sr: нисам успео да обрадим УУИД: %s

en: %s: failed to seek to swap UUID
sr: %s: нисам успео да премотам до УУИД-а разменске

en: %s: failed to write UUID
sr: %s: нисам успео да пишем УУИД

en: %s: failed to seek to swap label
sr: %s: нисам успео да премотам до натписа разменске

en: label is too long. Truncating it to '%s'
sr: натпис је предуг. Скраћујем га на „%s“

en: %s: failed to write label
sr: %s: нисам успео да пишем натпис

en: Display or change the label or UUID of a swap area.
sr: Прикажите или измените натпис или УУИД разменске области.

en:  -L, --label <label> specify a new label
     -U, --uuid <uuid>   specify a new uuid
sr:  -L, --label <натпис> наводи нови натпис
     -U, --uuid <ууид>    наводи нови ууид

en: ignore -U (UUIDs are unsupported)
sr: занемарујем „-U“ (УУИД-ови су неподржани)

en: Try '%s --help' for more information.
sr: Пробајте „%s --help“ за више података.

en: 
    Usage:
sr: 
    Употреба:

en: 
    Options:
sr: 
    Опције:

en: 
    Functions:
sr: 
    Функције:

en: 
    Commands:
sr: 
    Наредбе:

en: 
    Arguments:
sr: 
    Аргументи:

en: 
    Available output columns:
sr: 
    Доступне колоне излаза:

en: 
    Default columns:
sr: 
    Опште колоне:

en: display this help
sr: приказује ову помоћ

en: display version
sr: приказује издање

en:  Values for %s may be followed by a suffix: KiB, MiB,
     GiB, TiB, PiB, EiB, ZiB, or YiB (where the "iB" is optional).
sr:  Вредности за „%s“ могу бити праћене суфиксом: KiB, MiB,
     GiB, TiB, PiB, EiB, ZiB или YiB (где је „iB“ изборно).

en: 
    For more details see %s.
sr: 
    За више детаља видите „%s“.

en: %s from %s
sr: „%s“ из „%s“

en: %s from %s
sr: „%s“ из „%s“

en: features:
sr: функције:

en: write error
sr: грешка писања

en: colors are enabled by default
sr: боје су укључене по основи

en: colors are disabled by default
sr: боје су искључене по основи

en: failed to set the %s environment variable
sr: нисам успео да подесим „%s“ променљиву окружења

en: fgetwc() failed
sr: „fgetwc()“ није успело

en: %s: mutually exclusive arguments:
sr: %s: узајамно искључиви аргументи:

en: EFI System
sr: ЕФИ систем

en: MBR partition scheme
sr: ГЗП шема партиције

en: BIOS boot
sr: BIOS подизна

en: Sony boot partition
sr: Sony подизна партиција

en: Lenovo boot partition
sr: Lenovo подизна партиција

en: PowerPC PReP boot
sr: PowerPC PReP подизна

en: ONIE boot
sr: ONIE подизна

en: ONIE config
sr: ONIE подешавање

en: Microsoft reserved
sr: Мајкрософт резервисана

en: Microsoft basic data
sr: Мајкрософт основни подаци

en: Microsoft LDM metadata
sr: Мајкрософт ЛДМ метаподаци

en: Microsoft LDM data
sr: Мајкрософт ЛДМ подаци

en: Windows recovery environment
sr: Виндоуз окружење опоравка

en: IBM General Parallel Fs
sr: IBM општи паралелни сд

en: Microsoft Storage Spaces
sr: Мајкрософт смештајни простор

en: HP-UX data
sr: HP-UX подаци

en: HP-UX service
sr: HP-UX услуга

en: Linux swap
sr: Линукс разменска

en: Linux filesystem
sr: Линукс систем датотека

en: Linux server data
sr: Линукс подаци сервера

en: Linux root (x86)
sr: Линукс корена (x86)

en: Linux root (x86-64)
sr: Линукс корена (x86-64)

en: Linux root (Alpha)
sr: Линукс корена (Алфа)

en: Linux root (ARC)
sr: Линукс корена (ARC)

en: Linux root (ARM)
sr: Линукс корена (ARM)

en: Linux root (ARM-64)
sr: Линукс корена (ARM-64)

en: Linux root (IA-64)
sr: Линукс корена (IA-64)

en: Linux root (LoongArch-64)
sr: Линукс корена (LoongArch-64)

en: Linux root (MIPS-32 LE)
sr: Линукс корена (MIPS-32 LE)

en: Linux root (MIPS-64 LE)
sr: Линукс корена (MIPS-64 LE)

en: Linux root (HPPA/PARISC)
sr: Линукс корена (HPPA/PARISC)

en: Linux root (PPC)
sr: Линукс корена (PPC)

en: Linux root (PPC64)
sr: Линукс корена (PPC64)

en: Linux root (PPC64LE)
sr: Линукс корена (PPC64LE)

en: Linux root (RISC-V-32)
sr: Линукс корена (RISC-V-32)

en: Linux root (RISC-V-64)
sr: Линукс корена (RISC-V-64)

en: Linux root (S390)
sr: Линукс корена (S390)

en: Linux root (S390X)
sr: Линукс корена (S390X)

en: Linux root (TILE-Gx)
sr: Линукс корена (TILE-Gx)

en: Linux reserved
sr: Линукс резервисана

en: Linux home
sr: Линукс лична

en: Linux RAID
sr: Линукс РАИД

en: Linux LVM
sr: Линукс УЛВ

en: Linux variable data
sr: Линукс променљиви подаци

en: Linux temporary data
sr: Линукс привремени подаци

en: Linux /usr (x86)
sr: Линукс /usr (x86)

en: Linux /usr (x86-64)
sr: Линукс /usr (x86-64)

en: Linux /usr (Alpha)
sr: Линукс /usr (Алфа)

en: Linux /usr (ARC)
sr: Линукс /usr (ARC)

en: Linux /usr (ARM)
sr: Линукс /usr (ARM)

en: Linux /usr (ARM-64)
sr: Линукс /usr (ARM-64)

en: Linux /usr (IA-64)
sr: Линукс /usr (IA-64)

en: Linux /usr (LoongArch-64)
sr: Линукс /usr (LoongArch-64)

en: Linux /usr (MIPS-32 LE)
sr: Линукс /usr (MIPS-32 LE)

en: Linux /usr (MIPS-64 LE)
sr: Линукс /usr (MIPS-64 LE)

en: Linux /usr (HPPA/PARISC)
sr: Линукс /usr (HPPA/PARISC)

en: Linux /usr (PPC)
sr: Линукс /usr (PPC)

en: Linux /usr (PPC64)
sr: Линукс /usr (PPC64)

en: Linux /usr (PPC64LE)
sr: Линукс /usr (PPC64LE)

en: Linux /usr (RISC-V-32)
sr: Линукс /usr (RISC-V-32)

en: Linux /usr (RISC-V-64)
sr: Линукс /usr (RISC-V-64)

en: Linux /usr (S390)
sr: Линукс /usr (S390)

en: Linux /usr (S390X)
sr: Линукс /usr (S390X)

en: Linux /usr (TILE-Gx)
sr: Линукс /usr (TILE-Gx)

en: Linux root verity (x86)
sr: Линукс корена verity (x86)

en: Linux root verity (x86-64)
sr: Линукс корена verity (x86-64)

en: Linux root verity (Alpha)
sr: Линукс корена verity (Алфа)

en: Linux root verity (ARC)
sr: Линукс корена verity (ARC)

en: Linux root verity (ARM)
sr: Линукс корена verity (ARM)

en: Linux root verity (ARM-64)
sr: Линукс корена verity (ARM-64)

en: Linux root verity (IA-64)
sr: Линукс корена verity (IA-64)

en: Linux root verity (LoongArch-64)
sr: Линукс корена verity (LoongArch-64)

en: Linux root verity (MIPS-32 LE)
sr: Линукс корена verity (MIPS-32 LE)

en: Linux root verity (MIPS-64 LE)
sr: Линукс корена verity (MIPS-64 LE)

en: Linux root verity (HPPA/PARISC)
sr: Линукс корена verity (HPPA/PARISC)

en: Linux root verity (PPC)
sr: Линукс корена verity (PPC)

en: Linux root verity (PPC64)
sr: Линукс корена verity (PPC64)

en: Linux root verity (PPC64LE)
sr: Линукс корена verity (PPC64LE)

en: Linux root verity (RISC-V-32)
sr: Линукс корена verity (RISC-V-32)

en: Linux root verity (RISC-V-64)
sr: Линукс корена verity (RISC-V-64)

en: Linux root verity (S390)
sr: Линукс корена verity (S390)

en: Linux root verity (S390X)
sr: Линукс корена verity (S390X)

en: Linux root verity (TILE-Gx)
sr: Линукс корена verity (TILE-Gx)

en: Linux /usr verity (x86)
sr: Линукс /usr verity (x86)

en: Linux /usr verity (x86-64)
sr: Линукс /usr verity (x86-64)

en: Linux /usr verity (Alpha)
sr: Линукс /usr verity (Alpha)

en: Linux /usr verity (ARC)
sr: Линукс /usr verity (ARC)

en: Linux /usr verity (ARM)
sr: Линукс /usr verity (ARM)

en: Linux /usr verity (ARM-64)
sr: Линукс /usr verity (ARM-64)

en: Linux /usr verity (IA-64)
sr: Линукс /usr verity (IA-64)

en: Linux /usr verity (LoongArch-64)
sr: Линукс /usr verity (LoongArch-64)

en: Linux /usr verity (MIPS-32 LE)
sr: Линукс /usr verity (MIPS-32 LE)

en: Linux /usr verity (MIPS-64 LE)
sr: Линукс /usr verity (MIPS-64 LE)

en: Linux /usr verity (HPPA/PARISC)
sr: Линукс /usr verity (HPPA/PARISC)

en: Linux /usr verity (PPC)
sr: Линукс /usr verity (PPC)

en: Linux /usr verity (PPC64)
sr: Линукс /usr verity (PPC64)

en: Linux /usr verity (PPC64LE)
sr: Линукс /usr verity (PPC64LE)

en: Linux /usr verity (RISC-V-32)
sr: Линукс /usr verity (RISC-V-32)

en: Linux /usr verity (RISC-V-64)
sr: Линукс /usr verity (RISC-V-64)

en: Linux /usr verity (S390)
sr: Линукс /usr verity (S390)

en: Linux /usr verity (S390X)
sr: Линукс /usr verity (S390X)

en: Linux /usr verity (TILE-Gx)
sr: Линукс /usr verity (TILE-Gx)

en: Linux root verity sign. (x86)
sr: Линукс корена verity sign. (x86)

en: Linux root verity sign. (x86-64)
sr: Линукс корена verity sign. (x86-64)

en: Linux root verity sign. (Alpha)
sr: Линукс корена verity sign. (Alpha)

en: Linux root verity sign. (ARC)
sr: Линукс корена verity sign. (ARC)

en: Linux root verity sign. (ARM)
sr: Линукс корена verity sign. (ARM)

en: Linux root verity sign. (ARM-64)
sr: Линукс корена verity sign. (ARM-64)

en: Linux root verity sign. (IA-64)
sr: Линукс корена verity sign. (IA-64)

en: Linux root verity sign. (LoongArch-64)
sr: Линукс корена verity sign. (LoongArch-64)

en: Linux root verity sign. (MIPS-32 LE)
sr: Линукс корена verity sign. (MIPS-32 LE)

en: Linux root verity sign. (MIPS-64 LE)
sr: Линукс корена verity sign. (MIPS-64 LE)

en: Linux root verity sign. (HPPA/PARISC)
sr: Линукс корена verity sign. (HPPA/PARISC)

en: Linux root verity sign. (PPC)
sr: Линукс корена verity sign. (PPC)

en: Linux root verity sign. (PPC64)
sr: Линукс корена verity sign. (PPC64)

en: Linux root verity sign. (PPC64LE)
sr: Линукс корена verity sign. (PPC64LE)

en: Linux root verity sign. (RISC-V-32)
sr: Линукс корена verity sign. (RISC-V-32)

en: Linux root verity sign. (RISC-V-64)
sr: Линукс корена verity sign. (RISC-V-64)

en: Linux root verity sign. (S390)
sr: Линукс корена verity sign. (S390)

en: Linux root verity sign. (S390X)
sr: Линукс корена verity sign. (S390X)

en: Linux root verity sign. (TILE-Gx)
sr: Линукс корена verity sign. (TILE-Gx)

en: Linux /usr verity sign. (x86)
sr: Линукс /usr verity sign. (x86)

en: Linux /usr verity sign. (x86-64)
sr: Линукс /usr verity sign. (x86-64)

en: Linux /usr verity sign. (Alpha)
sr: Линукс /usr verity sign. (Alpha)

en: Linux /usr verity sign. (ARC)
sr: Линукс /usr verity sign. (ARC)

en: Linux /usr verity sign. (ARM)
sr: Линукс /usr verity sign. (ARM)

en: Linux /usr verity sign. (ARM-64)
sr: Линукс /usr verity sign. (ARM-64)

en: Linux /usr verity sign. (IA-64)
sr: Линукс /usr verity sign. (IA-64)

en: Linux /usr verity sign. (LoongArch-64)
sr: Линукс /usr verity sign. (LoongArch-64)

en: Linux /usr verity sign. (MIPS-32 LE)
sr: Линукс /usr verity sign. (MIPS-32 LE)

en: Linux /usr verity sign. (MIPS-64 LE)
sr: Линукс /usr verity sign. (MIPS-64 LE)

en: Linux /usr verity sign. (HPPA/PARISC)
sr: Линукс /usr verity sign. (HPPA/PARISC)

en: Linux /usr verity sign. (PPC)
sr: Линукс /usr verity sign. (PPC)

en: Linux /usr verity sign. (PPC64)
sr: Линукс /usr verity sign. (PPC64)

en: Linux /usr verity sign. (PPC64LE)
sr: Линукс /usr verity sign. (PPC64LE)

en: Linux /usr verity sign. (RISC-V-32)
sr: Линукс /usr verity sign. (RISC-V-32)

en: Linux /usr verity sign. (RISC-V-64)
sr: Линукс /usr verity sign. (RISC-V-64)

en: Linux /usr verity sign. (S390)
sr: Линукс /usr verity sign. (S390)

en: Linux /usr verity sign. (S390X)
sr: Линукс /usr verity sign. (S390X)

en: Linux /usr verity sign. (TILE-Gx)
sr: Линукс /usr verity sign. (TILE-Gx)

en: Linux extended boot
sr: Линукс проширена подизна

en: Linux user's home
sr: Линукс лична корисникова

en: FreeBSD data
sr: FreeBSD подаци

en: FreeBSD boot
sr: FreeBSD подизна

en: FreeBSD swap
sr: FreeBSD разменска

en: Apple RAID offline
sr: Apple RAID ван мреже

en: Apple boot
sr: Apple подизна

en: Apple label
sr: Apple натпис

en: Apple TV recovery
sr: Apple TV опоравак

en: Apple Core storage
sr: Apple Core смештајна

en: Apple Silicon boot
sr: Apple Silicon подизна

en: Apple Silicon recovery
sr: Apple Silicon опоравак

en: Solaris boot
sr: Соларис подизна

en: Solaris root
sr: Соларис корена

en: Solaris /usr & Apple ZFS
sr: Solaris /usr и Apple ZFS

en: Solaris swap
sr: Соларис разменска

en: Solaris backup
sr: Соларис резервна

en: Solaris /var
sr: Соларис /var

en: Solaris /home
sr: Соларис /home

en: Solaris alternate sector
sr: Соларис заменски сектор

en: Solaris reserved 1
sr: Соларис резервисана 1

en: Solaris reserved 2
sr: Соларис резервисана 2

en: Solaris reserved 3
sr: Соларис резервисана 3

en: Solaris reserved 4
sr: Соларис резервисана 4

en: Solaris reserved 5
sr: Соларис резервисана 5

en: NetBSD swap
sr: NetBSD разменска

en: NetBSD concatenated
sr: NetBSD настављена

en: NetBSD encrypted
sr: NetBSD шифрована

en: ChromeOS kernel
sr: ChromeOS кернел

en: ChromeOS root fs
sr: ChromeOS корени сд

en: ChromeOS reserved
sr: ChromeOS резервисана

en: ChromeOS firmware
sr: ChromeOS фирмвер

en: ChromeOS miniOS
sr: ChromeOS миниОС

en: ChromeOS hibernate
sr: ChromeOS замрзавање

en: MidnightBSD data
sr: MidnightBSD подаци

en: MidnightBSD boot
sr: MidnightBSD подизна

en: MidnightBSD swap
sr: MidnightBSD разменска

en: Ceph Journal
sr: Ceph журналска

en: Ceph Encrypted Journal
sr: Ceph шифрована журналска

en: Ceph crypt OSD
sr: Ceph шифрована OSD

en: Ceph disk in creation
sr: Ceph диск у настајању

en: Ceph crypt disk in creation
sr: Ceph шифровани диск у настајању

en: VMware Diagnostic
sr: VMware дијагностичка

en: VMware Reserved
sr: VMware резервисана

en: OpenBSD data
sr: OpenBSD подаци

en: QNX6 file system
sr: QNX6 систем датотека

en: Plan 9 partition
sr: План 9 партиција

en: Marvell Armada 3700 Boot partition
sr: Marvell Armada 3700 подизна партиција

en: U-Boot environment
sr: U-Boot окружење

en: Atari TOS basic data
sr: Atari TOS основни подаци

en: Atari TOS raw data (XHDI)
sr: Atari TOS сирови подаци (XHDI)

en: Minix filesystem
sr: Миникс систем датотека

en: Empty
sr: Празна

en: XENIX root
sr: XENIX корена

en: Extended
sr: Проширена

en: AIX bootable
sr: AIX подизна

en: OS/2 Boot Manager
sr: OS/2 управник подизања система

en: Hidden FAT12
sr: Скривена FAT12

en: Compaq diagnostics
sr: Compaq дијагностичка

en: Hidden FAT16 <32M
sr: Скривена FAT16 <32M

en: Hidden FAT16
sr: Скривена FAT16

en: Hidden HPFS/NTFS
sr: Скривена HPFS/NTFS

en: Hidden W95 FAT32
sr: Скривена W95 FAT32

en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
sr: Скривена W95 FAT32 (LBA)

en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
sr: Скривена W95 FAT16 (LBA)

en: Hidden NTFS WinRE
sr: Скривена NTFS WinRE

en: PartitionMagic recovery
sr: PartitionMagic опоравак

en: PPC PReP Boot
sr: PPC PReP подизна

en: EZ-Drive
sr: EZ-уређај

en: GNU HURD or SysV
sr: GNU HURD или SysV

en: Old Minix
sr: Стара Миникс

en: Minix / old Linux
sr: Миникс / стара Линукс

en: Linux swap / Solaris
sr: Линукс разменска / Соларис

en: Linux
sr: Линукс

en: OS/2 hidden or Intel hibernation
sr: OS/2 скривена или Intel замрзавање

en: Linux extended
sr: Линукс проширена

en: NTFS volume set
sr: Поставка NTFS волумена

en: Linux plaintext
sr: Линукс обичан текст

en: Amoeba
sr: Амоеба

en: Amoeba BBT
sr: Амоеба BBT

en: IBM Thinkpad hibernation
sr: IBM Thinkpad замрзавање

en: Darwin boot
sr: Darwin подизна

en: BSDI fs
sr: BSDI сд

en: BSDI swap
sr: BSDI разменска

en: Boot Wizard hidden
sr: Чаробњак подизне скривен

en: Solaris
sr: Соларис

en: Non-FS data
sr: Не-СД подаци

en: Dell Utility
sr: Dell помагало

en: DOS access
sr: ДОС приступ

en: DOS R/O
sr: ДОС R/O

en: BeOS fs
sr: BeOS сд

en: Linux/PA-RISC boot
sr: Линукс/PA-RISC подизна

en: DOS secondary
sr: ДОС секундарна

en: EBBR protective
sr: EBBR заштитничка

en: Linux raid autodetect
sr: Линукс раид самооткривање

en: warning: %s is misaligned
sr: упозорење: „%s“ је лоше поравната

en: unsupported lock mode: %s
sr: неподржан режим закључавања: %s

en: %s: %s: device already locked, waiting to get lock ...
sr: %s: %s: уређај је већ закључан, чекам да добијем закључавање ...

en: %s: device already locked
sr: %s: уеђај је већ закључан

en: %s: failed to get lock
sr: %s: нисам успео да добијем закључавање

en: OK
sr: У реду

en: capget failed
sr: „capget“ није успело

en: capset failed
sr: „capset“ није успело

en: prctl(PR_CAP_AMBIENT) failed
sr: „prctl(PR_CAP_AMBIENT)“ није успело

en: Selected partition %ju
sr: Изабрана је партиција %ju

en: No partition is defined yet!
sr: Ниједна партиција још није дефинисана!

en: No free partition available!
sr: Нема доступних слободних партиција!

en: Partition number
sr: Број партиције

en: Created a new partition %d of type '%s' and of size %s.
sr: Направљена је нова партиција %d врсте „%s“ и величине %s.

en: Partition %zd: has invalid starting sector 0.
sr: Партиција %zd: има неисправан почетни сектор 0.

en: There is no *BSD partition on %s.
sr: Нема *БСД партиције на „%s“.

en: First cylinder
sr: Први цилиндар

en: Last cylinder, +/-cylinders or +/-size{K,M,G,T,P}
sr: Последњи цилиндар, +/-cylinders или +/-size{K,M,G,T,P}

en: Last sector, +/-sectors or +/-size{K,M,G,T,P}
sr: Последњи сектор, +/-sectors или +/-size{K,M,G,T,P}

en: The device %s does not contain BSD disklabel.
sr: Уређај „%s“ не садржи БСД натпис диска.

en: Do you want to create a BSD disklabel?
sr: Да ли желите да направите БСД натпис диска?

en: Disk
sr: Диск

en: Packname
sr: Назив пакета

en: Flags
sr: Заставице

en:  removable
sr:  уклоњиво

en:  badsect
sr:  лош_сект

en: Bytes/Sector
sr: Бајти/сектор

en: Tracks/Cylinder
sr: Стазе/цилиндар

en: Sectors/Cylinder
sr: Сектори/цилиндар

en: Cylinders
sr: Цилиндри

en: Rpm
sr: О/м

en: Interleave
sr: Преплетање

en: Trackskew
sr: Закошење стазе

en: Cylinderskew
sr: Закошење цилиндра

en: Headswitch
sr: Прекидач главе

en: Track-to-track seek
sr: Премотавање од стазе до стазе

en: bytes/sector
sr: бајти/сектор

en: sectors/track
sr: сектори/стаза

en: tracks/cylinder
sr: стазе/цилиндар

en: cylinders
sr: цилиндри

en: sectors/cylinder
sr: сектори/цилиндар

en: rpm
sr: о/м

en: interleave
sr: преплетање

en: trackskew
sr: закошење стазе

en: cylinderskew
sr: закошење цилиндра

en: headswitch
sr: прекидач главе

en: track-to-track seek
sr: премотавање од стазе до стазе

en: The bootstrap file %s successfully loaded.
sr: Датотека самоподизника „%s“ је успешно учитана.

en: Bootstrap: %1$sboot -> boot%1$s (default %1$s)
sr: Самоподизник: %1$sboot → boot%1$s (основно %1$s)

en: Bootstrap overlaps with disklabel!
sr: Самоподизник се преклапа са натписом диска!

en: Bootstrap installed on %s.
sr: Самоподизник је инсталиран на „%s“.

en: Disklabel written to %s.  (Don't forget to write the %s disklabel too.)
sr: Натпис диска је записан на „%s“.  (Не заборавите да такође запишете „%s“ натпис диска.)

en: Disklabel written to %s.
sr: Натпис диска је записан на „%s“.

en: Syncing disks.
sr: Усклађујем дискове.

en: BSD label is not nested within a DOS partition.
sr: БСД натпис није угнежден у ДОС партицију.

en: BSD partition '%c' linked to DOS partition %zu.
sr: БСД партиција „%c“ је свезана за ДОС партицију %zu.

en: Slice
sr: Кришка

en: Fsize
sr: Ф_величина

en: Bsize
sr: Б_величина

en: %s: fsync device failed
sr: %s: није успело ф_усклађивање уређаја

en: %s: close device failed
sr: %s: није успело затварање уређаја

en: Calling ioctl() to re-read partition table.
sr: Позивам „ioctl()“ да поново прочитам партициону табелу.

en: Re-reading the partition table failed.
sr: Поновно читање партиционе табеле није успело.

en: The kernel still uses the old table. The new table will be used at the next reboot or after you run partprobe(8) or partx(8).
sr: Кернел још увек користи стару партициону табелу. Нова табела ће се користити при следећем поновном подизању система или након што покренете „partprobe(8)“ или „partx(8)“.

en: Failed to remove partition %zu from system
sr: Нисам успео да уклоним партицију %zu са система

en: Failed to update system information about partition %zu
sr: Нисам успео да освежим информације система о партицији %zu

en: Failed to add partition %zu to system
sr: Нисам успео да додам партицију %zu на систем

en: The kernel still uses the old partitions. The new table will be used at the next reboot.
sr: Кернел још увек користи старе партиције. Нова табела биће коришћена приликом следећег поновног подизања система.

en: cylinder | cylinders
sr[0]: цилиндар
sr[1]: цилиндра
sr[2]: цилиндара

en: sector | sectors
sr[0]: сектор
sr[1]: сектора
sr[2]: сектора

en: Incomplete geometry setting.
sr: Непотпуна поставка геометрије.

en: All primary partitions have been defined already.
sr: Све примарне партиције су већ дефинисане.

en: Primary partition not available.
sr: Примарна партиција није доступна.

en: Failed to read extended partition table (offset=%ju)
sr: Нисам успео да прочитам табелу проширене партиције (offset=%ju)

en: You can set geometry from the extra functions menu.
sr: Можете поставити геометрију из изборника додатних функција.

en: DOS-compatible mode is deprecated.
sr: Режим ДОС-сагласности је занемарен.

en: The device presents a logical sector size that is smaller than the physical sector size. Aligning to a physical sector (or optimal I/O) size boundary is recommended, or performance may be impacted.
sr: Уређај представља величину логичког сектора који је мањи од величине физичког сектора. Поравнање на границу величине физичког сектора (или оптималног У/И) се препоручује, или ће учинковитост бити лошија.

en: Cylinders as display units are deprecated.
sr: Цилиндри као јединице приказа су занемарени.

en: The size of this disk is %s (%ju bytes). DOS partition table format cannot be used on drives for volumes larger than %lu bytes for %lu-byte sectors. Use GUID partition table format (GPT).
sr: Величина диска је %s (%ju бајта). Формат ДОС партиционе табеле се не може користити на уређајима за волумене веће од %lu бајта за секторе од %lu-бајта. Користите формат ГУИД партиционе табеле (ГПТ).

en: Bad offset in primary extended partition.
sr: Лош померај у примарној проширеној партицији.

en: Omitting partitions after #%zu. They will be deleted if you save this partition table.
sr: Изостављам партиције након #%zu. Биће обрисане ако сачувате ову партициону табелу.

en: Extra link pointer in partition table %zu.
sr: Додатни показивач везе у партиционој табели %zu.

en: Ignoring extra data in partition table %zu.
sr: Занемарујем додатне податке у партиционој табели %zu.

en: omitting empty partition (%zu)
sr: изостављам празну партицију (%zu)

en: Created a new DOS (MBR) disklabel with disk identifier 0x%08x.
sr: Направих нови ДОС (ГЗП) натпис диска са одредником диска 0×%08x.

en: Enter the new disk identifier
sr: Уносим нови одредник диска

en: Incorrect value.
sr: Неисправна вредност.

en: Disk identifier changed from 0x%08x to 0x%08x.
sr: Одредник диска је измењен из 0×%08x у 0×%08x.

en: Ignoring extra extended partition %zu
sr: Занемарујем додатну проширену партицију %zu

en: Invalid flag 0x%02x%02x of EBR (for partition %zu) will be corrected by w(rite).
sr: Неисправна заставица 0×%02x%02x ЕБР-а (за партицију %zu) биће исправљена са „w(rite)“.

en: Start sector %ju out of range.
sr: Почетни сектор %ju је ван опсега.

en: Partition %zu is already defined.  Delete it before re-adding it.
sr: Партиција %zu је већ дефинисана.  Обришите је пре поновног додавања.

en: No free sectors available.
sr: Нису доступни слободни сектори.

en: Sector %ju is already allocated.
sr: Сектро %ju је већ додељен.

en: Adding logical partition %zu
sr: Додајем логичку партицију %zu

en: Partition %zu: contains sector 0
sr: Партиција %zu: садржи сектор 0

en: Partition %zu: head %d greater than maximum %d
sr: Партиција %zu: глава %d је већа од максимума %d

en: Partition %zu: sector %d greater than maximum %ju
sr: Партиција %zu: сектор %d је већи од максимума %ju

en: Partition %zu: cylinder %d greater than maximum %ju
sr: Партиција %zu: цилиндар %d је већи од максимума %ju

en: Partition %zu: LBA sector %u disagrees with C/H/S calculated sector %u
sr: Партиција %zu: LBA сектор %u се не слаже са ЦИГ/С израчунатим сектором %u

en: Partition %zu: different physical/logical beginnings (non-Linux?): phys=(%d, %d, %d), logical=(%d, %d, %d)
sr: Партиција %zu: различити физички/логички почеци (није Линукс?): физички=(%d, %d, %d), логички=(%d, %d, %d)

en: Partition %zu: different physical/logical endings: phys=(%d, %d, %d), logical=(%d, %d, %d)
sr: Партиција %zu: различити физички/логички завршеци: физички=(%d, %d, %d), логички=(%d, %d, %d)

en: Partition %zu: does not end on cylinder boundary.
sr: Партиција %zu не завршава се на граници цилиндра.

en: Partition %zu: bad start-of-data.
sr: Партиција %zu: лош почетак података.

en: Partition %zu: overlaps partition %zu.
sr: Партиција %zu: преклапа партицију %zu.

en: Partition %zu: empty.
sr: Партиција %zu: празна.

en: Logical partition %zu: not entirely in partition %zu.
sr: Логичка партиција %zu: није потпуно у партицији %zu.

en: No errors detected.
sr: Нема грешака.

en: Total allocated sectors %ju greater than the maximum %ju.
sr: Укупност додељених сектора %ju је већа од максимума %ju.

en: Remaining %ju unallocated %ld-byte sectors.
sr: Остају %ju недодељена сектора од %ld-бајта.

en: %d error detected. | %d errors detected.
sr[0]: Открих %d грешку.
sr[1]: Открих %d грешке.
sr[2]: Открих %d грешака.

en: The maximum number of partitions has been created.
sr: Највећи број партиција је направљен.

en: Extended partition already exists.
sr: Проширена партиција већ постоји.

en: Extended partition does not exists. Failed to add logical partition.
sr: Проширена партиција не постоји. Нисам успео да додам логичку партицију.

en: All primary partitions are in use.
sr: Све примарне партиције су у употреби.

en: All space for primary partitions is in use.
sr: Сав простор за примарне партиције је у употреби.

note: TRANSLATORS: Try to keep this within 80 characters.
en: To create more partitions, first replace a primary with an extended partition.
sr: Да направите још партиција, прво замените примарну са проширеном партицијом.

en: Partition type
sr: Врста партиције

en: %u primary, %d extended, %u free
sr: %u примарна, %d проширена, %u слободна

en: primary
sr: примарна

en: extended
sr: проширена

en: container for logical partitions
sr: контејнер за логичке партиције

en: logical
sr: логичка

en: numbered from 5
sr: нумерисана од 5

en: Invalid partition type `%c'.
sr: Неисправна врста партиције „%c“.

en: Cannot write sector %jd: seek failed
sr: Не могу да запишем сектор %jd: премотавање није успело

en: Disk identifier
sr: Одредник диска

en: Type 0 means free space to many systems. Having partitions of type 0 is probably unwise.
sr: Врста 0 значи слободан простор за многе системе. Имати партиције врсте 0 је вероватно непромишљено.

en: Cannot change type of the extended partition which is already used by logical partitions. Delete logical partitions first.
sr: Не могу да изменим врсту проширене партиције коју већ користе логичке партиције. Прво обришите логичке партиције.

en: Partition %zu: no data area.
sr: Партиција %zu: нема области података.

en: New beginning of data
sr: Нови почетак података

en: The new beginning of the partition overlaps the disk label area. Be very careful when using the partition. You can lose all your partitions on the disk.
sr: Нови почетак партиције преклапа област натписа диска. Будите врло обазриви када користите партицију. Можете изгубити све ваше партиције на диску.

en: Partition %zu: is an extended partition.
sr: Партиција %zu: јесте проширена партиција.

en: The bootable flag on partition %zu is enabled now.
sr: Заставица подизања на партицији %zu је сада укључена.

en: The bootable flag on partition %zu is disabled now.
sr: Заставица подизања на партицији %zu је сада искључена.

en: Device
sr: Уређај

en: Boot
sr: Подизна

en: Id
sr: Иб

en: Start-C/H/S
sr: Почетак-Ц/Г/С

en: End-C/H/S
sr: Крај-Ц/Г/С

en: Attrs
sr: Атрибути

en: failed to allocate GPT header
sr: нисам успео да доделим ГПТ заглавље

en: First LBA specified by script is out of range.
sr: Прва АЛБ наведена скриптом је ван опсега.

en: Last LBA specified by script is out of range.
sr: Последњиа АЛБ наведена скриптом је ван опсега.

en: GPT PMBR size mismatch (%<PRIu64> != %<PRIu64>) will be corrected by write.
sr: ГПТ ПГЗП (%<PRIu64> != %<PRIu64>) биће исправљено писањем.

en: gpt: stat() failed
sr: гпт: „stat()“ није успело

en: gpt: cannot handle files with mode %o
sr: гпт: не могу да радим датотекама са режимомм %o

en: GPT Header
sr: ГПТ заглавље

en: GPT Entries
sr: ГПТ уноси

en: GPT Backup Entries
sr: ГПТ уноси резерве

en: GPT Backup Header
sr: ГПТ заглавље резерве

en: First usable LBA
sr: Прва употребљива АЛБ

en: Last usable LBA
sr: Последња употребљива АЛБ

note: TRANSLATORS: The LBA (Logical Block Address) of the backup GPT header.
en: Alternative LBA
sr: Заменсак АЛБ

note: TRANSLATORS: The start of the array of partition entries.
en: Partition entries starting LBA
sr: Уноси партиције којима почиње АЛБ

note: TRANSLATORS: The end of the array of partition entries.
en: Partition entries ending LBA
sr: Уноси партиције којима се завршава АЛБ

en: Allocated partition entries
sr: Уноси додељене партиције

en: The backup GPT table is corrupt, but the primary appears OK, so that will be used.
sr: Резервна ГПТ табела је оштећена, али примарна изгледа у реду, тако да ће иста бити коришћена.

en: The primary GPT table is corrupt, but the backup appears OK, so that will be used.
sr: Примарна ГПТ табела је оштећена, али резервна изгледа у реду, тако да ће иста бити коришћена.

en: The backup GPT table is not on the end of the device.
sr: Резервна ГПТ табела није на крају уређаја.

en: The backup GPT table is not on the end of the device. This problem will be corrected by write.
sr: Резервна ГПТ табела није на крају уређаја. Овај проблем биће исправљен писањем.

en: Failed to recalculate backup GPT table location
sr: Нисам успео поново да израчунам место резервне ГПТ табеле

en: unsupported GPT attribute bit '%s'
sr: неподржан бит ГПТ атрибута „%s“

en: failed to parse GPT attribute string '%s'
sr: нисам успео да обрадим ниску ГПТ атрибута „%s“

en: Partition UUID changed from %s to %s.
sr: УУИД партиције је измењен из „%s“ у „%s“.

en: Failed to translate partition name, name not changed.
sr: Нисам успео да преведем назив партиције, назив није измењен.

en: Partition name changed from '%s' to '%.*s'.
sr: Назив партиције је измењен из „%s“ у „%.*s“.

en: The start of the partition understeps FirstUsableLBA.
sr: Почетак партиције поткорачује Први искористив АЛБ.

en: The end of the partition oversteps LastUsableLBA.
sr: Крај партиције прекорачује Последњи искористив АЛБ.

en: The device contains hybrid MBR -- writing GPT only.
sr: Уређај садржи хибридни ГЗП – пишем само ГПТ.

en: Disk does not contain a valid backup header.
sr: Диск не садржи исправно заглавље резерве.

en: Invalid primary header CRC checksum.
sr: Неисправна ЦРЦ сума провере примарног заглавља.

en: Invalid backup header CRC checksum.
sr: Неисправна ЦРЦ сума провере резервног заглавља.

en: Invalid partition entry checksum.
sr: Неисправна сума провере уноса партиције.

en: Invalid primary header LBA sanity checks.
sr: Неисправна АЛБ провера целости примарног заглавља.

en: Invalid backup header LBA sanity checks.
sr: Неисправна АЛБ провера целости резервног заглавља.

en: MyLBA mismatch with real position at primary header.
sr: МајАЛБ се не поклапа са стварним положајем у примарном заглављу.

en: MyLBA mismatch with real position at backup header.
sr: МајАЛБ се не поклапа са стварним положајем у резервном заглављу.

en: Disk is too small to hold all data.
sr: Диск је премали да садржи све податке.

en: Primary and backup header mismatch.
sr: Примарно и резервно заглавље се не поклапају.

en: Partition %u overlaps with partition %u.
sr: Партиција %u се преклапа са партицијом %u.

en: Partition %u is too big for the disk.
sr: Партиција %u је превелика за диск.

en: Partition %u ends before it starts.
sr: Партиција %u се завршава пре почетка.

en: Header version: %s
sr: Издање заглавља: %s

en: Using %zu out of %zu partitions.
sr: Користим %zu од %zu партиције.

en: A total of %ju free sectors is available in %u segment. | A total of %ju free sectors is available in %u segments (the largest is %s).
sr[0]: Доступно је укупно %ju слободних сектора у %u сегменту (највећи је %s).
sr[1]: Доступно је укупно %ju слободних сектора у %u сегмента (највећи је %s).
sr[2]: Доступно је укупно %ju слободних сектора у %u сегмената (највећи је %s).

en: All partitions are already in use.
sr: Све партиције су већ у употреби.

en: No enough free sectors available.
sr: Нема довољно доступних слободних сектора.

en: Sector %ju already used.
sr: Сектор %ju је већ коришћен.

en: Could not create partition %zu
sr: Не могу да направим партицију %zu

en: The last usable GPT sector is %ju, but %ju is requested.
sr: Последњи искористиви ГПТ сектор је %ju, али се захтева %ju.

en: The first usable GPT sector is %ju, but %ju is requested.
sr: Први искористиви ГПТ сектор је %ju, али се захтева %ju.

en: Created a new GPT disklabel (GUID: %s).
sr: Направих нови ГПТ натпис диска (ГУИД: %s).

en: The maximal number of partitions is %zu (default is %zu).
sr: Највећи број партиција је %zu (основно је %zu).

en: Enter new disk UUID (in 8-4-4-4-12 format)
sr: Унесите нови УУИД диска (у 8-4-4-4-12 формату)

en: Failed to parse your UUID.
sr: Нисам успео да обрадим ваш УУИД.

en: Disk identifier changed from %s to %s.
sr: Одредник диска је измењен из „%s“ у „%s“.

en: Not enough space for new partition table!
sr: Нема довољно простора за нову партициону табелу!

en: Partition #%zu out of range (minimal start is %<PRIu64> sectors)
sr: Партиција #%zu је ван опсега (најмањи почетак је %<PRIu64> сектора)

en: Partition #%zu out of range (maximal end is %<PRIu64> sectors)
sr: Партиција #%zu је ван опсега (највећи крај је %<PRIu64> сектора)

en: The partition entry size is zero.
sr: Унос величине партиције је нула.

en: The number of the partition has to be smaller than %zu.
sr: Број партиције треба бити мањи од %zu.

en: Cannot allocate memory!
sr: Не могу да доделим меморију!

en: Partition table length changed from %<PRIu32> to %<PRIu32>.
sr: Дужина партиционе табеле је измењена из „%<PRIu32>“ у „%<PRIu32>“.

en: The attributes on partition %zu changed to 0x%016<PRIx64>.
sr: Атрибути на партицији %zu су измењени у 0x%016<PRIx64>.

en: Enter GUID specific bit
sr: Унесите посебан бит за ГУИД

en: failed to toggle unsupported bit %lu
sr: нисам успео да окинем неподржани бит %lu

en: The GUID specific bit %d on partition %zu is enabled now.
sr: ГУИД посебан бит %d на партицији %zu је сада укључен.

en: The GUID specific bit %d on partition %zu is disabled now.
sr: ГУИД посебан бит %d на партицији %zu је сада искључен.

en: The %s flag on partition %zu is enabled now.
sr: Заставица „%s“ на партицији %zu је сада укључена.

en: The %s flag on partition %zu is disabled now.
sr: Заставица „%s“ на партицији %zu је сада искључена.

en: Type-UUID
sr: УУИД врста

en: UUID
sr: УУИД

en: Name
sr: Назив

en: Partitions order fixed.
sr: Поредак партиција је поправљен.

en: Nothing to do. Ordering is correct already.
sr: Немам шта да радим. Поредак је већ исправан.

en: Failed to fix partitions order.
sr: Нисам успео да поправим поредак партиција.

en: Free space
sr: Слободан простор

en: Failed to resize partition #%zu.
sr: Нисам успео да променим величину партиције #%zu.

en: unknown
sr: непознато

en: The script and device sector size differ; the sizes will be recalculated to match the device.
sr: Величина скрипте и величина сектора уређаја се разликују; величине ће бити поново израчунате да би одговарале уређају.

en: Can't recalculate partition start to the device sectors
sr: Не могу поново да прорачунам почетак партиције на секторе уређаја

en: Can't recalculate partition size to the device sectors
sr: Не могу поново да прорачунам величину партиције на секторе уређаја

en: Ignore "first-lba" header due to sector size mismatch.
sr: Занемарујем „first-lba“ заглавље због непоклапања величине сектора.

en: Ignore "last-lba" header due to sector size mismatch.
sr: Занемарујем „last-lba“ заглавље због непоклапања величине сектора.

en: Linux native
sr: Линукс изворна

en: SGI info created on second sector.
sr: СГИ подаци су створени на другом сектору.

en: Detected an SGI disklabel with wrong checksum.
sr: Открих СГИ натпис диска са погрешном сумом провере.

en: Physical cylinders
sr: Физички цилиндри

en: Extra sects/cyl
sr: Додатни сектори/цилиндар

en: Bootfile
sr: Датотека подизања

en: Invalid bootfile!  The bootfile must be an absolute non-zero pathname, e.g. "/unix" or "/unix.save".
sr: Неисправна датотека подизања!  Датотека подизања мора бити апсолутни не-нулти назив путање, нпр. „/unix“ или „/unix.save“.

en: Name of bootfile is too long: %zu byte maximum. | Name of bootfile is too long: %zu bytes maximum.
sr[0]: Назив датотеке подизања је предуг: %zu бајт највише.
sr[1]: Назив датотеке подизања је предуг: %zu бајта највише.
sr[2]: Назив датотеке подизања је предуг: %zu бајтова највише.

en: Bootfile must have a fully qualified pathname.
sr: Датотека подизања мора имати потпуно одређен назив путање.

en: Be aware that the bootfile is not checked for existence.  SGI's default is "/unix", and for backup "/unix.save".
sr: Знајте само да се не проверава постојање датотеке подизања.  Основна СГИ-ја је „/unix“, а за резерву „/unix.save“.

en: The current boot file is: %s
sr: Тренутна датотека подизања је: %s

en: Enter full path of the new boot file
sr: Унесите пуну путању нове датотеке подизања

en: Boot file is unchanged.
sr: Датотека подизања је неизмењена.

en: Bootfile has been changed to "%s".
sr: Датотека подизања је измењена у „%s“.

en: More than one entire disk entry present.
sr: Присутно је више од једног читавог уноса диска.

en: No partitions defined.
sr: Ниједна партиција није дефинисана.

en: IRIX likes it when partition 11 covers the entire disk.
sr: ИРИКС воли када партиција 11 покрива читав диск.

en: The entire disk partition should start at block 0, not at block %d.
sr: Читава партиција диска треба почети на блоку 0, а не на блоку %d.

en: Partition 11 should cover the entire disk.
sr: Партиција 11 треба да покрије читав диск.

en: Partitions %d and %d overlap by %d sector. | Partitions %d and %d overlap by %d sectors.
sr[0]: Париције %d и %d се преклапају са %d сектором.
sr[1]: Париције %d и %d се преклапају са %d сектора.
sr[2]: Париције %d и %d се преклапају са %d сектора.

en: Unused gap of %8u sector: sector %8u | Unused gap of %8u sectors: sectors %8u-%u
sr[0]: Некоришћени јаз од %8u сектора: сектор %8u-%u
sr[1]: Некоришћени јаз од %8u сектора: сектори %8u-%u
sr[2]: Некоришћени јаз од %8u сектора: сектори %8u-%u

en: The boot partition does not exist.
sr: Подизна партиција не постоји.

en: The swap partition does not exist.
sr: Разменска партиција не постоји.

en: The swap partition has no swap type.
sr: Разменска партиција нема разменску вртсу.

en: You have chosen an unusual bootfile name.
sr: Изабрали сте неуобичајени назив датотеке подизања.

en: Partition overlap on the disk.
sr: Преклапање партиције на диску.

en: Attempting to generate entire disk entry automatically.
sr: Покушавам самостално да створим унос читавог диска.

en: The entire disk is already covered with partitions.
sr: Читав диск је већ покривен партицијама.

en: You got a partition overlap on the disk. Fix it first!
sr: Добили сте преклапање партиције на диску. Исправите то!

en: First %s
sr: Прва „%s“

en: It is highly recommended that the eleventh partition covers the entire disk and is of type 'SGI volume'.
sr: Препоручује се да једанаеста партиција прекрије читав диск и да је врсте „SGI volume“.

en: Last %s or +%s or +size{K,M,G,T,P}
sr: Последња %s или +%s или +size{K,M,G,T,P}

en: BLKGETSIZE ioctl failed on %s. Using geometry cylinder value of %ju. This value may be truncated for devices > 33.8 GB.
sr: „BLKGETSIZE ioctl“ није успело на „%s“. Користим вредност геометрије цилиндра од %ju. Ова вредност се може скратити за уређаје > 33.8 GB.

en: Created a new SGI disklabel.
sr: Направих нови СГИ натпис диска.

en: Sorry, only for non-empty partitions you can change the tag.
sr: Извините, само за не-празне партиције можете да измените ознаку.

en: Consider leaving partition 9 as volume header (0), and partition 11 as entire volume (6), as IRIX expects it.
sr: Размотрите остављање партиције 9 као заглавље волумена (0), а партицију 11 као читав волумен (6), као што ИРИКС и очекује.

en: It is highly recommended that the partition at offset 0 is of type "SGI volhdr", the IRIX system will rely on it to retrieve from its directory standalone tools like sash and fx. Only the "SGI volume" entire disk section may violate this. Are you sure about tagging this partition differently?
sr: Препоручује се да партиција на померају 0 буде врсте „SGI volhdr“, ИРИКС систем ће се ослањати на њу да би са ње довукао директоријумске самосталне алате као што је „sash“ и „fx“. Само одељак „SGI volume“ читавог диска може да прекрши ово. Да ли сте сигурни о другачијем означавању ове партиције?

en: Unassigned
sr: Недодељена

en: Whole disk
sr: Читав диск

en: SunOS alt sectors
sr: SunOS сви сектори

en: SunOS reserved
sr: SunOS резервисана

en: #%zu: start cylinder overflows Sun label limits
sr: #%zu: почетни цилиндар прекорачује ограничење „Sun“ натписа

en: #%zu: number of sectors overflow Sun label limits
sr: #%zu: број сектора прекорачује ограничење „Sun“ натписа

en: Detected sun disklabel with wrong checksum. Probably you'll have to set all the values, e.g. heads, sectors, cylinders and partitions or force a fresh label (s command in main menu)
sr: Откривен је „sun“ натпис диска са погрешном сумом провере. Вероватно ћете морати да поставите све вредности, нпр. главе, секторе, цилиндре и партиције или присилити свеж натпис (наредба „s“ у главном изборнику)

en: Detected sun disklabel with wrong version [%d].
sr: Откривен је „sun“ натпис диска са погрешним издањем [%d“.

en: Detected sun disklabel with wrong vtoc.sanity [0x%08x].
sr: Откривен је „sun“ натпис диска са погрешним „vtoc.sanity“ [0x%08x].

en: Detected sun disklabel with wrong vtoc.nparts [%u].
sr: Откривен је „sun“ натпис диска са погрешним „vtoc.nparts“ [%u].

en: Warning: Wrong values need to be fixed up and will be corrected by w(rite)
sr: Упозорење: Потребно је испављање погрешних вредности и биће исправљене са „w(rite)“

en: Heads
sr: Главе

en: Sectors/track
sr: Сектори/стаза

en: Created a new Sun disklabel.
sr: Направих нови „Sun“ натпис диска.

en: Partition %u doesn't end on cylinder boundary.
sr: Партиција %u се не завршава на граници цилиндра.

en: Partition %u overlaps with others in sectors %u-%u.
sr: Партиција %u се преклапа са другима у секторима %u-%u.

en: Unused gap - sectors 0-%u.
sr: Некоришћени јаз – сектори 0-%u.

en: Unused gap - sectors %u-%u.
sr: Некоришћени јаз – сектори %u-%u.

en: Other partitions already cover the whole disk. Delete some/shrink them before retry.
sr: Остале партиције већ покривају читав диск. Обришите неке/скупите их пре поновног покушаја.

en: It is highly recommended that the third partition covers the whole disk and is of type `Whole disk'
sr: Препоручује се да трећа партиција прекрије читав диск и да је врсте „Читав диск“

en: Aligning the first sector from %u to %u to be on cylinder boundary.
sr: Поравнавам први сектор са %u на %u да буде на граници цилиндра.

en: Sector %d is already allocated
sr: Сектро %d је већ додељен

en: Last %s or +/-%s or +/-size{K,M,G,T,P}
sr: Последњи %s или +/-%s или +/-size{K,M,G,T,P}

en: You haven't covered the whole disk with the 3rd partition, but your value
    %lu %s covers some other partition. Your entry has been changed
    to %lu %s
sr: Нисте прекрили читав диск 3° партицијом, али ваша вредност
    %lu %s прекрива неку другу партицију. Ваш унос је измењен
    у %lu %s

en: If you want to maintain SunOS/Solaris compatibility, consider leaving this partition as Whole disk (5), starting at 0, with %u sectors
sr: Ако желите да задржите „SunOS/Solaris“ сагласност, размотрите остављање ове партиције као „Читав диск“ (5), са почетком на 0, са %u сектора

en: Label ID
sr: ИД натписа

en: Volume ID
sr: ИД волумена

en: Alternate cylinders
sr: Заменски цилиндри

en: Number of alternate cylinders
sr: Број заменских цилиндара

en: Extra sectors per cylinder
sr: Додатних сектора по цилидру

en: Interleave factor
sr: Чинилац преплетања

en: Rotation speed (rpm)
sr: Брзина окретања (р/м)

en: Number of physical cylinders
sr: Број физичких цилиндара

en: Consider leaving partition 3 as Whole disk (5),
    as SunOS/Solaris expects it and even Linux likes it.
sr: Размотрите остављање партиције 3 као „Читав диск“ (5),
    јер „SunOS/Solaris“ је очекују а чак се и Линуксу допада.

en: It is highly recommended that the partition at offset 0
    is UFS, EXT2FS filesystem or SunOS swap. Putting Linux swap
    there may destroy your partition table and bootblock.
    Are you sure you want to tag the partition as Linux swap?
sr: Строго се препоручује да партиција на померају 0 буде UFS,
    EXT2FS систем датотека или SunOS разменска. Стављајући Линукс
    разменску ту може уништити партициону табелу и блок подизања.
    Да ли сигурно желите да  означите партицију као Линукс разменску?

en: %s: %s contains invalid numerical value: %s
sr: %s: „%s“ садржи неисправну бројевну вредност: %s

en: Error reading login.defs: %s
sr: Грешка читања „login.defs“: %s

en: couldn't fetch %s: %s
sr: не могу да довучем „%s“: %s

en: hush login status: restore original IDs failed
sr: стање ућутканог пријављивања: враћање изворних ИД-ова није успело

en: operation failed: %m
sr: радња није успела: %m

en: WARNING: failed to apply propagation flags
sr: УПОЗОРЕЊЕ: нисам успео да применим заставице простирања

en: WARNING: source write-protected, mounted read-only
sr: УПОЗОРЕЊЕ: извор је заштићен од писања, прикачен је само за читање

en: operation permitted for root only
sr: радња је допуштена само за администратора

en: %s is already mounted
sr: „%s“ је већ прикачен

en: can't find in %s
sr: не могу да нађем у „%s“

en: can't find mount point in %s
sr: не могу да нађем тачку качења у „%s“

en: can't find mount source %s in %s
sr: не могу да нађем извор качења „%s“ у „%s“

en: more filesystems detected on %s; use -t <type> or wipefs(8)
sr: откривено је више система датотека на „%s“; користите „-t <type>“ или „wipefs(8)“

en: failed to determine filesystem type
sr: нисам успео да одредим врсту система датотека

en: no valid filesystem type specified
sr: није наведена исправна врста система датотека

en: can't find %s
sr: не могу да нађем „%s“

en: no mount source specified
sr: није наведен извор качења

en: failed to parse mount options '%s': %m
sr: нисам успео да обрадим опције качења „%s“: %m

en: failed to parse mount options '%s'
sr: нисам успео да обрадим опције качења „%s“

en: failed to parse mount options: %m
sr: нисам успео да обрадим опције качења: %m

en: failed to parse mount options
sr: нисам успео да обрадим опције качења

en: failed to setup loop device for %s
sr: нисам успео да подесим уређај петље за „%s“

en: overlapping loop device exists for %s
sr: преклапајући уређај петље постоји за „%s“

en: locking failed
sr: закључавање није успело

en: failed to switch namespace
sr: нисам успео да променим називни простор

en: filesystem already mounted
sr: систем датотека је већ прикачен

en: mount failed: %m
sr: качење није успело: %m

en: filesystem was mounted, but failed to apply flags
sr: систем датотека беше прикачен, али није успео да примени заставице

en: filesystem was mounted, but failed to update userspace mount table
sr: систем датотека беше прикачен, али није успео да освежи табелу качења корисничког простора

en: filesystem was mounted, but failed to switch namespace back
sr: систем датотека беше прикачен, али није успео да се врати на називни простор

en: filesystem was mounted, but failed to change ownership: %m
sr: систем датотека беше прикачен, али није успео да промени власништво: %m

en: filesystem was mounted, but failed to change mode: %m
sr: систем датотека беше прикачен, али није успео да промени режим: %m

en: filesystem was mounted, but failed to attach idmapping
sr: систем датотека беше прикачен, али није успео прикачи ид-мапирање

en: filesystem was mounted, but any subsequent operation failed: %m
sr: систем датотека беше прикачен, али све следеће радње нису успеле: %m

en: %s() failed:
sr: „%s()“ није успело:

en: permission denied
sr: забрањен приступ

en: mount point is not a directory
sr: тачка качења није директоријум

en: must be superuser to use mount
sr: морате бити администратор да бисте користили „mount“

en: mount point is busy
sr: тачка качења је заузета

en: %s already mounted on %s
sr: „%s“ је већ прикачено на „%s“

en: %s already mounted or mount point busy
sr: „%s“ је већ прикачено или је тачка качења заузета

en: mount point does not exist
sr: тачка качења не постоји

en: mount point is a symbolic link to nowhere
sr: тачка качења је симболичка веза за недођију

en: special device %s does not exist
sr: посебни уређај „%s“ не постоји

en: special device %s does not exist (a path prefix is not a directory)
sr: посебни уређај „%s“ не постоји (префикс путање није директоријум)

en: mount point not mounted or bad option
sr: тачка качења није прикачена или је опција лоша

en: not mount point or bad option
sr: није тачка качења или је опција лоша

en: bad option; moving a mount residing under a shared mount is unsupported
sr: лоша опција; премештање качења које борави под дељеним качењем није подржано

en: bad option; for several filesystems (e.g. nfs, cifs) you might need a /sbin/mount.<type> helper program
sr: лоша опција; за неколико система датотека (нпр. nfs, cifs) требаће вам „/sbin/mount.<врста>“ испомоћни програм

en: wrong fs type, bad option, bad superblock on %s, missing codepage or helper program, or other error
sr: погрешна врста система датотека, лош супер блок на „%s“, недостаје кодна страница или испомоћни програм, или друга грешка

en: mount table full
sr: табела качења је пуна

en: can't read superblock on %s
sr: не могу да читам суперблок „%s“

en: unknown filesystem type '%s'
sr: непозната врста система датотека „%s“

en: unknown filesystem type
sr: непозната врста система датотека

en: %s is not a block device, and stat(2) fails?
sr: „%s“ није блок уређај, а „stat(2)“ није успело?

en: the kernel does not recognize %s as a block device; maybe "modprobe driver" is necessary
sr: кернел не препознаје „%s“ као блок уређај; можда је „modprobe driver“ неопходан

en: %s is not a block device; try "-o loop"
sr: „%s“ није блок уређај, покушајте „-o loop“

en: %s is not a block device
sr: „%s“ није блок уређај

en: %s is not a valid block device
sr: „%s“ није исправан блок уређај

en: cannot mount %s read-only
sr: не могу да прикачим „%s“ само за читање

en: %s is write-protected but explicit read-write mode requested
sr: „%s“ је заштићено од писања али је затражен изричити режим читања-писања

en: cannot remount %s read-write, is write-protected
sr: не могу поново да прикачим „%s“ за читање-писање, заштићен је од писања

en: bind %s failed
sr: „bind %s“ није успело

en: no medium found on %s
sr: нисам нашао медије на „%s“

en: cannot mount; probably corrupted filesystem on %s
sr: не могу да пркачим; вероватно је оштећен систем датотека на „%s“

en: %s() failed: %m
sr: „%s()“ није успело: %m

en: not mounted
sr: нисам прикачио

en: umount failed: %m
sr: откачињање није успело: %m

en: filesystem was unmounted, but failed to update userspace mount table
sr: систем датотека беше откачен, али није успео да освежи табелу качења корисничког простора

en: filesystem was unmounted, but failed to switch namespace back
sr: систем датотека беше откачен, али није успео да се врати на називни простор

en: filesystem was unmounted, but any subsequent operation failed: %m
sr: систем датотека беше откачен, али све следеће радње нису успеле: %m

en: invalid block device
sr: неисправан блок уређај

en: can't write superblock
sr: не могу да пишем суперблок

en: target is busy
sr: мета је заузета

en: no mount point specified
sr: није наведена тачка качења

en: must be superuser to unmount
sr: морате бити администратор да бисте користили „unmount“

en: block devices are not permitted on filesystem
sr: блок уређаји нису дозвољени на систему датотека

en: umount(2) system call failed: %m
sr: системски позив „unmount(2)“ није успео: %m

note: TRANSLATORS: Don't translate "e ". It's a message classifier.
en: e cannot set ID-mapping: %m
sr: e не може да постави ИД-мапирање: %m

note: TRANSLATORS: Do not translate "e ". It is a message classifier.
en: e device node %s (%u:%u) is lost
sr: e чвор уређаја „%s“ (%u:%u) је изгубљено

en: cannot open UNIX socket
sr: не могу да отворим ЈУНИКС прикључницу

en: cannot set option for UNIX socket
sr: не могу да поставим опцију за ЈУНИКС прикључницу

en: cannot connect on UNIX socket
sr: не могу да се повежем на ЈУНИКС прикључницу

en: the plymouth request %c is not implemented
sr: „plymouth“ захтев %c није примењен

en: getrandom() function
sr: функција „getrandom()“

en: libc pseudo-random functions
sr: „libc“ псеудо-насумичне функције

en: Cannot parse shells files: %s
sr: Не могу да обрадим датотеке шкољки: %s

en: Cannot evaluate entries in shells files: %s
sr: Не могу да проценим уносе у датотекама шкољки: %s

en: unsupported option format: %s
sr: неподржан формат опције: %s

en: %s: unable to probe device
sr: %s: не могу да испробам уређај

en: %s: ambiguous probing result; use wipefs(8)
sr: %s: нејасан резултат испробавања; користите „wipefs(8)“

en: %s: not a valid swap partition
sr: %s: није исправна разменска партиција

en: %s: unsupported swap version '%s'
sr: %s: неподтжано издање разменске „%s“

en: format_iso_time: buffer overflow.
sr: format_iso_time: прекорачење међумеморије.

en: time %<PRId64> is out of range.
sr: време „%<PRId64>“ је ван опсега.

en: format_reltime: buffer overflow.
sr: format_reltime: прекорачење међумеморије.

en:  %s [options] [<username>]
sr:  %s [опције] [<корисник>]

en: Change your finger information.
sr: Измените ваше „finger“ информације.

en:  -f, --full-name <full-name>  real name
sr:  -f, --full-name <пуно-име>  пуно име и презиме

en:  -o, --office <office>        office number
sr:  -o, --office <канц>         број канцеларије

en:  -p, --office-phone <phone>   office phone number
sr:  -p, --office-phone <тел.>   број телефона у канцеларији

en:  -h, --home-phone <phone>     home phone number
sr:  -h, --home-phone <тел.>     број телефона код куће

en: field %s is too long
sr: поље „%s“ је превелико

en: %s: has illegal characters
sr: %s: садржи неисправне знаке

en: login.defs forbids setting %s
sr: „login.defs“ забрањује подешавање „%s“

en: Office
sr: Канцеларија

en: Office Phone
sr: Телефон у канцеларији

en: Home Phone
sr: Телефон код куће

en: cannot handle multiple usernames
sr: не могу да радим са више корисничких имена

en: Aborted.
sr: Прекинух.

en: %s: CHFN_RESTRICT has unexpected value: %s
sr: %s: „CHFN_RESTRICT“ имаше неочекивану вредност: %s

en: %s: CHFN_RESTRICT does not allow any changes
sr: %s: „CHFN_RESTRICT“ не допушта никакве измене

en: Finger information *NOT* changed.  Try again later.
sr: „finger“ информације *НИСУ* измењене.  Покушајте касније.

en: Finger information changed.
sr: „finger“ информације су измењене.

en: you (user %d) don't exist.
sr: ви (корисник %d) не постојите.

en: user "%s" does not exist.
sr: корисник „%s“ не постоји.

en: can only change local entries
sr: можете да измените само локалне уносе

en: %s is not authorized to change the finger info of %s
sr: „%s“ није овлашћен да промени „finger“ информације за „%s“

en: Unknown user context
sr: Непознат контекст корисника

en: can't set default context for %s
sr: не могу да поставим основни контекст за „%s“

en: running UID doesn't match UID of user we're altering, change denied
sr: радни УИД се не поклапа са УИД-ом корисника кога мењамо, измена је забрањена

en: Changing finger information for %s.
sr: Мењам „finger“ информације за „%s“.

en: Finger information not changed.
sr: „finger“ информације нису измењене.

en: Change your login shell.
sr: Измените љуску пријављивања.

en:  -s, --shell <shell>  specify login shell
sr:  -s, --shell <љуска>  наводи љуску пријављивања

en:  -l, --list-shells    print list of shells and exit
sr:  -l, --list-shells    исписује списак љуски и излази

en: shell must be a full path name
sr: љуска мора бити пун назив путање

en: "%s" does not exist
sr: „%s“ не постоји

en: "%s" is not executable
sr: „%s“ није извршна

en: Warning: "%s" is not listed in %s.
sr: Упозорење: „%s“ није на списку у „%s“.

en: "%s" is not listed in %s.
    Use %s -l to see list.
sr: „%s“ није на списку у „%s“.
    Користите „%s -l“ да видите списак.

en: %s is not authorized to change the shell of %s
sr: „%s“ није овлашћен да промени љуску за „%s“

en: running UID doesn't match UID of user we're altering, shell change denied
sr: радни УИД се не поклапа са УИД-ом корисника кога мењамо, измена љуске је забрањена

en: your shell is not in %s, shell change denied
sr: ваша љуска није у „%s“, измена љуске је забрањена

en: Changing shell for %s.
sr: Мењам љуску за „%s“.

en: New shell
sr: Нова љуска

en: Shell not changed.
sr: Љуска није измењена.

en: Shell *NOT* changed.  Try again later.
sr: Љуска *НИЈЕ* измењена.  Покушајте касније.

en: setpwnam failed
    Shell *NOT* changed.  Try again later.
sr: „setpwnam“ није успело
    Љуска *НИЈЕ* измењена.  Покушајте касније.

en: Shell changed.
sr: Љуска је измењена.

en: Usage: %s <passwordfile> <username>...
sr: Коришћење: %s <датотека_лозинке> <корисник>...

en: unknown time format: %s
sr: непознат формат времена: %s

en: preallocation size exceeded
sr: премашена је величине пред-додељивања

en:  %s [options] [<username>...] [<tty>...]
sr:  %s [опције] [<корисник>...] [<конзола>...]

en: Show a listing of last logged in users.
sr: Приказује списак последњих пријављених корисника.

en:  -<number>            how many lines to show
sr:  -<број>                    број редова за приказивање

en:  -a, --hostlast       display hostnames in the last column
sr:  -a, --hostlast             приказује називе домаћина у последњој колони

en:  -d, --dns            translate the IP number back into a hostname
sr:  -d, --dns                  преводи ИП број назад у назив домаћина

en:  -f, --file <file>    use a specific file instead of %s
sr:  -f, --file <дттка>         користи нарочиту датотеку уместо „%s“

en:  -F, --fulltimes      print full login and logout times and dates
sr:  -F, --fulltimes            исписује пуна времена и датуме пријављивања и одјављивања

en:  -i, --ip             display IP numbers in numbers-and-dots notation
sr:  -i, --ip                   приказује ИП бројеве у запису бројева-и-тачака

en:  -n, --limit <number> how many lines to show
sr:  -n, --limit <број>         број линија за приказивање

en:  -R, --nohostname     don't display the hostname field
sr:  -R, --nohostname           не приказује поље назива домаћина

en:  -s, --since <time>   display the lines since the specified time
sr:  -s, --since <време>        приказује редове од наведеног времена

en:  -t, --until <time>   display the lines until the specified time
sr:  -t, --until <време>        приказује редове до наведеног времена

en:  -T, --tab-separated	use tabs as delimiters
sr:  -T, --tab-separated	користи табулаторе као ограничаваче

en:  -p, --present <time> display who were present at the specified time
sr:  -p, --present <време>      приказује које био присутан у наведено време

en:  -w, --fullnames      display full user and domain names
sr:  -w, --fullnames            приказује пуна имена корисника и називе домена

en:  -x, --system         display system shutdown entries and run level changes
sr:  -x, --system               приказује уносе гашења система и измене нивоа извршења

en:      --time-format <format>  show timestamps in the specified <format>:
                                   notime|short|full|iso
sr:      --time-format <формат> приказује временски жиг у наведеном <формату>:
                                notime|short|full|iso

en: 
    %s begins %s
sr: 
    „%s“ почиње „%s“

en: failed to parse number
sr: нисам успео да обрадим број

en: invalid time value "%s"
sr: неисправна вредност времена „%s“

en: Couldn't drop group privileges
sr: Не могу да одбацим повластице групе

en: libuser initialization failed: %s.
sr: покретање „libuser“ није успело: %s.

en: changing user attribute failed
sr: промена атрибута корисника није успела

en: user attribute not changed: %s
sr: измењени атрибути: %s

en: You have new mail.
sr: Имате нову пошту.

en: You have mail.
sr: Имате пошту.

en: FATAL: can't reopen tty: %m
sr: КОБНО: не могу поново да отворим конзолу: %m

en: FATAL: %s is not a terminal
sr: КОБНО: „%s“ није терминал

en: chown (%s, %u, %u) failed: %m
sr: „chown“ (%s, %u, %u) није успело: %m

en: chmod (%s, %u) failed: %m
sr: „chmod“ (%s, %u) није успело: %m

en: FATAL: bad tty
sr: КОБНО: лоша конзола

en: TIOCGWINSZ ioctl failed: %m
sr: TIOCSCTTY „ioctl“ није успело: %m

en: FATAL: %s: change permissions failed: %m
sr: КОБНО: %s: промена овлашћења није успела: %m

en: TIOCSWINSZ ioctl failed: %m
sr: TIOCSWINSZ „ioctl“ није успело: %m

en: Last login: %.*s
sr: Последња пријава: %.*s

en: from %s
sr: из „%s“

en: on %s
sr: на „%s“

en: write lastlog failed
sr: писање последњег пријављивања није успело

en: DIALUP AT %s BY %s
sr: МОДЕМ_ВЕЗА НА „%s“ ОД „%s“

en: ROOT LOGIN ON %s FROM %s
sr: ПРИЈАВА АДМИНА НА „%s“ ИЗ „%s“

en: ROOT LOGIN ON %s
sr: ПРИЈАВА АДМИНА НА „%s“

en: LOGIN ON %s BY %s FROM %s
sr: ПРИЈАВУ НА „%s“ ОБАВИО „%s“ ИЗ „%s“

en: LOGIN ON %s BY %s
sr: ПРИЈАВУ НА „%s“ ОБАВИО „%s“

en: login:
sr: пријава:

en: PAM failure, aborting: %s
sr: Неуспех ПАМ-а, прекидам: %s

en: Couldn't initialize PAM: %s
sr: Не могу да покренем ПАМ: %s

en: FAILED LOGIN %u FROM %s FOR %s, %s
sr: НЕУСПЕЛА ПРИЈАВА %u ИЗ %s ЗА %s, %s

en: Login incorrect
sr: Пријава није исправна

en: Password incorrect
sr: Лозинка није исправна

en: TOO MANY LOGIN TRIES (%u) FROM %s FOR %s, %s
sr: ПРЕВИШЕ ПОКУШАЈА ПРИЈАВЕ (%u) ИЗ %s ЗА %s, %s

en: FAILED LOGIN SESSION FROM %s FOR %s, %s
sr: НЕУСПЕЛА СЕСИЈА ПРИЈАВЕ ИЗ %s ЗА %s, %s

en: 
    Login incorrect
sr: 
    Пријава није исправна

en: 
    Session setup problem, abort.
sr: 
    Проблем поставке сесије, прекидам.

en: NULL user name. Abort.
sr: НИШТАВНО име корисника. Прекидам.

en: TIOCSCTTY failed: %m
sr: „TIOCSCTTY“ није успело: %m

en: failed to set the environment variables
sr: нисам успео да поставим променљиве окружења

en:  %s [-p] [-h <host>] [-H] [[-f] <username>]
sr:  %s [-p] [-h <домаћин>] [-H] [[-f] <корисник>]

en: Begin a session on the system.
sr: Започните сесију на систему.

en:  -p             do not destroy the environment
sr:  -p             не уништава окружење

en:  -f             skip a login authentication
sr:  -f             прескаче потврђивање идентитета пријаве

en:  -h <host>      hostname to be used for utmp logging
sr:  -h <домаћин>   назив домаћина који ће се користити за „utmp“ пријављивање

en:  -H             suppress hostname in the login prompt
sr:  -H             потискује назив домаћина у упиту пријаве

en: failed to initialize path context
sr: нисам успео да покренем контекст путање

note: TRANSLATORS: The standard value for %u is 60.
en: %s: timed out after %u seconds
sr: %s: истекло је време након %u секунде

en: login: -h is for superuser only
sr: пријава: „-h“ је само за администраторе

en: Invalid user name "%s". Abort.
sr: Неисправно име корисника „%s“. Прекидам.

en: groups initialization failed: %m
sr: покретање групе није успело: %m

en: setgid() failed
sr: „setgid()“ није успело

en: setuid() failed
sr: „setuid()“ није успело

en: %s: change directory failed
sr: %s: промена директоријума није успела

en: Logging in with home = "/".
sr: Пријављивање са „home = /“.

en: couldn't exec shell script
sr: не могу да извршим скрипту љуске

en: no shell
sr: нема љуске

en: no
sr: не

en: user name
sr: корисничко име

en: Username
sr: Корисник

en: user ID
sr: ИД корисника

en: password not defined
sr: лозинка није одређена

en: Password not required (empty)
sr: Лозинка није потребна (празно)

en: login by password disabled
sr: пријава лозинком је искључена

en: Login by password disabled
sr: Пријава лозинком је искључена

en: password defined, but locked
sr: лозинка је дефинисана, али је искључена

en: Password is locked
sr: Лозинка је закључана

en: password encryption method
sr: метода шифровања лозинке

en: Password encryption method
sr: Метода шифровања лозинке

en: log in disabled by nologin(8) or pam_nologin(8)
sr: пријављивање је искључено са „nologin(8)“ или „pam_nologin(8)“

en: No login
sr: Нема пријаве

en: primary group name
sr: назив главне групе

en: Primary group
sr: Главна група

en: primary group ID
sr: ИД главне групе

en: supplementary group names
sr: називи додатних група

en: Supplementary groups
sr: Додатне групе

en: supplementary group IDs
sr: ИД-ови додатних група

en: Supplementary group IDs
sr: ИД-ови додатних група

en: home directory
sr: лична фасцикла

en: Home directory
sr: Лична фасцикла

en: login shell
sr: љуска пријављивања

en: Shell
sr: Љуска

en: full user name
sr: пуно име корисника

en: Gecos field
sr: Гекос поље

en: date of last login
sr: датум последњег пријављивања

en: Last login
sr: Последње пријављивање

en: last tty used
sr: последња коришћена конзола

en: Last terminal
sr: Последњи терминал

en: hostname during the last session
sr: назив домаћина за време последње сесије

en: Last hostname
sr: Последњи назив домаћина

en: date of last failed login
sr: датум последњег неуспелог пријављивања

en: Failed login
sr: Пријављивање није успело

en: where did the login fail?
sr: где није успело пријављивање?

en: Failed login terminal
sr: Терминал неуспелог пријављивања

en: user's hush settings
sr: корисничке поставке ућутканости

en: Hushed
sr: Ућуткан

en: days user is warned of password expiration
sr: дани од како је корисник обавештен о истеку лозинке

en: Password expiration warn interval
sr: Интервал упозорења о истеку лозинке

en: password expiration date
sr: датум истека лозинке

en: Password expiration
sr: Лозинка истиче

en: date of last password change
sr: датум последње промене лозинке

en: Password changed
sr: Лозинка је измењена

en: number of days required between changes
sr: број дана потребних између измена

en: Minimum change time
sr: Најмање време измене

en: max number of days a password may remain unchanged
sr: највећи број дана за које лозинка може остати неизмењена

en: Maximum change time
sr: Највеће време измене

en: the user's security context
sr: корисников безбедносни контекст

en: Selinux context
sr: Селиинукс контекст

en: number of processes run by the user
sr: број процеса које је покренуо корисник

en: Running processes
sr: Покренути процеси

en: too many columns specified, the limit is %zu columns
sr: наведено је превише колона, ограничење је %zu колне

en: unsupported time type
sr: неподржана врста времена

en: failed to compose time string
sr: нисам успео да саставим ниску времена

en: failed to get supplementary groups
sr: нисам успео да добавим додатне групе

en: cannot found '%s'
sr: не могу да нађем „%s“

en: internal error: unknown column
sr: унутрашња грешка: непозната колона

en: 
    Last logs:
sr: 
    Последње пријављивање:

en: Display information about known users in the system.
sr: Приказује податке о познатим корисницима на систему.

en:  -a, --acc-expiration     display info about passwords expiration
sr:  -a, --acc-expiration      приказује податке о истеку лозинки

en:  -c, --colon-separate     display data in a format similar to /etc/passwd
sr:  -c, --colon-separate      приказује податке у формату сличном као „/etc/passwd“

en:  -e, --export             display in an export-able output format
sr:  -e, --export              приказује формат излаза са могушношћу извоза

en:  -f, --failed             display data about the users' last failed logins
sr:  -f, --failed              приказује податке о последњим неуспелим пријављивањима корисника

en:  -G, --supp-groups        display information about groups
sr:  -G, --supp-groups         приказује информације о групама

en:  -g, --groups=<groups>    display users belonging to a group in <groups>
sr:  -g, --groups=<групе>      приказује кориснике који припадају групи у <групама>

en:  -L, --last               show info about the users' last login sessions
sr:  -L, --last                приказује информације о корисниковим последњим сесијама пријављивања

en:  -l, --logins=<logins>    display only users from <logins>
sr:  -l, --logins=<пријаве>    приказује само кориснике из <пријављивања>

en:  -n, --newline            display each piece of information on a new line
sr:  -n, --newline             приказује сваки део информације у новом реду

en:      --noheadings         don't print headings
sr:      --noheadings          не исписује заглавља

en:      --notruncate         don't truncate output
sr:      --notruncate          не скраћује излаз

en:  -o, --output[=<list>]    define the columns to output
sr:  -o, --output[=<списак>]   дефинише колоне за излаз

en:      --output-all         output all columns
sr:      --output-all          исписује све колоне

en:  -p, --pwd                display information related to login by password
sr:  -p, --pwd                 приказује информације које се односе на пријављивање лозинком

en:  -r, --raw                display in raw mode
sr:  -r, --raw                 приказује у сировом режиму

en:  -s, --system-accs        display system accounts
sr:  -s, --system-accs         приказје налоге система

en:      --time-format=<type> display dates in short, full or iso format
sr:      --time-format=<врста> приакзује датуме у кратком, пуном или исо формату

en:  -u, --user-accs          display user accounts
sr:  -u, --user-accs           приказје налоге корисника

en:  -y, --shell              use column names to be usable as shell variable identifiers
sr:  -y, --shell               користи називе колона да би били употребљиви као одредници променљиве шкољке

en:  -Z, --context            display SELinux contexts
sr:  -Z, --context             приказује СЕЛинукс контекст

en:  -z, --print0             delimit user entries with a nul character
sr:  -z, --print0              разграничава уносе корисника знаком ништице

en:      --wtmp-file <path>   set an alternate path for wtmp
sr:      --wtmp-file <путања>  поставља заменску путању за „wtmp“

en:      --btmp-file <path>   set an alternate path for btmp
sr:      --btmp-file <путања>  поставља заменску путању за „btmp“

en:      --lastlog <path>     set an alternate path for lastlog
sr:      --lastlog <путања>    поставља заменску путању за последње пријављивање

en:      --lastlog2 <path>    set an alternate path for lastlog2
sr:      --lastlog2 <путања>   поставља заменску путању за „lastlog2“

en: failed to request selinux state
sr: нисам успео да затражим селинукс стање

en: Only one user may be specified. Use -l for multiple users.
sr: Само један корисник може бити наведен. Користите „-l“ за више корисника.

en: could not set terminal attributes
sr: не могу да пооставим атрибуте терминала

en: getline() failed
sr: „getline()“ није успело

en: Password:
sr: Лозинка:

en: crypt failed
sr: шифровање није успело

en:  %s <group> [[-c] <command>]
sr:  %s <група> [[-c] <наредба>]

en: Log in to a new group; optionally executing a shell command.
sr: Бележи у нову групу; опционално извршавајући наредбу шкољке.

en: who are you?
sr: ко сте ви?

en: no such group
sr: нема такве групе

en:  %s [options]
sr:  %s [опције]

en: Politely refuse a login.
sr: Учтиво одбија пријављивање.

en:  -c, --command <command>  does nothing (for compatibility with su -c)
sr:  -c, --command <наредба>  не ради ништа (за сагласност са „su -c“)

en: This account is currently not available.
sr: Овај налог тренутно није доступан.

en:  (core dumped)
sr:  (језгрени избачај)

en: change owner or mode for pseudo-terminal failed
sr: промена власника или режима за псеудо-терминал није успела

en: failed to modify environment
sr: нисам успео да изменим окружење

en: may not be used by non-root users
sr: не могу користити корисници који нису админи

en: authentication failed
sr: потврђивање идентитета није успело

en: cannot open session: %s
sr: не могу да отворим сесију: %s

en: cannot block signals
sr: не могу да блокирам сигнал

en: cannot initialize signal mask for session
sr: не могу да покренем маску сигнала за сесију

en: cannot initialize signal mask
sr: не могу да покренем маску сигнала

en: cannot set signal handler for session
sr: не могу да подесим руковаоца сигналом за сесију

en: cannot set signal handler
sr: не могу да подесим руковаоца сигналом

en: cannot set signal mask
sr: не могу да подесим маску сигнала

en: failed to create pseudo-terminal
sr: нисам успео да направим псеудо-терминал

en: failed to initialize signals handler
sr: нисам успео да покренем руковаоца сигналима

en: cannot set child signal handler
sr: не могу да подесим руковаоца сигналом порода

en: cannot create child process
sr: не могу да направим произашли процес

en: cannot change directory to %s
sr: не могу да променим директоријум на „%s“

en: 
    Session terminated, killing shell...
sr: 
    Сесија је окончана, упуцавам шкољку...

en:  ...killed.
sr:  ...је упуцана.

en: failed to set the PATH environment variable
sr: нисам успео да подесим променљиву окружења ПУТАЊЕ

en: failed to set environment variables
sr: нисам успео да поставим променљиве окружења

en: cannot set groups
sr: не могу да поставим групе

en: failed to establish user credentials: %s
sr: нисам могао да успоставим пуномоћства корисника: %s

en: cannot set group id
sr: не могу да поставим ид групе

en: cannot set user id
sr: не могу да поставим ид корисника

en:  -m, -p, --preserve-environment      do not reset environment variables
sr:  -m, -p, --preserve-environment      не враћа поставке променљивих окружења

en:  -w, --whitelist-environment <list>  don't reset specified variables
sr:  -w, --whitelist-environment <спск>  не враћа поставке наведених променљивих

en:  -g, --group <group>             specify the primary group
sr:  -g, --group <група>                 наводи главну групу

en:  -G, --supp-group <group>        specify a supplemental group
sr:  -G, --supp-group <група>            наводи додатну групу

en:  -, -l, --login                  make the shell a login shell
sr:  -, -l, --login                      чини шкољку шкољком за пријављивање

en:  -c, --command <command>         pass a single command to the shell with -c
sr:  -c, --command <наредба>             прослеђује једну наредбу шкољци са „-c“

en:  --session-command <command>     pass a single command to the shell with -c
                                       and do not create a new session
sr:  --session-command <наредба>         прослеђује једну наредбу шкољци са „-c“
                                         и не ствара нову сесију

en:  -f, --fast                      pass -f to the shell (for csh or tcsh)
sr:  -f, --fast                          прослеђује „-f“ шкољци (за „csh“ или „tcsh“)

en:  -s, --shell <shell>             run <shell> if /etc/shells allows it
sr:  -s, --shell <шкољка>                покреће <шкољку> ако „/etc/shells“ то дозвољава

en:  -P, --pty                       create a new pseudo-terminal
sr:  -P, --pty                           ствара нови псеудо-терминал

en:  -T, --no-pty                    do not create a new pseudo-terminal (bad security!)
sr:  -T, --no-pty                        не ствара нови псеудо-терминал (лоша безбедност!)

en:  %1$s [options] -u <user> [[--] <command>]
     %1$s [options] [-] [<user> [<argument>...]]
sr:  %1$s [опције] -u <корисник> [[--] <наредба>]
     %1$s [опције] [-] [<корисник> [<аргумент>...]]

en: Run <command> with the effective user ID and group ID of <user>.  If -u is
    not given, fall back to su(1)-compatible semantics and execute standard shell.
    The options -c, -f, -l, and -s are mutually exclusive with -u.
sr: Покреће <наредбу> са ефективним ИД-ом корисника и ИД-ом групе <корисника>.  Ако „-u“
    није дата, враћа се на „su(1)“-сагласну семантику и извршава стандардну шкољку.
    Опције „-c“, „-f“, „-l“, и „-s“ се узајамно искључују са „-u“.

en:  -u, --user <user>               username
sr:  -u, --user <корисник>               корисничко име

en:  %s [options] [-] [<user> [<argument>...]]
sr:  %s [опције] [-] [<корисници> [<аргумент>...]]

en: Change the effective user ID and group ID to that of <user>.
    A mere - implies -l.  If <user> is not given, root is assumed.
sr: Измените ефективни ИД корисника и ИД групе на <корисников>.
    Чист - подразумева „-l“.  Ако <корисник> није дат, подразумева се администратор.

en: specifying more than %d supplemental group is not possible | specifying more than %d supplemental groups is not possible
sr[0]: навођење више од %d додатне групе није могуће
sr[1]: навођење више од %d додатне групе није могуће
sr[2]: навођење више од %d додатних група није могуће

en: group %s does not exist
sr: група „%s“ не постоји

en: --pty is not supported for your system
sr: „--pty“ није подржана за ваш систем

en: ignoring --preserve-environment, it's mutually exclusive with --login
sr: занемарујем „--preserve-environment“, узајамно се искључује са „--login“

en: options --{shell,fast,command,session-command,login} and --user are mutually exclusive
sr: опције „--{shell,fast,command,session-command,login}“ и „--user“ се узајамно искључују

en: no command was specified
sr: није наведена ниједна наредба

en: only root can specify alternative groups
sr: само админ може да наведе заменске групе

en: user %s does not exist or the user entry does not contain all the required fields
sr: корисник „%s“ не постоји или унос корисника не садржи сва захтевана поља

en: using restricted shell %s
sr: користим ограничену шкољку „%s“

en: failed to allocate pty handler
sr: нисам успео да доделим „pty“ руковаоца

en: warning: cannot change directory to %s
sr: упозорење: не могу да променим директоријум у „%s“

en: failed to compute seuser
sr: нисам успео да израчунам „seuser“-а

en: failed to compute default context
sr: нисам успео да израчунам основни контекст

en: failed to get context of terminal %s
sr: нисам успео да добавим контекст терминала „%s“

en: security class chr_file not available
sr: безбедносна класа „chr_file“ није доступна

en: failed to compute relabel context of terminal
sr: нисам успео да израчунам контекст поновног натписа-терминала

en: tcgetattr failed
sr: „tcgetattr“ није успело

en: tcsetattr failed
sr: „tcsetattr“ није успело

en: %s: no entry for root
sr: %s: нема уноса за администратора

en: %s: no entry for root
sr: %s: нема уноса за администратора

en: %s: root password garbled
sr: %s: лозинка администратора је изопачена

en: 
    Cannot open access to console, the root account is locked.
    See sulogin(8) man page for more details.
    
    Press Enter to continue.
sr: 
    Не могу да отворим приступ конзоли, налог администратора је закључан.
    Видите „sulogin(8)“ страницу упутства за више детаља.
    
    Притисните „Унеси“ да наставите.

en: Enter root password for login:
sr: Унесите лозинку администратора за пријављивање:

en: Press Enter for login:
sr: Притисните „Унеси“ за пријављивање:

en: Enter root password for system maintenance
sr: Унесите лозинку администратора за одржавање

en: Press Enter for system maintenance
sr: Притисните „Унеси“ за одржавање система

en: (or press Control-D to continue):
sr: (или притисните „Ктрл-Д“ да наставите):

en: change directory to system root failed
sr: промена директоријума у системски корени није успела

en: failed to set context to %s for terminal %s
sr: нисам успео да поставим контекст на „%s“ за терминал „%s“

en: failed to set exec context to %s
sr: нисам успео да поставим контекст извршавања на „%s“

en: failed to reset context to %s for terminal %s
sr: нисам успео да повратим контекст на „%s“ за терминал „%s“

en:  %s [options] [tty device]
sr:  %s [опцие] [уређај конзоле]

en: Single-user login.
sr: Пријављивање једног корисника.

en:  -p, --login-shell        start a login shell
     -t, --timeout <seconds>  max time to wait for a password (default: no limit)
     -e, --force              examine password files directly if getpwnam(3) fails
sr:  -p, --login-shell        покреће шкољку пријављивања
     -t, --timeout <секунде>  највише времена за чекање на лозинку (основно: без ограничења)
     -e, --force              изучава датотеке лозиннке директно ако „getpwnam(3)“ не успе

en: invalid timeout argument
sr: неисправан аргумент временског ограничења

en: only superuser can run this program
sr: само супер корисник може покренути овај програм

en: cannot open console
sr: не могу да отворим конзолу

en: cannot open password database
sr: не могу да отворим базу података лозинки

en: cannot execute su shell
sr: не могу да извршим „su“ шкољку

en: Timed out
sr: Истекло је време

en: cannot wait on su shell
sr: не могу да чекам на „su“ шкољци

en: %s: cannot get file position
sr: %s: не могу да добавим положај датотеке

en: %s: cannot add inotify watch.
sr: %s: не могу да додам „inotify“ праћење.

en: %s: cannot read inotify events
sr: %s: не могу да читам „inotify“ догађаје

en: Extraneous newline in file. Exiting.
sr: Страни нови ред у датотеци. Излазим.

en:  %s [options] [filename]
sr:  %s [опције] [датотека]

en: Dump UTMP and WTMP files in raw format.
sr: Резултира „UTMP“ и „WTMP“ датотекама у сировом формату.

en:  -f, --follow         output appended data as the file grows
sr:  -f, --follow             исписује придодате податке како датотека расте

en:  -r, --reverse        write back dumped data into utmp file
sr:  -r, --reverse            пише назад резултирајуће податке у „utmp“ датотеку

en:  -o, --output <file>  write to file instead of standard output
sr:  -o, --output <датотека>  пише у датотеку уместо на стандардни излаз

en: following standard input is unsupported
sr: праћење стандардног улаза је неподржано

en: Utmp undump of %s
sr: „Utmp undump“ за %s

en: Utmp dump of %s
sr: „Utmp dump“ за %s

en: can't open temporary file
sr: не могу да отворим привремену датотеку

en: %s: create a link to %s failed
sr: %s: стварање везе ка „%s“ није успело

en: Can't get context for %s
sr: Не могу да добавим контекст за „%s“

en: Can't set context for %s
sr: Не могу да поставим контекст за „%s“

en: %s unchanged
sr: „%s“ је неизмењено

en: cannot get lock
sr: не могу да закључам

en: no changes made
sr: нису учињене никаве измене

en: cannot chmod file
sr: не могу да променим режим датотеке

en: Edit the password or group file.
sr: Уредите датотеку лозинке или групе.

en: You are using shadow groups on this system.
sr: Користите групе сенке на овом систему.

en: You are using shadow passwords on this system.
sr: Користите лозинке сенке на овом систему.

note: TRANSLATORS: this program uses for y and n rpmatch(3), * which means they can be translated.
en: Would you like to edit %s now [y/n]?
sr: Да ли желите сада да уредите „%s“ [д/н]?

en: failed to allocate UID cache
sr: нисам успео да доделим УИД оставу

en: class of anonymous inode
sr: класа анонимног и-чвора

en: association between file and process
sr: придруживање између датотеке и процеса

en: block device driver name resolved by /proc/devices
sr: назив управљачког програма блок уређаја кога решава „/proc/devices“

en: bpf map id associated with the fd
sr: ид „bpf“ је придружен описнику датотеке

en: bpf map type (decoded)
sr: врста „bpf“ мапе (дешифровано)

en: bpf map type (raw)
sr: врста „bpf“ мапе (сирово)

en: bpf object name
sr: назив „bpf“ објекта

en: bpf program id associated with the fd
sr: ид „bpf“ програма је придружен описнику датотеке

en: bpf program tag
sr: ознака „bpf“ програма

en: bpf program type (decoded)
sr: врста „bpf“ програма (дешифровано)

en: bpf program type (raw)
sr: врста „bpf“ програма (сирово)

en: character device driver name resolved by /proc/devices
sr: назив управљачког програма знаковног уређаја кога решава „/proc/devices“

en: command of the process opening the file
sr: наредба процеса који отвара датотеку

en: reachability from the file system
sr: доступност са система датотека

en: ID of device containing file
sr: ИД уређаја који садржи датотеку

en: device type (blk, char, or nodev)
sr: врста уређаја (blk, char, или nodev)

en: IPC endpoints information communicated with the fd
sr: Информације IPC крајњих тачака комуницираних са описником датотеке

en: eventfd ID
sr: „eventfd“ ИД

en: file descriptors targeted by the eventpoll file
sr: описниcи датотека су означени датотеком „eventpoll“

en: file descriptor for the file
sr: описник датотеке за датотеку

en: flags specified when opening the file
sr: заставице наведене приликом отварања датотеке

en: user ID number of the file's owner
sr: ИД број корисника власника датотеке

en: local IP address
sr: локална ИП адреса

en: remote IP address
sr: удаљена ИП адреса

en: local IPv6 address
sr: локална ИПв6 адреса

en: remote IPv6 address
sr: удаљена ИПв6 адреса

en: inode number
sr: број и-чвора

en: list of monitoring inodes (cooked)
sr: списак и-чворова праћења (обрађено)

en: list of monitoring inodes (raw, don't decode devices)
sr: списак и-чворова праћења (необрађено, не дешифрује уређаје)

en: name of the file (raw)
sr: назив датотеке (сирови)

en: opened by a kernel thread
sr: отворено са нити кернела

en: device ID for special, or ID of device containing file
sr: ИД уређаја за посебну, или ИД уређаја који садржи датотеку

en: length of file mapping (in page)
sr: дужина мапирања датотеке (у страницама)

en: misc character device name resolved by /proc/misc
sr: меша назив знаковног уређаја кога решава „/proc/misc“

en: mount id
sr: ид качења

en: access mode (rwx)
sr: режим приступа (rwx)

en: name of the file (cooked)
sr: назив датотеке (обрађен)

en: netlink multicast groups
sr: мултикаст групе мрежне свезе

en: netlink local port id
sr: ид локалног прикључника мрежне свезе

en: netlink protocol
sr: протокол мрежне свезе

en: link count
sr: укупност веза

en: name of the namespace (NS.TYPE:[INODE])
sr: назив називног простора (NS.TYPE:[INODE])

en: type of the namespace
sr: врста називног простора

en: owner of the file
sr: власник датотеке

en: net interface associated with the packet socket
sr: мрежно сучеље придружено са прикључницом пакета

en: block device name resolved by /proc/partition
sr: назив блок уређаја кога решава „/proc/partition“

en: PID of the process opening the file
sr: ПИД процеса који отвара датотеку

en: command of the process targeted by the pidfd
sr: наредба процеса коју таргетира „pidfd“

en: NSpid field in fdinfo of the pidfd
sr: „NSpid“ поље у „fdinfo“ „pidfd“-а

en: PID of the process targeted by the pidfd
sr: ПИД процеса кога таргетира „pidfd“

en: ICMP echo request ID
sr: ИД захтева ICMP еха

en: file position
sr: положај датотеке

en: tty index of the counterpart
sr: индекс конзоле дупликата

en: protocol number of the raw socket
sr: број протокола сирове прикључнице

en: device ID (if special file)
sr: ИД уређаја (ако је посебна датотека)

en: masked signals
sr: маскирани сигнали

en: file size
sr: величина датотеке

en: listening socket
sr: прикључница ослушкивања

en: inode identifying network namespace where the socket belongs to
sr: и-чвор који идентификује мрежни називни простор где прикључница припада

en: protocol name
sr: назив протокола

en: shutdown state of socket ([-r?][-w?])
sr: стање гашења прикључнице ([-r?][-w?])

en: state of socket
sr: стање прикључнице

en: type of socket
sr: врста прикључнице

en: file system, partition, or device containing file
sr: систем датотека, партиција или уређај који садржи датотеку

en: file type (raw)
sr: врста датотеке (сирово)

en: local TCP address (INET address:TCP port)
sr: локална TCP адреса (INET адреса:TCP прикључник)

en: remote TCP address (INET address:TCP port)
sr: удаљена TCP адреса (INET адреса:TCP прикључник)

en: local TCP port
sr: локални TCP прикључник

en: remote TCP port
sr: удаљени TCP прикључник

en: thread ID of the process opening the file
sr: ИД нити процеса који отвара датотеку

en: clockid
sr: ид_сата

en: interval
sr: интервал

en: remaining time
sr: преостало време

en: network interface behind the tun device
sr: мрежно сучеље иза тун уређаја

en: file type (cooked)
sr: врста датотеке (обрађена)

en: local UDP address (INET address:UDP port)
sr: локална UDP адреса (INET адреса:UDP прикључник)

en: remote UDP address (INET address:UDP port)
sr: удаљена UDP адреса (INET адреса:UDP прикључник)

en: local UDP port
sr: локални UDP прикључник

en: remote UDP port
sr: удаљени UDP прикључник

en: local UDPLite address (INET address:UDPLite port)
sr: локална UDPLite адреса (INET адреса:UDPLite прикључник)

en: remote UDPLite address (INET address:UDPLite port)
sr: удаљена UDPLite адреса (INET адреса:UDPLite прикључник)

en: local UDPLite port
sr: локални UDPLite прикључник

en: remote UDPLite port
sr: udaqeni UDPLite прикључник

en: user ID number of the process
sr: ИД број корисника процеса

en: filesystem pathname for UNIX domain socket
sr: назив путање система датотека за прикључницу ЈУНИКС домена

en: user of the process
sr: корисник процеса

en: local VSOCK context identifier
sr: локални одредник VSOCK контекста

en: remote VSOCK context identifier
sr: удаљени одредник VSOCK контекста

en: local VSOCK port
sr: локални VSOCK прикључник

en: remote VSOCK port
sr: удаљени VSOCK прикључник

en: local VSOCK address (CID:PORT)
sr: локална VSOCK адреса (CID:PORT)

en: remote VSOCK address (CID:PORT)
sr: удаљена VSOCK адреса (CID:PORT)

en: extended version of MODE (rwxD[Ll]m)
sr: проширено издање РЕЖИМА (rwxD[Ll]m)

en: processes
sr: процеса

en: root owned processes
sr: процеси које поседује корен

en: kernel threads
sr: нити кернела

en: open files
sr: отварање датотека

en: RO open files
sr: отварање датотека СЧ

en: WO open files
sr: отварање датотека СП

en: shared mappings
sr: дељена мапирања

en: RO shared mappings
sr: дељена мапирања СЧ

en: WO shared mappings
sr: дељена мапирања СП

en: regular files
sr: обичне датотеке

en: directories
sr: директоријуми

en: sockets
sr: прикључнице

en: fifos/pipes
sr: пупи/спојке

en: character devices
sr: знаковни уређаји

en: block devices
sr: блок уређаји

en: unknown types
sr: непознате врсте

en: too many columns are added via filter expression
sr: превише колона је додато путем израза филтера

en: failed to allocate memory
sr: нисам успео да доделим меморију

en: failed to apply filter
sr: нисам успео да применим филтер

en: failed to allocate an idcache
sr: нисам успео да доделим ид-оставу

en: (unknown)
sr: (непознато)

en: unexpected value for pid specification: %s
sr: неочекивана вредност за пид спецификацију: %s

en: garbage at the end of pid specification: %s
sr: ђубре на крају пид спецификације: %s

en: out of range value for pid specification: %ld
sr: вредност ван опсега за пид спецификацију: %ld

en: failed to alloc procfs handler
sr: нисам успео да доделим „procfs“ руковаоца

en: failed to open /proc
sr: нисам успео да отворим „/proc“

en:  -l, --threads                list in threads level
sr:  -l, --threads                 списак у нитима нивоа

en:  -J, --json                   use JSON output format
sr:  -J, --json                    користи ЈСОН формат излаза

en:  -n, --noheadings             don't print headings
sr:  -n, --noheadings              не исписује заглавља

en:  -o, --output <list>          output columns (see --list-columns)
sr:  -o, --output <списак>         исписује колоне (видите „-list-columns“)

en:  -r, --raw                    use raw output format
sr:  -r, --raw                     користи сирови излазни формат

en:  -u, --notruncate             don't truncate text in columns
sr:  -u, --notruncate              не скраћује текст у колонама

en:  -p, --pid  <pid(s)>          collect information only specified processes
sr:  -p, --pid  <пид(и)>           прикупља информације само наведених процеса

en:  -i[4|6], --inet[=4|=6]       list only IPv4 and/or IPv6 sockets
sr:  -i[4|6], --inet[=4|6]         исписује само IPv4 и/или IPv6 прикључнице

en:  -Q, --filter <expr>          apply display filter
sr:  -Q, --filter <изрз>           примењује филтер приказа

en:      --debug-filter           dump the internal data structure of filter and exit
sr:      --debug-filter            исписује структуру унутрашњих података филтера и излази

en:  -C, --counter <name>:<expr>  define custom counter for --summary output
sr:  -C, --counter <назив>:<израз> дефинише произвољни бројач за „--summary“ излаз

en:      --dump-counters          dump counter definitions
sr:      --dump-counters           исписује дефиниције бројача

en:      --hyperlink[=mode]       print paths as terminal hyperlinks (always, never, or auto)
sr:      --hyperlink[=режим]       исписује путање као хипервезе терминала (always, never или auto)

en:      --summary[=<when>]       print summary information (only, append, or never)
sr:      --summary[=<kada>]        исписује информације сажетка („only“, „append“ или „never“)

en:      --_drop-privilege        (testing purpose) do setuid(1) just after starting
sr:      --_drop-privilege         (пробна сврха) одрађује „setuid(1)“ одмах након покретања

en:  -H, --list-columns           list the available columns
sr:  -H, --list-columns            исписује доступне колоне

en: Default
sr: Основно

en: With --threads
sr: Са „--threads“

en: failed to allocate filter
sr: нисам успео да доделим филтер

en: failed to parse "%s": %s
sr: нисам успео да обрадим „%s“: %s

en: too short counter specification: -C/--counter %s
sr: превише кратка спецификација бројача: -C/--counter %s

en: no name for counter: -C/--counter %s
sr: нема назива за бројач: -C/--counter %s

en: empty counter expression given: -C/--counter %s
sr: дат је празан израз бројача: -C/--counter %s

en: don't use `{' in the name of a counter: %s
sr: не користи { у називу бројача: %s

en: failed to allocate counter
sr: нисам успео да доделим бројач

en: failed to allocate summary table
sr: нисам успео да доделим табелу сажетка

en: VALUE
sr: ВРЕДНОСТ

en: failed to allocate summary column
sr: нисам успео да доделим колону сажетка

en: COUNTER
sr: БРОЈАЧ

en: failed to allocate summary line
sr: нисам успео да доделим ред сажетка

en: failed to add summary data
sr: нисам успео да додам податке сажетка

en: unknown -i/--inet argument: %s
sr: непознат „-i/--inet“ аргумент: %s

en: unsupported --summary argument
sr: неподржан аргумент „--summary“

en: failed to drop privilege
sr: нисам успео да одбацим привилегију

en: invalid hyperlink argument
sr: неисправан аргумент хипервезе

en: failed to alloc path context for /var/run/netns
sr: нисам успео да доделим контекст путање за „/var/run/netns“

en:  %s --label <label> | --uuid <uuid>
sr:  %s --label <натпис> | --uuid <ууид>

en:  %s [--cache-file <file>] [-ghlLv] [--output <format>] [--match-tag <tag>] 
           [--match-token <token>] [<dev> ...]
sr:  %s [--cache-file <датотека>] [-ghlLv] [--output <формат>] [--match-tag <ознака>] 
           [--match-token <скупина>] [<уређај> ...]

en:  %s -p [--match-tag <tag>] [--offset <offset>] [--size <size>] 
           [--output <format>] <dev> ...
sr:  %s -p [--match-tag <ознака>] [--offset <померај>] [--size <величина>] 
           [--output <формат>] <уређај> ...

en:  %s -i [--match-tag <tag>] [--output <format>] <dev> ...
sr:  %s -i [--match-tag <ознака>] [--output <формат>] <уређај> ...

en:  -c, --cache-file <file>    read from <file> instead of reading from the default
                                  cache file (-c /dev/null means no cache)
sr:  -c, --cache-file <дттка>     чита из <датотеке> уместо да чита из основне
                                  датотеке оставе („-c /dev/null“ значи да нема оставе)

en:  -d, --no-encoding          don't encode non-printing characters
sr:  -d, --no-encoding            не кодира неисписиве знакове

en:  -g, --garbage-collect      garbage collect the blkid cache
sr:  -g, --garbage-collect        ђубре скупља „blkid“ остава

en:  -o, --output <format>      output format; can be one of:
                                  value, device, export, json or full; (default: full)
sr:  -o, --output <формат>        излазни формат; може бити:
                                  value, device, export, json или full; (основно је: full)

en:  -k, --list-filesystems     list all known filesystems/RAIDs and exit
sr:  -k, --list-filesystems       исписује све познате системе датотека/РАИД-е и излази

en:  -s, --match-tag <tag>      show specified tag(s) (default show all tags)
sr:  -s, --match-tag <ознака>     приказује наведену ознаку(е) (основно је да приказује све ознаке)

en:  -t, --match-token <token>  find device with a specific token (NAME=value pair)
sr:  -t, --match-token <скупина>  налази уређај са наведеном скупином (пар НАЗИВ=вредности)

en:  -l, --list-one             look up only first device with token specified by -t
sr:  -l, --list-one               претражује само први уређај са скупином наведном са „-t“

en:  -L, --label <label>        convert LABEL to device name
sr:  -L, --label <натпис>         претвара НАТПИС у назив уређаја

en:  -U, --uuid <uuid>          convert UUID to device name
sr:  -U, --uuid <ууид>            претвара УУИД у назив уређаја

en: Low-level probing options:
sr: Опције испробавања ниског нивоа:

en:  -p, --probe                low-level superblocks probing (bypass cache)
sr:  -p, --probe                  испробавање ниског нивоа суперблокова (заобилази оставу)

en:  -i, --info                 gather information about I/O limits
sr:  -i, --info                   прикупља информације о У/И ограничењима

en:  -H, --hint <value>         set hint for probing function
sr:  -H, --hint <value>           поставља савет за функцију испробавања

en:  -S, --size <size>          override device size
sr:  -S, --size <величина>        заобилази величину уређаја

en:  -O, --offset <offset>      probe at the given offset
sr:  -O, --offset <померај>       испробава на датом померају

en:  -u, --usages <list>        filter by "usage" (e.g. -u filesystem,raid)
sr:  -u, --usages <списак>        филтрира према „коришћењу“ (нпр. „-u filesystem,raid“)

en:  -n, --match-types <list>   filter by filesystem type (e.g. -n vfat,ext3)
sr:  -n, --match-types <списак>   филтрира према врсти система датотека (нпр. „-n vfat,ext3“)

en:  -D, --no-part-details      don't print info from partition table
sr:  -D, --no-part-details        не исписује информације из партиционе табеле

en: <size> and <offset>
sr: <величина> и <померај>

en:  <dev> specify device(s) to probe (default: all devices)
sr:  <уређај> наводи уређај(е) за испробавање (основно: сви уређаји)

en: (mounted, mtpt unknown)
sr: (прикачена, „mtpt“ је непознато)

en: (in use)
sr: (у употреби)

en: (not mounted)
sr: (није прикачен)

en: error: %s
sr: грешка: %s

en: %s: ambivalent result (probably more filesystems on the device, use wipefs(8) to see more details)
sr: %s: противречан резултат (вероватно има више система датотека на уређају, користите „wipefs(8)“ да видите више појединости)

en: unknown keyword in -u <list> argument: '%s'
sr: непозната кључна реч у аргументу „-u <списак>“: %s

en: error: -u <list> argument is empty
sr: грешка: аргумент „-u <списак>“ је празан

en: unsupported output format %s
sr: неподржан формат излаза „%s“

en: invalid offset argument
sr: неисправан аргумент помераја

en: Too many tags specified
sr: Наведено је превише ознака

en: invalid size argument
sr: неисправан аргумент величине

en: Can only search for one NAME=value pair
sr: Могу да потражим само један пар „НАЗИВ=вредност“

en: -t needs NAME=value pair
sr: „-t“ захтева пар „НАЗИВ=вредност“

en: %s from %s  (libblkid %s, %s)
sr: „%s“ из „%s“  (libblkid %s, %s)

en: The low-level probing mode does not support 'list' output format
sr: Режим испробавања ниског нивоа не подржава формат излаза „list“

en: The low-level probing mode requires a device
sr: Режим испробавања ниског нивоа захтева уређај

en: Failed to use probing hint: %s
sr: Нисам успео да користим савет испробавања: %s

en: The lookup option requires a search type specified using -t
sr: Опција тражења захтева да наведена врста претраге користи „-t“

en: invalid month argument
sr: неисправан аргумент месеца

en: invalid week argument
sr: неисправан аргумент седмице

en: illegal week value: use 1-54
sr: неисправна вредност седмице: користите 1-54

en: failed to parse columns
sr: нисам успео да обрадим колоне

en: failed to parse timestamp or unknown month name: %s
sr: нисам успео да обрадим временски жиг или је назив месеца непознат: %s

en: illegal day value
sr: неисправна вредност дана

en: illegal day value: use 1-%d
sr: неисправна вредност дана: користите 1-%d

en: illegal month value: use 1-12
sr: неисправна вредност месеца: користите 1-12

en: unknown month name: %s
sr: непознат назив месеца: %s

en: illegal year value
sr: неисправна вредност године

en: illegal year value: use positive integer
sr: неисправна вредност године: користите позитиван цео број

en: illegal week value: year %d doesn't have week %d
sr: неисправна вредност седмице: година %d. нема седмицу %d

en:  %s [options] [[[day] month] year]
sr:  %s [опције] [[[дан] месец] година]

en:  %s [options] <timestamp|monthname>
sr:  %s [опције] <временски_жиг|назив_месеца>

en: Display a calendar, or some part of it.
sr: Приказује календар или неки његов део.

en: Without any arguments, display the current month.
sr: Без аргумената, приказује текући месец.

en:  -1, --one             show only a single month (default)
sr:  -1, --one               приказује само један месец (основно)

en:  -3, --three           show three months spanning the date
sr:  -3, --three             приказује три месеца који обухватају датум

en:  -n, --months <num>    show num months starting with date's month
sr:  -n, --months <број>     приказује број месеца почевши са месецом датума

en:  -S, --span            span the date when displaying multiple months
sr:  -S, --span              обухвата датум када приказује више месеци

en:  -s, --sunday          Sunday as first day of week
sr:  -s, --sunday            Недеља као први дан у седмици

en:  -m, --monday          Monday as first day of week
sr:  -m, --monday            Понедељак као први дан у седмици

en:  -j, --julian          use day-of-year for all calendars
sr:  -j, --julian            користи дан у години за све календаре

en:      --reform <val>    Gregorian reform date (1752|gregorian|iso|julian)
sr:      --reform <вред>     датум Грегоријанске реформе (1752|gregorian|iso|julian)

en:      --iso             alias for --reform=iso
sr:      --iso               алијас за „--reform=iso“

en:  -y, --year            show the whole year
sr:  -y, --year              приказује целу годину

en:  -Y, --twelve          show the next twelve months
sr:  -Y, --twelve            приказује следћих дванаест месеци

en:  -w, --week[=<num>]    show US or ISO-8601 week numbers
sr:  -w, --week[=<број>]     приказује US или ISO-8601 бројеве седмица

en:  -v, --vertical        show day vertically instead of line
sr:  -v, --vertical          приказује дан усправно уместо у реду

en:  -c, --columns <width> amount of columns to use
sr:  -c, --columns <ширина>  количина колона за коришћење

en:      --color[=<when>]  colorize messages (%s, %s or %s)
sr:      --color[=<када>]    обојава поруке (%s, %s или %s)

en:  %s [options] -- <command>
sr:  %s [опције] -- <наредба>

en:  -s, --syscall           syscall to block
sr:  -s, --syscall           системски позив за блокирање

en:  -i, --ioctl             ioctl to block
sr:  -i, --ioctl             „ioctl“ за блокирање

en:  -l, --list              list known syscalls
sr:  -l, --list              исписује познате системске позиве

en:  -d, --dump[=<file>]     dump seccomp bytecode
sr:  -d, --dump[=<дттка>]    исписује „seccomp“ бајт-код

en: Unknown errno
sr: Непознат бр. грешке

en: Unknown syscall
sr: Непознат системски позив

en: Could not open %s
sr: Не могу да отворим „%s“

en: filter too big
sr: филтер је превелик

en: Could not dump seccomp filter
sr: Не могу да избацим „seccomp“ филтер

en: Seccomp non-functional
sr: „seccomp“ није функционално

en: Could not run prctl(PR_SET_NO_NEW_PRIVS)
sr: Не могу да покренем „prctl(PR_SET_NO_NEW_PRIVS)“

en: Could not seccomp filter
sr: Не могу да „seccomp“ филтер

en: Could not exec
sr: Не могу да извршим

en:  %s [options] oldpath newpath
sr:  %s [опције] стара_путања нова_путања

en: Atomically exchanges paths between two files.
sr: Сам размењује путање између две датотеке.

en: too few arguments
sr: премало аргумената

en: failed to exchange "%s" and "%s"
sr: нисам успео да разменим „%s“ и „%s“

en:  %s [options] file
sr:  %s [опције] датотека

en:  %s [options] --fd|-d file-descriptor
sr:  %s [опције] --fd|-d описник датотеке

en:  -a, --advice <advice> applying advice to the file (default: "dontneed")
sr:  -a, --advice <савет>   примењује савет на датотеци (основно: „dontneed“)

en:  -l, --length <num>    length for range operations, in bytes
sr:  -l, --length <број>    дужина за радње опсега, у бајтима

en:  -o, --offset <num>    offset for range operations, in bytes
sr:  -o, --offset <број>    померај за радње опсега, у бајтима

en: 
    Available values for advice:
sr: 
    Доступне вредности за савет:

en: invalid fd argument
sr: неисправан аргумент описника датотеке

en: no file specified
sr: није наведен ниједна датотека

en: specify either file descriptor or file name
sr: наводи или описник датотеке или назив датотеке

en: specify one file descriptor or file name
sr: наводи један описник датотеке или назив датотеке

en: failed to advise: %s
sr: нисам успео да посаветујем: %s

en: file data resident in memory in pages
sr: подаци датотеке који се налазе у меморији у страницама

en: file data resident in memory in bytes
sr: подаци датотеке који се налазе у меморији у бајтима

en: size of the file
sr: величина датотеке

en: file name
sr: назив датотеке

en: number of dirty pages
sr: број лоших страница

en: number of dirty bytes
sr: број лоших бајтова

en: number of pages marked for writeback
sr: број страница означених за записивање

en: number of bytes marked for writeback
sr: број бајтова означених за записивање

en: number of evicted pages
sr: број пресељених страница

en: number of evicted bytes
sr: број пресељених бајтова

en: number of recently evicted pages
sr: број недавно пресељених страница

en: number of recently evicted bytes
sr: број недавно пресељених бајтова

en: failed to do mincore: %s
sr: нисам успео да урадим „mincore“: %s

en: failed to do mmap: %s
sr: нисам успео да урадим „mmap“: %s

en: failed to do cachestat: %s
sr: нисам успео да урадим „cachestat“: %s

en: failed to open: %s
sr: нисам успео да отворим: %s

en: failed to do fstat: %s
sr: нисам успео да урадим „fstat“: %s

en: failed ioctl to get size: %s
sr: није успео „ioctl“ да добави величину: %s

en:  %s [options] file...
sr:  %s [опције] датотека...

en:  -J, --json            use JSON output format
sr:  -J, --json             користи ЈСОН формат излаза

en:  -b, --bytes           print sizes in bytes rather than in human readable format
sr:  -b, --bytes            исписује величине у бајтовима уместо у људима читљивом формату

en:  -n, --noheadings      don't print headings
sr:  -n, --noheadings       не исписује заглавља

en:  -o, --output <list>   output columns
sr:  -o, --output <списак>  исписује колоне

en:      --output-all      output all columns
sr:     --output-all        исписује све колоне

en:  -r, --raw             use raw output format
sr:  -r, --raw              користи сирови излазни формат

en:  %s [options] {LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL}=<value>
sr:  %s [опције] {LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL}=<вредност>

en: Find a filesystem by label or UUID.
sr: Нађите систем датотека по натпису или УУИД-у.

en: unable to resolve '%s'
sr: не могу да решим „%s“

en: action detected by --poll
sr: радња је откривена опцијом „--poll“

en: filesystem size available, use <number> if --bytes is given
sr: величина система датотека је доступна, користите <број> ако је дато „--bytes“

en: dump(8) period in days [fstab only]
sr: „dump(8)“ период у данима [само „fstab“]

en: filesystem root
sr: корени систем датотека

en: filesystem type
sr: врста система датотека

en: FS specific mount options
sr: „FS“ нарочите опције качења

en: mount ID
sr: ИД качења

en: number of available inodes
sr: број доступних и-чворова

en: total number of inodes
sr: укупан број и-чворова

en: number of used inodes
sr: број коришћених и-чворова

en: percentage of INO.USED divided by INO.TOTAL
sr: проценат „INO.USED“ подељен са „INO.TOTAL“

en: filesystem label
sr: натпис система датотека

en: major:minor device number
sr: главни:споредни број уређаја

en: old mount options saved by --poll
sr: старе опције качења су сачуване опцијом „--poll“

en: old mountpoint saved by --poll
sr: стара тачка качења је сачувана опцијом „--poll“

en: all mount options
sr: све опције качења

en: optional mount fields
sr: изборна поља качења

en: mount parent ID
sr: полазни ИД качења

en: partition label
sr: натпис партиције

en: pass number on parallel fsck(8) [fstab only]
sr: прослеђује број на паралелном „fsck(8)“-у [само „fstab“]

en: VFS propagation flags
sr: заставице простирања „VFS“-а

en: filesystem size, use <number> if --bytes is given
sr: величина система датотека, користите <број> ако је дато „--bytes“

en: all possible source devices
sr: сви могући изворни уређаји

en: source device
sr: изворни уређај

en: mountpoint
sr: тачка качења

en: task ID
sr: ИД задатка

en: mount 64-bit ID (requires --kernel=listmount)
sr: прикачиње 64-битни ИД (захтева „--kernel=listmount“)

en: filesystem size used, use <number> if --bytes is given
sr: величина система датотека се користи, користите <број> ако је дато „--bytes“

en: filesystem use percentage
sr: проценат коришћења система датотека

en: filesystem UUID
sr: УУИД система датотека

en: VFS specific mount options
sr: „VFS“ нарочите опције качења

en: unknown action: %s
sr: непозната радња: %s

en: mount
sr: прикачи

en: umount
sr: откачи

en: remount
sr: поново прикачи

en: move
sr: премести

en: failed to initialize libmount table
sr: нисам успео да покренем „libmount“ табелу

en: can't read %s
sr: не могу да читам „%s“

en: failed to allocate statmnt handler
sr: нисам успео да доделим „statmnt“ руковаоца

en: failed to fetch mount nodes
sr: нисам успео да довучем чворове качења

en: failed to initialize libmount iterator
sr: нисам успео да покренем „libmount“ приступника

en: failed to initialize libmount tabdiff
sr: нисам успео да покренем „libmount“ разлике табела

en: poll() failed
sr: „poll()“ није успело

en:  %1$s [options]
     %1$s [options] <device> | <mountpoint>
     %1$s [options] <device> <mountpoint>
     %1$s [options] [--source <device>] [--target <path> | --mountpoint <dir>]
sr:  %1$s [опције]
     %1$s [опције] <уређај> | <тачка_качења>
     %1$s [опције] <уређај> <тачка_качења>
     %1$s [опције] [--source <уређај>] [--target <путања> | --mountpoint <директоријум>]

en: Find a (mounted) filesystem.
sr: Нађите (прикачен) систем датотека.

en: 
    Data sources:
sr: 
    Извори података:

en:  -F, --tab-file <path>  alternative file for -s, -m or -k options
sr:  -F, --tab-file <путања>  заменска датотека за опције „-s“, „-m“ или „-k“

en:  -m, --mtab             search in table of mounted filesystems
                              (includes user space mount options)
sr:  -m, --mtab               тражи у табели прикачених система датотека
                              (укључујући опције качења корисничког простора)

en:  -N, --task <tid>       use alternative namespace (/proc/<tid>/mountinfo file)
sr:  -N, --task <тид>         користи заменски називни простор (датотека „/proc/<тид>/mountinfo“)

en:  -p, --poll[=<list>]    monitor changes in table of mounted filesystems
sr:  -p, --poll[=<списак>]    надгледа измене у табели прикачених система датотека

en:  -s, --fstab            search in static table of filesystems
sr:  -s, --fstab              тражи у статичкој табели система датотека

en: 
    Data filters:
sr: 
    Филтери података:

en:  -A, --all              disable all built-in filters, print all filesystems
sr:  -A, --all                искључује све уграђене филтере, исписује све системе датотека

en:  -d, --direction <word> direction of search, 'forward' or 'backward'
sr:  -d, --direction <реч>    смер претраге, „forward“ или „backward“

en:  -f, --first-only       print the first found filesystem only
sr:  -f, --first-only         исписује само први нађени систем датотека

en:  -i, --invert           invert the sense of matching
sr:  -i, --invert             преокреће смисао поклапања

en:      --id <num>         filter by mount node ID
sr:      --id <бр.>           филтрира по ИД-у чвора качења

en:      --uniq-id <num>    filter by mount node 64-bit ID (requires --kernel=listmount)
sr:      --uniq-id <бр.>      филтрира по 64-битном ИД-у чвора качења (захтева „--kernel=listmount“)

en:      --pseudo           print only pseudo-filesystems
sr:      --pseudo             исписује само псеудо системе датотека

en:  -Q, --filter <expr>    apply display filter
sr:  -Q, --filter <изрз>      примењује филтер приказа

en:  -M, --mountpoint <dir> the mountpoint directory
sr:  -M, --mountpoint <дир>   директоријум тачке качења

en:      --shadowed         print only filesystems over-mounted by another filesystem
sr:      --shadowed           исписује само система датотека прекачене другим системом датотека

en:  -R, --submounts        print all submounts for the matching filesystems
sr:  -R, --submounts          исписује сва садржана качења за одговарајуће системе датотека

en:      --real             print only real filesystems
sr:      --real               исписује само стварне системе датотека

en:  -S, --source <string>  the device to mount (by name, maj:min, 
                              LABEL=, UUID=, PARTUUID=, PARTLABEL=)
sr:  -S, --source <niska>     уређај за качење (према називу, главни:споредни, 
                              НАТПИС=, УУИД=, ПАРТУУИД=, ПАРТНАТПИС=)

en:  -T, --target <path>    the path to the filesystem to use
sr:  -T, --target <путања>    путања до система датотека за коришћење

en:  -t, --types <list>     limit the set of filesystems by FS types
sr:  -t, --types <списак>     ограничава скуп система датотека врстама СД-а

en:  -U, --uniq             ignore filesystems with duplicate target
sr:  -U, --uniq               занемарује системе датотека са удвострученим метама

en:  -a, --ascii            use ASCII chars for tree formatting
sr:  -a, --ascii              користи АСКРИ знакове за форматирање стабла

en:  -b, --bytes            print sizes in bytes rather than in human readable format
sr:  -b, --bytes              исписује величине у бајтовима уместо у људима читљивом формату

en:  -C, --nocanonicalize   don't canonicalize when comparing paths
sr:  -C, --nocanonicalize     не каноникализује када пореди путање

en:  -c, --canonicalize     canonicalize printed paths
sr:  -c, --canonicalize       каноникализује исписане путање

en:  -D, --df               imitate the output of df(1)
sr:  -D, --df                 опонашава излаз за „df(1)“

en:  -e, --evaluate         convert tags (LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL) 
                              to device names
sr:  -e, --evaluate           претвара ознаке (НАТПИС,УУИД,ПАРТУУИД,ПАРТНАТПИС) 
                              у називе уређаја

en:  -I, --dfi              imitate the output of df(1) with -i option
sr:  -I, --dfi                опонаша излаз „df(1)“ са опцијом „-i“

en:  -J, --json             use JSON output format
sr:  -J, --json               користи ЈСОН формат излаза

en:  -l, --list             use list format output
sr:  -l, --list               користи формат списка излаза

en:  -n, --noheadings       don't print column headings
sr:  -n, --noheadings         не исписује заглавља

en:  -O, --options <list>   limit the set of filesystems by mount options
sr:  -O, --options <списак>   ограничава скуп система датотека опцијама качења

en:  -o, --output <list>    output columns (see --list-columns)
sr:  -o, --output <списак>    колоне излаза (видите „--list-columns“)

en:      --output-all       output all available columns
sr:      --output-all         исписује све доступне колоне

en:  -P, --pairs            use key="value" output format
sr:  -P, --pairs              користи „key="value"“ излазни формат

en:  -r, --raw              use raw output format
sr:  -r, --raw                користи сирови излазни формат

en:      --tree             enable tree format output if possible
sr:      --tree               укључује формат стабла излаза ако је могуће

en:  -u, --notruncate       don't truncate text in columns
sr:  -u, --notruncate         не скраћује текст у колонама

en:  -v, --nofsroot         don't print [/dir] for bind or btrfs mounts
sr:  -v, --nofsroot           не исписује [/dir] за свезивање или „btrfs“ качења

en:  -w, --timeout <num>    upper limit in milliseconds that --poll will block
sr:  -w, --timeout <број>     горња граница у милисекундама коју ће „--poll“ блокирати

en:  -y, --shell            use column names to be usable as shell variable identifiers
sr:  -y, --shell              користи називе колона да би били употребљиви као одредници променљиве шкољке

en:  -x, --verify           verify mount table content (default is fstab)
sr:  -x, --verify             проверава саджај табеле качења (основно је „fstab“)

en:      --verbose          print more details
sr:      --verbose            исписује више појединости

en:      --vfs-all          print all VFS options
sr:      --vfs-all            исписује све опције ВСД-а

en:  -H, --list-columns     list the available columns
sr:  -H, --list-columns       исписује доступне колоне

en: %s column is requested, but --poll is not enabled
sr: „%s“ колона је захтевана, али „--poll“ није укључено

en: failed to initialize filter
sr: нисам успео да покренем филтер

en: unknown direction '%s'
sr: непознат смер „%s“

en: invalid --kernel argument
sr: неисправан аргумент „--kernel“

en: invalid TID argument
sr: неисправан аргумент „TID“

en: invalid id argument
sr: неисправан аргумент „id“

en: invalid uniq-id argument
sr: неисправан аргумент „uniq-id“

en: --poll accepts only one file, but more specified by --tab-file
sr: „--poll“ прихвата само једну датотеку, али је одређеније са „--tab-file“

en: options --kernel=listmount and --tab-file or --task can't be used together
sr: опције „--kernel=listmount“ и „--tab-file“ или „--task“ се не могу користити заједно

en: options --target and --source can't be used together with command line element that is not an option
sr: опције „--target“ и „--source“ се не могу користити заједно са елементом линије наредби који није опција

en: failed to initialize libmount cache
sr: нисам успео да покренем „libmount“ оставу

en: target specified more than once
sr: мета је наведена више пута

en: wrong order: %s specified before %s
sr: погрешан поредак: „%s“ је наведено пре „%s“

en: undefined target (fs_file)
sr: недефинисана мета (fs_file)

en: non-canonical target path (real: %s)
sr: не-канонска путања мете (стварна: %s)

en: unreachable on boot required target: %m
sr: неприступачна мета захтевана при подизању: %m

en: unreachable target: %m
sr: неприступачна мета: %m

en: target is not a directory
sr: мета није директоријум

en: target exists
sr: мета постоји

en: unreachable on boot required source: %s=%s
sr: неприступачан извор захтеван при подизању: %s=%s

en: unreachable: %s=%s
sr: неприступачно: %s=%s

en: %s=%s translated to %s
sr: „%s=%s“ је преведено у „%s“

en: undefined source (fs_spec)
sr: недефинисан извор (fs_spec)

en: unsupported source tag: %s
sr: неподржана ознака извора: %s

en: do not check %s source (pseudo/net)
sr: не проверавам „%s“ извор (pseudo/net)

en: unreachable source: %s: %m
sr: неприступачан извор: %s: %m

en: non-bind mount source %s is a directory or regular file
sr: несвезани извор качењаа „%s“ је директоријум или обична датотека

en: source %s is not a block device
sr: извор „%s“ није блок уређај

en: source %s exists
sr: извор „%s“ постоји

en: VFS options: %s
sr: „VFS“ опције: %s

en: FS options: %s
sr: „FS“ опције: %s

en: userspace options: %s
sr: опције корисничког простора: %s

en: unsupported swaparea discard policy: %s
sr: неподржана политика одбацивања разменске области: %s

en: failed to parse swaparea priority option
sr: нисам успео да обрадим опцију хитности разменске области

en: do not check %s FS type (pseudo/net)
sr: не проверавам „%s“ врсту СД-а (pseudo/net)

en: "none" FS type is recommended for bind or move operations only
sr: „none“ врста система датотека се препоручује само за радње свезивања или премештања

en: %s seems unsupported by the current kernel
sr: „%s“ изгледа неподржано текућим кернелом

en: reason unknown
sr: непознат разлог

en: cannot detect on-disk filesystem type (%s)
sr: не могу да откријем врсту система датотека на диску (%s)

en: %s does not match with on-disk %s
sr: „%s“ се не поклапа са „%s“ на диску

en: on-disk %s seems unsupported by the current kernel
sr: „%s“ на диску изгледа неподржано текућим кернелом

en: FS type is %s
sr: врста сиситема датотека је „%s“

en: recommended root FS passno is 1 (current is %d)
sr: препоручени број пролаза кореног система датотека је 1 (тренутно је %d)

en: your fstab has been modified, but systemd still uses the old version;
           use 'systemctl daemon-reload' to reload
sr: ваша „fstab“ је измењена, али systemd још увек користи старо издање;
           користите „systemctl daemon-reload“ да поново учитате

en: %d parse error | %d parse errors
sr[0]: %d грешка обраде
sr[1]: %d грешке обраде
sr[2]: %d грешака обраде

en: , %d error | , %d errors
sr[0]: , %d грешка
sr[1]: , %d грешке
sr[2]: , %d грешака

en: , %d warning | , %d warnings
sr[0]: , %d упозорење
sr[1]: , %d упозорења
sr[2]: , %d упозорења

en: Success, no errors or warnings detected
sr: Све је у реду, нису откривене ни грешке ни упозорења

en: empty long option after -l or --long argument
sr: празна дуга опција након „-l“ или „--long“ аргумента

en: unknown shell after -s or --shell argument
sr: непозната шкољка након „-s“ или „--shell“ аргумента

en:  %1$s <optstring> <parameters>
     %1$s [options] [--] <optstring> <parameters>
     %1$s [options] -o|--options <optstring> [options] [--] <parameters>
sr:  %1$s <ниска_опција> <параметри>
     %1$s [опције] [--] <ниска_опција> <параметри>
     %1$s [опције] -o|--options <ниска_опција> [опције] [--] <параметри>

en: Parse command options.
sr: Опције наредбе обраде.

en:  -a, --alternative             allow long options starting with single -
sr:  -a, --alternative             допушта дуге опције које почињу једном -

en:  -l, --longoptions <longopts>  the long options to be recognized
sr:  -l, --longoptions <дуге_опц>  дуге опције које ће бити препознате

en:  -n, --name <progname>         the name under which errors are reported
sr:  -n, --name <назив_прог>       назив под којим се извештава о грешкама

en:  -o, --options <optstring>     the short options to be recognized
sr:  -o, --options <ниска_опција>  кратке опције које ће бити препознате

en:  -q, --quiet                   disable error reporting by getopt(3)
sr:  -q, --quiet                   искључује извештавање о грешкама са „getopt(3)“

en:  -Q, --quiet-output            no normal output
sr:  -Q, --quiet-output            без уобичајеног  излаза

en:  -s, --shell <shell>           set quoting conventions to those of <shell>
sr:  -s, --shell <шкољка>          поставља договоре о цитирању за ову <шкољку>

en:  -T, --test                    test for getopt(1) version
sr:  -T, --test                    тестира за „getopt(1)“ издањем

en:  -u, --unquoted                do not quote the output
sr:  -u, --unquoted                не ставља излаз под наводе

en: missing optstring argument
sr: недостаје аргумент ниске опција

en: internal error, contact the author.
sr: унутрашња грешка, обратите се програмеру.

en: could not compile regular expression %s: %s
sr: не могу да преведем регуларни израз „%s“: %s

en: Mode:
sr: Режим:

en: dry-run
sr: суво покретање

en: real
sr: стварно

en: Method:
sr: Метода:

en: Files:
sr: Датотеке:

en: %-25s %zu files
sr: %-25s %zu датотеке

en: Linked:
sr: Свезано:

en: %-25s %zu xattrs
sr: %-25s %zu х-атрибута

en: Compared:
sr: Упоређено:

en: Skipped reflinks:
sr: Прескочене везе упуте:

en: Saved:
sr: Сачувано:

en: %-25s %<PRId64>.%06<PRId64> seconds
sr: %-25s %<PRId64>.%06<PRId64> секунде

en: Duration:
sr: Трајање:

en: cannot get xattr names for %s
sr: не могу да добавим називе х-атрибута за „%s“

en: cannot get xattr value of %s for %s
sr: не могу да добавим вредност х-атрибута „%s“ за „%s“

en: Comparing xattrs of %s to %s
sr: Упоређујем х-атрибуте „%s“ са „%s“

en: Reflinking failed, fallback to hardlinking
sr: Упутно свезивање није успело, враћам се на чврсто повезивање

en: %s%sLinking %s to %s (-%s)
sr: %s%sСвезујем „%s“ са „%s“ (-%s)

en: [DryRun]
sr: [Суви_рад]

en: cannot link %s to %s
sr: не могу да свежем „%s“ са „%s“

en: cannot rename %s to %s
sr: не могу да преименујем „%s“ у „%s“

en: Skipped (excluded subtree) %s
sr: Прескочих (искључено подстабло) „%s“

en: Skipped (excluded) %s
sr: Прескочих (искључено) „%s“

en: Skipped (smaller than configured size) %s
sr: Прескочих (мање је од подешене величине) „%s“

en: Skipped (greater than configured size) %s
sr: Прескочих (веће је од подешене величине) „%s“

en: Skipped (specified more than once) %s
sr: Прескочих (наведено је више пута) „%s“

en: cannot continue
sr: не могу да наставим

en: Skipped (attributes mismatch) %s
sr: Прескочих (неподударање атрибута) „%s“

en: Skipped (already reflink) %s
sr: Прескочих (већ је упутна веза) „%s“

en: Skipped (content mismatch) %s
sr: Прескочих (неподударање садржаја) „%s“

en:  %s [options] <directory>|<file> ...
sr:  %s [опције] <директоријум>|<датотека> ...

en: Consolidate duplicate files using hardlinks.
sr: Обједините удвостручене датотеке користећи чврсте везе.

en:  -c, --content              compare only file contents, same as -pot
sr:  -c, --content                      упоређује само садржаје, исто као „-pot“

en:  -b, --io-size <size>       I/O buffer size for file reading
                                  (speedup, using more RAM)
sr:  -b, --io-size <влчна>              величина У/И међумеморије за читање датотеке
                                        (убрзава, користећи више RAM-а)

en:  -d, --respect-dir          directory names have to be identical
sr:  -f, --respect-dir                  називи директоријума треба да буду исти

en:  -f, --respect-name         filenames have to be identical
sr:  -f, --respect-name                 називи датотека треба да буду исти

en:  -i, --include <regex>      regular expression to include files/dirs
sr:  -i, --include <рег_израз>          регуларни израз за укључивање датотека/директоријума

en:  -m, --maximize             maximize the hardlink count, remove the file with
                                  lowest hardlink count
sr:  -m, --maximize                     повећава број чврстих веза, уклања датотеку са
                                        нижим бројем чврсте везе

en:  -M, --minimize             reverse the meaning of -m
sr:  -M, --minimize                     изврће значење „-m“

en:  -n, --dry-run              don't actually link anything
sr:  -n, --dry-run                      заправо не свезује ништа

en:  -l, --list-duplicates      print every group of duplicate files
sr:  -l, --list-duplicates              исписује сваку групу удвостручених датотека

en:  -z, --zero                 delimit output with NULs instead of newlines
sr:  -z, --zero                         ограничава излаз са НИШТА уместо новим редовима

en:  -o, --ignore-owner         ignore owner changes
sr:  -o, --ignore-owner                 занемарује измене власника

en:  -F, --prioritize-trees     files found in the earliest specified top-level
                                  directory have higher priority (lower precedence
                                  than minimize/maximize)
sr:  -F, --prioritize-trees             датотеке нађене у најраније наведеном директоријуму
                                        највишег нивоа имају већи приоритет (мања предност
                                        него умаеи/увећај)

en:  -O, --keep-oldest          keep the oldest file of multiple equal files
                                  (lower precedence than minimize/maximize)
sr:  -O, --keep-oldest                  задржава најстарију датотеку многоструких истих датотека
                                        (ниже првенство него најмање/највеће)

en:  -p, --ignore-mode          ignore changes of file mode
sr:  -p, --ignore-mode                  занемарује измене режима датотеке

en:  -q, --quiet                quiet mode - don't print anything
sr:  -q, --quiet                        тихи режим – не исписује ништа

en:  -r, --cache-size <size>    memory limit for cached file content data
sr:  -r, --cache-size <влчна>           ограничење меморије за причуване податке садржаја датотеке

en:  -s, --minimum-size <size>  minimum size for files.
sr:  -s, --minimum-size <влчна>         најмања величина за датотеке.

en:  -S, --maximum-size <size>  maximum size for files.
sr:  -S, --maximum-size <влчна>         највећа величина за датотеке.

en:  -t, --ignore-time          ignore timestamps (when testing for equality)
sr:  -t, --ignore-time                  занемарује временске ознаке (када испробава једнакост)

en:  -v, --verbose              verbose output (repeat for more verbosity)
sr:  -v, --verbose                      опширан излаз (поновите за још опширније)

en:  -x, --exclude <regex>      regular expression to exclude files
sr:  -x, --exclude <рег_израз>          регуларни израз за искључивање датотека

en:      --exclude-subtree <regex>  regular expression to exclude directories
sr:      --exclude-subtree <рег_израз>  регуларни израз за искључивање директоријума

en:      --mount                stay within the same filesystem
sr:      --mount                        остаје у истом систему датотека

en:  -X, --respect-xattrs       respect extended attributes
sr:  -X, --respect-xattrs               поштује проширена атрибуте

en:  -y, --method <name>        file content comparison method
sr:  -y, --method <назив>               метода поређења садржаја датотеке

en:      --reflink[=<when>]     create clone/CoW copies (auto, always, never)
sr:      --reflink[=<када>]             ствара клон/УпП умношке („auto“, „always“, „never“)

en:      --skip-reflinks        skip already cloned files (enabled on --reflink)
sr:      --skip-reflinks                прескаче већ клониране датотеке (укључено на „--reflink“)

en: failed to parse minimum size
sr: нисам успео да обрадим најмању величину

en: failed to parse maximum size
sr: нисам успео да обрадим највећу величину

en: failed to parse cache size
sr: нисам успео да обрадим величину оставе

en: failed to parse I/O size
sr: нисам успео да обрадим У/И величину

en: unsupported reflink mode; %s
sr: неподржан режим упутне везе: %s

en: cannot register exit handler
sr: не могу да региструјем руковаоца излаза

en: no directory or file specified
sr: није наведен директоријум или датотека

en: cannot initialize %s method, use 'memcmp' fallback
sr: не могу да покренем „%s“ методу, зато користите „memcmp“

en: failed to initialize files comparer
sr: нисам успео да покренем упоређивача датотека

en: Scanning [device/inode/links]:
sr: Скенирам [уређај/и-чвор/везе]:

en: cannot get realpath: %s
sr: не могу да добавим стварну путању: %s

en: cannot process %s
sr: не могу да обрадим „%s“

en: Pending (thread)
sr: На чекању (нит)

en: Pending (process)
sr: На чекању (процес)

en: Blocked
sr: Блокиран

en: Ignored
sr: Занемарен

en: Caught
sr: Ухваћен

en: failed to initialize procfs handler
sr: нисам успео да покренем „procfs“ руковаоца

en: cannot open /proc/%d/status
sr: не могу да отворим „/proc/%d/status“

en: unexpected sigmask format: %s (%s)
sr: неочекиван „sigmask“ формат: %s (%s)

en: unknown signal %s; valid signals:
sr: непознат сигнал „%s“; исправни сигнали:

en:  %s [options] <pid>|<name>...
sr:  %s [опције] <пид>|<назив>...

en: Forcibly terminate a process.
sr: Присилно окончајте процес.

en:  -a, --all              do not restrict the name-to-pid conversion to processes
                              with the same uid as the present process
sr:  -a, --all                не ограничава претварање назив-у-пид на процесе
                              са истим уид-ом као присутни процес

en:  -s, --signal <signal>  send this <signal> instead of SIGTERM
sr:  -s, --signal <сигнал>    шаље овај <сигнал> уместо „SIGTERM“-а

en:  -q, --queue <value>    use sigqueue(2), not kill(2), and pass <value> as data
sr:  -q, --queue <вредност>   користи „sigqueue(2)“, а не „kill(2)“, и прослеђује <вредност> као податак

en:      --timeout <milliseconds> <follow-up signal>
                            wait up to timeout and send follow-up signal
sr:      --timeout <милисекунде> <сигнал праћења>
                              чека на истек времена и шаље сигнал прађења

en:  -p, --pid              print pids without signaling them
sr:  -p, --pid                исписује пид-ове а да их не сигнализира

en:  -l, --list[=<signal>|=0x<sigmask>]
                            list signal names, convert a signal number to a name,
                             or convert a signal mask to names
sr:  -l, --list[=<сигнал>|=0x<сигнал>]
                              исписује називе сигнала, претвара број сигнала у назив,
                              или претвара маску сигнала у називе

en:  -L, --table            list signal names and numbers
sr:  -L, --table              исписује називе сигнала и бројеве

en:  -r, --require-handler  do not send signal if signal handler is not present
sr:  -r, --require-handler    не шаље сигнал ако руковалац сигнала није присутан

en:  -d, --show-process-state <pid>
                            show signal related fields in /proc/<pid>/status
sr:  -d, --show-process-state <pid>
                              показује сигналу односна поља у „/proc/<pid>/status“

en:      --verbose          print pids that will be signaled
sr:      --verbose            исписује пид-ове који ће бити сигнализирани

en:  (with:
sr:  (са:

en: invalid sigmask format: %s
sr: неисправан „sigmask“ формат: %s

en: unknown signal: %s
sr: непознати сигнал: %s

en: invalid pid argument
sr: неисправан аргумент „pid“

en: %s and %s are mutually exclusive
sr: %s и %s се међусобно искључују

en: argument error
sr: грешка аргумента

en: invalid signal name or number: %s
sr: неисправан назив сигнала или број: %s

en: pidfd_open() failed: %d
sr: „pidfd_open()“ није успело: %d

en: pidfd_send_signal() failed
sr: „pidfd_send_signal()“ није успело

en: timeout, sending signal %d to pid %d
sr: истекло је време, шаљем сигнал %d пид-у %d

en: sending signal %d to pid %d
sr: шаљем сигнал %d пид-у %d

en: sending signal to %s failed
sr: слање сигнала ка „%s“ није успело

en: not signalling pid %d, it has no userspace handler for signal %d
sr: не сигнализирам пид %d, нема руковаоца корисничким простором за сигнал %d

en: cannot find process "%s"
sr: не могу да нађем процес „%s“

en:  -a, --active            print lastlog excluding '**Never logged in**' users
sr:  -a, --active            исписује последњи дневник изузимајући „**Never logged in**“ (Никада пријављене) кориснике

en:  -b, --before DAYS       print only records older than DAYS
sr:  -b, --before ДАНИ       исписује само записе старије од ДАНИ

en:  -C, --clear             clear record of a user (requires -u)
sr:  -C, --clear             чисти корисников запис (захтева „-u“)

en:  -d, --database FILE     use FILE as lastlog2 database
sr:  -d, --database DTTKA    користи ДАТОТЕКУ као „lastlog2“ базу података

en:  -i, --import FILE       import data from old lastlog file
sr:  -i, --import DTTKA      увози податке из старе датотеке последњег дневника

en:  -r, --rename NEWNAME    rename existing user to NEWNAME (requires -u)
sr:  -r, --rename NOVO_IME   преименује постојећег корисника у NOVO_IME (захтева „-u“)

en:  -s, --service           display PAM service
sr:  -s, --service           приказује „PAM“ услугу

en:  -S, --set               set lastlog record to current time (requires -u)
sr:  -S, --set               поставља снимак последњег дневника на текуће време (захтева „-u“)

en:  -t, --time DAYS         print only lastlog records more recent than DAYS
sr:  -t, --time ДАНИ         исписује само снимке последњег дневника новије од ДАНА

en:  -u, --user LOGIN        print lastlog record of the specified LOGIN
sr:  -u, --user ПРИЈАВА      исписује снимак последњег дневника наведене ПРИЈАВЕ

en: Cannot parse days
sr: Не могу да обрадим дане

en: Option -C, -i and -S cannot be used together
sr: Опције „-C“, „-i“ и „-S“ се не могу користити заједно

en: Couldn't initialize lastlog2 environment
sr: Не могу да покренем „lastlog2“ окружење

en: Couldn't import entries from '%s'
sr: Не могу да увезем уносе из „%s“

en: Options -C, -r and -S require option -u to specify the user
sr: Опције „-C“, „-r“ и „-S“ захтевају да опција „-u“ наведе корисника

en: User '%s' does not exist.
sr: Корисник „%s“ не постоји.

en: Couldn't remove entry for '%s'
sr: Не могу да уклоним унос за „%s“

en: Could not determine current time
sr: Не могу да одредим текуће време

en: Couldn't update login time for '%s'
sr: Не могу да освежим време пријаве за „%s“

en: Couldn't rename entry '%s' to '%s'
sr: Не могу да преименујем унос „%s“ у „%s“

en: Couldn't read entries for all users
sr: Не могу да читам уносе за све кориснике

en: unknown facility name: %s
sr: непознат назив постројења: %s

en: unknown priority name: %s
sr: непознат назив хитности: %s

en: openlog %s: pathname too long
sr: отварам запис „%s“: назив путање је предуг

en: socket %s
sr: прикључница „%s“

en: failed to resolve name %s port %s: %s
sr: нисам успео да решим назив „%s“ прикључник „%s“: %s

en: failed to connect to %s port %s
sr: нисам успео да се повежем на „%s“ прикључник „%s“

en: maximum input lines (%d) exceeded
sr: највише редова улаза (%d) је премашено

en: gettimeofday() failed
sr: „gettimeofday()“ није успело

en: send message failed
sr: слање поруке није успело

en: structured data ID '%s' is not unique
sr: ИД структурних података „%s“ није јединствен

en: --sd-id was not specified for --sd-param %s
sr: „--sd-id“ није наведено за „--sd-param %s“

en: localtime() failed
sr: „localtime()“ није успело

en: hostname '%s' is too long
sr: назив домаћина „%s“ је предуг

en: tag '%s' is too long
sr: ознака „%s“ је предуга

en: ignoring unknown option argument: %s
sr: занемарујем непознати аргументе опције: %s

en: invalid argument: %s: using automatic errors
sr: неисправан аргумент: %s: користим аутоматске грешке

en:  %s [options] [<message>]
sr:  %s [опције] [<порука>]

en: Enter messages into the system log.
sr: Унесите поруке у системски дневник.

en:  -i                       log the logger command's PID
sr:  -i                       записује ПИД наредбе записничара

en:      --id[=<id>]          log the given <id>, or otherwise the PID
sr:      --id[=<ид>]          записује дати <ид>, или у супротном ПИД

en:  -f, --file <file>        log the contents of this file
sr:  -f, --file <дттка>       записује садржаје ове датотеке

en:  -e, --skip-empty         do not log empty lines when processing files
sr:  -e, --skip-empty         не записује празне редове када обрађује датотеке

en:      --no-act             do everything except the write the log
sr:      --no-act             ради све друго само не пише дневник

en:  -p, --priority <prio>    mark given message with this priority
sr:  -p, --priority <хитн>    означава дату поруку овом хитношћу

en:      --octet-count        use rfc6587 octet counting
sr:      --octet-count        користи „rfc6587“ октално бројање

en:      --prio-prefix        look for a prefix on every line read from stdin
sr:      --prio-prefix        тражи префикс на сваком реду читања са стандардног улаза

en:  -s, --stderr             output message to standard error as well
sr:  -s, --stderr             исписује поруку на стандардну грешку

en:  -S, --size <size>        maximum size for a single message
sr:  -S, --size <величина>    највећа величина за једну поруку

en:  -t, --tag <tag>          mark every line with this tag
sr:  -t, --tag <ознака>       означава сваки ред овом ознаком

en:  -n, --server <name>      write to this remote syslog server
sr:  -n, --server <назив>     пише на овом удаљеном серверу системског дневника

en:  -P, --port <port>        use this port for UDP or TCP connection
sr:  -P, --port <пркчн>       користи овај прикључник за УДП или ТЦП везу

en:  -T, --tcp                use TCP only
sr:  -T, --tcp                користи само ТЦП

en:  -d, --udp                use UDP only
sr:  -d, --udp                користи само УДП

en:      --rfc3164            use the obsolete BSD syslog protocol
sr:      --rfc3164            користи застарели протокол БСД системског дневника

en:      --rfc5424[=<snip>]   use the syslog protocol (the default for remote);
                                <snip> can be notime, or notq, and/or nohost
sr:      --rfc5424[=<снип>]   користи протокол системског дневника (основно за удаљени);
                              <снип> може бити „notime“, или „notq“, и/или „nohost“

en:      --sd-id <id>         rfc5424 structured data ID
sr:      --sd-id <ид>         ИД „rfc5424“ структурисаних података

en:      --sd-param <data>    rfc5424 structured data name=value
sr:      --sd-param <подаци>  назив=вредност „rfc5424“ структурних података

en:      --msgid <msgid>      set rfc5424 message id field
sr:      --msgid <msgid>      поставља поље ид-а „rfc5424д поруке

en:  -u, --socket <socket>    write to this Unix socket
sr:  -u, --socket <пркчца>    пише на овој Јуникс прикључници

en:      --socket-errors on|off|auto
                              print connection errors when using Unix sockets
sr:      --socket-errors on|off|auto
                              исписује грешке везе када користи Јуникс прикључнице

en:      --journald[=<file>]  write journald entry
sr:      --journald[=<дттка>] пише унос „journald“-а

en: file %s
sr: датотека „%s“

en: failed to parse id
sr: нисам успео да обрадим ид

en: failed to parse message size
sr: нисам успео да обрадим величину поруке

en: --msgid cannot contain space
sr: „--msgid“ не може да садржи размак

en: invalid structured data ID: '%s'
sr: неисправан ИД структурних података: „%s“

en: invalid structured data parameter: '%s'
sr: неисправан параметар структурних података: „%s“

en: --file <file> and <message> are mutually exclusive, message is ignored
sr: --file <дттка> и <порука> се међусобно искључују, порука је занемарена

en: journald entry could not be written
sr: „journald“ унос се не може записати

en:  %s [options] <string> [<file>...]
sr:  %s [опције] <ниска> [<дттка>...]

en: Display lines beginning with a specified string.
sr: Прикажите редове који почињу наведеном ниском.

en:  -a, --alternative        use the alternative dictionary
sr:  -a, --alternative        користи заменски речник

en:  -d, --alphanum           compare only blanks and alphanumeric characters
sr:  -d, --alphanum           упоређује само празнине и алфанумеричке знакове

en:  -f, --ignore-case        ignore case differences when comparing
sr:  -f, --ignore-case        занемарује разлике величине слова приликом поређења

en:  -t, --terminate <char>   define the string-termination character
sr:  -t, --terminate <знак>   дефинише знак окончања ниске

en: alignment offset
sr: померај поравнања

en: udev ID (based on ID-LINK)
sr: „udev“ ИД (на основу „ID-LINK“-а)

en: the shortest udev /dev/disk/by-id link name
sr: најкраћи назив „udev /dev/disk/by-id“ везе

en: discard alignment offset
sr: одбацује померај поравнања

en: dax-capable device
sr: „dax“ способан уређај

en: discard granularity, use <number> if --bytes is given
sr: одбацује грануларност, користите <број> ако је дато „--bytes“

en: disk sequence number
sr: број секвенце диска

en: discard max bytes, use <number> if --bytes is given
sr: одбацује највише бајтова, користите <број> ако је дато „--bytes“

en: discard zeroes data
sr: одбацује нулиране податке

en: filesystem size available for unprivileged users, use <number> if --bytes is given
sr: величина система датотека је доступна за обичне кориснике, користите <број> ако је дато „--bytes“

en: mounted filesystem roots
sr: корени прикаченог систем датотека

en: filesystem version
sr: издање система датотека

en: group name
sr: назив групе

en: Host:Channel:Target:Lun for SCSI
sr: Домаћин:Канал:Мета:Лун за „SCSI“

en: removable or hotplug device (usb, pcmcia, ...)
sr: уклоњиви уређај или са врућим прикључивањем (usb, pcmcia, ...)

en: internal kernel device name
sr: унутрашњи назив уређаја кернела

en: filesystem LABEL
sr: НАТПИС система датотека

en: logical sector size
sr: логичка величина сектора

en: major device number
sr: главни број уређаја

en: minor device number
sr: споредни број уређаја

en: minimum I/O size
sr: најмања У/И величина

en: device identifier
sr: одредник уређаја

en: device node permissions
sr: овлашћења чвора уређаја

en: device queues
sr: редови уређаја

en: device name
sr: назив уређаја

en: optimal I/O size
sr: изборна У/И величина

en: partition LABEL
sr: НАТПИС партиције

en: partition number as read from the partition table
sr: број партиције како је прочитан са партиционе табеле

en: partition type name
sr: назив врсте партиције

en: partition type code or UUID
sr: код партиционе табеле или УУИД

en: path to the device node
sr: путања до чвора уређаја

en: physical sector size
sr: физичка величина сектора

en: internal parent kernel device name
sr: унутрашњи назив родитељског уређаја кернела

en: partition table type
sr: врста партиционе табеле

en: partition table identifier (usually UUID)
sr: одредник партиционе табеле (обично УУИД)

en: adds randomness
sr: додаје насумичност

en: read-ahead of the device
sr: предчитање уређаја

en: device revision
sr: преглед уређаја

en: removable device
sr: уклоњиви уређај

en: rotational device
sr: обртни уређај

en: read-only device
sr: уређај само за читање

en: request queue size
sr: величина реда захтева

en: I/O scheduler name
sr: назив У/И заказивача

en: disk serial number
sr: серијски број диска

en: size of the device, use <number> if --bytes is given
sr: величина уређаја, користите <број> ако је дато „--bytes“

en: partition start offset (in 512-byte sectors)
sr: померај почетка партиције (у 512-битним секторима)

en: state of the device
sr: стање уређаја

en: de-duplicated chain of subsystems
sr: раздуплиран ланац подсистема

en: all locations where device is mounted
sr: сва места где је прикачен уређај

en: where the device is mounted
sr: где је прикачен уређај

en: device transport type
sr: врста преноса уређаја

en: device type
sr: врста уређаја

en: device vendor
sr: продавац уређаја

en: write same max bytes, use <number> if --bytes is given
sr: пише исте макс бајтове, користите <број> ако је дато „--bytes“

en: unique storage identifier
sr: јединствени одредник смештаја

en: zone model
sr: модел зоне

en: zone size, use <number> if --bytes is given
sr: величина зоне, користите <број> ако је дато „--bytes“

en: zone write granularity, use <number> if --bytes is given
sr: грануларност писања зоне, користите <број> ако је дато „--bytes“

en: zone append max bytes, use <number> if --bytes is given
sr: зони додаје највише бајтова, користите <број> ако је дато „--bytes“

en: number of zones
sr: број зона

en: maximum number of open zones
sr: највећи број отворених зона

en: maximum number of active zones
sr: највећи број активних зона

en: failed to allocate device
sr: нисам успео да доделим уређај

en: failed to open device directory in sysfs
sr: нисам успео да отворим директоријум уређаја у „sysfs“-у

en: %s: failed to get sysfs name
sr: %s: нисам успео да добавим назив „sysfs“-а

en: %s: failed to get whole-disk device number
sr: %s: нисам успео да добавим број уређаја читавог диска

en: failed to allocate /sys handler
sr: нисам успео да доделим „/sys“ руковаоца

en: failed to parse list '%s'
sr: нисам успео да обрадим списак „%s“

note: TRANSLATORS: The standard value for %d is 256.
en: the list of excluded devices is too large (limit is %d devices)
sr: списак искључених уређаја је предуг (ограничење је %d уређаја)

note: TRANSLATORS: The standard value for %d is 256.
en: the list of included devices is too large (limit is %d devices)
sr: списак укључених уређаја је предуг (ограничење је %d уређаја)

en: unexpected counter specification: %s
sr: неочекивана спецификација бројача: %s

en: counter not properly specified
sr: бројач није исправно наведен

en: unsupported counter type: %s
sr: неподржана врста бројача: %s

en: Summary:
sr: Сажетак:

en:  %s [options] [<device> ...]
sr:  %s [опције] [<уређај> ...]

en: List information about block devices.
sr: Испишите информације о блок уређајима.

en:  -A, --noempty        don't print empty devices
sr:  -A, --noempty                         не исписује празне уређаје

en:  -D, --discard        print discard capabilities
sr:  -D, --discard                         исписује могућности одбацивања

en:  -E, --dedup <column> de-duplicate output by <column>
sr:  -E, --dedup <колона>                  де-дуплира излаз <колоном>

en:  -I, --include <list> show only devices with specified major numbers
sr:  -I, --include <списак>                приказује само уређаје са наведеним већим бројевима

en:  -J, --json           use JSON output format
sr:  -J, --json                            користи ЈСОН формат излаза

en:  -M, --merge          group parents of sub-trees (RAIDs, Multi-path)
sr:  -M, --merge                           групише родитеље под-стабала (РАИД-и, мулти-путања)

en:  -O, --output-all     output all columns
sr:      --output-all                      исписује све колоне

en:  -Q, --filter <expr>  print only lines matching the expression
sr:  -Q, --filter <изрз>                   исписује само редове који одговарају изразу

en:      --highlight <expr> colorize lines matching the expression
sr:      --highlight <izraz>               боји редове који одговарају изразу

en:      --ct-filter <expr> restrict the next counter
sr:      --ct-filter <izraz>               ограничава следећи бројач

en:      --ct <name>[:<param>[:<func>]] define a custom counter
sr:      --ct <naziv>[:<param>[:<funkc>]]  дефинише произвољног бројача

en:  -S, --scsi           output info about SCSI devices
sr:  -S, --scsi                            исписује информације о „SCSI“ уређајима

en:  -N, --nvme           output info about NVMe devices
sr:  -N, --nvme                            исписује податке о „NVMe“ уређајима

en:  -v, --virtio         output info about virtio devices
sr:  -v, --virtio                          исписује податке о „virtio“ уређајима

en:  -T, --tree[=<column>] use tree format output
sr:  -T, --tree[=<колона>]                 користи формат стабла за излаз

en:  -a, --all            print all devices
sr:  -a, --all                             исписује све уређаје

en:  -b, --bytes          print SIZE in bytes instead of a human-readable format
sr:  -b, --bytes                           исписује ВЕЛИЧИНУ у бајтовима уместо у људима читљивом запису

en:  -d, --nodeps         don't print slaves or holders
sr:  -d, --nodeps                          не исписује помоћнике или имаоце

en:  -e, --exclude <list> exclude devices by major number (default: RAM disks)
sr:  -e, --exclude <списак>                искључује уређаје према већем броју (основно: RAM дискови)

en:  -f, --fs             output info about filesystems
sr:  -f, --fs                              исписује информације о системима датотека

en:  -i, --ascii          use ascii characters only
sr:  -i, --ascii                           користи само аскри знакове

en:  -l, --list           use list format output
sr:  -l, --list                            користи формат списка излаза

en:  -m, --perms          output info about permissions
sr:  -m, --perms                           исписује информације о овлашћењима

en:  -n, --noheadings     don't print headings
sr:  -n, --noheadings                      не исписује заглавља

en:  -o, --output <list>  output columns (see --list-columns)
sr:  -o, --output <списак>                 исписује колоне (видите „--list-columns“)

en:  -p, --paths          print complete device path
sr:  -p, --paths                           исписује читаву путању уређаја

en:  -s, --inverse        inverse dependencies
sr:  -s, --inverse                         преокреће зависности

en:  -t, --topology       output info about topology
sr:  -t, --topology                        излазне информације о топологији

en:  -w, --width <num>    specifies output width as number of characters
sr:  -w, --width <бр.>                     одређује ширину излаза као број знакова

en:  -x, --sort <column>  sort output by <column>
sr:  -x, --sort <колона>                   ређа излаз по <колони>

en:  -y, --shell          use column names that can be used as shell variables
sr:  -y, --shell                           користи називе колона који се могу користити као променљиве шкољке

en:  -z, --zoned          print zone related information
sr:  -z, --zoned                           исписује информације које се односе на зону

en:      --sysroot <dir>  use specified directory as system root
sr:      --sysroot <дир>                   користи наведени директоријум као корени система

en:      --properties-by <list>
                          methods used to gather data (default: file,udev,blkid)
sr:      --properties-by <списак>
                                           начини коришћени за прикупљање података (основно: file,udev,blkid)

en:  -H, --list-columns   list the available columns
sr:  -H, --list-columns                    исписује доступне колоне

en: failed to access sysfs directory: %s
sr: нисам успео да приступим „sysfs“ директоријумu: %s

en: invalid output width number argument
sr: неисправан аргумент броја ширине излаза

en: failed to allocate device tree
sr: нисам успео да доделим стабло уређаја

en: unknown properties probing method: %s
sr: непознат начин испробавања својстава: %s

en: Unknown clock type %d
sr: Непозната врста сата %d

en: type
sr: врста

en: numeric id
sr: бројевни ид

en: symbolic name
sr: симболички назив

en: readable name
sr: читљив назив

en: numeric time
sr: бојевно време

en: human readable ISO time
sr: људима читљиво ИСО време

en: human readable resolution
sr: људима читљива резолуција

en: resolution
sr: резолуција

en: human readable relative time
sr: људима читљиво релативно време

en: namespace offset
sr: померај називног простора

en:  -J, --json                 use JSON output format
sr:  -J, --json                      користи ЈСОН формат излаза

en:  -n, --noheadings           don't print headings
sr:  -n, --noheadings                не исписује заглавља

en:  -o, --output <list>        output columns
sr:  -o, --output <списак>           исписује колоне

en:      --output-all           output all columns
sr:     --output-all                 исписује све колоне

en:  -r, --raw                  use raw output format
sr:  -r, --raw                       користи сирови излазни формат

en:  -t, --time <clock>         show current time of single clock
sr:  -t, --time <сат>                приказује текуће време појединачног сата

en:  --no-discover-dynamic      do not try to discover dynamic clocks
sr:  --no-discover-dynamic           не покушава да открије динамичке сатове

en:  -d, --dynamic-clock <path> also display specified dynamic clock
sr:  -d, --dynamic-clock <putanja>   такође приказује наведени динамички сат

en:  -c, --cpu-clock <pid>      also display CPU clock of specified process
sr:  -c, --cpu-clock <pid>           такође приказује сат процесора наведеног процеса

en: Unknown clock: %s
sr: Непознат сат: %s

en: failed to format iso time
sr: нисам успео да обликујем исо време

en: failed to format relative time
sr: нисам успео да обликујем релативно време

en: Could not glob: %d
sr: Не могу да шаблонирам: %d

en: ioctl(RTC_RD_NAME) to %s to read the time failed
sr: „ioctl(RTC_RD_NAME)“ за „%s“ за читање времена није успело

en: Could not get CPU clock of process %jd: %s
sr: Не могу да добавим сат процесора процеса %jd: %s

en: failed to parse pid
sr: нисам успео да обрадим пид

en: failed to get time
sr: нисам успео да добавим време

en: command of the process holding the lock
sr: наредба процеса која држи закључавање

en: PID of the process holding the lock
sr: ПИД процеса који држи закључавање

en: kind of lock
sr: врста закључавања

en: size of the lock, use <number> if --bytes is given
sr: величина закључавања, користите <број> ако је дато „--bytes“

en: lock access mode
sr: режим приступа закључавању

en: mandatory state of the lock: 0 (none), 1 (set)
sr: обавезно стање закључавања: 0 (ништа), 1 (постављено)

en: relative byte offset of the lock
sr: релативни померај бајта закључавања

en: ending offset of the lock
sr: крајњи померај закључавања

en: path of the locked file
sr: путања закључане датотеке

en: PID of the process blocking the lock
sr: ПИД процеса који блокира закључавање

en: holders of the lock
sr: држачи закључавања

en: failed to parse '%s'
sr: нисам успео да обрадим „%s“

en: failed to parse ID
sr: нисам успео да обрадим ИД

en: failed to parse start
sr: нисам успео да обрадим почетак

en: failed to parse end
sr: нисам успео да обрадим крај

en: (undefined)
sr: (неодређено)

en: List local system locks.
sr: Испишите закључавања локалног система.

en:  -b, --bytes            print SIZE in bytes rather than in human readable format
sr:  -b, --bytes            исписује ВЕЛИЧИНУ у бајтовима уместо у људима читљивом запису

en:  -i, --noinaccessible   ignore locks without read permissions
sr:  -i, --noinaccessible   занемарује закључавања без дозвола за читање

en:  -n, --noheadings       don't print headings
sr:  -n, --noheadings       не исписује заглавља

en:      --output-all       output all columns
sr:      --output-all       исписује све колоне

en:  -p, --pid <pid>        display only locks held by this process
sr:  -p, --pid <пид>        приказује само закључавања која држи овај процес

en:  -r, --raw              use the raw output format
sr:  -r, --raw              користи сирови излазни формат

en: invalid PID argument
sr: неисправан ПИД аргумент

en: Generate magic cookies for xauth.
sr: Ствара магичне колачиће за „xauth“.

en:  -f, --file <file>     use file as a cookie seed
sr:  -f, --file <дттка>     користи датотеку као семе колачића

en:  -m, --max-size <num>  limit how much is read from seed files
sr:  -m, --max-size <број>  ограничава колико се чита из датотека семена

en:  -v, --verbose         explain what is being done
sr:  -v, --verbose          објашњава шта је урађено

en: <num>
sr: <број>

en: Got %zu byte from %s
     | Got %zu bytes from %s
sr[0]: Добих %zu бајт из „%s“
sr[1]: Добих %zu бајта из „%s“
sr[2]: Добих %zu бајтова из „%s“

en: closing %s failed
sr: затварање „%s“ није успело

en: failed to parse length
sr: нисам успео да обрадим дужину

en: --max-size ignored when used without --file
sr: „--max-size“ је занемарено када се користи без „--file“

en: Got %d byte from %s
     | Got %d bytes from %s
sr[0]: Добих %d бајт из „%s“
sr[1]: Добих %d бајта из „%s“
sr[2]: Добих %d бајтова из „%s“

en: failed to read symlink: %s
sr: нисам успео да прочитам симболичку везу: %s

en:  %s [options] <pathname>...
sr:  %s [опције] <назив_путање>...

en: Follow a pathname until a terminal point is found.
sr: Пратите назив путање све док не нађете тачку терминала.

en:  -x, --mountpoints   show mount point directories with a 'D'
     -m, --modes         show the mode bits of each file
     -o, --owners        show owner and group name of each file
     -l, --long          use a long listing format (-m -o -v) 
     -n, --nosymlinks    don't follow symlinks
     -v, --vertical      vertical align of modes and owners
sr:  -x, --mountpoints   приказује директоријуме тачке качење „D“
     -m, --modes         приказује бите режима сваке датотеке
     -o, --owners        приказује власника и назив групе сваке датотеке
     -l, --long          користи дуги формат списка (-m -o -v) 
     -n, --nosymlinks    не прати симболичке везе
     -v, --vertical      усправно поравнање режима и власника

en:  -Z, --context       print any security context of each file
sr:  -Z, --context       исписује сваки безбедносни контекст сваке датотеке

en: pathname argument is missing
sr: аргумент назива путање недостаје

en: failed to allocate GID cache
sr: нисам успео да доделим ГИД оставу

en: %s: exceeded limit of symlinks
sr: %s: премашено је ограничење симболичких веза

en:  %s [options] [--set <size>] [--] [command]
sr:  %s [опције] [--set <величина>] [--] [наредба]

en:  %s [options] --get
sr:  %s [опције] --get

note: TRANSLATORS: 'command' refers to a program argument
en: Set or examine pipe buffer sizes and optionally execute command.
sr: Поставља или испитује величине међумеморије спојке и опционално извршава наредбу.

en:  -g, --get          examine pipe buffers
sr:  -g, --get           испитује међумеморије спојке

en:  -s, --set <size>   set pipe buffer sizes
                          size defaults to %s
sr:  -s, --set <влчна>   поставља величине међумеморије спојке
                         величина се подразумева на %s

en:  -f, --file <path>  act on a file
sr:  -f, --file <путања> делује над датотеком

en:  -n, --fd <num>     act on a file descriptor
sr:  -n, --fd <бр.>      делује над описником датотеке

en:  -i, --stdin        act on standard input
sr:  -i, --stdin         делује на стандардном улазу

en:  -o, --stdout       act on standard output
sr:  -o, --stdout        делује на стандардном излазу

en:  -e, --stderr       act on standard error
sr:  -e, --stderr        делује над стандардном грешком

en:  -c, --check        do not continue after an error
sr:  -c, --check         не наставља након грешке

en:  -q, --quiet        do not warn of non-fatal errors
sr:  -q, --quiet         не упозорава о грешкама које нису кобне

en:  -v, --verbose      provide detailed output
sr:  -v, --verbose       обезбеђује опширан излаз

note: TRANSLATORS: '%s' refers to a file
en: cannot get pipe buffer size of %s
sr: не могу да добавим величину међумеморије спојке за „%s“

note: TRANSLATORS: '%s' refers to a file
en: cannot set pipe buffer size of %s
sr: не могу да поставим величину међумеморије спојке за „%s“

note: TRANSLATORS: '%s' refers to a file, '%d' to a buffer size in bytes
en: %s pipe buffer size set to %d
sr: „%s“ величина међумеморије спојке је постављена на %d

note: TRANSLATORS: '%s' refers to a system file
en: cannot parse %s
sr: не могу да обрадим „%s“

en: cannot specify a command with --get
sr: не могу да наведем наредбу са „--get“

note: TRANSLATORS: a column that contains the names of files that are unix pipes
en: pipe
sr: спојка

note: TRANSLATORS: a column that contains buffer sizes in bytes
en: size
sr: величина

note: TRANSLATORS: a column that contains an amount of data which has not been used by a program
en: unread
sr: непрочитано

en: using last specified size
sr: користим последњу наведену величину

en: %s: overwrite `%s'?
sr: %s: да препишем „%s“?

en: %s: not accessible
sr: %s: није приступиво

en: %s: not a symbolic link
sr: %s: није симболичка веза

en: %s: readlink failed
sr: %s: читање везе није успело

en: Skipping existing link: `%s' -> `%s'
sr: Прескачем постојећу везу: „%s“ → „%s“

en: %s: unlink failed
sr: %s: поништавање везе није успело

en: %s: symlinking to %s failed
sr: %s: симболичка веза за „%s“ није успела

en: Skipping existing file: `%s'
sr: Прескачем постојећу датотеку: „%s“

en: %s: rename to %s failed
sr: %s: преименовање у „%s“ није успело

en:  %s [options] <expression> <replacement> <file>...
sr:  %s [опције] <израз> <замена> <датотека>...

en: Rename files.
sr: Преименујте датотеке.

en:  -v, --verbose       explain what is being done
sr:  -v, --verbose       објашњава шта је урађено

en:  -s, --symlink       act on the target of symlinks
sr:  -s, --symlink       делује на мету симболичке везе

en:  -n, --no-act        do not make any changes
sr:  -n, --no-act        не чини никакве измене

en:  -a, --all           replace all occurrences
sr:  -a, --all           замењује сва појављивања

en:  -l, --last          replace only the last occurrence
sr:  -l, --last          замењује само последње појављивање

en:  -o, --no-overwrite  don't overwrite existing files
sr:  -o, --no-overwrite  не преписује постојеће датотеке

en:  -i, --interactive   prompt before overwrite
sr:  -i, --interactive   пита пре преписивања

en: failed to get terminal attributes
sr: нисам успео да добавим атрибуте терминала

en: A daemon for generating UUIDs.
sr: Демон за стварање УУИД-ова.

en:  -p, --pid <path>        path to pid file
sr:  -p, --pid <путања>       путања до пид датотеке

en:  -s, --socket <path>     path to socket
sr:  -s, --socket <путања>    путања до прикључнице

en:  -T, --timeout <sec>     specify inactivity timeout
sr:  -T, --timeout <сек>      наводи временски истек неактивности

en:  -k, --kill              kill running daemon
sr:  -k, --kill               убија радног демона

en:  -r, --random            test random-based generation
sr:  -r, --random             тестира насумично засновано стварање

en:  -t, --time              test time-based generation
sr:  -t, --time               тестира на времену засновано стварање

en:  -n, --uuids <num>       request number of uuids
sr:  -n, --uuids <број>       захтева број ууид-ова

en:  -P, --no-pid            do not create pid file
sr:  -P, --no-pid             не ствара пид датотеку

en:  -F, --no-fork           do not daemonize using double-fork
sr:  -F, --no-fork            не демонизира користећи двоструко испелцавање

en:  -S, --socket-activation do not create listening socket
sr:  -S, --socket-activation  не ствара прикључницу ослушкивања

en:  -C, --cont-clock[=<NUM>[hd]]
sr:  -C, --cont-clock[=<БР.>[hd]]

en:                          activate continuous clock handling
sr:                           покреће непрекидно управљање сатом

en:  -d, --debug             run in debugging mode
sr:  -d, --debug              ради у режиму прочишћавања

en:  -q, --quiet             turn on quiet mode
sr:  -q, --quiet              укључује тихи режим

en: bad arguments
sr: лоши аргументи

en: socket
sr: прикључница

en: connect
sr: повежи

en: write
sr: пиши

en: read count
sr: број читања

en: bad response length
sr: лоша дужина одговора

en: cannot lock %s
sr: не могу да закључам „%s“

en: couldn't create unix stream socket
sr: не могу да створим прикључницу јуникс тока

en: couldn't bind unix socket %s
sr: не могу да свежем јуникс прикључницу „%s“

en: receiving signal failed
sr: примање сигнала није успело

en: cannot set up timer
sr: не могу да поставим одбројавач

en: uuidd daemon is already running at pid %s
sr: ууидд демон је већ покренут на пид-у %s

en: couldn't listen on unix socket %s
sr: не могу да ослушкујем на јуникс прикључници „%s“

en: could not truncate file: %s
sr: не могу да скратим датотеку: %s

en: sd_listen_fds() failed
sr: „sd_listen_fds()“ није успело

en: no file descriptors received, check systemctl status uuidd.socket
sr: нису примљени описници датотека, проверите „uuidd.socket“ стања „systemctl“ -а

en: too many file descriptors received, check uuidd.socket
sr: примљено је превише описника датотека, проверите „uuidd.socket“

en: poll failed
sr: „poll“ није успело

en: timeout [%d sec]
sr: истекло је време [%d сек.]

en: read failed
sr: читање није успело

en: error reading from client, len = %d
sr: грешка читања са клијента, дужина = %d

en: operation %d, incoming num = %d
sr: операција %d, долазни број = %d

en: operation %d
sr: радња %d

en: failed to open/lock clock counter
sr: нисам успео да отворим/затворим бројач сата

en: Generated time UUID: %s
sr: Време стварања УУИД-а: %s

en: Generated random UUID: %s
sr: Створен је насумични УУИД: %s

en: Generated time UUID %s and %d following
     | Generated time UUID %s and %d following
sr[0]: Створен је УУИД времена „%s“ и %d пратећи
sr[1]: Створен је УУИД времена „%s“ и %d пратећа
sr[2]: Створен је УУИД времена „%s“ и %d пратећих

en: Generated %d UUID:
     | Generated %d UUIDs:
sr[0]: Створен је %d УУИД:
sr[1]: Створена су %d УУИД-а:
sr[2]: Створено је %d УУИД-а:

en: Invalid operation %d
sr: Неисправна радња %d

en: Unexpected reply length from server %d
sr: Неочекивана дужина одговора са сервера „%d“

en: failed to parse --cont-clock/-C
sr: нисам успео да обрадим „--cont-clock/-C“

en: failed to parse --uuids
sr: нисам успео да обрадим „--uuids“

en: uuidd has been built without support for socket activation
sr: ууидд је изграђен без подршке за активацију прикључнице

en: failed to parse --timeout
sr: нисам успео да обрадим „--timeout“

en: socket name too long: %s
sr: назив прикључнице је предуг: %s

en: Both --socket-activation and --socket specified. Ignoring --socket.
sr: И „--socket-activation“ и „--socket“ је наведено. Занемарујем „--socket“.

en: error calling uuidd daemon (%s)
sr: грешка позивања „uuidd“ демона (%s)

en: unexpected error
sr: неочекивана грешка

en: %s and %d subsequent UUID
     | %s and %d subsequent UUIDs
sr[0]: „%s“ и %d наредни УУИД
sr[1]: „%s“ и %d наредна УУИД-а
sr[2]: „%s“ и %d наредних УУИД-ова

en: List of UUIDs:
sr: Списак УУИД-а:

en: couldn't kill uuidd running at pid %d
sr: не могу да убијем ууидд који ради на пид-у %d

en: Killed uuidd running at pid %d.
sr: Убих ууидд који ради на пид-у %d.

en: Create a new UUID value.
sr: Направите нову УУИД вредност.

en:  -r, --random          generate random-based uuid
sr:  -r, --random           ствара ууид заснован на насумичности

en:  -t, --time            generate time-based uuid
sr:  -t, --time             ствара ууид заснован на времену

en:  -n, --namespace <ns>  generate hash-based uuid in this namespace
sr:  -n, --namespace <ns>   ствара ууид заснован на хешу у овом називном простору

en:                         available namespaces: %s
sr:                         доступни називни простори: %s

en:  -N, --name <name>     generate hash-based uuid from this name
sr:  -N, --name <назив>     ствара ууид заснован на хешу из овог назива

en:  -m, --md5             generate md5 hash
sr:  -m, --md5              ствара „md5“ хеш

en:  -C, --count <num>     generate more uuids in loop
sr:  -C, --count <број>     ствара још ууид-а у петљи

en:  -s, --sha1            generate sha1 hash
sr:  -s, --sha1             ствара „sha1“ хеш

en:  -6, --time-v6         generate time-based v6 uuid
sr:  -6, --time-v6         ствара v6 ууид заснован на времену

en:  -7, --time-v7         generate time-based v7 uuid
sr:  -7, --time-v7          ствара v7 ууид заснован на времену

en:  -x, --hex             interpret name as hex string
sr:  -x, --hex              тумачи назив као хексадецималну ниску

en: not a valid hex string
sr: није исправна хексадецимална ниска

en: invalid count argument
sr: неисправан аргумент бројања

en: --namespace requires --name argument
sr: „--namespace“ захтева аргумент „--name“

en: --namespace requires --md5 or --sha1
sr: „--namespace“ захтева „--md5“ или „--sha1“

en: --name requires --namespace argument
sr: „--name“ захтева аргумент „--namespace“

en: --md5 or --sha1 requires --namespace argument
sr: „--md5“ или „--sha1“ захтева аргумент „--namespace“

en: unknown namespace alias: '%s'
sr: непознат алијас називног простора: %s

en: invalid uuid for namespace: '%s'
sr: неисправан ууид за називни простор: %s

en: unique identifier
sr: јединствени одредник

en: variant name
sr: назив варијанте

en: type name
sr: назив врсте

en: timestamp
sr: временски жиг

en:  %s [options] <uuid ...>
sr:  %s [опције] <ууид ...>

en:  -J, --json             use JSON output format
sr:  -J, --json             користи ЈСОН формат излаза

en:  -n, --noheadings       don't print headings
sr:  -n, --noheadings       не исписује заглавља

en:  -o, --output <list>    COLUMNS to display (see below)
sr:  -o, --output <списак>  КОЛОНЕ за приказивање (видите испод)

en:  -r, --raw              use the raw output format
sr:  -  r, --raw            користи сирови излазни формат

en: invalid
sr: неисправно

en: other
sr: друго

en: time-based
sr: засновано на времену

en: name-based
sr: засновано на називу

en: random
sr: насумично

en: sha1-based
sr: засновано на „sha1“

en: vendor
sr: продавац

en: failed to initialize output column
sr: нисам успео да покренем излазну колону

en: PID %d has exited, skipping
sr: ПИД %d је изашао, прескачем

en: could not open pid %u
sr: не могу да отворим пид „%u“

en: could not create timerfd
sr: не могу да направим „timerfd“

en: could not set timer
sr: не могу да поставим „timer“

en: could not add timerfd
sr: не могу да додам „timerfd“

en: could not add listener
sr: не могу да додам ослушкивача

en: failure during wait
sr: неуспех за време чекања

en: Timeout expired
sr: Време је истекло

en: PID %d finished
sr: ПИД %d је окончан

en:  %s [options] pid...
sr:  %s [опције] пид...

en:  -v, --verbose           be more verbose
sr:  -v, --verbose           бива опширнији

en:  -t, --timeout=<timeout> wait at most timeout seconds
sr:  -t, --timeout <истек>   чека највише секунди временског истека

en:  -e, --exited            allow exited PIDs
sr:  -e, --exited            омогућава изашле ПИД-ове

en:  -c, --count=<count>     number of process exits to wait for
sr:  -c, --count <број>      број излазака процеса на које чека

en: Could not parse timeout
sr: Не могу да обрадим временски истек

en: Invalid count
sr: Неисправна укупност

en: no PIDs specified
sr: није наведен ниједан ПИД

en: can't wait for %zu of %zu PIDs
sr: не могу да чекам на %zu од %zu ПИД-а

en: could not create epoll
sr: не могу да направим „epoll“

en:  %s [options] [-BMS <dir>... -f] <name>
sr:  %s [опције] [-BMS <дир>... -f] <назив>

en: Locate the binary, source, and manual-page files for a command.
sr: Нађите извршне, изворне и датотеке страница упутства за наредбу.

en:  -b         search only for binaries
sr:  -b          тражи само извршне

en:  -B <dirs>  define binaries lookup path
sr:  -B <дир-и>  дефинише путању тражења извршних

en:  -m         search only for manuals and infos
sr:  -m          тражи само упутства и информације

en:  -M <dirs>  define man and info lookup path
sr:  -M <дир-и>  дефинише путању тражења упутства и информација

en:  -s         search only for sources
sr:  -s          тражи само изворе

en:  -S <dirs>  define sources lookup path
sr:  -S <дир-и>  дефинише путању тражења извора

en:  -f         terminate <dirs> argument list
sr:  -f          окончава списак аргумената <директоријума>

en:  -u         search for unusual entries
sr:  -u          тражи необичне уносе

en:  -g         interpret name as glob (pathnames pattern)
sr:  -g          тумачи назив као образац (шаблон назива путања)

en:  -l         output effective lookup paths
sr:  -l          исписује ефективне путање тражења

en: option -f is missing
sr: опција „-f“ недостаје

en: partition/filesystem UUID
sr: УУИД партиције/система датотека

en: magic string length
sr: дужина чаробне ниске

en: superblock type
sr: врста суперблока

en: magic string offset
sr: померај чаробне ниске

en: type description
sr: опис врсте

en: block device name
sr: назив блок уређаја

en: partition-table
sr: табела партиција

en: error: %s: probing initialization failed
sr: грешка: %s: испробавање покретања није успело

en: %s: failed to erase %s magic string at offset 0x%08jx
sr: %s: нисам успео да обришем „%s“ чаробну ниску на померају 0x%08jx

en: %s: %zd byte was erased at offset 0x%08jx (%s):  | %s: %zd bytes were erased at offset 0x%08jx (%s):
sr[0]: %s: %zd бајт је обрисан на померају 0x%08jx (%s):
sr[1]: %s: %zd бајта су обрисана на померају 0x%08jx (%s):
sr[2]: %s: %zd бајтова је обрисано на померају 0x%08jx (%s):

en: %s: failed to create a signature backup
sr: %s: нисам успео да направим резерву потписа

en: %s: calling ioctl to re-read partition table: %m
sr: %s: позивам „ioctl“ да поново прочитам партициону табелу: %m

en: %s: ignoring nested "%s" partition table on non-whole disk device
sr: %s: занемарујем угнеждену „%s“ партициону табелу на уређају не-читавог диска

en: %s: offset 0x%jx not found
sr: %s: нисам нашао померај 0x%jx

en: Use the --force option to force erase.
sr: Користите опцију „--force“ да присилите брисање.

en: %s: cannot flush modified buffers
sr: %s: не могу да исперем измењене међумеморије

en: Wipe signatures from a device.
sr: Обришите потписе са уређаја.

en:  -a, --all            wipe all magic strings (BE CAREFUL!)
sr:  -a, --all              брише све чаробне ниске (БУДИТЕ ПАЖЉИВИ!)

en:  -b, --backup[=<dir>] create a signature backup in <dir> or $HOME
sr:  -b, --backup[=<dir>]   прави резерву потписа у <дир>-у или „$HOME“

en:  -f, --force          force erasure
sr:  -f, --force            приморава брисање

en:  -i, --noheadings     don't print headings
sr:  -i, --noheadings       не исписује заглавља

en:  -J, --json           use JSON output format
sr:  -J, --json             користи ЈСОН формат излаза

en:  -n, --no-act         do everything except the actual write() call
sr:  -n, --no-act           ради све друго осим стварног „write()“ позива

en:  -o, --offset <num>   offset to erase, in bytes
sr:  -o, --offset <број>    померај за брисање, у бајтима

en:  -O, --output <list>  COLUMNS to display (see below)
sr:  -O, --output <списак>  КОЛОНЕ за приказивање (видите испод)

en:  -p, --parsable       print out in parsable instead of printable format
sr:  -p, --parsable         исписује излаз у обрадивом уместо у исписивом формату

en:  -q, --quiet          suppress output messages
sr:  -q, --quiet            потискује излазне поруке

en:  -t, --types <list>   limit the set of filesystem, RAIDs or partition tables
sr:  -t, --types <списак>   ограничава скуп система датотека, РАИД-а или партиционих табела

en:      --lock[=<mode>] use exclusive device lock (%s, %s or %s)
sr:      --lock[=<режим>]   користи искључиво закључавање уређаја (%s, %s или %s)

en: failed to create a signature backup, $HOME undefined
sr: нисам успео да направим резерву потписа, „$HOME“ није дефинисано

en: The --backup option is meaningless in this context
sr: Опција „--backup“ је без смисла у овом контексту

en: Show or change the real-time scheduling attributes of a process.
sr: Прикажите или измените атрибуте заказивања процеса у реалном времену.

en: Set policy:
     chrt [options] <priority> <command> [<arg>...]
     chrt [options] --pid <priority> <pid>
sr: Поставите политику:
     chrt [опције] <хитност> <наредба> [<аргумент>...]
     chrt [опције] --pid <хитност> <пид>

en: Get policy:
     chrt [options] -p <pid>
sr: Добавите политику:
     chrt [опције] -p <пид>

en: Policy options:
sr: Опције политике:

en:  -b, --batch          set policy to SCHED_BATCH
sr:  -b, --batch               поставља политику на „SCHED_BATCH“

en:  -d, --deadline       set policy to SCHED_DEADLINE
sr:  -d, --deadline            поставља политику на „SCHED_DEADLINE“

en:  -f, --fifo           set policy to SCHED_FIFO
sr:  -f, --fifo                поставља политику на „SCHED_FIFO“

en:  -i, --idle           set policy to SCHED_IDLE
sr:  -i, --idle                поставља политику на „SCHED_IDLE“

en:  -o, --other          set policy to SCHED_OTHER
sr:  -o, --other               поставља политику на „SCHED_OTHER“

en:  -r, --rr             set policy to SCHED_RR (default)
sr:  -r, --rr                  поставља политику на „SCHED_RR“ (основно)

en: Scheduling options:
sr: Опције заказивања:

en:  -R, --reset-on-fork       set reset-on-fork flag
sr:  -R, --reset-on-fork       поставља опцију „reset-on-fork“

en:  -T, --sched-runtime <ns>  runtime parameter for DEADLINE
sr:  -T, --sched-runtime <ns>  параметар времена извршења за „DEADLINE“

en:  -P, --sched-period <ns>   period parameter for DEADLINE
sr:  -P, --sched-period <ns>   параметар периода за „DEADLINE“

en:  -D, --sched-deadline <ns> deadline parameter for DEADLINE
sr:  -D, --sched-deadline <ns> параметар рока за „DEADLINE“

en: Other options:
sr: Остале опције:

en:  -a, --all-tasks      operate on all the tasks (threads) for a given pid
sr:  -a, --all-tasks           делује на све (нити) задатака за дати пид

en:  -m, --max            show min and max valid priorities
sr:  -m, --max                 приказује најмање и највеће исправне хитности

en:  -p, --pid            operate on existing given pid
sr:  -p, --pid                 делује на постојећем датом пид-у

en:  -v, --verbose        display status information
sr:  -v, --verbose             приказује информације стања

en: SCHED_OTHER, SCHED_BATCH and SCHED_DEADLINE
sr: SCHED_OTHER, SCHED_BATCH и SCHED_DEADLINE

en: SCHED_OTHER and SCHED_BATCH
sr: SCHED_OTHER и SCHED_BATCH

en: SCHED_OTHER and SCHED_DEADLINE
sr: SCHED_OTHER и SCHED_DEADLINE

en: failed to get pid %d's policy
sr: нисам успео да добавим политику пид-а %d

en: failed to get pid %d's attributes
sr: нисам успео да добавим атрибуте пид-а %d

en: pid %d's new scheduling policy: %s
sr: нова политика заказивања пид-а %d: %s

en: pid %d's current scheduling policy: %s
sr: тренутна политика заказивања пид-а %d: %s

en: pid %d's new scheduling priority: %d
sr: нова хитност заказивања пид-а %d: %d

en: pid %d's current scheduling priority: %d
sr: текућа хитност заказивања пид-а %d: %d

en: pid %d's new runtime parameter: %ju
sr: пид-а %d нови параметар времена рада: %ju

en: pid %d's current runtime parameter: %ju
sr: пид-а %d текући параметар времена рада: %ju

en: pid %d's new runtime/deadline/period parameters: %ju/%ju/%ju
sr: пид-а %d нови параметри времена рада/рока/периода: %ju/%ju/%ju

en: pid %d's current runtime/deadline/period parameters: %ju/%ju/%ju
sr: пид-а %d текући параметри времена рада/рока/периода: %ju/%ju/%ju

en: cannot obtain the list of tasks
sr: не могу да добавим списак задатака

en: %s min/max priority	: %d/%d
sr: најмања/највећа хитност за „%s“	: %d/%d

en: %s not supported?
sr: „%s“ није подржано?

en: failed to set tid %d's policy
sr: нисам успео да поставим политику тид-а %d

en: failed to set pid %d's policy
sr: нисам успео да поставим политику пид-а %d

en: invalid runtime argument
sr: неисправан аргумент времена извршавања

en: invalid period argument
sr: неисправан аргумент периода

en: invalid deadline argument
sr: неисправан аргумент рока

en: invalid priority argument
sr: неисправан аргумент хитности

en: --sched-runtime option is supported for %s
sr: „--sched-runtime“ опција је подржана за „%s“

en: --sched-{deadline,period} options are supported for SCHED_DEADLINE only
sr: „--sched-{deadline,period}“ опције су подржане само за „SCHED_DEADLINE“

en: SCHED_DEADLINE is unsupported
sr: „SCHED_DEADLINE“ није подржано

en: unsupported priority value for the policy: %d: see --max for valid range
sr: неподржана вредност хитности за политику: %d: видите „--max“ за исправан опсег

en:  %s [get] [--source <PID>]
sr:  %s [get] [--source <ПИД>]

en:  %s new [-t <TYPE>] --dest <PID>
sr:  %s new [-t <ВРСТА>] --dest <ПИД>

en:  %s new [-t <TYPE>] -- PROGRAM [ARGS...]
sr:  %s new [-t <ВРСТА>] -- ПРОГРАМ [АРГУМЕНТИ...]

en:  %s copy [--source <PID>] [-t <TYPE>] --dest <PID>
sr:  %s copy [--source <ПИД>] [-t <ВРСТА>] --dest <ПИД>

en:  %s copy [--source <PID>] [-t <TYPE>] -- PROGRAM [ARGS...]
sr:  %s copy [--source <ПИД>] [-t <ВРСТА>] -- ПРОГРАМ [АРГУМЕНТИ...]

en: Manage core scheduling cookies for tasks.
sr: Управљајте колачићима заказивања језгра за задатеке.

en:  get                      retrieve the core scheduling cookie of a PID
sr:  get                      довлачи колачић заказивања језгра ПИД-а

en:  new                      assign a new core scheduling cookie to an existing
                                PID or execute a program with a new cookie
sr:  new                      додељује нови колачић заказивања језгра постојећем
                              ПИД-у или извршава програм са новим колачићем

en:  copy                     copy the core scheduling cookie from an existing PID
                                to another PID, or execute a program with that
                                copied cookie
sr:  copy                     умножава колачић заказивања језгра из постојећег ПИД-а
                              у други ПИД, или извршава програм са тим
                              умноженим колачићем

en:  -s, --source <PID>       which PID to get the cookie from
                                If omitted, it is the PID of %s itself
sr:  -s, --source <ПИД>       из ког ПИД-а ће добавити колачић
                              Ако је изостављен, то је ПИД самог „%s“

en:  -d, --dest <PID>         which PID to modify the cookie of
sr:  -d, --dest <ПИД>         ког ПИД-а ће изменити колачић

en:  -t, --dest-type <TYPE>   type of the destination PID, or the type of the PID
                                when a new core scheduling cookie is created.
                                Can be one of the following: pid, tgid or pgid.
                                The default is tgid.
sr:  -t, --dest-type <ВРСТА>  врста одредишног ПИД-а, или врста ПИД-а када
                              се направи нови колачић заказивања језгра.
                              Може бити: „pid“, „tgid“ или „pgid“.
                              Основно је „tgid“.

en:  -v, --verbose      verbose
sr:  -v, --verbose     опширно

en: Failed to get cookie from PID %d
sr: Нисам успео да добавим колачић из ПИД-а %d

en: Failed to create cookie for PID %d
sr: Нисам успео да направим колачић за ПИД %d

en: Failed to pull cookie from PID %d
sr: Нисам успео да повучем колачић из ПИД-а %d

en: Failed to push cookie to PID %d
sr: Нисам успео да погурам колачић из ПИД-а %d

en: copied cookie 0x%llx from PID %d to PID %d
sr: умножих колачић 0x%llx из ПИД-а %d у ПИД %d

en: set cookie of PID %d to 0x%llx
sr: поставих колачић ПИД-а %d на 0x%llx

en: '%s' is an invalid option. Must be one of pid/tgid/pgid
sr: „%s“ је неисправна опција. Мора бити једна од „pid/tgid/pgid“

en: Failed to parse PID for -s/--source
sr: Нисам успео да обрадим ПИД за „-s/--source“

en: Failed to parse PID for -d/--dest
sr: Нисам успео да обрадим ПИД за „-d/--dest“

en: Unknown function
sr: Непозната функција

en: get does not accept the --dest option
sr: „get“ не прихвата опцију „--dest“

en: new does not accept the --source option
sr: „new“ не прихвата опцију „--source“

en: bad usage of the get function
sr: лоше коришћење функције „get“

en: new requires either a -d/--dest or a command
sr: „new“ захтева или „-d/--dest“ или наредбу

en: copy requires either a -d/--dest or a command
sr: „copy“ захтева или „-d/--dest“ или наредбу

en: Core scheduling is not supported on this system. Either SMT is unavailable or your kernel does not support CONFIG_SCHED_CORE.
sr: Заказивање језгра није подржано на овом систему. Или SMT није доступно или кернел не подржава „CONFIG_SCHED_CORE“.

en: cookie of pid %d is 0x%llx
sr: колачић пид-а %d је 0x%llx

en: ioprio_get failed
sr: „ioprio_get“ није успело

en: %s: prio %lu
sr: %s: хитн %lu

en: ioprio_set failed
sr: „ioprio_set“ није успело

en:  %1$s [options] -p <pid>...
     %1$s [options] -P <pgid>...
     %1$s [options] -u <uid>...
     %1$s [options] <command>
sr:  %1$s [опције] -p <пид>...
     %1$s [опције] -P <пгид>...
     %1$s [опције] -u <уид>...
     %1$s [опције] <наредба>

en: Show or change the I/O-scheduling class and priority of a process.
sr: Прикажите или измените класу и хитност У/И-заказивања процеса.

en:  -c, --class <class>    name or number of scheduling class,
                              0: none, 1: realtime, 2: best-effort, 3: idle
sr:  -c, --class <класа>     назив или број класе заказивања,
                             0: ништа, 1: реално време, 2: најбоље издање, 3: мирује

en:  -n, --classdata <num>  priority (0..7) in the specified scheduling class,
                              only for the realtime and best-effort classes
sr:  -n, --classdata <број>  хитност (0..7) у наведеној класи заказивања,
                             само за класе реалног времена и најбољег издања

en:  -p, --pid <pid>...     act on these already running processes
sr:  -p, --pid <пид>...      делује на тим већим радним процесима

en:  -P, --pgid <pgrp>...   act on already running processes in these groups
sr:  -P, --pgid <пгрп>...    делује на већ радним процесима у овим групама

en:  -t, --ignore           ignore failures
sr:  -t, --ignore            занемарује неуспехе

en:  -u, --uid <uid>...     act on already running processes owned by these users
sr:  -u, --uid <уид>...      делује на већ радним процесима у овим групама

en: invalid class data argument
sr: неисправан аргумент података класе

en: invalid class argument
sr: неисправан аргумент класе

en: unknown scheduling class: '%s'
sr: непозната класа заказивања: %s

en: can handle only one of pid, pgid or uid at once
sr: може да ради одједном само са једним пид-ом, пгид-ом или уид-ом

en: invalid PGID argument
sr: неисправан ПГИД аргумент

en: invalid UID argument
sr: неисправан УИД аргумент

en: ignoring given class data for none class
sr: занемарује дате податке класе за ништавну класу

en: ignoring given class data for idle class
sr: занемарује дате податке класе за мирујућу класу

en: unknown prio class %d
sr: непозната прио класа %d

en: Usage: %s [options] [mask | cpu-list] [pid|cmd [args...]]
sr: Коришћење: %s [опције] [маска | списак-процесора] [пид|наредба [аргументи...]]

en: Show or change the CPU affinity of a process.
sr: Прикажите или измените склоност процеса процесора.

en: Options:
     -a, --all-tasks         operate on all the tasks (threads) for a given pid
     -p, --pid               operate on existing given pid
     -c, --cpu-list          display and specify cpus in list format
sr: Опције:
     -a, --all-tasks         ради над свим задацима (нитима) за дати пид
     -p, --pid               ради над постојећим датим пид-ом
     -c, --cpu-list          приказује и наводи процесоре на списку формата

en: The default behavior is to run a new command:
        %1$s 03 sshd -b 1024
    You can retrieve the mask of an existing task:
        %1$s -p 700
    Or set it:
        %1$s -p 03 700
    List format uses a comma-separated list instead of a mask:
        %1$s -pc 0,3,7-11 700
    Ranges in list format can take a stride argument:
        e.g. 0-31:2 is equivalent to mask 0x55555555
sr: Подразумевано понашање је покретање нове наредбе:
        %1$s 03 sshd -b 1024
    Можете да довучете маску неког постојећег задатка:
        %1$s -p 700
    Или да је поставите:
        %1$s -p 03 700
    Формат списка користи зарезом раздвојен списак уместо маске:
        %1$s -pc 0,3,7-11 700
    Опсези на формату списка може да садржи аргумент корака:
        нпр. 0-31:2 јееквивалент за 0x55555555

en: pid %d's new affinity list: %s
sr: нови списак склоности пид-а %d: %s

en: pid %d's current affinity list: %s
sr: текући списак склоности пид-а %d: %s

en: pid %d's new affinity mask: %s
sr: нова маска склоности пид-а %d: %s

en: pid %d's current affinity mask: %s
sr: текућа маска склоности пид-а %d: %s

en: internal error: conversion from cpuset to string failed
sr: унутрашња грешка: претварање из скупа процесора у ниску није успело

en: failed to set pid %d's affinity
sr: нисам успео да поставим склоност пид-а %d

en: failed to get pid %d's affinity
sr: нисам успео да добавим склоност пид-а %d

en: affinity cannot be set due to PF_NO_SETAFFINITY flag set
sr: афинитет се не може поставити због постављене опције „PF_NO_SETAFFINITY“

en: cannot determine NR_CPUS; aborting
sr: не могу да одредим „NR_CPUS“; прекидам

en: cpuset_alloc failed
sr: „cpuset_alloc“ није успело

en: failed to parse CPU list: %s
sr: нисам успео да обрадим списак процесора: %s

en: failed to parse CPU mask: %s
sr: нисам успео да обрадим маску процесора: %s

en:  %1$s [options]
     %1$s [options] --pid <pid> | --system | <command> <arg>...
sr:  %1$s [опције]
     %1$s [опције] --pid <пид> | --system | <наредба> <аргумент>...

en: Show or change the utilization clamping attributes.
sr: Прикажите или измените атрибуте спреге коришћења.

en:  -m <value>           util_min value to set
sr:  -m <вредност>           „util_min“ вредност за постављање

en:  -M <value>           util_max value to set
sr:  -M <вредност>           „util_max“ вредност за постављање

en:  -p, --pid <pid>      operate on existing given pid
sr:  -p, --pid <пид>         ради на постојећем датом пид-у

en:  -s, --system         operate on system
sr:  -s, --system            ради на систему

en:  -R, --reset-on-fork  set reset-on-fork flag
sr:  -R, --reset-on-fork     поставља опцију „reset-on-fork“

en: Utilization value range is [0:1024]. Use special -1 value to reset to system's default.
sr: Опсег вредности коришћења је [0:1024]. Користите посебну вредност -1 да вратите на основности система.

en: failed to get pid %d's uclamp values
sr: нисам успео да добавим „uclamp“ вредност за пид %d

en: System util_clamp: min: %u max: %u
sr: „util_clamp“ система: min: %u max: %u

en: failed to set tid %d's uclamp values
sr: нисам успео да поставим „uclamp“ вредност за тид %d

en: failed to set pid %d's uclamp values
sr: нисам успео да поставим „uclamp“ вредност за пид %d

en: util_min must be <= util_max
sr: „util_min“ мора бити <= „util_max“

en: invalid util_min argument
sr: неисправан аргумент „util_min“

en: invalid util_max argument
sr: неисправан аргумент „util_max“

en: missing -p option
sr: недостаје опција „-p“

en: no cmd to execute
sr: нема наредбе за извршавање

en: %s: Zero-filled %<PRIu64> bytes from the offset %<PRIu64>
sr: %s: Нулом попуњена %<PRIu64> бајта из помераја %<PRIu64>

en: %s: Discarded %<PRIu64> bytes from the offset %<PRIu64>
sr: %s: Одбачених %<PRIu64> бајта са помераја %<PRIu64>

en: Discard the content of sectors on a device.
sr: Одбаците садржај сектора на уређају.

en:  -f, --force         disable all checking
sr:  -f, --force          искључује све провере

en:  -l, --length <num>  length of bytes to discard from the offset
sr:  -l, --length <број>  дужина бајтова за одбацивање са помераја

en:  -o, --offset <num>  offset in bytes to discard from
sr:  -o, --offset <број>  померај у бајтима са кога одбацити

en:  -p, --step <num>    size of the discard iterations within the offset
sr:  -p, --step <број>    величина понављања одбацивања унутар помераја

en:  -q, --quiet         suppress warning messages
sr:  -q, --quiet          потискује поруке упозорења

en:  -s, --secure        perform secure discard
sr:  -s, --secure         обавља безбедно одбацивање

en:  -v, --verbose       print aligned length and offset
sr:  -v, --verbose        исписује поравнату дужину и померај

en:  -z, --zeroout       zero-fill rather than discard
sr:  -z, --zeroout        попуњава нулом уместо да одбаци

en: %s: %s ioctl failed
sr: %s: „%s ioctl“ није успело

en: failed to parse offset
sr: нисам успео да обрадим померај

en: failed to parse step
sr: нисам успео да обрадим корак

en: unexpected number of arguments
sr: неочекиван број аргумената

en: %s: BLKGETSIZE64 ioctl failed
sr: %s: „BLKGETSIZE64 ioctl“ није успело

en: %s: BLKSSZGET ioctl failed
sr: %s: „BLKSSZGET ioctl“ није успело

en: %s: offset %<PRIu64> is not aligned to sector size %i
sr: %s: померај %<PRIu64> није поравнат на величину сектора %i

en: %s: offset is greater than device size
sr: %s: померај је већи од величине уређаја

en: %s: length %<PRIu64> is not aligned to sector size %i
sr: %s: дужина %<PRIu64> није поравната на величину сектора %i

en: Operation forced, data will be lost!
sr: Радња је присилна, подаци ће бити изгубљени!

en: This is destructive operation, data will be lost! Use the -f option to override.
sr: Ово је рушилачка радња, подаци ће бити изгубљени! Користите опцију „-f“ да заобиђете.

en: failed to probe the device
sr: нисам успео да испробам уређај

en: unknown command
sr: непозната наредба

en: pr ioctl failed
sr: „pr ioctl“ није успело

en: error code 0x%x, for more detailed information see specification of device model.
sr: код грешке 0x%x, за детаљније информације видите спецификацију модела уређаја.

en: Manage persistent reservations on a device.
sr: Управљајте трајним резервацијама на уређају.

en:  -c, --command <cmd>      command for persistent reservations
sr:  -c, --command <наредба>          наредба за трајне резервације

en:  -k, --key <num>          key to operate on
sr:  -k, --key <бр.>          кључ на коме се ради

en:  -K, --oldkey <num>       old key to operate on
sr:  -K, --oldkey <бр.>       стари кључ на коме се ради

en:  -f, --flag <flag>        command flag
sr:  -f, --flag <опц>         опција наредбе

en:  -t, --type <type>        command type
sr:  -t, --type <врста>       врста наредбе

en:  <cmd> is a command; available commands are:
sr:  <cmd> је наредба; доступне наредбе су:

en:  <flag> is a command flag; available flags are:
sr:  <flag> је опција наредбе; доступне опције су:

en:  <type> is a command type; available types are:
sr:  <type> је врста наредбе; доступне врсте су:

en: failed to parse key
sr: нисам успео да обрадим кључ

en: failed to parse old key
sr: нисам успео да обрадим стари кључ

en: unknown type
sr: непозната врста

en: unknown flag
sr: непозната опција

en: Report zone information about the given device
sr: Извештава о информацијама зоне о датом уређају

en: Report sum of zone capacities for the given device
sr: Извештава о збиру могућности зоне за дати уређај

en: Reset a range of zones.
sr: Враћа опсег зона.

en: Open a range of zones.
sr: Отвара опсег зона.

en: Close a range of zones.
sr: Затвара опсег зона.

en: Set a range of zones to Full.
sr: Поставља опсег зона на „Пун“.

en: %s: failed to get number of sectors
sr: %s: нисам успео да добавим број сектора

en: %s: offset is greater than or equal to device size
sr: %s: померај је већи или једнак величини уређаја

en: %s: unable to determine zone size
sr: %s: не могу да одредим величину зоне

en: %s: BLKREPORTZONE ioctl failed
sr: %s: „BLKREPORTZONE ioctl“ није успело

en: Found %d zones from 0x%<PRIx64>
sr: Нађох %d зоне од 0x%<PRIx64>

en:   start: 0x%09<PRIx64>, len 0x%06<PRIx64>, cap 0x%06<PRIx64>, wptr 0x%06<PRIx64> reset:%u non-seq:%u, zcond:%2u(%s) [type: %u(%s)]
sr:   почетак: 0x%09<PRIx64>, len 0x%06<PRIx64>, cap 0x%06<PRIx64>, wptr 0x%06<PRIx64> reset:%u non-seq:%u, zcond:%2u(%s) [врста: %u(%s)]

en:   start: 0x%09<PRIx64>, len 0x%06<PRIx64>, wptr 0x%06<PRIx64> reset:%u non-seq:%u, zcond:%2u(%s) [type: %u(%s)]
sr:   почетак: 0x%09<PRIx64>, len 0x%06<PRIx64>, wptr 0x%06<PRIx64> reset:%u non-seq:%u, zcond:%2u(%s) [врста: %u(%s)]

en: %s: offset %<PRIu64> is not aligned to zone size %lu
sr: %s: померај %<PRIu64> није поравнат на величину зоне %lu

en: %s: number of sectors %<PRIu64> is not aligned to zone size %lu
sr: %s: број сектора %<PRIu64> није поравнат на величину зоне %lu

en: %s: successful %s of zones in range from %<PRIu64>, to %<PRIu64>
sr: %s: успешних %s зона у опсегу од %<PRIu64> до %<PRIu64>

en:  %s <command> [options] <device>
sr:  %s <наредба> [опције] <уређај>

en: Run zone command on the given block device.
sr: Покрените наредбу зоне на датом блок уређају.

en:  -o, --offset <sector>  start sector of zone to act (in 512-byte sectors)
sr:  -o, --offset <сектор>  почетни сектор зоне за деловање (у 512-бајтним секторима)

en:  -l, --length <sectors> maximum sectors to act (in 512-byte sectors)
sr:  -l, --length <сектори> највише сектора за деловање (у 512-бајтним секторима)

en:  -c, --count <number>   maximum number of zones
sr:  -c, --count <број>     највећи број зона

en:  -f, --force            enforce on block devices used by the system
sr:  -f, --force            присиљава на блок уређајима које користи систем

en:  -v, --verbose          display more details
sr:      --verbose          приказује више појединости

en: <sector> and <sectors>
sr: <сектор> и <сектори>

en: %s is not valid command name
sr: „%s“ није исправан назив наредбе

en: failed to parse number of zones
sr: нисам успео да обрадим број зона

en: failed to parse number of sectors
sr: нисам успео да обрадим број сектора

en: failed to parse zone offset
sr: нисам успео да обрадим померај зоне

en: no command specified
sr: није наведена наредба

en: CPU %u does not exist
sr: Процесор %u не постоји

en: CPU %u is not hot pluggable
sr: Процесор %u није прикачив на вруће

en: CPU %u is already enabled
sr: Процесор %u је већ укључен

en: CPU %u is already disabled
sr: Процесор %u је већ искључен

en: CPU %u enable failed (CPU is deconfigured)
sr: Укључивање процесора %u није успело (процесор је расподешен)

en: CPU %u enable failed
sr: Укључивање процесора %u није успело

en: CPU %u enabled
sr: Процесор %u је укључен

en: CPU %u disable failed (last enabled CPU)
sr: Искључивање процесора %u није успело (последњи укључен процесор)

en: CPU %u disable failed
sr: Искључивање процесора %u није успело

en: CPU %u disabled
sr: Процесор %u је искључен

en: This system does not support rescanning of CPUs
sr: Овај систем не подржава поновно скенирање процесора

en: Failed to trigger rescan of CPUs
sr: Нисам успео да окинем поновно скенирање процесора

en: Triggered rescan of CPUs
sr: Поновно скенирање процесора је окинуто

en: This system does not support setting the dispatching mode of CPUs
sr: Овај систем не подржава постављање режима обавештавања о процесору

en: Failed to set horizontal dispatch mode
sr: Нисам успео да поставим водоравни режим обавештавања

en: Successfully set horizontal dispatching mode
sr: Успешно је постављен водоравни режим обавештавања

en: Failed to set vertical dispatch mode
sr: Нисам успео да поставим усправни режим обавештавања

en: Successfully set vertical dispatching mode
sr: Успешно је постављен усправни режим обавештавања

en: CPU %u is not configurable
sr: Процесор %u није подесив

en: CPU %u is already configured
sr: Процесор %u је већ подешен

en: CPU %u is already deconfigured
sr: Процесор %u је већ расподешен

en: CPU %u deconfigure failed (CPU is enabled)
sr: Расподешавање процесора %u није успело (процесор је укључен)

en: CPU %u configure failed
sr: Подешавање процесора %u није успело

en: CPU %u configured
sr: Процесор %u је подешен

en: CPU %u deconfigure failed
sr: Расподешавање процесора %u није успело

en: CPU %u deconfigured
sr: Процесор %u је расподешен

en: invalid CPU number in CPU list: %s
sr: неисправан број процесора на списку: %s

en: 
    Usage:
     %s [options]
sr: 
    Употреба:
     %s [опције]

en: Configure CPUs in a multi-processor system.
sr: Подесите процесоре у систему са више процесора.

en:  -e, --enable <cpu-list>       enable cpus
     -d, --disable <cpu-list>      disable cpus
     -c, --configure <cpu-list>    configure cpus
     -g, --deconfigure <cpu-list>  deconfigure cpus
     -p, --dispatch <mode>         set dispatching mode
     -r, --rescan                  trigger rescan of cpus
sr:  -e, --enable <процесори>      укључује процесоре
     -d, --disable <процесори>     искључује процесоре
     -c, --configure <процесори>   подешава процесоре
     -g, --deconfigure <процесори> расподешава процесоре
     -p, --dispatch <режим>        поставља режим обавештавања
     -r, --rescan                  окида поновно скенирање процесора

en: failed to initialize sysfs handler
sr: нисам успео да покренем „sysfs“ руковаоца

en: unsupported argument: %s
sr: неподржан аргумент: %s

en: Memory Block %<PRIu64> (0x%016<PRIx64>-0x%016<PRIx64>)
sr: Блок меморије %<PRIu64> (0x%016<PRIx64>-0x%016<PRIx64>)

en: Failed to parse index
sr: Нисам успео да обрадим индекс

en: %s enable failed
sr: Укључивање „%s“ није успело

en: %s disable failed
sr: Искључивање „%s“ није успело

en: %s enabled
sr: „%s“ је укључено

en: %s disabled
sr: „%s“ је искључено

en: Could only enable %s of memory
sr: Могу да укључим само %s меморије

en: Could only disable %s of memory
sr: Могу да искључим само %s меморије

en: %s already enabled
sr: „%s“ је већ укључено

en: %s already disabled
sr: „%s“ је већ искључено

en: %s enable failed: Zone mismatch
sr: „%s“ укључивање није успело: зона не одговара

en: %s disable failed: Zone mismatch
sr: „%s“ искључивање није успело: зона не одговара

en: %s enable failed
sr: Укључивање „%s“ није успело

en: %s disable failed
sr: Искључивање „%s“ није успело

en: Failed to read %s
sr: Нисам успео да прочитам „%s“

en: Failed to parse block number
sr: Нисам успео да обрадим број блока

en: Failed to parse size
sr: Нисам успео да обрадим величину

en: Size must be aligned to memory block size (%s)
sr: Величина мора бити поравната на величину блока меморије (%s)

en: Failed to parse start
sr: Нисам успео да обрадим почетак

en: Failed to parse end
sr: Нисам успео да обрадим крај

en: Invalid start address format: %s
sr: Неисправан формат адресе почетка: %s

en: Invalid end address format: %s
sr: Неисправан формат адресе краја: %s

en: Failed to parse start address
sr: Нисам успео да обрадим адресу почетка

en: Failed to parse end address
sr: Нисам успео да обрадим адресу краја

en: Start address and (end address + 1) must be aligned to memory block size (%s)
sr: Адреса почетка и (адреса краја + 1) морају бити поравнате на величину блока меморије (%s)

en: Invalid parameter: %s
sr: Неисправан параметар: %s

en: Invalid range: %s
sr: Неисправан опсег: %s

en:  %s [options] [SIZE|RANGE|BLOCKRANGE]
sr:  %s [опције] [ВЕЛИЧИНА|ОПСЕГ|ОПСЕГ_БЛОКА]

en: Set a particular size or range of memory online or offline.
sr: Поставите нарочиту величину или опсег меморије на присутно или неприсутно.

en:  -e, --enable       enable memory
sr:  -e, --enable       укључује меморију

en:  -d, --disable      disable memory
sr:  -d, --disable      искључује меморију

en:  -b, --blocks       use memory blocks
sr:  -b, --blocks       користи блокове меморије

en:  -z, --zone <name>  select memory zone (see below)
sr:  -z, --zone <нзв>   бира зону меморије (видите испод)

en:  -v, --verbose      verbose output
sr:  -v, --verbose      опширан излаз

en: 
    Supported zones:
sr: 
    Подржане зоне:

en: failed to initialize %s handler
sr: нисам успео да покренем „%s“ руковаоца

en: zone ignored, no valid_zones sysfs attribute present
sr: зона је занемарена, нема присутних атрибута исправних зона системског система датотека

en: unknown memory zone: %s
sr: непозната зона меморије: %s

en:  %1$s [options] -p pid
     %1$s [options] -n number -p pid
     %1$s [options] -n number [--] command [args...]]
sr:  %1$s [опције] -p пид
     %1$s [опције] -n број -p pid
     %1$s [опције] -n број [--] наредба [аргументи...]]

en: Display and adjust OOM-killer score.
sr: Прикажите и подесите резилтат OOM-убице.

en:  -n, --adjust <num>     specify the adjust score value
sr:  -n, --adjust <број>    наводи вредност резултата поравнања

en:  -p, --pid <num>        process ID
sr:  -p, --pid <број>       ИД процеса

en: failed to read OOM score value
sr: нисам успео да прочитам вредност OOM резултата

en: failed to read OOM score adjust value
sr: нисам успео да прочитам вредност поравнања OOM резултата

en: invalid adjust argument
sr: неисправан аргумент поравнања

en: invalid argument: %s
sr: неисправан аргумент: %s

en: no PID or COMMAND specified
sr: није наведен ПИД или НАРЕДБА

en: no OOM score adjust value specified
sr: није наведена вредност поравнања OOM резултата

en: pid %d's current OOM score: %d
sr: текући OOM резултат пид-а %d: %d

en: pid %d's current OOM score adjust value: %d
sr: вредност поравнања текућег OOM резултата пид-а %d: %d

en: failed to set score adjust value
sr: нисам успео да поставим вредност поравнања резултата

en: pid %d's OOM score adjust value changed from %d to %d
sr: вредност поравнања OOM резултата пид-а %d је измењена из %d у %d

en:  %s hard|soft
sr:  %s чврсто|меко

en: Set the function of the Ctrl-Alt-Del combination.
sr: Поставите функцију „Ctrl-Alt-Del“ комбинације.

en: implicit
sr: имплицира

en: unexpected value in %s: %ju
sr: неочекивана вредност у „%s“: %ju

en: unknown argument: %s
sr: непознат аргумент: %s

en: system is unusable
sr: систем је неупотребљив

en: action must be taken immediately
sr: радња мора бити предузета одмах

en: critical conditions
sr: критични услови

en: error conditions
sr: услови грешке

en: warning conditions
sr: услови упозорења

en: normal but significant condition
sr: уобичајен али значајан услов

en: informational
sr: информациони

en: debug-level messages
sr: поруке нивоа прочишћавања

en: kernel messages
sr: поруке кернела

en: random user-level messages
sr: насумичне поруке корисничког нивоа

en: mail system
sr: систем поште

en: system daemons
sr: демони система

en: security/authorization messages
sr: поруке безбедности/овлашћења

en: messages generated internally by syslogd
sr: поруке које изнутра створи демон системског дневника

en: line printer subsystem
sr: подсистем линијског штампача

en: network news subsystem
sr: подсистем вести мреже

en: UUCP subsystem
sr: „UUCP“ подсистем

en: clock daemon
sr: демон сата

en: security/authorization messages (private)
sr: поруке безбедности/овлашћења (личне)

en: FTP daemon
sr: „FTP“ демон

en: reserved 0
sr: резервисано 0

en: reserved 1
sr: резервисано 1

en: reserved 2
sr: резервисано 2

en: reserved 3
sr: резервисано 3

en: local use 0
sr: локално користи 0

en: local use 1
sr: локално користи 1

en: local use 2
sr: локално користи 2

en: local use 3
sr: локално користи 3

en: local use 4
sr: локално користи 4

en: local use 5
sr: локално користи 5

en: local use 6
sr: локално користи 6

en: local use 7
sr: локално користи 7

en: Display or control the kernel ring buffer.
sr: Прикажите или управљајте међумеморијом кернел прстена.

en:  -C, --clear                 clear the kernel ring buffer
sr:  -C, --clear                 чисти међумеморију кернел прстена

en:  -c, --read-clear            read and clear all messages
sr:  -c, --read-clear            чита и чисти све поруке

en:  -D, --console-off           disable printing messages to console
sr:  -D, --console-off           искључује исписивање порука у конзоли

en:  -E, --console-on            enable printing messages to console
sr:  -E, --console-on            укључује исписивање порука у конзоли

en:  -F, --file <file>           use the file instead of the kernel log buffer
sr:  -F, --file <дттка>          користи датотеку уместо међумеморије кернел дневника

en:  -K, --kmsg-file <file>      use the file in kmsg format
sr:  -K, --kmsg-file <дттка>     користи датотеку у запису кернел дневника

en:  -f, --facility <list>       restrict output to defined facilities
sr:  -f, --facility <списак>     ограничава излаз на дефинисана помагала

en:  -H, --human                 human readable output
sr:  -H, --human                 људима читљив излаз

en:  -J, --json                  use JSON output format
sr:  -J, --json                  користи ЈСОН формат излаза

en:  -k, --kernel                display kernel messages
sr:  -k, --kernel                приказује поруке кернела

en:  -L, --color[=<when>]        colorize messages (%s, %s or %s)
sr:     --color[=<када>]         обојава поруке (%s, %s или %s)

en:  -l, --level <list>          restrict output to defined levels
sr:  -l, --level <списак>        ограничава излаз на дефинисане нивое

en:  -n, --console-level <level> set level of messages printed to console
sr:  -n, --console-level <ниво>  поставља ниво порука исписаних у конзоли

en:  -P, --nopager               do not pipe output into a pager
sr:  -P, --nopager               не преспаја излаз у страничнику

en:  -p, --force-prefix          force timestamp output on each line of multi-line messages
sr:  -p, --force-prefix          присиљава излаз временског жига на сваком реду порука са више редова

en:  -r, --raw                   print the raw message buffer
sr:  -r, --raw                   испсиује међумеморију сирове поруке

en:      --noescape              don't escape unprintable character
sr:      --noescape              не прескаче неисписиве знаке

en:  -S, --syslog                force to use syslog(2) rather than /dev/kmsg
sr:  -S, --syslog                приморава коришћење „syslog(2)“ уместо „/dev/kmsg“

en:  -s, --buffer-size <size>    buffer size to query the kernel ring buffer
sr:  -s, --buffer-size <влчна>   величина међумеморије за пропитивање међумеморије кернел прстена

en:  -u, --userspace             display userspace messages
sr:  -u, --userspace             приказује поруке корисничког простора

en:  -w, --follow                wait for new messages
sr:  -w, --follow                чека на нове поруке

en:  -W, --follow-new            wait and print only new messages
sr:  -W, --follow-new            чека и исписује само нове поруке

en:  -x, --decode                decode facility and level to readable string
sr:  -x, --decode                дешифрује постројење и ниво на читљиву ниску

en:  -d, --show-delta            show time delta between printed messages
sr:  -d, --show-delta            приказује временску разлику између исписаних порука

en:  -e, --reltime               show local time and time delta in readable format
sr:  -e, --reltime               приказује месно време и разлику времена у читљивом формату

en:  -T, --ctime                 show human-readable timestamp (may be inaccurate!)
sr:  -T, --ctime                 приказује људима читљив временски жиг (може бити нетачно!)

en:  -t, --notime                don't show any timestamp with messages
sr:  -t, --notime                не приказује никакав временски жиг са порукама

en:      --time-format <format>  show timestamp using the given format:
                                   [delta|reltime|ctime|notime|iso|raw]
    Suspending/resume will make ctime and iso timestamps inaccurate.
sr:      --time-format <format>  приказује временски жиг користећи дати формат:
                                 [delta|reltime|ctime|notime|iso|raw]
    Обустављање/враћање ће учинити „ctime“ и „iso“ временске жигове нетачним.

en:      --since <time>          display the lines since the specified time
sr:      --since <време>         приказује редове од наведеног времена

en:      --until <time>          display the lines until the specified time
sr:      --until <време>         приказује редове до наведеног времена

en: 
    Supported log facilities:
sr: 
    Подржана помагала дневника:

en: 
    Supported log levels (priorities):
sr: 
    Подржани нивои дневника (хитности):

en: failed to parse level '%s'
sr: нисам успео да обрадим ниво „%s“

en: unknown level '%s'
sr: непознат ниво „%s“

en: failed to parse facility '%s'
sr: нисам успео да обрадим постројење „%s“

en: unknown facility '%s'
sr: непознато постројење „%s“

en: cannot mmap: %s
sr: не могу да извршим „mmap“: %s

note: TRANSLATORS: dmesg uses strftime() fo generate date-time string where %a is abbreviated name of the day, %b is abbreviated month name and %e is day of the month as a decimal number. Please, set proper month/day order here
en: %a %b %e %H:%M:%S %Y
sr: %a. %e. %b. %Y. %H:%M:%S

note: TRANSLATORS: dmesg uses strftime() fo generate date-time string where: %b is abbreviated month and %e is day of the month as a decimal number. Please, set proper month/day order here.
en: %b%e %H:%M
sr: %e.%b. %H:%M

en: record too large
sr: запис је превелик

en: invalid buffer size argument
sr: неисправан аргумент величине међумеморије

en: --raw can be used together with --level or --facility only when reading messages from /dev/kmsg
sr: „--raw“ се може користити са „--level“ или „--facility“ само када чита поруке са „/dev/kmsg“

en: only kmsg supports multi-line messages
sr: само поруке кернела подржавају вишередовне поруке

en: read kernel buffer failed
sr: читање међумеморије кернела није успело

en: clear kernel buffer failed
sr: чишћење међумеморије кернела није успело

en: klogctl failed
sr: „klogctl“ није успело

en:  %s [options] [<device>|<mountpoint>]
sr:  %s [опције] [<уређај>|<тачка качења>]

en: Eject removable media.
sr: Избаците уклоњиви медиј.

en:  -a, --auto <on|off>         turn auto-eject feature on or off
     -c, --changerslot <slot>    switch discs on a CD-ROM changer
     -d, --default               display default device
     -f, --floppy                eject floppy
     -F, --force                 don't care about device type
     -i, --manualeject <on|off>  toggle manual eject protection on/off
     -m, --no-unmount            do not unmount device even if it is mounted
     -M, --no-partitions-unmount do not unmount another partitions
     -n, --noop                  don't eject, just show device found
     -p, --proc                  use /proc/mounts instead of /etc/mtab
     -q, --tape                  eject tape
     -r, --cdrom                 eject CD-ROM
     -s, --scsi                  eject SCSI device
     -t, --trayclose             close tray
     -T, --traytoggle            toggle tray
     -v, --verbose               enable verbose output
     -x, --cdspeed <speed>       set CD-ROM max speed
     -X, --listspeed             list CD-ROM available speeds
sr:  -a, --auto <on|off>         поставља функцију самоизбацивања на укљ./искљ.
     -c, --changerslot <утор>    мења дискове на носиоцу ЦД-РОМ-ова
     -d, --default               приказује основни уређај
     -f, --floppy                избацује флопи дискету
     -F, --force                 не брине о врсти уређаја
     -i, --manualeject <on|off>  окида на укљ./искљ. заштиту ручног избацивања
     -m, --no-unmount            не откачиње уређај чак и ако је прикачен
     -M, --no-partitions-unmount не откачиње друге партиције
     -n, --noop                  не избацује, само приказује нађени уређај
     -p, --proc                  користи „/proc/mounts“ уместо „/etc/mtab“
     -q, --tape                  избацује касету
     -r, --cdrom                 избацује ЦД-РОМ
     -s, --scsi                  избацује СЦСИ уређај
     -t, --trayclose             затвара фиоку
     -T, --traytoggle            окида фиоку
     -v, --verbose               укључује опширан излаз
     -x, --cdspeed <брзина>      поставља највећу брзину ЦД-РОМ-а
     -X, --listspeed             исписује доступне брзине ЦД-РОМ-а

en: 
    By default tries -r, -s, -f, and -q in order until success.
sr: 
    По основи покушава -r, -s, -f, и -q по реду све до успеха.

en: invalid argument to --changerslot/-c option
sr: неисправан аргумент за „--changerslot/-c“ опцију

en: invalid argument to --cdspeed/-x option
sr: неисправан аргумент за „--cdspeed/-x“ опцију

en: CD-ROM auto-eject command failed
sr: Наредба ауто-избацивања ЦД-РОМ-а није успела

en: CD-ROM door lock is not supported
sr: Закључавање вратанца ЦД-РОМ-а није подржано

en: other users have the drive open and not CAP_SYS_ADMIN
sr: други корисници имају отворен уређај а не „CAP_SYS_ADMIN“

en: CD-ROM lock door command failed
sr: Наредба затварања вратанца ЦД-РОМ-а није успела

en: CD-Drive may NOT be ejected with device button
sr: ЦД-уређај НЕ може бити избачен помоћу дугмета уређаја

en: CD-Drive may be ejected with device button
sr: ЦД-уређај може бити избачен помоћу дугмета уређаја

en: CD-ROM select disc command failed
sr: Наредба бирања диска ЦД-РОМ-а није успела

en: CD-ROM load from slot command failed
sr: Наредба учитавања из утора ЦД-РОМ-а није успела

en: IDE/ATAPI CD-ROM changer not supported by this kernel
sr: ИДЕ/АТАПИ ЦД-РОМ измењивач није подржан овим кернелом

en: CD-ROM tray close command failed
sr: Наредба затварања фиоке ЦД-РОМ-а није успела

en: CD-ROM tray close command not supported by this kernel
sr: Наредба затварања фиоке ЦД-РОМ-а није подржана овим кернелом

en: CD-ROM eject unsupported
sr: Избацивање ЦД-РОМ-а није подржано

en: CD-ROM eject command failed
sr: Наредба избацивања ЦД-РОМ-а није успела

en: no CD-ROM information available
sr: нису доступне информације ЦД-РОМ-а

en: CD-ROM drive is not ready
sr: ЦД-РОМ уређај није спреман

en: CD-ROM status command failed
sr: Наредба стања ЦД-РОМ-а није успела

en: CD-ROM select speed command failed
sr: Наредба бирања брзине ЦД-РОМ-а није успела

en: CD-ROM select speed command not supported by this kernel
sr: Наредба бирања брзине ЦД-РОМ-а није подржана овим кернелом

en: %s: failed to finding CD-ROM name
sr: %s: нисам успео да нађем назив ЦД-РОМ-а

en: %s: failed to read speed
sr: %s: нисам успео да прочитам брзину

en: failed to read speed
sr: нисам успео да прочитам брзину

en: not an sg device, or old sg driver
sr: није „sg“ уређај или стари „sg“ управљач

en: %s: unmounting
sr: %s: откачињем

en: drop permissions failed
sr: одбацивање овлашћења није успело

en: unable to fork
sr: не могу да исцепим

en: unmount of `%s' did not exit normally
sr: откачињање „%s“ није изашло нормално

en: unmount of `%s' failed
sr: откачињање „%s“ није успело

en: failed to parse mount table
sr: нисам успео да обрадим табелу качења

en: %s: mounted on %s
sr: %s: прикачено на „%s“

en: setting CD-ROM speed to auto
sr: поставља брзину ЦД-РОМ-а на ауто

en: setting CD-ROM speed to %ldX
sr: поставља брзину ЦД-РОМ-а на %ldX

en: default device: `%s'
sr: основни уређај: %s

en: using default device `%s'
sr: користим основни уређај „%s“

en: unable to find device
sr: не могу да нађем уређај

en: device name is `%s'
sr: назив уређаја је „%s“

en: %s: not mounted
sr: %s: није прикачен

en: %s: disc device: %s (disk device will be used for eject)
sr: %s: диск уређај: %s (диск уређај ће се користити за избацивање)

en: %s: not found mountpoint or device with the given name
sr: %s: нисам нашао тачку качења или уређај са тим називом

en: %s: is whole-disk device
sr: %s је уређај целог-диска

en: %s: is not ejectable device
sr: %s: није избацив уређај

en: device is `%s'
sr: уређај је „%s“

en: exiting due to -n/--noop option
sr: излазим због опције „-n/--noop“

en: %s: enabling auto-eject mode
sr: %s: укључујем режим самоизбацивања

en: %s: disabling auto-eject mode
sr: %s: искључујем режим самоизбацивања

en: %s: closing tray
sr: %s: затварам фиоку

en: %s: toggling tray
sr: %s: окидам фиоку

en: %s: listing CD-ROM speed
sr: %s: исписује брзину ЦД-РОМ-а

en: error: %s: device in use
sr: грешка: %s: уређај је у употреби

en: %s: selecting CD-ROM disc #%ld
sr: %s: бирам диск #%ld ЦД-РОМ-а

en: %s: trying to eject using CD-ROM eject command
sr: %s: покушавам да избацим користећи наредбу „CD-ROM eject“

en: CD-ROM eject command succeeded
sr: Наредба „CD-ROM eject“ је успела

en: %s: trying to eject using SCSI commands
sr: %s: покушавам да избацим користећи „SCSI“ наредбе

en: SCSI eject succeeded
sr: „SCSI eject“ је успело

en: SCSI eject failed
sr: „SCSI eject“ није успело

en: %s: trying to eject using floppy eject command
sr: %s: покушавам да избацим користећи наредбу „floppy eject“

en: floppy eject command succeeded
sr: наредба „floppy eject“ је успела

en: floppy eject command failed
sr: наредба „floppy eject“ није успела

en: %s: trying to eject using tape offline command
sr: %s: покушавам да избацим користећи наредбу „tape offline“

en: tape offline command succeeded
sr: наредба „tape offline“ је успела

en: tape offline command failed
sr: наредба „tape offline“ није успела

en: unable to eject
sr: не могу да избацим

en:  %s [options] <filename>
sr:  %s [опције] <датотека>

en: Preallocate space to, or deallocate space from a file.
sr: Унапред доделите или поништите доделу простора у датотеци.

en:  -c, --collapse-range remove a range from the file
sr:  -c, --collapse-range уклања опсег из датотеке

en:  -d, --dig-holes      detect zeroes and replace with holes
sr:  -d, --dig-holes      открива нуле и замењује их рупама

en:  -i, --insert-range   insert a hole at range, shifting existing data
sr:  -i, --insert-range   умеће рупу на опсегу, померањем постојећих података

en:  -l, --length <num>   length for range operations, in bytes
sr:  -l, --length <број>  дужина за радње опсега, у бајтима

en:  -n, --keep-size      maintain the apparent size of the file
sr:  -n, --keep-size      задржава привидну величину датотеке

en:  -o, --offset <num>   offset for range operations, in bytes
sr:  -o, --offset <број>  померај за радње опсега, у бајтима

en:  -p, --punch-hole     replace a range with a hole (implies -n)
sr:  -p, --punch-hole     замењује опсег рупом (подразумева „-n“)

en:  -z, --zero-range     zero and ensure allocation of a range
sr:  -z, --zero-range     нулира и осигурава доделу опсега

en:  -x, --posix          use posix_fallocate(3) instead of fallocate(2)
sr:  -x, --posix          користи „posix_fallocate(3)“ уместо „fallocate(2)“

en: fallocate failed: keep size mode is unsupported
sr: „fallocate“ није успело: режим задржавања величине није подржан

en: fallocate failed
sr: „fallocate“ није успело

en: %s: read failed
sr: %s: читање није успело

en: %s: %s (%ju bytes) converted to sparse holes.
sr: %s: %s (%ju бајта) је претворено у разбацане рупе.

en: posix_fallocate support is not compiled
sr: „posix_fallocate“ подршка није преведена

en: no filename specified
sr: није наведен назив датотеке

en: invalid length value specified
sr: наведена је неисправна вредност дужине

en: no length argument specified
sr: није наведен аргумент дужине

en: invalid offset value specified
sr: наведена је неисправна вредност помераја

en: %s: %s (%ju bytes) hole created.
sr: %s: %s (%ju бајта) рупа је направљено.

en: %s: %s (%ju bytes) removed.
sr: %s: %s (%ju бајта) је уклоњено.

en: %s: %s (%ju bytes) inserted.
sr: %s: %s (%ju бајта) је уметнуто.

en: %s: %s (%ju bytes) zeroed.
sr: %s: %s (%ju бајта) је нулирано.

en: %s: %s (%ju bytes) allocated.
sr: %s: %s (%ju бајта) је додељено.

en:  %1$s [options] <file>|<directory> <command> [<argument>...]
     %1$s [options] <file>|<directory> -c <command>
     %1$s [options] <file descriptor number>
sr:  %1$s [опције] <датотека>|<директоријум> <наредба> [<аргумент>...]
     %1$s [опције] <датотека>|<директоријум> -c <наредба>
     %1$s [опције] <број описника датотеке>

en: Manage file locks from shell scripts.
sr: Управљајте закључавањима датотеке из скрипти шкољке.

en:  -s, --shared             get a shared lock
sr:  -s, --shared                     добавља дељно закључавање

en:  -x, --exclusive          get an exclusive lock (default)
sr:  -x, --exclusive                  добавља искључиво закључавање (основно)

en:  -u, --unlock             remove a lock
sr:  -u, --unlock                     уклања закључавање

en:  -n, --nonblock           fail rather than wait
sr:  -n, --nonblock                   неуспева радије него да чека

en:  -w, --timeout <secs>     wait for a limited amount of time
sr:  -w, --timeout <сек>              чека ограничено време

en:  -E, --conflict-exit-code <number>  exit code after conflict or timeout
sr:  -E, --conflict-exit-code <број>  излазни код након сукоба или истеклог времена

en:  -o, --close              close file descriptor before running command
sr:  -o, --close                      затвара описника датотеке пре покретања наредбе

en:  -c, --command <command>  run a single command string through the shell
sr:  -c, --command <наредба>          покреће ниску једне наредбе кроз шкољку

en:  -F, --no-fork            execute command without forking
sr:  -F, --no-fork                    извршава наредбу без испелцавања

en:      --fcntl              use fcntl(F_OFD_SETLK) rather than flock()
sr:      --fcntl                      користи „fcntl(F_OFD_SETLK)“ уместо „flock()“

en:      --verbose            increase verbosity
sr:      --verbose                    повећава ниво опширности

en: cannot open lock file %s
sr: не могу да отворим датотеку закључавања „%s“

en: internal error, unknown operation %d
sr: унутрашња грешка, непозната радња %d

en: internal error, unknown api %d
sr: унутрашња грешка, непозната апи %d

en: invalid timeout value
sr: неисправна вредност временског истека

en: invalid exit code
sr: неисправан излазни кôд

en: exit code out of range (expected 0 to 255)
sr: излазни код је ван опсега (очекивах од 0 до 255)

en: the --no-fork and --close options are incompatible
sr: опције „--no-fork“ и „--close“ нису сагласне

en: %s requires exactly one command argument
sr: „%s“ захтева тачно један аргумент наредбе

en: bad file descriptor
sr: лош описник датотеке

en: requires file descriptor, file or directory
sr: захтева описник датотеке, датотеку или директоријум

en: failed to get lock
sr: нисам успео да добијем закључавање

en: timeout while waiting to get lock
sr: истекло је време чекајући да добијем закључавање

en: %s: getting lock took %<PRId64>.%06<PRId64> seconds
sr: %s: добављање закључавања је трајало %<PRId64>.%06<PRId64> секунде

en: %s: executing %s
sr: %s: извршавам „%s“

en:  %s [options] <mountpoint>
sr:  %s [опције] <тачка качења>

en: Suspend access to a filesystem.
sr: Обуставите приступ систему датотека.

en:  -f, --freeze      freeze the filesystem
sr:  -f, --freeze        замрзава систем датотека

en:  -u, --unfreeze    unfreeze the filesystem
sr:  -u, --unfreeze      одмрзава систем датотека

en: neither --freeze or --unfreeze specified
sr: није наведено ни „--freeze“ ни „--unfreeze“

en: %s: is not a directory
sr: %s: није директоријум

en: %s: freeze failed
sr: %s: „freeze“ није успело

en: %s: unfreeze failed
sr: %s: „unfreeze“ није успело

en: %s: not a directory
sr: %s: није директоријум

en: %s: 0 B (dry run) trimmed on %s
sr: %s: 0 B (суви рад) је скраћено на %s

en: %s: 0 B (dry run) trimmed
sr: %s: 0 B (суви рад) је скраћено

en: %s: FITRIM ioctl failed
sr: %s: „FITRIM ioctl“ није успело

note: TRANSLATORS: The standard value here is a very large number.
en: %s: %s (%<PRIu64> bytes) trimmed on %s
sr: %s: %s (%<PRIu64> бајта) је скраћено на %s

note: TRANSLATORS: The standard value here is a very large number.
en: %s: %s (%<PRIu64> bytes) trimmed
sr: %s: %s (%<PRIu64> бајта) је скраћено

en: failed to parse %s
sr: нисам успео да обрадим „%s“

en: failed to allocate FS handler
sr: нисам успео да доделим руковаоца системом датотека

en: %s: the discard operation is not supported
sr: %s: радња одбацивања није подржана

en:  %s [options] <-A|-a|mount point>
sr:  %s [опције] <-A|-a|тачка качења>

en: Discard unused blocks on a mounted filesystem.
sr: Одбаците некоришћене блокове на прикаченом систему датотека.

en:  -a, --all                trim mounted filesystems
sr:  -a, --all                 скраћује прикачене системе датотека

en:  -A, --fstab              trim filesystems from /etc/fstab
sr:  -A, --fstab               скраћује системе датотека из „/etc/fstab“

en:  -I, --listed-in <list>   trim filesystems listed in specified files
sr:  -I, --listed-in <списак>  скраћује системе датотека са списка у наведеним датотекама

en:  -o, --offset <num>       the offset in bytes to start discarding from
sr:  -o, --offset <број>       померај у бајтима са кога ће почети да одбацује

en:  -l, --length <num>       the number of bytes to discard
sr:  -l, --length <број>       број бајтова за одбацивање

en:  -m, --minimum <num>      the minimum extent length to discard
sr:  -m, --minimum <број>      најмања дужина простирања за одбацивање

en:  -t, --types <list>       limit the set of filesystem types
sr:  -t, --types <списак>      ограничава скуп врста система датотека

en:  -v, --verbose            print number of discarded bytes
sr:  -v, --verbose             исписује број одбачених бајтова

en:      --quiet-unsupported  suppress error messages if trim unsupported
sr:      --quiet-unsupported   потискује поруке грешака ако скраћивање није подржано

en:  -n, --dry-run            does everything, but trim
sr:  -n, --dry-run             ради све друго, само не скраћује

en: failed to parse minimum extent length
sr: нисам успео да обрадим најмању дужину простирања

en: no mountpoint specified
sr: није наведена тачка качења

en: Assuming hardware clock is kept in %s time.
sr: Претпостављам да је хардверски сат задржан у „%s“ времену.

en: UTC
sr: КУВ

en: local
sr: локално

en: Warning: unrecognized line in adjtime file: %s
sr: Упозорење: непознат ред у „adjtime“ датотеци: %s

en: Warning: unrecognized third line in adjtime file
    (Expected: `UTC' or `LOCAL' or nothing.)
sr: Упозорење: непознат трећи ред у датотеци „adjtime“
    (Очекивах: „UTC“ или „LOCAL“ или ништа.)

en: Last drift adjustment done at %<PRId64> seconds after 1969
sr: Последње подешавање кашњења је обављено %<PRId64> секунде након 1969.

en: Last calibration done at %<PRId64> seconds after 1969
sr: Последња калибрација је обављена %<PRId64> секунде након 1969.

en: Hardware clock is on %s time
sr: Хардверски сат користи „%s“ време

en: Waiting for clock tick...
sr: Чекам на откуцај сата...

en: ...synchronization failed
sr: ...усаглашавање није успело

en: ...got clock tick
sr: ...добих откуцај сата

en: Invalid values in hardware clock: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d
sr: Неисправне вредности у хардверском сату: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d

en: Hw clock time : %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %<PRId64> seconds since 1969
sr: Време хардверског сата : %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %<PRId64> секунде од 1969.

en: Time read from Hardware Clock: %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d
sr: Прочитано време са хардверског сата: %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d

en: Setting Hardware Clock to %.2d:%.2d:%.2d = %<PRId64> seconds since 1969
sr: Постављам хардверски сат на %.2d:%.2d:%.2d = %<PRId64> секунде од 1969.

en: RTC type: '%s'
sr: RTC врста: „%s“

en: Using delay: %.6f seconds
sr: Користим кашњење: %.6f секунде

en: time jumped backward %.6f seconds to %<PRId64>.%06<PRId64> - retargeting
sr: време је вратило уназад %.6f секунде на %<PRId64>.%06<PRId64> – поново постављам мету

en: missed it - %<PRId64>.%06<PRId64> is too far past %<PRId64>.%06<PRId64> (%.6f > %.6f)
sr: промаших га – %<PRId64>.%06<PRId64> је било превише давно %<PRId64>.%06<PRId64> (%.6f > %.6f)

en: %<PRId64>.%06<PRId64> is close enough to %<PRId64>.%06<PRId64> (%.6f < %.6f)
    Set RTC to %<PRId64> (%<PRId64> + %d; refsystime = %<PRId64>.%06<PRId64>)
sr: %<PRId64>.%06<PRId64> је довољно близу са %<PRId64>.%06<PRId64> (%.6f < %.6f)
    Постављам RTC на %<PRId64> (%<PRId64> + %d; референтно системско време = %<PRId64>.%06<PRId64>)

en: Calling settimeofday(NULL, 0) to lock the warp_clock function.
sr: Позивам „settimeofday(NULL, 0)“ да закључам „warp_clock“ функцију.

en: Calling settimeofday(NULL, %d) to set the kernel timezone.
sr: Позивам „settimeofday(NULL, %d)“ да поставим временску зону кернела.

en: Calling settimeofday(NULL, %d) to warp System time, set PCIL and the kernel tz.
sr: Позивам „settimeofday(NULL, %d) да искрвим системско време, постављам PCIL и „tz“ кернела.

en: Calling settimeofday(%<PRId64>.%06<PRId64>, NULL) to set the System time.
sr: Позивам „settimeofday(%<PRId64>.%06<PRId64>, NULL)д да поставим системско време.

en: settimeofday() failed
sr: „settimeofday()“ није успело

en: Not adjusting drift factor because the --update-drift option was not used.
sr: Не подешавам чиниоца кашњења јер опција „--update-drift“ није коришћена.

en: Not adjusting drift factor because last calibration time is zero,
    so history is bad and calibration startover is necessary.
sr: Не подешавам чиниоца кашњења јер је последње време калибрације нула,
    тако да је историјат лош и потребно је поновно покретање калибрације.

en: Not adjusting drift factor because it has been less than four hours since the last calibration.
sr: Не подешавам чиниоца кашњења јер је протекло мање од четири сата од последње калибрације.

en: Clock drift factor was calculated as %f seconds/day.
    It is far too much. Resetting to zero.
sr: Чинилац кашњеења сата је израчунат на %f секунде по дану.
    А то је превише. Поново постављам на нулу.

en: Clock drifted %f seconds in the past %f seconds
    in spite of a drift factor of %f seconds/day.
    Adjusting drift factor by %f seconds/day
sr: Сат је закаснио %f секунде у последњих %f секунди
    упркос чиниоцу кашњења од %f секунде на дан.
    Подешавам чиниоца кашњења на %f секунде на дан

en: Time since last adjustment is %<PRId64> second
     | Time since last adjustment is %<PRId64> seconds
sr[0]: Време од последњег подешавања је %<PRId64> секунда
sr[1]: Време од последњег подешавања је %<PRId64> секунде
sr[2]: Време од последњег подешавања је %<PRId64> секунди

en: Calculated Hardware Clock drift is %<PRId64>.%06<PRId64> seconds
sr: Израчунато кашњење хардверског сата је %<PRId64>.%06<PRId64> секунде

en: New %s data:
    %s
sr: Нови „%s“ подаци:
    %s

en: cannot update %s
sr: не могу да освежим „%s“

en: Not setting clock because last adjustment time is zero, so history is bad.
sr: Не могу да поставим сат јер је време последњег подешавања нула, тако да је историјат лош.

en: Not setting clock because drift factor %f is far too high.
sr: Нећу поставити сат јер је чинилац кашњења %f превише висок.

en: No usable clock interface found.
sr: Нисам нашао употребљиво сучеље сата.

en: Cannot access the Hardware Clock via any known method.
sr: Не могу да приступим хардверском сату путем ниједног познате методе.

en: Use the --verbose option to see the details of our search for an access method.
sr: Користите опцију „--verbose“ да видите појединости наше претраге за методом приступа.

en: Target date:   %<PRId64>
sr: Циљни датум:   %<PRId64>

en: Predicted RTC: %<PRId64>
sr: Предвиђено RTC: %<PRId64>

en: RTC read returned an invalid value.
sr: RTC читање је вратило неисправну вредност.

en: Needed adjustment is less than one second, so not setting clock.
sr: Потребно подешавање је мање од једне секунде, тако да нећу радити ништа.

en: unable to read the RTC epoch.
sr: не могу да прочитам RTC епоху.

en: The RTC epoch is set to %lu.
sr: RTC епоха је постављена на %lu.

en: --epoch is required for --setepoch.
sr: „--epoch“ се захтева за „--setepoch“.

en: unable to set the RTC epoch.
sr: не могу да поставим RTC епоху.

en: unable to read the RTC parameter %s
sr: не могу да прочитам RTC параметар „%s“

en: The RTC parameter 0x%jx is set to 0x%jx.
sr: RTC параметар 0x%jx је постављен на 0x%jx.

en:  %s [function] [option...]
sr:  %s [функција] [опција...]

en: Time clocks utility.
sr: Помагало временских сатова.

en:  -r, --show                      display the RTC time
sr:  -r, --show                      приказује RTC време

en:      --get                       display drift corrected RTC time
sr:      --get                       приказује RTC време исправљеног кашњења

en:      --set                       set the RTC according to --date
sr:      --set                       поставља RTC у складу са „--date“

en:  -s, --hctosys                   set the system time from the RTC
sr:  -s, --hctosys                   поставља системско време из RTC

en:  -w, --systohc                   set the RTC from the system time
sr:  -w, --systohc                   поставља RTC из системског времена

en:      --systz                     send timescale configurations to the kernel
sr:      --systz                     шаље подешавања временске лествице кернелу

en:  -a, --adjust                    adjust the RTC to account for systematic drift
sr:  -a, --adjust                    подешава RTC да урачуна систематично кашњење

en:      --getepoch                  display the RTC epoch
sr:      --getepoch                  приказује RTC епоху

en:      --setepoch                  set the RTC epoch according to --epoch
sr:      --setepoch                  поставља RTC епоху у складу са „--epoch“

en:      --param-get <param>         display the RTC parameter
sr:      --param-get <param>         приказује RTC параметар

en:      --param-set <param>=<value> set the RTC parameter
sr:      --param-set <прм>=<врднст>  поставља RTC параметар

en:      --param-index <number>      parameter index (default 0)
sr:      --param-index <бр.>         индекс параметра (основно је 0)

en:      --vl-read                   read voltage low information
sr:      --vl-read                   чита податке ниског напона

en:      --vl-clear                  clear voltage low information
sr:      --vl-clear                  чисти податке ниског напона

en:      --predict                   predict the drifted RTC time according to --date
sr:      --predict                   предвиђа закаснело RTC време у складу са „--date“

en:  -u, --utc                       the RTC timescale is UTC
sr:  -u, --utc                       RTC временска лествица је UTC

en:  -l, --localtime                 the RTC timescale is Local
sr:  -l, --localtime                 RTC временска лествица је „Local“

en:  -f, --rtc <file>                use an alternate file to %1$s
sr:  -f, --rtc <дттка>               користи измењену датотеку за %1$s

en:      --directisa                 use the ISA bus instead of %1$s access
sr:      --directisa                 користи ISA сабирницу уместо %1$s приступа

en:      --date <time>               date/time input for --set and --predict
sr:      --date <време>              унос датума/времена за „--set“ и „--predict“

en:      --delay <sec>               delay used when set new RTC time
sr:      --delay <сек>               кашњење коришћено приликом постављања новог RTC времена

en:      --epoch <year>              epoch input for --setepoch
sr:      --epoch <година>            унос епохе за „--setepoch“

en:      --update-drift              update the RTC drift factor
sr:      --update-drift              освежава RTC чиниоца кашњења

en:      --noadjfile                 do not use %1$s
sr:      --noadjfile                 не користи %1$s

en:      --adjfile <file>            use an alternate file to %1$s
sr:      --adjfile <дттка>           користи измењену датотеку за %1$s

en:      --test                      dry run; implies --verbose
sr:      --test                      суви рад; подразумева „--verbose“

en:  -v, --verbose                   display more details
sr:  -v, --verbose                   приказује више појединости

en:  <param> is either a numeric RTC parameter value or one of these aliases:
sr:  <парам> је или вредност бројевног RTC параметра или један од ових алијаса:

en:    See Kernel's include/uapi/linux/rtc.h for parameters and values.
sr:    Видите „include/uapi/linux/rtc.h“ Кернела за параметрима и вредностима.

en:  <param> and <value> accept hexadecimal values if prefixed with 0x, otherwise decimal.
sr:  <парам> и <вредност> прихватају хексадецималне вредности ако имају префикс 0x, у супротном децималне.

en: Unable to connect to audit system
sr: Нисам успео да се повежем на систем испитивања

en: use --verbose, --debug has been deprecated.
sr: користите „--verbose“, „--debug“ је застарело.

en: failed to parse param-index
sr: нисам успео да обрадим индекс параметра

en: --update-drift requires --set or --systohc
sr: „--update-drift“ захтева „--set“ или „--systohc“

en: With --noadjfile, you must specify either --utc or --localtime
sr: Са „--noadjfile“, морате навести или „--utc“ или „--localtime“

en: --date is required for --set or --predict
sr: „--date“ се захтева за „--set“ или „--predict“

en: invalid date '%s'
sr: неисправан датум „%s“

en: System Time: %<PRId64>.%06<PRId64>
sr: Системско време: %<PRId64>.%06<PRId64>

en: Test mode: nothing was changed.
sr: Режим тестирања: ништа није измењено.

en: could not send audit message
sr: не могу да пошаљем поруку провере

en: ISA port access is not implemented
sr: ISA приступ прикључнику није примењен

en: iopl() port access failed
sr: „iopl()“ приступ прикључнику није успео

en: Using direct ISA access to the clock
sr: Користим непосредни ISA приступ сату

en: supported features
sr: подржане функције

en: time correction
sr: исправка времена

en: backup switch mode
sr: режим пребацивања резерве

en: Trying to open: %s
sr: Покушавам да отворим: %s

en: cannot open rtc device
sr: не могу да отворим ртц уређај

en: Waiting in loop for time from %s to change
sr: Чекам у петљи на време из „%s“ да променим

en: Timed out waiting for time change.
sr: Истекло је време чекајући на промену времена.

en: select() to %s to wait for clock tick timed out
sr: „select()“ за „%s“ за чекање на откуцај сата је истекло

en: select() to %s to wait for clock tick failed
sr: „select()“ за „%s“ за чекање на откуцај сата није успело

en: ioctl() to %s to turn off update interrupts failed
sr: „ioctl()“ на „%s“ да искључи прекиде освежавања није успело

en: ioctl(%d, RTC_UIE_ON, 0) to %s failed
sr: „ioctl(%d, RTC_UIE_ON, 0)“ за „%s“ није успело

en: ioctl(RTC_SET_TIME) to %s to set the time failed
sr: „ioctl(RTC_SET_TIME)“ за „%s“ за постављање времена није успело

en: ioctl(RTC_SET_TIME) was successful.
sr: „ioctl(RTC_SET_TIME)“ је успело.

en: Using the rtc interface to the clock.
sr: Користим ртц сучеље за сат.

en: ioctl(%d, RTC_EPOCH_READ, epoch_p) to %s failed
sr: „ioctl(%d, RTC_EPOCH_READ, epoch_p)“ за „%s“ није успело

en: ioctl(%d, RTC_EPOCH_READ, epoch_p) to %s succeeded.
sr: „ioctl(%d, RTC_EPOCH_READ, epoch_p)“ за „%s“ је успело.

en: invalid epoch '%s'.
sr: неисправна епоха „%s“.

en: ioctl(%d, RTC_EPOCH_SET, %lu) to %s failed
sr: „ioctl(%d, RTC_EPOCH_SET, %lu)“ за „%s“ није успело

en: ioctl(%d, RTC_EPOCH_SET, %lu) to %s succeeded.
sr: „ioctl(%d, RTC_EPOCH_SET, %lu)“ за „%s“ је успело.

en: could not convert parameter name to number
sr: не могу да претворим назив параметра у број

en: ioctl(%d, RTC_PARAM_GET, param) to %s failed
sr: „ioctl(%d, RTC_PARAM_GET, парам)“ за „%s“ није успело

en: ioctl(%d, RTC_PARAM_GET, param) to %s succeeded.
sr: „ioctl(%d, RTC_PARAM_GET, парам)“ за „%s“ је успело.

en: expected <param>=<value>
sr: очекивах <парам>=<вредност>

en: could not convert parameter value to number
sr: не могу да претворим вредност параметра у број

en: ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, param) to %s failed
sr: „ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, парам)“ за „%s“ није успело

en: ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, param) to %s succeeded.
sr: „ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, парам)“ за „%s“ је успело.

en: Voltage too low, RTC data is invalid
sr: Напон ј низак, RTC подаци су нетачни

en: Backup voltage is low
sr: Напон резерве је низак

en: Backup empty or not present
sr: Резерва је празна или не постоји

en: Voltage is low, RTC accuracy is reduced
sr: Напон је низак, RTC тачност је умањена

en: Backup switchover happened
sr: Десило се пребацивање резерве

en: ioctl(%d, RTC_VL_READ) on %s failed
sr: „ioctl(%d, RTC_VL_READ)“ за „%s“ није успело

en: ioctl(%d, RTC_VL_READ) on %s returned 0x%x
sr: „ioctl(%d, RTC_VL_READ)“ за „%s“ је дало 0x%x

en: ioctl(%d, RTC_VL_CLEAR) on %s failed
sr: „ioctl(%d, RTC_VL_CLEAR)“ за „%s“ није успело

en: ioctl(%d, RTC_VL_CLEAR) on %s succeeded.
sr: „ioctl(%d, RTC_VL_CLEAR)“ за „%s“ је успело.

en: POSIX shared memory is not supported
sr: POSIX дељена меморија није подржана

en: POSIX shared memory name: %s
sr: Назив POSIX дељене меморије: %s

en: POSIX message queue is not supported
sr: Ред POSIX порука није подржан

en: POSIX message queue name: %s
sr: Назив реда POSIX поруке: %s

en: POSIX semaphore is not supported
sr: POSIX семафор није подржан

en: POSIX semaphore name: %s
sr: Назив POSIX семафора: %s

en: Create various IPC resources.
sr: Направите разна ИПЦ изворишта.

en:  -M, --shmem <size>       create shared memory segment of size <size>
sr:  -M, --shmem <влчна>       прави сегмент дељене меморије величине <влчна>

en:  -m, --posix-shmem <size> create POSIX shared memory segment of size <size>
sr:  -m, --posix-shmem <влчна> прави сегмент POSIX дељене меморије величине <влчна>

en:  -S, --semaphore <number> create semaphore array with <number> elements
sr:  -S, --semaphore <број>    прави семафорски низ са <број> елемената

en:  -s, --posix-semaphore    create POSIX semaphore
sr:  -s, --posix-semaphore     прави POSIX семафор

en:  -Q, --queue              create message queue
sr:  -Q, --queue               прави ред поруке

en:  -q, --posix-mqueue       create POSIX message queue
sr:  -q, --posix-mqueue        прави ред POSIX поруке

en:  -p, --mode <mode>        permission for the resource (default is 0644)
sr:  -p, --mode <режим>        овлашћење за извориште (основно је 0644)

en:  -n, --name <name>        name of the POSIX resource
sr:  -n, --name <нзв>          назив POSIX изворишта

en: <size>
sr: <величина>

en:  -n, --name <name> option is required for POSIX IPC
sr:  -n, --name <назив>        опција се захтева за POSIX IPC

en: failed to parse size
sr: нисам успео да обрадим величину

en: failed to parse elements
sr: нисам успео да обрадим елементе

en: failed to parse mode
sr: нисам успео да обрадим режим

en: name is required for POSIX IPC
sr: назив се захтева за POSIX IPC

en: create share memory failed
sr: стварање меморије дељења није успело

en: Shared memory id: %d
sr: Иб дељене меморије: %d

en: create POSIX shared memory failed
sr: стварање POSIX дељене меморије+ није успело

en: create message queue failed
sr: стварање реда порука није успело

en: Message queue id: %d
sr: Иб реда поруке: %d

en: create POSIX message queue failed
sr: стварање реда POSIX поруке није успело

en: create semaphore failed
sr: стварање семафора није успело

en: Semaphore id: %d
sr: Иб семафора: %d

en: create POSIX semaphore failed
sr: стварање POSIX семафора није успело

en:  %1$s [options]
     %1$s shm|msg|sem <id>...
sr:  %1$s [опције]
     %1$s shm|msg|sem <ид>...

en: Remove certain IPC resources.
sr: Уклоните одређена ИПЦ изворишта.

en:  -m, --shmem-id <id>        				remove shared memory segment by id
sr:  -m, --shmem-id <ид>                       уклања сегмент дељене меморије према ид-у

en:  -M, --shmem-key <key>      				remove shared memory segment by key
sr:  -M, --shmem-key <кључ>                    уклања сегмент дељене меморије према кључу

en:      --posix-shmem <name>   				remove POSIX shared memory segment by name
sr:      --posix-shmem <name>                  уклања сегмент POSIX дељене меморије према називу

en:  -q, --queue-id <id>        				remove message queue by id
sr:  -q, --queue-id <ид>                       уклања ред поруке према ид-у

en:  -Q, --queue-key <key>      				remove message queue by key
sr:  -Q, --queue-key <кључ>                    уклања ред поруке према кључу

en:      --posix-mqueue <name>  				remove POSIX message queue by name
sr:      --posix-mqueue <назив>                уклања ред POSIX поруке према називу

en:  -s, --semaphore-id <id>    				remove semaphore by id
sr:  -s, --semaphore-id <ид>                   уклања семафор према ид-у

en:  -S, --semaphore-key <key>  				remove semaphore by key
sr:  -S, --semaphore-key <кључ>                уклања семафор према кључу

en:      --posix-semaphore <name> 				remove POSIX semaphore by name
sr:      --posix-semaphore <назив>             уклања POSIX семафор према називу

en:  -a, --all[=shm|pshm|msg|pmsg|sem|psem]	remove all (in the specified category)
sr:  -a, --all[=shm|pshm|msg|pmsg|sem|psem]    уклања све (у наведеној категорији)

en:  -v, --verbose              				explain what is being done
sr:  -v, --verbose                             објашњава шта је урађено

en: removing shared memory segment id `%d'
sr: уклањам ид сегмента дељене меморије %d

en: removing message queue id `%d'
sr: уклањам ид реда поруке %d

en: removing semaphore id `%d'
sr: уклањам ид семафора %d

en: permission denied for key
sr: овлашћење је одбијено за кључ

en: permission denied for id
sr: овлашћење је одбијено за ид

en: invalid key
sr: неисправан кључ

en: invalid id
sr: неисправан ид

en: already removed key
sr: већ је уклоњен кључ

en: already removed id
sr: већ је уклоњен ид

en: key failed
sr: кључ није успео

en: id failed
sr: ид није успео

en: invalid id: %s
sr: неисправан ид: %s

en: resource(s) deleted
sr: извориште(а) су обрисана

en: illegal key (%s)
sr: неисправан кључ (%s)

en: removing POSIX shared memory `%s'
sr: уклањам POSIX дељену меморију „%s“

en: POSIX message queues are not supported
sr: Редови POSIX порука нису подржани

en: removing POSIX message queue `%s'
sr: уклањам ред POSIX поруке „%s“

en: POSIX semaphores are not supported
sr: POSIX семафори нису подржани

en: removing POSIX semaphore `%s'
sr: уклањам POSIX семафор „%s“

en: permission denied for name `%s'
sr: овлашћење је одбијено за назив „%s“

en: name `%s' not found
sr: нисам нашао назив „%s“

en: name `%s' too long
sr: назив „%s“ је предуг

en: name failed
sr: „name“ није успело

en: kernel not configured for shared memory
sr: кернел није подешен за дељену меморију

en: kernel not configured for semaphores
sr: кернел није подешен за семафоре

en: kernel not configured for message queues
sr: кернел није подешен за редове порука

en:  %1$s [resource-option...] [output-option]
     %1$s -m|-q|-s -i <id>
sr:  %1$s [опција_изворишта...] [опција_излаза]
     %1$s -m|-q|-s -i <ид>

en: Show information on IPC facilities.
sr: Приказује информације о ИПЦ помагалима.

en:  -i, --id <id>  print details on resource identified by <id>
sr:  -i, --id <ид>     исписује појединости о извориштима препознатим <ид>-ом

en: Resource options:
sr: Опције изворишта:

en:  -m, --shmems      shared memory segments
sr:  -m, --shmems      сегменти дељене меморије

en:  -q, --queues      message queues
sr:  -q, --queues      редови поруке

en:  -s, --semaphores  semaphores
sr:  -s, --semaphores  семафори

en:  -a, --all         all (default)
sr:  -a, --all         све (основно)

en: Output options:
sr: Опције излаза:

en:  -t, --time        show attach, detach and change times
sr:  -t, --time        приказује времена прикачињања, откачињања и измена

en:  -p, --pid         show PIDs of creator and last operator
sr:  -p, --pid         приказује ПИД-ове ствараоца и последњег оператера

en:  -c, --creator     show creator and owner
sr:  -c, --creator     приказује ствараоца и власника

en:  -l, --limits      show resource limits
sr:  -l, --limits      приказује ограничења изворишта

en:  -u, --summary     show status summary
sr:  -u, --summary     приказује сажетак стања

en:      --human       show sizes in human-readable format
sr:      --human       приказује величине у људима шитљивом формату

en:  -b, --bytes       show sizes in bytes
sr:  -b, --bytes       приказује величине у бајтовима

en: failed to parse id argument
sr: нисам успео да обрадим ид аргумента

en: when using an ID, a single resource must be specified
sr: када се користи ИД, мора бити наведен једно извориште

en: unable to fetch shared memory limits
sr: не могу да довучем ограничења дељене меморије

en: ------ Shared Memory Limits --------
sr: ------ Ограничења дељене меморије --------

en: max number of segments = %ju
sr: највећи број сегмената = %ju

en: max seg size
sr: највећа величина сегмента

en: max total shared memory (kbytes)
sr: највећи обим дељене меморије (у килобајтима)

en: max total shared memory
sr: највећи обим дељене меморије

en: min seg size
sr: најмања величина сегмента

en: kernel not configured for shared memory
sr: кернел није подешен за дељену меморију

en: ------ Shared Memory Status --------
sr: ------ Стање дељене меморије --------

note: TRANSLATORS: This output format is maintained for backward compatibility as ipcs is used in scripts. For consistency with the rest, the translated form can follow this model: * "segments allocated = %d\n" "pages allocated = %ld\n" "pages resident = %ld\n" "pages swapped = %ld\n" "swap performance = 
en: segments allocated %d
    pages allocated %ld
    pages resident  %ld
    pages swapped   %ld
    Swap performance: %ld attempts	 %ld successes
sr: додељених сегмената  –  %d
    додељених страница   – %ld
    боравишних страница  – %ld
    размењених страница  – %ld
    Учинковитост размене:  %ld покушаја	 %ld успеха

en: ------ Shared Memory Segment Creators/Owners --------
sr: ------ Творци/власници сегмента дељене меморије --------

en: shmid
sr: иддм

en: perms
sr: овлшћ

en: cuid
sr: суид

en: cgid
sr: сгид

en: uid
sr: уид

en: gid
sr: гид

en: ------ Shared Memory Attach/Detach/Change Times --------
sr: ------ Времена качења/скидања/измене дељене меморије --------

en: owner
sr: власник

en: attached
sr: прикачена

en: detached
sr: откачена

en: changed
sr: измењена

en: ------ Shared Memory Creator/Last-op PIDs --------
sr: ------ ПИД-ови творца/последње-оп дељене меморије --------

en: cpid
sr: спид

en: lpid
sr: ппид

en: ------ Shared Memory Segments --------
sr: ------ Сегменти дељене меморије --------

en: key
sr: кључ

en: bytes
sr: бајта

en: nattch
sr: бр.кач

en: status
sr: стање

en: Not set
sr: Непостављено

en: dest
sr: одрдште

en: locked
sr: закључано

en: unable to fetch semaphore limits
sr: не могу да довучем ограничења семафора

en: ------ Semaphore Limits --------
sr: ------ Ограничења семафора --------

en: max number of arrays = %d
sr: највећи број низова = %d

en: max semaphores per array = %d
sr: највише семафора по низу = %d

en: max semaphores system wide = %d
sr: највише семафора на целом систему = %d

en: max ops per semop call = %d
sr: највише радњи по позиву радње семафора = %d

en: semaphore max value = %u
sr: највећа вредност семафора = %u

en: kernel not configured for semaphores
sr: кернел није подешен за семафоре

en: ------ Semaphore Status --------
sr: ------ Стање семафора --------

en: used arrays = %d
sr: коришћених низова = %d

en: allocated semaphores = %d
sr: додељених семафора = %d

en: ------ Semaphore Arrays Creators/Owners --------
sr: ------ Творци/власници низова семафора --------

en: ------ Semaphore Operation/Change Times --------
sr: ------ Времена радњи/измена семафора --------

en: last-op
sr: последња радња

en: last-changed
sr: последња измена

en: ------ Semaphore Arrays --------
sr: ------ Низови семафора --------

en: nsems
sr: брсем

en: unable to fetch message limits
sr: не могу да довучем ограничења поруке

en: ------ Messages Limits --------
sr: ------ Ограничења порука --------

en: max queues system wide = %d
sr: највише редова на целом систему = %d

en: max size of message
sr: највећа величина поруке

en: default max size of queue
sr: основна највећа величина реда

en: kernel not configured for message queues
sr: кернел није подешен за редове порука

en: ------ Messages Status --------
sr: ------ Стање порука --------

en: allocated queues = %d
sr: додељених редова = %d

en: used headers = %d
sr: коришћених заглавља = %d

en: used space
sr: коришћен простор

en:  bytes
sr:  бајта

en: ------ Message Queues Creators/Owners --------
sr: ------ Творци/власници редова порука --------

en: msqid
sr: рприд

en: ------ Message Queues Send/Recv/Change Times --------
sr: ------ Времена слања/пријема/измене редова порука --------

en: send
sr: слање

en: recv
sr: пријем

en: change
sr: измена

en: ------ Message Queues PIDs --------
sr: ------ ПИД-ови редова порука --------

en: lspid
sr: ппрпид

en: lrpid
sr: ппопид

en: ------ Message Queues --------
sr: ------ Редови порука --------

en: used-bytes
sr: коришћени_бајтови

en: messages
sr: поруке

en: id %d not found
sr: нисам нашао ид %d

en: 
    Shared memory Segment shmid=%d
sr: 
    Сегмент дељене меморије „shmid=%d“

en: uid=%u	gid=%u	cuid=%u	cgid=%u
sr: уид=%u	гид=%u	суид=%u	сгид=%u

en: mode=%#o	access_perms=%#o
sr: режим=%#o	овлшћ_приступа=%#o

en: size=
sr: величина=

en: bytes=
sr: бајта=

en: lpid=%u	cpid=%u	nattch=%jd
sr: ппид=%u	спид=%u	бркач=%jd

en: att_time=%-26.24s
sr: време_кач=%-26.24s

en: det_time=%-26.24s
sr: време_откач=%-26.24s

en: change_time=%-26.24s
sr: време_измене=%-26.24s

en: 
    Message Queue msqid=%d
sr: 
    Ред поруке „msqid=%d“

en: uid=%u	gid=%u	cuid=%u	cgid=%u	mode=%#o
sr: уид=%u	гид=%u	суид=%u	сгин=%u	режим=%#o

en: send_time=%-26.24s
sr: време_слања=%-26.24s

en: rcv_time=%-26.24s
sr: време_пријема=%-26.24s

en: 
    Semaphore Array semid=%d
sr: 
    Низ семафора „semid=%d“

en: uid=%u	 gid=%u	 cuid=%u	 cgid=%u
sr: уид=%u	 гид=%u	 суид=%u	 сгид=%u

en: mode=%#o, access_perms=%#o
sr: режим=%#o, овлшћ_прист=%#o

en: nsems = %ju
sr: брсем = %ju

en: otime = %-26.24s
sr: o_време = %-26.24s

en: ctime = %-26.24s
sr: c_време = %-26.24s

en: semnum
sr: брсемф

en: value
sr: вредност

en: ncount
sr: n_број

en: zcount
sr: z_број

en: pid
sr: пид

en: %s failed
sr: „%s“ није успело

en: %s does not seem to be mounted. Use 'mount -t mqueue none %s' to mount it.
sr: „%s“ не изгледа да је прикачен. Користите „mount -t mqueue none %s“ да га прикачите.

en: mqueue name must start with '/': %s
sr: „mqueue“ назив мора почињати са „/“: %s

en: %s (bytes) =
sr: %s (бајта) =

en: %s (kbytes) =
sr: %s (килобајта) =

en: interrupts
sr: прекида

en: total count
sr: укупно

en: delta count
sr: разлика

en: name
sr: назив

en: failed to initialize output table
sr: нисам успео да покренем излазну табелу

en: failed to add line to output
sr: нисам успео да додам ред на излаз

en: unsupported column name to sort output
sr: неподржан назив колоне за ређање излаза

en: cpu-interrupts
sr: прекида процесора

en: irqtop | total: %ld delta: %ld | %s | %s
sr: irqtop | укупно: %ld разлика: %ld | %s | %s

en: cannot create timerfd
sr: не могу да направим „timerfd“

en: cannot set timerfd
sr: не могу да поставим „timerfd“

en: epoll_ctl failed
sr: „epoll_ctl“ није успело

en: sigfillset failed
sr: „sigfillset“ није успело

en: sigprocmask failed
sr: „sigprocmask“ није успело

en: cannot create signalfd
sr: не могу да направим „signalfd“

en: Interactive utility to display kernel interrupt information.
sr: Међудејствено помагало за приказ информација о прекидима кернела.

en:  -c, --cpu-stat <mode> show per-cpu stat (auto, enable, disable)
sr:  -c, --cpu-stat <режим>   приказује стање по процесору (auto, enable, disable)

en:  -C, --cpu-list <list> specify cpus in list format
sr:  -C, --cpu-list <списак>  наводи процесоре у облику списка

en:  -d, --delay <secs>   delay updates
sr:  -d, --delay <сек>        застаје са освежењима

en:  -s, --sort <column>  specify sort column
sr:  -s, --sort <колона>      наводи колону ређања

en:  -S, --softirq        show softirqs instead of interrupts
sr:  -S, --softirq            приказује „softirqs“ уместо прекида

en:  -t, --threshold <N>  only IRQs with counters above <N>
sr:  -t, --threshold <N>      само IRQ-и са бројачима изнад <N>

en: 
    The following interactive key commands are valid:
sr: 
    Следеће међудејствене наредбе кључа су исправне:

en:   i      sort by IRQ
sr:   i      ређа по IRQ

en:   t      sort by TOTAL
sr:   t      ређа по УКУПНОСТИ

en:   d      sort by DELTA
sr:   d      ређа по РАЗЛИЦИ

en:   n      sort by NAME
sr:   n      ређа по НАЗИВУ

en:   q Q    quit program
sr:   q Q    излази из програма

en: unsupported mode '%s'
sr: неподржан режим „%s“

en: failed to parse delay argument
sr: нисам успео да обрадим аргумент застоја

en: error: --threshold
sr: грешка: --threshold

en: terminal setting retrieval
sr: терминал поставка довлачење

en: invalid iflag
sr: неисправно „iflag“

en:  %s [options] <ldisc> <device>
sr:  %s [опције] <ldisc> <уређај>

en: Attach a line discipline to a serial line.
sr: Прикачите дисциплину реда на серијски ред.

en:  -d, --debug             print verbose messages to stderr
sr:  -d, --debug                 исписује опширне поруке на стандардну грешку

en:  -s, --speed <value>     set serial line speed
sr:  -s, --speed <вредност>      поставља брзину серијског реда

en:  -c, --intro-command <string> intro sent before ldattach
sr:  -c, --intro-command <ниска> „intro“ је послато пре „ldattach“

en:  -p, --pause <seconds>   pause between intro and ldattach
sr:  -p, --pause <секунде>       пауза између „intro“ и „ldattach“

en:  -7, --sevenbits         set character size to 7 bits
sr:  -7, --sevenbits             поставља величину знака на 7 бита

en:  -8, --eightbits         set character size to 8 bits
sr:  -8, --eightbits             поставља величину знака на 8 бита

en:  -n, --noparity          set parity to none
sr:  -n, --noparity              поставља парност на ништа

en:  -e, --evenparity        set parity to even
sr:  -e, --evenparity            поставља парност на парну

en:  -o, --oddparity         set parity to odd
sr:  -o, --oddparity             поставља парност на непарну

en:  -1, --onestopbit        set stop bits to one
sr:  -1, --onestopbit            поставља зауставне битове на један

en:  -2, --twostopbits       set stop bits to two
sr:  -2, --twostopbits           поставља зауставне битове на два

en:  -i, --iflag [-]<iflag>  set input mode flag
sr:  -i, --iflag [-]<iflag>      поставља заставицу улазног режима

en: 
    Known <ldisc> names:
sr: 
    Познати <ldisc> називи:

en: 
    Known <iflag> names:
sr: 
    Познати <iflag> називи:

en: invalid speed argument
sr: неисправан аргумент брзине

en: invalid pause argument
sr: неисправан аргумент паузе

en: invalid line discipline argument
sr: неисправан аргумент дисциплине реда

en: %s is not a serial line
sr: „%s“ није серијски ред

en: cannot get terminal attributes for %s
sr: не могу да добавим атрибуте терминала за „%s“

en: speed %d unsupported
sr: брзина %d није подржана

en: cannot set terminal attributes for %s
sr: не могу да поставим атрибуте терминала за „%s“

en: cannot write intro command to %s
sr: не могу да пишем „intro“ наредбу у „%s“

en: cannot set line discipline
sr: не могу да поставим дисциплину реда

en: cannot daemonize
sr: не могу да демонозирам

en: autoclear flag set
sr: заставица самочишћења је постављена

en: device backing file
sr: датотека резерве уређаја

en: backing file inode number
sr: број и-чвора датотеке резерве

en: backing file major:minor device number
sr: број главног:споредног уређаја датотеке резерве

en: backing file major device number
sr: број главног уређаја датотеке резерве

en: backing file minor device number
sr: број споредног уређаја датотеке резерве

en: loop device name
sr: назив уређаја петље

en: offset from the beginning
sr: померај од почетка

en: partscan flag set
sr: заставица скенирања партиција је постављена

en: loop device reference string
sr: ниска упуте уређаја петље

en: size limit of the file in bytes
sr: ограничење величине датотеке у бајтима

en: loop device major:minor number
sr: главни:споредни број уређаја петље

en: loop device major number
sr: главни број уређаја петље

en: loop device minor number
sr: споредни број уређаја петље

en: access backing file with direct-io
sr: приступа датотеки резерве са „direct-io“

en: logical sector size in bytes
sr: величина логичког сектора у бајтима

en: , offset %ju
sr: , померај %ju

en: , sizelimit %ju
sr: , ограничење величине %ju

en: , encryption %s (type %u)
sr: , шифровање %s (врста %u)

en: %s: detach failed
sr: %s: откачињање није успело

en:  %1$s [options] [<loopdev>]
     %1$s [options] -f | <loopdev> <file>
sr:  %1$s [опције] [<уређај_петље>]
     %1$s [опције] -f | <уређај_петље> <датотека>

en: Set up and control loop devices.
sr: Поставите и контролишите уређаје петље.

en:  -a, --all                     list all used devices
sr:  -a, --all                          исписује све коришћене уређаје

en:  -d, --detach <loopdev>...     detach one or more devices
sr:  -d, --detach <уређај_петље>...     откачиње један или више уређаја

en:  -D, --detach-all              detach all used devices
sr:  -D, --detach-all                   откачиње све коришћене уређаје

en:  -f, --find                    find first unused device
sr:  -f, --find                         налази први некоришћени уређај

en:  -c, --set-capacity <loopdev>  resize the device
sr:  -c, --set-capacity <уређај_петље>  мења величину уређаја

en:  -j, --associated <file>       list all devices associated with <file>
sr:  -j, --associated <дттка>           исписује све уређаје придружене <датотеци>

en:  -L, --nooverlap               avoid possible conflict between devices
sr:  -L, --nooverlap                    избегава могући сукоб између уређаја

en:  -o, --offset <num>            start at offset <num> into file
sr:  -o, --offset <број>                почиње на померају <број> у датотеци

en:      --sizelimit <num>         device is limited to <num> bytes of the file
sr:      --sizelimit <број>             уређај је ограничен на <број> бајтова датотеке

en:  -b, --sector-size <num>       set the logical sector size to <num>
sr:  -b, --sector-size <број>           поставља величину логичког сектора на <број>

en:  -P, --partscan                create a partitioned loop device
sr:  -P, --partscan                     ствара партиционисани уређај петље

en:  -r, --read-only               set up a read-only loop device
sr:  -r, --read-only                    поставља уређај петље само за читање

en:      --direct-io[=<on|off>]    open backing file with O_DIRECT
sr:      --direct-io[=<укљ|искљ>]       отвара датотеку резерве са „O_DIRECT“

en:      --loop-ref <string>       loop device reference
sr:      --loop-ref <niska>             упута уређаја петље

en:      --show                    print device name after setup (with -f)
sr:      --show                         исписује назив уређаја након постављања (са -f)

en:  -v, --verbose                 verbose mode
sr:  -v, --verbose                      режим опширности

en:  -J, --json                    use JSON --list output format
sr:  -J, --json                         користи ЈСОН „--list“ формат излаза

en:  -l, --list                    list info about all or specified (default)
sr:  -l, --list                         исписује информације о свим или наведеним (основно)

en:  -n, --noheadings              don't print headings for --list output
sr:  -n, --noheadings                   не исписује заглавља за „--list“

en:  -O, --output <cols>           specify columns to output for --list
sr:  -O, --output <кол>                 наводи колоне за испис за „--list“

en:      --output-all              output all columns
sr:      --output-all                   исписује све колоне

en:      --raw                     use raw --list output format
sr:      --raw                          користи сирови „--list“ формат излаза

en: %s: Warning: file is smaller than 512 bytes; the loop device may be useless or invisible for system tools.
sr: %s: Упозорење: датотека је мања од 512 бајта; уређај петље може бити безкористан или невидљив за алате система.

en: %s: Warning: file does not end on a 512-byte sector boundary; the remaining end of the file will be ignored.
sr: %s: Упозорење: датотека се не завршава на граници сектор од 512 бајта; преостали крај датотеке биће занемарен.

en: cannot find an unused loop device
sr: не могу да нађем некоришћени уређај петље

en: %s: overlapping loop device exists
sr: %s: преклапајући уређај петље постоји

en: %s: overlapping read-only loop device exists
sr: %s: преклапајући уређај петље само за читање постоји

en: %s: overlapping encrypted loop device exists
sr: %s: преклапајући шифровани уређај петље постоји

en: %s: failed to re-use loop device
sr: %s: нисам успео поново да користим уређај петље

en: failed to inspect loop devices
sr: нисам успео да испитам уређаје петље

en: %s: failed to check for conflicting loop devices
sr: %s: нисам успео да проверу за сукобним уређајима петље

en: cannot set loop reference string
sr: не могу да поставим ниску упуте петље

en: %s: failed to use backing file
sr: %s: нисам успео да користим датотеку резерве

en: failed to parse logical block size
sr: нисам успео да обрадим величину логичког блока

en: %s: failed to use device
sr: %s: нисам успео да користим уређај

en: no loop device specified
sr: није наведен уређај петље

en: the options %s are allowed during loop device setup only
sr: опције „%s“ су дозвољене само за време постављања уређаја петље

en: the option --offset is not allowed in this context
sr: опција „--offset“ није допуштена у овом контексту

en: %s: set capacity failed
sr: %s: постављање капацитета није успело

en: %s: set direct io failed
sr: %s: постављање директног уи није успело

en: %s: set logical block size failed
sr: %s: постављање величине логичког блока није успело

en: none
sr: ништа

en: para
sr: псус

en: full
sr: пуно

en: container
sr: садржалац

en: horizontal
sr: водоравно

en: vertical
sr: усправно

en: crude measurement of CPU speed
sr: сирово мерење брзине процесора

en: logical CPU number
sr: логички број процесора

en: logical core number
sr: логички број језгра

en: logical cluster number
sr: логички број кластера

en: logical socket number
sr: логички број прикључнице

en: logical NUMA node number
sr: логички број НУМА чвора

en: logical book number
sr: логички број књиге

en: logical drawer number
sr: логички број фиоке

en: shows how caches are shared between CPUs
sr: показује како су дељене оставе између процесора

en: CPU dispatching mode on virtual hardware
sr: Режим обавештавања процесора на виртуелном хардверу

en: physical address of a CPU
sr: физичка адреса процесора

en: shows if the hypervisor has allocated the CPU
sr: приказује да ли је хипервизор доделио процесор

en: shows if Linux currently makes use of the CPU
sr: показује да ли Линукс тренутно користи процесор

en: shows the current MHz of the CPU
sr: показује трнутне MHz процесора

en: shows scaling percentage of the CPU frequency
sr: приказује проценат скалирања фреквенције процесора

en: shows the maximum MHz of the CPU
sr: показује највише MHz процесора

en: shows the minimum MHz of the CPU
sr: показује најмање MHz процесора

en: shows CPU model name
sr: приказује назив модела процесора

en: size of all system caches
sr: величина свих системских остава

en: cache level
sr: ниво оставе

en: cache name
sr: назив оставе

en: size of one cache
sr: величина једне оставе

en: cache type
sr: врста оставе

en: ways of associativity
sr: начини придруживости

en: allocation policy
sr: политика доделе

en: write policy
sr: политика писања

en: number of physical cache lines per cache tag
sr: број редова физичке оставе по ознаци оставе

en: number of sets in the cache (lines in a set have the same cache index)
sr: број скупова у остави (редови у скупу имају исти индекс оставе)

en: minimum amount of data in bytes transferred from memory to cache
sr: најмања количина података у бајтима премештена из меморије у оставу

en: failed to initialize rootfs handler
sr: нисам успео да покренем „rootfs“ руковаоца

en: failed to initialize CPUs sysfs handler
sr: нисам успео да покренем „sysfs“ руковаоца процесора

en: Y
sr: Д

en: N
sr: Н

en: # The following is the parsable format, which can be fed to other
    # programs. Each different item in every column has an unique ID
    # starting usually from zero.
sr: # Следеће јесте обрадив формат, који може бити прослеђен
    # другим програмима. Свака другачија ставка у свакој колони
    # има јединствен ИД почевши обично од нуле.

en: Model name:
sr: Назив модела:

en: BIOS Model name:
sr: Назив БИОС модела:

en: BIOS CPU family:
sr: Породица процесора БИОС-а:

en: Machine type:
sr: Врста машине:

en: CPU family:
sr: Породица процесора:

en: Model:
sr: Модел:

en: Thread(s) per core:
sr: Нити по језгру:

en: Core(s) per cluster:
sr: Језгра по кластеру:

en: Core(s) per socket:
sr: Језгра по прикључници:

en: Socket(s) per book:
sr: Прикључница по књизи:

en: Book(s) per drawer:
sr: Књига по фиоци:

en: Drawer(s):
sr: Фиоке:

en: Book(s):
sr: Књиге:

en: Socket(s):
sr: Прикључнице:

en: Cluster(s):
sr: Кластер(и):

en: Stepping:
sr: Искорак:

en: Frequency boost:
sr: Пораст учесталости:

en: enabled
sr: укључено

en: disabled
sr: искључено

en: CPU dynamic MHz:
sr: Динамички MHz процесора:

en: CPU static MHz:
sr: Статички MHz процесора:

en: CPU(s) scaling MHz:
sr: MHz скалирања процесора:

en: CPU max MHz:
sr: Највише MHz процесора:

en: CPU min MHz:
sr: Најмање MHz процесора:

en: Dispatching mode:
sr: Режим обавештавања:

en: Physical sockets:
sr: Физичке прикључнице:

en: Physical chips:
sr: Физички чипови:

en: Physical cores/chip:
sr: Физичка језгра/чипови:

en: Flags:
sr: Опције:

en: Architecture:
sr: Архитектура:

en: CPU op-mode(s):
sr: Оп-режим(и) процесора:

en: Address sizes:
sr: Величине адресе:

en: Byte Order:
sr: Редослед бајтова:

en: CPU(s):
sr: Процесори:

en: On-line CPU(s) mask:
sr: Маска присутних процесора:

en: On-line CPU(s) list:
sr: Списак присутних процесора:

en: failed to callocate cpu set
sr: нисам успео да „callocateпоставку процесора

en: Off-line CPU(s) mask:
sr: Маска одсутних процесора:

en: Off-line CPU(s) list:
sr: Списак одсутних процесора:

en: Vendor ID:
sr: ИД произвођача:

en: BIOS Vendor ID:
sr: ИД произвођача БИОС-а:

en: Virtualization features:
sr: Могућности визуелизације:

en: Virtualization:
sr: Виртуелизација:

en: Hypervisor:
sr: Хипервизор:

en: Hypervisor vendor:
sr: Произвођач хипервизора:

en: Virtualization type:
sr: Врста виртуелизације:

en: Caches (sum of all):
sr: Оставе (збир свих):

en: %s cache:
sr: %s остава:

en: %<PRIu64> (%d instance) | %<PRIu64> (%d instances)
sr[0]: %<PRIu64> (%d примерак)
sr[1]: %<PRIu64> (%d примерка)
sr[2]: %<PRIu64> (%d примерака)

en: %s (%d instance) | %s (%d instances)
sr[0]: %s (%d примерак)
sr[1]: %s (%d примерка)
sr[2]: %s (%d примерака)

en: Caches:
sr: Оставе:

en: NUMA node(s):
sr: NUMA чвор(ови):

en: NUMA node%d CPU(s):
sr: NUMA чвор%d процесора:

en: Vulnerabilities:
sr: Рањивости:

en: Vulnerability %s:
sr: Рањивост „%s“:

en: Display information about the CPU architecture.
sr: Приказује информације о архитектури процесора.

en:  -a, --all               print both online and offline CPUs (default for -e)
sr:  -a, --all                  исписује и присутне и неприсутне процесоре (основно за „-e“)

en:  -b, --online            print online CPUs only (default for -p)
sr:  -b, --online               исписује само присутне процесоре (основно за „-p“)

en:  -B, --bytes             print sizes in bytes rather than in human readable format
sr:  -B, --bytes                исписује величине у бајтовима уместо у људима читљивом формату

en:  -C, --caches[=<list>]   info about caches in extended readable format
sr:  -C, --caches[=<списак>]    информације о оставама у проширеном читљивом формату

en:  -c, --offline           print offline CPUs only
sr:  -c, --offline              исписује само одсутне процесоре

en:  -J, --json              use JSON for default or extended format
sr:  -J, --json                 користи ЈСОН за основни или проширени формат

en:  -e, --extended[=<list>] print out an extended readable format
sr:  -e, --extended[=<списак>]  исписује проширени читљиви формат

en:  -p, --parse[=<list>]    print out a parsable format
sr:  -p, --parse[=<списак>]     исписује обрадиви формат

en:  -r, --raw               use raw output format (for -e, -p and -C)
sr:  -r, --raw                  користи сирови излазни формат (за „-e“, „-p“ и „-C“)

en:  -s, --sysroot <dir>     use specified directory as system root
sr:  -s, --sysroot <дир>        користи наведени директоријум као корени система

en:  -x, --hex               print hexadecimal masks rather than lists of CPUs
sr:  -x, --hex                  исписује хексадецималну маску уместо списка процесора

en:  -y, --physical          print physical instead of logical IDs
sr:  -y, --physical             исписује физичке уместо логичких ИД-ова

en:      --hierarchic[=when] use subsections in summary (auto, never, always)
sr:      --hierarchic[=када]    користи подсекције у сажетку („never“, „always“ или „only“)

en:      --output-all        print all available columns for -e, -p or -C
sr:      --output-all           исписује све доступне колоне за „-e“, „-p“ или „-C“

en: 
    Available output columns for -e or -p:
sr: 
    Доступне колоне излаза за „-e“ или „-p“:

en: 
    Available output columns for -C:
sr: 
    Доступне колоне излаза за „-C“:

en: unsupported --flat argument
sr: неподржан аргумент „--flat“

en: %s: options --all, --online and --offline may only be used with options --extended or --parse.
sr: %s: опције „--all“, „--online“ и „--offline“ се могу користити само са опцијама „--extended“ или „--parse“.

en: error: uname failed
sr: грешка: „uname“ није успело

en: failed to determine number of CPUs: %s
sr: нисам успео да одредим број процесора: %s

en: Failed to extract the node number
sr: Нисам успео да извучем број чвора

en: cannot restore signal mask
sr: не могу да повратим маску сигнала

en: cannot unblock signal
sr: не могу да одблокирам сигнал

en: cannot restore signal handler
sr: не могу да вратим руковаоца сигналом

en: Resource key
sr: Кључ изворишта

en: Key
sr: Кључ

en: Resource ID
sr: ИД изворишта

en: ID
sr: ИД

en: Owner's username or UID
sr: Корисничко име или УИД власника

en: Owner
sr: Власник

en: Permissions
sr: Овлашћења

en: Creator UID
sr: УИД ствараоца

en: Creator user
sr: Корисник ствараоца

en: Creator GID
sr: ГИД ствараоца

en: Creator group
sr: Група ствараоца

en: User ID
sr: ИД корисника

en: UID
sr: УИД

en: User name
sr: Корисничко име

en: Group ID
sr: ИД групе

en: GID
sr: ГИД

en: Group name
sr: Назив групе

en: Time of the last change
sr: Време последње измене

en: Last change
sr: Последња измена

en: POSIX resource name
sr: назив POSIX изворишта

en: Time of last action
sr: Време последње радње

en: Last action
sr: Последња радња

en: Bytes used
sr: Коришћени бајтови

en: Number of messages
sr: Број порука

en: Messages
sr: Поруке

en: Time of last msg sent
sr: Време слања последње поруке

en: Msg sent
sr: Послата порука

en: Time of last msg received
sr: Време пријема последње поруке

en: Msg received
sr: Примљена порука

en: PID of the last msg sender
sr: ПИД пошиљаоца последње поруке

en: Msg sender
sr: Пошиљалац поруке

en: PID of the last msg receiver
sr: ПИД примаоца последње поруке

en: Msg receiver
sr: Прималац порука

en: Segment size
sr: Величина сегмента

en: Number of attached processes
sr: Број прикачених процеса

en: Attached processes
sr: Прикачени процеси

en: Status
sr: Стање

en: Attach time
sr: Време качења

en: Detach time
sr: Време скидања

en: Creator command line
sr: Линија наредби ствараоца

en: Creator command
sr: Наредба ствараоца

en: PID of the creator
sr: ПИД ствараоца

en: Creator PID
sr: ПИД ствараоца

en: PID of last user
sr: ПИД последњег корисника

en: Last user PID
sr: ПИД последњег корисника

en: Number of semaphores
sr: Број семафора

en: Semaphores
sr: Семафора

en: Time of the last operation
sr: Време последње радње

en: Last operation
sr: Последња радња

en: Resource name
sr: Назив изворишта

en: Resource
sr: Извориште

en: Resource description
sr: Опис изворишта

en: Description
sr: Опис

en: Currently used
sr: Недавно коришћена

en: Used
sr: Коришћена

en: Currently use percentage
sr: Проценат тренутног коришћења

en: Use
sr: Коришћење

en: System-wide limit
sr: Ограничење на целом систему

en: Limit
sr: Ограничење

en: Semaphore value
sr: Вредност семафора

en: Value
sr: Вредност

en: column %s does not apply to the specified IPC
sr: колона %s се не примењује на наведени IPC

en:  -m, --shmems             shared memory segments
sr:  -m, --shmems             сегменти дељене меморије

en:  -M, --posix-shmems       POSIX shared memory segments
sr:  -M, --posix-shmems       сегменти POSIX дељене меморије

en:  -q, --queues             message queues
sr:  -q, --queues             редови поруке

en:  -Q, --posix-mqueues      POSIX message queues
sr:  -Q, --posix-mqueues      редови POSIX поруке

en:  -s, --semaphores         semaphores
sr:  -s, --semaphores         семафори

en:  -S, --posix-semaphores   POSIX semaphores
sr:  -S, --posix-semaphores   POSIX семафори

en:  -g, --global             info about system-wide usage
                                (may be used with -m, -q and -s)
sr:  -g, --global             информације о коришћењу на целом систему
                              (може се користит са „-m“, „-q“ и „-s“)

en:  -i, --id <id>            System V resource identified by <id>
sr:  -i, --id <ид>            System V извориште одређено <ид>-ом

en:  -N, --name <name>        POSIX resource identified by <name>
sr:  -N, --name <назив>       POSIX извориште одређено <називом>

en:  -b, --bytes              print SIZE in bytes rather
sr:  -b, --bytes              исписује ВЕЛИЧИНУ у бајтовима

en:  -c, --creator            show creator and owner
sr:  -c, --creator            приказује ствараоца и власника

en:  -J, --json               use the JSON output format
sr:  -J, --json               користи ЈСОН формат излаза

en:  -l, --list               force list output format (for example with --id)
sr:  -l, --list               присиљава списак формата излаза (на пример са „--id“)

en:  -P, --numeric-perms      print numeric permissions (PERMS column)
sr:  -P, --numeric-perms      исписује бројевна овлашћења (колона „PERMS“)

en:  -t, --time               show attach, detach and change times
sr:  -t, --time               приказује времена прикачињања, откачињања и измена

en:  -y, --shell              use column names to be usable as shell variables
sr:  -y, --shell              користи називе колона да би били употребљиви као променљиве шкољке

en: 
    Generic System V columns:
sr: 
    Опште System V колоне:

en: 
    Generic POSIX columns:
sr: 
    Опште ПОСИКС колоне:

en: 
    System V Shared-memory columns (--shmems):
sr: 
    Колоне System V дељене меморије (--shmems):

en: 
    System V Message-queue columns (--queues):
sr: 
    Колоне реда System V порука (--queues):

en: 
    System V Semaphore columns (--semaphores):
sr: 
    Колоне System V семафора (--semaphores):

en: 
    POSIX Semaphore columns (--posix-semaphores):
sr: 
    Колоне ПОСИКС семафора (--posix-semaphores):

en: 
    Summary columns (--global):
sr: 
    Колоне сажетка (--global):

en: Elements:
sr: Елементи:

en: failed to set data
sr: нисам успео да поставим податке

en: Number of semaphore identifiers
sr: Број одредника семафора

en: Total number of semaphores
sr: Укупни број семафора

en: Max semaphores per semaphore set.
sr: Највише семафора по скупу семафора.

en: Max number of operations per semop(2)
sr: Највећи број радњи по „semop(2)“

en: Semaphore max value
sr: Највећа вредност семафора

en: mqueue %s not found
sr: нисам нашао „mqueue %s“

en: Number of System V message queues
sr: Број редова System V поруке

en: Max size of System V message (bytes)
sr: Највећа величина System V поруке (бајтова)

en: Default max size of System V queue (bytes)
sr: Основна највећа величина System V реда (бајтова)

en: Number of POSIX message queues
sr: Број редова POSIX порукe

en: Max size of POSIX message (bytes)
sr: Највећа величина POSIX поруке (бајтова)

en: Number of messages in POSIX message queue
sr: Број порука у реду POSIX поруке

en: shm %s not found
sr: нисам нашао „shm %s“

en: Shared memory segments
sr: Сегменти дељене меморије

en: Shared memory pages
sr: Странице дељене меморије

en: Max size of shared memory segment (bytes)
sr: Највећа величина сегмента дељене меморије (бајтова)

en: Min size of shared memory segment (bytes)
sr: Најмања величина сегмента дељене меморије (бајтова)

en: failed to parse IPC identifier
sr: нисам успео да обрадим IPC одредника

en: --global is mutually exclusive with --creator, --id, --name and --time
sr: „--global“ је узајамно искључива са „--creator“, „--id“, „--name“ и „--time“

en: Utility to display kernel interrupt information.
sr: Помагало за приказ информација о прекидима кернела.

en:  -C, --cpu-list <list> only show counters for these CPUs
sr:  -C, --cpu-list <списак> само приказује бројаче за ове процесоре

en: start and end address of the memory range
sr: адреса почетка и краја опсега меморије

en: size of the memory range
sr: величина опсега меморије

en: online status of the memory range
sr: стање присутности опсега меморије

en: memory is removable
sr: меморија је уклоњива

en: memory block number or blocks range
sr: број блока меморије или опсег блокова

en: numa node of memory
sr: нума чвор меморије

en: valid zones for the memory range
sr: исправне зоне за опсег меморије

en: online
sr: присутно

en: offline
sr: одсутно

en: on->off
sr: укљ→искљ

en: Memory block size:
sr: Величина блока меморије:

en: Total online memory:
sr: Укупна присутна меморија:

en: Total offline memory:
sr: Укупно присутне меморије:

en: Failed to open %s
sr: Нисам успео да отворим „%s“

en: failed to read memory block size
sr: нисам успео да прочитам величину блока меморије

en: This system does not support memory blocks
sr: Овај систем не подржава блокове меморије

en: List the ranges of available memory with their online status.
sr: Испишите опсеге доступне меморије са њиховим стањима присутности.

en:  -a, --all            list each individual memory block
sr:  -a, --all              исписује сваки појединачни блок меморије

en:  -o, --output <list>  output columns
sr:  -o, --output <списак>  исписује колоне

en:  -S, --split <list>   split ranges by specified columns
sr:  -S, --split <списак>   дели опсеге наведеним колонама

en:  -s, --sysroot <dir>  use the specified directory as system root
sr:  -s, --sysroot <дир>    користи наведени директоријум као корени система

en:      --summary[=when] print summary information (never,always or only)
sr:      --summary[=када]   исписује информације сажетка („never,always“ или „only“)

en: options --{raw,json,pairs} and --summary=only are mutually exclusive
sr: опције „--{raw,json,pairs}“ и „--summary=only“ се узајамно искључују

en: invalid argument to --sysroot
sr: неисправан аргумент за „--sysroot“

en: namespace identifier (inode number)
sr: одредник називног простора (број и-чвора)

en: kind of namespace
sr: врста називног простора

en: path to the namespace
sr: путања до називног простора

en: number of processes in the namespace
sr: број процеса у називном простору

en: lowest PID in the namespace
sr: најнижи ПИД у називном простору

en: PPID of the PID
sr: ППИД ПИД-а

en: command line of the PID
sr: линија наредби ПИД-а

en: UID of the PID
sr: УИД ПИД-а

en: username of the PID
sr: корисничко име ПИД-а

en: namespace ID as used by network subsystem
sr: ИД називног простора како га користи подсистем мреже

en: nsfs mountpoint (usually used network subsystem)
sr: „nsfs“ тачка качења (обично се користи подсистем мреже)

en: parent namespace identifier (inode number)
sr: одредник полазног називног простора (број и-чвора)

en: owner namespace identifier (inode number)
sr: одредник власника називног простора (број и-чвора)

en:  %s [options] [<namespace>]
sr:  %s [опције] [<називни_простор>]

en: List system namespaces.
sr: Испишите називне просторе система.

en:  -o, --output <list>    define which output columns to use
sr:  -o, --output <списак>  дефинише колоне излаза за коришћење

en:  -P, --persistent       namespaces without processes
sr:  -P, --persistent       називни простори без процеса

en:  -p, --task <pid>       print process namespaces
sr:  -p, --task <пид>       исписује називне просторе процеса

en:  -W, --nowrap           don't use multi-line representation
sr:  -W, --nowrap           не користи вишередно представљање

en:  -t, --type <name>      namespace type (mnt, net, ipc, user, pid, uts, cgroup, time)
sr:  -t, --type <назив>     врста називног простора (mnt, net, ipc, user, pid, uts, cgroup, time)

en:  -T, --tree[=<rel>]     use tree format (parent, owner, or process)
sr:  -T, --tree [=<рел>]    користи формат стабла (parent, owner, или process)

en: failed to do stat /proc/self/ns/user
sr: нисам успео да урадим „stat /proc/self/ns/user“

en: unknown namespace type: %s
sr: непозната врста називног простора: %s

en: unknown tree type: %s
sr: непозната врста стабла: %s

en: --task is mutually exclusive with <namespace>
sr: „--task“ се узајамно искључује са <називним_простором>

en: invalid namespace argument
sr: неисправан аргумент називног простора

en: --tree={parent|owner} is unsupported for your system
sr: --tree={parent|owner} није подржано за ваш систем

en: not found namespace: %ju
sr: нисам нашао називни простор: %ju

en: drop permissions failed.
sr: одбацивање овлашћења није успело.

en: %s from %s (libmount %s
sr: %s из %s (libmount %s

en: failed to read mtab
sr: нисам успео да читам „mtab“

en: %-25s: ignored
sr: %-25s: је занемарено

en: %-25s: already mounted
sr: %-25s: већ прикачено

en: %s: %s moved to %s.
sr: %s: %s је премештено на %s.

en: %s: %s bound on %s.
sr: %s: %s је свезано на %s.

en: %s: %s mounted on %s.
sr: %s: %s је прикачено на %s.

en: %s: %s propagation flags changed.
sr: %s: заставица „%s“ простирања је измењена.

en: mount: %s does not contain SELinux labels.
           You just mounted a file system that supports labels which does not
           contain labels, onto an SELinux box. It is likely that confined
           applications will generate AVC messages and not be allowed access to
           this file system.  For more details see restorecon(8) and mount(8).
sr: mount: „%s“ не садржи СЕЛинукs натписе.
           Управо сте прикачили систем датотека који подржава натписе који не
           садржи натписе, на СЕЛинукс кутију. Вероватно ће обухваћени програми
           створити AVC поруке и неће им бити дозвољен приступ овом систему
           датотека. За више детаља видите „restorecon(8)“ и „mount(8)“.

en: mount: (hint) your fstab has been modified, but systemd still uses
           the old version; use 'systemctl daemon-reload' to reload.
sr: mount: (савет) ваша „fstab“ је измењена, али systemd још увек користи старо издање;
           користите „systemctl daemon-reload“ да поново учитате.

en: mount error:
     | mount errors:
sr[0]: грешка качења:
sr[1]: грешке качења:
sr[2]: грешке качења:

en: mount warning:
     | mount warnings:
sr[0]: упозорење качења:
sr[1]: упозорења качења:
sr[2]: упозорења качења:

en: mount info:
     | mount infos:
sr[0]: инфо качења.
sr[1]: инфо качења.
sr[2]: инфо качења.

en:        dmesg(1) may have more information after failed mount system call.
sr:        dmesg(1) може имати више информација након неуспелог системског позива качења.

en: %s: failed to parse
sr: %s: нисам успео да обрадим

en: failed to append option '%s'
sr: нисам успео да придодам опцију „%s“

en:  %1$s [-lhV]
     %1$s -a [options]
     %1$s [options] [--source] <source> | [--target] <directory>
     %1$s [options] <source> <directory>
     %1$s <operation> <mountpoint> [<target>]
sr:  %1$s [-lhV]
     %1$s -a [опције]
     %1$s [опције] [--source] <извор> | [--target] <директоријум>
     %1$s [опције] <извор> <директоријум>
     %1$s <радња> <тачак_качења> [<мета>]

en: Mount a filesystem.
sr: Прикачите систем датотека.

en:  -a, --all               mount all filesystems mentioned in fstab
sr:  -a, --all                откачиње све системе датотека поменуте у fstab-у

en:  -c, --no-canonicalize   don't canonicalize paths
sr:  -c, --no-canonicalize    не каноникализује путање

en:  -f, --fake              dry run; skip the mount(2) syscall
sr:  -f, --fake               суви рад; прескаче системски позив „mount(2)“

en:  -F, --fork              fork off for each device (use with -a)
sr:  -F, --fork               клонира за сваки уређај (користите са „-a“)

en:  -T, --fstab <path>      alternative file to /etc/fstab
sr:  -T, --fstab <пут>        заменска датотека за „/etc/fstab“

en:  -i, --internal-only     don't call the mount.<type> helpers
sr:  -i, --internal-only      не позива „mount.<врста>“ помагаче

en:  -l, --show-labels       show also filesystem labels
sr:  -l, --show-labels        приказује такође натписе система датотека

en:      --map-groups <inner>:<outer>:<count>
                             add the specified GID map to an ID-mapped mount
sr:  --map-groups=<unutarnji>:<spoljni>:<ukupnost>
                              додаје наведену ГИД мапу на ИД-мапирано качење

en:      --map-users <inner>:<outer>:<count>
                             add the specified UID map to an ID-mapped mount
sr:      --map-users <unutarnji>:<spoljni>:<ukupnost>
                              додаје наведену УИД мапу на ИД-мапирано качење

en:      --map-users /proc/<pid>/ns/user
                             specify the user namespace for an ID-mapped mount
sr:      --map-users /proc/<pid>/ns/user
                              наводи корисников називни простор за ИД-мапирано качење

en:  -m, --mkdir[=<mode>]    alias to '-o X-mount.mkdir[=<mode>]'
sr:  -m, --mkdir[=<режим>]    алијас за „-o X-mount.mkdir[=<режим>]“

en:  -n, --no-mtab           don't write to /etc/mtab
sr:  -n, --no-mtab            не пише у „/etc/mtab“

en:      --options-mode <mode>
                             what to do with options loaded from fstab
sr:      --options-mode <режим>
                              шта да ради са опцијама учитаним из fstab-а

en:      --options-source <source>
                             mount options source
sr:      --options-source <извор>
                              прикачиње извор опција

en:      --options-source-force
                             force use of options from fstab/mtab
sr:      --options-source-force
                              приморава коришћење опција из „fstab/mtab“-а

en:      --onlyonce          check if filesystem is already mounted
sr:      --onlyonce           проверава да ли је систем датотека већ прикачен

en:  -o, --options <list>    comma-separated list of mount options
sr:  -o, --options <списак>   зарезом раздвојен списак опција качења

en:  -O, --test-opts <list>  limit the set of filesystems (use with -a)
sr:  -O, --test-opts <списак> ограничава скуп система датотека (користите са „-a“)

en:  -r, --read-only         mount the filesystem read-only (same as -o ro)
sr:  -r, --read-only          прикачиње систем датотека само за читање (исто као „-o ro“)

en:  -t, --types <list>      limit the set of filesystem types
sr:  -t, --types <списак>     ограничава скуп врста система датотека

en:      --source <src>      explicitly specifies source (path, label, uuid)
sr:      --source <извор>     изричито наводи извор (путању, натпис, ууид)

en:      --target <target>   explicitly specifies mountpoint
sr:      --target <мета>      изричито наводи тачку качења

en:      --target-prefix <path>
                             specifies path used for all mountpoints
sr:      --target-prefix <путања>
                              одређује путању коришћену за све тачке качења

en:  -v, --verbose           say what is being done
sr:  -v, --verbose            говори шта је урађено

en:  -w, --rw, --read-write  mount the filesystem read-write (default)
sr:  -w, --rw, --read-write   качи систем датотека за читање-писање (основно)

en:  -N, --namespace <ns>    perform mount in another namespace
sr:  -N, --namespace <нп>     обавља качење у другом називном простору

en: Source:
sr: Извориште:

en:  -L, --label <label>     synonym for LABEL=<label>
sr:  -L, --label <натпис>     синоним за НАТПИС=<натпис>

en:  -U, --uuid <uuid>       synonym for UUID=<uuid>
sr:  -U, --uuid <ууид>        синоним за УУИД=<ууид>

en:  LABEL=<label>           specifies device by filesystem label
sr:  НАТПИС=<натпис>          наводи уређај према натпису система датотека

en:  UUID=<uuid>             specifies device by filesystem UUID
sr:  УУИД=<ууид>              наводи уређај према УУИД-у система датотека

en:  PARTLABEL=<label>       specifies device by partition label
sr:  ПАРТНАТПИС=<натпис>      наводи уређај према натпису партиције

en:  PARTUUID=<uuid>         specifies device by partition UUID
sr:  ПАРТУУИД=<ууид>          наводи уређај према УУИД-у партиције

en:  ID=<id>                 specifies device by udev hardware ID
sr:  ИД=<ид>                  наводи уређај према „udev“ ИД-у хардвера

en:  <device>                specifies device by path
sr:  <уређ>                   наводи уређај према путањи

en:  <directory>             mountpoint for bind mounts (see --bind/rbind)
sr:  <директоријум>           тачка качења за качења свезе (видите „--bind/rbind“)

en:  <file>                  regular file for loopdev setup
sr:  <дттка>                  обична датотека за поставку „loopdev“-а

en: Operations:
sr: Радње:

en:  -B, --bind              mount a subtree somewhere else (same as -o bind)
sr:  -B, --bind               качи подстабло негде другде (исто као „-o bind“)

en:  -M, --move              move a subtree to some other place
sr:  -M, --move               премешта подстабло на неко друго место

en:  -R, --rbind             mount a subtree and all submounts somewhere else
sr:  -R, --rbind              качи подстабло и сва садржана качења негде другде

en:  --make-shared           mark a subtree as shared
sr:  --make-shared            означава подстабло као дељено

en:  --make-slave            mark a subtree as slave
sr:  --make-slave             означава подстабло као садржано

en:  --make-private          mark a subtree as private
sr:  --make-private           означава подстабло као приватно

en:  --make-unbindable       mark a subtree as unbindable
sr:  --make-unbindable        означава подстабло као несвезиво

en:  --make-rshared          recursively mark a whole subtree as shared
sr:  --make-rshared           дубински означава читаво подстабло као дељено

en:  --make-rslave           recursively mark a whole subtree as slave
sr:  --make-rslave            дубински означава читаво подстабло као садржано

en:  --make-rprivate         recursively mark a whole subtree as private
sr:  --make-rprivate          дубински означава читаво подстабло као приватно

en:  --make-runbindable      recursively mark a whole subtree as unbindable
sr:  --make-runbindable       дубински означава читаво подстабло као несвезиво

en: libmount context allocation failed
sr: додела „libmount“ контекста није успела

en: failed to set options pattern
sr: нисам успео да поставим шаблон опција

en: failed to set target namespace to %s
sr: нисам успео да поставим називни простор мете на „%s“

en: source specified more than once
sr: извор је наведен више пута

en:  %1$s [-qd] /path/to/directory
     %1$s -x /dev/device
sr:  %1$s [-qd] /путања/до/директоријума
     %1$s -x /dev/уређај

en: Check whether a directory or file is a mountpoint.
sr: Проверите да ли је директоријум или датотека тачка качења.

en:  -q, --quiet        quiet mode - don't print anything
         --nofollow     do not follow symlink
     -d, --fs-devno     print maj:min device number of the filesystem
     -x, --devno        print maj:min device number of the block device
sr:  -q, --quiet        тихи режим – не исписује ништа
         --nofollow     не прати симболичку везу
     -d, --fs-devno     исписује број главног:споредног уређаја система датотека
     -x, --devno        исписује број главног:споредног уређаја блок уређаја

en: %s is not a mountpoint
sr: „%s“ није тачка качења

en: %s is a mountpoint
sr: „%s“ је тачка качења

en:  %s [options] [<program> [<argument>...]]
sr:  %s [опције] [<програм> [<аргумент>...]]

en: Run a program with namespaces of other processes.
sr: Покрените програм са називним просторима других процеса.

en:  -a, --all              enter all namespaces
sr:  -a, --all                   уноси све називне просторе

en:  -t, --target <pid>     target process to get namespaces from
sr:  -t, --target <пид>          таргетира процес да добави називне просторе из

en:  -m, --mount[=<file>]   enter mount namespace
sr:  -m, --mount[=<дттка>]       уноси називни простор качења

en:  -u, --uts[=<file>]     enter UTS namespace (hostname etc)
sr:  -u, --uts[=<дттка>]         уноси UTS називни простор (назив домаћина итд)

en:  -i, --ipc[=<file>]     enter System V IPC namespace
sr:  -i, --ipc[=<дттка>]         уноси System V IPC називни простор

en:  -n, --net[=<file>]     enter network namespace
sr:  -n, --net[=<дттка>]         уноси мрежни називни простор

en:  -N, --net-socket <fd>  enter socket's network namespace (use with --target)
sr:  -N, --net-socket <fd>       уноси називни простор мреже прикључнице (користите са „--target“)

en:  -p, --pid[=<file>]     enter pid namespace
sr:  -p, --pid[=<дттка>]         уноси пид називни простор

en:  -C, --cgroup[=<file>]  enter cgroup namespace
sr:  -C, --cgroup[=<file>]       уноси називни простор групе ствараоца

en:  -U, --user[=<file>]    enter user namespace
sr:  -U, --user[=<дттка>]        уноси кориснички називни простор

en:      --user-parent      enter parent user namespace
sr:      --user-parent           уноси називни простор корисника родитеља

en:  -T, --time[=<file>]    enter time namespace
sr:  -T, --time[=<дттка>]        уноси временски називни простор

en:  -S, --setuid[=<uid>]   set uid in entered namespace
sr:  -S, --setuid[=<уид>]        поставља уид у унесеном називном простору

en:  -G, --setgid[=<gid>]   set gid in entered namespace
sr:  -G, --setgid[=<гид>]        поставља гид у унесеном називном простору

en:      --preserve-credentials do not touch uids or gids
sr:      --preserve-credentials  не дира уид-е или гид-ове

en:      --keep-caps        retain capabilities granted in user namespaces
sr:  --keep-caps                 могућности задржавања су загарантоване у корисничком називном простору

en:  -r, --root[=<dir>]     set the root directory
sr:  -r, --root[=<дир>]          поставља корени директоријум

en:  -w, --wd[=<dir>]       set the working directory
sr:  -w, --wd[=<дир>]            поставља радни директоријум

en:  -W, --wdns <dir>       set the working directory in namespace
sr:  -W. --wdns <дир>            поставља радни директоријум у називном простору

en:  -e, --env              inherit environment variables from target process
sr:  -e, --env                   наслеђује променљиве окружења из процеса мете

en:  -F, --no-fork          do not fork before exec'ing <program>
sr:  -F, --no-fork               не испелцава пре извршавања <програма>

en:  -c, --join-cgroup      join the cgroup of the target process
sr:  -c, --join-cgroup           придодаје c-групу циљног процеса

en:  -Z, --follow-context   set SELinux context according to --target PID
sr:  -Z, --follow-context        поставља СЕЛинукс контекст у складу са „--target“ ПИД-ом

en: neither filename nor target pid supplied for %s
sr: није достављен ни назив датотеке ни пид за „%s“

en: reassociate to namespace '%s' failed
sr: поновно придруживање са називним простором „%s“ није успело

en: reassociate to namespaces failed
sr: поновно придруживање са називним простором није успело

en: failed to open parent namespace
sr: нисам успео да отворим родитељски називни простор

en: failed to pidfd_open() for %d
sr: нисам успео да „pidfd_open()“ за %d

en: failed to get cgroup path
sr: нисам успео да добавим путању c-групе

en: failed to open cgroup.procs
sr: нисам успео да отворим „cgroup.procs“

en: statfs %s failed
sr: добављање података система датотека „%s“ није успело

en: write cgroup.procs failed
sr: писање „cgroup.procs“ није успело

en: failed to parse file descriptor
sr: нисам успео да обрадим описник датотеке

en: failed to parse uid
sr: нисам успео да обрадим уид

en: failed to parse gid
sr: нисам успео да обрадим гид

en: no target PID specified for --follow-context
sr: није наведен ПИД мете за „--follow-context“

en: failed to get %d SELinux context
sr: нисам успео да добавим %d СЕЛинукс контекст

en: failed to set exec context to '%s'
sr: нисам успео да поставим контекст извршавања на „%s“

en: no target PID specified
sr: није наведен ПИД мете

en: --join-cgroup is only supported in cgroup v2
sr: „--join-cgroup“ је подржано само у „cgroup“ v2

en: no namespace specified
sr: није наведен називни простор

en: cannot open current working directory
sr: не могу да отворим тренутни радни директоријум

en: change directory by root file descriptor failed
sr: промена директоријума описником корене датотеке није успела

en: chroot failed
sr: „chroot“ није успело

en: change directory by working directory file descriptor failed
sr: промена директоријума описником датотеке радног директоријума није успела

en: failed to get environment variables
sr: нисам успео да добавим променљиве окружења

en: can not get process stat
sr: не могу да добавим статистику процеса

en: setgroups failed
sr: „setgroups“ није успело

en:  %s [options] new_root put_old
sr:  %s [опције] new_root put_old

en: Change the root filesystem.
sr: Промените корени систем датотека.

en: failed to change root from `%s' to `%s'
sr: нисам успео да променим корен из „%s“ у „%s“

en: address space limit
sr: ограничење простора адресе

en: max core file size
sr: највећа величина датотеке језгра

en: CPU time
sr: време процесора

en: seconds
sr: секунди

en: max data size
sr: највећа величина података

en: max file size
sr: највећа величина датотеке

en: max number of file locks held
sr: највећи број задржавања закључавања датотеке

en: locks
sr: закључавања

en: max locked-in-memory address space
sr: највише адресног простора закључаног у меморији

en: max bytes in POSIX mqueues
sr: највише бајтова у ПОСИКС „mqueues“

en: max nice prio allowed to raise
sr: највише допуштених финих хитности за дизање

en: max number of open files
sr: највећи број отворених датотека

en: files
sr: датотеке

en: max number of processes
sr: неисправан број процеса

en: max resident set size
sr: највећа величина резидентног скупа

en: max real-time priority
sr: највише хитности реалног времена

en: timeout for real-time tasks
sr: временски истек за задатке реалног времена

en: microsecs
sr: микросекунде

en: max number of pending signals
sr: највећи број сигнала на чекању

en: signals
sr: сигнали

en: max stack size
sr: највећа величина спремника

en: resource name
sr: назив изворишта

en: resource description
sr: опис изворишта

en: soft limit
sr: слабо ограничење

en: hard limit (ceiling)
sr: јако ограничење (ceiling)

en: units
sr: јединица

en:  %s [options] [--<resource>=<limit>] [-p PID]
sr:  %s [опције] [--<извориште>=<ограничење>] [-p ПИД]

en:  %s [options] [--<resource>=<limit>] COMMAND
sr:  %s [опције] [--<извориште>=<ограничење>] НАРЕДБА

en: Show or change the resource limits of a process.
sr: Прикажите или измените ограничења ресурса процеса.

en:  -p, --pid <pid>        process id
     -o, --output <list>    define which output columns to use
         --noheadings       don't print headings
         --raw              use the raw output format
         --verbose          verbose output
sr:  -p, --pid <пид>        ид процеса
     -o, --output <списак>  дефинише које колоне излаза ће се користити
         --noheadings       не исписује заглавља
         --raw              користи сирови формат излаза
         --verbose          опширан излаз

en: 
    Resources:
sr: 
    Изворишта:

en:  -c, --core             maximum size of core files created
     -d, --data             maximum size of a process's data segment
     -e, --nice             maximum nice priority allowed to raise
     -f, --fsize            maximum size of files written by the process
     -i, --sigpending       maximum number of pending signals
     -l, --memlock          maximum size a process may lock into memory
     -m, --rss              maximum resident set size
     -n, --nofile           maximum number of open files
     -q, --msgqueue         maximum bytes in POSIX message queues
     -r, --rtprio           maximum real-time scheduling priority
     -s, --stack            maximum stack size
     -t, --cpu              maximum amount of CPU time in seconds
     -u, --nproc            maximum number of user processes
     -v, --as               size of virtual memory
     -x, --locks            maximum number of file locks
     -y, --rttime           CPU time in microseconds a process scheduled
                            under real-time scheduling
sr:  -c, --core             највећа величина направљених датотека језгра
     -d, --data             највећа величина сегмента података процеса
     -e, --nice             највећа фина хитност дозвољена за  дизање
     -f, --fsize            највећа величина датотека које пише процес
     -i, --sigpending       највећи број чекајућих сигнала
     -l, --memlock          највећа величина којом се може процес закључати у меморији
     -m, --rss              највећа величина резидентног скупа
     -n, --nofile           највећи број отворених датотека
     -q, --msgqueue         највише бајтова у редовима ПОСИКС поруке
     -r, --rtprio           највећа хитност заказивања у реалном времену
     -s, --stack            највећа величина спремника
     -t, --cpu              највећи износ вемена процесора у секундама
     -u, --nproc            највећи број корисничких процеса
     -v, --as               величина виртуелне меморије
     -x, --locks            највећи број виртуелне меморије
     -y, --rttime           време процесора у микросекундама заказоног процеса
                            под заказивањем у реалном времену

en:  <limit> is defined as a range soft:hard, soft:, :hard or a value to
             define both limits (e.g. -e=0:10 -r=:10).
sr:  <ограничење> је дефинисано као опсег „soft:hard“, „soft:“, „:hard“ или вредност за
             одређивање оба ограничења (тј. -e=0:10 -r=:10).

en: unlimited
sr: неограничено

en: failed to get old %s limit
sr: нисам успео да добавим старо %s ограничење

en: the soft limit %s cannot exceed the hard limit
sr: слабо ограничење „%s“ не може да премаши јако ограничење

en: New %s limit for pid %d:
sr: Ново „%s“ ограничење за пид %d:

en: failed to set the %s resource limit
sr: нисам успео да поставим „%s“ ограничење изворишта

en: failed to get the %s resource limit
sr: нисам успео да добавим „%s“ ограничење изворишта

en: failed to parse %s limit
sr: нисам успео да обрадим „%s“ ограничење

en: option --pid may be specified only once
sr: опција „--pid“ се може навести само једном

en: options --pid and COMMAND are mutually exclusive
sr: опције „--pid“ и „НАРЕДБА“ се међусобно искључују

en: Display kernel profiling information.
sr: Прикажите информације профилисања кернела.

en:  -m, --mapfile <mapfile>   (defaults: "%s" and
                                          "%s")
sr:  -m, --mapfile <дттка_мапе>   (основно: „%s“ и
                                          „%s“)

en:  -p, --profile <pro-file>  (default:  "%s")
sr:  -p, --profile <про-дттка>   (основно:  „%s“)

en:  -M, --multiplier <mult>   set the profiling multiplier to <mult>
sr:  -M, --multiplier <множ>     поставља множиоца профилисања на <множ>

en:  -i, --info                print only info about the sampling step
sr:  -i, --info                  исписује само информације о кораку узорковања

en:  -v, --verbose             print verbose data
sr:  -v, --verbose               исписује податке опширности

en:  -a, --all                 print all symbols, even if count is 0
sr:  -a, --all                   исписује све симболе, чак и ако је укупност 0

en:  -b, --histbin             print individual histogram-bin counts
sr:  -b, --histbin               исписује укупност појединачних подеока хистограма

en:  -s, --counters            print individual counters within functions
sr:  -s, --counters              исписује појединачне бројаче у функцијама

en:  -r, --reset               reset all the counters (root only)
sr:  -r, --reset                 враћа стање свих бројача (само админ)

en:  -n, --no-auto             disable byte order auto-detection
sr:  -n, --no-auto               искључује самооткривање поретка бајта

en: failed to parse multiplier
sr: нисам успео да обрадим множитеља

en: error writing %s
sr: грешка писања „%s“

en: input file is empty
sr: улазна датотека је празна

en: Assuming reversed byte order. Use -n to force native byte order.
sr: Подразумева преокренути поредак бајта. Користите „-n“ да присилите изворни поредак бајта.

en: Sampling_step: %u
sr: Корак_узорковања: %u

en: %s(%i): wrong map line
sr: %s(%i): погрешан ред мапе

en: can't find "_stext" in %s
sr: не могу да нађем „_stext“ у „%s“

en: profile address out of range. Wrong map file?
sr: адреса профила је ван опсега. Погрешна датотека мапе?

en: total
sr: укупно

en: process ID
sr: ИД процеса

en: process group ID
sr: ИД групе процеса

en:  %1$s [-n|--priority|--relative] <priority> [-p|--pid] <pid>...
     %1$s [-n|--priority|--relative] <priority>  -g|--pgrp <pgid>...
     %1$s [-n|--priority|--relative] <priority>  -u|--user <user>...
sr:  %1$s [-n|--priority|--relative] <хитност> [-p|--pid] <пид>...
     %1$s [-n|--priority|--relative] <хитност>  -g|--pgrp <пгид>...
     %1$s [-n|--priority|--relative] <хитност>  -u|--user <корисник>...

en: Alter the priority of running processes.
sr: Измените хитност радних процеса.

en:  -n <num>               specify the nice value;
                              if POSIXLY_CORRECT flag is set in environment,
                              then the priority is 'relative' to current
                              process priority; otherwise it is 'absolute'
sr:  -n <бр.>               наводи фину вредност;
                            ако је POSIXLY_CORRECT заставица постављена у окружењу,
                            тада је приоритет „relative“ за текући
                            приоритет процеса; у супротном је „absolute“

en:  --priority <num>       specify the 'absolute' nice value
sr:  --priority <број>      наводи „апсолутну“ фину вредност

en:  --relative <num>       specify the 'relative' nice value
sr:  --relative <бр.>       наводи „релативну“ фину вредност

en:  -p, --pid              interpret arguments as process ID (default)
sr:  -p, --pid              тумачи аргументе као ИД процеса (основно)

en:  -g, --pgrp             interpret arguments as process group ID
sr:  -g, --pgrp             тумачи аргументе као ИД групе процеса

en:  -u, --user             interpret arguments as username or user ID
sr:  -u, --user             тумачи аргументе као корисничко име или ИД корисника

en: failed to get priority for %d (%s)
sr: нисам успео да добавим хитност за %d (%s)

en: failed to set priority for %d (%s)
sr: нисам успео да поставим хитност за %d (%s)

en: %d (%s) old priority %d, new priority %d
sr: %d (%s) стара хитност %d, нова хитност %d

en: invalid priority '%s'
sr: неисправна хитност „%s“

en: unknown user %s
sr: непознат корисник „%s“

note: TRANSLATORS: The first %s is one of the above * three ID names. Read: "bad value for %s: %s"
en: bad %s value: %s
sr: лоша „%s“ вредност: %s

en: kernel device name
sr: назив уређаја кернела

en: device identifier value
sr: вредност одредника уређаја

en: device type name that can be used as identifier
sr: назив врсте уређаја који се може користити као одредник

en: device type description
sr: опис врсте уређаја

en: status of software block
sr: стање блока софтвера

en: status of hardware block
sr: стање блока хардвера

en: cannot set non-blocking %s
sr: не могу да поставим не-блокирање „%s“

en: wrong size of rfkill event: %zu < %zu
sr: погрешна величина „rfkill“ догађаја: %zu < %zu

en: failed to poll %s
sr: нисам успео да припремим: %s

en: invalid identifier
sr: неисправан одредник

en: blocked
sr: блокирани

en: unblocked
sr: одблокирани

en: invalid identifier: %s
sr: неисправан одредник: %s

en:  %s [options] command [identifier ...]
sr:  %s [опције] command [одредник ...]

en: Tool for enabling and disabling wireless devices.
sr: Алат за укључивање или искључивање бежичних уређаја.

note: TRANSLATORS: command names should not be translated, explaining them as additional field after identifier is fine, for example * list   [identifier]   (lista [tarkenne])
en:  help
sr:  помоћ

en:  event
sr:  догађај

en:  list   [identifier]
sr:  списак [одредник]

en:  block   identifier
sr:  блокирај   одредник

en:  unblock identifier
sr:  одблокирај одредник

en:  toggle  identifier
sr:  окини   одредник

en: Enter a system sleep state until a specified wakeup time.
sr: Унесите стање спавања система све до наведеног времена буђења.

en:  -a, --auto               reads the clock mode from adjust file (default)
sr:  -a, --auto                  чита режим сата из датотеке дотеривања (основно)

en:  -A, --adjfile <file>     specifies the path to the adjust file
                                the default is %s
sr:  -A, --adjfile <дттка>       наводи путању до датотеке дотеривања
                                 основно је „%s“

en:      --date <timestamp>   date time of timestamp to wake
sr:      --date <временски_жиг>  време датума временског жига за буђење

en:  -d, --device <device>    select rtc device (rtc0|rtc1|...)
sr:  -d, --device <уређај>       бира ртц уређај (rtc0|rtc1|...)

en:  -n, --dry-run            does everything, but suspend
sr:  -n, --dry-run               ради све друго, само не обуставља

en:  -l, --local              RTC uses local timezone
sr:  -l, --local                 „RTC“ користи месну временску зону

en:      --list-modes         list available modes
sr:      --list-modes            исписује доступне режиме

en:  -m, --mode <mode>        standby|mem|... sleep mode
sr:  -m, --mode <режим>          standby|mem|... режим спавања

en:  -s, --seconds <seconds>  seconds to sleep
sr:  -s, --seconds <сек>         секунди за спавање

en:  -t, --time <time_t>      time to wake
sr:  -t, --time <време_t>        време за буђење

en:  -u, --utc                RTC uses UTC
sr:  -u, --utc                   „RTC“ користи КУВ

en:  -v, --verbose            verbose messages
sr:  -v, --verbose               опширне поруке

en: read rtc time failed
sr: читање ртц времена није успело

en: read system time failed
sr: читање системског времена није успело

en: convert rtc time failed
sr: претварање ртц времена није успело

en: set rtc wake alarm failed
sr: постављање ртц аларма буђења није успело

en: discarding stdin
sr: одбацујем стандардни улаз

en: unexpected third line in: %s: %s
sr: неочекиван трећи ред у: %s: %s

en: read rtc alarm failed
sr: читање ртц аларма није успело

en: alarm: off
sr: аларм: искљ.

en: convert time failed
sr: претварање времена није успело

en: alarm: on  %s
sr: аларм: укљ.  %s

en: %s: unable to find device
sr: %s: не могу да нађем уређај

en: could not read: %s
sr: не могу да читам: %s

en: unrecognized suspend state '%s'
sr: непознато стање обуставе „%s“

en: invalid seconds argument
sr: неисправан аргумент секунди

en: invalid time argument
sr: неисправан аргумент времена

en: %s: assuming RTC uses UTC ...
sr: %s: подразумевам да „RTC“ користи КУВ ...

en: Using UTC time.
sr: Користим КУВ време.

en: Using local time.
sr: Користим месно време.

en: must provide wake time (see --seconds, --time and --date options)
sr: морате доставити време буђења (видите опције „--seconds“, „--time“ и „--date“)

en: %s not enabled for wakeup events
sr: „%sд није укључено за догађаје буђења

en: alarm %<PRId64>, sys_time %<PRId64>, rtc_time %<PRId64>, seconds %<PRIu64>
sr: аларм %<PRId64>, сис_време %<PRId64>, ртц_време %<PRId64>, секунде %<PRIu64>

en: time doesn't go backward to %s
sr: време не иде уназад за %s

en: %s: wakeup using %s at %s
sr: %s: буђење користећи „%s“ у %s

en: %s: wakeup from "%s" using %s at %s
sr: %s: буђење са „%s“ користећи „%s“ у %s

en: suspend mode: no; leaving
sr: режим обуставе: не: одлазим

en: suspend mode: off; executing %s
sr: режим обуставе: искљ.; извршавам „%s“

en: failed to find shutdown command
sr: нисам успео да нађем наредбу гашења

en: suspend mode: on; reading rtc
sr: режим обуставе: да: читам ртц

en: rtc read failed
sr: ртц читање није успело

en: suspend mode: disable; disabling alarm
sr: режим обуставе: искључи; искључујем аларм

en: suspend mode: show; printing alarm info
sr: режим обуставе: покажи; исписујем информације аларма

en: suspend mode: %s; suspending system
sr: режим обуставе: %s; обустављам рад система

en: disable rtc alarm interrupt failed
sr: прекид искључивања ртц аларма није успео

en: Switching on %s.
sr: Прелазим на „%s“.

en:  %s [<arch>] [options] [<program> [<argument>...]]
sr:  %s [<арх>] [опције] [<програм> [<аргумент>...]]

en: Change the reported architecture and set personality flags.
sr: Измените пријављену архитектуру и поставите заставице персоналности.

en:  -B, --32bit              turns on ADDR_LIMIT_32BIT
sr:  -B, --32bit              укључује „ADDR_LIMIT_32BIT“

en:  -F, --fdpic-funcptrs     makes function pointers point to descriptors
sr:  -F, --fdpic-funcptrs     чини да показивачи функције показују на описнике

en:  -I, --short-inode        turns on SHORT_INODE
sr:  -I, --short-inode        укључује „SHORT_INODE“

en:  -L, --addr-compat-layout changes the way virtual memory is allocated
sr:  -L, --addr-compat-layout мења начин додељивања виртуелне меморије

en:  -R, --addr-no-randomize  disables randomization of the virtual address space
sr:  -R, --addr-no-randomize  искључује насумичност виртуелног простора адресе

en:  -S, --whole-seconds      turns on WHOLE_SECONDS
sr:  -S, --whole-seconds      укључује „WHOLE_SECONDS“

en:  -T, --sticky-timeouts    turns on STICKY_TIMEOUTS
sr:  -T, --sticky-timeouts    укључује „STICKY_TIMEOUTS“

en:  -X, --read-implies-exec  turns on READ_IMPLIES_EXEC
sr:  -X, --read-implies-exec  укључује „READ_IMPLIES_EXEC“

en:  -Z, --mmap-page-zero     turns on MMAP_PAGE_ZERO
sr:  -Z, --mmap-page-zero     укључује „MMAP_PAGE_ZERO“

en:  -3, --3gb                limits the used address space to a maximum of 3 GB
sr:  -3, --3gb                ограничава коришћени простор адресе на највише 3 GB

en:      --4gb                ignored (for backward compatibility only)
sr:      --4gb                занемарено (само за повратну сагласност)

en:      --uname-2.6          turns on UNAME26
sr:      --uname-2.6          укључује „UNAME26“

en:  -v, --verbose            say what options are being switched on
sr:  -v, --verbose            говори које су опције укључене

en:      --list               list settable architectures, and exit
sr:      --list               исписује постављиве архитектуре и излази

en:      --show[=personality] show current or specific personality and exit
sr:      --show[=personality] приказује текућу или нарочиту персоналност и излази

en: Kernel cannot set architecture to %s
sr: Кернел не може да постави архитектуру на „%s“

en: Can not get current kernel personality
sr: Не могу да добавим текућу персоналност кернела

en: Not enough arguments
sr: Нема довољно аргумената

en: unrecognized option '--list'
sr: непрепозната опција „--list“

en: could not parse personality
sr: не могу да обрадим персоналност

en: unrecognized option '--show'
sr: непрепозната опција „--show“

en: no architecture argument or personality flags specified
sr: није наведен аргумент архитектуре или заставица личности

en: %s: Unrecognized architecture
sr: %s: Непозната архитектура

en: failed to set personality to %s
sr: нисам успео да поставим персоналност на „%s“

en: Execute command `%s'.
sr: Извршава наредбу „%s“.

en:  %s [options] <program> [<argument>...]
sr:  %s [опције] <програм> [<аргумент>...]

en: Run a program in a new process group.
sr: Покреће програм у новој групи процеса.

en:  -f, --foreground    Make a foreground process group
sr:  -f, --foreground     Прави групу процеса основе

en: setpgid failed
sr: „setpgid“ није успело

en: sigemptyset failed
sr: „sigemptyset“ није успело

en: sigaddset failed
sr: „sigaddset“ није успело

en: tcsetpgrp failed
sr: „tcsetpgrp“ није успело

en: Run a program with different privilege settings.
sr: Покрените програм са различитим поставкама привилегија.

en:  -d, --dump                  show current state (and do not exec)
sr:  -d, --dump                  приказује текуће стање (и не извршава)

en:  --nnp, --no-new-privs       disallow granting new privileges
sr:  --nnp, --no-new-privs       онемогућава гарантујући нове привилегије

en:  --ambient-caps <caps>       set ambient capabilities
sr:  --ambient-caps <мгћн>       поставља могућности амбијента

en:  --inh-caps <caps>           set inheritable capabilities
sr:  --inh-caps <мгћн>           поставља наследиве могућности

en:  --bounding-set <caps>       set capability bounding set
sr:  --bounding-set <могу>       поставља свезни скуп могућности

en:  --ruid <uid|user>           set real uid
sr:  --ruid <уид|корисник>       поставља стварни уид

en:  --euid <uid|user>           set effective uid
sr:  --euid <уид|корисник>       поставља ефективни уид

en:  --rgid <gid|group>          set real gid
sr:  --rgid <gid|grupa>          поставља стварни гид

en:  --egid <gid|group>          set effective gid
sr:  --egid <гид|корисник>       поставља ефективни гид

en:  --reuid <uid|user>          set real and effective uid
sr:  --reuid <уид|корисник>      поставља стварни и ефективни уид

en:  --regid <gid|group>         set real and effective gid
sr:  --regid <гид|корисник>      поставља стварни и ефективни гид

en:  --clear-groups              clear supplementary groups
sr:  --clear-groups              чисти додатне групе

en:  --keep-groups               keep supplementary groups
sr:  --keep-groups               задржава додатне групе

en:  --init-groups               initialize supplementary groups
sr:  --init-groups               покреће додатне групе

en:  --groups <group>[,...]      set supplementary group(s) by GID or name
sr:  --groups <група>[,...]      поставља додатне групе према ГИД-у или називу

en:  --securebits <bits>         set securebits
sr:  --securebits <битови>       поставља сигурбите

en:  --pdeathsig keep|clear|<signame>
                                 set or clear parent death signal
sr:  --pdeathsig keep|clear|<назив_сигнала>
                                 поставља или чисти сигнал смрти родитеља

en:  --ptracer <pid>|any|none    allow ptracing from the given process
sr:  --ptracer <пид>|any|none    омогућава п-праћење из датог процеса

en:  --selinux-label <label>     set SELinux label
sr:  --selinux-label <натпис>    поставља натпис СЕЛинукса

en:  --apparmor-profile <pr>     set AppArmor profile
sr:  --apparmor-profile <пр>     поставља „AppArmorд профил

en:  --landlock-access <access>  add Landlock access
sr:  --landlock-access <приступ> додаје Landlock приступ

en:  --landlock-rule <rule>      add Landlock rule
sr:  --landlock-rule <правило>   додаје Landlock правило

en:  --seccomp-filter <file>     load seccomp filter from file
sr:  --seccomp-filter <дттка>    учитава „seccomp“ филтер из датотеке

en:  --reset-env                 clear all environment and initialize
                                   HOME, SHELL, USER, LOGNAME and PATH
sr:  --reset-env                 чисти сва окружења и поставља
                                 HOME, SHELL, USER, LOGNAME и PATH

en:  This tool can be dangerous.  Read the manpage, and be careful.
sr:  Овај алат може бити опасан.  Прочитајте упутсво и будите пажљиви.

en: invalid capability type
sr: нисправна врста способности

en: cap %d: libcap-ng is broken
sr: мог %d: „libcap-ng“ је оштећена

en: getting process secure bits failed
sr: добављање битова сигурности процеса није успело

en: Securebits:
sr: Сигурбитови:

en: [none]
sr: [ништа]

en: %s: too long
sr: %s: је предуго

en: Supplementary groups:
sr: Додатне групе:

en: [none]
sr: [ништа]

en: failed to get parent death signal
sr: нисам успео да добавим сигнал смрти родитеља

en: Parent death signal:
sr: Сигнал смрти полазног:

en: uid: %u
sr: уид: %u

en: euid: %u
sr: еуид: %u

en: suid: %u
sr: суид: %u

en: getresuid failed
sr: „getresuid“ није успело

en: getresgid failed
sr: „getresgid“ није успело

en: Effective capabilities:
sr: Ефективне могућности:

en: Permitted capabilities:
sr: Допуштене могућности:

en: Inheritable capabilities:
sr: Наследиве могућности:

en: Ambient capabilities:
sr: Амбијентне могућности:

en: [unsupported]
sr: [неподржано]

en: Capability bounding set:
sr: Скуп свезе могућности:

en: SELinux label
sr: Натпис СЕЛинукса

en: AppArmor profile
sr: „AppArmor“ профил

en: Invalid supplementary group id
sr: Неисправан ид додатне групе

en: failed to parse ptracer pid
sr: нисам успео да обрадим „ptracer“ пид

en: setresuid failed
sr: „setresuid“ није успело

en: setresgid failed
sr: „setresgid“ није успело

en: unsupported capability type
sr: неподржана врста могућности

en: bad capability string
sr: лоша ниска могућности

en: unknown capability "%s"
sr: непозната могућност „%s“

en: unrecognized securebit set -- refusing to adjust
sr: непозната поставка сигурбита – одбијам да дотерам

en: bad securebits string
sr: лоша ниска сигурбитова

en: +all securebits is not allowed
sr: „+all“ сигурбитови није допуштено

en: adjusting keep_caps does not make sense
sr: дотеривање „keep_caps“ нема смисла

en: unrecognized securebit
sr: непознат сигурбит

en: SELinux is not running
sr: СЕЛинукс није покренут

en: close failed: %s
sr: затварање није успело: %s

en: AppArmor is not running
sr: „AppArmor“ није покренут

en: invalid filter
sr: неисправан филтер

en: Could not load seccomp filter
sr: Не могу да учитам „seccomp“ филтер

en: duplicate --no-new-privs option
sr: двострука опција „--no-new-privs“

en: duplicate ruid
sr: двоструки руид

en: failed to parse ruid
sr: нисам успео да обрадим руид

en: duplicate euid
sr: двоструки еуид

en: failed to parse euid
sr: нисам успео да обрадим еуид

en: duplicate ruid or euid
sr: двоструки руид или еуид

en: failed to parse reuid
sr: нисам успео да обрадим реуид

en: duplicate rgid
sr: двоструки ргид

en: failed to parse rgid
sr: нисам успео да обрадим ргид

en: duplicate egid
sr: двоструки егид

en: failed to parse egid
sr: нисам успео да обрадим егид

en: duplicate rgid or egid
sr: двоструки ргид или егид

en: failed to parse regid
sr: нисам успео да обрадим регид

en: duplicate --clear-groups option
sr: двострука опција „--clear-groups“

en: duplicate --keep-groups option
sr: двострука опција „--keep-groups“

en: duplicate --init-groups option
sr: двострука опција „--init-groups“

en: duplicate --groups option
sr: двострука опција „--groups“

en: duplicate --keep-pdeathsig option
sr: двострука опција „--keep-pdeathsig“

en: duplicate --ptracer option
sr: двострука опција „--ptracer“

en: duplicate --inh-caps option
sr: двострука опција „--inh-caps“

en: duplicate --ambient-caps option
sr: двострука опција „--ambient-caps“

en: duplicate --bounding-set option
sr: двострука опција „--bounding-set“

en: duplicate --securebits option
sr: двострука опција „--securebits“

en: duplicate --selinux-label option
sr: двострука опција „--selinux-label“

en: duplicate --apparmor-profile option
sr: двострука опција „--apparmor-profile“

en: duplicate --secccomp-filter option
sr: двострука опција „--secccomp-filter“

en: --dump is incompatible with all other options
sr: „--dump“ је несагласно са свим другим опцијама

en: --list-caps must be specified alone
sr: „--list-caps“ мора бити наведена сама

en: No program specified
sr: Није наведен програм

en: --[re]gid requires --keep-groups, --clear-groups, --init-groups, or --groups
sr: „--[re]gid“ захтева „--keep-groups“, „--clear-groups“, „--init-groups“ или „--groups“

en: --init-groups requires --ruid or --reuid
sr: „--init-groups“ захтева „--ruid“ или „--reuid“

en: uid %ld not found, --init-groups requires an user that can be found on the system
sr: нисам нашао уид %ld, „--init-groups“ захтева да један корисник може бити нађен на систему

en: disallow granting new privileges failed
sr: онемогућавање гарантовања нових привилегија није успело

en: keep process capabilities failed
sr: задржавање могућности процеса није успело

en: activate capabilities
sr: активира могућности

en: reactivate capabilities
sr: поново активира могућности

en: initgroups failed
sr: „initgroups“ није успело

en: set process securebits failed
sr: постављање битова сигурности процеса није успело

en: apply bounding set
sr: примењује скуп свезе

en: apply capabilities
sr: примењује могућности

en: set parent death signal failed
sr: постављање сигнала смрти родитеља није успело

en: set ptracer
sr: поставља „ptracer“

en: could not parse landlock fs access: %s
sr: не могу да обрадим приступ landlock сисдат: %s

en: invalid landlock rule: %s
sr: неисправно landlock правило: %s

en: could not open file for landlock: %s
sr: не могу да отворим датотеку за landlock: %s

en: landlock_create_ruleset failed
sr: „landlock_create_ruleset“ није успело

en: adding landlock rule failed
sr: додавање landlock правила није успело

en: disallow granting new privileges for landlock failed
sr: поништавање гарантовања нових привилегија за landlock није успело

en: landlock_restrict_self failed
sr: „landlock_restrict_self“ није успело

en: Landlock accesses:
sr: Landlock приступи:

en: no support for landlock
sr: нема подршке за landlock

en: Run a program in a new session.
sr: Покрените програм у ново сесији.

en:  -c, --ctty     set the controlling terminal to the current one
sr:  -c, --ctty     поставља управљајући терминал на текући

en:  -f, --fork     always fork
sr:  -f, --fork     увек прави преслик

en:  -w, --wait     wait program to exit, and use the same return
sr:  -w, --wait     чека на програм да изађе, и користи исти резултат

en: fork
sr: преслик

en: child %d did not exit normally
sr: пород %d није изашао нормално

en: setsid failed
sr: „setsid“ није успело

en: failed to set the controlling terminal
sr: нисам успео да поставим контролишући терминал

en: swapoff %s
sr: искључује разменску „%s“

en: Not superuser.
sr: Нисте администратор.

en: %s: swapoff failed
sr: %s: „swapoff“ није успело

en:  %s [options] [<spec>]
sr:  %s [опције] [<спец>]

en: Disable devices and files for paging and swapping.
sr: Искључите уређаје и датотеке за страничењем и размењивањем.

en:  -a, --all              disable all swaps from /proc/swaps
     -v, --verbose          verbose mode
sr:  -a, --all              искључује све разменске из „/proc/swaps“
     -v, --verbose          опширан режим

en: 
    The <spec> parameter:
     -L <label>             LABEL of device to be used
     -U <uuid>              UUID of device to be used
     LABEL=<label>          LABEL of device to be used
     UUID=<uuid>            UUID of device to be used
     <device>               name of device to be used
     <file>                 name of file to be used
sr: 
    Параметар <спец>:
     -L <натпис>            НАТПИС уређаја за коришћење
     -U <ууид>              УУИД уређаја за коришћење
     LABEL=<натпис>         НАТПИС уређаја за коришћење
     UUID=<ууид>            УУИД уређаја за коришћење
     <уређај>               назив уређаја за коришћење
     <датотека>             назив уређаја за коришћење

en: device file or partition path
sr: датотека уређаја или путања партиције

en: type of the device
sr: врста уређаја

en: size of the swap area
sr: величина разменске области

en: bytes in use
sr: бајтова у употреби

en: swap priority
sr: хитност разменске

en: swap uuid
sr: ууид разменске

en: swap label
sr: натпис разменске

note: TRANSLATORS: The tabs make each field a multiple of 8 characters. Keep aligned with each entry below.
en: Filename				Type		Size		Used		Priority
sr: Датотека				Врста		Величина	Коришћено	Хитност

en: %s: reinitializing the swap.
sr: %s: поново покрећем разменску.

en: %s: lseek failed
sr: %s: „lseek“ није успело

en: %s: write signature failed
sr: %s: писање потписа није успело

en: %s: insecure permissions %04o, %04o suggested.
sr: %s: небезбедна овлашћења %04o, %04o се предлаже.

en: %s: insecure file owner %d, 0 (root) suggested.
sr: %s: небезбедан власник датотеке %d, 0 (корен) се предлаже.

en: %s: skipping - it appears to have holes.
sr: %s: прескачем – изгледа да има рупа.

en: %s: get size failed
sr: %s: добављање величине није успело

en: %s: read swap header failed
sr: %s: читање заглавља разменске није успело

en: %s: found signature [pagesize=%d, signature=%s]
sr: %s: нађох потпис [вел_странице=%d, потпис=%s]

en: %s: pagesize=%d, swapsize=%llu, devsize=%llu
sr: %s: вел_странице=%d, вел_разменске=%llu, вел_уређаја=%llu

en: %s: last_page 0x%08llx is larger than actual size of swapspace
sr: %s: последња_страница 0×%08llx је већа од стварне величине разменског простора

en: %s: swap format pagesize does not match.
sr: %s: формат величине странице разменске не одговара.

en: %s: swap format pagesize does not match. (Use --fixpgsz to reinitialize it.)
sr: %s: формат величине странице разменске не одговара. (Користите „--fixpgsz“ да је поново покренете.)

en: %s: software suspend data detected. Rewriting the swap signature.
sr: %s: откривен је опозив података софтвера. Поново пишем потпис разменске.

en: swapon %s
sr: укључује разменску „%s“

en: %s: swapon failed
sr: %s: „swapon“ није успело

en: %s: noauto option -- ignored
sr: %s: опција „noauto“ – занемарено

en: %s: already active -- ignored
sr: %s: већ је активна – занемарено

en: %s: inaccessible -- ignored
sr: %s: неприступна – занемарено

en: Enable devices and files for paging and swapping.
sr: Укључите уређаје и датотеке за страничењем и размењивањем.

en:  -a, --all                enable all swaps from /etc/fstab
sr:  -a, --all                   укључује све разменске из „/etc/fstab“-а

en:  -d, --discard[=<policy>] enable swap discards, if supported by device
sr:  -d, --discard[=<плтка>]     укључује одбацивање разменске, ако уређај подржава

en:  -e, --ifexists           silently skip devices that do not exist
sr:  -e, --ifexists              тихо прескаче уређаје који не постоје

en:  -f, --fixpgsz            reinitialize the swap space if necessary
sr:  -f, --fixpgsz               поново покреће разменски простор ако је потребно

en:  -o, --options <list>     comma-separated list of swap options
sr:  -o, --options <списак>      зарезом раздвојен списак опција разменске

en:  -p, --priority <prio>    specify the priority of the swap device
sr:  -p, --priority <хитн>       наводи хитност разменског уређаја

en:  -s, --summary            display summary about used swap devices (DEPRECATED)
sr:  -s, --summary               приказује сажетак о коришћеним разменским уређајима (ЗАСТАРЕЛО)

en:  -T, --fstab <path>       alternative file to /etc/fstab
sr:  -T, --fstab <путања>        заменска датотека за „/etc/fstab“

en:      --show[=<columns>]   display summary in definable table
sr:      --show[=<колоне>]       приказује сажетак у дефинисивој табели

en:      --noheadings         don't print table heading (with --show)
sr:      --noheadings            не исписује заглавље табеле (са „--show“)

en:      --raw                use the raw output format (with --show)
sr:      --raw                   користи сирови излазни формат (са „--show“)

en:      --bytes              display swap size in bytes in --show output
sr:      --bytes                 приказује величину разменске у бајтима у излазу за „--show“

en:  -v, --verbose            verbose mode
sr:  -v, --verbose               режим опширности

en: 
    The <spec> parameter:
     -L <label>             synonym for LABEL=<label>
     -U <uuid>              synonym for UUID=<uuid>
     LABEL=<label>          specifies device by swap area label
     UUID=<uuid>            specifies device by swap area UUID
     PARTLABEL=<label>      specifies device by partition label
     PARTUUID=<uuid>        specifies device by partition UUID
     <device>               name of device to be used
     <file>                 name of file to be used
sr: 
    Параметар <спец>:
     -L, <label>             синоним за НАТПИС=<натпис>
     -U, <uuid>              синоним за УУИД=<ууид>
     LABEL=<натпис>          наводи уређај према натпису разменске области
     UUID=<ууид>             наводи уређај према УУИД-у разменске области
     PARTLABEL=<натпис>      наводи уређај према натпису партиције
     PARTUUID=<ууид>         наводи уређај према УУИД-у партиције
     <уређај>                назив уређаја за коришћење
     <датотека>              назив датотеке за коришћење

en: 
    Available discard policy types (for --discard):
     once    : only single-time area discards are issued
     pages   : freed pages are discarded before they are reused
    If no policy is selected, both discard types are enabled (default).
sr: 
    Доступне врсте политике одбацивања (за „--discard“):
     once    : делују само једновременска одбацивања области
     pages   : ослобођене странице су одбачене пре него ли се поново користе
    Ако политика није изабрана, обе врсте одбацивања су укључена (основно).

en: failed to parse priority
sr: нисам успео да обрадим хитност

en: unsupported discard policy: %s
sr: неподржана политика одбацивања: %s

en: cannot find the device for %s
sr: не могу да нађем уређај за „%s“

en: failed to open directory
sr: нисам успео да отворим директоријум

en: stat failed
sr: није успело добављање података

en: failed to read directory
sr: нисам успео да прочитам директоријум

en: failed to unlink %s
sr: нисам успео да развежем „%s“

en: failed to mount moving %s to %s
sr: нисам успео да прикачим премештајући „%s“ у „%s“

en: forcing unmount of %s
sr: приморавам откачињање „%s“

en: failed to change directory to %s
sr: нисам успео да променим директоријум у „%s“

en: failed to mount moving %s to /
sr: нисам успео да прикачим премештајући „%s“ у „/“

en: failed to change root
sr: нисам успео да изменим корен

en: old root filesystem is not an initramfs
sr: стари корени систем датотека није „initramfs“

en:  %s [options] <newrootdir> <init> <args to init>
sr:  %s [опције] <нови_корени_дир> <покр> <аргументи за покретање>

en: Switch to another filesystem as the root of the mount tree.
sr: Пређите на други систем датотека као корен стабла качења.

en: failed. Sorry.
sr: нисам успео, изините.

en: cannot access %s
sr: не могу да приступим „%s“

en: Set various parameters for the line printer.
sr: Поставите разне параметре за линијски штампач.

en:  -i, --irq <num>              specify parallel port irq
sr:  -i, --irq <број>                 наводи „irq“ паралелног прикључника

en:  -t, --time <ms>              driver wait time in milliseconds
sr:  -t, --time <ms>                  време чекања управљача у милисекундама

en:  -c, --chars <num>            number of output characters before sleep
sr:  -c, --chars <број>               број излазних знакова пре спавања

en:  -w, --wait <us>              strobe wait in micro seconds
sr:  -w, --wait <us>                  чекање бљеска у микросекундама

note: TRANSLATORS: do not translate <on|off> arguments. The argument reader does not recognize locale, unless `on' is exactly that very same string.
en:  -a, --abort <on|off>         abort on error
sr:  -a, --abort <укљ.|искљ.>         прекида услед грешке

en:  -o, --check-status <on|off>  check printer status before printing
sr:  -o, --check-status <укљ.|искљ.>  проверава стање штампача пре штампања

en:  -C, --careful <on|off>       extra checking to status check
sr:  -C, --careful <укљ.|искљ.>       додатно проверавање на проверу стања

en:  -s, --status                 query printer status
sr:  -s, --status                     пропитује стање штампача

en:  -r, --reset                  reset the port
sr:  -r, --reset                      поново поставља прикључник

en:  -q, --print-irq <on|off>     display current irq setting
sr:  -q, --print-irq <укљ.|искљ.>     приказује текућа „irq“ подешавања

en: %s not an lp device
sr: „%s“ није „lp“ уређај

en: LPGETSTATUS error
sr: „LPGETSTATUS“ грешка

en: %s status is %d
sr: „%s“ стање је %d

en: , busy
sr: , заузет

en: , ready
sr: , спреман

en: , out of paper
sr: , нема папира

en: , on-line
sr: , на мрежи

en: , error
sr: , грешка

en: ioctl failed
sr: „ioctl“ није успело

en: LPGETIRQ error
sr: „LPGETIRQ“ грешка

en: %s using IRQ %d
sr: „%s“ користећи IRQ %d

en: %s using polling
sr: „%s“ користећи припрему

en:  %1$s [-hV]
     %1$s -a [options]
     %1$s [options] <source> | <directory>
sr:  %1$s [-hV]
     %1$s -a [опције]
     %1$s [опције] <извор> | <директоријум>

en: Unmount filesystems.
sr: Отрикачите системе датотека.

en:  -a, --all               unmount all filesystems
sr:  -a, --all                 откачиње све системе датотека

en:  -A, --all-targets       unmount all mountpoints for the given device in the
                               current namespace
sr:  -A, --all-targets         откачиње све тачке качења за дати уређај у
                               текућем називном простору

en:  -d, --detach-loop       if mounted loop device, also free this loop device
sr:  -d, --detach-loop         ако је прикачен уређај петље, такође ослобађа тај уређај петље

en:      --fake              dry run; skip the umount(2) syscall
sr:      --fake                суви рад; прескаче системски позив „umount(2)“

en:  -f, --force             force unmount (in case of an unreachable NFS system)
sr:  -f, --force               приморава откачињање (у случају неприступног НФС система)

en:  -i, --internal-only     don't call the umount.<type> helpers
sr:  -i, --internal-only       не позива „umount.<врста>“ помагаче

en:  -l, --lazy              detach the filesystem now, clean up things later
sr:  -l, --lazy                откачиње систем датотека сада, касније чисти ствари

en:  -R, --recursive         recursively unmount a target with all its children
sr:  -R, --recursive           дубински откачиње мету са читавим породом

en:  -r, --read-only         in case unmounting fails, try to remount read-only
sr:  -r, --read-only           у случају да откачињање не успе, покушава да поново прикачи само за читање

en:  -q, --quiet             suppress 'not mounted' error messages
sr:  -q, --quiet               потискује „not mounted“ поруке грешке

en:  -N, --namespace <ns>    perform umount in another namespace
sr:  -N, --namespace <нп>      обавља „umount“ у другом називном простору

en: %s (%s) unmounted
sr: „%s“ (%s) је откачен

en: %s unmounted
sr: „%s“ је откачен

en: failed to set umount target
sr: нисам успео да поставим „umount“ мету

en: libmount table allocation failed
sr: додела „libmount“ табеле није успела

en: libmount iterator allocation failed
sr: додела „libmount“ приступника није успела

en: failed to get child fs of %s
sr: нисам успео да добавим проистекли систем датотека од „%s“

en: %s: not found
sr: %s: нисам нашао

en: %s: failed to determine source (--all-targets is unsupported on systems with regular mtab file).
sr: %s: нисам успео да одредим извор („--all-targets“ је неподржано на системима са обичном „mtab“ датотеком).

en: unsupported --setgroups argument '%s'
sr: неподржан „--setgroups“ аргумент „%s“

en: write failed %s
sr: писање није успело „%s“

en: unsupported propagation mode: %s
sr: неподржан режим простирања: %s

en: cannot change root filesystem propagation
sr: не могу да променим простирање кореног система датотека

en: mount %s on %s failed
sr: качење „%s“ на „%s“ није успело

en: failed to open /proc/self/timens_offsets
sr: нисам успео да отворим „/proc/self/timens_offsets“

en: failed to write to /proc/self/timens_offsets
sr: нисам успео да пишем у „/proc/self/timens_offsets“

en: eventfd failed
sr: „eventfd“ није успело

en: failed to read eventfd
sr: нисам успео да прочитам „eventfd“

en: invalid mapping '%s'
sr: неисправно мапирање „%s“

en: could not open '%s'
sr: не могу да отворим „%s“

en: failed to parse subid map
sr: нисам успео да обрадим мапу подид-а

en: no line matching user "%s" in %s
sr: нема реда који одговара кориснику „%s“ у „%s“

en: %s too large for kernel 4k limit
sr: „%s“ је превелико за 4k ограничење кернела

en: failed to open %s
sr: нисам успео да отворим „%s“

en: failed to write %s
sr: нисам успео да пишем „%s“

en: cannot open %s/register
sr: не могу да отворим „%s/регистар“

en: write failed %s/register
sr: писање није успело „%s/register“

en: Run a program with some namespaces unshared from the parent.
sr: Покреће програм са неким називним просторима поништеног дељења од родитеља.

en:  -m, --mount[=<file>]      unshare mounts namespace
sr:  -m, --mount[=<дттка>]        поништава дељење називног простора качења

en:  -u, --uts[=<file>]        unshare UTS namespace (hostname etc)
sr:  -u, --uts[=<дттка>]          поништава дељење УТС називног простора (назив домаћина итд)

en:  -i, --ipc[=<file>]        unshare System V IPC namespace
sr:  -i, --ipc[=<дттка>]          поништава дељење System V IPC називног простора

en:  -n, --net[=<file>]        unshare network namespace
sr:  -n, --net[=<дттка>]          поништава дељење мрежног називног простора

en:  -p, --pid[=<file>]        unshare pid namespace
sr:  -p, --pid[=<дттка>]          поништава дељење пида називног простора

en:  -U, --user[=<file>]       unshare user namespace
sr:  -U, --user[=<дттка>]         поништава дељење корисничког називног простора

en:  -C, --cgroup[=<file>]     unshare cgroup namespace
sr:  -C, --cgroup[=<file>]        поништава дељење називног простора групе ствараоца

en:  -T, --time[=<file>]       unshare time namespace
sr:  -T, --time[=<дттка>]         поништава дељење временског називног простора

en:  --mount-proc[=<dir>]      mount proc filesystem first (implies --mount)
sr:  --mount-proc[=<дир>]         качи прво „proc“ систем датотека (подразумева „--mount“)

en:  --mount-binfmt[=<dir>]    mount binfmt filesystem first (implies --user and --mount)
sr:  --mount-binfmt[=<дир>]       качи прво „binfmt“ систем датотека (подразумева „--user“ и „--mount“)

en:  -l, --load-interp <file>  load binfmt definition in the namespace (implies --mount-binfmt)
sr:  -l, --load-interp <дттка>    учитава „binfmt“ одредницу у називном простору (подразумева „--mount-binfmt“)

en:  --propagation slave|shared|private|unchanged
                               modify mount propagation in mount namespace
sr:  --propagation slave|shared|private|unchanged
                                  мења простирање качења у називном простору качења

en:  -R, --root <dir>          run the command with root directory set to <dir>
sr:  -R, --root <дир>             извршава наредбу са кореним директоријумом постављеним на <дир>

en:  -w, --wd <dir>            change working directory to <dir>
sr:  -w, --wd <дир>               мења радни директоријум у <дир>

en:  -S, --setuid <uid>        set uid in entered namespace
sr:  -S, --setuid <уид>           поставља уид у унесеном називном простору

en:  -G, --setgid <gid>        set gid in entered namespace
sr:  -G, --setgid <гид>           поставља гид у унесеном називном простору

en:  --map-user <uid>|<name>   map current user to uid (implies --user)
sr:  --map-user <уид>|<име>       мапира текућег орисника на уид (подразумева „--user“)

en:  --map-group <gid>|<name>  map current group to gid (implies --user)
sr:  --map-group <гид>|<назив>    мапира текућу групу на гид (подразумева „--user“)

en:  -r, --map-root-user       map current user to root (implies --user)
sr:  -r, --map-root-user          мапира текућег корисника на админа (подразумева „--user“)

en:  -c, --map-current-user    map current user to itself (implies --user)
sr:  -c, --map-current-user       мапира текућег корисника на себе самог (подразумева „--user“)

en:  --map-auto                map users and groups automatically (implies --user)
sr:  --map-auto                   мапира кориснике и групе аутоматски (подразумева „--user“)

en:  --map-users <inneruid>:<outeruid>:<count>
                               map count users from outeruid to inneruid (implies --user)
sr:  --map-users <унутарњиид>,<спољниид>,<укупно>
                                  мапира кориснике укупности од спољногид-а до унутарњегид-а (подразумева „--user“)

en:  --map-groups <innergid>:<outergid>:<count>
                               map count groups from outergid to innergid (implies --user)
sr:  --map-groups <унутарњигид>,<спољнигид>,<укупно>
                                  мапира групе укупности од спољноггид-а до унутарњеггид-а (подразумева „--user“)

en:  -f, --fork                fork before launching <program>
sr:  -f, --fork                   прави преслик пре покретања <програма>

en:  --kill-child[=<signame>]  when dying, kill the forked child (implies --fork)
                                 defaults to SIGKILL
sr:  --kill-child[=<сиг_назив>]   када умире, убија пресликани пород (подразумева „--fork“)
                                  подразумева „SIGKILL“

en:  --setgroups allow|deny    control the setgroups syscall in user namespaces
sr:  --setgroups допусти|забрани  контролише системски позив постављања група у корисниковом називном простору

en:  --keep-caps               retain capabilities granted in user namespaces
sr:  --keep-caps                  загарантоване могућности задржавања у корисничком називном простору

en:  --monotonic <offset>      set clock monotonic offset (seconds) in time namespaces
sr:  --monotonic <померај>        поставља монотони померај сата (секунде) у временским називним просторима

en:  --boottime <offset>       set clock boottime offset (seconds) in time namespaces
sr:  --boottime <померај>         поставља померај сата времена подизања (секунде) у временским називним просторима

en: failed to parse monotonic offset
sr: нисам успео да обрадим монотони померај

en: failed to parse boottime offset
sr: нисам успео да обрадим померај времена подизања

en: options --monotonic and --boottime require unsharing of a time namespace (-T)
sr: опције „--monotonic“ и „--boottime“ захтевају недељење временског називног простора (-Т)

en: unshare failed
sr: „unshare“ није успело

en: sigprocmask block failed
sr: „sigprocmask“ блокирање није успело

en: pidfd_open failed
sr: „pidfd_open“ није успело

en: sigprocmask restore failed
sr: „sigprocmask“ враћање није успело

en: signal handler reset failed
sr: повраћај руковаоца сигналом није успео

en: sigprocmask unblock failed
sr: „sigprocmask“ одблокирање није успело

en: child exit failed
sr: излаз порода није успео

en: options --setgroups=allow and --map-group are mutually exclusive
sr: опције „--setgroups=дозволи“ и „--map-group“ се међусобно искључују

en: mount %s failed
sr: „mount %s“ није успело

en: cannot change root directory to '%s'
sr: не могу да променим корени директоријум у „%s“

en: cannot chdir to '%s'
sr: не могу да се пребацим у „%s“

en: cannot change %s filesystem propagation
sr: не могу да променим простирање „%s“ система датотека

en: Card previously reset the CPU
sr: Картица која је претходно поново покренула процесор

en: External relay 1
sr: Спољни релеј 1

en: External relay 2
sr: Спољни релеј 2

en: Fan failed
sr: Вентилатор није успео

en: Keep alive ping reply
sr: Одржава живим одговор пинга

en: Supports magic close char
sr: Подржава чаробни знак затварања

en: Reset due to CPU overheat
sr: Поново покренут због прегревања процесора

en: Power over voltage
sr: Напајање изнад напона

en: Power bad/power fault
sr: Лоше напајање/неуспех напајања

en: Pretimeout (in seconds)
sr: Предвреме истека (у секундама)

en: Set timeout (in seconds)
sr: Поставља време истека (у секундама)

en: Not trigger reboot
sr: Не окида поновно подизање

en: flag name
sr: назив заставице

en: flag description
sr: опис заставице

en: flag status
sr: стање заставице

en: flag boot status
sr: стање заставице подизања

en: watchdog device name
sr: назив уређаја чувара

en: unknown flag: %s
sr: непозната заставица: %s

en: Show the status of the hardware watchdog.
sr: Приказује стање хардверског чувара.

en:  -f, --flags <list>     print selected flags only
     -F, --noflags          don't print information about flags
     -I, --noident          don't print watchdog identity information
     -n, --noheadings       don't print headings for flags table
     -O, --oneline          print all information on one line
     -o, --output <list>    output columns of the flags
     -p, --setpretimeout <sec> set watchdog pre-timeout
     -g, --setpregovernor <name> set pre-timeout governor
     -r, --raw              use raw output format for flags table
     -T, --notimeouts       don't print watchdog timeouts
     -s, --settimeout <sec> set watchdog timeout
     -x, --flags-only       print only flags table (same as -I -T)
sr:  -f, --flags <списак>         исписује само изабране заставице
     -F, --noflags                не исписује инфомације о заставицама
     -I, --noident                не исписује информације о идентитету чувара
     -n, --noheadings             не исписује заглавља за табелу заставица
     -O, --oneline                исписује све информације у једном реду
     -o, --output <списак>        исписује колоне на заставицама
     -p, --setpretimeout <сек>    поставља пред-временски истек чувара
     -g, --setpregovernor <назив> поставља пред-временски истек управника
     -r, --raw                    користи сирови формат излаза за табелу заставица
     -T, --notimeouts             не исписује временске истеке чувара
     -s, --settimeout <сек>       поставља временски истек чувара
     -x, --flags-only             исписује само табелу заставице (исто као „-I -T“)

en: The default device is %s.
sr: Основни уређај је „%s“.

en: No default device is available.
sr: Није доступан основни уређај.

en: %s: unknown flags 0x%x
sr: %s: непознате заставице 0x%x

en: %s: watchdog already in use, terminating.
sr: %s: чувар је већ у употреби, окончавам.

en: %s: failed to disarm watchdog
sr: %s: нисам успео да разоружам чувара

en: cannot set timeout for %s
sr: не могу да поставим временски истек за „%s“

en: Timeout has been set to %d second.
     | Timeout has been set to %d seconds.
sr[0]: Временски истек је постављен на %d секунду.
sr[1]: Временски истек је постављен на %d секунде.
sr[2]: Временски истек је постављен на %d секунди.

en: cannot set pretimeout for %s
sr: не могу да поставим предвременски истек за „%s“

en: Pre-timeout has been set to %d second.
     | Pre-timeout has been set to %d seconds.
sr[0]: Пред-временски истек је постављен на %d секунду.
sr[1]: Пред-временски истек је постављен на %d секунде.
sr[2]: Пред-временски истек је постављен на %d секунди.

en: cannot set pre-timeout governor
sr: не могу да поставим управљача предвременског истека

en: %s: failed to get information about watchdog
sr: %s: нисам успео да добавим информације о чувару

en: cannot read information about %s
sr: не могу да прочитам информације о „%sд

en: %-14s %2i second
     | %-14s %2i seconds
sr[0]: %-14s %2i секунда
sr[1]: %-14s %2i секунде
sr[2]: %-14s %2i секунди

en: Timeout:
sr: Истек времена:

en: Timeleft:
sr: Преостало време:

en: Pre-timeout:
sr: Пред-време истека:

en: Pre-timeout governor:
sr: Управљач пред-временског истека:

en: Available pre-timeout governors:
sr: Доступни управљачи пред-временског истека:

en: Device:
sr: Уређај:

en: Identity:
sr: Идентитет:

en: version
sr: издање

en: invalid pretimeout argument
sr: аргумент предвременског истека

en: No default device is available.
sr: Није доступан основни уређај.

en: zram device name
sr: „zram“ назив уређаја

en: limit on the uncompressed amount of data
sr: ограничење незапаковане количине података

en: uncompressed size of stored data
sr: незапакована величина смештених података

en: compressed size of stored data
sr: запакована величина смештених података

en: the selected compression algorithm
sr: изабрани алгоритам запакивања

en: number of concurrent compress operations
sr: број подударних радњи запакивања

en: empty pages with no allocated memory
sr: празне странице без додељене меморије

en: all memory including allocator fragmentation and metadata overhead
sr: сву меморију укључујући фрагментацију додељивача и опште метаподатке

en: memory limit used to store compressed data
sr: ограничење меморије коришћене за смештај запакованих података

en: memory zram have been consumed to store compressed data
sr: „zram“ меморије је потрошен за смештај запакованих података

en: number of objects migrated by compaction
sr: број објеката премештених сажимањем

en: compression ratio: DATA/TOTAL
sr: стопа паковања: ПОДАЦИ/УКУПНО

en: Failed to parse mm_stat
sr: Нисам успео да обрадим „mm_stat“

en:  %1$s [options] <device>
     %1$s -r <device> [...]
     %1$s [options] -f | <device> -s <size>
sr:  %1$s [опције] <уређај>
     %1$s -r <уређај> [...]
     %1$s [опције] -f | <уређај> -s <величина>

en: Set up and control zram devices.
sr: Поставите и контролишите „zram“ уређаје.

en:  -a, --algorithm <alg>              compression algorithm to use
sr:  -a, --algorithm <алг>              алгоритам запакивања за коришћење

en:  -b, --bytes                        print sizes in bytes rather than in human readable format
sr:  -b, --bytes                        исписује величине у бајтовима уместо у људима читљивом формату

en:  -f, --find                         find a free device
sr:  -f, --find                         налази слободни уређај

en:  -n, --noheadings                   don't print headings
sr:  -n, --noheadings                   не исписује заглавља

en:  -o, --output <list>                columns to use for status output
sr:  -o, --output <списак>              колоне које ће се користити за излаз стања

en:      --output-all                   output all columns
sr:      --output-all                   исписује све колоне

en:  -p, --algorithm-params <params>    algorithm parameters to use
sr:  -p, --algorithm-params <прмтри>    параметри алгоритма за коришћење

en:      --raw                          use raw status output format
sr:      --raw                          користи сирови формат излаза

en:  -r, --reset                        reset all specified devices
sr:  -r, --reset                        поново поставља све наведене уређаје

en:  -s, --size <size>                  device size
sr:  -s, --size <влчна>                 величина уређаја

en:  -t, --streams <number>             number of compression streams
sr:  -t, --streams <број>               број токова запакивања

en:  <alg> is the name of an algorithm; supported are:
sr:  <алг> је назив алгоритма; подржани су:

en:    (List may be inaccurate, consult man page.)
sr:    (Списак може бити нетачан, погледајте страницу упутства.)

en: failed to parse streams
sr: нисам успео да обрадим токове

en: option --find is mutually exclusive with <device>
sr: опција „--find“ се међусобно искључује са <уређајем>

en: only one <device> at a time is allowed
sr: само један <уређај> је дозвољен у исто време

en: options --algorithm, --algorithm-params, and --streams must be combined with --size
sr: опције „--algorithm“, „--algorithm-params“ и „--streams“ се морају комбиновати са „--size“

en: %s: failed to reset
sr: %s: нисам успео да поново поставим

en: no free zram device found
sr: нисам нашао слободан „zram“ уређај

en: %s: failed to set number of streams
sr: %s: нисам успео да поставим број токова

en: %s: failed to set algorithm
sr: %s: нисам успео да поставим алгоритам

en: %s: failed to set algorithm params
sr: %s: нисам успео да поставим параметре алгоритма

en: %s: failed to set disksize (%ju bytes)
sr: %s: нисам успео да поставим величину диска (%ju бајта)

en: %s%s (automatic login)
sr: %s%s (аутоматско пријављивање)

en: %s: can't change root directory %s: %m
sr: %s: не могу да променим корени директоријум „%s“: %m

en: %s: can't change working directory %s: %m
sr: %s: не могу да променим радни директоријум „%s“: %m

en: %s: can't change process priority: %m
sr: %s: не могу да променим хитност процеса: %m

en: %s: can't exec %s: %m
sr: %s: не могу да извршим „%s“: %m

en: failed to allocate memory: %m
sr: нисам успео да доделим меморију: %m

en: invalid delay argument
sr: неисправан аргумент кашњења

en: invalid argument of --local-line
sr: неисправан аргумент за „--local-line“

en: invalid nice argument
sr: неисправан фини аргумент

en: could not get terminal name: %d
sr: не могу да добавим назив терминала: %d

en: bad speed: %s
sr: лоша брзина: %s

en: too many alternate speeds
sr: превише заменских брзина

en: /dev/%s: cannot open as standard input: %m
sr: /dev/%s: не могу да отворим као стандардни улаз: %m

en: /dev/%s: not a character device
sr: /dev/%s: није знаковни уређај

en: /dev/%s: not a tty
sr: /dev/%s: није конзола

en: /dev/%s: cannot get controlling tty: %m
sr: /dev/%s: не могу да добавим контролну конзолу: %m

en: /dev/%s: vhangup() failed: %m
sr: /dev/%s: „vhangup()“ није успело: %m

en: %s: not open for read/write
sr: %s: није отворено за читање/писање

en: /dev/%s: cannot set process group: %m
sr: /dev/%s: не могу да поставим групу процеса: %m

en: %s: dup problem: %m
sr: %s: проблем дуплирања: %m

en: %s: failed to get terminal attributes: %m
sr: %s: нисам успео да добавим атрибуте терминала: %m

en: setting terminal attributes failed: %m
sr: постављање атрибута терминала није успело: %m

en: cannot open os-release file
sr: не могу да отворим датотеку издања ос-а

en: failed to create reload file: %s: %m
sr: нисам успео да направим датотеку поновног учитавања: %s: %m

en: failed to get terminal attributes: %m
sr: нисам успео да добавим атрибуте терминала: %m

en: [press ENTER to login]
sr: [притисните УНЕСИ за пријављивање]

en: Num Lock off
sr: „Закључај бројеве“ није притиснут

en: Num Lock on
sr: „Закључај бројеве“ је притиснут

en: Caps Lock on
sr: „Закључај слова“ је притиснут

en: Scroll Lock on
sr: „Закључај премицање“ је притиснут

en: Hint: %s
sr: Савет: %s

en: %s: read: %m
sr: %s: читам: %m

en: %s: input overrun
sr: %s: прекорак уноса

en: %s: invalid character conversion for login name
sr: %s: неисправно претварање знака за пријавно име

en: %s: invalid character 0x%x in login name
sr: %s: неисправан знак 0x%x у пријавном имену

en: %s: failed to set terminal attributes: %m
sr: %s: нисам успео да поставим атрибуте терминала: %m

en:  %1$s [options] <line> [<baud_rate>,...] [<termtype>]
     %1$s [options] <baud_rate>,... <line> [<termtype>]
sr:  %1$s [опције] <ред> [<бод_брзина>,...] [<врста_терминала>]
     %1$s [опције] <бод_брзина>,... <ред> [<врста_терминала>]

en: Open a terminal and set its mode.
sr: Отворите терминал и поставите његов режим.

en:  -8, --8bits                assume 8-bit tty
sr:  -8, --8bits                   подразумева 8-битну конзолу

en:  -a, --autologin <user>     login the specified user automatically
sr:  -a, --autologin <корисник>    аутоматски пријављује наведеног корисника

en:  -c, --noreset              do not reset control mode
sr:  -c, --noreset                 не поставља поново режим контроле

en:  -E, --remote               use -r <hostname> for login(1)
sr:  -E, --remote                  користи „-r <домаћин>“ за „login(1)“

en:  -f, --issue-file <list>    display issue files or directories
sr:  -f, --issue-file <списак>     приказује датотеке проблема или директоријуме

en:      --show-issue           display issue file and exit
sr:      --show-issue              приказује датотеку проблема и излази

en:  -h, --flow-control         enable hardware flow control
sr:  -h, --flow-control            укључује контролу хардверског тока

en:  -H, --host <hostname>      specify login host
sr:  -H, --host <домаћин>          наводи домаћина пријављивања

en:  -i, --noissue              do not display issue file
sr:  -i, --noissue                 не приказује датотеку проблема

en:  -I, --init-string <string> set init string
sr:  -I, --init-string <ниска>     поставља ниску покретања

en:  -J, --noclear              do not clear the screen before prompt
sr:  -J  --noclear                 не чисти екран пре упита

en:  -l, --login-program <file> specify login program
sr:  -l, --login-program <дттка>   наводи програм пријављивања

en:  -L, --local-line[=<mode>]  control the local line flag
sr:  -L, --local-line[=<режим>]    контролише заставицу месног реда

en:  -m, --extract-baud         extract baud rate during connect
sr:  -m, --extract-baud            извлачи бод_проток за време повезивања

en:  -n, --skip-login           do not prompt for login
sr:  -n, --skip-login              не поставља упит пријављивања

en:  -N, --nonewline            do not print a newline before issue
sr:  -N  --nonewline               не исписује нови ред пре проблема

en:  -o, --login-options <opts> options that are passed to login
sr:  -o, --login-options  <опције> опције које се прослеђују на пријављивање

en:  -p, --login-pause          wait for any key before the login
sr:  -p, --login-pause             чека на било који тастер пре пријављивања

en:  -r, --chroot <dir>         change root to the directory
sr:  -r, --chroot <дир>            мења корени у директоријум

en:  -R, --hangup               do virtually hangup on the tty
sr:  -R, --hangup                  прави виртуелни прекид на конзоли

en:  -s, --keep-baud            try to keep baud rate after break
sr:  -s, --keep-baud               покушава да задржи бод проток након претика

en:  -t, --timeout <number>     login process timeout
sr:  -t, --timeout <број>          временски истек процеса пријављивања

en:  -U, --detect-case          detect uppercase terminal
sr:  -U, --detect-case             открива терминал великих слова

en:  -w, --wait-cr              wait carriage-return
sr:  -w, --wait-cr                 чека крајника реда

en:      --nohints              do not print hints
sr:      --nohints                 не исписује савете

en:      --nohostname           no hostname at all will be shown
sr:      --nohostname              ниједан домаћин неће уопште бити приказан

en:      --long-hostname        show full qualified hostname
sr:      --long-hostname           приказује читав квалификовани назив домаћина

en:      --erase-chars <string> additional backspace chars
sr:      --erase-chars <ниска>     додатни знаци брисања

en:      --kill-chars <string>  additional kill chars
sr:      --kill-chars <ниска>      додатни знаци убијања

en:      --chdir <directory>    chdir before the login
sr:      --chdir <дир>             мења директоријум пре пријављивања

en:      --delay <number>       sleep seconds before prompt
sr:      --delay <број>            дремање у секундама пре упита

en:      --nice <number>        run login with this priority
sr:      --nice <број>             покреће пријављивање са овом хитношћу

en:      --reload               reload prompts on running agetty instances
sr:      --reload                  поново учитава упите на радним примерцима „agetty“

en:      --list-speeds          display supported baud rates
sr:      --list-speeds             приказује подржане бод протоке

en: %d user | %d users
sr[0]: %d корисник
sr[1]: %d корисника
sr[2]: %d корисника

en: checkname failed: %m
sr: „checkname“ није успело: %m

en: cannot touch file %s
sr: не могу да додирнем датотеку „%s“

en: --reload is unsupported on your system
sr: „--reload“ није подржано на вашем систему

en: failed to open credentials directory
sr: нисам успео да отворим директоријум овлашћења

en:  %s [options] [y | n]
sr:  %s [опције] [д | н]

en: Control write access of other users to your terminal.
sr: Контролишите приступ писања других корисника на ваш терминал.

en:  -v, --verbose  explain what is being done
sr:  -v, --verbose  објашњава шта је урађено

en: no tty
sr: нема конзоле

en: ttyname() failed, attempting to go around using: %s
sr: „ttyname()“ није успело, покушавам да заобиђем користећи: %s

en: is y
sr: јесте д

en: is n
sr: јесте н

en: change %s mode failed
sr: промена „%s“ режима није успела

en: write access to your terminal is allowed
sr: приступ писању на вашем терминалу је дозвољен

en: write access to your terminal is denied
sr: приступ писању на вашем терминалу је забрањен

en:  %s [options] [file]
sr:  %s [опције] [датотека]

en: Make a typescript of a terminal session.
sr: Прави скрипту исписа сесије терминала.

en:  -I, --log-in <file>           log stdin to file
sr:  -I, --log-in <дттка>             бележи стандардни улаз у датотеку

en:  -O, --log-out <file>          log stdout to file (default)
sr:  -O, --log-out <дттка>            бележи стандардни излаз у датотеку (основно)

en:  -B, --log-io <file>           log stdin and stdout to file
sr:  -B, --log-io <дттка>             бележи стандардни улаз и стандардни излаз у датотеку

en:  -T, --log-timing <file>       log timing information to file
sr:  -T, --log-timing <дттка>         бележи информације временисања у датотеку

en:  -t[<file>], --timing[=<file>] deprecated alias to -T (default file is stderr)
sr:  -t[<дттка>], --timing[=<дттка>]  застарели алијас за „-T“ (основна датотека је стандардна грешка)

en:  -m, --logging-format <name>   force to 'classic' or 'advanced' format
sr:  -m, --logging-format <назив>     присиљава у „classic“ или „advanced“ формат

en:  -a, --append                  append to the log file
sr:  -a, --append                     прилаже у датотеку дневника

en:  -c, --command <command>       run command rather than interactive shell
sr:  -c, --command <наредба>          покреће наредбу радије него међудејствену шкољку

en:  -e, --return                  return exit code of the child process
sr:  -e, --return                     даје излазни код изрођеног процеса

en:  -f, --flush                   run flush after each write
sr:  -f, --flush                      покреће испирање након сваког писања

en:      --force                   use output file even when it is a link
sr:      --force                      користи излазну датотеку чак и када је веза

en:  -E, --echo <when>             echo input in session (auto, always or never)
sr:  -E, --echo <када>                ехо улаз у сесији („auto“, „always“ или „never“)

en:  -o, --output-limit <size>     terminate if output files exceed size
sr:  -o, --output-limit <величина>    окончава ако излазне датотеке премаше величину

en:  -q, --quiet                   be quiet
sr:  -q, --quiet                      бива тих

en: 
    Script done on %s [<%s>]
sr: 
    Скрипта је готова на „%s“ [<%s>]

en: 
    Script done on %s [COMMAND_EXIT_CODE="%d"]
sr: 
    Скрипта је готова на „%s“ [COMMAND_EXIT_CODE=%d]

en: Script started on %s [
sr: Скрипта је покренута на „%s“ [

en: %*s<not executed on terminal>
sr: %*s<није извршена у терминалу>

en: Script terminated, max output files size %<PRIu64> exceeded.
sr: Скрипта је окончана, највећа величина излазних датотека %<PRIu64> је премашена.

en: max output size exceeded
sr: највећа величина датотеке је премашена

en: output file `%s' is a link
    Use --force if you really want to use it.
    Program not started.
sr: излазна датотека „%s“ је веза
    Користите „--force“ ако заиста желите да је користите.
    Програм није покренут.

en: unsupported echo mode: '%s'
sr: неподржан ехо режим: „%s“

en: failed to parse output limit size
sr: нисам успео да обрадим величину ограничења излаза

en: unsupported logging format: '%s'
sr: неподржан формат бележења: %s

en: log multiple streams is mutually exclusive with 'classic' format
sr: бележење више токова је узајамно искључиво са форматом „classic“

en: Script started
sr: Скрипта је покренута

en: , output log file is '%s'
sr: , излазна датотека дневника је „%s“

en: , input log file is '%s'
sr: , улазна датотека дневника је „%s“

en: , timing file is '%s'
sr: , датотека временисања је „%s“

en: Script done.
sr: Скрпта је готова.

en:  %s [options] <timingfile> <typescript>
sr:  %s [опције] <датотекавремена> <скриптаврсти>

en: Execute terminal typescript.
sr: Извршава скрипту исписа терминала.

en:  -t, --timing <file>     script timing log file
sr:  -t, --timing <дттка>      прави скрипту датотеку дневника временисања

en:  -T, --log-timing <file> alias to -t
sr:  -T, --log-timing <дттка>  алијас за „-t“

en:  -I, --log-in <file>     script stdin log file
sr:  -I, --log-in <дттка>      прави скрипту датотеку дневника стандардног улаза

en:  -B, --log-io <file>     script stdin and stdout log file
sr:  -B, --log-io <дттка>      прави скрипту датотеке дневника стандардног улаза и стандардног излаза

en:  -c, --command <command> run command rather than interactive shell
sr:  -c, --command <наредба>   покреће наредбу радије него међудејствену шкољку

en:  -d, --divisor <num>     speed up or slow down execution with time divisor
sr:  -d, --divisor <број>      убрзава или успорава извршавање са делиоцем времена

en:  -E, --echo <when>       echo input in session (auto, always or never)
sr:  -E, --echo <када>         ехо улаз у сесији („auto“, „always“ или „never“)

en:  -m, --maxdelay <num>    wait at most this many seconds between updates
sr:  -m, --maxdelay <број>     чека највише оволико секунди између освежења

en: failed to parse maximal delay argument
sr: нисам успео да обрадим аргумент највећег застоја

en: timing file not specified
sr: датотека временисања није наведена

en: stdin typescript file not specified
sr: датотека скрипте исписа стандардног улаза није наведена

en: >>> scriptlive: Starting your typescript execution by %s.
sr: >>> scriptlive: Покрећем извршење ваше скрипте исписа за %s“.

en: failed to allocate PTY handler
sr: нисам успео да доделим „PTY“ руковаоца

en: 
    >>> scriptlive: done.
sr: 
    >>> scriptlive: готово.

en:  %s [options] <timingfile> [<typescript> [<divisor>]]
sr:  %s [опције] <датотека_времена> [<скрипта_врсти> [<делилац>]]

en: Play back terminal typescripts, using timing information.
sr: Пушта скрипту исписа терминала, користећи информације временисања.

en:  -O, --log-out <file>    script stdout log file (default)
sr:  -O, --log-out <дттка>     скрипта датотеке дневника стандардног излаза (основно)

en:  -s, --typescript <file> deprecated alias to -O
sr:  -s, --typescript <дттка>  застарели алијас за „-O“

en:      --summary           display overview about recorded session and exit
sr:      --summary             приказује преглед о забележеној сесији и излази

en:  -x, --stream <name>     stream type (out, in, signal or info)
sr:  -x, --stream <назв>       врста тока („out“, „in“, „signal“ или „infoд)

en:  -c, --cr-mode <type>    CR char mode (auto, never, always)
sr:  -c, --cr-mode <врста>    CR режим знака (auto, never, always)

en: Key bindings:
sr: Свезе тастера:

en:  space        toggles between pause and play
sr:  space        окида паузирање и пуштање

en:  up-arrow     increases playback speed with ten percent
sr:  up-arrow     повећава брзину пуштања за десет процената

en:  down-arrow   decreases playback speed with ten percent
sr:  down-arrow   смањује брзину пуштања за десет процената

en: unexpected fcntl failure
sr: неочекивани „fcntl“ неуспех

en: unexpected tcgetattr failure
sr: неочекивани „tcgetattr“ неуспех

en: unsupported mode name: '%s'
sr: неподржан назив режима: %s

en: unsupported stream name: '%s'
sr: неподржан назив тока: %s

en: data log file not specified
sr: датотека дневника података није наведена

en: %s: log file error
sr: %s: грешка датотеке дневника

en: %s: line %d: timing file error
sr: %s: %d. ред: грешка датотеке временисања

en: argument error: bright color %s is not supported
sr: грешка аргумента: светла боја „%s“ није подржана

en: too many tabs
sr: превише језичака

en: Set the attributes of a terminal.
sr: Поставите атрибуте терминала.

en:  --term <terminal_name>        override TERM environment variable
sr:  --term <терминал>             преписује „TERM“ променљиву окружења

en:  --reset                       reset terminal to power-on state
sr:  --reset                       поново поставља стање терминала на упаљено

en:  --resize                      reset terminal rows and columns
sr:  --resize                      поново поставља редове и колоне терминала

en:  --initialize                  display init string, and use default settings
sr:  --initialize                  приказује почетну ниску и користи основне поставке

en:  --default                     use default terminal settings
sr:  --default                     користи основне поставке терминала

en:  --store                       save current terminal settings as default
sr:  --store                       чува текуће поставке терминала као основне

en:  --cursor on|off               display cursor
sr:  --cursor укљ.|искљ.           приказује курзор

en:  --repeat on|off               keyboard repeat
sr:  --repeat укљ.|искљ.           понављање тастатуре

en:  --appcursorkeys on|off        cursor key application mode
sr:  --appcursorkeys укљ.|искљ.    режим примене тастера курзора

en:  --linewrap on|off             continue on a new line when a line is full
sr:  --linewrap укљ.|искљ.         наставља у новом реду када је исти пун

en:  --inversescreen on|off        swap colors for the whole screen
sr:  --inversescreen укљ.|искљ.    размењује боје за читав екран

en:  --msg on|off                  send kernel messages to console
sr:  --msg укљ.|искљ.              шаље поруке кернела на конзолу

en:  --msglevel <0-8>              kernel console log level
sr:  --msglevel <0-8>              ниво дневника конзоле кернела

en:  --foreground default|<color>  set foreground color
sr:  --foreground default|<боја>   поставља боју исписа

en:  --background default|<color>  set background color
sr:  --background default|<боја>   поставља боју позадине

en:  --ulcolor [bright] <color>    set underlined text color
sr:  --ulcolor [светла] <боја>     поставља боју подвученог текста

en:  --hbcolor [bright] <color>    set half-bright text color
sr:  --hbcolor [светла] <боја>     поставља боју полусветлог текста

en:         <color>: black blue cyan green grey magenta red white yellow
sr:                    <боје>: black blue cyan green grey magenta red white yellow

en:  --bold on|off                 bold
sr:  --bold укљ.|искљ.             подебљано

en:  --half-bright on|off          dim
sr:  --half-bright on|off          замагљује

en:  --blink on|off                blink
sr:  --blink укљ.|искљ.            трепери

en:  --underline on|off            underline
sr:  --underline укљ.|искљ.        подвучено

en:  --reverse  on|off             swap foreground and background colors
sr:  --reverse  укљ.|искљ.         размењује боју исписа и позадине

en:  --clear[=<all|rest>]          clear screen and set cursor position
sr:  --clear[=<all|rest>]          чисти екран и поставља положај курзора

en:  --tabs[=<number>...]          set these tab stop positions, or show them
sr:  --tabs[=<број>...]            поставља положаје заустављања овог језичка или их приказује

en:  --clrtabs[=<number>...]       clear these tab stop positions, or all
sr:  --clrtabs[=<број>...]         брише положаје заустављања овог језичка или све

en:  --regtabs[=1-160]             set a regular tab stop interval
sr:  --regtabs[=1-160]             поставља регуларни интервал заустављања језичка

en:  --blank[=0-60|force|poke]     set time of inactivity before screen blanks
sr:  --blank[=0-60|force|poke]     поставља време неактивности пре изблеђивања екрана

en:  --dump[=<number>]             write vcsa<number> console dump to file
sr:  --dump[=<број>]               пише „vcsa<број>“ резултат конзоле у датотеку

en:  --append <number>             append vcsa<number> console dump to file
sr:  --append <број>               придодаје „vcsa<број>“ резултат конзоле у датотеку

en:  --file <filename>             name of the dump file
sr:  --file <датотека>             назив резултирајуће датотеке

en:  --powersave on|vsync|hsync|powerdown|off
                                   set vesa powersaving features
sr:  --powersave on|vsync|hsync|powerdown|off
                                   поставља функције веса уштеде напајања

en:  --powerdown[=<0-60>]          set vesa powerdown interval in minutes
sr:  --powerdown[=<0-60>]          поставља веса интервал гашења у минутима

en:  --blength[=<0-2000>]          duration of the bell in milliseconds
sr:  --blength[=<0-2000>]          трајање звона у милисекундама

en:  --bfreq[=<number>]            bell frequency in Hertz
sr:  --bfreq[=<број>]              учесталост звона у Hz

en: duplicate use of an option
sr: двоструко коришћење опције

en: cannot force blank
sr: не могу да присилим „blank“

en: cannot force unblank
sr: не могу да присилим „unblank“

en: cannot get blank status
sr: не могу да добавим стање празнине

en: cannot open dump file %s for output
sr: не могу да отворим резултирајућу датотеку „%s“ за излаз

en: terminal %s does not support %s
sr: терминал „%s“ не подржава „%s“

en: fcntl failed
sr: „fcntl“ није успело

en: select failed
sr: избор није успео

en: stdin does not refer to a terminal
sr: стандардни улаз не упућује на терминал

en: invalid cursor position: %s
sr: неисправан положај курзора: %s

en: reset failed
sr: поновно постављање није успело

en: cannot (un)set powersave mode
sr: не могу да (рас)подесим режим уштеде енергије

en: klogctl error
sr: „klogctl“ грешка

en: $TERM is not defined.
sr: „$TERM“ није одређено.

en: terminfo database cannot be found
sr: не могу да нађем базу података терминала

en: %s: unknown terminal type
sr: %s: непозната врста терминала

en: terminal is hardcopy
sr: терминал је фотокопија

en: internal error: too many iov's
sr: унутрашња грешка: превише „iov“-а

en: excessively long line arg
sr: претерано дуг аргумент реда

en: open failed
sr: отварање није успело

en: fork: %m
sr: преслик: %m

en: cannot fork
sr: не могу да пресликам

en: %s: BAD ERROR, message is far too long
sr: %s: ЛОША ГРЕШКА, порука је баш предуга

en:  %s [options] [<file> | <message>]
sr:  %s [опције] [<датотека> | <порука>]

en: Write a message to all users.
sr: Напишите поруку свим корисницима.

en:  -g, --group <group>     only send message to group
sr:  -g, --group <group>     само шаље поруку групи

en:  -n, --nobanner          do not print banner, works only for root
sr:  -n, --nobanner          не исписује врпцу, ради само за админа

en:  -t, --timeout <timeout> write timeout in seconds
sr:  -t, --timeout <истек>   временски истек писања у секундама

en: invalid group argument
sr: неисправан аргумент групе

en: %s: unknown gid
sr: %s: непознат гид

en: getgrouplist found more groups than sysconf allows
sr: добављање списка група је нашло више група него што дозвољава подешавање система

en: --nobanner is available only for root
sr: „--nobanner“ је доступна само за администратора

en: invalid timeout argument: %s
sr: неисправан аргумент истека времена: %s

en: error getting sessions: %s
sr: грешка добављања сесија: %s

en: get user name failed: %s
sr: добављање имена корисника није успело: %s

en: failed to allocate lines list
sr: нисам успео да доделим списак редова

en: cannot get passwd uid
sr: не могу да добавим уид лозинке

en: Broadcast message from %s@%s (%s) (%s):
sr: Порука емитовања са „%s@%s“ (%s) (%s):

en: will not read %s - use stdin.
sr: нећу прочитати „%s“ – користите стандардни улаз.

en:  %s [options] <user> [<ttyname>]
sr:  %s [опције] <корисник> [<конзола>]

en: Send a message to another user.
sr: Пошаљите поруку другом коринику.

en: effective gid does not match group of %s
sr: стварни гид не одговара групи „%s“

en: %s is not logged in
sr: „%s“ није пријављен

en: can't find your tty's name
sr: не могу да нађем назив ваше конзоле

en: %s has messages disabled
sr: „%s“ има искључене поруке

en: %s is logged in more than once; writing to %s
sr: „%s“ се пријавио више од једном; пишем у „%s“

en: Message from %s@%s (as %s) on %s at %02d:%02d ...
sr: Порука корисника „%s@%s“ (као „%s“) %s у %02d:%02d ...

en: Message from %s@%s on %s at %02d:%02d ...
sr: Порука корисника „%s@%s“ %s у %02d:%02d ...

en: carefulputc failed
sr: „carefulputc“ није успело

en: you have write permission turned off
sr: искључена су вам овлашћења писања

en: %s is not logged in on %s
sr: „%s“ није пријављен на „%s“

en: %s has messages disabled on %s
sr: „%s“ има искључене поруке на „%s“

en: error: cannot allocate bit mask
sr: грешка: не могу да доделим бит маску

en: error: invalid bit mask: %s
sr: грешка: неисправна бит маска: %s

en: error: invalid bit list: %s
sr: грешка: неисправан бит списак: %s

en:  %s [options] [<mask_or_list>...]
sr:  %s [опције] [<маска_или_списак>...]

en: Convert bit masks from/to various formats.
sr: Претварајте бит маске из/у разне формате.

en:  <mask_or_list>      bits specified as a hex mask (e.g. 0xeec2)
                           or as a comma-separated list of bit IDs
sr:  <маска_или_списак>     битови наведени као хекс маска (нпр. 0xeec2)
                            или као зарезом раздвојен списак бит ИД-ова

en:  If not specified, arguments will be read from stdin.
sr:  Ако није наведено, аргументи ће бити читани са стандардног улаза.

en:  -w <num>, --width <num>
                         maximum width of bit masks (default 8192)
sr:  -w <бр.>, --width <бр.>
                            највећа дужина бит маски (основно је 8192)

en: 
    Output modes:
sr: 
    Режими излаза:

en:  -m, --mask          display bits as a hex mask value (default)
sr:  -m, --mask             приказује битове као вредност хекс маске (основно)

en:  -g, --grouped-mask  display bits as a hex mask value in 32bit
                           comma separated groups
sr:  -g, --grouped-mask     приказује битове као вредност хекс маске у 32бита
                            зарезом раздвојеним групама

en:  -b, --binary        display bits as a binary mask value
sr:  -b, --binary           приказује битове као бинарну вредност маске

en:  -l, --list          display bits as a compressed list of bit IDs
sr:  -l, --list             приказује битове као запаковани списак бит ИД-ова

en: invalid --width
sr: неисправна „--width“

en: cannot allocate memory
sr: не могу да доделим меморију

en: Filter out reverse line feeds from standard input.
sr: Филтрира обратне доводе реда са стандардног улаза.

en: 
    Options:
     -b, --no-backspaces    do not output backspaces
     -f, --fine             permit forward half line feeds
     -p, --pass             pass unknown control sequences
     -h, --tabs             convert spaces to tabs
     -x, --spaces           convert tabs to spaces
     -l, --lines NUM        buffer at least NUM lines
sr: 
    Опције:
     -b, --no-backspaces    не исписује повратнице
     -f, --fine             допушта напредовање доводе пола реда
     -p, --pass             прослеђује непознате контролне низове
     -h, --tabs             претвара размаке у табулаторе
     -x, --spaces           претвара табулаторе у размаке
     -l, --lines БРОЈ       смешта у међумеморију барем БРОЈ редова

en: warning: can't back up %s.
sr: упозорење: не могу да направим резерву „%s“.

en: past first line
sr: прослеђује први ред

en: -- line already flushed
sr: – ред је већ исправан

en: bad -l argument
sr: лош „-l“ аргумент

en:  %s [options] [<file>...]
sr:  %s [опције] [<датотека>...]

en: Filter nroff output for CRT previewing.
sr: Филтрира „nroff“ излаз за ЦРТ претпреглед.

en:  -,  --no-underlining    suppress all underlining
sr:  -,  --no-underlining    потискује сва подвлачења

en:  -2, --half-lines        print all half-lines
sr:  -2, --half-lines        исписује све полуредове

en: 
    Usage:
     %s [startcol [endcol]]
sr: 
    Употреба:
     %s [startcol [endcol]]

en: Filter out the specified columns from standard input.
sr: Филтрира наведене колоне са стандардног улаза.

en: first argument
sr: први аргумент

en: second argument
sr: други аргумент

en: failed to parse column
sr: нисам успео да обрадим колону

en: undefined column name '%s'
sr: неодређени назив колоне „%s“

en: failed to parse --table-order list
sr: нисам успео да обрадим списак „--table-order“

en: failed to parse --table-hide list
sr: нисам успео да обрадим списак „--table-hide“

en: failed to parse --table-right list
sr: нисам успео да обрадим списак „--table-right“

en: failed to parse --table-trunc list
sr: нисам успео да обрадим списак „--table-trunc“

en: failed to parse --table-noextreme list
sr: нисам успео да обрадим списак „--table-noextreme“

en: failed to parse --table-wrap list
sr: нисам успео да обрадим списак „--table-wrap“

en: failed to allocate input line
sr: нисам успео да доделим улазни ред

en: line %zu: for JSON the name of the column %zu is required
sr: ред %zu: за ЈСОН назив колоне %zu је потребан

en: failed to allocate output data
sr: нисам успео да доделим излазне податке

en: Columnate lists.
sr: Ствара спискове колонама.

en:  -t, --table                      create a table
sr:  -t, --table                      ствара табелу

en:  -n, --table-name <name>          table name for JSON output
sr:  -n, --table-name <назив>         назив табеле за ЈСОН излаз

en:  -O, --table-order <columns>      specify order of output columns
sr:  -O, --table-order <колоне>       наводи поредак колона излаза

en:  -C, --table-column <properties>  define column
sr:  -C, --table-column <својства>    дефинише колону

en:  -N, --table-columns <names>      comma separated columns names
sr:  -N, --table-columns <називи>     зарезом раздвојени називи колона

en:  -l, --table-columns-limit <num>  maximal number of input columns
sr:  -l, --table-columns-limit <бр.>  највећи број колона улаза

en:  -E, --table-noextreme <columns>  don't count long text from the columns to column width
sr:  -E, --table-noextreme <колоне>   не броји дуги текст из колона у ширину колоне

en:  -d, --table-noheadings           don't print header
sr:  -d, --table-noheadings           не исписује заглавље

en:  -m, --table-maxout               fill all available space
sr:  -m, --table-maxout               испуњава сав доступни простор

en:  -e, --table-header-repeat        repeat header for each page
sr:  -e, --table-header-repeat        понавља заглавље за сваку страницу

en:  -H, --table-hide <columns>       don't print the columns
sr:  -H, --table-hide <колоне>        не исписује колоне

en:  -R, --table-right <columns>      right align text in these columns
sr:  -R, --table-right <колоне>       десно поравнава текст у овим колонама

en:  -T, --table-truncate <columns>   truncate text in the columns when necessary
sr:  -T, --table-truncate <колоне>    скраћује текст у колонама када је неопходно

en:  -W, --table-wrap <columns>       wrap text in the columns when necessary
sr:  -W, --table-wrap <колоне>        прелама текст у колонама када је неопходно

en:  -L, --keep-empty-lines           don't ignore empty lines
sr:  -L, --keep-empty-lines           не занемарује празне редове

en:  -J, --json                       use JSON output format for table
sr:  -J, --json                       користи ЈСОН формат излаза

en:  -r, --tree <column>              column to use tree-like output for the table
sr:  -r, --tree <колоне>              колона која ће да користи излаз стаблу сличан за табелу

en:  -i, --tree-id <column>           line ID to specify child-parent relation
sr:  -i, --tree-id <колона>           ИД реда за навођење односа пород-родитељ

en:  -p, --tree-parent <column>       parent to specify child-parent relation
sr:  -p, --tree-parent <колона>       родитељ за навођење односа пород-родитељ

en:  -c, --output-width <width>       width of output in number of characters
sr:  -c, --output-width <ширина>      ширина излаза у броју знакова

en:  -o, --output-separator <string>  columns separator for table output (default is two spaces)
sr:  -o, --output-separator <ниска>   раздвојник колона за излаз табеле (основно је два размака)

en:  -s, --separator <string>         possible table delimiters
sr:  -s, --separator <ниска>          могући ограничавачи табеле

en:  -x, --fillrows                   fill rows before columns
sr:  -x, --fillrows                   попуњава редове пре колона

en:  -S, --use-spaces <number>        minimal whitespaces between columns (no tabs)
sr:  -S, --use-spaces <број>          најмање празнина између колона (без табулатора)

en: invalid columns argument
sr: неисправан аргумент колона

en: invalid columns limit argument
sr: неисправан аргумент ограничења колона

en: columns limit must be greater than zero
sr: ограничење колона мора бити веће од нуле

en: failed to parse column names
sr: нисам успео да обрадим називе колона

en: invalid spaces argument
sr: неисправан аргумент размака

en: failed to parse input separator
sr: нисам успео да обрадим раздвојник улаза

en: options --tree-id and --tree-parent are required for tree formatting
sr: опције „--tree-id“ и „--tree-parent“ су потребне за форматирање стабла

en: option --table required for all --table-*
sr: опција „--table“ је пзребна за све „--table-*“

en: option --table-columns or --table-column required for --json
sr: опција „--table-columns“ или „--table-column“ је потребна за „--json“

en:  %s [options] <file>...
sr:  %s [опције] <датотека>...

en: Display file contents in hexadecimal, decimal, octal, or ascii.
sr: Прикажите садржаје датотека у хексадецималном, децималном, окталном или аскри запису.

en:  -b, --one-byte-octal      one-byte octal display
sr:  -b, --one-byte-octal      једнобајтни октални приказ

en:  -X, --one-byte-hex        one-byte hexadecimal display
sr:  -x, --one-bytes-hex       једнобајтни хексадецимални приказ

en:  -c, --one-byte-char       one-byte character display
sr:  -c, --one-byte-char       једнобајтни приказ знака

en:  -C, --canonical           canonical hex+ASCII display
sr:  -C, --canonical           канонски хекс+АСКРИ запис

en:  -d, --two-bytes-decimal   two-byte decimal display
sr:  -d, --two-bytes-decimal   двобајтни децимални приказ

en:  -o, --two-bytes-octal     two-byte octal display
sr:  -o, --two-bytes-octal     двобајтни октални приказ

en:  -x, --two-bytes-hex       two-byte hexadecimal display
sr:  -x, --two-bytes-hex       двобајтни хексадецимални приказ

en:  -L, --color[=<mode>]      interpret color formatting specifiers
sr:  -L, --color[=<режим>]     тумачи одреднике форматирања боје

en:  -e, --format <format>     format string to be used for displaying data
sr:  -e, --format <формат>     ниска формата која ће се коритити за приказ датума

en:  -f, --format-file <file>  file that contains format strings
sr:  -f, --format-file <дттка> датотека која садржи ниске формата

en:  -n, --length <length>     interpret only length bytes of input
sr:  -n, --length <дужина>     тумачи само бајтове дужине улаза

en:  -s, --skip <offset>       skip offset bytes from the beginning
sr:  -s, --skip <померај>      прескаче бајтове помераја од почетка

en:  -v, --no-squeezing        output identical lines
sr:  -v, --no-squeezing        исписује истоветне редове

en: <length> and <offset>
sr: <величина> и <померај>

en: all input file arguments failed
sr: сви аргументи улазне датотеке нису успели

en: bad byte count for conversion character %s
sr: лош број бајта за знак претварања „%s“

en: %%s requires a precision or a byte count
sr: „%%s“ захтева тачност или број бајта

en: bad format {%s}
sr: лош формат {%s}

en: bad conversion character %%%s
sr: лош знак претварања %%%s

en: byte count with multiple conversion characters
sr: збир бајта са вишеструким знацима претварања

en: Read one line.
sr: Читајте један ред.

en: Display the contents of a file in a terminal.
sr: Приказује садржај датотеке у терминалу.

en:  -d, --silent          display help instead of ringing bell
sr:  -d, --silent          приказује помоћ уместо да звони звонцетом

en:  -f, --logical         count logical rather than screen lines
sr:  -f, --logical         броји логичке уместо редове екрана

en:  -l, --no-pause        suppress pause after form feed
sr:  -l, --no-pause        потискује паузу након довода обрасца

en:  -c, --print-over      do not scroll, display text and clean line ends
sr:  -c, --print-over      не премиче, приказује текст и чисти крајеве редова

en:  -p, --clean-print     do not scroll, clean screen and display text
sr:  -p, --clean-print     не премиче, чисти екран и приказује текст

en:  -e, --exit-on-eof     exit on end-of-file
sr:  -e, --exit-on-eof     излази на крају датотеке

en:  -s, --squeeze         squeeze multiple blank lines into one
sr:  -s, --squeeze         скупља више празних редова у један

en:  -u, --plain           suppress underlining and bold
sr:  -u, --plain           потискује подвлачење и подебљање

en:  -n, --lines <number>  the number of lines per screenful
sr:  -n, --lines <број>    број редова по пуном екрану

en:  -<number>             same as --lines
sr:  -<број>               исто као „--lines“

en:  +<number>             display file beginning from line number
sr:  +<број>               приказује почетак датотеке од броја реда

en:  +/<pattern>           display file beginning from pattern match
sr:  +/<шаблон>            прказује почетак датотеке из поклапања шаблона

en: MORE environment variable
sr: „MORE“ променљива окружења

en: magic failed
sr: „magic“ није успело

en: 
    ******** %s: Not a text file ********
sr: 
    ******** %s: Није текстуална датотека ********

en: 
    *** %s: directory ***
sr: 
    *** %s: директоријум ***

en: --More--
sr: --Још--

en: (Next file: %s)
sr: (Следећа датотека: %s)

en: (END)
sr: (КРАЈ)

en: [Press space to continue, 'q' to quit.]
sr: [Притисните размак да наставите, „q“ да изађете.]

en: 
    ...Skipping
sr: 
    ...Прескачем

en: ...Skipping to file
sr: ...Прескачем на датотеку

en: ...Skipping back to file
sr: ...Прескачем наза на датотеку

en: Line too long
sr: Ред је предуг

en: No previous command to substitute for
sr: Нема претходне наредбе за замену

en: [Use q or Q to quit]
sr: [Користите „q“ или „Q“ да изађете]

en: exec failed
sr: „exec“ није успело

en: can't fork
sr: не могу да исцепим

en: ...skipping
sr: ...Прескачем

en: 
    Pattern not found
sr: 
    Нисам нашао шаблон

en: Pattern not found
sr: Нисам нашао шаблон

en: Most commands optionally preceded by integer argument k.  Defaults in brackets.
    Star (*) indicates argument becomes new default.
sr: Већини наредби претходи аргумент целог броја „k“.  Основности су у заградама.
    Звездица (*) означава да аргумент постаје нова основност.

en: <space>                 Display next k lines of text [current screen size]
    z                       Display next k lines of text [current screen size]*
    <return>                Display next k lines of text [1]*
    d or ctrl-D             Scroll k lines [current scroll size, initially 11]*
    q or Q or <interrupt>   Exit from more
    s                       Skip forward k lines of text [1]
    f                       Skip forward k screenfuls of text [1]
    b or ctrl-B             Skip backwards k screenfuls of text [1]
    '                       Go to place where previous search started
    =                       Display current line number
    /<regular expression>   Search for kth occurrence of regular expression [1]
    n                       Search for kth occurrence of last r.e [1]
    !<cmd> or :!<cmd>       Execute <cmd> in a subshell
    v                       Start up '%s' at current line
    ctrl-L                  Redraw screen
    :n                      Go to kth next file [1]
    :p                      Go to kth previous file [1]
    :f                      Display current file name and line number
    .                       Repeat previous command
sr: <размак>                Приказује следећих k редова текста [текућа величина екрана]
    z                       Приказује следећих k редова текста [текућа величина екрана]*
    <повратак>              Приказује следећих k редова текста [1]*
    d или ctrl-D            Премиче k редова [текућа величина премицања, почетно је 11]*
    q или Q или <прекид>    Излази из више
    s                       Прескаче унапред k предова текста [1]
    f                       Прескаче унапред k пуних екрана текста [1]
    b или ctrl-B            Прескаче уназад k пуних екрана текста [1]
    '                       Иде на место где је претходна претрага започела
    =                       Приказује број текућег реда
    /<регуларни израз>      Тражи k-то понављање регуларног израза [1]
    n                       Тражи k-то понављање последњег „r.e“ [1]
    !<нрдб> или :!<нрдб>    Извршава <наредбу> у подшкољци
    v                       Покреће „%s“ на текућем реду
    ctrl-L                  Поново исцртава екран
    :n                      Иде на k-ту следећу датотеку [1]
    :p                      Иде на k-ту претходну датотеку [1]
    :f                      Приказује текући назив датотеке и број реда
    .                       Понавља претходну наредбу

en: ...back %d page | ...back %d pages
sr[0]: ...назад %d страницу
sr[1]: ...назад %d странице
sr[2]: ...назад %d страница

en: ...skipping %d line | ...skipping %d lines
sr[0]: ...прескачем %d ред
sr[1]: ...прескачем %d реда
sr[2]: ...прескачем %d редова

en: 
    ***Back***
sr: 
    ***Назад***

en: "%s" line %d
sr: „%s“ ред %d

en: [Not a file] line %d
sr: [Није датотека] ред %d

en: No previous regular expression
sr: Нема претходног регуларног израза

en: [Press 'h' for instructions.]
sr: [Притисните „h“ за инструкцијама.]

en: -------------------------------------------------------
      h                       this screen
      q or Q                  quit program
      <newline>               next page
      f                       skip a page forward
      d or ^D                 next halfpage
      l                       next line
      $                       last page
      /regex/                 search forward for regex
      ?regex? or ^regex^      search backward for regex
      . or ^L                 redraw screen
      w or z                  set page size and go to next page
      s filename              save current file to filename
      !command                shell escape
      p                       go to previous file
      n                       go to next file
    
    Many commands accept preceding numbers, for example:
    +1<newline> (next page); -1<newline> (previous page); 1<newline> (first page).
    
    See pg(1) for more information.
    -------------------------------------------------------
sr: -------------------------------------------------------
      h                       овај екран
      q или Q                 излази из програма
      <нови_ред>              следећа страница
      f                       прескаче страницу унапред
      d или ^D                следеће пола странице
      l                       следећи ред
      $                       последња страница
      /regex/                 тражи напред регуларни израз
      ?regex? или ^regex^     тражи назад регуларни израз
      . или ^L                поново исцртава екран
      w или z                 поставља величину странице и иде на следећу страницу
      s назив датотеке        чува текућу датотеку у назив датотеке
      !наредба                промена шкољке
      p                       иде на претходну датотеку
      n                       иде на следећу датотеку
    
    Многе наредбе прихватају претходеће бројеве, на пример:
    +1<нови_ред> (следећа страница); -1<нови_ред> (претходна страница); 1<нови_ред> (прва страница).
    
    Видите „pg(1)“ за више информација.
    -------------------------------------------------------

en:  %s [options] [+line] [+/pattern/] [files]
sr:  %s [опције] [+ред] [+/шаблон/] [датотеке]

en: Browse pagewise through text files.
sr: Разгледајте странично датотеке текста.

en:  -number      lines per page
sr:  -number      редова по страници

en:  -c           clear screen before displaying
sr:  -c           чисти екран пре приказивања

en:  -e           do not pause at end of a file
sr:  -e           не застаје на крају датотеке

en:  -f           do not split long lines
sr:  -f           не дели дуге редове

en:  -n           terminate command with new line
sr:  -n           окончава наредбу са новим редом

en:  -p <prompt>  specify prompt
sr:  -p <упит>    наводи упит

en:  -r           disallow shell escape
sr:  -r           искључује промену шкољке

en:  -s           print messages to stdout
sr:  -s           исписује поруке на стандардни излаз

en:  +number      start at the given line
sr:  +број        почиње на датом реду

en:  +/pattern/   start at the line containing pattern
sr:  +/шаблон/    почиње на реду који садржи шаблон

en: option requires an argument -- %s
sr: опција захтева аргумент — %s

en: illegal option -- %s
sr: неисправна опција – %s

en: ...skipping forward
sr: ...прескачем унапред

en: ...skipping backward
sr: ...прескачем уназад

en: No next file
sr: Нема следеће датотеке

en: No previous file
sr: Нема претходне датотеке

en: Read error from %s file
sr: Грешка читања из „%s“ датотеке

en: Unexpected EOF in %s file
sr: Неочекиван крај датотеке у „%s“ датотеци

en: Unknown error in %s file
sr: Непозната грешка у „%s“ датотеци

en: Cannot create temporary file
sr: Не могу да направим привремену датотеку

en: RE error:
sr: РЕ грешка:

en: (EOF)
sr: (КрД)

en: No remembered search string
sr: Нема запамћене ниске претраге

en: cannot open
sr: не могу да отворим

en: saved
sr: сачувано

en: : !command not allowed in rflag mode.
sr: : !наредба није дозвољена у „rflag“ режиму.

en: fork() failed, try again later
sr: „fork()“ није успело, покушајте касније

en: (Next file:
sr: (Следећа датотека:

en: %s %s Copyright (c) 2000-2001 Gunnar Ritter. All rights reserved.
sr: %s %s Ауторска права © 2000-2001 Гунар Ритер. Сва права су задржана.

en: failed to parse number of lines per page
sr: нисам успео да обрадим број редова по страници

en:  %s [options] [<file> ...]
sr:  %s [опције] [<датотека> ...]

en: Reverse lines characterwise.
sr: Обрће редове у складу са знаковима.

en: Do underlining.
sr: Подвлачи.

en:  -t, -T, --terminal TERMINAL  override the TERM environment variable
sr:  -t, -T, --terminal ТЕРМ      преписује променљиву окружења ТЕРМИНАЛ

en:  -i, --indicated              underlining is indicated via a separate line
sr:  -i, --indicated              подвлачење је указано путем одвојеног реда

en: unknown escape sequence in input: %o, %o
sr: непознат низ промене реда у улазу: %o, %o

en: trouble reading terminfo
sr: проблем читања информација терминала

en: terminal `%s' is not known, defaulting to `dumb'
sr: терминал „%s“ није познат, подразумевам „dumb“
