luci-app-radicale 2 - en to uk translation catalogue (106 entries)

en: A lightweight CalDAV/CardDAV server
uk: Полегшений сервер CalDAV/CardDAV

en: Advanced Settings
uk: Розширені налаштування

en: Allowed Ciphers
uk: Дозволені шифри

en: Authentication
uk: Автентифікація

en: Authentication / Users
uk: Автентифікація / Користувачі

en: Authentication Type
uk: Тип автентифікації

en: Based on settings in 'Rights File'
uk: На основі налаштувань у «Файлі прав»

en: Certificate
uk: Сертифікат

en: Client Certificate Authority
uk: Центр сертифікації клієнта

en: Close Lock File
uk: Закрити файл блокування

en: Close the lock file when no more clients are waiting
uk: Закрийте файл блокування, коли клієнти більше не очікують

en: Command that is run after changes to storage
uk: Команда, яка виконується після змін пам’яті

en: Confirm Plaintext Password
uk: Підтвердьте відкритий пароль

en: DNS Lookup
uk: Пошук DNS

en: Debug
uk: Налагодження

en: Default (htpasswd file from users below)
uk: За замовчуванням (файл htpasswd від користувачів нижче)

en: Default (multifilesystem)
uk: За замовчуванням (багатофайлова система)

en: Default (owner only)
uk: За умовчанням (лише власник)

en: Delete sync token that are older (seconds)
uk: Видалити старіший маркер синхронізації (у секундах)

en: Document Encoding
uk: Кодування документа

en: Dump Environment
uk: Дамп середовища

en: Enable SSL connections
uk: Увімкніть підключення SSL

en: Encoding for responding to requests/events
uk: Кодування для відповіді на запити/події

en: Encoding for storing local collections
uk: Кодування для зберігання локальних колекцій

en: Encrypted Password
uk: Зашифрований пароль

en: Encryption
uk: Шифрування

en: Filename
uk: Ім'я файлу

en: Folder
uk: Папка

en: Folder in which to store collections
uk: Папка для зберігання колекцій

en: For verifying client certificates
uk: Для перевірки клієнтських сертифікатів

en: General Settings
uk: Загальні налаштування

en: Generate this field using a generator for Apache htpasswd-style authentication files (for the hash format you have chosen above), or install python3-passlib to enable the ability to create the hash by entering the plaintext in a field that will appear on this page if python3-passlib is installed.
uk: Згенеруйте це поле за допомогою генератора файлів автентифікації у стилі Apache htpasswd (для вибраного вище хеш-формату) або встановіть python3-passlib, щоб увімкнути можливість створювати хеш, ввівши відкритий текст у поле, яке з’явиться на цій сторінці якщо встановлено python3-passlib.

en: Go to Radicale 2.x Web UI
uk: Перейдіть до веб-інтерфейсу Radicale 2.x

en: Go to Radicale v2 Web UI
uk: Перейдіть до веб-інтерфейсу Radicale v2

en: Grant UCI access for luci-app-radicale2
uk: Надайте доступ UCI для luci-app-radicale2

en: HTTP(S) Basic Authentication Realm
uk: Базова сфера автентифікації HTTP(S)

en: HTTP(S) Headers
uk: Заголовки HTTP(S)

en: HTTP(S) Listeners (address:port)
uk: Слухачі HTTP(S) (адреса:порт)

en: Header: X-Access-Control-Allow-Origin
uk: Заголовок: X-Access-Control-Allow-Origin

en: Headers
uk: Заголовки

en: Hook
uk: Гачок

en: If 'Plaintext Password' filled and matches 'Confirm Plaintext Password' then this field becomes of hash of that password, otherwise this field remains the existing hash (you can also put your own hash value for the type of hash listed above).
uk: Якщо «Plaintext Password» заповнено та відповідає «Confirm Plaintext Password», це поле перетворюється на хеш цього пароля, інакше це поле залишається існуючим хешем (ви також можете вказати власне хеш-значення для типу хешу, зазначеного вище).

en: Include full environment in logs
uk: Включати повне середовище в журнали

en: Insecure hashes
uk: Незахищені хеші

en: Install package python3-openssl to support SSL connections
uk: Встановіть пакет python3-openssl для підтримки з’єднань SSL

en: Install python3-passlib and python3-bcrypt to enable a secure hash
uk: Установіть python3-passlib і python3-bcrypt, щоб увімкнути безпечний хеш

en: Log configuration file (no file means default procd which ends up in syslog
uk: Файл конфігурації журналу (відсутність файлу означає procd за замовчуванням, який потрапляє в syslog

en: Logging
uk: Лісозаготівля

en: Logging File
uk: Файл журналу

en: Lookup reverse DNS for clients for logging
uk: Пошук зворотного DNS для клієнтів для журналювання

en: Mask Passwords
uk: Маска паролів

en: Max Connections
uk: Макс підключень

en: Max Content Length
uk: Максимальна довжина вмісту

en: Max Sync Token Age
uk: Максимальний вік маркера синхронізації

en: Maximum number of simultaneous connections
uk: Максимальна кількість одночасних підключень

en: Maximum size of request body (bytes)
uk: Максимальний розмір тіла запиту (байти)

en: Multiple files on filesystem
uk: Кілька файлів у файловій системі

en: No authentication
uk: Без автентифікації

en: Password and confirmation do not match
uk: Пароль і підтвердження не збігаються

en: Password encryption method
uk: Метод шифрування пароля

en: Plaintext
uk: Відкритий текст

en: Plaintext Password
uk: Пароль відкритого тексту

en: Prevent other instances or processes from modifying collections while in use
uk: Запобігайте іншим примірникам або процесам змінювати колекції під час використання

en: Private Key
uk: Приватний ключ

en: REMOTE_USER from web server
uk: REMOTE_USER з веб-сервера

en: RO: All, RW: All
uk: RO: Усі, RW: Усі

en: RO: Authenticated Users, RW: Owner
uk: RO: автентифіковані користувачі, RW: власник

en: RO: None, RW: Authenticated Users
uk: RO: немає, RW: автентифіковані користувачі

en: RO: None, RW: Owner
uk: RO: Жодного, RW: Власник

en: Radicale 2.x
uk: Радикал 2.x

en: Radicale v2 Web UI
uk: Веб-інтерфейс Radicale v2

en: Realm
uk: Ділянка

en: Redact passwords in logs
uk: Відредагуйте паролі в журналах

en: Remove configuration for certificate, key, and CA
uk: Видалити конфігурацію для сертифіката, ключа та ЦС

en: Remove configuration for logging
uk: Видалити конфігурацію для журналювання

en: Remove configuration for rights file
uk: Видалити конфігурацію для файлу прав

en: Request
uk: Запит

en: Required time between a failed authentication attempt and trying again
uk: Необхідний час між невдалою спробою автентифікації та повторною спробою

en: Retry Delay
uk: Затримка повторної спроби

en: Rights
uk: Права

en: Rights File
uk: Файл прав

en: Rights Type
uk: Тип прав

en: SSL not available
uk: SSL недоступний

en: See python3-openssl documentation for available ciphers
uk: Перегляньте документацію python3-openssl для доступних шифрів

en: See python3-openssl documentation for available protocols
uk: Перегляньте документацію python3-openssl щодо доступних протоколів

en: Select bcrypt above to enable a secure hash
uk: Виберіть bcrypt вище, щоб увімкнути безпечний хеш

en: Send debug information to logs
uk: Надсилати інформацію про налагодження в журнали

en: Server Settings
uk: Налаштування сервера

en: Socket timeout (seconds)
uk: Час очікування сокета (секунди)

en: Storage
uk: Сховище

en: Storage Type
uk: Тип зберігання

en: This permanently deletes configuration for logging
uk: Це назавжди видаляє конфігурацію для журналювання

en: This permanently deletes the cert, key, and configuration to use same.
uk: Сертифікат, ключ і конфігурацію буде остаточно видалено для використання.

en: This permanently deletes the rights file and configuration to use same.
uk: Це назавжди видалить файл прав і конфігурацію для його використання.

en: Timeout
uk: Часове обмеження

en: Use File Locks
uk: Використовуйте блокування файлів

en: Use Protocol
uk: Використовуйте протокол

en: User
uk: Користувач

en: User-based ACL Settings
uk: Налаштування ACL на основі користувача

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Users and Passwords
uk: Користувачі та паролі

en: Web UI
uk: Веб інтерфейс користувача

en: Web UI Type
uk: Тип веб-інтерфейсу

en: X-Remote-User from web server
uk: X-Remote-User з веб-сервера

en: htpasswd file (manually populated)
uk: файл htpasswd (заповнюється вручну)

en: htpasswd-formatted file filename
uk: файл у форматі htpasswd ім'я файлу
