luci-app-radicale 2 - en to ro translation catalogue (106 entries)

en: A lightweight CalDAV/CardDAV server
ro: Un server CalDAV/CardDAV ușor de utilizat

en: Advanced Settings
ro: Setări Avansate

en: Allowed Ciphers
ro: Cifre permise

en: Authentication
ro: Autentificare

en: Authentication / Users
ro: Autentificare / Utilizatori

en: Authentication Type
ro: Tipul Autentificării

en: Based on settings in 'Rights File'
ro: Pe baza setărilor din 'Rights File'

en: Certificate
ro: Certificat

en: Client Certificate Authority
ro: Autoritatea de certificare a clientului

en: Close Lock File
ro: Închideți Fișierul de Blocare

en: Close the lock file when no more clients are waiting
ro: Închideți fișierul de blocare atunci când nu mai sunt clienți în așteptare

en: Command that is run after changes to storage
ro: Comandă care se execută după modificările aduse stocării

en: Confirm Plaintext Password
ro: Confirmați parola în text simplu

en: DNS Lookup
ro: Căutarea DNS

en: Debug
ro: Depanare

en: Default (htpasswd file from users below)
ro: Implicit (fișierul htpasswd de la utilizatorii de mai jos)

en: Default (multifilesystem)
ro: Implicit (multifilesistem)

en: Default (owner only)
ro: Implicit (numai pentru proprietar)

en: Delete sync token that are older (seconds)
ro: Șterge simbolul de sincronizare care este mai vechi (secunde)

en: Document Encoding
ro: Codificarea documentelor

en: Dump Environment
ro: Mediul de depozitare

en: Enable SSL connections
ro: Activați conexiunile SSL

en: Encoding for responding to requests/events
ro: Codificarea pentru a răspunde la cereri/evenimente

en: Encoding for storing local collections
ro: Codificare pentru stocarea colecțiilor locale

en: Encrypted Password
ro: Parolă criptată

en: Encryption
ro: Criptare

en: Filename
ro: Numele fișierului

en: Folder
ro: Dosar

en: Folder in which to store collections
ro: Dosarul în care se stochează colecțiile

en: For verifying client certificates
ro: Pentru verificarea certificatelor clienților

en: General Settings
ro: Setări Generale

en: Generate this field using a generator for Apache htpasswd-style authentication files (for the hash format you have chosen above), or install python3-passlib to enable the ability to create the hash by entering the plaintext in a field that will appear on this page if python3-passlib is installed.
ro: Generați acest câmp utilizând un generator pentru fișiere de autentificare de tip Apache htpasswd (pentru formatul hash pe care l-ați ales mai sus) sau instalați python3-passlib pentru a activa capacitatea de a crea hash-ul prin introducerea textului în clar într-un câmp care va apărea pe această pagină dacă python3-passlib este instalat.

en: Go to Radicale 2.x Web UI
ro: Mergeți la Radicale 2.x Web UI

en: Go to Radicale v2 Web UI
ro: Mergeți la Radicale v2 Web UI

en: Grant UCI access for luci-app-radicale2
ro: Acordă acces la UCI pentru luci-app-radicale2

en: HTTP(S) Basic Authentication Realm
ro: Autentificare HTTP(S) Basic Authentication Realm

en: HTTP(S) Headers
ro: Antetele HTTP(S)

en: HTTP(S) Listeners (address:port)
ro: Ascultători HTTP(S) (adresă:port)

en: Header: X-Access-Control-Allow-Origin
ro: Antet: X-Access-Control-Allow-Origin

en: Headers
ro: Anteturi

en: Hook
ro: Cârlig

en: If 'Plaintext Password' filled and matches 'Confirm Plaintext Password' then this field becomes of hash of that password, otherwise this field remains the existing hash (you can also put your own hash value for the type of hash listed above).
ro: Dacă "Plaintext Password" este completat și se potrivește cu "Confirm Plaintext Password", atunci acest câmp devine hash-ul acelei parole; în caz contrar, acest câmp rămâne hash-ul existent (puteți, de asemenea, să introduceți propria valoare hash pentru tipul de hash enumerat mai sus).

en: Include full environment in logs
ro: Includeți mediul complet în jurnale

en: Insecure hashes
ro: Hașuri nesigure

en: Install package python3-openssl to support SSL connections
ro: Instalați pachetul python3-openssl pentru a suporta conexiuni SSL

en: Install python3-passlib and python3-bcrypt to enable a secure hash
ro: Instalați python3-passlib și python3-bcrypt pentru a activa un hash securizat

en: Log configuration file (no file means default procd which ends up in syslog
ro: Fișier de configurare a jurnalului (niciun fișier înseamnă procd implicit care ajunge în syslog

en: Logging
ro: Jurnalizare

en: Logging File
ro: Fișier de jurnalizare

en: Lookup reverse DNS for clients for logging
ro: Căutați DNS invers pentru clienți pentru logare

en: Mask Passwords
ro: Parole de mascare

en: Max Connections
ro: Conexiuni Max

en: Max Content Length
ro: Lungimea maximă a conținutului

en: Max Sync Token Age
ro: Vârsta maximă a jetoanelor de sincronizare

en: Maximum number of simultaneous connections
ro: Numărul maxim de conexiuni simultane

en: Maximum size of request body (bytes)
ro: Dimensiunea maximă a corpului cererii (bytes)

en: Multiple files on filesystem
ro: Fișiere multiple pe sistemul de fișiere

en: No authentication
ro: Fără autentificare

en: Password and confirmation do not match
ro: Parola și confirmarea nu se potrivesc

en: Password encryption method
ro: Metoda de criptare a parolei

en: Plaintext
ro: Textul simplu

en: Plaintext Password
ro: Parola în text simplu

en: Prevent other instances or processes from modifying collections while in use
ro: Împiedicați alte instanțe sau procese să modifice colecțiile în timp ce sunt utilizate

en: Private Key
ro: Cheia privată

en: REMOTE_USER from web server
ro: REMOTE_USER de pe serverul web

en: RO: All, RW: All
ro: RO: Toate, RW: Toate

en: RO: Authenticated Users, RW: Owner
ro: RO: utilizatori autentificați, RW: proprietar

en: RO: None, RW: Authenticated Users
ro: RO: Niciunul, RW: Utilizatori Autentificați

en: RO: None, RW: Owner
ro: RO: Niciunul, RW: Proprietar

en: Radicale v2 Web UI
ro: Interfața web Radicale v2

en: Realm
ro: Tărâmul

en: Redact passwords in logs
ro: Redactăm parolele din jurnale

en: Remove configuration for certificate, key, and CA
ro: Eliminați configurația pentru certificat, cheie și CA

en: Remove configuration for logging
ro: Eliminați configurația pentru logare

en: Remove configuration for rights file
ro: Eliminarea configurației pentru fișierul de drepturi

en: Request
ro: Cerere

en: Required time between a failed authentication attempt and trying again
ro: Timpul necesar între o încercare de autentificare eșuată și o nouă încercare

en: Retry Delay
ro: Întârziere de reîncercare

en: Rights
ro: Drepturi

en: Rights File
ro: Dosar de drepturi

en: Rights Type
ro: Tipul de drepturi

en: SSL not available
ro: SSL nu este disponibil

en: See python3-openssl documentation for available ciphers
ro: Consultați documentația python3-openssl pentru cifrele disponibile

en: See python3-openssl documentation for available protocols
ro: Consultați documentația python3-openssl pentru protocoale disponibile

en: Select bcrypt above to enable a secure hash
ro: Selectați bcrypt de mai sus pentru a activa un hash securizat

en: Send debug information to logs
ro: Trimiteți informații de depanare în jurnale

en: Server Settings
ro: Setări server

en: Socket timeout (seconds)
ro: Timpul de așteptare al socketului (secunde)

en: Storage
ro: Stocare

en: Storage Type
ro: Tip de depozitare

en: This permanently deletes configuration for logging
ro: Acest lucru șterge permanent configurația pentru logare

en: This permanently deletes the cert, key, and configuration to use same.
ro: Acest lucru șterge definitiv certificatul, cheia și configurația pentru utilizarea acestora.

en: This permanently deletes the rights file and configuration to use same.
ro: Acest lucru șterge definitiv fișierul de drepturi și configurația de utilizare a acestuia.

en: Timeout
ro: Pauză

en: Use File Locks
ro: Utilizați blocări de fișiere

en: Use Protocol
ro: Protocolul de utilizare

en: User
ro: Utilizator

en: User-based ACL Settings
ro: Setări ACL bazate pe utilizator

en: Username
ro: Nume Utilizator

en: Users and Passwords
ro: Utilizatori și parole

en: Web UI
ro: UI Web

en: Web UI Type
ro: Tip UI Web

en: X-Remote-User from web server
ro: X-Remote-User de pe serverul web

en: crypt
ro: criptare

en: htpasswd file (manually populated)
ro: fișier htpasswd (completat manual)

en: htpasswd-formatted file filename
ro: fișier formatat htpasswd nume fișier
